Acasă Blog Pagina 1847

Duminica a XXIII a d. Rusalii

În Evanghelia Duminicii acesteia îl întâlnim pe Mântuitorul trecând din Galileea, cu luntrea, în ţinutul Gherghesenilor spre cetatea Gadara. Aici de mult timp îşi ducea veacul „un demonizat care sălăşluia prin morminte”, umblând gol şi înfricoşând oamenii (Luca 8,26). A ieşit în întâmpinarea Domnului şi cu teamă a cerut să îngăduie ca demonii să intre într-o turmă de porci din apropiere. Şi au ieşit demonii din el, au intrat în turma porcilor iar aceștia s-au aruncat în mare. Uimire şi spaimă i-a cuprins pe locuitorii cetăţii încât atunci când Domnul s-a apropiat de ea, oamenii L-au întâmpinat şi L-au rugat să plece de la ei.

Singur cel vindecat Îl ruga să rămână cu dânsul, dar Domnul i-a zis: „întoarce-te în cetate şi spune tuturor cât bine ţi-a făcut ţie Dumnezeu!”(Luca 8,38-39). Putem să ne întrebăm cum stăpâneşte diavolul pe om, iar răspunsul ni-l dau Sfinţii Părinţi: „diavolul stăpâneşte pe om prin răutăţile pe care i le aduce în suflet, începuturile sunt întotdeauna mici, neînsemnate, de multe ori nici nu le băgăm în seamă; în parabola cu semănătorul se spune că cei de lângă cale sunt aceia care primesc cuvântul, dar vine diavolul şi ia cuvântul din sufletul lor, ca nu cumva crezând, să se mântuiască.

Aceasta este o lucrare a vrăjmaşului, ca să ne facă să pierdem cuvântul cel bun, cel sfânt, prin lucrarea sa”. Motivele pentru care unii oameni cad victime posesiunii demonice rămân ascunse celor mulți. Totuși nimic nu este întâmplător, diavolul neavând putere și voie să acapareze un suflet uman, decât dacă omul încalcă anumite legi divine.

Cu alte cuvinte, în mare măsură, posesiunile au loc prin intermediul păcatelor săvârșite de victime. Sfântul Marcu Ascetul spune că „dintre cele opt gânduri ale răutăţii, dintre căpeteniile gândurilor rele şi a patimilor rele, trei sunt mai întărite şi pricină de alte păcate şi patimi, şi anume: iubirea de plăcere, iubirea de avere şi iubirea de slavă (de cinste, de putere).

Din acestea îşi au pricina şi celelalte rele pe care le face omul”. Sfântul Maxim Mărturisitorul ne lămureşte şi mai frumos când zice: „Omul creşte în ce porneşte“. Dacă faci lucruri rele, faci şi mai uşor lucruri rele, şi dacă faci lucruri bune, faci şi mai uşor lucruri bune. De aceea ne este cunoscut şi cuvântul pe care-l spun părinţii, că tot ce se naşte începe de la ceva mic şi pe măsură ce-i hrănit creşte, deci şi binele şi răul încep de la ceva, de la un fapt pe care noi îl socotim neînsemnat.

Pr.Liviu Burlacu, Centrul „Izvorul Tămăduirii” Bacău

Mai sunt bani pentru ajutoarele date firmelor fără angajați

    Termenul de înscriere la Măsura 1 a ajutoarelor de stat acordate IMM-urilor afectate de COVID-19 s-a încheiat miercuri, seara, la ora 20.00. Până la acel moment, cei interesați puteau să se înscrie pentru a primi microgranturi de câte 2.000 de euro. Puteau să solicite acest ajutor firmele fără angajați, PFA-urile, ONG-urile și cabinetele medicale individuale, bani ce sunt destianți exclusiv redresării afacerilor afectate de panedmie.

    Inițial, termenul era 12 – 16 octombrie 2020, dar acesta a fost prelungit până miercuri, 21 octombrie, întrucât nu se consumaseră fondurile. La final de termen, circa 30.000 de potențiali beneficiari din toată țara s-au înscris online pe site-ul Ministerului Economiei. Prin urmare, pentru că nu a fost atins plafonul alocat, de 100 de milioane de euro, pentru diferența de 1,5 milioane de euro, se mai pot face înscrieri, pe portalul dedicat: https://granturi.imm.gov.ro

    † DUMINICA a 30-a de peste an

    Dumnezeu a dat o singură poruncă: „Să-l iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău!” Toate celelalte porunci au apărut spre a indica concret cum poate fi iubit Dumnezeu în orice moment și în orice împrejurare a vieții. Cine nu crede în iubirea lui Dumnezeu, nu va respecta nici codul moral față de aproapele. Legea nu are numai un caracter moral în Cristos, ci un caracter plenar, divin. Prin aceasta ni se arată că el este autorul legii și toate celelalte gravitează în jurul lui, așa cum spunem noi că planetele gravitează în jurul soarelui și acest adevăr este veșnic.

    „Să-l iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți”. Adăugând cuvintele „ca pe tine însuți”, Isus ne-a pus în fața unei oglinzi pe care nu o putem minți; ne-a oferit o măsură infailibilă pentru a ne da seama dacă îl iubim sau nu pe aproapele. Știm foarte bine, în fiecare circumstanță, ce înseamnă să ne iubim pe noi înșine și ce dorim ca ceilalți să facă pentru noi. Să ne fie clar, Isus nu spune: „Ceea ce altul îți face ție, fă-i și tu lui”.

