Acasă Blog Pagina 3285

Latrând la luna

Mare scandal mare s-a intâmplat in Bacau, unde, sa vezi dandana, niste volintiri britanici care ar fi vrut sa castreze câinii maidanezi au plecat cu coada intre picioare tipând ca Primaria le pune bete in roate, Directia Sanitara Veterinara ii obliga sa respecte legea si ca e coruptie si nasoleala.
Nici bine nu s-a postat mesajul pe facebook ca, ce sa vezi, sute de oameni au si inceput sa ceara sa se iasa in strada, sa se faca revolutie ca nu se mai poate, ca, uite, vin englezii sa ne ajute si noi nu-i lasam, coruptia ucide si alte sloganuri la fel de inteligente si degrab descatusatoare de energii, racnete si amenintari.

Dar, ca de obicei si ca-n bancul cu Radio Erevan, nu i s-a dat o masina, ci i s-a furat o bicicleta. Tot scandalul este demontat chiar de catre cei mai aprigi dusmani ai primariei in problema maidanezilor, cei de la asociatia care obtinuse, in trecut, sistarea adunarii câinilor fara stapân pe motiv de conditii improprii.

Ei, bine, ONG-ul acesta spune ca, de fapt, nici DSV si nici Primaria nu au gresit cu nimic, englezii plecând suparati ca li s-a pus in vedere sa respecte legea. Adica, sterilizarea animalelor nu se poate face decât in locurile autorizate in acest sens. Mai mult, se aud zvonuri cum ca, la mijloc, ar fi vorba despre o adevarata reteta comerciala: voluntarii veneau cu medici de la Bucuresti, care urmau sa fie platiti pentru munca prestata, insa ar fi refuzat sa plateasca serviciile veterinarilor bacauani.

Toate bune si frumoase, doar ca este o singura problema: de ce se insista atât pe sterilizare, o operatiune costitisoare si care nu garanteaza ca va reduce agresivitatea animalului, in vreme ce in toate tarile din Occident, de unde vin voluntari si fonduri aplica metoda eutanasierii? Este cât se poate de ciudat ca oameni din Anglia, Franta sau Germania sa cotizeze mii de euro pentru bunastarea maidanezilor români, pentru ca sa fie tinuti in viata, hraniti si cazati in vreme ce in tarile lor, animalele fara stapân sunt ucise.

Strada Milcov se transforma, din nou, într-un santier în lucru

    Constructorul care a câstigat licitația pentru restul de executat pe strada Milcov ar putea începe lucrarile saptamana care vine.

    Primaria va da ordinul de începere a lucrarilor, asta deși fostul constructor a contestat în instanță decizia primariei de a continua santierul.

    „Am câstigat în instanta, prin urmare, daca nu apar alte probleme, vom preda amplasamentul si vom da ordinul de începere a lucrarilor în aceasta saptamâna. Au la dispozitie 60 de zile pentru a încheia lucrarile”, a declarat viceprimarul Ilie Bîrzu.

    Firma Phoenix Transbac SRL a câstigat contractul cu o valoare de 5,9 milioane lei plus TVA. Din cauza întârzierilor, municipalitatea trebuie sa achite acum din bugetul local restul de executat din contractul cofinantat partial cu fonduri europene.

    Daca lucrarile nu sunt finalizate pâna în luna iunie, Primaria Bacau va trebui sa returneze integral fondurile europene atrase pe acest proiect – aproape 16 milioane de lei.

    Pe strada Milcov trebuie schimbata conducta de apa, trebuie refacute unele trotuare, parcari si turnat asfalt.

    Pagina 1

      pagina1

      Barbat accidentat pe trecerea de pietoni

        FOTO: Costel Bmc / Facebook

        La data de 04 martie a.c., în jurul orei 17:00, pe str. Garii din Bacău, s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a avut nevoie de îngrijiri medicale.

        Din primele cercetări efectuate de polițiști la fața locului a rezultat că un bărbat de 36 de ani, din Bacău, care conducea un autoturism pe strada Gării, a surprins și accidentat un bărbat de 37 de ani, din județul Buzău, care se angajase în traversarea străzii pe marcajul pietonal.

