Acasă Blog Pagina 1848

Cartea candidatului

Sunt convins că v-ar plăcea și dumneavoastră să citiți câte o carte despre ceea ce sunt și ceea ce fac unii dintre candidații la posturile cele mai importante ale administrației centrale sau locale – că tot suntem din nou în campanie electorală. Cum ar fi să cunoaștem astfel mai bine oamenii pe care urmează să-i votăm?

Dar cine s-ar ocupa de așa travaliu, să documenteze și să scoată „besteller-uri” pe bandă rulantă, pentru că pe la noi la candidaturi se înghesuie mulți, prea mulți.

Citesc acum deja celebra carte a unei nepoate a candidatului Donald Trump la un nou mandat de președinte al SUA. Ei, da, ați zice, e un candidat de talie mare, mai ales la propriu. Dar cartea scrisă de Mary L. Trump, „Prea mult și niciodată destul. Cum a creat familia mea cel mai periculos om din lume”, îl face varză pe candidat. Doctor în psihologie clinică, dar și cu destul talent de scriitoare, Mary este în primul rând nepoata personajului, omul din casa mare a lui, care știe multe chiar de la fața locului. Mary – spun editorii – „și-a asumat astfel rolul de justițiar, dându-și seama că nu-i poate permite lui Donald să îi distrugă țara, la fel cum a observat că i-a distrus tatăl (fratele mai mare al actualului președinte, care a murit la 42 de ani) și familia”.

Biografii sau lucrări de analiză dedicate unor personaje cu greutate s-au scris destule. Nici articolele de presă despre ei nu sunt de ignorat, multe cu tentă pro sau contra. Dar o carte ca aceasta despre Trump apare chiar în campania lui electorală și va avea efect.
Și pe la noi vuiește presa despre unii sau despre alții dintre candidații mai răsăriți. Chiar ei între ei își cam dau la gioale – ca și în SUA, de altfel -, dar o carte a candidatului, o lucrare rotundă despre acesta ar deschide altfel de orizonturi.

Însă, de, unii candidați merită câte o carte, alții nici măcar o știre de presă. Fie și cu tentă negativă.

Automobilism/ Raliul Moldovei Bacău: Răspopa vrea revanșa

Sâmbătă și duminică este programată cea de-a zecea ediție a Raliului Moldovei Bacău. Competiția însumează aproximativ 110 km împărțiti de-a lungul a 12 probe speciale pe un traseu între Bacău și Moinești și contează drept ultima etapă din această ediție a Campionatului Național de Raliuri Betano.

Având în vedere că titlul național a fost acontat deja de cvintuplul campion al României, Simone Tempestini, suspansul este menținut de lupta pentru adjudecarea etapei băcăuane. Aflat în dublu rol, de organizator și concurrent, pilotul oneștean Adrian Răspopa speră să-și treacă numele pe lista câștigătorilor la clasa sa.

„Dacă la Iași am scăpat victoria printre degete ca urmare a unei greșeli comise pe penultima probă, sper ca la etapa de acasă lucrurile să stea altfel și să-mi pot lua revanșa. Înainte de toate, îmi doresc însă o cursă cerebrală”, a declarat Răspopa, care va avea ca mașină de concurs o Skoda Fabia R5.

Ținând cont de reglementările impuse de pandemia declanșată de noul Coronavirus, accesul spectatorilor la probele speciale ale Raliului Moldovei Bacău este interzis. Competiția va demara sâmbătă dimineață, cu PS Runcu 1, și se va încheia duminică, odată cu ultima probă, cea programată de la ora 15.43 pe circuitul de karting „Speed Park”.

Încă două săptămâni de școală online în Bacău

    În urma reevaluării incidenței cumulată a cazurilor de COVID19 la niveul municipiului Bacău se menține măsura stabilită în art. 2, alin (1), din Hotărârea C.J.S.U. nr. 40 din 04.10.2020, privind desfășurarea cursurilor on-line potrivit scenariului 3 pentru o perioadă de 14 zile începând cu data de 26.10.2020, urmând a fi reevaluată peste o perioadă de 14 zile.

    Totodată, prin Hotărârea nr. 47, adoptată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bacău în ședința de astăzi, 22 octombrie, desfășurată în sistem audio, au fost actualizate și aprobate scenariile de funcționare pentru toate unitățile de învățământ preuniversitar din județul Bacău, după cum au fost propuse de consiliile de administrație ale acestora, avizate de Inspectoratul Școlar Județean Bacău și Direcția de Sănătate Publică Bacău.

    Sinucidere, pe calea ferată, în apropiere de podul de la Narcisa

      Încă un accident pe calea ferată a fost înregistrat pe liniile feroviare care traversează Bacăul. Potrivit unor surse interne, trenul 1657 București – Bacău a lovit mortal o femeie care – din declarațiile mecanicului de locomotivă – s-ar fi aruncat intenționat în fața mastodontului, cu gândul de a se sinucide.

      Nefericitul eveniment s-a produs în jurul orei 19.20, înainte de podul de la Narcisa, în zona liniilor de cale ferată din dreptul fostei zone industriale Letea.

      Trenul care, la intrare în Bacău, avea o viteză de circa 120 de kilometri pe oră, practic, a spulberat femeia sinucigașă, bucăți din trupul acesteia fiind împrăștiate pe o rază de câteva zeci de metri.

      De reținut că incidentul este cel de-al treilea eveniment de acest gen, din ultimele două saptămâni, care au avut loc pe liniile de cale ferată din Bacău, unul fiind înregistrat la bariera de la Lilieci, unde un biciclist a fost de-a dreptul nimicit de un tren de persoane, iar altul, cu două zile în urmă, când alte două femei (dintre care una cu un handicap) au sfârșit în același mod, în zona Gherăiești.

      Întâlnire între PS Iosif Păuleţ, episcop de Iaşi, şi Narcis Jitaru, subprefect de Bacău

        La sediul Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi, miercuri, 21 octombrie 2020, a avut loc o întâlnire între PS Iosif Păuleţ, episcop al Diecezei Romano-Catolice de Iaşi, şi Narcis Jitaru, subprefect al judeţului Bacău, alături fiind prezenţi şi pr. Egidiu Condac, vicar general, şi pr. Adrian Blăjuţă, director al Oficiului pentru Comunicaţii Sociale.