    Aceasta ar fi legea talionului: „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte”. Ci spune: ceea ce ai vrea ca altul să-ți facă ție, fă-i tu lui (cf. Mt7,12), ceea ce este cu totul altceva.
    Omul, pentru a fi creștin autentic, nu poate să nu iubească și să nu subscrie la acest plan divin, asemenea lui P. Ricoeur care zice: „Viața mea interioară este izvorul relațiilor vieții externe. În opoziție cu înțelepciunea provenită din meditația și contemplația de la sfârșitul păgânismului grec și oriental, dincolo de cel indian, predicarea Evangheliei nu a mai pus în opoziție existența și faptele, internul față de extern, teoria față de practică, rugăciunea față de viață, credința față de fapte, Dumnezeu față de aproapele.

    Întotdeauna când comunitatea creștină se fărâmițează sau credința decade, acest lucru se întâmplă când se părăsește lumea și responsabilitățile sale și se reconstruiește un mit al interiorizării. Atunci Cristos nu mai este recunoscut în persoana săracului, a exilatului, a prizonierului” (cf. Messaledell’Assemblea Cristiana, p. 790).

    Pr. Richardo-Dominic Baciu, Biserica Romano-Catolică „Sf.Nicolae” Bacău

    S-a deschis salina artificială de la Lilieci-Hemeiuș

      În această dimineață a avut loc inaugurarea celei mai mari saline artificiale din România. Aceasta s-a deschis în comuna Hemeiuș-Lilieci, vizavi de Parcul Dendrologic. Suprafața salinei este de 280 de metri pătrați, iar înălțimea de 4 metri. Aici s-au adus 70 de tone de sare, bulgări de sare fixați pe pereți cu adeziv puternic, cărămizi de sare de praid, sare fină pentru piscina copiilor și sare de Himalaya pentru decor.

      Salinoterapia este o metodă alternativă și complementară de prevenire și tratament pentru diverse afecțiuni respiratorii, având, în același timp, beneficii demonstrate asupra întregului organism: crește imunitatea, susține detoxifierea organismului, îmbunătățește funcționarea aparatului digestiv, susține regenerarea pielii etc. Sarea este cunoscută ca fiind un puternic bactericid și dezinfectant iar, prin compoziția sa, sprijină numeroase procese fiziologice și buna funcționare a organismului în ansamblul său.

      Salina Hemeiuș este o metodă 100% naturală, deoarece nu folosește generator de aerosoli, sare procesată sau lianți între cărămizile de sare. Costul unei ședințe de o oră este de 20 de lei pentru adulți, 10 lei pentru copii, iar copiii sub 7 ani au accesul gratuit. Programul este de luni până vineri, între orele 10.00 și 18.00. La cerere, se deschide și în zilele de weekend.

      Ședința de învestire a președintelui și de constituire a Consiliului Județean – VIDEO

        La Centrul de Afaceri și Expoziții s-a desfășurat sâmbătă, 24 octombrie, de la ora 13.00, ședința de învestire a noului Consiliu Județean Bacău rezultat în urma alegerilor din data de 27 septembrie.

        Executivul care va lua deciziile importante pentru întreg județul, în următorii patru ani, este format din 36 de consilieri județeni. Dintre aceștia, 17 sunt din partea PSD, 11 ai Alianței PNL-USR-PLUS, 3 de la Pro România, 3 PMP și 2 de la ALDE.

        În total, au îndeplinit această formalitate 35 din totalul de 36 de consilieri județeni, întrucât Florentin Iftime, de la Alianța PNL-USR-PLUS, a absentat motivat, fiind în concediu medical. Depunerea jurământului de credință a debutat, în ordine alfabetică, cu  Ionuț Andrieș – PSD, șirul fiind încheiat de Valerian Vreme – PMP. După îndeplinirea procedurilor, subprefectul Narcis Jitaru, cel care a condus ședința de sâmbătă, a declarat că au fost îndeplinite condițiile legale de constituire a noului Consiliu Județean, urându-le succes tuturor membrilor care compun acest for.

        Ultima intervenție, care a determinat și încheierea întâlnirii, i-a revenit  lui Valentin Ivancea, noul președinte ales al CJ Bacău. Acesta, după ce a depus, la rându-i, jurământul de credință, le-a mulțumit alegătorilor care i-au acordat încredere, prin votul de la alegerile de luna trecută, precum și „echipei social – democrate, pentru strategie, viziune și curajul de a mă susține la președinția Consiliului Județean Bacău”, subliniind, totodată, că „angajamentele asumate în campania electorală vor deveni, de luni (26 octombrie n.r.), obiective pe care le voi urmări pentru finalizarea lor”. Ivancea a amintit despre prioritățile pe care le va avea în vedere, în perioada imediat următoare, printre care, se va număra și atragerea de fonduri europene, „pentru dezvoltarea județului Bacău, pentru implementarea proiectelor”, precizând că „nu putem aduce dezvoltare, decât dacă avem o resursă financiară asumată, așa cum o va face autostrada A13”.