        Pietonul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Bacău și a rămas internat.

        Atât conducătorul auto cât și victima au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au fost negative.

        În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

        PND si-a lansat primii candidati

          Partidul Național Democrat si-a desemnat candidatii pentru alegerile locale in 6 organizatii. Lansarea a avut loc la Moinesti, in prezenta presedintelui de partid, deputatul Daniel Fenechiu.

          Acesta le-a spus simpatizantilor si membrilor de partid prezenti in sala de festivitati a primariei ca formatiunea politica va miza pe oameni care sunt sustinuti de comunitate si care vor propune solutii concrete la problemele lor.

          Candidatii propusi pentru functiile de primar sunt: Doru Popa la Slanic-Moldova, Liliana Ionita la Onesti, Vasile Cristia la Tg.Ocna, Mihai Botezatu la Moinesti, Neculai Nica la Tg.Trotus si Petrica Ginga la Balcani.

          „Acesti candidati au toata sustinerea noastra, dar raspunderea lor va fi in fata alegatorilor. Cei pe care i-am desemnat sunt persoane care in general nu au mai facut politica, dar vor sa duca mesajul oamenilor mai departe”, a explicat presedinta organizatiei judetene a partidului, Irina Ungureanu.

          Formatiunea politica va desemna un candidat pentru fiecare primarie din judet si va avea si nominalizari la Consiliul Judetean.

          Se implinesc trei ani de la catastrofa aviatica din comuna Beresti – Bistrita

            Pe 7 martie, militarii Bazei 95 Aeriana “Erou capitan aviator Alexandru Serbanescu” ii vor comemora pe camarazii pierduti in catastrofa aviatica produsa in urma cu trei ani, in comuna Beresti Bistrita. Atunci, un elicopter s-a prabusit in timpul unui exercitiu si trei persoane au murit.

            In memoria militarilor care si-au pierdut viata in acest accident, la monumentul ridicat in cinstea lor, in comuna Beresti – Bistrita, se va tine o ceremonie militara.

            La eveniment vor participa reprezentantii garnizoanei Bacau, autoritati locale si membrii familiilor celor decedati.

            Foduri pentru liceenii olimpici, colectate la „Balul Primaverii” Inner Wheel

              Organizatia feminina de voluntariat Inner Whell Bacau a organizat si in acest an traditionalul „Bal al primaverii”. Ajuns deja la cea de-a saptea editie, evenimentul s-a desfasurat, la sfârsitul saptamânii care abia s-a incheiat, in elegantul ambient al salii de festivitati Aerostar, reunindu-le pe membrele organizatiei in scopuri caritabile. Mai exact, editia din acest an a balului caritabil, desfasurata sub tematica „Unique &Unite”, a fost centrata pe strângerea de fonduri care ulterior sa ajunga la elevii liceelor bacauane cu rezultate de exceptie la concursurile si olimpiadele judetene si nationale. „Este o traditie pentru Inner Wheel, mereu, in luna martie a fiecarui an, organizam acest eveniment destinat strângerii de fonduri.

              Anul acesta am avut ca tinta sustinerea excelentei, fondurile colectate urmând a le folosi pentru premierea acelor elevi de liceu care au obtinut premii si rezultate foarte bune la concursuri nationale si internationale. Cred ca si de data aceasta balul a fost un succes, chiar daca mereu avem tendinta sa spunem ca fondurile nu sunt exact cât ne-am fi dorit. Important este ca am reusit sa colectam o suma de bani semnificativa care va fi folosita cu succes pentru tinerii inzestrati”, a declarat Mariuca Boghiu, fosta presedinta a Inner Wheel Club Bacau in mandatul 2013-2014. Programul artistic a fost sustinut cu maiestrie de trupa bucuresteana a actritei Teatrului National Bianca Sârbu, care a incântat asistenta o seara intreaga cu melodii din repertoriul national si international.