        Judeţul Bacău este unul dintre judeţele cu cea mai mare comunitate de credincioşi romano-catolici din Dieceza Romano-Catolică de Iaşi, care se întinde pe opt judeţe din zona Moldovei. Credincioşii catolici din Judeţul Bacău au demonstrat de-a lungul timpului o trăire exemplară a credinţei şi o colaborare frumoasă cu Biserica Ortodoxă şi cu celelalte culte, dar şi cu instituţiile statului. Acestea au fost unele dintre concluziile trase în urma discuţiilor pe care păstorul Diecezei de Iaşi, PS Iosif Păuleţ, le-a avut cu dl. Narcis Jitaru, de puţin timp ales subprefect al judeţului Bacău.

        Printre temele de discuţie au fost şi unele aspecte legate de activităţile sociale pe care le desfăşoară Episcopia de Iaşi pe întreg teritoriul diecezei, prin diferite fundaţii şi asociaţii, amintind în special asociaţiile pentru copii şi tineri. De altfel, dl. Narcis Jitaru este una dintre persoanele foarte implicate în viaţa Bisericii, fiind mai mulţi ani vicepreşedinte al Acţiunii Catolice din Dieceza de Iaşi.

        În continuare, Mons. Iosif Păuleţ i-a adus la cunoştinţă anumite proiecte deja realizate, precum şi altele în desfăşurare, manifestându-şi speranţa de a beneficia şi în continuare de susţinerea instituţiilor statului. Printre acestea, s-a discutat despre noul proiect media al Episcopiei de Iaşi – înfiinţarea unui radio cu specific religios-cultural, îndreptat în mod special spre credincioşii romano-catolici din Moldova, startul la acest proiect fiind dat în mod oficial în urmă cu câteva zile, la 19 octombrie.

        S-a discutat despre posibilitatea susţinerii paşilor şi demersurile în vederea obţinerii unei licenţe radio pentru judeţul Bacău, judeţ în care sunt cei mai mulţi credincioşi din Dieceza de Iaşi. Această iniţiativă a fost mereu prezentă în Dieceza de Iaşi, deoarece credincioşii romano-catolici de aici au aşteptat demult lansarea unui astfel de radio, care, prin emisiuni bine pregătite şi momente de rugăciune, să le permită o trăire cât mai intensă a credinţei, mai ales în aceste timpuri dificile.

        Noul subprefect a fost salutat şi de PS Petru Gherghel, episcop emerit, care a rememorat activităţile din perioada în care dl. Narcis a fost responsabil în Acţiunea Catolică, amintind bazele acestei asociaţii puse de regretatul pr. Cornel Cadar în Dieceza de Iaşi.

        La final, dl. Narcis Jitaru a oferit PS Iosif un pachet cu produse bio din zona Văii Muntelui, realizate de o firmă a unei familii de catolici, iar PS Iosif dăruindu-i volumul celebrativ dedicat vizitei Papei Francisc la Iaşi, Cu Papa Francisc, pe cărarea spre fraţi: 72 de mărturii la un an de la prima vizită a unui papă la Iaşi.

        Pr. Adrian Blăjuţă

        Cosmin Necula deschide lista Pro România la Senat

          Pro România a depus, astăzi, lista de candidați pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie.

          La Senat, lista partidului este deschisă de Cosmin Necula.

          „Astăzi mi-am depus candidatura pentru a vă reprezenta în Parlamentul României. Cu sprijinul dumneavoastră îmi doresc să continui munca pentru municipiul și județul Bacău din Senatul României”, a declarat acesta.

          „Ultimii 4 ani mi-au demonstrat cât de importantă este reglementarea legislativă corectă pentru funcționarea administrației publice, astfel încât fiecare comunitate să poată obține rezultatele dorite. Blocajele birocratice care țin pe loc proiecte, lacunele pentru punerea în aplicare a legilor pot fi depășite doar prin măsuri legislative coerente, adaptate nevoilor cetățenilor și administrațiilor locale”, a mai spus el.

          „Rămân alături de Bacău și de bacăuani și vă mulțumesc tuturor celor care veți alege să îmi acordați încrederea pentru a porni împreună pe acest nou drum”.
          Cosmin Necula

          Piloții marinari au prins aripi de Ziua Statului Major al Forțelor Navale

            Astăzi, 22 octombrie 2020, la Baza 95 Aeriană, trei locotenenți din cadrul Forțelor Navale Române au promovat examenul de brevetare ca pilot militar.

            Într-o zi cu deosebită însemnătate istorică pentru Forțele Navale Române, la 160 de ani de la crearea Marinei Militare din data de 22 octombrie 1860, când domnitorul Alexandru Ioan Cuza punea bazele Marinei Militare moderne, locotenenții Valentin-Florian Terente, Ionuț-Andrei Tapîrdău și Vasile Ciceu devin piloți pentru a duce mai departe tradiția apărătorilor fruntariilor de ape ale țării.

            După cinci luni de pregătire în cadrul cursului de formare al piloților militari din ofițeri de marină pe aeronava IAR 330 Puma SOCAT, colegii noștri și-au îndeplinit un vis pentru care au dovedit dedicare și efort susținut în fiecare zi.

            Încă 12 cazuri de COVID la Căminul de Bătrâni

              Scriam în ediția de joi, 22 octombrie, despre cazurile de infectări cu noul coronavirus înregistrate la Căminul de Bătrâni acolo unde 34 de bunici au fost declarați „pozitivi”.

              Între timp au venit și celelalte rezultate ale testelor, efectuate în rândul peronalului, care au descoperit încă 12 cazuri. De menționat că, atât beneficiarii, cât și personalul infectat nu prezintă simptome grave.

              În această situație, cele 12 persoane angajate ale Căminului de Bătrâni testate pozitiv au fost izolate la domiciliu iar restul de personal, sănătos, a fost cantonat în două serii de câte 14 zile la sediul căminului. Și mai interesant este faptul că cei 12 angajați infectați nu sunt din rândul celor care lucrează direct cu beneficiarii.

              „Nici nu mai știu ce să cred din punctul acesta de vedere. Chiar dacă pare că situația nu este prea fericită trebuie să subliniez că toți suntem bine și nu avem cazuri grave. Trebuie să privim partea plină a paharului și să gândim pozitiv, să nu picăm în cealaltă extremă și să clacăm psihic. Nu avem încotro, mergem înainte și trebuie să ne învățăm să trăim cu acest virus. Indiferent de ce se întâmplă, viața merge mai departe și trebuie să-i facem față”, a declarat Magda Dimofte, directorul Căminului pentru Persoane Vârstnice din cadrul Primăriei Municipiului Bacău.