        „Am să fiu un partener loial, transparent față de mediul de afaceri. Îmi doresc foarte mult ca oamenii de afaceri să regăsească în mine un sprijin care să aducă plus valoare dezvoltării economiei județului. În acest sens, vreau ca administrația pe care am să o conduc să fie eficientă, bazată pe criterii de performanță, pe indicatori de rezultat, dovedind, totodată, că poate fi un partener loial cetățeanului”, a declarat președintele CJ, Valentin Ivancea.

        „Să facem o alianță pentru sănătate”

        Valentin Ivancea și-a mai exprimat speranța unei colaborări, bazate pe principii, atât cu Primăria municipiului Bacău, cât și cu Instituția Prefectului. „Să facem o alianță pentru sănătate, o alianță anti-covid, astfel încât să reușim să trecem peste această perioadă dificilă. Cred, cu convingere, că împreună cu toți factorii decizionali, indiferent de culoarea politică, vom putea să facem un front comun pentru combaterea pandemiei”, a precizat Ivancea.

        În acest sens, noul președinte al Consiliului Județean Bacău a anunțat că prima decizie pe care o va lua este desemnarea în Consiliul de Administrație al Spitalului Județean de Urgență Bacău a dr. Oana Mihaela Secară, fost manager al Spitalului Municipal Onești. Măsura a fost justificată de faptul că dr. Oana Secară „este medic epidemiolog, o specialitate care, astăzi, este în prima linie în lupta împotriva pandemiei, alături de ATI și de medicii infecționiști”.

        Aleșii județeni se vor întâlni, pentru prima dată în noua formulă, în cadrul ședinței anunțate pentru data de miercuri, 28 octombrie, începând cu ora 9.00.

        Lista consilierilor județeni băcăuani

        Consilierii PSD: Panfil Gelu-Ionuț, Pravăț Silviu Ionel, Hîrțescu Roxana-Elena, Budacă Vasile, Gavriliu Adrian, Nistor Adrian, Enea Pavel-Iulian, Isvoran Vasile, Cucerescu Ion, Cosma Elena, Droiman Alexandru-Norbert, Patriche Emilian, Munteanu George-Daniel, Filip Daniela, Andrieș Ionuț, Pleșca George Bogdan, Egarmin Ana Maria.

        Consilierii Alianței PNL-USR-PLUS: Țarălungă Gabriela, Ichim Cristian-Paul, Olteanu Petre-Cezar, Boca Laurențiu, Mititelu Mihai, Grițcu Gabriel, Cristea Tina-Oana, Iftime Florentin, Șova Sorin, Pîslaru Marius, Nechita Neculai.

        Consilierii Pro România: Necula Cosmin, Țaga Aurelia, Pădureanu Stelian-Leonard.

        Consilierii PMP: Vreme Valerian, Melinte Ion, Poșa Irina Diana.

        Consilierii ALDE: Coșa Maricica-Luminița, Scripăț Constantin.

        Un inventator oneștean dă viață nouă bidoanelor de plastic

          Curtea și casa cunoscutului inventatorului oneștean Vasile Lupu s-a umplut, în ultimele săptămâni, de ingenioase și originale obiecte practice și de divertisment, închipuite exclusiv din banale bidoane de plastic. Inventatorul vrea să demonstreze că celebrele pet-uri, aruncate de obicei pe albiile râurilor, prin diferitele zone urbane sau rurale pe care le poluează, pot face oamenilor viața mai frumoasă.

          Din mâinile lui Vasile Lupu au ieșit diferite modele de vaze și suporturi pentru flori, o originală moară de vânt, o turbină eoliană, o măsuță supraetajată pentru medicamente, dar și un arlechin și chiar un tanc din care apare militarul care îl conduce, „Cabana lupilor”, un model de adăpost sau de căsuță de vacanță, iar în curte se află cel mai complex model gândit și realizat de inventator, o veritabilă cascadă în care apa curge la nesfârșit și pune în mișcare câte o morișcă sau câte o rozetă și chiar mici figurine prinse fie înăuntrul bidoanelor de plastic, fie atașate de ele. În cascadă apa este în circuit, împinsă de o pompă mică prin tot sistemul, silențions, astfel încât poate fi montat și în casă. Lângă cascada care seamănă cu un fel de perpetuum mobile, se află și o coloană fără sfârșit, tot din pet-uri înălțată, pentru care inventatorul caută, încă, un nume potrivit.

          „Am vrut să demonstrez – spune Vasile Lupu – că pet-urile care sunt aruncate și se găsesc mai ales pe albiile râurilor, dar și prin multe zone urbane sau oriunde în natură, pot fi recuperate și refolosite în scopuri practice. Vreau să atrag atenția mai ales tinerilor, copiilor asupra lor. Am vrut să demonstrez că putem face multe lucruri folositoare numai din bidoanele de plastic. Am pus în joc toată fantezia mea.”