              Alaturi de membrii clubului, evenimentul s-a bucurat si de prezenta mai multor personalitati ale comunitatii locale, de la politicieni, oameni de afaceri, pâna la reprezentanti ai unor institutii si asociatii cu activitate destinata ajutorarii persoanelor cu nevoi speciale – Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, Fundatia de Sprijin Comunitar, Asociatia „Lumina” etc., beneficiari ai proiectelor clubului, colaboratori în diverse actiuni caritabile derulate de Inner Wheel Bacau si altii. La final, mai retinem ca, in acest an, organizatia Inner Wheel Bacau va fi sponsorul Olimpiadei nationale de Chimie.

              [wonderplugin_gallery id=”459″]

              Acțiune desfășurată de polițiști în zona trecerilor la nivel cu calea ferată

                Polițiștii băcăuani desfășoară activități de prevenire a accidentelor de circulație produse la trecerile la nivel cu calea ferată. În urma acțiunii desfășurate polițiștii au aplicat peste 130 de sancțiuni contravenționale și au reținut 6 permise de conducere.

                În dimineața zilei de 4 martie a.c., polițiștii rutieri din județul Bacău au acționat pentru prevenirea accidentelor ce s-ar putea produce la trecerile la nivel cu calea ferată, pe fondul nerespectării regulilor instituite în aceste zone, de către participanții la traficul rutier.

                În urma activităților desfășurate, polițiștii au aplicat 136 de sancțiuni contravenționale, dintre care 123 pentru abateri prevăzute de legislația rutieră și 4 pentru nerespectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferată.

                De asemenea, față de 6 conducători auto polițiștii au luat măsura reținerii permiselor de conducere în vederea suspendării exercitării acestui drept, iar în 3 situații s-a dispus retragerea certificatelor de înmatriculare.

                Atragem atenția conducătorilor auto să respecte regulile de circulație la trecerile la nivel cu calea ferată!

                Semnalele luminoase și acustice, precum și barierele sunt importante, rolul lor fiind de a proteja viața conducătorilor auto și de a evita producerea unor accidente rutiere cu consecințe grave.

                În zonele neprevăzute cu astfel de semnale, conducătorul auto trebuie să se asigure temeinic înainte de a traversa calea ferată!

                Beat si fara permis, la volanul unei masini neinmatriculate

                  La data de 04 martie a.c., polițiștii din comuna Solonţ au oprit pentru control, un autovehicul care se deplasa pe DJ 117 A, din comună, fără a avea montate placuţe cu număr de înmatriculare.

                  La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat de 35 de ani, din comună, care emana halenă alcoolică.

                  S-a procedat la testarea conducătorului auto cu aparatul etilotest, care a indicat o concemtrație de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la Spitalul Municipal de Urgenţă Moineşti unde i s-au prelevat mostre de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

                  Din verificările effectuate de polițiști a mai rezultat că bărbatul în cauză nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, iar autoturismul nu este înmatriculat.

                  În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere fără permis, conducere sub influența alcoolului și conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat.

                  Pelerinaj la Poarta Sfânta

                    Sambata , 5 martie 2016, comunitatea catolica din Nicolae Balcescu, a venit în pelerinaj la Biserica „Sf .Petru si Paul” din Bacau, pentru a trece prin Poarta Sfânta a milostivirii.

                    Momentul de rugăciune a început cu recitarea rugăciunilor necesare pentru a primi indulgenţa, după care fiecare credincios în frunte cu pr. decan, Isidor Dâscă, si pr. vicedecan Gheorghe Cojocaru, a trecut prin Poarta Milostivirii.

                    ” Aproximativ 700 de enoriasi din Parohia ” Inima Preasfanta a lui Isus”, care ar fi putut ca multi altii sa continue munca campului sau sa isi indeplineasca alte indatoriri personale in aceasta zi de sambata, au ales sa participe la pelerinajul la Poarta Sfanta. Pentru mine a fost o imensa bucurie entuziasmul acestor credinciosi. Ei au simtit ca harul lui Dumnezeu lucreaza in inima lor. Cu cat multimea celor care participa la un pelerinaj este mai mare, cu atat cei prezenti simt mai intens profunzimea actului de credinta manifestat prin astfel de actiuni.” a declarat pr. Gheorghe Cojocaru, vicedecan de Bacau si parohul comunitatii din Balcescu.

