Acasă Blog Pagina 1812

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău redescoperă gustul victoriei

CSM Bacău respiră! Respiră și exultă: la primul meci cu Sandu Iacob pe banca tehnică, prim-divizionara de handbal masculin a Bacăului a redescoperit gustul victoriei. Vineri, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor, „CSMeii” s-au impus în sala „Rapid” din Capitală cu 27-26 (15-14) în fața Focșaniului, bifând astfel al doilea success stagional. Unul pe muchie de cuțit, la capătul unei partide cu numeroase răsturnări de situație.

„A ieșit minunat, exact așa cum trebuia, cu o victorie la un gol diferență, pentru a aminti tuturor că există emoție în sport. E o victorie nu doar a echipei, ci a tuturor oamenilor din club, fiecare aducându-și contribuția, în felul său, în aceste zile, la obținerea acestui rezultat”, a declarat Sandu Iacob, care a dezvăluit ce a avut în plus echipa sa: „Dorință și faptul că nu am renunțat nicio clipă, nici măcar când, în repriza a doua, adversarul a venit peste noi. Băieții s-au dăruit fantastic, am strâns rândurile, iar pe final, având și un Tamaș inspirat în poartă, am reușit acest rezultat care dă un nou sens campionatului nostru”.

După o primă jumătate de repriză echilibrată, în care s-a mers cap la cap, „CSMeii” au preluat inițiativa, basculând rezultatul de la 7-8 în min.14 la 11-8 în min. 18. Băcăuanii au păstrat un ecart de trei goluri (12-9, 13-10, 15-12), însă pauza i-a găsit cu un avantaj la limită: 15-14. În partea secundă, cei care au apăsat pe accelerație au fost vrâncenii, în special prin cuplul Marijanac- Pătru. Cu zece minute înainte de final, o lovitură liberă transformată de Marijanac a făcut ca CSM Focșani 2007 să se distanțeze, pentru prima și singura data la patru goluri (24-19), însă finalul a aparținut echipei antrenate de Iacob.

Cursa de urmărire declanșată de golul de 20-23 al lui Crnoglavac (principalul realizator al „CSMeilor”) s-a finalizat cu reușitele lui Serhel și Păunică și, implicit cu victoria pe cât de meritată, pe atât de importantă a unei echipe care a dat restart actualului sezon. Ajunsă la șase puncte (cinci mai puțin față de ocupanta locului 13, CSU din Suceava și șase în minus față de echipele de pe pozițiile 11-12, CSM Focșani 2007 și Dunărea Călărași), CSM Bacău se pregătește de două partide relativ facile, cu singurele formații aflate sub ea în clasament.

Astfel, în runda a 13-a, băcăuanii vor întâlni performera de vineri, Magnum Botoșani, autoarea unei surprinzătoare remize, 26-26 cu HC Buzău, pentru ca în etapa a 14-a să aibă ca adversară „lanterna roșie” CSM Reșița. Contra Focșaniului, CSM Bacău a evoluat în formula: Saldatsenka, Cozma, Tamaș- Crnoglavac 8 goluri, Păunică 4, Serhel 4, Sretenovic 4, Huta 3, Stănică 2, Coric 1, Târzioru 1, Rotaru.

Scriitorul Ion Fercu a fost încoronat cu Premiul „Ion Petrovici” al Academiei Române

    Încă de la apariţia sa, în anul 2018, la Editura „Junimea”, volumul de critică literară şi eseuri filosofice „Prin subteranele dostoievskiene”, rod al muncii de peste 15 ani a scriitorului, eseistului şi gazetarului Ion Fercu, a stârnit, în mediul literar, academic şi al criticii tot mai selectivă – poate ca nicio altă apariţie editorială din ultimii 20 de ani – o dezbatere aplecată, critic-apreciativă, culminând cu previziuni unanim acceptate: cartea va intra în circuitul naţional al valorilor, va fi ridicată şi pusă pe masa de studiu a celor mai prestigioase foruri academice şi ştiinţifice ale acestei ţări.

    După ce a fost premiată de uniuni de creaţie, de reviste, fundaţii şi asociaţii culturale, după ce a impresionat şi a atras un numeros public la Târgul de Carte „Gaudeamus”, din 2018, „Prin subteranele dostoievskiene”, cartea scriitorului Ion Fercu, la sugestia şi susţinerea filosofului, criticului şi enciclopedistului Alexandru Boboc, membru al Academiei Române, trecut, de curând, în lumea de Dincolo, a fost recomandată juriului Academiei Române, în vederea includerii în lista scurtă a premiilor, pe anul 2018.

    Ziua cea mare

    Conform Regulamentului, membrii juriului întocmesc referate de apreciere, evaluând originalitatea fiecărei lucrări propuse, contribuţia acesteia la domeniul respectiv şi impactul asupra domeniului la nivel naţional. Durata întregii proceduri de propunere, evaluare, dezbatere şi decizie este de doi ani.
    S-a întâmplat joi, 3 decembrie 2020, la ora 10.00, când s-a reunit, în Sala de Prezidiu, în şedinţă solemnă, fără public, din cauza condiţiilor speciale impuse de situaţia pandemică, în format hibrid, doar membrii Biroului Prezidiului Academiei Române, în frunte cu Ion Aurel Pop, preşedintele Academiei, aflaţi în conexiune online cu preşedinţii celor 14 secţii ştiinţifice ale Academiei, pentru a prezenta premianţii, pe categorii. Academicianul Alexandru Surdu, preşedintele Secţiei Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie a anunţat solemn, argumentând fiecare premiere: „Premiul «Ion Petrovici» se acordă scriitorului, criticului şi eseistului Ion Fercu, pentru volumul «Prin subteranele dostoievskiene»”.