          Vasile Lupu este cunoscut cititorilor noștri ca un prodigios autor de invenții și inovații medaliat în mai multe rânduri inclusiv cu aur la expozițiile și târgurile de inventică din țară și din lume, cu zeci de invenții la activ. Ne amintim de invenții precum Aero Parasolarul – care înlătură efectul aerului cald în interiorul habitatelor, Căruciorul cu bandă de rulare – care traversează denivelări și rulează pe scări, Dispozitivul pentru electromasaj și aerosoli parfumați, dar și Dispozitivul care parfumează aerul în interiorul cavității bucale. Alături de acestea sunt Dușul cu perie rotativă – pentru spălarea, șamponarea și masarea corpului, Recipientul minisalină clasică relaxo portabilă – pentru terapia pe bază de sare și Recipientul pentru aplicarea chitului de rosturi la plăcile de gresie și faianță. Nu sunt lipsite de interes nici Roata cu spumă fără aer – care înlocuiește aerul din anvelope -, dar nici Scaunul oscilant și deplasabil – care se deplasează prin balansare.

          Primarul Moineștiului este învestit – VIDEO

            La Moinești are loc ceremonia de învestire a primarului ales Valentin Vieru și a consiliului local

            Ziua Armatei, sărbătorită de patrioții români la Valea Uzului

            În acest an, „Ziua Armatei” va fi marcată într-un mod special de reprezentanții societății civile. Astfel, pentru data de 25 octombrie, începând cu ora 16.00, Asociația „Calea Neamului” îi invită pe băcăuani și nu numai să participe la o întâlnire, la Cimitirul Internațional al Eroilor Valea Uzului, pentru a marca timpul trecut de când Armata Română, în 25 octombrie 1944, a eliberat, de sub ocupația horthystă, Transilvania de Nord, în urma Bătăliei de la Carei.

            „Ne vom alătura celor din Dărmănești, Comănești, Dofteana, localități unde avem nenumărați prieteni. Unii dintre ei sunt prieteni de-ai mei din copilărie, pentru că eu am stat un timp la Comănești. Va fi o procesiune religioasă, practic, parastasul tuturor eroilor români care au căzut în luptele de la Valea Uzului. Am ales ora 16,00, tocmai pentru că, se știe, lumea merge, duminică, la slujba de la biserică și vrem să fim prezenți câți mai mulți, chiar dacă ne va prinde noaptea; vom fi acolo cu torțe, așa cum face și armata română când defilează în diferite ocazii”, ne-a declarat Mihai Târnoveanu, reprezentantul Asociației „Calea Neamului”.

            Cimitirul din Valea Uzului a devenit cimitir militar după Războiul de Reîntregire a Neamului. Aici, își dorm somnul de veci 1.143 de militari de diverse naționalități: români, ruși, italieni, sârbi, unguri, austrieci și germani.

            „Doamne ajută, frați și surori! Și noi, asemenea lor, celor plecați la Cer din Neamul nostru, lângă Iisus Hristos Mântuitorul, suntem chemați să mărturisim același lucru la Valea Uzului. Suntem Aici pentru România, pentru 52 de Cruci! Le ținem în picioare. Împreună!”, este mesajul transmis de Mihai Târnoveanu.

            De ce s-a amânat constituirea Consiliului Județean Bacău?

              Constituirea noului Consiliu Județean, care trebuia să aibă loc vineri, 23 octombrie, a fost amânată pentru ziua de sâmbătă, 24 octombrie.

              „Ca urmare a modificării datei de către Prefectură, vă invităm să participați mâine, sâmbătă 24 octombrie, cu începere de la ora 13.00 la ședința de constituire a Consiliului Județean Bacău ca urmare a alegerilor locale din data de 27 septembrie 2020. Evenimentul va avea loc la Centrul de Afaceri și Expozitii Bacău”, se arată într-un comunicat al CJ Bacău.

              Deșteptarea a solicitat Instituției Prefectului o explicație pentru amânarea ședinței de constituire a noului Consiliu Județean.

              În răspunsul primit, ni se transmite că schimbarea datei a fost necesară deoarece încheierea privind validarea mandatelor nu era definitivă și trebuia să treacă termenul legal de la primire pentru depunerea posibilelor contestații pentru a fi definitivă.

              Activele sistemului de pensii private au depășit 14 miliarde de euro

              Dan Armeanu, vicepresedinte ASF

              Valoarea activelor totale, aflate în administrare la nivelul întregului sistem de pensii private, a ajuns la 30 septembrie 2020, la 72,58 miliarde de lei, în creștere cu 17,96% față de septembrie 2019, depășind astfel pragul de 14 miliarde de euro.

               

              Această evoluție a avut la bază doi factori importanți: creșterea contribuțiilor cu 5,61% și obținerea unui profit de 1,35  miliarde de lei, la nivelul întregului sistem de pensii private.

               

              În primele nouă luni ale anului 2020 au fost virate către fondurile de pensii private contribuții în valoare de 6,95 miliarde de lei, în creștere cu 5,61% față de contribuțiile din primele nouă luni din anul 2019 (6,58 miliarde de lei).

               

              Totodată, creșterea activelor peste nivelul contribuțiilor, în intervalul ianuarie – septembrie 2020,  a fost de 1,17 miliarde de lei. Fondurile de pensii private au reușit nu doar să acopere impactul negativ asupra piețelor financiare cauzat de declanșarea pandemiei COVID-19, ci au obținut și un profit pentru cei 8,10 milioane de participanți. Adăugând și plățile de activ net efectuate către participanții care au ieșit din sistem, ca urmare a pensionării sau invalidității în primele nouă luni ale anului, în valoare de 181 milioane lei, rezultă un profit la nouă luni de 1,35 miliarde de lei.

