Acasă Blog Pagina 2457

Două accidente astăzi: un mort și șase răniți

    Accidentul de la Bogdan Vodă / FOTO: Andrei Vilix

    O persoană a decedat și alte șase au ajuns la spital în urma a doua accidente care au avut loc în această dimineață pe teritoriul județului Bacău.

    În comuna Filipești s-a răsturnat un autoturism Audi. În urma accidentului au rezultat 4 victime. Un pasager de 38 de ani a decedat. Alți doi pasageri, de 18 ani și respectiv, un an au fost răniți iar șoferul, de 42 de ani a fost, la rândul său rănit și preluat de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță (SJA).

    La Bogdan Vodă, în comuna Săucești, s-au ciocnit două autoturisme: un BMW seria 3 și un Golf IV. În urma accidentului au fost rănite trei persoane, care au fost preluate de SMURD și de ambulanțele SJA.

    Duminica a 26-a de peste an

    Este deseori un lucru pe care aproape nimeni nu-l cântărește ca pe o faptă rea: scandalul! Conform dex-ului termenul ,,scandal” provine din limba franceză și înseamnă ,,a (se) indigna, a (se) revolta în fața unei fapte rușinoase, a unui abuz, a unei nedreptăți”. Te-ai acuzat vreodată pentru răul făcut celuilalt în mod direct sau indirect? Prin cuvântul, comportamentul, atitudinea și limbajul tău ai produs vreun rău inimii celuilalt? Pe străzile contemporanității noaste se aud copii ce ,,se laudă” cu limbajul lor licențios, ce indignează atâtea urechi neîntinate. Trist, dar adevărat! Se prea poate ca tu să fii învățătorul lui în rele! Te-ai gândit vreodată că al tău cuvânt nelalocul lui a rănit inima celuilalt, pentru ca mai apoi să fie rostit cu atâta nonșalanță de micul om? Răul făcut atrage cu sine consecințe nu numai pentru sine ci și pentru cei din jur marcându-le viitorul. În special cei mici au mereu ochii și urechile deschise pentru a surprinde realitățile înconjurătoare: persoane, fenomene, imagini și cuvinte, animale și păsări, obiceiuri și tradiții… În fiecare persoană intră tot felul de realități ce se adăpostesc în minte și în inimă astfel încât, la momentul oportun, ființa umană scoate din interiorul său ceea ce a adunat: bine sau rău, virtuți sau patimi, flori sau buruiană, frumosul sau urâtul, și, în funcție de împrejurări, omul dă glas la ceea ce a strâns.
    Scandalul trăit și înmagazinat în profundul ființei umane doare, doare rău de tot, și, odată lăsat să iasă la suprafață, provoacă daune pentru sine și pentru ceilalți; este asemenea unei pietre aruncată în apă, deși este una singură provoacă multe cerculețe care se transmit, adică ceea ce te-a scandalizat și te-a pătruns, la un moment dat, când te aștepți mai puțin, este posibil să devină sursă de scandal pentru cei de lângă tine.
    Despre pericolul scandalului vorbește și Isus, dar o face în termeni radicali: ,,Oricine scandalizează pe unul dintre aceştia mai mici care cred în mine, ar fi mai bine pentru el dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară trasă de măgar şi ar fi aruncat în mare” (Mc 9,43). Scandalul doare pentru că rănește sufletul, încurcă inima și slăbește voința! Ai grijă omule să nu fii prilej și sursă de scandal prin fapte rușinoase, abuzuri și nedreptăți!

    Pr Ioan Balan,
    CNC Sfântul Iosif Bacău

    Casa din Cuvinte, Strigăt și Speranță

    Universitarul Ioan Dănilă, grozavul trezorier al limbii române corecte, curate, doldora de simțire și de farmec, poate fi perceput de către unii, raportat la pasiunea sa întru conservarea fericită a moștenirii lui Alecsandri, ca un Don Quijote. Dar cum inocentul Don Quijote este, poate, cel mai admirabil personaj al literaturii, această asemănare nu cred că-l deranjează.

    Recent, elevatul publicist și eseist ne-a oferit o nouă declarație de dragoste: ,,Casa din cuvinte…” (Bacău, Editura Vicovia, 2018), volum care oferă imaginea unui impresionant ,,cor polifonic orientat spre o singură țintă: salvarea în ultimul ceas a Casei «Vasile Alecsandri» din Bacău”. (I.D.) Corul polifonic are interpreți de excepție: Ovidiu Genaru, Magda Cârneci, Radu Cârneci, Nora Iuga, Nicolae Scurtu, Alexandru Surdu, Mihai Șora, Vilică Munteanu, Ilderim Rebreanu, Florin Faifer, Doina Cernica, Ion N. Oprea etc. Unii dintre aceștia sunt intervievați, alții fac mărturisiri scrise despre imperioasa nevoie de salvare a Casei lui Alecsandri. Strigătul a cinci dintre aceste personalități poate fi ascultat (și) accesând conținutul unui DVD atașat volumului. Spun Strigăt, întrucât acest ,,act tipografic” dezvoltă cu noi accente discursul persuasiv trimis cu putere în toate zările prin alte două volume: ,,Alecsandri, băcăuanul” și ,,Alecsandri, din nou acasă”. Cred că noul volum ar putea avea și un alt titlu: ,,Casa din Cuvinte, Strigăt și Speranță”. Speranță? Da, întrucât zice autorul: ,,Dea Domnul să nu mai fie nevoie de cuvinte strașnice, imperative, ci de mulțumire și încântare”. De ,,mulțumire și încântare”, întrucât este de așteptat ca visul băcăuanilor, al țării, să fie împlinit.