              Conducerea instituției a luat toate măsurile posibile pentru evitarea infectărilor cu noul coronavirus.

              132 de cazuri noi de coronavirus în județul Bacău

              Până joi, 22 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 196.004 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre acestea, 141.089 de pacienți au fost declarați vindecați.

              În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.902 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. În județul Bacău au fost înregistrate 132 de cazuri noi, numărul total de cazuri confirmate ajungând la 7.067. Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, calculat de către Direcția de Sănătate Publică, a ajuns la 2,21.

              Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 939 de persoane au fost reconfirmate pozitiv, 21 dintre aceștia fiind din județul Bacău. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.354. Dintre acestea, 778 sunt internate la ATI.

              Mai mulți lucrători silvici, trimiși în judecată pentru luare de mită

                Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Bacău au dispus trimiterea în judecată a mai multor lucrători silvici din cadrul Regiei Naţionale a Pădurilor Romsilva, de la Ocolul Silvic Comăneşti în sarcina cărora s-a reţinut săvârşirea infracţiunii de luare de mită.

                În perioada 2015 – 2020, şapte inculpaţi ar fi pretins şi primit de la reprezentanţii unei societăţi comerciale mai multe sume de bani (în total 4.526.850 lei) în legătură cu îndeplinirea unor acte ce intrau în atribuţiile lor de serviciu, respectiv pentru a confirma efectuarea unor lucrări silvice (împăduriri, întreţinerea culturilor, degajări, curăţiri) şi pentru a deconta facturile fiscale emise de către firma respectivă.

                În cauză s-a instituit măsura sechestrului asigurător asupra mai multor bunuri mobile şi imobile ce aparţin celor şapte inculpaţi, angajaţi ai Romsilva.

                Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bacău cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză.

                Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă spre judecare, situaţie care nu poate să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

                Ședința de învestire a primarului municipiului Bacău – VIDEO

                  În Amfiteatrul de la Insula de Agrement s-a desfășurat ședința de învestire a noului consiliu local și al primarului Lucian Stanciu Viziteu.

                  Deputat PNL Bacău Elena Hărătău: RAPORT DE ACTIVITATE 

                    De la începutul mandatului de deputat în Parlamentul României, respectiv din 9 iulie 2018 şi până în prezent, am avut următoarea activitate parlamentară: 61 luări de cuvânt, 50 declaraţii politice, 28 de propuneri legislative iniţiate, din care 7 au fost promulgate legi, precum şi 53 întrebări şi interpelări.

                    În prezent, fac parte din Comisia permanentă pentru muncă și protecție socială, iar anterior am activat în Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale, precum și în Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport.

                    De asemenea, sunt membru al Grupurilor parlamentare de prietenie cu Parlamentele din Regatul Belgiei, Canada, Luxemburg și Armenia.

                    LEGI PROMULGATE

                    LEGE nr.109 din 24 mai 2019 privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul comunicaţiilor electronice, serviciilor poştale şi supravegherii pieţei echipamentelor;
                    LEGE nr.117 din 20 iunie 2019 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii;
                    LEGE nr.150 din 24 iulie 2019 pentru completarea art. 1 din Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003;
                    LEGE nr.45 din 3 aprilie 2020 pentru modificarea si completarea Legii nr. 272/2004 privind protecția si promovarea drepturilor copilului;
                    LEGE nr.129 din 14 iulie 2020 pentru modificarea Legii nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia;
                    LEGE nr.147 din 23 iulie 2020 pentru modificarea art. 33 din Legea nr. 502/2004 privind asociațiile pensionarilor;
                    LEGE nr.152 din 24 iulie 2020 privind organizarea si finanțarea serviciilor de promovare a sănătății și prevenire a îmbolnăvirilor.

                    PROPUNERI LEGISLATIVE AFLATE ÎN PROCEDURĂ PARLAMENTARĂ

                    Cele mai importante dintre iniţiativele legislative aflate în fluxul parlamentar sunt următoarele:

                    * Propunere legislativă privind protecția persoanelor cu boală celiacă din România;

                    * Proiect de Lege privind aprobarea obiectivului de investiții Autostrada Brașov-Bacău;

                    * Propunere legislativă privind acordarea unui pachet-trusou pentru nou-născut;

                    * Propunere legislativă pentru modificarea art.456 alin.(1) lit. h) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal;

                    * Proiect de Lege pentru modificarea şi completarea Legii locuinţei nr.114/1996;

                    * Propunere legislativă privind transmiterea unui imobil din domeniul public al statului şi din administrarea Ministerului Afacerilor Interne – Instituţia Prefectului – Judeţul Bacău în domeniul public al Judeţului Bacău şi în administrarea Consiliului Judeţean Bacău;

                    * Proiect de lege pentru modificarea Legii nr. 287/2009 privind Codul Civil;

                    * Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul serviciilor comunitare de utilităţi publice;

                    * Proiect de lege privind organizarea și funcționarea Secretariatului de stat pentru problemele rezerviștilor și veteranilor din sistemul național de apărare, ordine publică și securitatea națională.

                    DECLARAŢII POLITICE

                    Cele 50 declaraţii politice prezentate până acum în secţiunea specială dedicată acestora din plenul Camerei Deputaţilor au abordat subiecte de actualitate din sfera politică, economică şi socială.

                    ÎNTREBĂRI ŞI INTERPELĂRI

                    Cele 53 de întrebări şi interpelări au adus în atenţia conducerii Guvernului României probleme specifice ale locuitorilor, precum și aspecte punctuale cu care s-au confruntat autoritățile publice locale din județul Bacău.

                    Întreaga mea activitate din acest mandat poate fi urmărită accesând link-ul http://cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=343&cam=2&leg=2016

                    Deputat PNL Bacău, Elena HĂRĂTĂU

                    Start de raliu, final de campionat

                    Raliul Moldovei Bacău este din nou gata de start. Chiar și în vremurile pandemiei. Ajunsă la ediția cu numărul zece, competiția organizată de ACS Rally Spirit Bacău sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv va asigura, în acest weekend, căderea de cortină peste sezonul 2020 al Campionatului Național de Raliuri Betano. La fel cum a făcut-o și la ediția inaugurală, din 2011.

