miercuri, 24 decembrie 2025

Fotbal, Liga a III-a: Tot mai jos

CSM Râmnicu-Sarat – Sport Club 1-0

Perioada neagra pentru Sport Club Bacau. Echipa lui Cristi Popovici se afla la a doua infrângere consecutiva, coborând pe locul 4 in clasament, la patru puncte de lidera. Dupa esecul de acum o saptamâna, suferit la Suceava, in fata Rapidului CFR, cu 2-0, bacauanii au capotat si pe terenul lui CSM Râmnicu-Sarat, cu scorul de 1-0. Diferenta a fost facuta in min. 82, atunci când râmnicenii au marcat prin Lungoci. "Meciul s-a jucat, practic, la o singura poarta, insa, desi am avut o sumedenie de ocazii, nu am reusit sa finalizam niciuna. Frustrant este ca, pâna la urma, nu am obtinut nici macar remiza, gazdele inscriind dintr-o faza care nu anunta nimic deosebit. E un moment neplacut, pe care trebuie sa-l depasim cât mai rapid", a declarat antrenorul Sport Clubului, Cristi Popovici, care a utilizat urmatoarea formula de echipa: Chereches – Dediu, Stoica, Adascalitei, Dobârceanu- Radutoiu, Spiridon, Petrea, Miron – Vasiliu, Ungureanu. Au mai jucat: Patriche, Blanaru, Cojocaru, Pintea. (D.S.)

Greu cu lidera: Aerostar – Rapid CFR Suceava 0-2

Aerostarul continua sa piarda puncte pe teren propriu. La o saptamâna de la remiza interna cu CSM Focsani, elevii lui Gioni Andries si Vali Cioanca s-au poticnit si in fata liderei, Rapid CFR Suceava. De data aceasta, bacauanii au fost invinsi cu scorul de 2-0 de un adversar care a stiut sa-si fructifice plusul de experienta. In minutul 12, Ghiviziu a deschis scorul, transformând un penalty obtinut de Sumanariu, pentru ca in minutul 77, Stanescu sa incheie conturile cu un sut de la marginea careului. "Am pierdut pe greselile noastre. Poate ca lucrurile se asezau altfel daca Sârbu nu rata o ocazie uriasa in debutul meciului", a declarat antrenorul Vali Cioanca. De notat ca Aerostarul a incheiat meciul in doar opt jucatori de câmp. Motivul? "Aviatorii" au efectuat pâna la startul mitanului secund toate cele patru modificari la care aveau dreptul. Astfel, Strungariu a fost schimbat in minutul 20 din cauza randamentului nesatisfacator, iar Varea, Radu si Sârbu au fost inlocuiti la pauza din ratiuni medicale. In minutul 72, gazdele au ramas in inferioritate ca urmare a accidentarii lui Gândulescu (disjunctie) fara a putea introduce in loc un alt jucator, pentru ca ulterior sa-l piarda si pe Câmpanu, eliminat. (D.S.)

Clasament
1. Rapid Suceava 5 4 1 0 9-1 13 (+7)
2. CSM Rm Sarat 5 3 1 1 5-2 10 (+1)
3. Ceahlaul II 5 3 1 1 6-4 10 (+4)
4-5. SC Bacau 5 3 0 2 8-4 9 (+3)
Petrotub 5 2 3 0 8-4 9 (+3)
6. Sporting Suceava 5 2 2 1 6-6 8 (-1)
7. ABC Stoicescu 4 2 1 1 7-5 7 (-2)
8. CSM Focsani 4 1 3 0 5-4 6 (0)
9. Cetatea Tg Neamt 4 1 2 1 5-7 5 (-4)
10-11. CSM Pascani 5 1 1 3 2-5 4 (-2)
CS Panciu 4 1 1 2 2-5 4 (-2)
12. Otelul II 5 1 1 3 6-10 4 (-2)
13. Aerostar 5 1 1 3 4-8 4 (-5)
14. FCM Dorohoi 5 1 0 4 3-7 3 (-3)
15. Poli Galati 4 0 0 4 4-8 0 (-6)

Rezultatele etapei a V-a: Aerostar Bacau – Rapid Suceava 0-2, ABC Stoicescu – Ceahlaul II Piatra Neamt 3-0, Poli Galati – Petrorub Roman 0-1, Cetatea Târgu Neamt – Otelul II Galati 2-2, CS Panciu – CSM Pascani 1-0, Sporting Suceava – FCM Dorohoi 1-0, CSM Râmnicu Sarat – Sport Club Bacau 1-0; CSM Focsani a stat;
Etapa urmatoare (23 septembrie): Ceahlaul II – CSM Focsani, Petrotub Roman – ABC Stoicescu, Otelul II Galati – Poli Galati, CSM Pascani – Cetatea Tg Neamt, FCM Dorohoi – CS Panciu, Sport Club Bacau – ACS Sporting Suceava, Rapid Suceava – CSM Râmnicu Sarat; Aerostar sta. (D.P.)



spot_img