    Să ascultăm doar câteva crâmpeie din Strigătul elevat al acestui volum… ,,Vorba unui emul al lui Sadoveanu: la locurile unde s-au născut și au creat marii noștri înaintași ar trebui să mergem descoperiți și desculți chiar dacă ar trebui să călcăm pe spini, și de la acele altare sfinte ale culturii române să ne întoarcem mai puternici și înaripați.” (Nicolae Scurtu). ,,Mi-a ajuns la urechi un proiect nemaipomenit: că ați vrea să consacrați și imobiliar prezența lui Alecsandri în urbea lui natală. […] Trebuie să i se dea cezarului ce-i al cezarului, adică să i se facă o casă memorială lui Alecsandri în orașul în care s-a născut.” (Nora Iuga). ,,Singura călătorie mai lungă pe care am făcut-o în Anglia, din sud până în Scoția. Ce vreau să spun este că un scriitor dacă a locuit undeva, pe o stradă, și a stat un an de zile, acolo există un punct memorial.[…] Oriunde te-ai opri, scrie «Aici s-a născut…», «Aici a murit…» pe o clădire veche scria: «Aici, în anul 1456, a locuit pentru câteva nopți Orlando Furioso»”. (Ovidiu Genaru). ,,Casa Vasile Alecsandri din Bacău trebuie să fie ceea ce este Iasnaia Poliana pentru Tolstoi sau Muzeul din Frankfurt pentru Goethe.” (Victor Crăciun). ,,Este absolut necesar să sprijinim refacerea acestei case aici, în Bacău […], și dă dăm urbei locale un nou punct cultural, adică un stabiliment de noblețe, și totodată să conferim calitatea de cetățean de onoare, din istorie, lui Vasile Alecsandri. Este o mare datorie românească și cetățenească să facem tot ce putem ca această casă să fie reconstruită și pusă în valoare, pentru a amenaja un muzeu Alecsandri aici, la Bacău.” (Radu Cârneci).

    ,,Casa din cuvinte…” va sta, alături de celelalte emoționante demersuri publicistice pro Alecsandri ale universitarului Ioan Dănilă, într-un loc de onoare al Muzeului Alecsandri care va fi amenajat în Casa Alecsandri.

    Predica de pe munte

    Sfânta Evanghelie din duminica aceasta (a XIX a după Rusalii), ne arată felul de judecată a lui Dumnezeu și morala creștină cu legile Împărăției cerești, pe care Domnul Hristos ne învață să le punem în practică întocmai. De aceea zice: „Precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți și voi lor asemenea. Felul de judecată a lui Dumnezeu se deosebește radical de felul de judecată al nostru al oamenilor. Morala și desăvârșirea creștină sunt cu totul altceva decât morala și desăvârșirea făurite de mintea omului. Legile Împărăției lui Dumnezeu au cu totul alte temelii, decât legile noastre lumești. Aceasta este legea înăscută a dragostei pe care o exprimă Hristos în Evanghelia de astăzi prin următoarele cuvinte: ,,Precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea” (Luca 6, 31).
    Această lege poruncește fiecărui om să iubească. Îi spune să nu facă niciun rău celuilalt; să nu fure, să nu nedreptăţească, să nu atace onoarea familială a altuia, să nu spună minciuni, să nu defăimeze şi să clevetească, să nu calomnieze pe celălalt, să nu se ducă pe la tribunale şi să facă jurăminte mincinoase, să nu ucidă, să nu ia viaţa altuia. Iubirea creștină este morala raporturilor evanghelice dintre Dumnezeu și oameni, dintre părinți și copii. Este morala frăției și a iubirii, a desăvârșirii, a mântuirii și a nemuririi. Iubirea creștină e morala vieții lui Iisus Hristos în trupul nostru muritor.
    Prin viața și Evanghelia Sa, Mântuitorul ne învață iubirea, iertarea, simplitatea, milostenia, blândețea, pacea, sfințenia și desăvârșirea. De aceea Domnul Hristos ne învață cum să ajungem la desăvârșire și ne spune: „Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blesteamă, faceți bine celor ce vă urasc pe voi și vă rugați pentru cei ce vă supără și vă prigonesc. Iertați și vi se va ierta, faceți bine și dați împrumut, nimic nădăjduind și plata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt; căci El este bun și cu cei nemulțumitori și cu cei răi.
    Iubirea are un dublu obiect: Dumnezeu şi aproapele; Mântuitorul o numeşte cea dintâi şi cea mai mare poruncă şi tot El ne spune că în această poruncă se cuprinde “toată legea şi profeţii”, deci toată desăvârşirea omului. Iubirea este una şi nedespărţită. Îl iubim pe Dumnezeu în aproapele şi pe aproapele în Dumnezeu. Căci nu-L putem iubi cu adevărat pe Creatorul şi Tatăl nostru ceresc fără a-i iubi şi pe fiii Săi, care sunt toţi semenii noştri în Hristos care Şi-a întipărit în noi toţi chipul Său prin Sfântul Botez.
    În Evanghelia din Duminica aceasta Mântuitorul exemplifică modul suprem de iubire : capacitatea de a ne iubi chiar pe vrajmașii nostri ! În această taină este cuprinsă întreaga Lege : a proorocilor și a mantuirii ! Mântuitorul ne ridică prin aceasta pe o treaptă superioară zicând: “să iubiţi chiar pe vrăjmaşii voştri, să binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, să faceţi bine celor ce vă urăsc, să vă rugaţi pentru cei ce vă nedreptăţesc” (Mat. 5, 44). Adevăratul test al iubirii nu este iubirea prietenilor noştri, ci iubirea duşmanilor noştri.