    Sala goală, doar de undeva, din Buhuşi, s-au auzit aplauze. Din Bacău, din ţară, telefoanele au luat foc: felicitări, felicitări!, pentru unul dintre cei mai reprezentativi scriitori, din generaţia de după 1990, din Bacău şi din România: ION FERCU. Am fost permanent în legătură directă cu prietenul și colegul nostru, în acele momente solemne și emoționante. Au fost şi pauze…Emoţii… L-am întrerupt şi l-am întrebat (ce puteam să-l întreb?): Ce înseamnă, acum, după aproape o viaţă de muncă, de studiu, de sacrificii, de necazuri şi bucurii, de „intense şi prelungi convorbiri” cu prietenul Dostoievski, acest premiu, această recunoaştere a celui mai prestigios for cultural și științific al României. Nu l-am prins descoperit, cum nu a fost în această postură niciodată.

    A fost premiată pasiunea de-o viaţă

    Ion Fercu: „Un premiu al Academiei Române îți spune că ești un Mirător, un Întrebător, o fiinţare asediată de uimiri, de incertitudini, un muritor care are Strigătul ca vedetă în portofoliul supraviețuirii sale. Am învățat de la prietenul meu Dostoievski faptul că orice discurs al cunoașterii este important doar dacă la capătul său continuă să rămână în viață niște semne de întrebare, dacă acolo așteaptă vâlvătaia unor noi incertitudini. Poate că nu întâmplător am ajuns să mă ciondănesc uneori cu autorul «Demonilor»; metafizic și cu multă dragoste, evident. Îmi place să cred că fiinţa mea este locuită de un gând fericit al lui Lessing. «Dacă Dumnezeu ar ţine în mâna dreaptă întregul adevăr», zice el, «iar în mâna stângă doar năzuința statornică și perseverentă spre Adevăr, chiar dacă asta înseamnă că voi rătăci din nou și din nou pe această cale, de mi s-ar cere să mă hotărăsc, aș alege cu toată umilința mâna stângă». Mai zice Lessing că s-ar apleca smerit spre mâna stângă a lui Dumnezeu și i-ar spune: «Părinte, dă-mi-o pe aceasta. Adevărul absolut e numai pentru Tine» … Poate că și acest spirit prezent în «Prin subteranele dostoievskiene» a constituit un argument important în acordarea acestui premiu. Sau poate că a fost premiată o pasiune de-o viață… O pasiune întreținută de manifestări literare și reviste importante, de voci universitare competente, manageri de cultură cu suflet, de critici literari onești, de ziare, târguri de carte, televiziuni, de cititori. E un premiu care aproape mă face să-l cred pe Dante, atunci când îmi spune că Soarele răsare din același loc pentru toți muritorii…Uneori are dreptate”.

    Cartea aduce un serviciu de mare preț literaturii române

    După aceea am deschis arhiva. Ce sunt „…subteranele dostoievskiene”? Scria, atunci, la cald, după lansarea volumului, Liviu Antonesei, scriitor, cercetător, publicist: „Un eseu enciclopedic, o carte erudită și foarte bine scrisă, ceea ce nu e de mirare la un prozator excelent”. Apoi a nuanţat, spunând că este „cartea unui scriitor care locuieşte în universul altui scriitor, o carte scrisă din interior; o carte care va rămâne”. Poetul basarabean Leo Butnaru crede că este cartea scriitorului care a „atins ipostaza de cercetător, critic, istoric literar, eseist”, volumul fiind considerat „vecin de raft cu «Dicționarul personajelor lui Dostoievski» al lui Valeriu Cristea”. Regizorul Alexa Visarion, după lectura cărții: „Este o mărturie strălucită de cuprindere și destăinuire profundă a universului dostoievskian; m-a cutremurat și iluminat. E o carte de amplitudine semantică, plurală și densă de paliere distinse de verticalitate ideatică”. Ion Dinvale, poet şi eseist: „În această aventură inițiatică (…) lectorul intră cu inima strânsă și simte un curent rece, de adâncime pe șira spinării, dar iese, răsuflă ușurat și simte mult mai puternică, mult mai vie lumina zilei. (…) Enciclopedie de factură modernă, alcătuită din circa 100 de eseuri, arborescență intelectuală impresionantă, «Prin subteranele dostoievskiene» probează, cu asupra de măsură, cultura filosofică, estetică, literară, talentul prozatorului, ușurința și spontaneitatea omului de presă, îndelungata ucenicie în slujba ideii și a cuvântului scris care rămâne și prin care dăm seama de trecerea noastră prin vremi. Cartea aduce un serviciu de mare preț literaturii române.”

    Miracolul din ultimii ani, dacă îl putem numi miracol, poate i-am putea spune afirmarea bogăţiei şi valorii literaturii băcăuane, adăugând la zestrea noastră Premiul „Lucian Blaga” al Academiei Române – Constantin Călin, Premiul „Ion Petrovici” al Academiei Române – Ion Fercu, Premiul Naţional „Mihai Eminescu” pentru Poezie – Ovidiu Genaru, demontează ideea de literatură de provincie. Există doar LITERATURĂ.