                    Atunci, Raliul băcăuan era câștigat de Bogdan Marișca, dar titlul național revenea, pentru prima și singura dată, lui Valentin Porcișteanu. Porcișteanu a trebuit să aștepte alte opt ediții pentru a se impune în Raliul Moldovei Bacău. A făcut-o anul trecut, atunci când și-a trecut numele pe o listă ce-i mai cuprindea pe Bogdan Marișca (așa cum aminteam, laureatul din 2011), Francois Delecour (în edițiile 2012, 2013 și 2014), Gergo Szabo (2015 și 2016) și Simone Tempestini (2017 și 2018).

                    Cine va câștiga anul acesta? Greu de spus, în condițiile în care Raliul Moldovei Bacău va reuni la ediția sa aniversară un număr record de pilot. Cert este că problema titlului național este deja rezolvată, Simone Tempestini (dublu câstigător al etapei băcăuane) adjudecându-și pentru a cincea oară în carieră Campionatul Național de Raliuri. La fel de cert este și faptul că etapa din acest weekend va fi una foarte disputată și plină de interes, chiar și în lipsa suspansului legat de lupta pentru titlu.

                    „Într-un an complet atipic, bucuria noastră cea mai mare este că, beneficiind de sprijinul partenerilor noștri tradiționali, putem organiza și cea de-a zecea ediție a Raliului Moldovei Bacău”, a declarat la conferința organizată ieri, la sediul Dedeman Automobile, președintele ACS Rally Spirit, Adrian Răspopa, aflat într-un dublu rol: de organizator și de concurent.
                    De-a lungul celor zece ediții, principalul partener al Raliului Moldovei a fost Consiliul Județean Bacău, reprezentat la conferința de ieri atât de fostul președinte, Sorin Brașoveanu, cât și de noul președinte ales, Valentin Ivancea.

                    Ambii au vorbit despre impactul pozitiv pe care îl creează o competiție de dimensiunile Raliului Moldovei Bacău, dar și despre importanța proiectului legat de Autostrada A13.

                    „Ținând cont de măsurile impuse și de provocările noului Coronavirus, am avut mari emoții privind organizarea raliului, însă ne bucurăm că Adrian Răspopa a reușit să ducă mai departe tradiția”, a punctat Sorin Brașoveanu. „Raliul Moldovei promovează imaginea județului Bacău. Vorbim despre un proiect care se îmbină armonios cu infrastructura pentru dezvoltarea județului. Eu sper ca în anii viitori, de pe panoul de afișaj al raliului să dispară referirea la susținerea proiectului A13, în sensul că Autostrada Bacău-Brașov se va transforma între timp din proiect în realitate”, a spus Valentin Ivancea, care a promis că, pe durata mandatului său, Consiliul Județean Bacău va continua să fie un partener al Raliului Moldovei.

                    La rândul său un partener constant al Raliului Moldovei Bacău, municipiul Moinești, l-a avut ca reprezentant la conferința de presă pe primarul Valentin Vieru: „Moineștiul nu a lipsit de-a lungul celor zece ediții și îi asigur pe organizatori de sprijinul nostru și pe viitor. Să nu uităm că în aceste vremuri dificile create de pandemie, populația are nevoie și de sport, și de cultură”. Ediția din acest a Raliului Moldovei Bacău a păstrat probele din anii trecuți, cărora li s-a adăugat SuperSpeciala programată duminică după-amiază, pe circuitul de karting de la „Speed Park”. Cei aproximativ 110 kilometri vor fi împărțiti între orașele Bacău și Moinești, pe durata a 12 probe.

                    Număr record de echipaje

                    Ediția a zecea a Raliului Moldovei Bacău va reuni la start un număr record de echipaje: 62. Anul trecut, etapa băcăuană a Campionatului Național de Raliuri prezentase un număr de 61 de echipaje înscrise.

                    Accesul publicului, interzis

                    În condițiile reglementărilor impuse de pandemia de Covid-19, accesul publicului la probele din acest an ale Raliulului Moldovei Bacău a fost interzis. „Spectatorii nu au voie pe probele speciale. Știm cât de mult și-ar fi dorit pasionații de automobilism să asiste la întrecere, însă trebuie să ne supunem reglementărilor în vigoare. Prin urmare, ne vom concentra mai mult pe partea de online, vom monta și panouri video speciale, astfel încât cei interesați să poată asista la etapa băcăuană”, a declarat Adrian Răspopa.

                    Programul zilei de sâmbătă, 24 octombrie

                    Ora 9.53: Proba Specială 1 Runcu 1
                    Ora 10.31: Proba Specială 2 Moinești 1
                    Ora 11.04: Proba Specială 3 Vermești 1
                    Ora 12.42: Proba Specială 4 Runcu 2
                    Ora 13.20: Proba Specială 5 Moinești 2
                    Ora 13.53: Proba Specială 6 Vermești 2

                    Programul zilei de duminică, 25 octombrie

                    Ora 8.48: Proba Specială 7 Trebeș 1
                    Ora 9.26: Proba Specială 8 Hemeiuș 1
                    Ora 11.44: Proba Specială 9 Trebeș 2
                    Ora 12.22: Proba Specială 10 Hemeiuș 2
                    Ora 14.40: Proba Specială 11 Trebeș 3 Power Stage
                    Ora 15.43: Proba Super Specială „Speed Park”

                    Imagini de pe Centura Bacăului: Nodul rutier DN2F – Pasajul DJ207P

                      Lucrari executate de asocierea UMB Spedition – Tehnostrade SRL, perioadă de executie 30 de luni de la ordinul de incepere – 03.2019. Lungime totala circa 31 km, din care 16,27 km profil de autostrada.

