Acasă Blog Pagina 1849

Curse noi, de pe Aeroportul din Bacău

    Cel de-al doilea mare operator de transporturi aeriene prezent pe Aeroportul Internațional „George Enescu” din Bacău, Blue Air, a anunțat adoptarea unei noi strategii ce va fi implementată în următoarea perioadă. Astfel, compania a pregătit șapte noi zboruri care vor pleca din Bacău, concomitent cu o campanie de reduceri de prețuri, valabilă inclusiv pentru călătoriile programate pentru anul viitor.

    Anunțul a fost făcut, miercuri, 21 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, organizată de reprezentanții Aeroportului și vine după finalizarea de către Consiliul Județean a investițiilor majore făcute, în ultimii ani, la întreaga infrastructură a aeroportului. La eveniment, au participat Oana Chelaru, președintele executiv al Aeroportului din Bacău, Sorin Brașoveanu, președintele în funcție al Consiliului Județean, alături de președintele ales al acestei instituții, precum și reprezentanți ai companiei Blue Air și ai agențiilor de turism din regiune.

    „Pandemia a avut o influență negativă asupra întregului sector aviatic. Aeroportul Bacău a rămas, însă, deschis, în această perioadă, pentru a rezolva situațiile de urgență, fiind alături de cei care au avut nevoie de astfel de activități. Am fost alături de sectorul aviatic, spijinind, în continuare, activitatea economică a societății «Aerostar», dar și pe colegii noștri de la Armată, care și-au putut desfășura activitatea fără restricții, inclusiv pe perioada cât s-a lucrat la pistă”, a declarat Oana Chelaru, președintele executiv al Aeroportului din Bacău.

    Reamintim că, timp de două luni, aeroportul a fost închis pentru modernizarea pistei, iar lucrările au fost încheiate la timp, în ciuda dificultăților determinate de vreme.

    „Consiliul Județean, în ultimii șase ani, a susținut un amplu proces de modernizare a întregului aeroport, începând de la terminal modern, nou, parcare, turn de control nou, strada aeroportului, încheind cu unul dintre cele două mari proiecte europene – pista, care se află în finalizare. Astăzi, se pot opera zboruri de pe cel mai modern aeroport din țară. Obiectivul acestor investiții, de aproape 61 de milioane de euro, era de se putea zbura în condiții de siguranță și confort și de a avea cât mai mulți operatori, cu cât mai multe destinații, la prețuri accesibile tuturor”, a arătat Sorin Brașoveanu, președintele în funcție al Consiliului Județean Bacău, felicitând, totodată, întreaga echipă care a contribuit la realizarea tuturor proiectelor – de la consultanți, proiectanți, contructori, până la parlamentarii de Bacău și administrația aeroportului.

    „Vă asigur că voi continua același parteneriat deschis, onest, transparent. Îmi doresc de la Blue Air o diversificare a rutelor, în măsura posibilităților, mai ales că această perioadă a pandemiei ne copleșește pe toți, dar la prețuri rezonabile, de așa natură încât să avem o plajă cât mai mare pentru beneficiarii acestor servicii. Vreau să menționez că, după centura Bacăului și modernizarea pistei, va urma susținerea autostrăzii A 13, în așa fel încât toate aceste proiecte importante să dezvolte Bacăul”, a declarat și Valentin Ivancea, președintele ales al CJ Bacău.

    Din această lună, toți cei interesați care vor să zboare din Bacău spre alte destinații din lume au la dispoziție și rutele spre Atena, Barcelona, Koln, Larnaca, Madrid, Munchen și Paris, nou introduse de compania aeriană. În plus, cei care vor achiziționa bilete, zile acestea, în perioada 21-22 octombrie, vor beneficia de o reducere de preț cu 50 la sută, pentru toate zborurile, inclusiv la cele programate pentru anul 2021, până în luna octombrie.

    Concurs de film de scurt metraj cu tematică anticorupţie

    Direcţia Generală Anticorupţie, în parteneriat cu Asociaţia Pro Democraţia şi Fundaţia Hanns Seidel România derulează în perioada octombrie – decembrie 2020 la nivel naţional proiectul #Integritate2020. Prin acest proiect se urmăreşte implicarea tinerilor cu vârsta peste 16 ani şi a tuturor cetăţenilor în lupta anticorupţie, prin realizarea unor filme educative de promovare a integrităţii cu durata cuprinsă între 3 şi 5 minute, în cadrul unui Concurs de film de scurt metraj cu tematică anticorupţie. Participanţii la concurs sunt încurajaţi astfel să ia atitudine împotriva corupţiei şi să contribuie ei înşişi, prin viziunea lor creativă, la dezvoltarea unui comportament etic integru şi a unei atitudini civice proactive şi responsabile.

    Pasionaţii de film se pot înscrie la concurs la una dintre cele două secţiuni: profesionişti sau amatori. Regulamentul de participare şi modalitatea de înscriere pot fi consultate accesând site-ul https://rofaracoruptie.ro/. Premiile în valoare de 2000 euro sunt asigurate de Auchan Romania, iar filmele declarate câştigătoare vor fi premiate în cadrul evenimentului Gala Integrităţii din 09 decembrie 2020, de Ziua Internaţională Anticorupţie, urmând a fi difuzate şi în contextul Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF) 2021.

    Mesajul Direcţiei Generale Anticorupţie este de toleranţă zero pentru infracţiunile de corupţie şi pe această cale cetăţenii sunt îndemnaţi să ia atitudine şi să sesizeze orice faptă de corupţie la Call Center-ul Anticorupţie 0800.806.806 sau la numărul de telefon al Serviciului Judeţean Anticorupţie Bacău, 0234/202611. De asemenea, sesizările cetăţenilor privind săvârşirea unor fapte de corupţie pot fi înaintate şi în format electronic pe adresele petitii.dga@mai.gov.ro şi bacau.dga@mai.gov.ro, sau la sediul Direcţiei Generale Anticorupţie din municipiul Bacău str. Spiru Haret, nr. 3 – 5, judeţ Bacău.