               

              În acest context, trebuie menționat faptul că în perioada martie – septembrie 2020 indicele BET a avut o evoluție pozitivă de 18,35%, iar indicele EUROSTOXX600 a crescut cu 16,83%. În același timp, randamentul titlurilor de stat a coborât de la 4,56% la 3,7% (randament mai mic, preț mai mare, deci evaluare mai mare).

               

               

               

              Evoluția contribuțiilor brute din sistemul pensiilor private

              sept. 2019 – sept. 2020 (mld. lei)

               

              La 30 septembrie 2020, în sistemul pensiilor private erau înregistrați 8,10 milioane de participanți, cu 3% mai mulți față de sfârșitul lunii septembrie 2019 (7,87 milioane de participanți).

               

               

              Evoluția numărului de participanți din sistemul pensiilor private

              sept. 2019 – sept. 2020 (mil. participanți)

               

               

              Contextul global

               

              Pandemia COVID-19 a generat corecții masive pe piețele financiare în primul trimestru al anului 2020. În perioada menționată, piețele au experimentat unul dintre cele mai abrupte declinuri din istoria recentă, cu volatilitate ridicată și contracții de lichiditate. Răspunsul politic masiv atât fiscal, monetar, cât și de reglementare, a ajutat piețele să recupereze mare parte din pierderile din primul trimestru. Pe lângă riscurile economice și sociale asociate celui de al doilea val al pandemiei din toamnă, trebuie avute în vedere și riscurile la nivel global generate de un potențial război comercial dintre SUA și China, cu repercusiuni severe asupra piețelor financiare fragilizate de evoluțiile pandemiei.

               

              Posibila decuplare dintre performanța piețelor financiare și economia reală ar putea genera  o volatilitate ridicată, cu afectarea valorii activelor. De asemenea, sprijinul guvernamental, pentru sectoarele afectate de pandemie (fie prin contribuții proprii, fie prin scheme UE) și pentru piața muncii, este vital în vederea susținerii economiei și evitării unei contracții severe a consumului intern.

              Deși primele două trimestre ale anului 2020 au fost puternic afectate de pandemia COVID-19, programele de sprijin lansate de guverne (fiscale și monetare) și revenirea piețelor financiare au permis ca sistemul de pensii private să revină la valorile de dinainte de pandemie, înregistrând chiar și o creștere a valorii activelor, respectiv a profitului în beneficiul participanților.

              Conferință de presă PNL – VIDEO

                La sediul PNL Bacău a avut loc o conferință de presă pe tema salariilor restante către angajații DGASPC Bacău.

                Coletele poștale, direct la ușă

                  Băcăuanii care aleg serviciile de curierat ale Poștei Române vor putea primi coletele direct la domiciliu. Anunțul a fost făcut de Compania Naţională Poşta Română care poate livra, în orice localitate, trimiterile poştale, din anumite clase de servicii, la sediul sau domiciliul clienţilor.

                  Măsura a fost luată ca urmare a creșterii volumului de achiziții făcute din mediul online, inclusiv a trimiterilor internaţionale de import. Tariful se negociază pe bază de contract, coletul urmând să ajungă la destinatar într-o zi sau două, în acelaşi oraş, sau trei-patru zile, în restul localităţilor. Clienții vor beneficia de condiţii similare de prestare cu cele ale operatorilor poştali concurenţi de pe piaţă (notificarea prin SMS, contactarea telefonică pentru confirmarea zilei de livrare, monitorizarea traseului în sistem Track & Trace, pe site-ul Poştei Române).

                  Serviciul va fi valabil pentru comenzile de alimente la temperatură ambientală, dar şi pentru produsele non-alimentare, de la retailerii care încheie contracte cu Poşta Română. „Poşta Română a dezvoltat o nouă reţea de transport care să asigure livrarea mecanizată, având suport logistic dedicat, în fiecare localitate de pe teritoriul României. Aceasta este proiectată pe un număr de 167 de subunităţi poştale (157 în mediul urban şi 10 în mediul rural), care au fost dotate cu suportul logistic şi uman necesar – autovehicule, infrastructură IT, de comunicaţii şi agenţi curieri”, au transmis reprezentanții companiei.

                  Colete din țară și de afară

                  Astfel, clienţii Poştei Române au asigurată livrarea la domiciliu pentru Serviciul Stai Acasă Plus (colete cu o greutate maximă de 30 kg) și Serviciul Express, (greutate maximă 20-30 de kg, în funcție de conținut), timpii de livrare fiind de 12 – 36. În plus, pentru coletul poştal intern din serviciile Standard, Valoare declarată, Ramburs şi Confirmare de primire, cu serviciul suplimentar Factaj (tarif pentru livrare la domiciliu sau la sediu a coletelor poştale interne), noua reţea de transport permite asigurarea livrării trimiterilor de colete poştale interne, la domiciliu, în orice localitate din România.

                  Un ultim serviciu care beneficiază de această facilitate este și cel care vizează coletele poştale şi pachetele mici extracomunitare import – EMS – Express Mail Service (pentru care s-a asigurat serviciul de Comisionariat Vamal şi clientul solicită livrare la domiciliu/sediu). Până în prezent, se asigura livrarea mecanizată a trimiterilor la domiciliu doar pentru clienţii din Municipiul Bucureşti şi localităţile din judeţul Ilfov, dar de acum serviciul este disponibil şi pentru destinatarii din toată ţara.