                    [wonderplugin_gallery id=”458″]

                    Biserica „Sfinţii Petru şi Paul” este deschisă grupurilor de pelerini în special în Postul Mare, pentru ca fiecare să beneficieze de milostivirea divină, făcând o spovadă bună şi primind indulgenţa. A intra prin Poarta Sfanta înseamna a descoperi profunzimea milostivirii Tatalui care-i primeşte pe toti si merge personal în întâmpinarea fiecăruia. Preotii ne spun ca trecerea prin Poarta Sfânta trebuie sa ne faca sa ne simtim partasi de acest mister de iubire, de duiosie. Sa abandonam orice forma de frica si de teama, pentru ca nu se potriveste celui care este iubit; mai degraba sa traim bucuria întâlnirii cu harul care transforma totul.

                    Militarii bacauani le-au oferit zâmbete artistice femeilor din viata lor

                      – sotii, iubite sau prietene, indiferent de statut, partenerele de viata ale militarilor de la Baza 95 Aeriana Bacau au avut parte vineri seara de un spectacol inedit, dedicate Zilei femeii

                      Incepând cu ora 18, sala de spectacole a Teatrului Municipal “Bacovia” a devenit neincapatoare pentru militarii bacauani, activi, in rezerva sau in retragere. Multi dintre ei erau de nerecunoscut in civil, pentru ca prin natura meseriei lor ii vedem mai mereu in uniforma militara.

                      Vineri seara, militarii si colaboratorii din Garnizoana Bacau au schimbat putin registrul, s-au imbracat comod si i-au lasat doar pe colegii care au evoluat pe scena sa poarte haina militara in aceasta seara speciala.

                      Cadre de la Baza 95 Aeriana Bacau au pus in scena spectacolul intitulat “Un zâmbet pentru cel mai minunat suflet – FEMEIA”. Reprezentatia a fost una echilibrata, cu momente artistice sustinute de militari. Timp de aproape doua ore, in sala de spectacole a dominat buna dispozitie, iar artistii au primit aplauze la scena deschisa.

                      Fracul a fost inlocuit de combinezon

                      Surprinzator, mare parte din militarii care au urcat pe scena, au evoluat in uniforma militara sau in combinezon. Erau degajati si lasau impresia ca tocmai au iesit de la serviciu si s-au adunat sa cânte cu prietenii. In debutul spectacolului, a evoluat lt. Alexandru Astani, care a interpretat la chitara si voce cântecul “Mon Essentiel”.

                      Pe scena i-a urmat un talent in devenire, in persoana lui Marian Hriban, elev la Scoala Gimnaziala “Ion Luca”. El a interpretat piesa “Noapte la mare, noapte la munte”. Aparitia in scena a lt. cdor. Alexandru Bosânceanu a surprins publicul spectator, pentru ca acesta le-a dedicate doamnelor si iubitei sale melodia adaptata a regretatei Laura Stoica, “Mai frumoasa”. Prestatiile artistice ale militarilor au fost alternate cu moment de poezie si umor interpretate de col. (r) Paul Valerian Timofte.

                      Militari cu suflet de artisti

                      Membrii Grupului folk “Senin” al Bazei 95 Aeriene condus de mr. Marcel Balan si Grupul “Solvibra” infiintat de lt.cdor. Alexandru Bosânceanu si-au reunit fortele si talentul, oferind publicului moment de neuitat. Ei au reeditat o melodia “Pâna când nu te iubeam”, cântata de Maria Tanase, “Cântec haiducesc”, “Te-mbrac” si “Drumul spre casa”, ultimele doua piese fiind compuse de mr. Marcel Balan. Muzica a fost alternata cu momente de teatru, protagonisti fiind plt. Madalina Nechita si lt. Tudor Dora.