    Un polițist a donat plasmă după ce a fost bolnav de COVID

      În lumea întreagă există milioane de eroi, oameni obișnuiți, de vârste și profesii diferite. Oameni, eroi, donatori de viață.

      Polițistul local Marian Ioan este unul dintre ei. Donator de sânge de mai bine de 20 ani, a fost infectat în perioada stării de urgență cu virusul COVID-19 și a trecut cu bine peste această boală.

      Acum donează plasmă pentru a salva vieți.

      Astăzi a donat plasmă pentru a doua oară și spune că o va face atât timp cât anticorpii rămân prezenți în sistemul său imunitar.

      Știe că un singur donator poate contribui la procesul de vindecare /ameliorare a stării de sănătate a 3 pacienți diagnosticați cu virusul Sars-Cov-2.

      „Îi mulțumim pentru gestul de mare noblețe și responsabilitate pe care l-a făcut și nădăjduim că și alți pacienți vindecați o să i se alăture ca donatori de plasmă în lupta împotriva acestui virus care a schimbat viețile oamenilor din întreaga lume!”, se arată într-un comunicat al Poliției locale Bacău.

      PSD a depus listele de candidați – VIDEO

        Liderii PSD Bacău au depus, astăzi, listele cu candidații la alegerile parlamentare din aceast an.

        Față de numele deja anunțate, a apărut o noutate: Ana Cătăuță, director World Bank, fosta consilieră a lui Mircea Geoană, candidează pe locul 4 la Camera Deputaților.

        Mai multe detalii, în ediția tipărită de mâine.

        Performanțe și premiere naționale, la doar 40 de ani

          A devenit deja un nume cunoscut în medicina românească. Modest, calm și echilibrat, a fost mereu printre primii în școlile pe care le-a urmat, începând cu cea din Slănic-Moldova, locul său de baștină. A realizat în premieră națională o serie de intervenții minim invazive, fiind supraspecializat în domeniul Radiologiei intervenționale, „care se află la vârful de lance al medicinei moderne, oferind un beneficiu maxim pentru pacient prin tehnici minim invazive”. Este vorba despre lt. col. medic dr. Alexandru-Sebastian Botezatu, coordonatorul Compartimentului Angiografie și Cateterism cardiac din cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila”, din București (SUUMC), medic primar Radiologie-Imagistică Medicală (2017), supraspecializare în  Radiologie intervențională, medic rezident cardiologie, competență radiologie intervențională și ecografie generală.

          Activitatea sa profesională constă într-o gamă largă de intervenții minim invazive, angiografice, de radiologie și cardiologie intervențională, în special angioplastii carotidiene sau intracerebrale, embolizări anevrisme și malformații vasculare cerebrale sau spinale. Alte intervenții speciale pe care le efectuează frecvent sunt cele de implantare transcateter de valvă aortică (TAVI) pentru stenoza aortică strânsă, ca și cele de implantare endoproteze aortice abdominale și toracice pentru anevrisme/rupturi/disecții arteră aortă (EVAR, TEVAR). La începutul lunii iunie 2020, împreună cu o echipă de medici de la SUUMC București a operat în premieră pentru sistemul medical militar, o pacientă cu anevrism cerebral gigant, salvată printr-o intervenție minim invazivă pe creier.

           „Această intervenție a fost și prima la care am folosit un stent cerebral de tip deviator de flux (stent flow diverter) pentru un anevrism cerebral, o soluție elegantă și eficientă. Programul  neurointervențional l-am început în acest spital în noiembrie 2019, iar înainte de pacienta respectivă au mai fost în jur de 30 de pacienți tratați. Personal, împreună cu colegul meu dr. Bogdan Oprea am început aceste intervenții la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București, în anul 2013, a spus dr. Sebastian Botezatu. În martie 2018, a făcut parte dintr-o echipă de medici de la spitalul militar bucureștean, care au realizat o altă premieră pentru sistemul public de sănătate: două cazuri de tratament intervențional al anevrismelor de mari vase, pentru care s-au folosit proteze complexe ce au presupus și injectarea unui gel special pentru sigilarea completă a anevrismului aortic.

          Așa cum se menționează și pe site-ul Societății de Neuroradiologie și Radiologie Intervențională din România (SNRIR), „aceste proceduri minim invazive prezintă riscuri mai scăzute decât intervențiile chirurgicale și au fost perfecționate pentru a fi la fel de sigure pentru pacienți, cu radiologii intervenționali menținând standarde înalte de siguranță și calitate”. În ianuarie 2020, a făcut parte din echipa de medici care a efectuat a doua prelevare multi-organ şi multi-ţesut, realizată în SUUMC București. Din păcate, ambele paciente au ajuns la spital în stare foarte gravă, din cauza ruperii unui anevrism cerebral și au fost declarate în moarte cerebrală.

          Întrebat ce planuri de viitor are și ce amintire specială îl leagă de această nobilă meserie, ne-a mai spus:

          „Mă voi implica și în continuare în dezvoltarea programului național și local de tratament al accidentului vascular cerebral, în special al celui ischemic prin tehnici de trombectomie/trombaspirație, iar spitalul nostru va fi, sper, unul dintre cele care vor trata în urgență acești pacienți. Este un program asemănător cu cel pentru infarctul miocardic acut, care este funcțional de mult timp la nivel național, derulat și la noi, dar deocamdată lucrurile merg lent și nu cred că există la nivel mai înalt un interes major, deși beneficiile pentru populație sunt imense. Ca și amintire, mă gândesc la prima mea interacțiune cu angiografia în anul 2010, medic rezident fiind, când am am ajuns la Spitalul Universitar de Urgență București și am început să învăț sub îndrumarea prof. dr. Gheorghe Iana, a medicilor Bogdan Dorobăț și Rareș Nechifor. Totul mi s-a părut atunci atât de spectaculos, încât abia după aproximativ trei luni de zile am avut curajul să fac singur prima arteriografie”.

           

          *Medicul Alexandru-Sebastian Botezatu este originar din stațiunea Slănic-Moldova, dar întrucât în stațiune nu a existat niciodată o maternitate, s-a născut la Târgu-Ocna, la 25.02.1980.