    Pr.Liviu Burlacu
    Centrul “Izvorul Tămăduirii”-Bacău

    Noul Touareg și noul Audi Q8 la Auto Expo Bacău

      Cybernet Auto Center organizează Auto Expo ediția de toamnă 2018.

      Cybernet Auto Center are deosebita plăcere de a vă invita să participați la Auto Expo, ediția de toamnă 2018, în perioada, 28-30 Septembrie, pentru a face cunoștință cu Noul Volkswagen Touareg, Noul Audi Q8, gama de Autovehicule Comerciale Volkswagen dar și multe alte modele ale concernului.

      Noul Touareg

      SUV-ul de nouă generaţie. Noul Touareg este o apariţie impunătoare şi inconfundabilă pe şosele, fiind desenat din linii incisive şi detalii unice. Tehnologiile de ultimă oră, în parte disponibile ca dotări opţionale, precum sistemul electromecanic de preîntâmpinare a răsturnării, farurile IQ. Light – LED-Matrix şi bordul Innovision sporesc nivelul de confort şi vă oferă călătorii şi mai incitante.

      Noul Audi Q8

      Aspectul său sportiv amintește de primul model quattro, iar cu noul Singleframe în design de octogon, indică, în același timp, în mod clar viitorul. Interiorul SUV-ului Coupé cu patru uși are un caracter lounge: spațios, luxos, cu o rețea bine definită. Aici, sistemele de operare inteligente și navigația high-tech conduc în era digitală, de la MMI touch response la controlul vocal. Suspensia și motorizarea oferă, de asemenea, o agilitate sporita – la nevoie, chiar și pe teren accidentat.

      Programul acestui sfârsit de săptămână:

      Sâmbătă 10.00 – 18.00
      Duminică 10.00 – 14.00

      La eveniment va exista și o zonă specială, destinată mașinilor rulate: Das WeltAuto.

      În cadrul salonului vor exista spații amenajate pentru doritori, în vederea realizării de Test – Drive-uri cu noile modele prezente.

      Un italian a intrat într-un bar din Bacău cu un revolver si 34 de cartușe. Apoi a fost reținut

        La data de 28 septembrie a.c., poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au identificat un bărbat, de 54 ani, cetăţean italian, rezident în România, în judeţul Dolj, care se afla într-un bar din zona centrală a municipiului Bacău.

        Acesta avea asupra sa un pistol letal tip revolver şi 34 de cartuşe cu glonţ, de calibru 22.

        Din verificările efectuate s-a stabilit că bărbatul în cauză nu este autorizat pentru a deţine şi folosi armă letală şi ar fi introdus ilegal în ţară pistolul găsit asupra sa.

        Poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectare a regimului armelor şi al muniţiilor şi contrabandă calificată, iar cercetările se efectuează sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău.

        Faţă de bărbatul de 54 ani s-a dispus măsura reţinerii pentru 24 de ore.

        Aproape 3 ani de închisoare pentru ca a condus beat și făra permis

          La data de 27 septembrie a.c., în jurul orei 14.30, poliţiştii Postului de Poliţie Dealu Morii au depistat un tânăr, de 23 ani, din comuna Dealu Morii, pe numele căruia a fost emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

          Acesta a fost condamnat la 2 ani, 11 luni şi 10 zile pentru săvârşirea infracţiunilor de punere în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea unui vehicul fără permis de conducere şi conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

          Cel în cauză a fost depus la Penitenciarul Bacău.

          Accident cu trei răniți la Bucium

            Poliția în acțiune

            La data de 27 septembrie a.c., în jurul orei 14.00, poliţiştii oneşteni au fost sesizaţi cu privire la producerea unui eveniment rutier, în urma căruia trei persoane au necesitat îngrijiri medicale.

            Din primele cercetări a rezultat că un tânăr, de 25 ani, din comuna Caşin, în timp ce conducea un autoturism pe DC 124, pe raza localităţii Buciumi, a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune cu un alt autotuturism condus de un bărbat, de 33 ani, din staţiunea Slănic Moldova, care circula regulamentar.

            În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 25 ani şi a unui minor, pasager în autoturismul care a intrat pe contrasens. Cei doi au fost transportaţi la spital unde au primit îngrijiri medicale. De asemenea, din accident a rezultat şi vătămarea corporală a unui bărbat de 35 ani, din comuna Târgu Trotuş, pasager în autoturismul lovit.

            Conducătorii auto implicaţi în evenimentul rutier au fost testaţi cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat în ambele cazuri şi li-i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

            În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.

            Tigarete confiscate de poliţiştii băcăuani

              Poliţiştii băcăuani au confiscat 1000 de pachete de ţigarete cu timbre de acciză din Ucraina de la un bărbat, de 29 ani, depistat în trafic. Acesta a fost reţinut.