                      Sursa

                      Ultrascurte

                      * București: 4 sectoare și un arondisment.
                      * Dionisie: În vremurile astea ar fi fost bun un adăpost antiatomic în care să te bagi cu mâncare, băutură și suficiente cărți de citit. Din când în când, scoți un periscop să vezi ce mai e prin țară. După care, te întorci la citit, mulțumit sufletește de alegerea făcută zicându-ți: „Tot așa-s, cum i-am lăsat”…
                      * Un nefericit venit cu bicicletă este oprit de vajnicii apărători ai sănătății publice:
                      – Nu puteți intra pe Insulă fără mască!
                      – Dar am venit să fac sport!
                      – Nu intrați fără mască!
                      * A observat cineva că filmul „Aferim!” este mult mai la stânga față de filmele cu Mărgelatu? Pe bune, deși realizate în comunism, filmele din seria „Drumul oaselor”, „Trandafirul galben”, „Colierul de turcoaze” prezintă neutru sau pozitiv și cârciumari/hangii, și burghezie și aristocrație, fără să transforme lupta de clasă într-un laitmotiv; din contra, conflictul este între vechi și nou; avem emanciparea femeii, chiar vodă Bibescu este creionat cât se poate de uman. În „Aferim!”, însă, avem lupta de clasă cât se poate de clară, avem boierul rău, autoritar, care deține puterea absolută, femeia – sclavă a soțului, preoți intoleranți și chiar antisemiți, imagini care, poate, în vremea stalinismului să fi fost folosite în cinematografie.
                      * – Tataie, cum poți să spui că era mai bine pe vremea lui Ceaușescu?
                      – Nepoate, ce facem noi acuma?
                      – Stăm la coadă, să intrăm în bancă.
                      – Păi la cozi stăteam și pe vremuri.
                      – Da’ acuma stăm din motive sanitare!
                      – Și atuncea ni se spunea că nu ni se dă carne, unt și ulei ca să nu ne stricăm sănătatea…
                      – Și cum era mai bine?
                      – Atuncea stăteam la coadă fără mască!
                      * Neavând cocoș deșteptător, a trebuit să mă mulțumesc cu Tiger. Dimineața, când e somnul mai dulce, nemernicul se apucă să urle. Exact, să urle. Îi e foame micuțului. Și mie somn… Ieri m-am ridicat, l-am luat de guler și l-am dat afară. Ghinion, a început să urle și afară. Nu de foame, ci pentru că voia în casă… L-am băgat în casă, a început să urle că-i e foame…
                      * – Avem un triunghi echilateral dreptunghic…
                      – Nu există așa ceva, e imposibil…
                      – Deci ești un negaționist…
                      – Nu are cum să existe triunghi și echilateral și dreptunghic…
                      – Deci ești și conspiraționist…
                      – Gata, am plecat, nu mai am ce discuta cu dumneata!
                      – Deci te împotrivești măsurilor decise de Grupul Strategic care pe toate le știe mai bine…

                      PSD a depus listele de candidați

                        Liderii PSD Bacău au depus, ieri, listele cu candidații la alegerile parlamentare din aceast an. Față de numele deja anunțate, a apărut o noutate: Ana Cătăuță, director World Bank, fosta consilieră a lui Mircea Geoană, candidează pe locul 4 la Camera Deputaților.

                        „În Bacău, PSD demonstrează că este o organizație deschisă către comunitate, care a înțeles mesajul clar transmis de băcăuani: propunem, pentru alegerile parlamentare, o listă cu oameni bine pregătiți pe domeniile lor de activitate, unii dintre ei aflați la prima experiență electorală.

                        Competența, implicarea politică la alegerile locale și loialitatea au fost hotărâtoare în conceperea listei de candidați pentru parlamentare”, a declarat europarlamentarul Dragoș Benea, președintele Organizației Județene.

                        „Avem o echipă articulată, omogenă și care e pregătită să ducă mai departe misiunea de a dezvolta județul Bacău, proiectele medicale implementate de SJU Bacău și de celelalte spitale din județ și – nu în ultimul rând – de a susține, după finalizarea șoselei de centură și a aeroportului, construirea autostrăzii A13 Bacău – Brașov, pentru a face din Bacău cel mai important centru economic al Moldovei”, a mai spus acesta.

                        „Sunt și rămân doctor”, a spus Bianca Purcărin, care va deschide lista PSD la Senat. „Am decis să mă implic pentru că doar participarea la masa deciziilor poate influența lucrurile. Dacă ne dorim să avem un sistem medical bine finanțat, calea este una singură, aceea de a ne asuma rolul politic și de a participa la deciziile care se iau la nivel central”, a mai spus ea.

                        Originară din comuna Stănișești, Ana Cătăuță, actualmente într-o funcție de conducere la Banca Mondială, a spus că dorește să contribuie la dezvoltarea județului.

                        „Experiența la Banca Mondială poate fi de folos în probleme de sănătate, educație și chiar dezvoltare urbană”, a declarat aceasta, care ocupă poziția a patra pe lista de la Camera Deputaților.

                        „Trebuie să găsim o cale prin care să luminăm învățământul românesc. Atunci când totul este trântit în fața noastră, când nu se găsește direcția dupa care să se meargă, atunci lucrurile nu vor merge bine”, a spus prof. Ana Maria Egarmin, acum inspector școlar adjunct, locul trei la Senat.

                        Operaţiunea „Mercur”: Comerțul online nefiscalizat, sub lupa Antifraudei Fiscale

                        Inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală au demarat ample verficări în zona veniturilor nedeclarate obţinute din comerţul electronic nefiscalizat. Acțiunile au demarat pe fondul creșterii volumului de vânzări în zona comerţul electronic nefiscalizat (inclusiv cu produse contrafăcute), concomitent cu numărul foarte mare de sesizări primite pe subiectul lipsei de garanție din cauza inexistenței documentelor fiscale de achiziție a bunurilor.

                        „Din analizele preliminare, s-a observat că, odată cu creşterea exponenţială a vânzărilor online prin platforme cu reputaţie şi standarde ridicate, s-a intensificat şi comerţul cu mărfuri contrafăcute sau operate de firme fantomă, în special prin intermediul unor persoane fizice sau site-uri paravan, care operează pe perioade scurte”, au transmis reprezentanții instituției. Controalele au plecat de la o analiză făcută la peste două milioane de vânzări on line de bunuri livrate prin curier, verificându-i pe circa 500 dintre clienţii firmelor de curierat rapid cu cel mai mare volum de livrări cu plata „ramburs” sau în conturi bancare.

