Acasă Blog Pagina 2748

Un nou sens giratoriu în Bacău

    La intersecția străzilor Constantin Ene cu strada Spiru Haret se va construi un sens giratoriu, cu treceri de pietoni, dar și indicatoare și marcaje specifice.

    Proiectul a primit toate avizele și a fost votat cu 22 de voturi de consilierii locali, urmând să fie demarate lucrările.

    Suprafața totală pe care va fi construit sensul giratoriu este de 1, 526 mp din domeniul public al Municipiului Bacău, dar și suprafața de 161 de metri pătrați care se află în proprietatea firmei a care construit un supermarket în apropierea noului sens giratoriu.

    Centrul de Transfuzii Bacău va avea program și după-amiază

      dr. Adriana Ghinda

      Situația donatorilor și a actului de donare de sânge nu este una tocmai fericită, având în vedere că numărul celor care trec pragul centrelor de transfuzii la nivel național este în scădere. În această postură se află și Centrul de Transfuzii Bacău, care în ciuda eforturilor depuse de către personalul de aici rezervele de sânge au scăzut la limită.

      „Suntem pe linia de plutire și încercăm să onorăm toate cererile. Cu toate acestea, au fost situații, și nu puține, când am intrat în rezerve”, ne-a declarat dr. Adriana Ghindă, director Centrul de Transfuzii Bacău. Printre motivele din cauza cărora a scăzut numărul donatorilor, pe lângă migrația populației care este evidentă și în acest sector, se evidențiază structura populației.

      Donatorii vechi au îmbătrânit, cei din mediul rural au un nivel de trai mai scăzut și deplasarea lor la oraș pentru a dona costă, iar la nivelul tinerilor nu prea s-a făcut educație în acest sens. Populația activă, de cele mai multe ori este prinsă cu serviciul și nu poate părăsi orele de program, chiar dacă legislația în vigoare prevede zi liberă pentru donatori. Situațiile de acest gen ar putea continua. În consecință, Centrul de Transfuzii Bacău a luat decizia ca, începând de săptămâna viitoare, programul de colectare să fie extins în fiecare zi de marți și joi, între orele 16.00 și 19.00, tocmai pentru ca cetățenii să poată dona fără a fi constrânși de programul de la serviciu.

      Trebuie subliniat și faptul că donarea se poate face la orice oră și nu trebuie confundată cu recoltarea de sânge pentru analize care se face doar dimineața înainte de micul dejun.

      Se va cere ajutorul primarilor

      Luna trecută a fost una slabă pentru Centrul de Transfuzii Bacău, chiar și în condițiile în care au existat și colecte mobile. S-au evidențiat în acest sens caravanele de la Onești și Buhuși care au fost bune, dar, în contrapartidă, a fost situația de la Stănișești de unde asistenții s-au întors doar cu șase pungi de sânge.

      „În acest sens, vom încerca să apelăm la autoritățile locale din mediul rural pentru a ne sprijini activitatea. În alte județe au fost primari care, după ce s-au terminat cursurile în școli, au folosit autobuzele școlare pentru a transporta donatorii din satele învecinate în locul în care se făcea colecta. Sper din tot sufletul să fim sprijiniți. În fond, este o politică națională”, a mai spus șefa Centrului de Transfuzii Bacău care în final a făcut un apel către populație, să doneze sânge pentru că este nevoie de lichidul roșu care salvează vieți.

      „Am luat decizia de a extinde programul de colectare tocmai pentru a atrage și oamenii activi, fără a le afecta programul de lucru. Noi sperăm să avem succes în acest sens și să sporim numărul donatorilor, așa cum s-a întâmplat în situații similare la alte centre din țară.”
      dr. Adriana Ghindă, director Centrul de Transfuzii Bacău

      Portretul donatorului ideal

      Dr. Adriana Ghindă ne-a prezentat și portretul minim al donatorului ideal: o persoană activă cu vârsta între 25 și 55 de ani, cu o stare de sănătate bună, suficient de matur și care înțelege importanța acestui act.

      Elevi și profesori alecsandrieni, în Lituania

        Echipa de proiect, elevi și profesori, care au trăit experiența mobilității în Lituania / foto: Liviu Maftei

        Patru elevi şi trei profesori de la Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Bacău au participat la al treilea schimb de experiență din cadrul proiectului Erasmus+ „Moving Minds through Movies”, găzduit de Kauno Jono Basanavičiaus Gimnazja în oraşul Kaunas, din Lituania.

        În perioada 7-14 octombrie, Florin Timaru (a XI-a H), Maria Bîrgu (a XII-a E), Alexandra Palade (a XII-a D) şi Ioana Teodorescu (a XI-a A), însoțiți de prof. Mariana Andone (coordonator proiect, profesor de limba engleză), prof. Ingrid Lazăr și prof. Iulian Benchea (membri ai echipei de proiect, profesori de informatică), au locuit la familii gazdă din Lituania, în al doilea oraş ca mărime, după capitala Vilnius. Programul pregătit de partenerul din Lituania a cuprins atât activități legate de tematica proiectului, ateliere de editare film, activități culturale, dar și activități de timp liber, pe care elevii l-au petrecut cu familiile gazdă.

        „Este a treia mobilitate din acest proiect, o mobilitate care s-a concentrat pe editarea de film, având în vedere că precedentele două s-au axat pe scrierea de scenarii, în Polonia, și pe tehnici de filmare, în Italia. Acum, în Lituania, activitățile organizate au fost foarte clare, logice, elevii au rămas cu ceva concret, li s-au prezentat filme, li s-au dat exemple concrete de filmare, deci au avut ce învăța”, a explicat coordonatorul de proiect, prof. Mariana Andone.

        Programul primei zile a constat într-un tur al şcolii şi al oraşului Kaunas, la care s-a adăugat Seara Internaţională, unde fiecare ţară participantă a adus produse culinare tradiționale, a prezentat cântece și dansuri locale. În cele două zile care au urmat, elevii au prezentat filme de scurt metraj realizate pe tematici sociale și au învățat să folosească aplicații de editare film, precum Adobe Premiere Pro și Final Cut. Filmele în variantă inițială au fost evaluate de profesori din domeniul filmului de la Universitatea din Kaunas, cei care au și condus ulterior atelierele practice. Ziua a patra a fost dedicată unei excursii în capitala Vilnius cu vizitarea unor obiective precum Palatul Marilor Duci ai Lituaniei, centrul vechi, Republica Uzupis, Castelul Trakai. În cea din urmă zi, toți participanții au primit certificatele de competență, au completat formulare de evaluare și și-au luat rămas bun de la gazde, până la următorul schimb de elevi, ce va avea loc în Bacău, în perioada 12-16 martie 2018.