              La data de 27 septembrie a.c., în jurul orei 18.00, poliţiştii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău au oprit pentru control, pe D.N. 2, în afara localităţii Nicolae Bălcescu, un autoturism, condus de un bărbat, de 29 de ani, din judeţul Călăraşi, care se deplasa pe direcţia Bacău-Adjud.

              În urma controlului, polițiștii au depistat, în autoturism, 20.000 de ţigarete cu timbre de acciză din Ucraina şi fără documente de provenienţă.

              Cazul a fost preluat de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice care, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău, au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de deţinere în afara antrepozitului fiscal de produse accizabile nemarcate sau marcate necorespunzător peste limita a 10.000 de ţigarete.

              Faţă de bărbatul de 29 ani s-a luat măsura reţinerii pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat Parchetului cu propuneri legale.

              Tg. Ocna: beat, fără permis si cu mijlocul de transport neînregistrat

                La data de 27 septembrie a.c., în jurul orei 21.30 poliţiştii staţiunii Târgu Ocna au fost sesizaţi despre faptul că pe strada Tiseşti, un conducător al unui triciclu motorizat ar fi acroşat o conductă de aerisire a gazului.

                Poliţiştii s-au deplasat imediat la faţa locului şi, din primele verificări, au stabilit că un tânăr, de 27 ani, din staţiunea Târgu Ocna, în timp ce conducea un triciclu motorizat neînregistrat pe strada Tiseşti, având o alcoolemie de 1,26 mg/l alcool pur în aerul expirat, a acroşat cu roata dreapta spate a triciclului o conductă de aerisire a gazelor situată pe partea dreaptă a părţii carosabile, avariindu-şi triciclul, fără a suferi vătămari corporale.

                De asemenea, din verificările poliţiştilor a rezultat că tânărul de 27 ani nu deţinea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

                Poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi conducere a unui vehicul neînmatriculat.

                Consiliul Județean i-a premiat pe sportivii de aur ai Bacăului

                  Aleșii județului i-au aplaudat, vineri, în plenul ședinței ordinare, pe sportivii care au urcat pe podium, anul acesta, la întrecerile internaționale. Primul prezentat și invitat în fața consilierilor a fost Daniel Martin, 17 ani, legitimat la Sport Club Municipal Bacău și antrenat de Iulian Matei.

                  Înotătorul a obținut medalia de aur și titlul european la 100 de metri spate, stabilind un nou record național, la Campionatele Europene de Juniori de la Helsinki. Daniel este calificat la Jocurile Olimpice de Tineret, care se vor desfășura la Buenos Aires în octombrie 2018, dar va reprezenta România și la Jocurile Olimpice de la Tokio, din 2020. Pentru performanțele obținute de sportiv a fost premiat și antrenorul său, Iulian Matei.

                  Următorii aplaudați în Consiliul Județean au fost halterofilii. E vorba despre Alice Magda Halmac, de doar 14 ani, care a cucerit trei medalii de aur, la smuls, aruncat și total, în Campionatul European de haltere pentru Juniori din Italia, și Cosmina Pană, care a obținut două medalii de argint, la stilul aruncat și la total, și una de bronz la smuls, în aceeași competiție.

                  La campionatele Europene de Haltere, Ionuț Ilie a câștigat medaliile de bronz la stilul aruncat și la total. „Palmaresul sportivului nu se limitează, însă, doar la această realizare, Ionuț fiind unul dintre cei mai medaliați sportivi ai Clubului Sportiv Municipal Bacău la competițiile internaționale. Parcursul său personal și sportiv este cu atât mai impresionant cu cât a trecut prin multe greutăți până a fost descoperit de către antrenorul George Călin, care l-a sprijinit, l-a îndrumat și o face în continuare”, a explicat Silviu Pravăț, vicepreședintele CJ Bacău.

                  De altfel, toți trei halterofilii sunt pregătiți de George Călin. Sportivii și antrenorii lor au fost răsplătiți cu aplauze, diplome și premii între 200 și 300 de euro.

                  A început al XXII-lea Congres al profesioniștilor contabili

                  Delegatia bacauana

                  Vineri, 28 septembrie, au început, la Palatul Parlamentului, lucrările celui de al XXII-lea Congres al Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR). La evenimentul care se va derula în perioada 28 -29 septembrie, este reprezentată și Filiala Bacău a acestei organizații profesionale, condusă de președintele Radu Faghiean, prin Consiliul Filialei și prin Gheorghe Bulinschi, președintele Comisiei de disciplină. Congresul are loc în contextul aniversării Centenarului Marii Uniri (CECCAR este cu doar trei ani mai tânăr decât statul român).

                  Lucrările congresului au fost deschise de seminarul internațional organizat de CECCAR și Comité de Integración Latino Europa-América (CILEA), cu două paneluri pe temele: „Compararea sistemului fiscal: Europa vs. America Latină” și „Impactul digitalizării asupra profesiei”. Alocuțiunile de bun venit au fost rostite de președintele CECCAR, prof. univ. Robert-Aurelian șova, și de Gustavo Gil Gil, președintele CILEA.

