La Adăpostul pentru Câini fără Stăpân al Primăriei Bacău este pe cale să se finalizeze cea mai mare investiție din ultimii 4 ani. Este vorba despre reabilitarea celui mai vechi sector din adăpost.
„După 10 ani de ploi, zăpadă, îngheț/ dezgheț dar mai ales urină acidă, o parte dintre elementele metalice din structură au ruginit și au cedat, fiind necesară înlocuirea lor”, spune Dinu Păncescu, șeful Serviciului de Gestionare a Câinilor fără Stăpîn” din cadrul Primăriei Municipiului Bacău.
„S-a curățat rugina la polizor, s-a aplicat grund și vopsea, s-au pus balamale si zăvoare noi. Parte din structura existentă a fost înlocuită integral, repararea ei fiind imposibilă. S-au înlocuit toate plasele vechi de 10 ani, pe care le-am cârpit în ultimii ani pentru a păstra padocurile funcționale”, a mai adăugat acesta.
Întreaga lucrare este finanțată de Primăria Bacău.

















