ActualitateVineri intra in vigoare timbrul de mediu

Vineri intra in vigoare timbrul de mediu

Din 15 martie intra in vigoare noul timbru de mediu. Cei care vor dori sa inmatriculeze masini second-hand Euro 3 si Euro 4 vor plati cu zece la suta mai mult decât in prezent. In schimb, autoturismele mai vechi, respectiv de la non-Euro la Euro 2 vor fi mai ieftine de inmatriculat, pentru ca se considera ca vor avea o viata mai scurta si vor fi scoase repede din uz. Pentru masinile Euro 5 taxa va ramâne la cuantumul din prezent, singurele autovehicule care vor fi scutite de la plata fiind cele Euro 6 sau hibrid, de altfel destul de putine in tara noastra. Taxa de poluare a fost introdusa prima data in 2007, odata cu intrarea in Uniunea Europeana. Aceasta a fost modificata de cinci ori.



spot_img
spot_img