                  Tema principală a congresului, pentru ziua de 28 septembrie, este „Gândirea integrată, globalizarea și tehnologia – viitorul profesiei”, iar în cea de-a doua zi „Creșterea relevanței cadrului de raportare în contextul actual”. Dezbaterile din congres au fost precedate de un seminar internațional organizat de CECCAR în colaborare cu, cu două paneluri pe temele: „Compararea sistemului fiscal: Europa vs. America Latină” și „Impactul digitalizării asupra profesiei”.

                  „Tema – a spus președintele Consiliului Superior al CECCAR, prof. univ. dr. Robert-Aurelian Șova -, este actuală într-o lume a afacerilor în continuă evoluție și în contextul unui mediu de reglementare volatil în care este esențială o gândire care să înglobeze mai mult decât elementele pur financiar-contabile ale unei organizații pentru a se asigura dezvoltarea pe termen lung și crearea de valoare. Devine imperativ, astfel, pentru organizații să adopte o gândire integrată, utilizând o abordare holistică pentru a-și stabili strategiile și a-și evalua performanțele, îmbunătățindu-și maniera în care comunică cu clienții, investitorii și toate celelalte părți interesate”.

                  Congresul reunește aproximativ 500 de participanți de la nivel național și internațional – reprezentanți ai conducerii CECCAR, ai autorităților și instituțiilor de reglementare, ai mediului de afaceri, precum și ai unor organizații internaționale și regionale din domeniul contabil.

                  Tot în cea de-a doua zi se vor desfășura lucrările unui panel internațional, pe tema „Fiscalitatea în economia digitală”.
                  Desfășurat o dată la doi ani, congresul analizează provocările și oportunitățile pe care le întâlnește profesia, pentru stabilirea unor direcții de acțiune care să faciliteze crearea și menținerea unui cadru favorabil progresului economic.

                  De la acest eveniment, la care este prezent și ziarul Deșteptarea, vom reveni cu amănunte.

                  Aleșii locali s-au certat pe aparatura medicală de la Spitalul Municipal

                    După ce, luna trecută, noul manager al Spitalului TBC a cerut și a obținut să i se împrumute două mașini de spălat speciale din stocul de aparatură cumpărat acum 10 ani pentru dotarea Spitalului Municipal, astăzi, a mai solicitat alte câteva aparate, spre nemulțumirea unora dintre consilierii locali.

                    Este vorba despre o canapea electrică, două EKG și un ecograf.

                    Atât viceprimarul Constanți Scripat, cât și consilierul Doina Lazăr au criticat solicitarea, susținând că, în acest fel, viitorul Spital Municipal este văduvit de aparatură.

                    În vreme ce Scripat a cerut să se cumpere echipamente noi pentru Spitalul TBC, Doina Lazăr a cerut managerului spitalului să vină cu un raport al situației unității medicale.

                    Dezbaterile s-au aprins după aceea pentru că unii au spus că aparatură cumpărată în urmă cu un deceniu pentru Spitalul Municipal, care nu a fost dat în folosință, ar fi depășită moral. Minute în șir aleșii s-au certat pe definiția „uzurii morale” și dacă un aparat medical depășit moral mai poate fi folosit sau nu în mod legal.

                    „Nu văd nimic dubios să oferim Spitalului TBC care aparține municipiului Bacău echipamente care stau nefolosite din 2007 și pe care Spitalul Județean nu le-a cerut”, a spus primarul Cosmin Necula, care i-a invitat pe consilieri să viziteze spitalul de pneumoftiziologie ca să vadă în ce stare se află.

                    Solicitarea a fost, în cele din urmă, aprobată, cu condiția ca durata împrumutului să nu depășească șapte ani.

                    Ce se mai întâmplă cu Spitalul Sfânta Maria?

                    De luni de zile este așteptată hotărârea de guvern prin care să se înființeze Spitalul de Urgență Sfânta Maria, prin comasarea Spitalului Județean de Urgență și a Spitalului Municipal.

                    Proiectul de hotărâre s-a împotmolit la Ministerul Finanțelor. „Avem scamatori în minister, părerologi neaveniți, unii politici, unii funcționărești, care pun întrebări în locuri unde nu este nimic de întrebat”, a spus primarul Necula.

                    „Dincolo de acest aspect, să stea trei luni la Ministerul de Finanțe o hârtie pentru ca ei să emită un punct de vedere este deja prea mult. Dacă Guvernul României este atât de incapabil să dea o Hotărâre de înființare a Spitalului Sf. Maria, vom merge pe altă cale”, a mai spus primarul Cosmin Necula.

                    Polițist național, săltat de mascații de la Poliția locală

                      Un polițist național care a refuzat să se legitimeze cu cartea de identitate a fost ridicat dintr-o cafenea din Bacău de detașamentul de intervenție al Poliției locale.

                      Incidentul s-a petrecut pe 7 iunie dar a fost făcut public abia astăzi, în ședința Consiliului local, când unul dintre membrii Comisiei Jusridice a anunțat că a fost înregistrată o plângere în acest sens.

                      Conform declarațiilor consilierului Laur Șova, poliția locală a făcut un control într-un bar și l-a suprins pe polițist, aflat în timpul liber, fumând la o masă.

                      Pentru că nu ar fi vrut sa prezinte cartea de identitate, polițistul a fost condus la sediul Poliției locale în vederea identificării.