                  Timpii de livrare sunt de la 2 la maxim 5 zile, în acest interval nefiind inclusă perioada necesară efectuării formalităţilor vamale. Totodată, Poşta Română a introdus tariful de livrare la domiciliu a trimiterilor import supuse serviciului de comisionariat vamal: 14 lei/trimitere (TVA inclus), pentru destinatarii care solicită expres acest lucru.

                  Asfaltare de noapte pe Centura Bacăului – VIDEO

                    Se lucrează în schimbul trei pe Centura Bacăului. Constructorii sunt filmați asfaltând podul de peste Bistrița pe timpul nopții.

                    Încă o comună pe lista celor în care e obligatorie masca. Care sunt ratele de infectare din județ

                      Consiliul Județean pentru Situații de Urgență a inclus și comuna Bârșanești pe lista unităților administrativ-teritoriale în care masca este obligatorie în spaţiile publice deschise, ca urmare a depășirii ratei de 3 infectați la mia de locuitori.

                      Bârsăneștiul se adaugă celorlalte 8 UAT în care masca este obligatorie, localități care au fost stabilite pe 15 octombrie: Itești
                      Săucești, Letea Veche, Bacău, Măgura, Hemeiuș, Sarata și Filipești.

                      CJSU a inclus și comunele Racova și Nicolae Bălcescu pe lista localităților cu o rată cuprinsă între 1,5 și 3 la mie.



                      Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Jucăm! Jucăm și câștigăm?

                      La începutul săptămânii, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Covasna făcea public faptul că, în Sfântu-Gheorghe, numărul cazurilor de COVID-19 a depășit pragul de 3 la mia de locuitori cumulat pentru ultimele 14 zile. Măsurile anunțate de CJSU Covasna puneau un semn de întrebare și asupra derulării etapei a zecea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, programată de FRH, vineri, 23 octombrie, la Sfântu-Gheorghe.

                      S-a vehiculat posibilitatea amânării rundei. Sau, eventual, schimbarea locației. Numai că România e…România, Federația Română de Handbal e…Federația Română de Handbal, iar legătura dintre FRH și Sfântu-Gheorghe e mai trainică decât uniunea dintre Filemon și Baucis. Prin urmare, etapa a zecea din Liga Zimbrilor va fi găzduită, ca și precedentele nouă runde ale sezonului, de orașul Sfântu-Gheorghe. Și se va desfășura in-coropre la data fixată inițial: azi, 23 octombrie.

                      În cadrul rundei de astăzi, CSM Bacău va întâlni, de la ora 13.45, vecina de clasament, CSM Vaslui. Băcăuanii ocupă locul 14 (din 16), cu trei puncte totalizate în cinci partide disputate. Vasluienii sunt cu un punct și un loc mai sus, dar având la activ nu mai puțin de opt jocuri.

                      Ținând cont de starea de sănătate a lotului (vor absenta doar Stănică și Sretenovic) și de faptul că, în ultima perioadă, programul de antrenament s-a derulat normal, este de așteptat ca echipa pregătită de pe margine de Sandu Acsinte și din „off” de Sandu Iacob să-și adjudece acest derby zonal și să bifeze a doua victorie stagională. Se poate? Se poate: jucăm, jucăm și câștigăm!

                      Celelalte partide ale etapei a zecea: Magnum Botoșani- Potaissa Turda, CSM Reșița- CSU din Suceava, CSM Focșani 20017- HC Buzău 2012, CSM Bucuresti- Dinamo București (ora 16.30/ TVR2), Dobrogea Sud Constanța- CSM Făgaraș, Dunărea Călărași- Steaua București, Minaur Baia Mare- Politehnica Timișoara.

                      Fotbal/ Liga a II-a: Măcar cu Recea să ne fie cald

                      Aerostar se pregătește pentru două meciuri foarte importante. Două jocuri într-un interval de numai patru zile, care ar putea urca echipa băcăuană de pe penultimul loc al clasamentului într-o zonă ceva mai liniștită.

                      Și ceva mai caldă. Sâmbătă, „aviatorii” (locul 20, 3 puncte), primesc vizita vecinei de clasament Fotbal Comuna Recea (locul 19, 4 puncte), în runda a noua a ligii secunde, pentru ca miercurea viitoare, pe „Aerostar” să poposească Viitorul Pandurii Târgu-Jiu, într-o restanță din etapa a șaptea. Dar cum pepenele se mănâncă pe felii, echipa antrenată de Daniel Munteanu își concentrează deocamdată atenția pentru jocul de sâmbătă.

                      Recea lui Nae Constantin și Vali Bădoi vine după câteva isprăvi notabile (victorie cu Rapid și un egal pirotehnic cu lidera U Craiova 1948), dar și după înfrângerea internă de duminică trecută, cu 1-2 (de la 1-0) în fața Petrolului, dublată de eliminarea suferită miercuri, în Cupa României, ca urmare a unui 3-4 (de la 3-1) cu CS Sânmartin. „Problemele nu ni le fac adversarii, cât ni le facem singuri. S-a văzut asta și la Slatina”, a declarat antrenorul Aerostarului, Daniel Munteanu, care a avut un mesaj clar pentru jucătorii săi:

                      „Dacă vreți să vă întoarceți în Liga a III-a, să vă schimbați prin barăci, spălându-vă la furtun, o faceți fără mine! Eu vreau să continuăm în Liga a II-a, pe stadioane și cu echipe de tradiție. Aștept o altă atitudine din partea voastră, începând cu meciul contra celor de la Recea!”.