                      Ei au dat viata scenetei “La doctor”, a carei actiune este inspirita din viata de zi cu zi. Celor doi actori amatori li s-a alaturat intr-un alt moment umoristic si mr. Marcel Balan. De aceasta data, cei trei au jucat in “Casatorie periculoasa”, o sceneta cu totul iesita din comun. Din spectacolul muzical nu au lipsit nici membrii Corului “Oituz”, al veteranilor de razboi, care le-au cântat doamnelor “La multI ani!”, “De-ar fi mândra-n deal la vie” si “Mama”.

                      Melodii din repertoriul international au bucurat pe parcurs auzul spectatorilor, acestea fiind interpretate in maniera proprie de Florin Blaj (“Sway” si “Cousin Vinny”), Malina Mihalcea (“Je T’aime”, “Little Talks”) si Andrei Ciobanu (Me and Mrs. Jones”, “Meglio Stasera”). Si pentru ca o seara linistita nu se putea termina fara muzica populara, Ansamblul Folcloric “Plaiuri bacauane” a incheiat spectacolul cu un colaj de melodii populare, dansate si cântate pe scândura Municipalului. Inainte sa cada cortina, cdor. dr. Valerica Vrajescu, Comandantul Bazei 95 Aeriene Bacau, le-a urat tuturor doamnelor: “O primavara frumoasa!”

                      [wonderplugin_gallery id=”457″]

                      “O vorba mare spune asa: In spatele fiecarui barbat puternic este o femeie, in spatele fiecarui copil este o mama, in spatele unui sot este o sotie, in spatele unui baiat este o prietena si asa mai departe. Acest spectacol s-a dorit sa fie un omagiu pentru toate mamele, toate sotiile si toate prietenele. La multi ani!”, a spus cdor. dr. Valerica Vrajescu, Comandantul Bazei 95 Aeriene Bacau

                      \

                      Balul Bobocilor la Colegiul Economic “Ion Ghica”

                        Teatrul de Vara “Radu Beligan” Bacau a gazduit in aceasta seara ultimul spectacol din seria “Balul Bobocilor” din sezonul 2015-2016, protagonisti fiind elevii de la Colegiul Economic.

                        Pentru ravnitele titluri de Miss si Mister Boboc s-au intrecut 18 elevi de clasa a IX-a, iar dupa mai bine de trei ceasuri de spectacol au triumfat concurenta cu numarul 7 in concurs, Andreea Parfenie de la clasa a IX-a F, respectiv concurentul cu mumarul 17, Eusebiu Carlan, elev la IX C.

                        Detalii de la Balul Bobocilor de la Colegiul Economic “Ion Ghica” veti pute citi in editia de luni, 7 martie, a cotidianului Desteptarea.

                        O generoasa galerie foto de la acest eveniment veti putea viziona pe contul nostru de facebook in scurt timp.

                        Verdict final in cazul fetitei cu sindrom hemolitic uremic

                        – din investigatiile de laborator s-a stabilit ca si alti membri ai familiei erau purtatori de bacteria E.coli O26 – aceeasi bacterie s-a gasit si la carnea de pui din frigiderul de acasa

                        Potrivit Directiei de Sanatate Publica (DSP) Bacau, medicii de la Spitalul „Sf. Maria” din Iasi i-au pus fetitei de un an si o luna, din municipiul Bacau, diagnosticul de Sindrom Hemolitic Uremic (SHU) in convalescenta, post enterocolita acuta.

                        Pentru a se identifica sursa imbolnavirii, DSP Bacau a demarat, imediat dupa inregistrarea suspiciunii de SHU, adica la 19 februarie, o ancheta epidemiologica, iar astazi au aparut rezultatele.

                        „La domiciliul cazului a existat o circulatie pentru bacteria E.coli O26. Aceasta afirmatie se bazeaza pe faptul ca in urma investigatiilor de laborator efectuate de catre institutia noastra, probele de apa potabila sunt in limite normale, testele de salubritate sunt negative, dar din investigatiile apartinatorilor (coproculturi si exudate faringiene), s-a constatat ca mama si sora erau purtatori de E.coli”, a explicat dr. Marin Bustuc, directorul DSP Bacau (foto).

                        Pentru restul contactilor, coproculturile au fost negative, insa specialistii cred ca este posibil ca si ei sa fi fost purtatori, dar intervalul de la debutul bolii si pâna la recoltarea materiilor fecale a fost mai mare de 14 zile. Bacteria E.coli s-a gasit si in frigiderul familiei, la un pui.