                        Firmele fantomă și vânzătorii de ocazie

                        În opinia finanțiștilor, acestea achiziții sunt făcute, în principal, de către persoane fizice care cumpără produse la preţuri subevaluate, pe care le vând en-detail online şi încasează de la cumpărători contravaloarea, fără plata obligaţiilor fiscale. În cele mai dese cazuri, achiziţiile intracomunitare sau cele din import sunt făcute prin firme proprii sau intermediare, care, după ce au trecut de rigorile vămii, sunt închise. În aceste context, finanțiștii le recomandă comercianților din această zonă să-și achite toate obligaţiile fiscale datorate bugetului de stat, întrucât, în perioada imediat următoare, va demara acţiuni de control în vederea recuperării acestor obligații fiscale.

                        „De asemenea, pentru a evita sancţiunile şi impunerile legale, cei care au omis să-şi declare veniturile obţinute o pot face în perioada imediat următoare, prin conformare voluntară, şi astfel vor putea beneficia de toate facilităţile fiscale aplicabile pentru a intra în legalitate, ceea ce va duce şi la evitarea calculului de penalităţi”, au încheiat reprezentanții Antifraudei Fiscale. Operațiunea „Mercur” va fi extinsă și în zona vânzărilor on line de bunuri şi servicii.

                        Păcat

                        Ce păcat! Păcat că lumea e cu mintea dusă, cu gândul în altă parte, la vremurile de dinainte, și nu la realitățile de-acum. Păcat că nu a reușit să înțeleagă, de la început, că lucrurile sunt atât de serioase cu „animalul” ăsta care nu ne va da pace. Nu, până când nu vom pricepe, cu toții, că, acum, este momentul să fim înțelepți, nu când nu va mai avea cine să vadă inteligența din noi.

                        Din păcate, pentru mulți, ăsta a fost capătul drumului. Dumnezeu să-i aibă în grijă! N-au crezut că li se va putea întâmpla tocmai lor, se credeau invincibili, negau realitatea, ba chiar întăreau tot soiul de teorii conspiraționiste (pe care nu am de gând să le combat, socotind c-or fi unii care se bazează tocmai pe haosul ăsta, ca să mai adune niște averi).

                        Realitatea este una: se moare, lumea atinsă de el suferă într-un mod cumplit, oamenii rămân cu sechele, pe viață, drame care, din păcate, ating și sufletele noastre, ale celor care mai știm să iubim, cărora ne pasă de restul lumii, chiar dacă nu-i cunoaștem pe toți. Pe de altă parte, să ne fie limpede: creatura asta se răspândește numai cu largul nostru concurs. Nu e nimeni, invizibil, care, cu un spray, să împrăștie, în mulțime, miliardele de creaturi atât de periculoase.

                        Ci noi, prin lipsa minimei educații, a decenței de a purta mască și de a ne spăla pe mâini, de a sta măcar la 2 metri unul față de celălalt, fără a ne atinge, pupa sau îmbrățișa. De a nu ne dori, musai, să ne umplem burțile în oraș, când crâșmarii sunt dispuși să te sature, aducându-ți masa caldă acasă, unde, clar, ești ferit de alte pozne. Scapi și tu, și afacerea lor. Până trece nebunia asta, căci, după aia, viața revine la normal. Ar fi păcat să nu ne revedem, după un timp, habar n-am cât, la un pahar de vorbă, amintindu-ne de vremurile triste pe care tocmai le trăim. Mare păcat.

                        Ni se întorc elevii în școli. Și nu neapărat din cauza pandemiei!

                        Tot mai mulţi băcăuani plecaţi la muncă în străinătate au decis să revină în ţară şi şi-au înscris deja copiii la instituţiile de învăţământ din judeţ. Sunt astfel de dosare în toate școlile și liceele! Criza economică din ultimii ani a dus la aceste decizii, iar acum și pandemia de coronavirus, care a paralizat tot. Statisticile de la Inspectoratul Școlar vorbesc de la sine. Din 2018, mai ales, numărul lor este în creștere, cel mai mare înregistrându-se anul trecut. Deşi au învăţat să scrie şi să citească în italiană sau spaniolă, elevii veniţi de peste hotare încearcă să se integreze, fac progrese cu ajutorul profesorilor, dar şi al colegilor, se adaptează noilor cerințe. Iar poveștile lor sunt diferite. Sunt elevi de învățământ primar, dar, mai mulți, de gimnaziu și liceu. Anul acesta, s-a relaxat și procedura de echivalare a studiilor.

                        Au lăsat Valencia sau Roma, pentru a veni să studieze în țară. O iau de la capăt, chiar dacă nu le este ușor

                        Acești copii s-au învățat cu viața de acolo, cu altă cultură, cu alt nivel de trai, cu totul altfel. Sunt veniți din Spania și Italia, în mod special, dar și din Germania, Marea Britanie sau Danemarca. Pentru unii dintre ei a venit momentul să se confrunte cu o altă realitate, în urma deciziei părinților de a se întoarce „acasă”. Cum se vor adapta acești copii la noua viață din România, din Bacău, de … acasă? Motivul întoarcerii nu este neapărat comentat, mulți s-au consolat cu ideea, alții spun că vor să se întoarcă în țara de adopție „după ce se mai limpezesc lucrurile”. Dacă stai de vorbă cu ei îți dai seama că în orice situație ar fi nu le e deloc ușor. Unii sunt nevoiți să o ia de la zero și se simt străini… în propria lor țară.

                        Alejandro are 17 ani și este acum elev al Liceului Tehnologic „Dumitru Mangeron” Bacău. S-a întors acasă împreună cu familia la începutul lunii august 2020. Deodată, pentru el, totul e altfel. „Când m-am întors în România, aici unde eu nu am făcut niciodată școală, mi s-a părut ceva foarte nou. Îmi este greu. Cu limba abia mă descurc, deși acasă, în Spania, vorbeam în română. Să scriu și să citesc mi-e greu”, a povestit Alejandro Vasile Budeanu într-o limbă română cu un puternic accent spaniol. Alejandro s-a născut în Valencia, acolo unde a învățat până la sfârșitul anului școlar trecut. Tot el ne spune că era mai ușor la școală în Spania și că sistemul de învățământ de acolo e mai simplu decât cel de la noi. Acum e elev în clasa a XI-a și cele mai mari provocări le întâmpină atunci când trebuie să scrie și să citească în limba română. „Așa… nu ar fi atât de grea materia. Am probleme la orele de Română și Istorie. Am fost întrebat de Ștefan cel Mare și nu am știut mai nimic ce să spun. În Spania nu am învățat așa ceva”, a mai spus Alejandro, care și-ar fi dorit să termine școala în Spania, dar părinții lui au luat decizia întoarcerii acasă. Tânărul spune că aveau o situație bună acolo, dar familia lui a considerat că e mai bine să se întoarcă acasă după 20 de ani. Ceva mai greu va fi pentru fratele lui Alejandro, care acum e în clasa a VIII-a, și va trebui să treacă prin examenul de Evaluare Națională. Alejandro tânjește după viața pe care a lăsat-o în Spania spunând că îi este dor de tot ce a lăsat acolo. „Eu le-am spus părinților mei că, peste un an-doi, după ce termin școala, mă duc înapoi în Spania. Am să și lucrez puțin înainte, să am ceva bani puși deoparte iar acolo, în Spania, am apartamentul părinților mei”, ne-a mai spus Alejandro care a adăugat că și aici are prieteni pentru că anual venea în vacanță, în Bacău.