        „Pentru mine a fost primul schimb de experiență de acest fel. Cel mai mult m-a impresionat cât de mult s-au implicat gazdele noastre, cum au lucrat împreună pentru a ne face șederea de acolo cât mai plăcută. Mi-a plăcut foarte mult și ce am învățat la work-shopurile de editare pe film, pentru că nu am mai făcut niciodată așa ceva.” Maria Bîrgu

        „A fost o experiență minunată. Am făcut cunoștință și am întâlnit oameni extraordinari. În atelierele de lucru am învățăt să edităm pe diferite programe. Experiența cu gazda a fost, de asemenea, foarte bună. Chiar m-a impresionat implicarea lor pentru a ne face să ne simțim bine acolo și să învățăm cât mai multe lucruri.” Florin Timaru

        „Această mobilitate a avut pentru mine un impact foarte mare, pe toate planurile. Oamenii de acolo sunt super frumoși, din toate punctele de vedere, sunt niște gazde extraordinare. Abia aștept să fiu și eu gazdă… pentru gazdele mele, atunci când vor veni și ele, la noi, în primăvara viitoare. Și work-shopurile au fost interesante, totul a fost la superlativ.” Ioana Teodorescu

        Cu o valoare de peste 35.000 de euro, acest proiect între școli, care are ca parteneri țările Polonia, Italia, Lituania și Turcia, își propune să folosească instrumentele digitale – film, fotografie – în scopul de a conștientiza și sensibiliza elevii cu privire la problemele sociale cu care se confruntă societatea lor, dar și alte comunități din spațiul european.

        Deja, tot prin acest proiect, de luna viitoare, Colegiul Național „Vasile Alecsandri” va înființa un Club de film, în cadrul căruia elevii care au participat până acum în aceste mobilități vor organiza ateliere de lucru pentru alți elevi ai liceului, care să poată duce mai departe activitatea acestui club, ce va permanentiza în această unitate de învătământ din Bacău.

        „Porţi deschise” spre mizerie şi subfinanţare cronică

          Arhiva permanentă de la subsol, unde sunt depozitate mii de dosare, pe rafturi şi pe jos / foto: Liviu Maftei

          An de an, Judecătoria Bacău îşi „deschide porţile”, la îndemnul Ministerului Justiţiei de a sărbători cu justiţiabilii Ziua Europeană a Justiţiei. Noi sărbătorim româneşte, aşa că poate nici nu mai e de mirare că, an de an, „porţile” se deschid spre aceeaşi mizerie, subfinanţare cronică, deficit de personal, spaţii insuficiente şi insalubre, spre aceeaşi stare de nemulţumire a angajaţilor, dar şi a conducerii instanţei.

          Cu un an în urmă, personalul auxiliar şi conex din Judecătoria Bacău a protestat prin întreruperea activităţii, semnalând problemele grave din sistem, printre care şi lipsa unor sedii corespunzătoare şi a dotărilor necesare desfăşurării activităţii. Angajaţii se plângeau atunci, ca şi acum, de condiţiile improprii de muncă, de spaţiile mici şi aglomerate, birourile neadaptate muncii lor.

          Ce s-a schimbat între timp?! Un geam spart, poate s-a mai dat un var şi s-au cumpărat rafturi pentru arhiva de la subsol, după ce, anul trecut, s-au prăbuşit câteva sub greutatea dosarelor. La începutul lui 2015, se anunţa că Judecătoria Bacău va funcţiona într-un sediu nou. Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice şi Ministerul Justiţiei semnaseră un memorandum pentru demararea a trei programe de investiţii în infrastructura instanţelor judecătoreşti.

          În lista celor 12 obiective la nivel naţional, despre care se spunea că vor funcţiona în sedii noi, se afla şi Judecătoria Bacău, instanţă care îşi desfăşoară activitatea într-un imobil extrem de degradat în care nu s-au mai făcut reparaţii şi modernizări de mai bine de 20 de ani.

          Conform unei expertize, clădirea este şubredă şi ar fi necesare lucrări la nivelul fundaţiei şi subsolului dar, chiar şi aşa, nu s-ar rezolva problema spaţiilor insuficiente. În memorandumul semnat de Guvern, se menţiona că cele 12 sedii noi urmează a fi realizate în perioada 2015 – 2020. Ar mai fi timp, poate, doar că în acest moment discuţiile sunt la acelaşi stadiu ca în 2015, adică nu se ştie nimic.

          Lipsă de spaţiu şi de personal, risc de boli

          În ceea ce priveşte arhiva permanentă de la subsol şi spaţiul insuficient de depozitare a dosarelor, conducerea instanţei a cerut şi sprijinul autorităţilor locale: „S-au făcut demersuri în acest sens, de a ne asigura un spaţiu în altă parte, dar în acest moment suntem la nivel de promisiuni. Sau cea mai modernă soluţie ar fi externalizarea acestui serviciu, dar e o variantă, nu ştim dacă ar fi fonduri.

          Aici (în arhivă, n.r.), avem probleme şi cu o ţeavă din care curge apă, încă nu au fost inundaţii, dar există acest pericol. Nu mai spunem că persoanele care lucrează în acest spaţiu sunt expuse unor boli”, avertizează vicepreşedintele instanţei, judecător Mihaela Crăciun. Problemele nu se opresc aici, şi fiecare în parte afectează grav activitatea: „Au rămas aceleaşi probleme, din nefericire, cu personalul. În continuare sunt 5 colegi în concediu pentru creşterea copilului.

          Nu a existat o foarte mare atractivitate pentru posturile vacante, nu au fost cereri de transfer sau dacă au existat, nu au fost aprobate de Consiliul Superior al Magistraturii. În acest moment, la nivel de judecători, din schema de 34 de posturi suntem în activitate 26. Unii, cum spuneam, sunt în concedii, alţii au promovat la instanţe superioare. Iar la personalul auxiliar, există deficit de grefieri, mai ales în arhivă”, mai arată vicepreşedintele instanţei, judecător Mihaela Crăciun.

          Fostul băcăuan Andrei Ursache, suspendat pentru pariuri!

          Andrei Ursache (în tricou alb-albastru), pe vremea când evolua ca libero la Știința.

          Libero-ul Științei din perioada 2013-2016 este acuzat pentru „joc și manipulare a rezultatelor”. Federația internațională l-a trecut temporar pe tușă, însă voleibalistul legitimat actualmente la VCM Piatra Neamț riscă să-și încheie activitatea înainte de vreme

          Dacă ai un pont bun, pariurile sportive îți pot face viața ușoară. Dar ți-o pot și complica. Uneori, al naibii de tare! A pățit-o și fostul voleibalist al Științei Bacău, Andrei Ursache, actualmente legitimat la VCM Piatra Neamț.

          Libero-ul în vârstă de 27 de ani este suspendat de Federația Internațională de Volei pentru „joc și manipulare a rezultatelor”. Cum de s-a ajuns aici?