                        „Izolarea aceluiasi serotip de E.coli O26, in carnea de pui crescut in gospodaria proprie, nepreparata termic, din frigiderul de la domiciliul cazului, poate fi interpretata in acelasi context de circulatie a bacteriei in cadrul membrilor familiei (contaminare prin manipulare). In concluzie, transmiterea s-a realizat prin contact interuman (fecal-orala)”, a mai spus dr. Bustuc.

                        Oficialii de la Ministerul Sanatatii au anuntat in urma cu o saptamâma ca s-a gasit bacteria Escherichia coli (E.coli) la mai multe cazuri, inclusiv la copilul din judetul Bacau.

                        „Am avut grija ca serurile provenind de la copiii bolnavi de aici, de la Spitalul «Marie Curie», indiferent daca aveau sindrom hemolitic-uremic sau nu, inclusiv serul de la copilul din Bacau, sa fie trimise în Italia la laboratorul european de referinta. Testând aceste probe, ei au gasit sase seruri pozitive si toate au fost cu anticorpi corespunzatori lui Escherichia coli O26 toxigen. Este vorba de sase seruri pozitive din 13 testate. Din cele sase seruri pozitive avem trei din Arges, unul din Bucuresti, unul din Bacau si unul din Dolj”, a declarat intr-o conferinta de presa prof. dr. Alexandru Rafila, consilierul ministrului Sanatatii.

                        Saptamâna aceasta au anuntat rezultate partiale ale anchetei demarate si reprezentantii Directiei Sanitar Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) Bacau. „Primele informatii arata ca bacteria E.Coli a fost identificata în carnea de pasare provenita din gospodaria particulara. In acest caz, rezultatul analizelor este partial pozitiv. (…) Banuim o manipulare neigienica a alimentelor, respectiv carnea de pasare, mai ales la eviscerare, existând riscul de contaminare fecala”, se arata in comunicatul DSVSA Bacau.

                        Aautoritatile sanitare au anuntat ca fetita a fost deja externata, este acasa si se simte bine, fiind monitorizata de medicul de familie.

                        Depistat în timp ce sustrăgea motorină din autocisterna pe care o conducea

                          La data de 04 martie a.c., în jurul orei 04:30, patrula de siguranţă publică aflată în serviciul de patrulare, pe strada Chimiei din Bacău, a prins în flagrant un bărbat de 54 de ani, din Botoșani, în timp ce sustrăgea motorină din rezervorul unei cisterne.

                          Din verificările polițiștilor a rezultat că cel în cauză, conducător auto la o societate comercială, sustrăgea motorină din rezervorul cisternei şi o depozita în rezervorul capului tractor.

                          Polițiștii au stabilit că în jurul orei 03:50, bărbatul a încărcat cisterna la depozitul din Bacău şi urma să se deplaseze în județul Suceava pentru a alimenta staţiile peco. Pe traseu a oprit cisterna într-o parcare, ar fi rupt sigiliile compartimentelor cisternei şi ar fi început să sustragă motorină, pe care o depozita în rezervorul capului tractor, care are o capacitate de 500 litri.

                          Valoarea prejudiciului urmează să fie stabilită de societatea prejudiciată, după inventarierea cantităţii de motoriană rămasă în cisternă.

                          În cauză s-a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracţiunii de furt calificat.

                          “Femeia modernă între familie și carieră” – dezbatere organizată de Inspectoratul de Poliție Județean Bacău

                            Femeia modernă este o femeie activă, care se implică în activități diverse, consumă timp și energie în activitățile sale profesionale și sociale și în viața de familie.

                            Vineri 4 martie a.c., la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău, doamne și domnișoare din cadrul structurilor locale ale Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Apărării Naționale au discutat în cadrul dezbaterii “Femeia modernă între familie și carieră” despre împliniri profesionale și personale.

                            În luna primăverii și a femeii s-a acordat atenție modalităților în care femeie în uniformă reușește să îmbine în mod fericit familia și cariera.