                      „Polițistul nu a fost încătușat. El a refuzat să se legitimeze cu cartea de identitate și a fluturat o legitimație de polițist. A fost chemată unitatea de intervenție și a fost condus la sediu”, a declarat în Consiliu comandantul Poliției locale, Constantin Florin Ene.

                      El spune că polițiștii locali au respectat legislaia și normativele în acest caz.

                      „Polițistului i s-a aplicat o amendă și a semnat procesul-verbal fără obiecțiuni”, a spus secretarul municipiului Bacău, Ovidiu Popovici, care a precizat că polițistul și-ar fi cerut scuze față de Poliția locală pentru atitudinea pe care a avut-o.

                      Cu multă ură, despre iubire

                      „E un subiect foarte delicat”, îmi spunea cineva, zilele trecute, referindu-se la inițiativa de modificare a Constituției. A preferat să nu-mi spună ce gândește, deși opinia sa era importantă. Sau poate tocmai de aceea. Apropiatul referendum a stârnit dispute incredibil de aprige, românii certându-se cu privire la prezența la urne, dar și la votul dat. Ce propune, de fapt, legea? Căsătoria să nu mai fie uniunea liber consimțită „între soți”, ci între „un bărbat și o femeie”. Pe români nu ar trebui să-i deranjeze căci bărbații din România încă se îndrăgostesc de femei și viceversa. Există, desigur, și excepții. Tocmai asta e cheia: acele situații ar trebui să rămână excepții.

                      Lumea noastră, așa cum o știm, este structurată pe aceste două tipuri de energie: yin și yang, masculin și feminin. Vrem să o schimbăm? Din ce motiv și cu ce preț? Între altele, mă întreb dacă, peste un secol, poemele de dragoste care ne emoționează azi vor mai avea vreo valoare. Dar să revenim la aspecte mai practice. Probabil că doi bărbați educați, răbdători, cu venituri decente ar putea crește mai bine un copil decât un cuplu format dintr-un bărbat alcoolic și o femeie ușuratică. Prin urmare, care e primejdia?

                      Să zicem că cei mai mulți dintre români nu vor merge la referendum sau vor merge, însă vor vota „NU”, astfel încât familia va fi formată din doi soți, care ar putea fi, în unele cazuri, doi bărbați sau două femei. Pasul următor ar fi legalizarea acestui tip de relație. Și dacă e legal, înseamnă că e normal, iar dacă e și legal, și normal, de ce să nu încerce o fată să descopere plăcerea alături de o altă fată? Cred că legalizarea căsătoriei între doi parteneri de același sex ar putea încuraja acest tip relații chiar și atunci când nu există premise biologice și psihologice.

                      Sigur că avem dreptul să alegem. Unii vor alege libertatea de a experimenta și o vor dărui urmașilor. Care urmași? Păi ai celor care, fiind bărbat și femeie, vor putea să-i aibă. Alții vor alege modelul construit de natură și de Dumnezeu. Putem să ne gândim sau nu la efectele pe termen lung și să alegem, la referendum, ce credem că e bine sau ce ne folosește. Putem să spunem „Da” sau „Nu”, dar nu trebuie neapărat să ne dușmănim.

                      Când Hans știe că își poate permite

                      Răzvan Bibire

                      Ion are o tarla. Vine Hans la el și-i propune o afacere: Ion să-i dea tarlaua în arendă iar el va cultiva terenul cu grâu și din recoltă, după ce-și va opri cheltuielile, îi va da 3% din ceea ce a rămas. Ion se codeste. Afacerea i se pare proastă. Nu prea ar vrea să semneze.

                      Dar la el vine polițistul din sat și-i spune că dacă nu semnează, îl arestează pentru port ilegal de șapcă. Primarul îi trimite vorba că dacă nu e de acord să-i dea pământul lui Hans, îi taie ajutorul social bunicii sale. Cârciumarul îl înștiințează că dacă nu semnează, nu-i mai dă rachiu pe datorie. Elevii de la școala din localitate se adună în fața casei lui Ion și-i strigă ocări că nu vrea să-i dea pământul în arendă lui Hans.

                      Ion cheamă presa și se plânge de situație; presa scrie că Ion este un retrograd pentru că nu vrea să semneze și un penal pentru că în copilărie ar fi traversat pe roșu.

                      Ce să facă Ion? Pământul ăla a rămas singură lui avere, din care se hrănește și se îmbracă. De cultivat nu poate să-l cultive singur, că nu are nici utilaje și nici bani de sămânță.

                      Dar, nici condițiile oferite de Hans nu-s acceptabile. În satul vecin, Ahmed i-a arendat pământul lui John și primește jumătate din recolta, iar, dincolo de deal, Iohansson câștigă chiar 80% din ceea ce produce pământul și nici vorba ca arendașul să-și deducă întâi cheltuielile.

                      Imaginați-vă acum că tarlaua este platoul continental al Mării Negre și recolta este gazul natural care poate fi exploatat. Cum să putem accepta ca investitorii care sunt interesați să exploateze gazul să plătească României doar 3-5 % din valoarea acestuia și să-și mai și deducă cheltuielile din redevență? Suntem cu capul?

                      E ca și cum noi am plăti cheltuielile de exploatare și ne-am alege cu praful de pe tobă în vreme ce Hans își bagă în buzunare întreg profitul. Iar reprezentanții partidului de guvernământ vin și ne amețesc că trebuie să fim fericiți că au pus o condiție ca jumătate din producția de gaz să se vândă în țară.