          Pe 11 ianuarie s-a disputat meciul Vojvodina Novi Sad- Arcada Galați, contând pentru manșa tur a „șaisprezecimilor” Cupei CEV.

          Gălățenii au deplasat în Serbia un lot incomplet, iar Vojvodina s-a impus cu 3-0 (16, 21, 22) în 78 de minute.

          Doi dintre voleibaliștii legitimați la Arcada în prima jumătate a sezonului 2016-2017, Alexandru Muscină (în prezent la Steaua București) și Alexandru Cerșemba (actualmente la VCM Piatra Neamț) au pariat pe înfrângerea formației gălățene.

          Lor li s-a alăturat la pariuri și Andrei Ursache (VCM Piatra Neamț), care, bun prieten cu Cerșemba, a decis să fructifice pontul primit.

          Suma totală pare să fi fost una substanțială (se vorbește chiar de zeci de mii de euro), lucru care a atras atenția mai întâi caselor de pariuri și apoi Federației Internaționale.

          Aceasta din urmă a demarat o anchetă, înștiințând Federația Română de Volei că „Alexandru Muscină, Alexandru Cerșemba și Andrei Ursache sunt suspendați provizoriu pentru joc și manipulare a rezultatelor”.

          Cei trei riscă sancțiuni severe în cazul în care vor fi găsiți vinovați, pedeapsa vizând atât o amendă care variază între 50.000 și 150.000 euro, cât și suspendarea pe cel puțin cinci ani.

          Ieri, Știința Bacău a avut în program un joc de verificare cu VCM Piatra Neamț, actuala echipă a lui Andrei Ursache. Deși aflat în stare de suspendare, libero-ul nemțean și-a însoțit echipa la Bacău.

          „Este o situație mai complicată. Practic, am fost băgat în aceeași oală cu ceilalți. Nu vreau să spun mai multe acum”, a declarat Ursache pentru „Deșteptarea”. Chestionat pe marginea sentinței provizorii date de Federația Internațională, voleibalistul s-a mărginit să spună: „Dacă aș vorbi, cred că mi-aș face mai mult rău. Vom vedea ce va fi. Oricum, eu am fost prins la mijloc”.

          Contactat de Gazeta Sporturilor, conducătorul VCM Piatra Neamț, Constantin Niță a declarat: „Ursache și Cerșemba sunt jucătorii noștri și susțin că au pariat după ce casa s-a închis și că nu poate fi considerat un pariu valabil”.

          Andrei Ursache a activat la Știința Bacău până în vara lui 2016, atunci când, după promovarea echipei în Divizia A1, a decis să se întoarcă în orașul natal, Piatra Neamț și să semneze pentru VCM. Foștii colegi și antrenori ai lui Ursache de la Știința Bacău știau că acesta obișnuia să joace la pariuri.

          „Dar nu este un lucru ilegal, o fac atâția. Nu cunosc în amănunt povestea asta, tot ce știu este că Andrei Ursache e suspendat, la fel ca Muscină și Cerșemba. Totuși, trebuie specificat că Ursache a pariat pe un meci în care nu a jucat”, a declarat actualul antrenor principal al studenților băcăuani, Eusebiu Țurcanu.

          „Mă surprinde întrucâtva acest caz. Știu și eu că Ursache obișnuia să joace la pariuri, însă mai știu că la respectivul meci din Serbia, unul care nu are legatură directă cu Ursache deoarece el nu era componentul Arcadei Galați, formația gălățeană s-a deplasat fără mai mulți titulari, așa că victoria gazdelor era previzibilă”, a afirmat fostul antrenor al lui Ursache de la Știința, Cornel Păduraru.

          Mingea este acum în terenul Federației Internaționale de Volei. De văzut care va fi sentința definitivă: suspendare sau achitare? Eventual, se pot face și pariuri.

          Cu Belecciu, la atac!

          Aerostar îi fruncea. Și în Seria I a Ligii a III-a, unde este singura echipă neînvinsă din campionat, dar și în Liga a V-a, acolo unde „satelitul” aviatorilor s-a instalat pe primul loc, la un gol distanță de AS Bârsănești.

          „Ne-am propus promovarea în Liga a IV-a cu Aerostar II. Avem o generație bună de copii, care altfel pot crește în valoare dacă vor evolua într-un eșalon superior””, a declarat președintele CS Aerostar, Valerian Voicu, făcând referire la jucători precum C. Ardei (care a jucat deja la prima echipă), Crăciun (selecționat în lotul național U15 al României), Olteanu, Vaman, Tilibașa, Sofronea și Sudit, ultimii trei reveniți la gruparea băcăuană după perioada petrecută la Centrul de Excelență creat de FRF la Buzău. Liderul celor de la Aerostar II este însă…Alex Belecciu, care, după o perioadă de peregrinări, a revenit din octombrie la gruparea „aviatorilor”.

          Până se va pune la punct cu forma fizică și va reintra în programul echipei mari (la care a figurat ca rezervă cu ocazia partidei de Cupă cu Dinamo), Belecciu își face încălzirea cu formația-satelit antrenată de Cornel Elisei. Două meciuri, două goluri; acesta este bilanțul stoperului în vârstă de 21 de ani la Aerostar II. Două goluri, dar niciunul cu capul! Una din reușite a venit din lovitură liberă în derby-ul pentru locul 1 câștigat cu 2-1 contra Bârsăneștiului, din penalty. Al doilea gol aparținând lui „Bele”, a fost înscris în ultima rundă, în victoria cu 2-0 contra Bârsăneștiului din penalty.

          „Nu vreau să mă mai gândesc la ce a fost până acum. Important este ce fac de aici înainte. Îmi doresc foarte mult să recuperez timpul pierdut”, a declarat Alex Belecciu, cel care, în urmă cu doi ani atrăgea atenția italienilor de la Bari.
          Rezultatele înregistrate în etapa a noua a Ligii a V-a: Viitorul Gârleni- AS Bârsănești 1-2, Aerostar II- Viitorul Urechești 2-0, Zorile Faraoani- Lumina Itești 4-4. Biruința Letea-Veche Bacău a stat.

          Clasament

          1. Aerostar II 8 5 2 1 19-10 17p.
          2. AS Bârsănești 8 5 2 1 24-16 17p.
          3. Zorile Faraoani 7 4 1 2 20-10 13p.
          4. Biruința L. Veche 6 4 0 2 16-13 12p.
          5. Lumina Itești 8 2 3 3 17-21 9p.
          6. Viitorul Gârleni 7 1 1 5 16-29 4p.
          7. Viitorul Urechești 8 0 1 7 12-25 1p.

          Programul etapei viitoare (5 noiembrie): AS Bârsănești- Biruința Letea-Veche Bacău, Zorile Faraoani- Aerostar II, Viitorul Urechești- Viitorul Gârleni. Lumina Itești stă.