                            La sfârșitul întâlnirii șeful Inspectoratului de Poliție Județean Bacău a oferit flori participantelor.

                            Expozanti putini, dar buni, la Târgul de turism Vacanta 2016

                              Corneliu Pricopie si Dumitru Nanescu au deschis Târgul Vacanta 2016 (Foto: petru Done)

                              Editia a treia a Târgului regional de turism Vacanta, organizat de societatea Centrul de Afaceri si Expozitional (CAEx) Bacau si Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism (ANAT) a fost deschisa vineri, 4 martie, la Centrul de Afaceri si Expozitii „Mircea Cancicov”. Organizatorii si-au exprimat deschis regretul ca in acest an prezenta expozantilor este sub asteptari, dar tot ei s-au incurajat, pe motiv ca in standuri au venit „mai putini, dar mai buni”.

                              Cele cinci agentii de turism prezente, Inter-Tour, Terra Nova si Seven Travel Bacau, dar si turoperatorul national Christian Tour si agentia Solvex din Varna (Bulgaria) sunt, in fapt, exponentii a zeci de parteneri si turoperatori. „In acest fel – a spus reprezentantul ANAT, Dumitru Nanescu, directorul general al Agentiei Inter-Tour – am venit la târg sa prezentam oferta turistica pentru anul 2016, in care avem reduceri importante de tarife si taxe de pâna la 35 si chiar de 50% pe toata perioada târgului. Este o ocazie foarte potrivita ca bacauanii sa-si aleaga vacantele pe care si le doresc”.

                              La târg au venit expozanti din Bacau, Suceava, Botosani, Caras Severin si Neamt si din Varna – Bulgaria (Foto: Petru Done)
                              La târg au venit expozanti din Bacau, Suceava, Botosani, Caras Severin si Neamt si din Varna – Bulgaria (Foto: Petru Done)

                              In standuri au mai venit, pentru a face cunoscute proiecte de turism si obiective turistice, primariile din Moinesti, Târgu Ocna, Slanic Moldova (Bacau) si Tarcau (Neamt), Reprezentanta Nord-Est a Autoritatii Nationale pentru Turism, Bacau, Serviciul Public Judetean Bacau pentru Promovarea Turismului si Coordonarea Activitatii de Salvamont, Consiliile judetene Suceava si Botosani, Salina Târgu Ocna, Complexul Muzeal de Stiintele Naturii „Ion Borcea” Bacau, Asociatia de Turism Baile Herculane, Complexul comercial Selgros si Hotelul Decebal Bacau.

                              De remarcat, la aceasta editie a târgului, este prezenta grupurilor de elevi si studenti de la Colegiul National Economic „Ion Ghica” si de la universitatile „Vasile Alecsandri” si „George Bacovia”, care au clase si facultati pe profilul turism.

                              Tot vineri s-a remarcat conferinta de presa organizata la târg de Agentia Inter-Tour, care a capatat valentele unei veritabile dezbateri privind atât oferta agentiei pentru sezonul de vara 2016, cât si oportunitatea tichetelor de vacanta, vazue ca motor principal pentru dezvoltarea turismului in România, dar si necesitatea stabilirii unui real parteneriat public-privat in revitalizarea turismului bacauan.

                              „A fost un eveniment pe care l-am organizat cu oarecare dificultate, deoarece in acest an industria turismului este intr-un declin evident. In asemenea conditii, credem ca realizarea evenimentului este totusi o reusita, pentru ca venim in sprijinul dinamizarii acestui domeniu economic. Regiunea Nord-Est poate avea ca sursa de venituri turismul. Este foarte important, insa, ca strategia regionala pentru a dezvolta turismul sa fie bine gândita, sa se gaseaca surse de finantare europene sau guvernamentale. De asemenea, autoritatile locale trebuie sa gaseasca resurse pentru a imbunatati infrastructura de drumuri, de utilitati publice, de obiective patrimoniale, culturale, turistice, in completarea ofertei private din domeniu”.
                              Corneliu Pricopie, directorul general al CAEx

                              Actiune de amploare a politistilor in judet: Au fost vizati transportatorii de marfuri si persoane

                                Astazi, politistii bacauani au organizat o ampla actiune in judet, din dispozitia sefului Politiei Române, in cadrul careia au verificat legalitatea transportului rutier de marfuri si persoane.

