1 mai 2024
SportJudo/ Dupa Cupa Nordului, SCM JC Royal Bacau se pregateste pentru Cupa...

Judo/ Dupa Cupa Nordului, SCM JC Royal Bacau se pregateste pentru Cupa 1 Iunie si etapa de zona Euroregiuni

La finalul saptamânii trecute, SCM Judo Club Royal Bacau a participat la turneul international Cupa Nordului de la Baia Mare. Rezervata categoriilor de vârsta Under 11, 13, 15, 18, 21, 23 si seniorilor, competitia a reunit la start 750 de sportivi legitimati la 57 de cluburi din cinci tari. Sportivii bacauani pregatiti de profesorul Aurel Chelariu au obtinut sase medalii, dintre care patru de argint si doua de bronz. Lipsa aurului din contul SCM JC Royal a fost explicata in felul urmator de antrenorul Chelariu: “Cred ca locurile doi si trei au drept cauza subaprecierea adversarilor. Sper sa invatam din greseli”. La Baia Mare, argintul a fost cucerit de Rares Vultur (24 kg, U11), Vlad Cristescu (34 kg, U11), Stefan Moisei (46 kg, U11 si Stefan Cremene (34 kg, U13), in timp ce bronzul a fost adjudecat de Mihnea Jâtca (34 kg, U 13) si Dragos Prosie (42 kg, U 13). Bilantul SCM JC Royal a fost completat cu un loc 5 obtinut de Ianis Pravat la 30 kg, U 13. In acest week-end, judoka pregatiti de Aurel Chelariu vor intra din nou pe spatiul de lupta. De data aceasta, pe teren propriu, cu ocazia Cupei 1 Iunie si a etapei de zona Euroregiuni, competitii ce se vor desfasura sâmbata, de la ora 10.00, in Sala Sporturilor. Cupa 1 Iunie este rezervata sportivilor U7 si U9, masculin si feminin, in timp ce etapa de zona a Euroregiunilor este destinata categoriilor de vârsta U 11 si U13.