    O grădiniță de vis pentru viitor în Bacău

    Moșu’ plin de daruri e deja pe drum, iar preșcolarii de la Grupa Mare A de la Școala Gimnazială „Octavian Voicu” Bacău așteaptă cu nerăbdare nu numai dulciuri și fructe, jucării și hăinuțe, ci și un cadou cu adevărat valoros pentru viitorul lor: o grădiniță de vis tehnologizată și acces la o educație adaptată nevoilor lor și vremurilor.

    Grădința mea de vis este un proiect inițiat de educatoarea Aurora Adina Ivența și susținut de către NARADA, prima platformă de crowdfunding în care cadrele didactice din România pot semnala problemele pe care le întâmpină și nevoile concrete pentru adaptarea la mediul de educație online. Grădința mea de vis e un proiect lansat la nivel național pe această platformă și va avea un impact local, direct, asupra celor 24 de preșcolari de la grupa mare A, și indirect, asupra generațiilor viitoare de preșcolari.

    „Pandemia ne-a prins descoperiți și atât cadrele didactice, cât și părinții și copiii participă la învățarea online de pe un device comun, telefon, tabletă sau laptop, ori, mai rău, împrumutat. «Grădinița mea de vis» este proiectul meu de suflet născut pe fondul pandemiei și a învățării online, din nevoile astringente ale învățământului românesc, care trebuie adus în secolul XXI și care își propune dezvoltarea bazei tehnologice din sala de grupă și integrarea tehnologiei în stilul de predare”, declară Adina Ivența, inițiatorul proiectului, educatoare a grupei Mari A la Școala Gimnazială „Octavian Voicu” Bacău.

    Proiectul e gândit în perspectiva viitorului, un viitor care va permite reîntoarcerea în grădiniță a preșcolarilor și acoperirea nevoilor imediate ale copiilor în momentul când vor reveni și vor găsi nu o sală de grupă anostă, ci una modernă, unde să fie integrată tehnologia și care să permită un stil de învățare interactiv, distractiv, motivant și antrenant, astfel încât copiii să fie pregătiți pentru școală, pentru viață. „Ne-am gândit atent la nevoile grădiniței și ale copiilor. Avem nevoie de o investitie de 5.000 de euro, bani ce vor fi direcționați spre tehnologizarea și dotarea grădiniței. În acest moment, donațiile se pot face direct pe pagina noastră de campanie, pe platforma Narada”, mai adaugă Adina Ivența.
    Părinții și copii de 4-5 ani depun eforturi pentru reușita proiectului lor și au confecționat circa 100 de felicitări pentru expoziția online cu vânzare „De Crăciun fii mai bun!” ce va avea loc până pe 18 decembrie 2020, pe https://www.facebook.com/adina.iventa.

    Proiectul caută și susținerea companiilor locale prin achiziția de echipamente sau donații proprii. Pentru toate companiile ce îi vor susține se va organiza de către preșcolari și un mic spectacol, numit sugestiv: „ColindZOOM”. Donațiile se pot face prin plata cu cardul sau prin transfer bancar pe platforma Narada, unde proiectul e prezentat în detaliu, împreună cu bugetul și viziunea campaniei. Susținerea financiară poate fi realizată de oricine, anonim sau public, persoană fizică sau juridică, cu contract de sponsorizare, în funcție de dorința proprie de contribuție. Pragul de donație începe de la 10 LEI pe https://narada.ro/proiect/gradinita-mea-de-vis/. Haideți să le fim aproape!

    Ajutoarele de încălzire vor veni înainte de Crăciun

      Familiile și persoanele singure, care au dreptul la ajutorul de încălzire, pot spera că vor beneficia de banii cuveniți încă înainte de Crăciun. Până ieri, 3 decembrie, 79 de primării din cele 93 au trimis deja la Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Bacău situația cu locuitorii îndreptățiți să primească acest sprijin financiar. Cât despre restul de 14 primării, acestea mai pot înainta la AJPIS Bacău documentația necesară până pe data de 6 decembrie, luni, 7 decembrie, instituția județeană urmând să transmită la Ministerul Muncii fundamentarea plăților. Din cele 79 comune și orașe de unde se cunoaște statistica, numărul total al beneficiarilor este de 7.234 familii și persoane singure. Necesarul de bani, reprezentând ajutorul de încălzire pentru acestea, este de 1.448.700 lei.

      Cum era de așteptat, ponderea o dețin ajutoarele de încălzire cu lemne. De un astfel de ajutor vor beneficia 5.861 familii și persoane singure din cele 79 localități, la care vor ajunge, în total, 1.295.000 lei. Alți 760 beneficiari (132.000 lei), din 14 localități, au centrală termică de apartament și folosesc gazul metan pentru încălzire, 577 (14.000 lei), din Bacău, au locuința racordată la sistemul termic centralizat, iar 36 (7.700 lei), din 5 comune, au încălzire pe bază de energie electrică. Pentru toate cele 7.234 familii și persoane singure, în mod cert, banii le vor fi virați primăriilor pe 21 decembrie, astfel că ele vor putea face plata către beneficiari înainte de Crăciun. Acest noroc îl vor avea și beneficiarii din celelalte 14 localități, dacă primăriile se vor grăbi să transmită documentația în timp util. În caz contrar, banii vor ajunge la beneficiari după Crăciun. Amintim că familiile îndreptățite la ajutorul de încălzire trebuiau să depună cererea și actele necesare la primăria de domiciliu până în data de 20 noiembrie, pentru a primi banii și pe luna trecută, respectiv pe toate cele 5 luni din sezonul rece (noiembrie 2020-martie 2021). Cele care au depășit termenul, vor pierde banii cuveniți pe noiembrie.

