SportOteliță, gol pentru Ceahlăul

Oteliță, gol pentru Ceahlăul

În actualul sezon, pentru prima oară după foarte mulți ani, Bacăul nu are echipă în liga a III-a. Are, în schimb, fotbaliști care activează în acest eșalon. Unii dintre ei, foarte promițători.

Cum este și cazul lui Bogdan Florin Oteliță. Născut la 12 august 2002, Oteliță a crescut din punct de vedere fotbalistic la FCM Bacău, iar în această stagiune a debutat în C sub culorile Ceahlăului Piatra Neamț.

Debutul s-a produs în tur, la remiza albă cu Bucovina Rădăuți a lui Dorin Goian. Weekend-ul trecut a venit și primul gol în contul puștiului de 16 ani.

Un gol superb, contra unei „nobile decăzute”, Oțelul Galați, care trage din răsputeri să revină la gloria de odinioară. În minutul 10 al confruntării de la Galați, Oteliță, care a fost și cel mai tânăr jucător de pe teren, a deschis scorul printr-un șut superb cu exteriorul, la colțul lung, din afara careului.

După pauză, Oțelul a basculat rezultatul în favoarea sa, grație reușitei fostului campion național Sălăgeanu și a penalty-ului transformat de Cîrjan, rămânând astfel la cinci puncte în spatele liderei Seriei I, Gloria Buzău, cu care se va confrunta runda viitoare. Chiar dacă echipa sa a fost învinsă cu 2-1, Bogdan Oteliță rămâne cu satisfacția unui gol memorabil, care a atras elogiile asistenței.