                         

                        Amintiri din școala din Italia

                        Tizziana este elevă în clasa a VII-a la Scoala Gimnazială Nr. 2 „Ștefan cel Mare” din Buhuși. S-a născut la Roma, Italia, de unde s-a întors acum aproape patru ani. „Am învățat în Italia până în clasa a III-a inclusiv. Acolo mă simțeam într-un fel ca acasă. Adică puteam să mă exprim cum voiam eu. Mi-a plăcut foarte mult acolo, dar mai ales profesorii mi-au lăsat o impresie foarte bună. Ei nu ne învățau doar Matematică și materii standard. Aveam educație culturală, învățam despre pictori și alți artiști”, ne-a povestit Tizziana Agoroaei. Sprijinul cel mare, atunci când s-a întors în România, a venit de la două prietene. „Școala, la început, a fost ușoară, până când am intrat la Matematică. În Italia, când eram în clasa a III-a, abia învățam să adun iar când am venit aici, în România, făceam deja împărțirea. Nivelul de aici era avansat”, a mai adăugat Tizziana. Spune că nu a avut probleme cu limba pentru că la Roma locuia într-un bloc unde avea mai mulți vecini români și știa să vorbească și să scrie în română. Familia Tizzianei s-a întors acasă pentru că așa a simțit. An de an veneau în vacanță, aici au investit și asta își doreau: să vină acasă, definitiv, după 18 ani. Tizziana duce dorul prietenelor cu care a crescut în Italia, ține legătura pe internet cu ele iar anul ăsta ar fi trebuit să le viziteze la Roma, dar pandemia i-a amânat acest vis. Mai mult decât atât, tânăra spune că i-ar plăcea să se întoarcă și să trăiască în Italia. Chiar dacă „sufletul meu e mai mult italian”, Tizziana spune că se simte foarte bine cu colegii din România pentru că sunt o echipă. „La început erau mai… îndepărtați. Apoi ne-am apropiat, ne-am văzut după ore și ne-am înțeles bine. Acum am două prietene foarte bune. Aici am avut noroc și de doamna învățătoare Tincuța Cozma care m-a ajutat foarte, foarte mult. Ca idee, programa școlară din Italia e mult mai relaxată față de cea de aici”, a mai precizat Tizziana. Nu exclude o întoarcere în Italia. Până atunci însă, oscilează în a-și alege drumul în viață între studii la Academia de Artă, să devină profesoară de dans sau să meargă la Medicină.

                         

                        O altă poveste, o altă viață. Cea a lui Diego Robert Panțiru. Diego s-a născut la Padova, Italia, are 16 ani, a învățat până în clasa a IX-a în Peninsulă, s-a întors cu familia definitiv în țară în luna iulie, anul acesta, iar acum este elev în clasa a X-a tot la Liceul Tehnologic „Dumitru Mangeron”. „Nu pot spune că era grea școala în Italia. Depindea de profesori. Erau unii care ne dădeau multe teme și ne umpleau capul cu lucruri care nu ne trebuiau. Acum e puțin dificil pentru că știu puțină română și nu înțeleg tot. Cele mai grele materii mi se par Chimia și Mecanica, pe care nu o înțeleg”, ne-a mărturisit Diego. Mai are un frate și o soră, care se confruntă cu alt gen de problemă. Fratele, de exemplu, care trebuia să fie în clasa a V-a în Italia, aici e în clasa a IV-a. Diego păstrează legătura cu foștii colegi din Padova, cu care vorbește pe internet, iar după ce își va termina studiile, în funcție de ce oportunități va avea, va hotărî dacă va rămâne în țară sau va pleca în Italia. Încă se mai gândește… mai are timp.

                        Dosare de echivalare studii înregistrate la Inspectoratul Școlar Județean Bacău de elevii care au început școala într-o altă țară:

                        • 2015 – 21 de dosare
                        • 2016 – 98 de dosare
                        • 2017 – 94 de dosare
                        • 2018 – 410 de dosare
                        • 2019 – 509 de dosare
                        • 2020 – înainte de a se închide școlile (11 martie) doar un dosar înregistrat pe 10 martie, iar între 4 mai și 15 octombrie 2020 sunt deja înregistrate 284 dosare, din toate zonele și în toate școlile din întreg județul.

                        Noi reguli pentru echivalarea studiilor din străinătate: Mai nou, dosarele se pot depune și online, iar atestatul se dă în format electronic

                        Posibilitatea de a depune dosarul online și primirea atestatului în format electronic sunt printre schimbările aduse de o nouă metodologie, ce a fost oficializată deja, procesului de echivalare a studiilor preuniversitare efectuate în străinătate. Astfel, cel puțin teoretic, acum este posibilă echivalarea studiilor de la distanță, inclusiv înainte de revenirea elevului în țară. Noua metodologie privind echivalarea perioadelor de studii efectuate în străinătate se găsește în Ordinul Ministerului Educației și Cercetării nr. 5.638/2020, document publicat deja și în Monitorul Oficial, și stabilește că, de-acum, echivalarea se poate face și online.

                        Conform metodologiei, dosarul de echivalare se depune la inspectoratul școlar județean sau la școala unde elevii din străinătate doresc să continue studiile și trebuie să conțină următoarele documente:

                        • cerere;
                        • foaie matricolă pentru clasele din România (dacă este cazul) – original;
                        • documente școlare din care să rezulte nivelul, durata și promovarea clasei/claselor pentru care se solicită echivalarea – copii și traduceri autorizate;
                        • document de identificare valabil al elevului – copie;
                        • alte documente, dacă este cazul (adeverință emisă de autoritatea competentă din țara de origine care să confirme autenticitatea documentelor de studii).