      Amintim și că familiile care au racordate locuințele la sistemul centralizat de termoficare nu trebuie să aibă un venit mai mare de 786 lei pe fiecare membru component, iar cele monoparentale (singure), până în 1.082 lei. Cei care își încălzesc locuința cu gaze naturale, energie electrică (exclusiv) sau cu combustibili solizi (lemne, cărbune etc.) ori petrolieri nu trebuie să depășească venitul de 750 lei/membru de familie, în toate cazurile. Cât privește ajutorul, acesta diferă în funcție de venitul pe fiecare membru de familie, bunurile ei și sursa de încălzire a locuinței. Astfel, în cazul locuințelor legate la sistemul de termoficare, costul facturii de încălzire va fi acoperit de la bugetul de stat în proporție de 10 până la 100 la sută, pentru o persoană singură, și de 5 până la 90 la sută, dacă este vorba despre o familie. Cei care utilizează gaze naturale vor primi între 20 și 262 lei/lună, iar cei care au centrală sau alt sistem de încălzire pe energie electrică vor beneficia de 48-240 lei. Ajutorul de încălzire cu lemne, cărbune etc. este de 20-54 lei/lună. Familiile și persoanele singure care au dreptul la ajutor social (Legea 416/2001) vor lua lunar 58 lei pentru lemne.

      Apel pentru reluarea organizării de târguri și expoziții în Bacău

      Organizatorul în Bacău a unicului târg Târg Internațional al Procesatorilor și Producătorilor din Agricultura Ecologică ECO-INT Natural Taste din România, Marius Cașiș, a trimis primarului Lucian Daniel Stanciu Viziteu și Consiliului Local o scrisoare deschisă prin care solicită relansarea evenimentelor expoziționale și alocarea unor spații pe măsura acestora, după închiderea Centrului de Afaceri și Expoziții (CAEx) „Mircea Cancicov”.

      „M-am gândit la această formă de informare – spune Marius Cașiș – fiindcă nu voi avea unde organiza ECO INT în 2021, dacă se mută primăria la CAEx”. ECO-INT a avut doar trei ediții până acum, la care au fost prezentate utilaje și echipamente agricole, produse ecologice și inputuri pentru agricultura ecologică. Marius Cașiș le-a organizat în parteneriat cu Asociația Română pentru Agricultură Durabilă, organizație al cărei vicepreședinte este.
      CAEx a încetat organizarea de târguri și expoziții după ce a intrat în insolvență, iar o parte din spațiile sale au fost închiriate unor firme.

      Iată textul scrisorii deschise:

      „Este cunoscut că industria de expoziții și târguri profesionale, conferințe și congrese, contribuie la dezvoltarea economiei locale prin crearea de oportunități de afaceri pentru firmele românești, fiind un catalizator al dezvoltării relațiilor de afaceri și al implementării de inovații și tehnologii noi în economia românească, prin rolul de a-i crește productivitatea și competitivitatea pe plan național și internațional. Contextul epidemiologic actual a afectat puternic această industrie, prin anularea sau amânarea evenimentelor, cu efect de domino pentru multe sectoare economice.
      Expozițiile, conferințele și târgurile profesionale oferă un impuls puternic pentru întreaga economie locală: constructori de standuri, furnizori de echipamente audio-video, agenții de publicitate, hoteluri, restaurante, comerț cu amănuntul și multe altele.
      Având în vedere argumentele de mai sus, precum și schimbarea destinației unicului spațiu expozițional din municipiul Bacău (CAEx), vă rog să luați în considerare necesitatea alocării unei suprafețe generoase, chiar și în spațiu deschis, pentru relansarea evenimentelor expoziționale în Municipiul Bacău, cu destinație permanentă sau până la ieșirea din această criză epidemiologică, economică și socială cu care ne confruntăm.
      Vă asigur de întreaga mea susținere și colaborare pentru a implementa măsurile care vor putea permite reluarea activității în domeniul expozițiilor, târgurilor, conferințelor și congreselor în Municipiul Bacău.”
      MARIUS CASIS, organizator ECO-INT NATURAL TASTE

      Eliberarea de realitate

      Expresia “Essex girl” a fost eliminată dintr-un dicționar folosit pentru a preda limba engleză după o campanie organizata de femeile din zona comitatului Essex, care au considerat termenul ca fiind… exact: Ofensator.

      Potrivit Oxford University Press, expresia “Essex girl” era definită ca fiind „un nume folosit în special în glume pentru a se referi la un tip de tânără care nu este inteligentă, se îmbracă prost, vorbește într-un mod tare și urât și este foarte dispusă să facă sex”.

      Expresia a fost eliminată din Oxford Advanced Learner’s Dictionary, după ce un grup numit Frontul de Eliberare a Fetelor din Essex a spus că utilizarea expresiei este „foarte ofensatoare”.

      Expresia nu va fi scoasă din Oxford English Dictionary (OED), deoarece editorii săi susțin că este un „dicționar istoric”, din care nu se scoate nimic. OED definește “Essex girl” ca fiind un termen disprețuitor pentru un „tip de femeie tânără, presupus a fi găsit în și în jurul Essexului și caracterizat ca neinteligent, promiscuu și materialist”.