                      Toți cei 19 băcăuani testați miercuri au ieșit negativ, Aerostar așteptând rezultatele testelor de joi pentru restul lotului și al staff-ului. Cert este că la jocul de sâmbătă, ACS Fotbal Comuna Recea, gazdele nu vor putea conta pe Yabre, suspendat. Un suspendat și în lotul oaspeților: Ante Bakmaz.

                      Programul etapei a noua (sâmbătă, ora 11.00): Aerostar -Fotbal Comuna Recea, Poli Timișoara- CSM Slatina, Gloria Buzău- Viitorul Pandurii, Unirea Slobozia- Dunărea Calărași, Metaloglobus- Csikszereda, Pandurii Lignitul- Ripensia, Turris Oltul Turnu-Măgurele- CSM Reșița, Concordia- Farul (ora 11.30), Petrolul- U Craiova 1948 (25 octombrie, ora 15.00), CS Mioveni – U Cluj (26 octombrie, ora 18.00).

                      A început reabilitarea dispensarului TBC, locație externă a Spitalului „Prof. Dr. Eduard Apetrei” Buhuși

                        Lucrările constau în reparații, gletuit, văruit, reabilitare instalație electrică, instalație sanitară, căi de acces exterioare.

                        Dispensarul nu a mai beneficiat de astfel de lucrări în ultimii ani, infrastructura necesitând urgent efectuarea unor reparații, având în vedere că și pacienții au solicitat acest lucru, a precizat Constantin Poiană, managerul spitalului.

                        Primăria și Consiliul Local Buhuși au pus la dispoziție echipa de muncitori, iar timpul estimativ de finalizare este de două săptămâni.

                        Mai multe modalități de plată pentru taxa permiselor, certificatelor de înmatriculare și autorizațiilor de circulație

                          Pentru a veni în sprijinul cetățenilor, Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor informează că au fost suplimentate modalitățile de încasare a tarifelor reprezentând contravaloarea:

                          – permiselor de conducere;
                          – certificatelor de înmatriculare;
                          – autorizațiilor de circulație provizorie, prin intermediul unităților CEC Bank și a altor terminale de plată amplasate în unitățile CEC și în rețeaua ZEBRAPAY situate în supermarket-uri, mall-uri, magazine de proximitate, universități.

                          Tarifele se încasează și în CONTUL BCR: RO94RNCB0082000367331018, beneficiar: Regia Autonomă -Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat, utilizând mijloacele de plată:

                          • virament bancar;
                          • mijloace de plată online;
                          • Sistemul național electronic de plată online (S.N.E.P) – ghișeul.ro;
                          • POS-uri instalate de către RA-APPS la sediile serviciilor publice emitente – în curs de operaționalizare;
                          • mandat poștal;
                          • alte mijloace de plată, prevăzute de lege.

                          ATENȚIE! Reamintim faptul că plata acestor taxe nu mai poate fi achitată în numerar la ghișeele serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor, odată cu depunerea documentelor !

                          Noul primar a depus jurământul

                            Prin Ordinul Prefectului Județului Bacău nr. 350 din 19.10.2020 a fost convocată ședința privind ceremonia de constituire a Consiliului Local al Municipiului Bacău pentru data de 22.10.2020, ora 11.00. Din cei 23 consilieri, au fost validate mandatele unui număr de 22 consilieri, fiind astfel întrunite condițiile legale pentru convocarea ședinței privind ceremonia de constituire a Consiliului Local. Din numărul total de 22 consilieri ale căror mandate au fost validate de către Judecătoria Bacău, au fost prezenți un număr de 21 de consilieri, un consilier absentând din motive medicale.

                            Scopul ședinței a fost constituirea Consiliului Local al Municipiului Bacău și depunerea jurământului de către primarul Municipiului Bacău, ca urmare a alegerilor autorităților publice locale. Lucrările ședinței de constituire au fost conduse de cel mai în vârstă consilier local, ajutat de doi dintre cei mai tineri consilieri locali. Din datele puse la dispoziție a rezultat că cel mai în vârstă consilier este Romică Botoi, născut la data de 16.09.1951, iar cei mai tineri consilieri aleși sunt Ana-Manuela Groza, născută la data de 24.07.1990, și Cristian Ghingheș, născut la data de 18.03.1993.

                            Cei trei au preluat conducerea ședinței iar președintele de vârstă i-a invitat pe scenă pe consilieri, în ordine alfabetică, să depună jurământul. Aleșii au citit jurământul cu mâna stângă pe Constituție și cu cea dreaptă pe Biblie, după care au semnat Jurământul în două exemplare, din care unul se păstrează la dosarul de constituire iar celălalt s-a înmânat consilierului. Potrivit Codului administrativ, consiliul local este constituit dacă depun jurământul mai mult de jumătate dintre consilierii validați.