          *A absolvit Școala Gimnazială Nr.1 din Slănic-Moldova (1994), Colegiul Național Militar „Dimitrie Cantemir” din orașul Breaza (1999), Facultatea de Medicină Generală din cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București (2005).

          * Pe lângă coordonarea Compartimentului Angiografie și Cateterism cardiac din cadrul SUUMC București, face parte și din „Heart Team”, echipa de specialiști în boli cardiovasculare de la același spital.

          * Activează și la Centru Medical „Provita” din București, unde realizează intervenții minim invazive pentru terapia durerii de cauză spinală lombară: infiltrații foraminale, nucleoplastii, verterbroplastii.

          * Este membru al Societății de Radiologie și Imagistică Medicală din România (SRIM), membru al Societății de Neuroradiologie și Radiologie Intervențională din România (SNRIR), membru Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe (CIRSE), membru European Society of Radiology (ESR).

          * A fost inclus în „Dicționarul personalităților din România – Biografii contemporane – Ediția 2014”.

          * Pasiuni: lectura, cinematograful și pescuitul, dar medicina rămâne prima dintre ele.

          Romulus-Dan Busnea, sursa foto: SUUMC București

          Judo/ CN U21: Bronz pentru Dragoș Prosie

          După o pauză lungă impusă de pandemia de COVID-19, competițiile de judo și-au reintrat, în sfârșit, în drepturi. La finalul săptămânii trecute, Poiana Brasov a găzduit finala Campionatului Național de Judo pentru categoria de vârstă Under 21, masculin și feminin. CSM Bacău s-a prezentat doar cu doi sportivi, Dragoș Prosie și Ionuț Pușcașu, ambii la categoria 81 kg, alți trei judoka băcăuani care trebuiau să participle la această ediție a Naționalelor absentând din cauza faptului că se află în carantină.

          Dragoș Prosie și Ionuț Pușcașu au avut o evoluție bună, Prosie cucerind medalia de bronz, iar Pușcașu clasându-se pe poziția a cincea. „Repartizați, prin tragerea la sorți, în grupe separate, mă așteptam ca cei doi să-și dispute finala categoriei 81 de kg. Mai ales că fiecare dintre ei câștigase primele două meciuri prin Ippon, iar Pușcașu își adjudecase în acest an bronzul la o categorie superioară de vârstă, Under 23.

          Finalmente, ne-am întors cu un bronz și cu un loc 5 la capătul unor prestații bune, care puteau fi, însă, și mai bune”, a concluzionat antrenorul CSM Bacău, Aurel Chelariu. Weekendul acesta, CSM Bacău va fi reprezentată de Cosmin Tamba și Marius Croitoru la Cupa României pentru Seniori care se va derula tot la Poiana Brașov.

          Raliul Moldovei Bacău, la ediție aniversară

          În acest an, căderea de cortină peste Campionatul Național de Raliuri Betano, competiție organizată sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv, va avea loc în Bacău, la finalul acestei săptămâni. Odată cu disputarea Raliului Moldovei Bacău, ajuns la o ediție aniversară: cea cu numărul zece. Programat pe 24 și 25 octombrie, Raliul Moldovei Bacău va păstra probele speciale din anii trecuți, care vor însuma aproximativ 110 km. Aceștia vor fi împărțiți între cele două orașe, Bacău și Moinești, cu o probă specială nouă la Dărmănești în lungime de 13 km și o suprafață de macadam foarte bună, precum și cele două superspeciale de pe circuitul de karting „Speed Park” din Bacău. Sesiunile de shakedown sunt programate vineri, urmând ca prima zi a competiției, cea de sâmbătă, să aibă loc la Moinesti.

          Duminică, 25 octombrie, concurenții se vor întoarce în Bacău, unde în program figurează parcurgerea celor două bucle a câte trei probe Hemeiuș, Trebeș (varianta lungă) și superspeciala de la circuitul de karting.

          „După organizarea a două evenimente complet noi în acest an, respectiv etapa de viteză în coastă 2 Trofeul Valea Uzului și etapa de ciclism Turul Colinelor, ne concentram pe evenimentul principal al ACS Rally Spirit: ediția aniversară a Raliului Moldovei Bacău, care constituie și etapa de final a Campionatului Național de Raliuri Betano 2020. Toate aceste evenimente nu ar fi fost posibile fără sprijinul important al Consiliului Județean Bacău și cu acest prilej vreau să le mulțumesc tuturor consilierilor care au susținut aceste evenimente din județ. În acest sens, toată comunicarea se va desfășura în jurul proiectului pe care îl promovăm încă de la începutul anului și anume construirea autostrăzii A13 Bacău- Brașov”, a declarat președintele ACS Rally Spirit, Adrian Răspopa, care, în weekend, se va regăsi în dublu rol: cel de organizator, dar și în cel de pilot.

          Pentru Răspopa, participarea în ediția aniversară a Raliului Moldovei Bacau va reprezenta cel de-al 85-lea start într-o etapă de raliu. La fel ca în 2019, pilotul oneștean va avea ca mașină de concurs o Skoda Fabia R5, cu care în 2019 reușea la etapa de casă clasarea pe poziția secundă.

          Bătălia pe muțește cu Covidul

          În vreme ce autoritățile ne flutură chitanțierile cu amenzi drept unică rezolvare a epidemiei, aceleași autorități tac chitic când este vorba să informeze cetățenii. Și nu este vorba doar de informații referitoare la numărul de infecții din județ, chit că s-a făcut deja săptămâna de când am cerut DSP informația și nu am primit, evident, nici un răspuns. Nici măcar deciziile Comitetului Județean pentru Situații de Urgență nu sunt accesibile decât cu foarte mare greutate. Prefectura, care păstorește Comitetul, are prostul obicei să arunce o postare pe Facebook pe seară în care copiază – când o face – mot-a-mot comunicatul CJSU, din care jumătate cel puțin este o înșiruire de acte normative care-i dau voie să emită decizia iar jumătate, comunicare în limbaj arhi-juridic a deciziei.