          Dezastru prin livezi

          Toamna blândă din acest an nu le-a prea adus roade bogate pomicultorilor băcăuani. Astfel, din cauza capriciilor vremii manifestate aproape pe întreg parcursul anului, recoltele proprietarilor de livezi din județ aproape că nu există.

          Lovitura pare că le-a dat-o „zăpada mieilor” din această primăvară, care a căzut taman în perioada când pomii erau în floare. Dacă în anii trecuți, fructele aproape că rupeau crengile pomilor, acum, le vezi doar…în poze. „Eu, cel puțin, nu am recoltat absolut nimic, nici prune, dar nici mere. Nu mi s-a întâmplat așa ceva niciodată de când fac pomicultură”, ne-a declarat Nicolae Nistor, pomicultor din renumita zonă Plopana.

          Fenomenul s-a repetat cam în aceeași manieră în aproape toate livezile din județ. Sunt plantații de pomi fructiferi în care producțiile medii nu au depășit 6-7 tone la hectar, în condițiile în care, în anii buni, se strângeau…zeci de tone la hectar.

          Producții, la jumătate

          Într-o situație mai bună se află livada administrată de firma Lumipom din Itești. Societatea deține circa 30 de hectare de pomi fructiferi, în special meri din soiurile Ionathan, Golden și Starkrimson, dar si din cele mai nou introduse în piață – Generos, Pinova, Florina, Fuji și Ciprian. „Suntem cu producțiile cam la jumătate față de cât am fost anul trecut.

          În orice caz, din fericire, stăm mult mai bine decât mulți din județ, care am înțeles că nu au recoltat nimic, în unele cazuri”, spune Mitică Popa, administratorul fermei pomicole Lumipom Itești. Fructele sunt destul de arătoase, fermierul fiind mulțumit că, la final, va avea o producție de circa 30 de tone la hectar.

          Primele mere au plecat, deja, la școală

          Avantajul este că, anul acesta, prețul la desfacere este cu mult mai bun decât în anii precedenți. Asta pentru că, la intern, aproape că nu există competiție, nici din partea pomicultorilor din Ardeal, nici din cea a celor din zona Sucevei. În plus, mărul este solicitat și la export, pentru că polonezii – principalii concurenți ai pomicultorilor români – au avut de suferit în totalitate din cauza zăpezilor târzii și, mai ales, a gerului prelungit din perioada înfloririi pomilor. Cert este că, deocamdată, desfacerea producțiilor se face integral la intern, în special, în marile magazine de tip super și hypermarket, dar și în Programul „Mărul pentru școală”.

          „Tot mărul din soiul Ionathan, unde am avut cea mai mare producție – 43 tone la hectar, a plecat la elevi. Diferența producției o depozităm sau o dăm numai la intern”, mai spune Mitică Popa. De reținut că, firmele din afara țării impun condiții mai aspre loturilor de fructe provenite de la producătorii români: boxpaleți noi, fructele peste o anumită dimensiune, ceruite etc. De altfel, ferma din Itești a avut solicitări ferme din Italia, prin august, importatorii fiind dispuși să plătească oricât, chiar și peste 1,5 euro kilogramul.

          Suc concentrat de mere – îndulcitor natural pentru cola și bere

          Pe de altă parte, și firmele care achiziționează fructe pentru procesare sunt dispuse să plătească nesperat de mult – 80 de bani pe kilogram, față de 35 de bani, anul trecut, sau 13 bani, în urmă cu trei ani. Principalul beneficiar este o fabrică de sucuri concentrate de la Vaslui, cu acționariat austriac. Fabrica produce suc concentrat de mere folosit apoi ca îndulcitor natural pentru alte produse. Se pare că din merele de la Itești se extrage sucul concentrat care ajunge la firme precum Coca-Cola, Heineken, Rudolf Wild sau Gerber Juice.

          Acestea îl folosesc drept îndulcitor natural pentru alte produse, cum ar fi sucurile naturale ambalate, gemurile sau berea cu arome. Interesant e că, anul acesta, intermediarii sunt excluși din afacere, întrucât s-au dovedit a fi țepari în anii precedenți. „Cunosc pe cineva care și acum are de recuperat sume mari de la un individ din Cluj care, cică, ducea mere în Germania”, încheie administratorul Mitică Popa.

          Chimcomplex plătește 127 de milioane de euro pentru activele Oltchim

          Societatea Chimcomplex, din Borzești, a încheiat tranzacția pentru preluarea activelor 1-5 și, parțial, activul 7 de la combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea la prețul de 127 de milioane de euro (peste 582,3 milioane de lei), la care se adaugă și TVA.

          Finalizarea tranzacției – a precizat directorul general al societății din Borzești, Dumitru Coman – este supusă anumitor condiții care trebuie îndeplinite, între care aprobarea finală în Adunarea Generală a Creditorilor Oltchim.

          Concomitent, la Chimcomplex a început prima etapă de majorare a capitalului său social cu 135 de milioane de acțiuni cu valoare nominală de 1,26 lei/acțiune la prețul de subscriere de 1,26 lei/acțiune.

          Prima etapă a subscrierii se va încheia pe 24 ianuarie 2018, iar etapa a doua este programată pentru 26 ianuarie – 24 martie.

          Autoritatea de Supraveghere Financiară a aprobat prospectul aferent emisiunii de acțiuni pentru majorarea capitalului social.

          Un Nobel pentru viitoarea doamnă dictator

          Aung San Suu Kyi este o doamnă aparent fragilă, cu un zâmbet enigmatic, care a cucerit Occidentul ca lider al Opoziției din Myanmar. În 1991 a primit Premiul Nobel pentru Pace după ce a petrecut mulți ani în arest la domiciliu, iar, după lupte politice de ani de zile, în 2015, partidul său a câștigat 86% din locurile din Parlament.

          Neputând să fie președinte din cauza unor clauze din Constituție (soțul și copiii săi sunt cetățeni străini), pentru ea s-a creat funcția de Consilier de Stat, fiind, însă, de facto, liderul țării.

          Myanmar a trecut anul acesta printr-o gravă criză umanitară: Armata a declanșat o serie de violențe asupra etnicilor Rohingya, de religie majoritar musulmană și, minoritar, hindu. Rohingya nu sunt recunoscuți ca parte a celor opt „rase” ale țării și nu au cetățenie, nu au dreptul la educație gratuită, la libertatea de mișcare și nici să ocupe funcții administrative.

          Deși rădăcinile lor ajung până în secolul VIII, guvernul din Myanmar îi consideră imigranți ilegali și a dezlănțuit campanii violente împotriva lor în mai multe rânduri din 1978 încoace . Ultima astfel de campanie s-a petrecut anul acesta, când peste 600.000 de etnici Rohingya au fugit în Bangladesh.