                            Lista consilierilor locali (în ordine alfabetică):

                            Botoi Romică – Pro România
                            Breahhnă-Pravăț Ionela Cristina – PSD
                            Candet Gigi-Nucu – PPU
                            Cernic Sebastian – USR
                            Chiciu Laurențiu Nicolae – PPU
                            Chirilescu Dorin – independent
                            Crețu Cătălin Bogdan – PNL
                            Diaconu Eusebiu-Iancu – Pro România
                            Dinu Cătălin-Mihail – PLUS
                            Dinu Ioana-Raluca – PSD
                            Ghingheș Cristian – PLUS
                            Groza Ana-Manuela – USR
                            Huluță Ghiorghe – Pro România
                            Lazăr Teodor -USR
                            Lupu Gabriel Stănică – PNL
                            Manolache Cristinel – PER
                            Melinte Ion – PMP
                            Miroșeanu Liviu-Alexandru – PNL
                            Munteanu Mihai-Cătălin – PER
                            Stîngaciu Dumitru – PER
                            Ștefan Daniel-Dragoș – PMP
                            Urban Violeta – PNL

                            Prin urmare, Consiliul Local al Municipiului Bacău a fost constituit iar în termen de trei zile se va emite ordinul prefectului prin care se constată îndeplinirea condițiilor legale de constituire a consiliului local.

                            „Aș vrea în primul rând să mulțumesc băcăuanilor care m-au învestit cu încrederea lor, apoi familiei mele care a fost și este alături de mine în această perioadă și a suportat absența mea. Mulțumesc și familiei extinse a celor trei partide care au făcut posibilă această victorie. Sunt nerăbdător să îmi încep sarcinile legale, astfel încât peste patru ani să mă pot uita în ochii băcăuanilor și să le spun, alături de consilierii locali, că am meritat încrederea lor, că patru ani nu s-au mai pierdut, că atunci Bacăul va fi un oraș mai bun pentru copiii noștri și pentru noi. Așa să ne ajute Dumnezeu! Mulțumesc! Eu merg la treabă”, a fost mesajul transmis de pe scenă de către primarul Lucian Daniel Stanciu Viziteu.

                            La eveniment au mai participat diverși reprezentanți ai unor servicii din cadrul Primăriei Municipiului Bacău, reprezentanții unor instituții și ONG-uri, dar și câțiva băcăuani curioși.

                            „Începând din acest moment sunt primarul municipiului Bacău și începând chiar de azi am să mă ocup de ceea ce am promis. Astăzi voi vizita toate sediile Primăriei, mâine (vineri, 23 octombrie-n.r.) voi avea discuții cu toți directorii de departamente și șefii de secții, luni, cu toți directorii de școli din Bacău. În acest timp voi încerca să ajung și la Comitetul Județean pentru Situații de Urgență pentru a clarifica situația pandemică în municipiul Bacău, pentru a vedea ce este de făcut pentru a diminua măsurile de restricție impuse.”
                            Lucian Daniel Stanciu Viziteu, primarul municipiului Bacău

                            O formă aparte de hedonism

                            Cu cât îmbătrânim, cu atât ne mai liniștim și încercăm să ne scufundăm în plăcerile simple ale vieții. Îi descoperim, fără să-i fi citit, pe Epicur și pe Aristip din Cirene și ne căutăm liniștea între patru pereți, cu o cafea și o carte. Intră cititul la păcatele hedonismului? „Căci nu este altă mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților”, precum zice Miron Costin. Clar, este. Mai ales în cazul în care cartea pe care o citești este ea însăși o operă de artă. Ce-i drept, în ziua de azi, mai rar.

                            Dar dacă ai răbdarea necesară să cutreieri anticariatele virtuale, poți găsi adevărate comori. S-au tipărit cărți frumoase în România și în regimul trecut, și înainte. Iar acum se vând pe câțiva lei, mai mult te costă curierul decât o carte.

                            Ați intrat într-o librărie cu 100 de lei? Ați văzut câte cărți bune și frumoase ați fi putut cumpăra cu banii ăștia? Câte? Două-trei? Dar l-ați găsi pe Rabelais? Pe Bălcescu? Pe Nicolae Iorga, Marin Preda, Tudor Arghezi sau, de ce nu?!, pe Lucrețiu Pătrășcanu?!

                            Ce cărți se făceau în anii ’50 – ’60! Să citești despre călătoria lui Nicolae Milescu în China dintr-o carte frumos legată si tipărită… Desigur, o poți găsi online, să o citești pe tabletă sau pe eReader. Dar nu ar fi la fel…

                            Cu banii pe care i-aș fi putut lăsa într-un restaurant pentru o consumație modestă, am luat „Neoiobagia” lui Dobrogeanu-Gherea, ediția de la 1910. Ce coperți! Ce tipăritură! Ce conținut!

                            V-ați dat seama, nu aș da 1.000 de euro pentru un telefon mobil. Dar aș cheltui această sumă pe cărți. Și să vă spun un secret. Pe mine nu mă deranjează că lumea nu mai citește. Dimpotrivă! Cu cât lumea renunță la cărți, cu atât sunt mai mulțumit pentru că acestea devin mai ieftine. Și pot cumpăra mai multe!

                            ULTIMELE ȘTIRI