          Dacă ieri s-a dat o decizie și azi alta, care o completează, trebuie să-ți cauți un avocat care să interpreteze cele două hotărâri și să-ți spună care prevederi sunt încă valabile și care nu. Asta când găsești hotărârea la Prefectură. Că sunt cazuri în care Prefectura a anunțat că s-a luat o decizie și că aceasta trebuie căutată pe site-ul ISU. Iar pe site-ul ISU era publicată decizia greșită, că așa a fost primită de la Prefectura. Sau pe site la DSP unde ați putea găsi… ce?! Acul în carul cu fân. Ați văzut ce e pe prima pagină la DSP? Comunicate din luna mai amestecate cu comunicate din octombrie, de nu mai găsești nimic. Cum ar putea un cetățean cu frică de lege să afle în timp util că s-a schimbat modificarea și că de mâine trebuie să poarte mască prin oraș? În condițiile în care Prefectura comunică acest lucru doar pe Facebook, pe la ora 18.00?! Pe o pagină care are 5.319 de urmăritori (noi avem aproape 90.000), deci informația ar putea ajunge pe wall-ul a cel mult 250 de persoane, la o rată optimistă de 5% distribuție.

          A, nu știați?! Facebook nu arată ce a publicat o pagină decât la 4-5% dintre urmăritorii acelei pagini, dacă dorește mai mult, pagina trebuie să plătească și așa apar acele postări „sponsorizate”. Deci, onor CJSU anunță pe seară un număr infim de cetățeni că de a două zi masca e obligatorie în oraș și, a doua zi, polițiștii și jandarmii trebuie să-i amendeze pe cetățeni că n-au mască…

          Criza COVID – 19: De joi, se dă startul granturilor pentru capital de lucru

          Administratorii de firme din județ pot depune cererile pentru obținerea de sprijin financiar nerambursabil din partea statului pentru asigurarea capitalului de lucru. Startul se dă joi, 22 octombrie, începând ora 10.00. Înscrierile pot fi făcute până pe 28 octombrie, cu posibilitatea prelungirii termenului, așa cum s-a întâmplat cu microgranturile de 2.000 de euro.

          Depunerea cererilor se face accesând link-ul granturi.imm.gov.ro. Pot solicita acest sprijin firmele ale căror activități au fost afectate de pandemie, direct sau indirect, ca urmare a interdicțiilor intervenite în perioada stării de urgență sau a celei de alertă. În aceste condiții, la depunerea cererilor, va fi nevoie de atașarea certificatelor de situații de urgență (albastre sau galbene, după caz), care trebuia obținute deja, termenul legal expirând luna trecută.

          Sprijinul, în funcție de cifra de afaceri

          Sumele pe care le pot primi antreprenorii sunt în funcție de cifra de afaceri din anul precedent. Astfel, IMM-urile cu o cifră de afaceri de 5.000 – 13.500 euro pot primi un sprijin de 2.000 euro, cele care au avut afaceri de 13.501 până la 1.000.000 euro, valoarea grantului va fi de 15% din volumul acestora, însă nu mai mult de 150.000 euro. În fine, și firmele cu cifra de afaceri de peste 1 milion de euro ar putea primi un grant de maximum 150.000 euro. Sumele se acordă după principiul „primul venit, primul servit”, în limita fondurilor.

          Dacă nu sunt cheltuiți, banii trebuie returnați

          Granturile pentru capital de lucru se dau doar IMM-urilor din anumite domenii de activitate și doar pentru anumite cheltuieli, cum ar fi cea cu TVA (dacă este nerecuperabilă), datoriile restante aferente taxelor și impozitelor salariale, datoriile și facturile emise anterior semnării contractului ș.a. De altfel, solcitanții vor trebui să depună o declarație pe propria răspundere prin care se obligă să nu folosească banii în alte scopuri decât cele prevăzute de normativ, în caz contrar fiind obligați să returneze ajutorul de stat, inclusiv accesoriile. În plus, și sumele nefolosite vor trebui înapoiate statului dacă acestea nu au fost cheltuite pe perioada contractului de finanțare.

          Vladimir Hanga – maxima reverentia

          Se cuvine cea mai mare laudă unui cărturar de înaltă clasă: prof. dr. doc. Vladimir Hanga (21 oct. 1920, Cucova, com. Valea Seacă, jud. Bacău – 16 iun. 2013, Arad). Are, în lumea juriștilor din România, o reputație greu de egalat. Eminent elev și student, a devenit doctor în științe juridice (1947), la trei ani de la absolvirea facultății, şi, după numai doi ani, doctor în științe economice și politice. A profesat la universitățile din București, Cluj-Napoca și Arad, a condus doctorate și s-a afirmat ca specialist pe plan național și internațional. Centre universitare de mare prestigiu din Europa, dar și din S.U.A. l-au primit pentru a susține conferințe și cursuri. A condus Facultatea de Drept clujeană (a fost și prorector aici), iar apoi, facultatea de profil din Arad l-a avut ca primul decan, în 1990. Între 1977 și 1984 a fost expert ONU la New York și Geneva, după care a devenit membru în Comisia pentru Drepturile Omului și arbitru al Curții Permanente de Arbitraj de la Haga (1984-1989).

          Bacăul e pregătit să-l cinstească la centenar: Colegiul „Ferdinand” a pregătit un panou în Biblioteca „George Bacovia” dedicat fostului său elev (1931-1939), iar Școala Gimnazială Valea Seacă (directoare, Daniela Rău) a preluat sugestia noastră de a primi numele savantului. Contrariat de înregistrarea diferită a zilei de naștere (20 sau 21?) în lucrări de informare, mi-am dedicat aproape toată ziua de vineri, 16 oct., subiectului Vladimir Hanga. La Primărie, am extras din actul de naștere data corectă: 21 oct.; la școală, le-am vorbit elevilor despre cel omagiat și i-am felicitat că au 0% infectări cu Covid; la câțiva kilometri, în satul Cucova, ghidat de Dumitru Hanga (rudă cu profesorul) și de Ion Toma, am căutat casa familiei și am fotografiat clădiri martore ale începutului de secol XX. (Nu mai există casa, așa că am luat două fire de lucernă din acel loc.)

