16 aprilie 2024
ActualitateConsiliul Județean i-a premiat pe sportivii de aur ai Bacăului

Consiliul Județean i-a premiat pe sportivii de aur ai Bacăului

Aleșii județului i-au aplaudat, vineri, în plenul ședinței ordinare, pe sportivii care au urcat pe podium, anul acesta, la întrecerile internaționale. Primul prezentat și invitat în fața consilierilor a fost Daniel Martin, 17 ani, legitimat la Sport Club Municipal Bacău și antrenat de Iulian Matei.

Înotătorul a obținut medalia de aur și titlul european la 100 de metri spate, stabilind un nou record național, la Campionatele Europene de Juniori de la Helsinki. Daniel este calificat la Jocurile Olimpice de Tineret, care se vor desfășura la Buenos Aires în octombrie 2018, dar va reprezenta România și la Jocurile Olimpice de la Tokio, din 2020. Pentru performanțele obținute de sportiv a fost premiat și antrenorul său, Iulian Matei.

Următorii aplaudați în Consiliul Județean au fost halterofilii. E vorba despre Alice Magda Halmac, de doar 14 ani, care a cucerit trei medalii de aur, la smuls, aruncat și total, în Campionatul European de haltere pentru Juniori din Italia, și Cosmina Pană, care a obținut două medalii de argint, la stilul aruncat și la total, și una de bronz la smuls, în aceeași competiție.

La campionatele Europene de Haltere, Ionuț Ilie a câștigat medaliile de bronz la stilul aruncat și la total. „Palmaresul sportivului nu se limitează, însă, doar la această realizare, Ionuț fiind unul dintre cei mai medaliați sportivi ai Clubului Sportiv Municipal Bacău la competițiile internaționale. Parcursul său personal și sportiv este cu atât mai impresionant cu cât a trecut prin multe greutăți până a fost descoperit de către antrenorul George Călin, care l-a sprijinit, l-a îndrumat și o face în continuare”, a explicat Silviu Pravăț, vicepreședintele CJ Bacău.

De altfel, toți trei halterofilii sunt pregătiți de George Călin. Sportivii și antrenorii lor au fost răsplătiți cu aplauze, diplome și premii între 200 și 300 de euro.