          Occidentul, care consideră că Myanmar duce o politică de apartheid față de Rohingya, se aștepta ca noul lider al țării, doamna Aung San Suu Kyi, să ia atitudine și să interzică militarilor să-i mai persecute pe aceștia.

          Dar asta nu s-a întâmplat. Iar New York Times se întreabă dacă nu cumva întreaga lume a citit-o greșit pe Aung San Suu Kyi. Mai ales că, spune publicația americană, au existat anumite semne anterioare care, însă, nu au fost luate în seamă.

          De exemplu, într -un interviu BBC din 2013, ea a respins brutal întrebările legate de creșterea violenței împotriva Rohingya, spunând că budiștii au fost, de asemenea, înlăturați din casele lor și că există frică „de ambele părți”. Întrebată de ce violența a afectat în mod covârșitor musulmanii, ea a evitat să răspundă, spunând că budiștii trăiau cu teama de „puterea musulmană globală”.

          Dar, spune New York Times, acest gen de episoade nu au fost luate în considerare, oamenii politici fiind orbiți de legenda creată de doamna Aung San Suu Kyi. Liderii occidentali au continuat să o sprijine, construindu-i legitimitatea în timp ce au presat guvernul de tranziție din Myanmar să organizeze alegeri care ar fi trebuit să o aducă la putere.

          Publicația amintește că în Occident există o lungă tradiție pentru sprijinirea „liderilor salvatori”, de la Hamid Karzai (Afganistan), Paul Kagame (Rwuanda) până la Omar Hassan al -Bashir (Sudan). Chiar și Robert Mugabe (Zimbabwe) a fost văzut ca un lider democrat, ajungând, în final, un dictator.

          „Doamna Aung San Suu Kyi nu este domnul Kagame sau domnul Mugabe, dar după mai puțin de 20 de luni de activitate, arată indicii ale trăsăturilor care definesc astfel de lideri”, consideră New York Times.

          După ce a ajuns la putere, a început să oprească activitatea multor activiști și ONG- uri care au ajutat-o, iar acum, consideră unii foști colaboratori, începe să construiască un cult al personalității.

          Zeci de persoane au fost acuzate pe baza unei legi care limitează criticile guvernului, un ecou al încarcerării disidenților sub dictatura militară.

          Accident mortal la Tg. Ocna

            O femeie, în vârstă de 80 de ani, din Tg. Ocna, şi-a pierdut viaţa, marţi seară, în urma unui accident rutier, petrecut pe strada Costache Negri, din localitate.

            Ea s-ar fi angajat în traversarea străzii prin loc nepermis, spun poliţiştii, şi a fost surprinsă şi accidentată mortal de un autoturism, condus de un tânăr de 27 de ani, din Dofteana, care nu a mai putut să evite impactul.

            Şoferul a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind negativ, şi în continuare se efectuează o anchetă pentru infracţiunea de ucidere din culpă.

            AVANCRONICA MUZICALĂ: Familii de muzicieni

            Antonio Vivaldi, compozitorul născut în 1678 la Veneţia, spunea că nu-i e greu să scrie muzică, „notele plutesc în aer, eu doar le rânduiesc”… Uşurinţa aceasta se vede în cele patru Concerte pentru vioară şi orchestră, celebrele „Anotimpuri”, compuse în anul 1725.

            Autorul ne avertizează că „Nu sunt jumătăţi de anotimpuri. Anotimpurile trebuie trăite”. Interpretul muzicii lui Vivaldi este solistul iubit şi apreciat pe orice scenă – Florin Ionescu Galaţi. Sub genericul Familii de muzicieni, în această seară, la Sala Ateneu îl sărbătorim pe maestrul Ilarion Ionescu Galaţi, care a împlinit, în 17 septembrie, 80 de ani.

            A fost ovaţionat la Bucureşti, la Filarmonica Enescu şi la Radio. Într-un interviu acordat de curând Otiliei Andrei, mărturisea:

            „Sunt foarte fericit de iniţiativa Filarmonicii «George Enescu» de a-mi dedica aceste concerte aniversare. Eu am crescut aici în Filarmonică, toată tinereţea mea a fost aici. Am fost violonist în Filarmonica «George Enescu», până când am devenit dirijor permanent la Filarmonica din Braşov, în 1965. Am intrat în Ateneu, prima oară, când aveam 6 ani, l-am auzit pe Enescu dirijând un concert… Nu pot uita asta. Legat de vârsta mea, da, am împlinit 80 de ani. Mă dor genunchii, dar de bolile care te dor nu mori, mori de alea care nu te dor…”

            A lucrat la Filarmonica Enescu timp de zece ani şi a avut în 1953 primul concert în compania acestei orchestre. Maestrul Galaţi evocă şi întâlnirea de neuitat cu dirijorul George Georgescu, de la care a învăţat că orchestra este singurul instrument cu suflet. Pentru simfonicul băcăuan, Ionescu Galaţi a ales Simfonia a IX-a de Antonin Dvorak, „Din Lumea Nouă”, cea mai cunoscută lucrare a compozitorului ceh, creată în perioada şederii sale în America de Nord. Invitat ca profesor la Conservatorul din New York, Dvorak va sta aici trei ani începând din 1892. Prima audiţie a lucrării are loc în decembrie 1893, la Carnegie Hall, cu un imens succes!

            Ozana Kalmuski Zarea

            Mizeria din instanță

            Când spui „instanță” parcă te strânge în spate. Acest cuvânt atrage după el frici, emoții, încercări, judecată. Chiar dacă se întâmplă să ai câștig de cauză într-o speță, tot intri cu inima strânsă în sala de judecată.

            Am trăit aceste sentimente, pe rând, în calitate de observator sau chiar de pârât și vă spun drept că nu este deloc comodă această postură, indiferent de motivul pentru care te afli acolo.

            În primul rând, te simți „murdar” atunci când intri în sala de judecată. Persoanelor citate într-un proces parcă li se pune din start eticheta de „vinovat”, iar asta te face să te simți murdar, mic și lipsit de prezumția de nevinovăție.

            Apoi, după orele de așteptare pe sălile insalubre, ai sentimentul că ești murdar la propriu. Puținele bănci pe care îți rozi frământările înainte de proces sunt murdare. Jegul așezat în straturi ani la rând le face lipicioase și dacă ești o persoană care ține la igienă ai un sentiment de repulsie când te așezi pe ele. Nu mai spun despre pereții scorojiți, culoarele mizere, dar, mai ales, despre dosarele infecte de la arhivă.

            Mi-a fost dat de câteva ori să cer la studiu niște dosare. Îmi este greu să descriu în cuvinte cam ce presupune acest lucru, o dată ce intri la arhivă. Maldăre de dosare stau înșirate în fața privitorului, roase, rupte, tocite, murdare, ceea ce te face să te întrebi cum reușesc grefierii și arhivarii să le găsească de la o zi la alta în dezordinea aceea.