                        Evaluarea dosarului de echivalare este gratuită, iar termenul de soluționare a solicitării de echivalare nu poate depăși 30 de zile lucrătoare de la data depunerii dosarului complet la autorități. Această nouă metodologie se aplică doar perioadelor de studii din învățământul general obligatoriu, ciclului superior al liceului, studiilor de nivel profesional și postliceal nefinalizate cu diplomă.

                        PNL Bacău, la startul pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie

                          Listele pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie sunt deschise de Mircea Fechet, la Camera Deputaților și Daniel Fenechiu, la Senat. Pentru Camera Deputaților mai candidează Cătălina Ciofu, Elena Hărătău, Claudiu Năstase, Liviu Miroșeanu, Gabriela Țarălungă, Daniel Miclăuș, Ioana Iordache, Raluca Năstase, Ilie Bîrzu, Eusediu Cucu, Mihai-Răzvan Banu, și Marius Ferchiu, în vreme ce la Senat lista este completată de Dragoș Luchian, Violeta Urban, Gabriel Grițcu, Elena Pașcu-Apăvăloaie și Iulian Stoican.

                          ”PNL Bacău are o echipă formată din oameni cu experiență și viziune, care au demonstrat competențe în multe domenii de activitate. Le mulțumesc băcăuanilor care au semnat pentru susținerea colegilor noștri la alegerile parlamentare. Județul Bacău are nevoie de un guvern și un parlament liberal, garanția dezvoltării și progresului. De 30 de ani, PSD conduce județul, iar rezultatele, din nefericire, se văd la tot pasul. Șomaj, depopulare masivă, lipsa unei infrastructuri adecvate, comunități întregi izolate, fără apă, canalizare și gaze, fără perspective. În perioada următoare le vom explica oamenilor de ce PNL merită să guverneze. Pentru că are un proiect de țară, gândit nu pentru un an sau doi, ci pe termen lung, pentru că pune preț pe investiții, singura cale de a putea majora pensii, alocații și salarii, dar și de a crește standardele. Pentru că PNL spune oamenilor adevărul. Pentru că PNL a demonstrat că știe să guverneze și să ducă România înainte, chiar și în această perioadă extrem de dificilă, dominată de pandemia de coronavirus. Pentru că dezvoltăm România!”, a declarat Viorel Miron, președintele interimar al PNL Bacău.

                           Prioritățile PNL Bacău

                          – continuarea lucrărilor la canalul de irigații Siret – Bărăgan, prioritate națională;

                          – susținerea marilor proiecte de infrastructură regionale: autostrada Bacău – Brașov, autostrada Tg. Mureș – Iași – Ungheni, drumurile expres Ploiești – Buzău – Focșani – Bacău – Suceava – Siret, Bacău – Piatra Neamț;

                          – reabilitarea întregii rețele de drumuri județene și naționale din județul Bacău;

                          – modernizarea tronsonului de cale ferată ce străbate regiunea Moldovei;

                          – construcția unui terminal de mărfuri în cadrul aeroportului Bacău;

                          – sprijinirea mediului de afaceri, prin elaborarea unei legislații clare și coerente, inclusiv în vederea accesării mult mai facile a fondurilor europene, generatoare de dezvoltare și locuri de muncă bine plătite;

                          – sprijinirea autorităților locale, indiferent de apartenența politică, pentru realizarea de aducțiuni de gaze;

                          – susținerea tuturor demersurilor pentru a promova județul Bacău ca destinație turistică, în special a Văii Trotușului.

                          PNL Bacău va face o campanie electorală cinstită, onestă, bazată pe prezentarea proiectelor și prioritățile următorilor ani.

                           

                          158 de noi cazuri de Covid 19 în județul Bacău. 34 provin din Căminul de Bătrâni

                            Din cele 158 de noi cazuri de COVID 19 de astăzi, 34 provin din Căminul de Bătrâni acolo unde în continuare se efectuează testări din 14 în 14 zile. În urma testărilor de luni efectuate în rândul beneficiarilor, miercuri au venit rezultatele cu 34 de „pozitivi”. Au fost testați și membrii personalului, rezultate ce trebuie să sosească joi, 22 octombrie.

                            „Începând de pe 2 octombrie beneficiarii noștri au fost vaccinați antigripal, iar unii au avut și ceva reacții. Acum așteptăm rezultatele testărilor pentru salariați dar nu avem mari așteptări având în vedere că există o transmitere comunitară consistentă. O parte dintre beneficiari au ieșit din Cămin pentru că au avut diverse programări la cabinete medicale de specialitate.

                            Presupun că din această direcție ni se trage pentru că în continuare aparținătorii nu au acces în Cămin”, a precizat Magda Dimofte, directorul Căminului pentru Persoane Vârstnice din cadrul Primăriei Municipiului Bacău. Șefa Căminului de Bătrâni a specificat că în urma situației create a luat anumite măsuri cum ar fi izolarea pe camere, servirea mesei la cameră, realizarea de circuite pentru personal să nu se intersecteze și s-a interzis ieșirea în curte.

                            „În aceste condiții, măsurăm zilnic temperatura, tensiunea și saturația de oxigen în sânge a beneficiarilor și am cumpărat vitamine pentru toată lumea. Mă bucur totuși că cei testați pozitiv sunt bine și nu au simptome sau au simptome foarte ușoare și deocamdată nu vrem să-i trimitem în spitale. Doar în cazul în care se agravează sunăm la 112. Așteptăm și instrucțiuni de la DSP”, a mai spus Magda Dimofte care a precizat și faptul că de la începutul acestei săptămâni a început și distribuția de agent termic în Cămin.

                            Până miercuri, 21 octombrie, la nivel național au fost confirmate 191.102 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 137.835 de pacienți au fost declarați vindecați. În județul Bacău, numărul total de cazuri confirmate este de 6.935. Incidența cumulată a cazurilor la nivelul județului Bacău în ultimele 14 zile a ajuns la 2,29 la 1.000 de locuitori.

                            ULTIMELE ȘTIRI