                      Cum ar veni, păgubașul să fie fericit că hoțul care i-a furat găinile va vinde jumătate din ele tot în satul victimei…

                      Concluzia tragică este că, în vreme ce-l înjurăm pe Ceaușescu pentru tot felul de chestiuni, fostul președinte comunist nu ar fi permis în veci o asemenea măgărie la adresa României iar cei care ar fi parafat așa ceva ar fi fost trimiși în fața plutonului de execuție.

                      În fieful vice-liderei

                      Perioadă cu adversari tari pentru nou promovata în Liga Zimbrilor, CSM Bacău. Învinsă în deplasare, de vice-campioana Steaua și apoi acasă, de lidera la zi a startului de sezon, CSM Focșani, gruparea băcăuană se pregătește pentru o nouă confruntare dificilă. Sâmbătă, în etapa a patra a campionatului, „CSMeii” vor evolua în fieful vice-liderei, CSM București.

                      Partida, programată în sala „Rapid” și televizată de TVR1 găsește echipa antrenată de Eden Hairi cu șansa a doua. Băcăuanii nu vor putea conta, pe lângă mai vechile absențe Drăgan și Sadovyi, nici pe portarul Freiwald, accidentat săptămâna trecută, la gleznă. După jocul de la București, CSM Bacău își va continua seria partidelor cu grad ridicat dificultate: miercuri, în runda cu numarul cinci, în Sala Sporturilor va veni echipa de pe locul 3, Potaissa Turda.

                      Programul celorlalte partide din runda a patra

                      Vineri: Potaissa Turda- Universitatea Cluj.

                      Sâmbătă: HC Buzău 2012- CSU Suceava, Minaur Baia Mare- Dobrogea Sud Constanța, Dinamo București- CSM Făgăraș.

                      Duminică: Dunărea Călărași- Politehnica Timișoara (ora 17.30, TVR1).

                      Luni: Steaua- CSM Focșani 2007.

                      Clasament

                      1. CSM Focșani 3 3 0 0 93-67 9p.
                      2. CSM București 3 3 0 0 77-60 9p.
                      3. Potaissa Turda 3 2 1 0 88-67 7p.
                      4. Steaua București 3 2 1 0 83-74 7p.
                      5. Poli Timișoara 3 2 1 0 81-74 7p.
                      6. Dobrogea Sud 3 2 0 1 74-76 6p.
                      7. Dinamo București 3 1 1 1 84-80 4p.
                      8. Dunărea Călărași 3 1 1 1 76-75 4p.
                      9. Minaur B. Mare 3 1 0 2 93-85 3p.
                      10. CSM Bacău 3 1 0 2 69-78 3p.
                      11. CSU Suceava 3 0 1 2 64-77 1p.
                      12. HC Buzău 2012 3 0 0 3 60-80 0p.
                      13. CSM Făgăraș 3 0 0 3 62-83 0p.
                      14. Univ. Cluj 3 0 0 3 66-94 0p.

                      Gaz sau kerosen?

                      Petrolul sus, Aerostar jos. Și invers: ploieștenii jos, „aviatorii ”sus. Se poate? Se poate. Mai întâi, trebuie să parcurgem clasamentul Ligii a II-a: Petrolul e pe locul 4, Aerostar pe 16. Iar apoi să revedem rezultatele din ultima rundă. Petrolul a pierdut la Cluj, cu 3-2 în fața Universității, în timp ce Aerostar s-a impus cu 1-0 în fața Argeșului, administrând astfel piteștenilor prima înfrângere stagională.

                      Partida Petrolul Ploiești- Aerostar Bacău, în program astăzi, de la ora 18.00, ca prefață a etapei a noua, pornește de la aceste două considerente. Petrolul trage la promovare, dar nu este o formație imbatabilă. De partea cealaltă, Aerostar are ca obiectiv evitarea retrogradării, însă ultimele rezultate (două succese la rând) recomandă gruparea băcăuană drept una care poate parcurge un campionat mult mai liniștit. Băcăuanii știu că întâlnesc poate cea mai puternică echipă din Liga a II-a, dar nu se deplasează la Ploiești ca victime sigure.

                      „Mergem să jucăm. Avem nevoie de puncte, dar nu suntem sub presiune”, a declarat atacantul Vali Buhăcianu, cel care a decis victoria Aerostarului în jocul cu FC Argeș. „Întâlnim echipa care a făcut cele mai bune transferuri și care are în lot cei mai mulți jucători de Liga I, de la Tordai la Plămadă, de la Cazan la Țigănașu sau de la Ghinga la Marinescu, pentru a da doar câteva exemple. Ne așteaptă un joc dificil, mai ales că Petrolul vine după eșecul de la Cluj, dar, așa cum procedăm la orice joc, mergem la Ploiești încercând să scoatem maximum posibil”, a punctat antrenorul „aviatorilor”, Cristi Popovici. La Aerostar revine Alin Mutu, dar sunt indisponibili Florescu și Honea.