            Știu că s-a vorbit mult pe această temă și chiar au fost avansate soluții pentru decongestionarea situației de la arhivă, însă, până în acest moment nu s-a întâmplat nimic. Până la rezolvarea acestor probleme care pot duce la îmbolnăvirea manipulatorilor de dosare sau chiar a reclamanților/pârâților care au contact direct cu instanța, s-ar putea soluționa problema igienizării spațiilor. Macar atât!

            Lions Club Moldova a ales desenul care îl va reprezenta în concursul „Afișe pentru Pace”

              Ioan Mocanu, Gabriel Crîșmaru și Romel Guțu la jurizarea lucrărilor din concurs
              Un desen realizat de eleva Alessia Brigitta Sascău, din clasa a VII-a B a Colegiului Național de Artă „George Apostu” va reprezenta Lions Club Moldova Bacău la faza națională a concursului anual „Afișe pentru Pace” organizat de Lions Clubs International. Pentru acest concurs, Lions Club Moldova colaborează în fiecare an cu Colegiului Național de Artă „George Apostu”.

              Și în acest an un juriu, format din Gabriel Crîșmaru – președintele în exercițiu al Lions Club Moldova și doi membri ai clubului, Ioan Mocanu și Romel Guțu, dar și din profesori ai Colegiului, a analizat lucrările prezentate și a desemnat câștigătorii.

              Astfel, lucrarea elevei Alessia Brigitta Sascău va reprezenta Lions Club Moldova la faza națională a Concursului „Afișe pentru Pace 2017”, care va avea loc la Alba Iulia pe 4 noiembrie, la Convenția Districtului 124 România al Lions Clubs International. În cursul lunii noiembrie, însă, clubul din Bacău va acorda și alte premii, mențiuni și un premiu special unor lucrări prezentate în concurs.

              Tema din acest an a concursului este „The Future of Peace” (Viitorul Păcii), iar desenul ales la faza națională va reprezenta Districtul 124 România la faza internațională de la Oak Brook (SUA). La acest concurs participă lucrări ale elevilor cu vârste cuprinse între 11 și 13 ani, întrucât organizatorii lui cred că Pacea este una din valorile fundamentale ale omenirii, care trebuie păstrată și dusă mai departe de generațiile viitoare.

              Muşcat de porc

                La Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Bacău a ajuns un bărbat de 42 de ani, din comuna Orbeni, care prezenta mai multe plăgi muşcate şi le-a spus cadrelor medicale că ar fi fost muşcat de un porc.

                Medicii au stabilit că rănile erau mai vechi şi după ce plăgile i-au fost curăţate a fost internat în Secţia de Chirurgie Plastică pentru a primi tratamentul adecvat sub supravegherea specialiştilor de aici.

                Sfaturile polițiștilor pentru prevenirea furturilor din locuințe

                  Poliția Română a făcut publice, astăzi, o serie de recomandări pentru a preveni furturile din locuințe:

                  • Adaptați măsurile de siguranţă la tipul de locuinţă şi la valorile care trebuie protejate astfel încât să nu permiteți infractorilor să speculeze neglijenţa dumneavoastră în a vă securiza casa!

                  • Evitaţi depozitarea la vedere, pe balcon, în faţa uşii de acces, a ambalajelor obiectelor de valoare pe care le-ați achiziţionat!

                  • Alegeţi încuietori care sunt prevăzute cu chei ce nu pot fi multiplicate uşor și achiziţionaţi sisteme de închidere/asigurare care să corespundă din punct de vedere al standardelor de Securitate!

                  • Nu oferiţi necunoscuţilor informaţii despre bunurile pe care le deţineți sau despre vecini, nici măcar celor care susţin că sunt reprezentanţii unor instituţii, dar nu pot face această dovadă!

                  • Nu permiteţi accesul în locuinţă celor care vin să vă prezinte diverse „promoţii”, în scop caritabil sau pentru sondaje de opinie!

                  • Dacă sună la uşă persoane care pretind că reprezintă instituţii care oferă servicii publice (deratizare, instalaţii electrice, termice sau de gaz, etc.), nu le lăsaţi să intre în casă decât după verificarea documentelor de identitate, respectiv a celor de serviciu, şi dacă sunt însoţite de administratorul imobilului!

                  • Nu povestiți cunoscuților și nu postați pe reţele de socializare detalii despre plecările mai lungi de acasă. Discutaţi aceste aspecte doar cu cei în care aveți încredere, care pot să vină periodic să vă ridice corespondenţa pentru a lăsa impresia de casă locuită!

                  • Nu postaţi pe site-urile de socializare imagini din care să reiasă că țineți în casă bunuri de valoare!

                  • Bijuteriile în cantităţi mari, banii, acţiunile sau alte valori trebuie păstrate în depozite bancare!

                  • Pentru efectuarea menajului sau a unor reparaţii, apelaţi la firme autorizate!

                  • În cazul în care aveți o casă de vacanță, verificați periodic starea ei sau rugați o persoană de încredere să se ocupe de supravegherea acesteia.

                  Două case au fost mistuite de foc

                  Miercuri, în prima parte a zilei, pompierii de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău au fost solicitaţi să intervină pentru lichidarea a două incendii izbucnite în comunele Motoşeni şi Mărgineni, la două locuinţe.

                  Prima alertă s-a dat dimineaţă, la ora 8.30, când casa unei bătrâne de 82 de ani, din satul Prisaca, comuna Motoşeni, a fost cuprinsă de foc.

                  Aici au intervenit salvatorii de la Secţia Podu Turcului cu o autospecială, care au stins incendiul după mai bine de două ore, dar casa şi anexele, care se întindeau pe o suprafaţă de circa 80 de mp au fost distruse în totalitate, flăcările degradând şi circa 30 de mp dintr-o anexă vecină. Militarii au stabilit, la final, că totul ar fi pornit de la un scurtcircuit produs la un frigider.

                  În jurul orei 10.30, şi pompierii de la Detaşamentul Bacău au fost anunţaţi că arde o locuinţă din satul Podiş, din comuna Mărgineni. Când au ajuns acolo, imobilul, care aprţinea unui bărbat de 48 de ani, era cuprins de flăcări mari şi exista pericolul să se extindă şi la casa vecină.

                  Militarii l-au localizat şi au reuşit să lichideze incendiul la 11.45, dar şi aici pagubele au fost însemnate. Focul a distrus acoperişul locuinţei pe o suprafaţă de 100 mp, 50 mp din casă, bunurile din interior şi o anexă, cauza probabilă fiind efectul termic al curentului electric la un conductor electric defect sau neizolat corespunzător.