          Autopsia pandemiei   

          E clar că autoritățile nu știu cum să gestioneze o criză pe care au amplificat-o mediatic și acum, depășiți de eveniment, se prefac că fac. Masca, izolarea, constrângerile de tot felul, amenzile, etc. sunt elemente  din arsenalul ne facem că facem. În mod concret nu există o politică coerentă de contracarare a pandemie, ci doar o politizare a ei pe fondul reconfigurării psihologiei mulțimii, utilizând ca vector frica de moarte. A crescut numărul deceselor COVID în România, e cel mai mare din Europa. Așa ne spun rapoartele oficiale. Aici sunt mai multe probleme de clarificat.

          1. Ori celelalte state refuză să mai raporteze decesele după indicațiile OMS conform cărora toți decedații, inclusiv suspecții de infectare covid, indiferent de istoricul bolilor anterioare, sunt declarați morți de covid.
          2. Ori indicația se păstrează, dar, se aplică după interes. În această ipoteză măsurile luate de guvernații noștri sunt cele mai proaste din Europa. Supoziția de la pct. 2 e întărită de faptul că la nivelul infectărilor în România (luând ca referință ziua de 18 oct. reflectată în statistica INSP din 19 oct. a.c.) rata de infectări noi, se prezintă cam așa: „Până la data de 18 octombrie ora 13.00 s-au înregistrat 3.920 cazuri noi (ultimele 24 de ore) de infecție cu coronavirus, (decesele corelative ultimilor 24 de ore fiind 60 de persoane n.n.). Situația în Belgia: • În ultimele 24 de ore au fost raportate 10.964 cazuri confirmate, din care 33 decese. Situația în Marea Britanie: • În ultimele 24 de ore au fost raportate 16.981 cazuri confirmate, din care 67 decese.  Situația în Franța: • În ultimele 24 de ore au fost raportate 29.837 cazuri confirmate, din care 84 decese. Situația în Germania: • În ultimele 24 de ore au fost raportate 4.325 cazuri confirmate, din care 12 decese. Situația în Italia: • În ultimele 24 de ore au fost raportate 11.705 cazuri confirmate din care 69 decese. În China continentală în ultimele 24 de ore au fost raportate 13 cazuri confirmate (nici un deces n.n.).”
          3. Ori…, oamenii mor cu zile, cum se spune, urmare a unor tratamente inadecvate și bâlbâielilor OMS care transmite mesaje contradictorii coroborat cu subordonarea fără obiecțiuni a unora dintre specialiștii noștri, la cerințele iresponsabile ale forului internațional. Sigur că pot fi contrazis. Dar, atâta vreme cât se menține aberanta interdicției de efectuare a autopsierii persoanelor declarate ca fiind decedate de covid, când de fapt acestea au murit urmare a antecedentelor medicale și ulterior fiind infectate, ori suspecte de infectare covid.  Orice statistic din această perspectivă este mai mult decât prezumptiv falsă. Conform acelui Ordin M.S. Nr. 436 din 13 martie 2020 pentru aprobarea Protocolului specific privind managementul în caz de deces al pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus, (încă în vigoare – de ce oare?) obligația medicului de a consemna decesul ca fiind de covid ca urmare a aplicării normei și nu prin constatare medico-legală ori propria opinie medicală, este o aberație a OMS, care în acest moment nu mai are nici o justificare logică. Dimpotrivă. ACEASTĂ PREVEDERE ACOPERĂ eventuala CULPA MEDICALĂ. (Cu tot respectul pentru îngerii în halat alb, prin mâinile cărora divinitatea face minuni, pentru că nu la acești oameni mă refer, ci la trădătorii jurământului lui Hipocrat.)

          Normele legale trebuie coroborate între ele pentru a evidenția fractura creată artificial între responsabilitate, deontologie profesională  și manipularea oficială pe tărâmul impreciziei creată de legislație și utilizarea politică a dihotomiei astfel generate.  Exemplu:  Ordinului M.S. Nr. 1418/ 7 august 2020 privind aprobarea protocolului de tratament al infecţiei cu virusul SARS-Cov-2 , cităm din preambul: „Comisia de boli infecţioase a Ministerului Sănătăţii propune un protocol de tratament revizuit; prima variantă a avut la bază un draft al colegilor infecţionişti din Cluj. Acest protocol abordează cazul general al pacienţilor cu COVID-19, fără a aborda în detaliu situaţii particulare. Pentru realizarea acestui protocol am analizat prevederile documentelor emise de OMS şi ECDC, ale ghidurilor terapeutice elaborate în China, Italia, Belgia, SUA (1 – 6) şi alte materiale publicate de la realizarea versiunii anterioare. Prin recomandările privind îngrijirea pacienţilor cu infecţie cu SARS-CoV-2, prezentul protocol reprezintă un sprijin pentru deciziile comisiilor de politică ale medicamentului din cadrul unităţilor sanitare privind utilizarea «off-label» a unor medicamente potenţial active…..”

          Toate recomandările sunt legal/formal… potențial valabile DAR… dacă medicul greșește? Ori există așa, transfrontalier, o prezumpție  de infailibilitate a opiniei medicale referitor la covid, în toate cazurile!!! Cum știm? În condițiile când România înregistrează cel mai mare număr de decese raportat la numărul infectărilor, iar verificarea  cauzelor ce au generat aceste decese, respectiv autopsierea, este interzisă prin lege urmare a recomandărilor OMS.  Cum putem verifica dacă acest Ordin al M.S. Nr. 1418/ 7 august 2020 are indicații validate de practica momentului ori este profund eronat? Coroborat cu faptul că cei mai vulnerabili pacienți sunt cei ce au comorbidități, iar medicamentele propuse de sus amintitul ordin au efecte secundare ce pot fi fatale bolnavilor cronici. În egală măsură sunt recomandate ca fiind utile hidroxiclorochina sau Plaquenil,  Lopinavir-Ritonavir sau Kaletra, dar și contestate pe de altă parte . „Astfel, specialiștii de la Cochrane România susțin că atât Lopinavir – Ritonavir, cu denumirea comercială Kaletra, cât și Hidroxiclorochina, cunoscută sub numele de Plaquenil, au un număr crescut de efecte adverse, iar presupusele beneficii în urma tratamentului lipsesc, conform unor studii publicate recent…” În mijlocul acestor dileme medicale se joacă VIAȚA pacientului. Și nimeni nu răspunde…..

