18 mai 2024
ActualitateRomânia - Polonia, 1-4. Nationala lui Piturca a fost batjocorita

România – Polonia, 1-4. Nationala lui Piturca a fost batjocorita

Echipa naţională a României a jucat, sambata seară, primul meci din 2013, contra Poloniei. Tricolorii au fost călcaţi în picioare şi au pierdut, penibil, scor 1-4. Prima reprezentativă de fotbal a României a întâlnit, aseară, Polonia, în primul test de verificare pe care tricolorii l-au susţinut în cadrul cantonamentului din Spania. La Malaga, selecţionerul Victor Piţurcă a folosit o selecţionată divizionară, iar rezultatul a fost dezastruos. Polonezii au învins, în stil de mare echipă, scor 4-1, iar norocul tricolorilor a fost că adversarii au oprit motoarele în repriza secundă. “Leşii” au deschis scorul în minutul 14, prin Pawlowski, apoi Teodorczyk a punctat de două ori consecutiv (24 şi 27). Lukasik a marcat cel mai frumos gol al meciului (33), după ce l-a învins pe Lung jr. cu călcâiul, iar Gicu Grozav a mai spălat din ruşine în minutul 42. În partea a doua, ambele naţionale au părut plictisite şi scorul final a rămas 4-1.

Sursa: evz.ro