      Ce scapă celor care au conceput și desfășurat această campanie perfect inutilă – care se adaugă altor sute de campanii pentru eliminarea unor cuvinde și/ sau simboluri – este că dicționarele au devenit niște simple exponate de muzeu. A scoate un cuvânt dintr-un dicționar nu înseamnă a-l scoate din limbă. Nici măcar când e scos în afara legii, acel cuvânt nu dispare. Comuniștii au încercat să scoată apelativul „domnule” și au încercat să forțeze cetățenii să utilizeze termenul de „tovarăș”. N-au reușit. Mai nou, s-au scos în afara legii cuvinte care desemnează minorități. Ce să vezi?! Acele cuvinte sunt folosite în continuare!

      Pe vremuri se făceau campanii pentru salvarea unor locuri, a unor persoane sau a unor specii de animale. Astăzi, umanitatea e ocupată să se declare ofensată de orice pârț și face scandal cerând satisfacție. Iar dacă nu primește, se apucă să dea foc și să distrugă. Iar daca e oprită din distrugeri, se apucă să bocească și mai mult că nu e lasată să se exprime liber…

      Noaptea generalilor sau (ne)simțirea de român

      Un lucru neobișnuit s-a petrecut zilele trecute. Deși, a trecut de mult vremea perseidelor, iar geminidele nici n-au ajuns, am văzut o ploaie de stele căzând … pe umerii pseudoluptătorilor, dar și de decorații în piepturile civililor aproape fără trecut, aflați la prima tinerețe. Nu contest meritul militarilor cu vocație, dar mi se pare straniu faptul că nu au fost evidențiați sau înaintați în grad tocmai angajații ministerului de resort care au luptat pe fronturile din Afganistan sau mai știu eu unde e război.

      Dincolo de faptul că sunt decorați, pe vreme de PACE, o mulțime de indivizi cu activități dubioase, pe covorul roșu călcând și o mulțime de tovarăși care, teoretic, ar trebui să asigure (sic!) securitatea statului. Vorbim aici despre SRI-ști, SPP-iști și angajați ai Serviciului de Informații Externe. Nu-mi aduc aminte să fi văzut vreo știre despre bravii securiști moderni care au contribuit la rezolvarea unui pericol iminent la securitatea națională, chit că, prin natura meseriei lor, trebuie să fie cât mai discreți. Afară doar de faptul că l-au ajutat pe der präsident să prindă funcția pentru încă cinci ani sau de reactivarea „studenților” de la uniunea care salvează România. În fine, nedemn mi se pare disprețul față de adevărații eroi care, trimiși fiind de stat, s-au luptat cu talibanii sau alți fundamentaliști.

      Ca să nu mai zic de eroii fără vină pe care statul îi obligă să se lupte, aproape cu mâinile goale, cu înfiorătorul virus. Grav mi se pare că o duduie care, după cum ea însăși mărturisea, în urmă cu câțiva ani, vindea, cu „pasiune”, detergent într-o dugheană, a fost decorată de președinte cu Ordinul și Medalia Națională pentru Merit, distincție înființată de nobilul rege Ferdinand. Fetișcana care, acum, este referent la cabinetul ministrului Vela, nici măcar nu a terminat o facultate de profil militar (și, totuși, este angajata MAI), zice-se, dar a fost decorată pentru „rezultate remarcabile obținute în activitatea profesională în ministerul de Interne”. În cele…7 luni de activitate? Un gest impardonabil, similar cu scoaterea la pensie a polițiștilor și a militarilor, la doar 40 de ani de viață. Oameni în putere, care ar fi putut să mai facă multe pentru țară, dar care sunt trecuți în rezervă, de parcă ar fi suferit vreun habdicap, permițându-le, culmea!, să se angajeze … tot la stat. Curată (ne)simțire de român.

      Primele rezultate din județul Bacău: PSD – 36,84%, PNL – 21,31%

      După numărarea a 123.706 de voturi din 522 de secții din județ, situația se prezintă astfel:

      PSD – 36,84%
      PNL – 21,31%
      USR PLUS – 12,68%
      AUR – 12,41%
      PMP – 4,99%

      ––––––––––

      După numărarea a 91.657 de voturi din 413 de secții din județ, situația se prezintă astfel:

      PSD – 38,70%
      PNL – 21,01%
      USR PLUS – 12,27%
      AUR – 11,08%
      PMP – 4,77%

      –––––––––––––––––

      După numărarea a 62.320 de voturi din 300 de secții din județ, situația se prezintă astfel:

      PSD – 39,49%
      PNL – 21,10%
      USR PLUS – 11,90%
      AUR – 10,52%
      PMP – 4,76%

      –––––––––––––-
      După numărarea a 123 de secții de vot din județul Bacău, rezultatele provizorii dau 40,03% din voturi PSD, 20,67% pentru PNL și 9,96% pentru USR PLUS.

      Din cele 20.804 voturi numărate, PSD are 8328, PNL – 4302, USR plus – 2074, AUR – 2493, PMP – 1055, Pro Romania – 759, PPUSL – 403, PER – 402, PSR – 396, PRM – 354, UDMR – 238.

      EXIT POLL: Care sunt rezultatele alegerilor?

      Datele sunt conform unui exit poll Curs-Avangarde difuzat de Antena 3.