          Cu atât mai mult cu cât pentru a adânci dilema,  medicii infectionisti sustin ca este destul de dificil sa faci diferenta intre infectia cu virusurile gripale si cea cauzata de noul coronavirus, deoarece atat gripa, cat si infectia COVID-19 pot avea o varietate de simptome care se suprapun. Prezentarea unor cifre seci fără o analiză a datelor colaterale privind infecțiile anilor trecuți care să permită analiza comparativă presupune o eludare a adevărului prin omisiune. „Pandemia de Covid-19 este o problemă globală majoră pentru întreaga comunitate internaţională, pentru multilateralism şi pentru mine, ca secretar general al Naţiunilor Unite”, a declarat Antonio Guterres, agenţiei de presă portugheze Lusa, săptămâna trecută. „Din nefericire este un test la care, până acum, comunitatea internaţională eşuează”, a mai afirmat acesta. Mai puțin România, îndrăznesc să adaug. Noi respectăm programul impus inițial….

          Jr. Adrian M. Ionescu

          Peste 25.000 de vaccinuri antigripale GRATUITE pentru imunizarea populației din întreg județul

            Direcția de Sănătate Publică Bacău a primit de la Ministerul Sănătății, în trei tranșe, 25.360 de doze de vaccin antigripal.

            O prima tranșă a fost repartizată următoarelor categorii de persoane din grupele de risc, conform catagrafiei pentru campania de vaccinare 2020-2021:
            • Copii cu vârste între 3-5 ani, mai ales după prima vaccinare și pentru care va fi necesară administrarea a 2 doze, la interval de 30 de zile;
            • Gravide;
            • Persoane rezidențe în instituții de ocrotire socială, precum și persoane care acordă asistență medicală, socială și îngrijiri la domiciliu persoanelor la risc înalt;
            •  Medici, cadre sanitare medii și personal auxiliar, atât din spitale, cât și din unitățile sanitare ambulatorii.
            A două tranșă a fost repartizată copiilor cu vârstă cuprinsă între 6 luni și 3 ani, la care este recomandată vaccinarea.
            O a treia tranșă, primită chiar ieri, de 14.760 de vaccinuri gripale, va fi direcționată către cabinetele medicilor de familie în scopul continuării imunizării persoanelor cu risc ridicat de îmbolnăvire, prin campania de vaccinare gratuită a Ministerului Sănătății.
            În cadrul acestei campanii sunt imunizate persoanele cu vârstă peste 65 de ani, cu boli cronice, în special cu boli respiratorii și cardiovasculare, boli metabolice, copii și bătrâni instituționalizați, personal medical, precum și gravide, conform recomandărilor Organizației Mondiale a Sănătății și ECDC (Comisiei Europene de Prevenire și Control a Bolilor).

            Până la data de 18 octombrie, la nivelul județului Bacău s-au vaccinat 5.528 de persoane. Urmează ca în perioada următoare să se primească și alte tranșe de vaccin în scopul imunizării populației eligibilale la vaccinare. Necesarul total estimat este de aproximativ 65.000 de doze de vaccin antigripal.

            Testarea COVID-19 a angajaților, pe lista veniturilor salariale neimpozabile

            Angajatorii care au solicitat testarea COVID – 19 a salariaților ar putea beneficia de o serie de facilități fiscale. Astfel, Ministerul Finanțelor Publice a propus scoaterea acestor cheltuieli din baza lunară de calcul al contribuţiilor sociale şi transferate către stat.

            Măsura vizează testările COVID-19 făcute la solicitarea firmelor, chiar și cele plătite de salariați și decontate de angajator. „Prevederea are în vedere cheltuielile pe care le înregistrează angajatorul sau plătitorul pentru testarea voluntară a angajaților, întrucât Codul Fiscal nu reglementa o astfel de situație, iar pentru sumele respective firmele ar fi fost obligate să plătească contribuții de asigurări, ceea ce creștea semnificativ costurile aferente investigației”, se arată în proiectul de lege.

            Facilitatea se acordă „contribuabililor care desfășoară activitatea individual sau într-o formă de asociere, pentru perioada în care este instituită starea de urgenţă sau de alertă”. În schimb, nu intră în calcul examinările făcute de angajați din proprie inițiativă.

            Modificări ale Codului Fiscal

            Prin urmare, articolul 76 din Codul fiscal ar urma să fie modificat, astfel încât, la rubrica „venituri din salarii și asimilate” să fie incluse și „cheltuielile suportate de angajator/plătitor cu efectuarea testelor medicale de diagnosticare a infecției COVID-19, din inițiativa acestuia, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, în scopul depistării și prevenirii răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2, pentru asigurarea desfăşurării activităţii în condiţii de securitate şi sănătate în muncă, pe perioada instituirii stării de urgenţă sau de alertă”. Aceeași completare se va răgăsi și la articolul 142, alături de sumele care nu intră în baza lunară de calcul al contribuțiilor la pensii în cazul veniturilor salariale. De reținut că, toate cheltuielile efectuate de angajator care sunt de natura veniturilor salariale (chiar și contravaloarea testelor medicale de diagnosticare a infecției COVID-19) sunt deductibile integral, în cazul impozitului pe profit.

            Nu la fel stau lucrurile și în cazul plătitorilor de impozit micro, unde nu este permisă deducerea cheltuielilor de natură salarială, deci nici cele ocazionate de testarea angajaților pe tematica COVID-19. În fine, va fi modificat și articolul 68 din legea fiscală, prin care este stabilit venitului net din activități independente, determinat în sistem real, urmând a fi deductibile și aceste cheltuieli.

