21 mai 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Am bătut campioana cu… 2-3

Volei feminin/ Divizia A1: Am bătut campioana cu… 2-3

La capătul unei prestații impresionante, Știința Bacău a pierdut în tie break (23, 25, -11, -21, -11) partida de acasă cu CSM Târgoviște, câștigând respectul tuturor

O înfrângere cât o… victorie. Mai ales dacă ea îți aduce un punct. Iar punctul este obținut după ce ai ținut la respect campioana și lidera la zi a Diviziei A1, CSM Târgoviște, pe care ai condus-o cu 2-0 la general înainte de a ceda, la mare luptă, în tie-break. Sâmbătă, în etapa a 19-a a campionatului, Știința Bacău s-a întrecut pe sine, reușind, poate, cea mai bună prestație a sezonului.

Pe fondul unui serviciu impecabil, cu Marija Skoric din nou principală marcatoare (19 puncte), cu Georgiana Faleș de netrecut la fileu, dar și cu o Karina Gorbe la superlativ, studentele au început ca din pușcă jocul cu dâmbovițencele. Echipa condusă de la distanță de Florin Grapă și de pe bancă de Aurel Cazacu s-a desprins și la șapte puncte (18-11), înainte de a respinge asaltul din final al oaspetelor și de a tranșa actul de debut la limită: 25-23. Discurs identic și în parțialul secund, controlat de Știința de aceeași manieră până spre final, atunci când CSM Târgoviște a împins setul în prelungiri. O „diagonală” precisă a lui Skoric și un atac în fileu al adversarelor a permis băcăuancelor să se impună cu 27-25 și să se distanțeze la 2-0 la general, în uralele publicului incredul. Având în Yordanova top-scorerul partidei (33 de puncte) și cu serviciul, în sfârșit, reglat (13 erori prealabile), Târgoviște a redus din handicap după un galop de sănătate în setul al treilea (25-11) și a dat drumul la întreaga artilerie în actul al patrulea, unul care a stat pe muchie de cuțit până la 20 egal.

Plusul de valoare și de soluții a înclinat balanța în favoarea echipei pregătite de italianul Caprara: 25-21, 2-2 la general și, implicit, tie-break. Știința a oferit o mostră de orgoliu și în parțialul decisiv, în care a condus cu 6-4, a egalat apoi la 9 și s-a apropiat la 11-12 înainte ca atacurile oaspetelor și asul Yordanovei să pună punct unul meci care a durat 117 minute și a oferit o mie de emoții. În formula Marina Cojocaru 3 puncte (Tijana Tvrdisic), Ana Maria Lupa 12, Marija Skoric 18, Carmina Bordea 1 (Iulia Matanie, Andreea Năstasă), Georgiana Faleș 15 (Mara Tudorache), Karina Gorbe 10 (Mădălina Airoaie), Alexandra Ciucu-libero, Știința obține un punct imens cu care se menține pe locul 8 înaintea derby-ului de miercuri, de la Craiova, restant din runda a 18-a.

„Cu Târgoviște am demonstrat că ne merităm locul în play-off. Acum, mergem la Craiova să întărim această impresie bună și să ne luăm revanșa după înfrângerea din tur”, a anunțat Georgiana Faleș. Celelalte rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa 19: Dinamo București- ACS Volei Cristina Pârv Turda 3-0, SCMU Craiova- CSM Lugoj 1-3, U NTT Data Cluj- Dacia Mioveni 0-3, Rapid București- Volei Alba Blaj 0-3. Azi, de la ora 18.00 (TVR3) se dispută partida CSO Voluntaari- CS Medgidia.