                  Festivitate de avansare la Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău

                    Astăzi, 01.11.2017, la sediul Grupării de Jandarmi Mobile „Alexandru cel Bun ” Bacău a avut loc o activitate festivă dedicată trecerii în corpul ofiţerilor a sergentului major Hrincă Florin.

                    Festivitatea de avansare la gradul de sublocotenent s-a desfăşurat în prezenţa cadrelor din unitate.

                    Înaintarea în grad, prin Ordinul Ministrului Afacerilor Interne, vine ca urmare a promovării examenului organizat de Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău în vederea ocupării unei funcţii vacante prin trecerea maiştrilor militari şi subofiţerilor în corpul ofiţerilor.

                    Comandantul unităţii, domnul colonel Sandu Ion, a prezentat ordinul de avansare şi numire în funcţie şi i-a urat mult succes în activitatea pe care urmează să o desfăşoare:

                    „Este un moment cu o semnificaţie deosebită pentru unitatea noastră, este un câştig pentru noi toţi; domeniul în care va activa colegul nostru este unul complex. Este o dovadă de profesionalism şi ambiţie având în vedere că selecţia a fost una riguroasă” – a declarat comandantul unităţii, domnul colonel Sandu Ion.

                    Pești eliberați din plasele braconierilor

                      Noaptea trecută, înfruntând temperaturi negative, un echipaj de pază al CRE Bacău aflat în patrulare pe lacul Galbeni a descoperit, în apropierea balastierei Sortbac, două plase de tip monofilament cu o lungime totală de 80 de metri.

                      Din plase au fost eliberați peşti în greutate totală de aproximativ 20 kilograme, în special lin, caras şi ştiucă – specii caracteristice zonei de pescuit Lacul Galbeni.

                      A fost descoperită şi demontată o ambarcațiune artizanală utilizată de braconieri, aceasta conținând saci pentru plase şi mai multe cuțite. In apropierea bărcii a fost descoperit şi un laț pentru braconaj cinegetic, urmând săfie sesizată Garda Forestieră.

                      Activitatea de pază a zonelor de pescuit lacul Galbeni şi lacul Bacău se desfăşoară zilnic, atât pe lumină cât şi pe timp de noapte pentru a descuraja şi combate orice încercare de braconaj, astfel încât membrii clubului de pescuit CRE să pescuiască începând din acest an pe două zone fără braconaj.

                      FOTO: CRE Bacău

                      Principalele noutăți științifice anunțate în luna octombrie

                        Cunoașterea științifică se diversifică continuu. Zi de zi pe fluxurile de știri ajung informații cu privire la noi descoperiri din diferite domenii, fie că este vorba despre Univers și spațiul cosmic, despre Pământ și biosferă, despre istorie și arheologie sau despre mediu. Prezentăm o selecție a celor mai importante descoperiri din diferitele domenii de cercetare științifică anunțate în cursul lunii octombrie.

                        Spațiu

                        * Premiul Nobel pentru Fizică a fost atribuit pentru detectarea undelor gravitaționale, un concept lansat de Albert Einstein în 1916, în celebra sa Teorie a Relativității Generale, precum și pentru conceperea și perfecționarea detectoarelor de unde gravitaționale LIGO (SUA) și VIRGO (Italia). Distincția este împărțită între fizicianul german Rainer Weiss, care primește jumătate din premiu, în timp ce cealaltă jumătate le revine cercetătorilor americani Barry C. Barish și Kip S Thorne, conform Comitetului Nobel de la Stockholm. Cei trei oameni de știință au fost premiați „pentru contribuțiile lor în dezvoltarea observatorului american LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) și pentru detectarea undelor gravitaționale”.

                        * Ipotetica Planetă X, denumită de unii Nibiru sau pur și simplu Planeta 9, se află undeva la limitele Sistemului Solar, iar astronomii sunt determinați să o găsească, conform unui comunicat al NASA în care se precizează că au fost descoperite numeroase dovezi indirecte ale existenței acestei planete și că devine „greu” să ne imaginăm Sistemul Solar fără această lume nevăzută. Această ipotetică planetă ar fi de aproximativ 10 ori mai masivă decât Terra și se află la mare distanță, la marginea Sistemului Solar, de aproximativ 20 de ori mai departe de Soare decât planeta Neptun (care se află la o distanță medie față de Soare de 4,5 miliarde de kilometri). Astfel, Planeta 9 ar realiza o rotație completă în jurul Soarelui într-un interval de timp de până la 20.000 de ani. Deși încă nu a fost observată direct, astronomii au descoperit o serie de caracteristici ale Sistemului Solar care pot fi explicate cel mai bine de prezența celei de-a 9-a planete, conform NASA.

                        * O nouă eră în astronomie a început odată cu detectarea în premieră a undelor gravitaționale și a luminii provenite din ciocnirea și fuziunea cataclismică a două „cadavre stelare” superdense, cunoscute drept stele neutronice, conform NASA. Această descoperire oferă, printre altele, și dovada că ciocnirile dintre stele neutronice reprezintă principala sursă de aur, platină și alte elemente mai grele decât fierul din Univers.

                        Știință&Tehnologie

                        * Premiul Nobel pentru Chimie a fost atribuit cercetătorilor Jacques Dubochet, Joachim Frank și Richard Henderson „pentru dezvoltarea crio-microscopiei electronice (cryo-EM) prin care pot fi determinate structurile moleculelor vii în imagini de înaltă rezoluție, conform comunicatului de presă al Comitetului Nobel din Stockholm. Activitatea lor în domeniu va face posibil, în curând, obținerea unor imagini de detaliu ale mașinăriilor intime și complexe ale vieții la rezoluții atomice. Crio-microscopia electronică simplifică și îmbunătățește imagistica biomoleculelor, conducând biochimia într-o nouă eră, se mai precizează în comunicatul Comitetului Nobel.

                        * Oamenii de știință au creat un țesut artificial de camuflaj inspirat de pielea caracatiței și a sepiei, două animale care își schimbă culoarea pentru se pierde în mediu și a le scăpa astfel prădătorilor. Aceste animale pot să-și modifice rapid textura pielii astfel încât culoarea lor să semene cu cea a algelor, a coralilor sau a altor elemente folosite pentru a se camufla, explică inginerii de la Universitatea Cornell, din statul New York, a căror invenție a fost prezentată în revista Science. Cercetătorii au pus la punct un material activ pneumatic care imită funcționarea papilelor, mici formațiuni aflate la suprafața unei mucoase, pe care cefalopodele le activează cât ai clipi pentru a-și schimba înfățișarea.