                      Celelalte meciuri ale etapei a IX-a

                      Sâmbătă, ora 11.00: Daco-Getica București- ASU Politehnica Timișoara, Dacia Unirea Braila- Chindia Târgoviște, Ripensia Timișoara- Metaloglobus București, Academica Clinceni- Sportul Snagov.
                      Sâmbătă, ora 13.00: CS Mioveni- Universitatea Cluj.
                      Sâmbătă, ora 14.00: ACS Poli Timișoara- Pandurii Tg. Jiu.
                      Sâmbătă, ora 17.00: UTA Arad- CS Balotești.
                      Duminică, ora 11.00: FC Argeș- Luceafărul Oradea, Farul Constanța- ACS Energeticianul.

                      Clasament

                      1. Sportul Snagov 8 6 2 0 14-4 20p.
                      2. Acad. Clinceni 8 6 0 2 22-4 18p.
                      3. Pandurii Tg. Jiu 8 5 2 1 21-10 17p.
                      4. Petrolul Ploiești 8 5 1 2 14-5 16p.
                      5. CS Mioveni 8 5 0 3 14-7 15p.
                      6. Univ. Cluj 8 5 0 3 15-9 15p.
                      7. FC Argeș 8 4 3 1 11-6 15p.
                      8. Chindia 8 4 2 2 13-9 14p.
                      9. UTA Arad 8 4 1 3 11-8 13p.
                      10. Energeticianul 8 4 1 3 13-13 13p.
                      11. ASU Politehnica 8 3 1 4 7-9 10p.
                      12. Daco-Getica 8 2 3 3 12-17 9p.
                      13. Ripensia 8 2 2 4 12-18 8p.
                      14. Luceafărul 8 2 2 4 8-14 8p.
                      15. Metaloglobus 8 2 2 4 8-16 8p.
                      16. Aerostar Bacău 8 2 1 5 11-14 7p.
                      17. Farul Constanța 8 2 0 6 14-22 6p.
                      18. CS Balotești 8 1 2 5 6-15 5p.
                      19. ACS Poli Timiș. 8 1 1 6 9-20 4p.
                      20. Dacia Unirea 8 0 4 4 7-22 4p.

                      „Insieme per un mondo migliore”, la Lespezi

                        Elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Lespezi din comuna Gîrleni au sărbătorit la mijlocul acestei săptămâni Ziua Europeană a Limbilor Străine alături de vârstnicii de la Căminul de Bătrâni Bunul Pastor din Lespezi.

                        Activitatea comunitară s-a desfășurat în cadrul proiectului educațional „Insieme per un mondo migliore” inițiat de profesoara de limba engleză și italiană Anamaria Domnina Gînju în colaborare cu profesoara de limba franceză Irina Colătău și profesoara de limba engleză Nicoleta Lungu.

                        Elevii de la clasele a II-a A, a V-a A, a VI-a A, a VI-a B și a VII-a A i-au încântat pe bunici cu un repertoriu diversificat, cu poezii și cântece în limbile engleză, franceză și italiană, prin care au transmis multă bucurie și emoție.

                        De la mic la mare, elevii au dăruit bunicilor momente unice, oferindu-le stegulețe reprezentând diferite țări din Uniunea Europeană, flori de toamnă, baloane colorate, îmbrățișări și zâmbete. La finalul programului artistic, elevii le-au cântat vârstnicilor „La multi ani!” și i-au surprins plăcut cu torturi de ciocolată, produse de patiserie, sucuri și fructe.

                        „Ne dorim să continuăm șirul activităților socio-umanitare și cultural-artistice pentru a promova diversitatea lingvistică și totodată de a insufla elevilor o atitudine civică-altruism, compasiune pentru semeni, toleranță și cooperare”, a declarat prof. Anamaria Domnina Gînju, coordonator local S.N.A.C.

                        Economii mai mari în bănci, restanțe mai mici

                        Valoarea economiilor bancare totale ale băcăuanilor au crescut din nou în luna august, după o scădere masivă în luna precedentă. Economiile au crescut constant în ultimii zece ani, de la 4.587,5 miliarde de lei în octombrie 2008, la aproape 10,8 miliarde în august 2018 – conform datelor făcute publice de Banca Națională a României (BNR).

                        Creșterea s-a înregistrat, însă, pe fondul scăderii progresive a dobânzilor bancare, de la o medie de aproape 7% în 2011, la 0,80% în 2017. În acest an media dobânzilor a ajuns la 1,10%.

                        Valoarea la care au ajuns lunar creditele bancare ale băcăuanilor în aceeași perioadă de timp, de zece ani, a fost echilibrată, dar este doar la o treime din cea a economiilor.

                        Traseul restanțelor bancare a fost, însă, unul ceva mai sinuos în cei zece ani analizați. Acestea au plecat de la 37,7 milioane de lei în octombrie 2008, au ajuns la 579,29 miliarde în septembrie 2013, de unde au început să scadă în fiecare an.
                        În toată țara, populația a depus de la începutul anului în curs, în monedă națională, 41,4 miliarde de lei, cu aproape 2% peste nivelul din aceeași perioadă a anului 2017 – potrivit datelor BNR.

                        Populația – spun comentatorii domeniului – a continuat să-și majoreze economiile lăsate în grija băncilor, deși acestea plătesc în continuare dobânzi în jurul a circa 1% pe an. Depozitele noi constituite de populație în lei reprezintă cea mai mare parte a economisirilor românilor, aproximativ 60%. Economiile în valută ale băcăuanilor sunt în creștere în acest an, lună de lună.

                        ULTIMELE ȘTIRI