      PSD a obţinut, la Senat, 30,6% dintre voturile exprimate la alegerile parlamentare de duminică, la nivel naţional, iar la Camera Deputaţilor – 30,5%, PNL a obţinut, la Senat, 29,1%, iar la Camera Deputaţilor – 29%, potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS – Avangarde, la comanda Antena 3, pentru ora 19,00. Pe locul al treilea se situează Alianţa USR PLUS care a obţinut 16,4% la Senat şi 15,9% la Camera Deputaţilor.

      Primele rezultate exit poll la alegerile parlamentare 2020:

      1. PSD – 30,5%

      2. PNL – 29%

      3. USR-PLUS – 15,9%

      4. UDMR 5,7%

      5. AUR – 5,2%

      6. PRO România – 5%

      7. PMP – 5%

      8. PER – 1,1%

      9. PPU-SL – 1,1%

      Rezultate Exit Poll Sociopol. Sondaj in ziua votului:

      CAMERA DEPUTATILOR

      PNL 28.0
      PSD 28.0
      USR+ 16.3
      UDMR 6.2
      AUR 5.8
      Pro Rom 5.7
      PMP 4.3
      Independent 1.4
      Minoritati 1.3
      PER 0.8
      PPU-SL 0.7
      PSR 0.3
      PRM 0.4
      PNR 0.1
      Altul 0.7

      SENAT

      PNL 28.3
      PSD 28.3
      USR+ 16.8
      UDMR 6.4
      Pro Rom 6.3
      AUR 5.9
      PMP 4.6
      PER 1.0
      Independent 0.8
      PPU-SL 0.6
      PRM 0.4
      PNR 0.1
      PSR 0.0
      Altul 0.5

      Ora 20.00: Prezență de 27,5 la sută față de 40,77 % la locale

      Doar 27,5 la sută din alegătorii băcăuani au votat, astăzi, pâna la ora 20.00, față de 40,77 la sută, la alegerile locale din luna septembrie.

      165.332 de băcăuani au votat până la această oră, față de 245.494, pe 27 septembrie.

      În municipiul Bacău, prezența a fost, la ora 20.00, de 26,65 %, adică 43.808 de persoane, față de 50.312 alegători la locale.

      Dosar penal după ce un bărbat, care a votat, ieri, în Spania, a votat și azi la Coțofănești

      Poliția în acțiune

      De la începerea procesului de votare până în acest moment, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău au fost înregistrate 3 sesizări cu privire la contravenții sau infracțiuni electorale. În alte 8 situaţii de acest gen, poliţiştii s-au autosesizat. În urma verificărilor efectuate până la această oră, 3 dintre ele nu s-au confirmat.

      De asemenea, au fost aplicate 5 sancţiuni contravenţionale în valoare de 9.000 de lei.

      Au fost demarate cercetări în cazul unei sesizări cu privire la o posibilă infracţiune electorală. În acest caz, din primele cercetări a reieşit faptul că, la data de 05 decembrie a.c., un bărbat de 51 de ani, din comuna Coţofăneşti şi-ar fi exercitat dreptul de vot la o secţie de votare din Spania, iar, astăzi ar fi votat din nou la o secţie de votare din localitatea de domiciliu în baza unei declaraţii pe propria răspundere.
      În cauză au fost demarate cercetări sub coordonarea parchetului pentru săvârşirea infracţiunilor de fraudă la vot şi fals în declaraţii.

      În ceea ce privește persoanele aflate în centrul de reținere și arestare preventivă, 17 dintre acestea au depus cerere pentru a vota şi toate şi-au exercitat dreptul la vot până la acest moment.

      „Colegii noștri sunt în continuare la datorie pentru a se asigura că procesul de vot se va desfășura, ca și până acum, în condiții de siguranță. După încheierea votului, efectivele teritoriale ale MAI vor rămâne în dispozitiv pentru a asigura protecția transportului către Biroul Electoral Județean a buletinelor de vot și a celorlalte materiale rezultate în urma votării”.
      Comunicat IPJ Bacău

      Diaspora și-a pierdut interesul pentru procesul votării

        Alegerile parlamentare nu au reprezentat mai deloc un subiect care să intereseze diaspora românească. Concluzie e desprinsă cel puțin din discuțiile pe care le-am purtat cu mulți dintre băcăuanii plecați la muncă în lumea întreagă. În Italia, țara cu cei mai mulți rezidenți români, au votat mulți mai puțini români decât la alegerile din urmă cu patru ani. Speranța, o cunoștință plecată de peste 10 ani în Italia, la Roma, mi-a mărturisit, că anul, acesta nu mai merge la vot, din rațiuni personale. Atitudine îmbrățișată de foarte mulți dintre compatrioți.

        „Ultima data când am fost la vot erau foarte mulți. De obicei, 90 la sută dintre români votau … Doar că, atunci, nu era condiția cu actele de identitate. Am înțeles că, aici, pot să voteze doar cei ce au acte eliberate de țara în care muncești”, explică tânăra din Roma.

        Nici mai în sudul peninsulei, românii nu se prea înghesuie la vot. De altfel, nici nu au cum, întrucât nu în toate orașele au fost amenajate secții de votare, singura variantă fiind votul prin corespondență, alternativă, însă, mult mai complicată pentru majoritatea concetățenilor noștri. „Aici, nu putem merge dintr-o primărie în alta, iar la noi, în oraș nu este secție de votare. În plus, nici nu pot afla cam care esteatmosfera printre românii de aici, din cauza restricțiilor Covid”, spune Andreea, o tânără stabilită în Vieste, regiunea Gargano, Italia, o stațiune frecventată de turiști, mai ales în sezonul cald.