                                „Au fost instituite filtre rutiere la toate iesirile din municipiul Bacau, în municipiile Moinesti si Onesti, precum si în orasul Buhusi si în comuna Podu Turcului.

                                La actiunea care s-a desfasurat în sistem integrat au participat politisti rutieri, de ordine publica, investigatii criminale, investigarea criminalitatii economice, jandarmi din cadrul Inspectoratului Judetean de Jandarmi Bacau si reprezentanti ai Registrului Auto Român”, a declarat insp. pr. Narcisa Butnaru, purtator de cuvânt la Inspectoratul de Politie Judetean Bacau. In doar câteva ore, agentii au verificat 320 de autovehicule, au constatat 104 abateri de la normele legale, au aplicat amenzi in valoare de peste 25.000 de lei si au retras 17 certificate de inmatriculare.

                                RZV_7618

                                La filtrul instituit la intrarea in Bacau, in zona hypermarketurilor, a fost depistat un barbat care conducea un autoturism pentru care nu avea asigurare obligatorie. Masina a fost indisponibilizata, s-au retras placutele si certificatul de inmatriculare, iar soferul a incasat o amenda de 1.000 de lei.
                                Un conducator auto profesionist, care efectua transport de marfa, a fost sanctionat pentru ca nu respectase timpii de condus si odihna, iar un altul, care facea transport de persoane, avea mai multi pasageri decât numarul de locuri, si el fiind amendat.

                                A condus băut și s-a răsturnat în afara carosabilului

                                  etilotest

                                  La data de 03 martie a.c., în jurul orei 15:30, polițiștii au fost sesizați depsre fatul că o autoutilitară s-a răsturant în afara carosabilului, pe raza comunei Blăgești.

                                  Din primele cercetări efectuate de polițiști la fața locului a rezultat că un bărbat de 44 de ani, din comună, în timp ce conducea un autoturism pe strada Cantonului, din comuna Blăgeşti, jud. Bacău, pe fondul consumului de băuturi alcoolice şi a neadaptării vitezei la condiţiile de drum, a pierdut controlul autoutilitarei şi s-a răsturnat în afara părţii carosabile.

                                  În urma producerii evenimentului nu au rezultat victime omeneşti.

                                  Conducătorul a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat concentrația de 1.05 mg/l alcool pur în aerul expirat.

                                  Acesta a fost condus la Spitalul Orăşenesc Buhuşi, unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcolemiei.

                                  În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.

                                  Talhar la drumul mare

                                    La data de 03 martie a.c., polițiștii au luat măsura reținerii față de un bărbat de un bărbat de 49 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.

                                    Din cercetările polițiștilor a rezultat că la data de 01 martie a.c., în jurul orelor 20:00, bărbatul de 49 de ani, în timp ce se afla pe drumul sătesc Bălcuţa, prin violenţă şi ameninţări a deposedat doi bărbați de 27 și 34 de ani de un atelaj hipo şi o cabalină pe care le-a introdus în curtea locuinţei sale.

                                    Cel în cauză va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău cu propunere de arestare preventivă.

                                    Bacaul are un nou prefect

                                      Noul prefect al judetului Bacau este Ioan Ghica. Fost subprefect de Neamt, acesta a fost numit pe 2 martie sa ocupe aceasta functie in Bacau.

                                      Acesta a depus juramantul in prezenta lui Constantin Mihard, directorul Directiei pentru Relatiile cu Prefecturile.

                                      „Pot sa va spun doar ca stiu care sunt provocarile lucrului intr-o prefectura. Sunt emotionat si nu va pot spune multe”, a spus noul prefect Ioan Ghica.

                                      Cel mai important eveniment din acest an este supravegherea alegerilor locale care vor avea loc pe 5 iunie.

                                      [wonderplugin_gallery id=”456″]

                                      ULTIMELE ȘTIRI