duminică, 14 decembrie 2025

Invitaţie la Sfânta Liturghie de mulţumire pentru Radio ERCIS FM Bacău – 107 MHz

Începând de vineri, 12 august 2022, postul de radio al Diecezei Romano-Catolice de Iaşi, ERCIS FM, se aude prin frecvenţă radio în municipiul Bacău şi în satele din împrejurimi pe frecvenţa FM 107 MHz. Aceste momente istorice din Dieceza de Iaşi vor fi marcate printr-o Sfântă Liturghie pontificală, care va avea loc în ziua de 8 septembrie 2022, în sărbătoarea Naşterii Sfintei Fecioare Maria, la ora 18.00, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Paul” din Bacău, prezidată de PS Iosif Păuleţ, episcop de Iaşi. Celebrarea va fi transmisă şi la Radio ERCIS FM şi la televiziunea catolică Angelus TV.

În luna iunie a acestui an, la concursul pentru frecvenţe organizat de Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA), Asociaţia „Presa Bună” a Episcopiei de Iaşi a obţinut pentru ERCIS FM, radioul Diecezei Romano-Catolice de Iaşi, frecvenţa FM 107 Mhz pentru municipiul Bacău. După ce a fost implementată tehnica la Turnul TV din Bacău şi au fost obţinute toate licenţele şi avizele din partea CNA şi de la Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), în ziua de 12 august, ERCIS FM a început să emită pe această frecvenţă în municipiul Bacău, putând fi recepţionat în condiţii optime şi în comunităţile din jurul Bacăului.



După mai mulţi ani de aşteptare, demersuri şi rugăciune avem bucuria de a ne vedea aşteptările împlinite. Este o bucurie şi a păstorului Diecezei de Iaşi, PS Iosif Păuleţ care, alături de PS Petru Sescu, episcop auxiliar, şi PS Petru Gherghel, episcop emerit, a susţinut mereu acest mijloc de comunicare în sprijinul răspândirii cuvântului lui Dumnezeu prin diferitele emisiuni şi transmisiuni.

Este un moment istoric important pentru Biserica noastră locală pe care mulţi creştini l-au aşteptat şi iată că s-a realizat, mai ales că în zona Bacăului sunt cei mai mulţi credincioşi romano-catolici din Dieceza de Iaşi.

Acest moment important va fi marcat și printr-o Sfântă Liturghie pontificală de mulţumire, care se va celebra joi, 8 septembrie, în sărbătoarea Naşterii Sfintei Fecioare Maria, la ora 18.00, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Paul” din Bacău, Liturghia fiind prezidată de PS Iosif Păuleţ, episcop de Iaşi. Se vor alătura la celebrare PS Petru Gherghel, episcop emerit, preoţi şi credincioşi, mulţi dintre cei care susţin şi colaborează la această misiune binecuvântată şi providenţială a radioului ERCIS FM, dar şi ascultători ai radioului Diecezei de Iaşi din Bacău şi împrejurimi. Pentru cei care nu pot participa la acest moment, celebrarea va putea fi urmărită şi la Radio ERCIS FM şi la postul de televiziune catolic Angelus TV.

Radio ERCIS FM este un post de radio necomercial, cultural-religios, un mijloc de comunicare în sprijinul răspândirii cuvântului lui Dumnezeu, care se regăseşte în Sfânta Scriptură şi care are mereu cel mai frumos şi plin de speranţă mesaj pentru oamenii din toate timpurile, dar şi informaţii din viaţa Diecezei de Iaşi. Pe lângă temele religioase, sunt incluse şi alte teme din viaţa de zi cu zi, programe culturale şi sociale. Este introdusă muzică din diferite genuri, ştiri şi programe din diferite domenii, deoarece se doreşte ca prin ERCIS FM să se ajungă la toate vârstele publicului, care să fie cât mai diversificat. Un spaţiu larg este oferit şi dialogului cu ascultătorii, pentru a răspunde la frământările şi întrebările lor.

Numele ERCIS FM este acronimul de la numele instituţiei diecezane: Episcopia Romano-Catolică de Iaşi, acronim cu care publicul este deja obişnuit, deja prin site-ul oficial al Episcopiei de Iaşi: www.ercis.ro, dar şi al departamentului audio-video al Episcopiei de Iaşi: ERCIS Media. Completarea FM este împlinită prin faptul că acest radio se aude şi în eter, prin frecvenţe FM.

Radio ERCIS FM a fost lansat pe platforme on-line la 19 martie 2021, în sărbătoarea Sfântului Iosif, Patronul Bisericii Universale, având ca moto: „Mereu împreună cu tine”, şi emite pe frecvenţe radio FM în municipiul Bacău (şi împrejurimi) – 107 MHz, municipiul Piatra Neamţ (şi împrejurimi) – 89,8 MHz şi municipiul Roman (şi împrejurimi) – 88,3 MHz. ERCIS FM poate fi recepţionat şi on-line, pe www.ercisfm.ro, prin aplicaţiile ERCIS FM de pe telefoanele mobile (cu Android sau iOS) sau prin apel telefonic cu tarif normal/minute naţionale 0315040409, dar şi în reţelele de cablu TV, prin reţeaua DIGI (RCS & RDS) şi Vodafone-UPC. Pe pagina Facebook a radioului facebook.com/ercisfm.ro credincioşii pot fi la curent cu programul şi noutăţile radio. Pe aplicaţiile ERCIS FM pe telefoane şi pe site-ul radioului (www.ercisfm.ro) pot fi reascultate multe dintre emisiunile difuzate, sub formă de podcast.

Zeci de realizatori de emisiuni şi rubrici, dar şi mulţi colaboratori înfrumuseţează grila cu emisiuni diversificate a radioului ERCIS FM. Succesul obţinerii frecvenţei pentru Bacău se datorează şi lor.

Pr. Adrian Blăjuţă, director ERCIS FM



spot_img