        „Nepotismul, prostia și banii conduc România”

        Nici cei stabiliți în Marea Britanie nu s-au arătat prea atrași de cabinele de vot. „Pe românii de aici îi doare undeva, de obicei votează ce susține unul în casă care bea mai mult și se îmbată mai puțin. Oricum, tinerii nu votează stânga, și azi, nu prea sunt mulți la vot. Eu unul nu aș lăsa diaspora să voteze!!! Te întreb: câți dintre cei care au votat un partid câștigător s-au întors acasă, fiindcă au ieșit al lor?! Atâta timp cât nu o să fie cineva la putere care să-și iubească țara și «serviciile» să-l slujească pe el și nu invers, așa o s-o ducem. Nepotismul, prostia și banii conduc România. Legea ilicitului unde este?”, se întreabă, retoric, un oneștean stabilit cu munca în Londra.

        Îmi spune că-și dorește enorm să revină acasă, dar nu înainte de a le asigura un viitor fetei și nepotului. „La urma urmei, noi rămânem doar cu vorba, pentru că treburile merg tot cum vor ei!!! Au murit oameni în războaie, la revoluție etc. Pentru ce? Noi, aici, doar ne spunem oful unul altuia… și atât”, încheie oneșteanul din Londra.

        „Clasa politică românească este compromisă”

        În Germania, românii au ales să voteze, de regulă, prin corespondență. Însă, cei mai mulți au stat acasă, refuzând să ajungă la cabinele de vot. „Stăm acasă. Clasa politică românească este compromisă. Sunt dezgustat de tot ce înseamnă politică”, îmi explică Marin, băcăuan stabilit în landul Renania, Germania. Mai povestește că a observat un tip care-și pusese mașina personală la dispoziție pentru transportul, la secția de votare, a celor care nu au posibilitatea să se deplaseze. „Apoi, la magazinul românesc, o altă persoană care făcea «reclamă» nu știu cărui candidat. Probabil că din diverse interese!”, conchide concitadinul nostru din Germania.

        Prezență mai scăzută cu peste 10% față de alegerile locale la ora 18.00

        Diferența de prezența la urne față de alegerile locale de la finele lunii septembrie a depășit 10 procente la ora 18.00.

        În județul Bacău au votat 25,46 % dintre alegători, față de 36,61 % la locale, la aceeași oră. Astfel, au votat 152.744 de alegători față de 220.471 în septembrie.

        În municipiul Bacău, diferența este mai mică: 24,21 % acum față de 26,45 % la alegerile locale.

        La Onești au votat 24,19 % față de 29,80 la sută.

        La Moinești au votat până la ora 18.00 25,54 % față de 33,69 la sută.

        La Comănești au votat acum 28,90 % din alegători față de 32,51 la sută.

        Prezență de 21,14% la ora 16.00

        Prezența la vot, în județul Bacău, la ora 16.00, a fost de 21,14 la sută, față de 22,43% pe țară.

        Spre comparație, la alegerile parlamentare de acum patru ani, pâna la ora 16.00 votaseră 27.55% dintre alegători, cu aproape 50 de sutimi peste media pe țară de atunci.

        La alegerile locale din 27 septembrie, la ora 16.30, prezența la vot era de 31,63 la sută.

        Segmentul de vârstă 45-64 de ani se meține, în continuare, cel mai activ, având cea mai mare prezență, urmat de segmentul de populație peste 65 de ani.

        Amenzi de 9.000 de lei pentru propagandă electorală în ziua alegerilor

          În cele 8 ore de la deschiderea secțiilor de vot, nu au fost semnalate probleme deosebite din punct de vedere al ordinii publice.

          Până la acest moment, poliţiştii băcăuani s-au autosesizat cu privire la 6 posibile fapte care au legătură cu procesul electoral, respectiv continuarea propagandei electorale, prin intermediul reţelelor de socializare, după încheierea campaniei. În fiecare caz, au fost demarate imediat verificări. Până acum, în 3 dintre situaţiile menționate, s-a luat măsura sancţionării contravenţionale cu amenzi în valoare de 9000 de lei.

          Totodată, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că, la intrarea în încinta unei unităţi de învăţământ unde sunt amenajate două secţii de votare, o persoană poartă mască de protecţie, posibil cu o conotaţie politică. Poliţiştii au început imediat verificările şi au identificat un tânăr de 18 ani faţă de care s-a luat măsura sancţionării contravenţionale conform art.98, lit.t din Legea 208/2015.

          Articole pirotehnice confiscate de poliţişti

            FOTO: Arhiva Deșteptarea

            La data de 04 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au acţionat pe raza comunei Sascut pentru prevenirea şi combaterea comercializării articolelor pirotehnice.

            Cu această ocazie, a fost depistat un tânăr, de 24 de ani, din comuna Valea Seacă, care oferea spre vânzare, articole pirotehnice, din diferite categorii, fără a fi autorizat în acest sens.

            Poliţiştii au identificat aproximativ 20 de kg de articole pirotehnice, cu o valoare totală de 1500 de lei.

            Articolele pirotehnice au fost ridicate în vederea confiscării.