                        * Doi cercetători belgieni au descoperit o breșă în securitatea conexiunilor Wi-Fi care poate compromite orice calculator sau dispozitiv mobil conectat prin protocolul de securitate WPA2. Sistemul WPA2 este un protocol standard folosit pentru securizarea conexiunilor Wi-Fi, iar până acum era considerat un protocol foarte sigur. Doi cercetători belgieni, Mathy Vanhoef și Frank Piessens au descoperit o breșă în securitatea acestui protocol: cheile de criptare care protejează rețelele Wi-Fi nu sunt alese în manieră aleatorie. Ele pot deveni previzibile, fapt care periclitează siguranța tuturor calculatoarelor și dispozitivelor noastre mobile. Metoda folosită de cei doi cercetători belgieni pentru a identifica și exploata această breșă de securitate poartă denumirea KRACK — acronimul de la „Key Reinstallation AttaCK”.

                        Planeta

                        * Cercetători din Statele Unite au reușit să modifice genetic porumbul pentru ca acesta să producă un aminoacid conținut în carne, ceea ce ar putea crește valoarea nutritivă a uneia dintre culturile cele mai importante din lume. Cercetătorii s-au folosit de bacteria Escherichia coli (E. coli), pe care au inserat-o în porumb pentru a produce metionină, un nutriment crucial pentru sănătatea pielii, a unghiilor și a părului. De această descoperire ar putea beneficia milioane de persoane în țările în curs de dezvoltare, care depind în mare parte de porumb și care ar putea reduce costurile legate de alimentația animală, potrivit studiului publicat în revista Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

                        * Urmele unor pesticide toxice pentru albine au fost detectate în 75% din mierea produsă pe plan mondial, fapt care stârnește îngrijorare în rândul oamenilor de știință cu privire la supraviețuirea acestor insecte polenizatoare ce au o importanță crucială pentru agricultură.

                        * Anul acesta a fost al doilea cel mai călduros din istoria Terrei de când a început înregistrarea temperaturilor, a anunțat Administrația Națională pentru Oceane și Atmosferică a SUA (NOAA). Temperatura medie de la suprafața pământului și a oceanelor în 2017 a fost cu 0,87 grade Celsius peste media din secolul XX și sub recordul de 0,99 grade Celsius înregistrat în 2016, a precizat Administrația. De asemenea, luna septembrie a fost a patra cea mai călduroasă lună înregistrată până acum, se mai arată în raportul NOAA.

                        Medicină

                        * Oamenii de știință americani Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash și Michael W. Young au câștigat Premiul Nobel pentru Fiziologie sau Medicină din 2017 pentru studiul lor privind mecanismele moleculare care controlează ritmul circadian, conform Comitetului Nobel de la Stockholm. Cei trei oameni de știință au colaborat la cercetarea ce examinează modul în care ceasurile interne ale organismelor se aliniază cu ciclurile naturale ale zilei și nopții.

                        * Circa 630.000 de cazuri de cancer, reprezentând aproximativ 40% din toate cazurile de cancer depistate în 2014 în Statele Unite, au fost asociate cu greutatea în exces, au anunțat autoritățile sanitare americane, acestea reiterând avantajele prevenției. Într-o țară în care 71% dintre adulți sunt supraponderali sau obezi, această concluzie publicată de Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC) din SUA reprezintă un ”motiv de îngrijorare”, după cum a comentat într-un comunicat Brenda Fitzgerald, director al acestui organism.

                        * Una din cinci rețete de antibiotice este prescrisă fără a fi necesară, pentru afecțiuni care se ameliorează de la sine, avertizează agenția guvernamentală britanică Public Health England (PHE) care spune că pacienții au un ”rol important” în stoparea infecțiilor. Prescrierea nenecesară de antibiotice cauzează apariția infecțiilor rezistente care provoacă, potrivit datelor statistice, moartea a aproximativ 5.000 de persoane anual, în Marea Britanie. Din același motiv, patru din zece cazuri de infecții cu E. coli în sistemul circulator nu mai pot fi tratate cu antibioticele uzuale. Conform estimărilor, până în 2050, infecțiile rezistente la medicamente ar putea face mai multe victime decât cancerul. Tratamentul cu antibiotice este vital în cazuri de sepsis, pneumonie, meningită bacteriană și alte infecții severe, însă antibioticele nu sunt esențiale pentru toate afecțiunile. AGERPRES

                        Președintele CJ Bacău, întâlnire cu ambasadorul Finlandei

                          Președintele Consiliului Județean Bacău, Sorin Brașoveanu, a participat alături de ambasadorul Finlandei la București, Excelența Sa Paivi Pohjanheimo, la o acțiune de împădurire ce a avut loc în pădurile din Fierăstrău-Oituz.

                          Această acțiune, la care a participat primarul comunei, Gheorghe Bodea, precum și o grupă de studenți ai Facultății de Silvicultură și Exploatări Forestiere din cadrul Universității Transilvania Brașov, vine să prefațeze seria de manifestări dedicate celebrării a 100 de ani de independență a Finlandei, care culmina cu Ziua Independenței Finlandei, ce va fi celebrată pe 6 Decembrie 2017.

                          Excelența Sa Paivi Pohjanheimo, a ținut să precizeze că pe toată durata anului, Ambasada Finlandei la București a promovat diverse evenimente în România pentru a îmbogăți cunoștințele despre Finlanda, despre oamenii ei, despre cultura finlandeză și mediul nostru de afaceri. ”Ca parte a eforturilor întreprinse de Ambasada Finlandei, am continuat să susținem în diverse feluri companiile finlandeze în provocările întâlnite de acestea în România.

                          Având în vedere că în scurt timp țările noastre vor sărbători jubileul Centenarului, ne-am propus ca gest simbolic să plantăm 100 de brazi în pădurile din Oituz. Speră că anul 2017, în care statul finlandez împlinește 100 de ani de existenta, să fie văzut ca un prolog pentru anul 2018, când România își va celebra propriul centenar. În spiritul acestei idei, adresez cetățenilor români invitația de a sărbători împreună un secol de când Republica Finlanda și-a dobândit independența.”.

                          Președintele Sorin Brașoveanu a salutat prezența pe meleagurile băcăuane a Excelenței Sale, Paivi Pohjanheimo, ambasadorul Finlandei la București.

                          ”Printr-o coincidență fericită, cele două țării, prietene, își sărbătoresc Centenarul. Aici, la Oituz, un loc cu o încărcătură istorică aparte, s-au purtat lupte crâncene, care au deschis calea către împlinirea unui vis de secole: o Românie Mare, între granițele căreia să fie cuprinsă majoritatea populației românești. Mă bucur de prezența doamnei ambasador pe aceste meleaguri, cu care am stabilit deja detaliile unei viitoare colaborări. Ne vom revedea pe 29 noiembrie, când la Galeriile Frunzetti va avea loc vernisajul unei expoziții în care își vor expune lucrările artiști plastici din Finlanda”, a mai declarat președintele Brașoveanu.

                          În cursul activității de împădurire, vor fi plantați aproximativ o sută de mii de puieți în pădurile de pe raza comunei Oituz.

                          ULTIMELE ȘTIRI