            Aproape 300 bilete la tratament balnear, în noiembrie  

              Pentru pensionarii și asigurații care vor să meargă la tratament balnear la sfârșitul acestei luni ori la începutul lui noiembrie, Casa Județeană de Pensii (CJP) Bacău a primit 289 bilete, a căror vânzare a început deja. Locurile rezervate județului Bacău sunt în stațiunile 1 Mai, Amara, Bălțătești, Buziaș, Căciulata, Călimănești, Covasna, Eforie Nord, Felix, Herculane, Lacu Sărat, Mangalia, Neptun, Nicolina, Ocna Șugatag, Olănești, Pucioasa, Sarata Monteoru, Slănic Moldova, Tîrgu Ocna și Vatra Dornei. Din cele 289 bilete, 258 le-au fost alocate automat pensionarilor și asiguraților în sistemul public de pensii, care au depus cerere pentru a beneficia de tratament balnear în luna noiembrie. Celelalte 31 bilete (Amara, Buziaș, Călimănești, Lacu Sărat, Ocna Șugatag și Tîrgu Ocna) sunt scoase la vânzare liberă, nefiind depusă cerere pentru repartizarea lor.

              Cei care au repartiție se vor prezenta la CJP Bacău, cu  actul de identitate în original, până în data de 26 octombrie, pentru a cumpăra biletul alocat. Persoanele cu dizabilități beneficiază de gratuitate, dar cu anumite condiții. Ele vor trebui să depună certificatul de încadrare în grad de handicap, precum și ”Programul individual de reabilitare și integrare socială” (în original și copie). Acest document este eliberat de către Comisia de Evaluare a Persoanelor cu Handicap Adulte. Beneficiarii unui bilet vor pleca la tratamentul balnear în 30 sau 31 octombrie ori în 1, 2 sau 3 noiembrie, data fiind diferită în funcție de fiecare stațiune. Să mai notăm că din acest an au mai rămas două serii de bilete, cu data de plecare în stațiune în 15 noiembrie, respectiv, 1 decembrie.

              Bacăul are numai cinci firme în Top 300 Companii 2020

              Județul Bacău figurează în acest an în Top 300 Companii realizat de revista Capital în baza rezultatelor anului 2019 ale firmelor din România cu numai cinci societăți comerciale. Acestea sunt, în ordinea clasamentului, Dedeman, Chimcomplex, Tehnostrade, Aerostar și Agricola. Alte trei companii au unități de producție importante în județ și figurează în top: HS Timber, Delgaz Grid și Societatea Națională a Sării.

              Realizatorii topului au luat în calcul cifra de afaceri și evoluția acesteia, profitul și evoluția lui, dar și numărul de salariați al fiecărei firme. Societățile puteau obține maxim 500 de puncte în top, dar prima clasată a ajuns la numai 470.
              Compania Dedeman, cu 441 de puncte, s-a plasat pe locul al patrulea, după OMV-Petrom, Dacia Renault și Grup Rompetrol, dar este cea mai mare companie cu capital integral românesc. Profitul net obținut anul trecut a fost de 1,2 miliarde de lei.
              Apreciată este și compania Chimcomplex, cu unități de producție la Borzești și la Râmnicu Vâlcea, considerată liderul industriei chimice de la noi. Chimcomplex a obținut 398 de puncte și s-a plasat pe locul al 25-lea. Principalul ei acționar, Ștefan Vuza, apare în revista topului și cu un grupaj de declarații despre investițiile mari ale companiei, eficiența energetică (grupul fiind acum al treilea mare consumator de energie din țară), dar și despre plasarea acesteia la nivel regional.

              Despre Tehnostrade realizatorii topului spun că a avut „o creștere beton”. Constructoarea de infrastructură de transport a ajuns pe locul al 91-lea în top, cu 332 de puncte, dar este a treia firmă importantă în domeniul construcțiilor, în 2019 cifra ei de afaceri fiind dublată.

              Pe locul al 157-lea s-a plasat compania Aerostar, cu 266 de puncte, iar pe locul al 283-lea Grupul Agricola, cu 140 de puncte.

              În top, HS Timber, care deține și fabrica HS Bacon Panels din Comănești, este pe locul al 180-lea (243 de puncte), Delgaz Grid – furnizor de energie electrică și gaze naturale și în județul Bacău – este pe locul al 237-lea (186 de puncte), iar Societatea Națională a Sării, care administrează Salina Târgu Ocna, este pe locul al 269-lea (154 de puncte).

              „Chimcomplex are o misiune strategică: să construiască o companie chimică regională puternică și integrată. Pentru a răspunde provocărilor pieței globale, am întărit echipele de vânzări, pentru a trece de la «o unitate de producție» la o organizație cu strategie bazată pe piață.”
              Ștefan Vuza – declarație în revista „Top 300 Companii”

              Stare de (parc) porc

              Uneori, ți se întâmplă să vii de departe. De exemplu, tocmai din Italia. Precum Ștefan. Stabilit de peste un sfert de veac pe meleagurile lui Verdi și ale parmezanului, Ștefan revine la răstimpuri acasă. Mânat de treburi și de nostalgie. În urmă cu două duminici, a decis să parcurgă versiunea virtuală a întrecerii atletice Deejay Ten acasă. Nu acasă la Parma sau la Collecchio și nici măcar „acasă” la Milano, ci acasă- acasă.

              În Bacău. Pe un traseu „amarcord”: casa părintească- grădiniță- Școala 28- Bazin- Sala Sporturilor, stadion (stadion?!)… Din acest itinerariu nu putea lipsi Parcul „Cancicov”.

              „Parcul copilăriei și al adolescenței, al tinereții si, probabil, al bătrâneților mele”, zâmbește Ștefan. De departe vine și Lucian. Vine hăăăt, din vremurile copilăriei, când, „la întoarcere, nici nu-ți dădeai seama când se termina parcul în traversare la pas spre casă”.

              Astăzi, reperele au riduri. Si nici pasul nu mai e chiar așa sprinten.„Te uiți în oglindă: ai cam îmbătrânit, alee…Parcul oftează: ce repede mai trece timpul. Ia uite și la omul ăla…”. Alteori, vii însă de la o aruncătură de băț. E suficient să cobori treptele redacției și să ocolești Teatrul de Vară pentru a regăsi Parcul Libertătii.