            În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de orice operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept.

            Hoț prins de un polițist aflat în timpul liber

              Un polițist băcăuan a dat dovadă de devotament și curaj, acționând cu profesionalism.

              La data de 05 decembrie a.c., un poliţist de investigaţii criminale din Bacău, aflat în timpul liber, a prins un tânăr de 18 ani, din localitate, bănuit de comiterea infracţiunii de furt. În timp ce se afla pe strada Erou Ciprian Pintea din Bacău, în timpul liber, poliţistul băcăuan l-a observat pe tânărul de 18 ani că avea un comportament suspect şi deţinea asupra sa mai multe bunuri. După ce l-a interceptat, poliţistul a solicitat sprijin unei patrule de siguranţă publică.

              Din investigaţiile efectuate de poliţişti, s-a stabilit că, bănuitul ar fi sustras mai multe bunuri dintr-un magazin de pe strada Mărăşeşti.

              Prejudiciul în valoare de 512 lei a fost recuperat de poliţişti şi predat societăţii păgubite.

              În cauză s-a întocmit dosar penal şi se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.

              Rolul unui muzeu

              Care este rolul unui muzeu? Aceasta poate părea o întrebare lipsită de sens în aceste zile, dar, din punctul meu de vedere, este un subiect foarte interesant de abordat. Cuvântul „muzeu” este definit în Dicționarul Limbii Române ca „instituție care se ocupă cu strângerea, păstrarea, cercetarea, punerea în valoare și expunerea obiectelor care prezintă interes istoric, științific, artistic etc.”, adică aceste instituții au ca scop îmbogățirea cunoștințelor oamenilor prin expoziții captivante. Un rol foarte important, poate chiar cel mai important, pe care, în opinia mea, îl au muzeele este acela de a-i face pe copii curioși, de a le arăta cât de interesantă este știința, istoria sau arta, printr-un mod distractiv și, în imaginația bogată a unui copil, magic.

              Eu, de exemplu, atunci când eram mai mică, eram uluită de toate lucrurile expuse în locurile unde mergeam cu părinții mei de Noaptea Muzeelor sau cu alte ocazii. Locul meu preferat era Complexul Muzeal „Iulian Antonescu”, fiindcă de fiecare dată când îl vizitam observam noi expoziții care îmi îmbogățeau universul interior. În concluzie, rolul principal al muzeelor în viața unei comunități și în dezvoltarea personalității unui om este acela că te încurajează să pui întrebări, să fii curios și te ajută să înveți lucruri noi printr-un fel plăcut. Și, uneori, fără măcar să-ți dai seama, poți ieși dintr-o astfel de clădire, dintr-un muzeu, pe care unii îl pot considera plictisitor, cu mult mai multe cunoștințe decât aveai cu câteva ore în urmă, poți ieși un alt om, mai bogat sufletește.

              Lazăr Mara-Ioana, 12 ani, elevă, în clasa a VI-a, la Școala „Dr. Al. Șafran” și la Cercul de Jurnalism al Palatului Copiilor Bacău

              Membrii unei secții de vot refuză să mearga cu urna mobilă la bolnavii COVID

                UPDATE: Un echipaj de poliție a ajuns la Secția 8 și le-a pus în vedere membrilor secției să desemneze doua persoane care să meargă cu urna mobilă.

                –––––––––––––
                Membrii secției de vot numărul 8 din Bacău au anunțat că refuză să meargă cu urna mobilă la bolnavii de COVID aflați în izolare, motivând că se tem să nu se îmbolnăvească.

                Decizia a fost anunțată Biroului Electoral Județean, care a comunicat că rămâne la latidudinea conducerii secției de vot dacă se va trimite sau nu urna mobilă. BEJ a comunicat, însă, că dacă nu se va trimite urna mobilă, cei care au luat decizia se pot trezi cu dosar penal pentru încălcarea drepturilor constituționale.

                „Le-am spus celor de la BEJ că și eu pot face plângere pentru zădărnicirea răspândirii bolilor împotriva celor care mă obligă să intru în contact cu un bolnav confirmat”, a declarat pentru Deșteptarea.ro locțiitorul președintelui Secției numărul 8, Marius Moțoc.

                Acesta a trimis sesizarea, mai departe, la Biroul Electoral Central, pentru că – spune el – ar fi o contradicție care trebuie rezolvată: pe de o parte un ordin al Ministerului de Interne (2009/2020) obligă membrii secțiilor de vot să meargă cu urna mobilă acasa la bolnavii de COVID, iar, pe de alta parte, obligarea unor persoane sănătoase să intre în contact cu bolnavii de SARS COV 2 intra sub incidența articolelor referitoare la zădărnicirea combaterii bolilor.

                Ora 14: Prezența de 15,97 % în județul Bacău

                Nu mai puțin de 95.678 de alegători au votat, astăzi, până la ora 14.00, în județul Bacău, ceea ce reprezintă 15,97 la suta din totalul alegătorilor.

                Pe grupe de vârstă predomină segmentul 45-64 de ani, urmat de cel cu vârsta peste 65 de ani.

                Populația rurală depășește cu peste 2.500 de persoane populația urbana care s-a prezentat la urne.

                La alegerile locale, până la ora 14.00 votaseră 144.450 de alegători din județul Bacău, adică un procent de 23,99 la sută.

                În municipiul Bacău prezența este de 16,28 %.

                ULTIMELE ȘTIRI