Lions Club Moldova Bacău deschide, miercuri, 16 august, ediția a XXVI-a a tradiționalei Tabere pentru copii insulino-dependenți. „Tabăra – am aflat de la președintele în exercițiu al clubului băcăuan, economistul Costin Ivan – va fi organizată pentru 11 copii, dintre care șase fete și cinci băieți, cu vârste de 11 și 12 ani, dar și doi copii care au împlinit, recent, 13 ani”.
Tabăra va fi deschisă în perioada 16-23 august, timp în care copiii vor beneficia de consultații la Eurooptik Războieni, vor participa la partide de echitație la Asociația Sportivă Ecvestră „La Sălcii”, din Piatra Neamț, vor viziona un film la Cinema City din Arena Mall, dar vor avea și o întâlnire cu „actorul trăsnit” Bogdan Matei și vor fi oaspeții Aura HobbyClub. De asemenea, vor vizita Salina din Târgu Ocna și agenția din Bacău a Băncii Naționale a României, Observatorul Astronomic din Bacău și se vor relaxa și la Piscina Gepex. Pe 22 august, vor vizita și ferma Stâna Dacilor din Slănic-Moldova.
În tabără copiii vor beneficia de asistență medicală și psihologică, iar o parte dintre membrii Lions Club Moldova vor fi mereu alături de ei.
Tabăra pentru copii insulino-dependenți de tip 1 are în program acțiuni de conștientizare și de susținere pentru prevenirea diabetului zaharat. Copiii vor petrece în tabără opt zile, într-un program de recreere, dar și de pregătire pentru tipul specific de viață pe care îl presupune o afecțiune precum diabetul zaharat.
Tabăra este organizată în parteneriat cu Spitalul Județean și cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bacău.















