miercuri, 4 februarie 2026

Unitatile de invatamant pot organiza simulari

Unitatile de invatamânt din judetul Bacau pot organiza simulari ale examenelor nationale, fie cele de la sfârsitul clasei a VIII-a, fie cele de bacalaureat. Deocamdata, o singura unitate si-a anuntat aceasta intentie.

Elevii de clasa a VIII-a, la fel ca si cei de clasa a XII-a pot participa in aceasta perioada la simulari ale examenelor nationale. Unitatile de invatamânt le pot organiza, dupa o informare prealabila a Inspectoratului Scolar Judetean. "Si in acest semestru unitatile de invatamânt preuniversitar, liceal si gimnazial pot organiza simulari ale examenelor nationale, de clasa a VIII-a sau a XII-a. Aceste simulari pot avea loc in unitatea de invatamânt si daca se modifica orarul este nevoie de aprobarea Consiliului de Administratie al Inspectoratului Scolar Judetean. Daca programul nu se modifica nu este nevoie decât de o informare in prealabil la inspectorat", a explicat prof. Cristian Cuciac, inspector scolar general adjunct.

Note transmise Ministerului Educatiei

Deocamdata, o singura unitate de invatamânt din judet si-a anuntat intentia de a organiza simulari. "Pâna in acest moment avem o solicitare cu modificare de program de la CT «Gheorghe Asachi» Onesti si asteptam si de la alte unitati sa faca astfel de solicitari daca este nevoie", a mai spus prof. Cuciac. Rezultatele elevilor vor fi transmise ministerului. "Ministerul are in vedere realizarea unui borderou electronic pentru introducerea notelor examenelor nationale. In aceasta perioada profesori si inspectori participa la instruiri la Comisia Nationala de Evaluare, astfel incât sa ia la cunostinta aceasta noutate a ministerului", a mai spus adjunct ISJ.
Evaluarile nationale se vor desfasura in luna iunie, pe 25 la româna si pe 27 la matematica. Prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2012 se va desfasura in perioada 11 iunie – 6 iulie.
Andreea Gavrila





spot_img