              Iar el te așteaptă întotdeauna cu tot ce are mai bun: copaci umbroși și tufișuri multicolore, alei și bănci, arome de cafea și tăria unor beri răcoroase. Dar și cu ce are mai rău: copaci neîngrijiți sau prăbușiți, smârcuri și hățișuri, grămezi de gunoaie și mirosuri pestilențiale. Din fericire, această zonă neagră, situată în partea vestică a plămânului verde, nu este una foarte – foarte vastă. Din nefericire, ea a fost complet uitată.

              De ani și de administrații: Stavarache I, II și III, Necula I… În urmă cu un an și jumătate, Lucian a publicat un album foto intitulat sugestiv „Stare de parc”. I l-am oferit și lui Ștefan la ultima noastră întâlnire. Albumul,plin cu instantanee emoționante, a evitat cu decență „Zona Crepusculară” care, altădată, era un adevărat paradis pentru copiii locului ce se visau Grobbelaar sau Antognoni. Dacă nu ar fi făcut-o, fotografiile respective s-ar fi grupat într-o secțiune aparte, cu denumirea „stare de porc”. Încă aștept ziua și administrația care să redea „Cancicovului” o stare de parc integrală. Or fi departe vremurile celea? Or fi aproape?

              Viorel Ilie nu mai candidează pe listele PNL Bacău

                Senatorul băcăuan Viorel Ilie a fost scos de pe listele de parlamentari ale PNL și nu va mai candida pentru un nou mandat, a anunțat președintele interimar al liberalilor băcăuani, Viorel Miron.

                „Pe baza criteriilor de integritate care se aplică membrilor Partidului Național Liberal, care și-au exprimat opțiunea să candideze la alegerile parlamentare, Ludovic Orban, președintele PNL, a solicitat retragerea senatorului Viorel Ilie de pe lista de candidați pentru Camera Deputaților.

                Urmare a acestei decizii, Viorel Ilie nu va mai candida la alegerile parlamentare din 6 decembrie, din partea PNL Bacău”, a declarat Viorel Miron, președintele interimar al PNL Bacău.

                Viorel Ilie a intrat în Parlament pe listele ALDE în 2016 iar anul acesta a trecut la PNL.

                Viorel Ilie s-a născut pe 19 martie 1965 şi este absolvent al Facultăţii de Electrotehnică – specialitatea Automatică şi Calculatoare a Institutului Politehnic ”Gheorghe Asachi” din Iaşi, unde a studiat în perioada 1984-1989. Ulterior, a absolvit şi două masterate, unul în Gestionarea Resurselor în Administraţia Publică (Universitatea ”George Bacovia” – Bacău) şi celălalt în Comunicare, Creativitate şi Competenţe Psihosociale în Organizaţii (Universitatea ”Petre Andrei” – Iaşi).

                După absolvirea facultăţii, Ilie a lucrat ca inginer până în anul 2000, când a devenit director al S.C. Trust Incom SRL Moineşti. În 2008, a fost ales primar al oraşului Moineşti partea PC, obţinând al doilea mandat în 2012. După fuziunea PC cu PLR şi constituirea ALDE, Viorel Ilie a obţinut al treilea mandat la alegerile locale din vara anului 2016.

                La şase luni de la reconfirmarea în funcţie, primarul a candidat pentru Senat pe lista ALDE din Bacău. Proaspăt ales parlamentar, Viorel Ilie a renunţat la funcţia de primar.

                El a devenit lider de grup al senatorilor ALDE, iar după numai trei luni de experienţă în Parlament partidul l-a propus pe Viorel Ilie ca ministru delegat pentru Relaţia cu Parlamentul.

                PMP a depus listele de candidați. Pe primele locuri – Ion Melinte și Sergiu Sechelariu

                  Partidul Mișcarea Populară Bacău a depus, astăzi, listele de candidați pentru alegerile parlamentare din data de 6 decembrie.

                  „Azi au fost depuse listele de candidați ai PMP Bacău la sediul Biroului Electoral Județean.

                  Sergiu Sechelariu și Ion Melinte deschid listele PMP Bacău la Senat și Camera Deputaților alături de o echipa tânără cu oameni profesioniști, care au demonstrat că se poate face o altfel de politică, care sunt alături de cetățeni și cred în valorile românești!

                  ÎMPREUNĂ MIȘCĂM ROMÂNIA prin educație, sănătate și credința”, se arată într-un comunicat de presă al partidului.

                  Continua sarabanda amenzilor. Sancțiuni de aproape 30.000 de lei

                    Polițiștii băcăuani continuă să acționeze integrat, sub autoritatea Instituţiei Prefectului, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19, în zone aglomerate, precum și mijloace de transport în comun.

                    În ultimele 48 de ore, au fost desfăşurate acţiuni de verificare în zone aglomerate dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la  respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii noului Coronavirus, la activităţile de verificare participând un număr de 388 de forţe de ordine. 

                    Astfel, au fost verificate 3089 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și măsurilor impuse; de asemenea, au fost verificate 599 de obiective și 436 mijloace de transport, din care 147 mijloace de transport public în comun. Ca urmare a verificărilor efectuate, polițiștii au aplicat 338 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 29700 de lei, toate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală.

                    Scopul acțiunilor este ca cetățenii să înțeleagă importanța respectării, în continuare, a recomandărilor privind limitarea expunerii în spații aglomerate și purtarea mijloacelor de protecție individuală, alături de respectarea celorlalte recomandări privind igiena personală, ținând cont mai ales de numărul ridicat de îmbolnăviri cu virusul Sars-CoV 2. CP

                    Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritatea tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, astfel că acestea vor desfășura și în perioada următoare activităţi de verificare și instruire cu privire la respectarea prevederilor impuse pe perioada stării de alertă, pentru a proteja cetăţenii și pentru a preveni răspândirea noului tip de coronavirus.

                    ULTIMELE ȘTIRI