marți, 16 decembrie 2025

Pădurar amenințat de braconierii de trufe. Aceștia au venit la el acasă

Incident grav în lupta împotriva braconajului de trufe: un silvicultor a fost atacat de un grup de indivizi furioși. Silvicultorul afirmă că agresorii ar fi braconieri de trufe, nemulțumiți că el împiedică recoltarea ilegală a ciupercilor scumpe din pădure, care pot fi culese doar de persoane autorizate, informează ProTV.

Poliția a demarat o anchetă în urma incidentului, care a fost surprins de camerele de supraveghere.

Imaginile filmate acum două zile prezintă o scenă șocantă în care cel puțin zece bărbați sosesc cu două mașini la reședința pădurarului și încep un conflict violent. Potrivit pădurarului, agresorii au folosit spray iritant, arme albe și chiar un pistol pentru a-și impune prezența.



Soția pădurarului, a mărturisit că momentul a fost extrem de traumatizant pentru ea și fiica sa. În timp ce agresorii scandau injurii și amenințări, familia s-a refugiat în casă pentru a evita pericolul. Mama pădurarului a relatat că indivizii erau înarmați cu răngi, topoare și bâte.

Situația a escaladat până când tatăl pădurarului a reușit să se apere cu o bară de metal și să alunge atacatorii. Acesta a suferit răni minore în timpul confruntării, dar a fost nevoit să meargă la spital din cauza expunerii la spray-ul iritant. Ulterior, agresorii l-au contactat telefonic și i-au adresat amenințări cu moartea.

Conform silvicultorului, incidentul ar fi avut la bază un conflict mai vechi. Acesta susține că cu doar câteva ore înainte de confruntare, i-a surprins pe indivizi în pădure în timp ce încercau să culeagă trufe fără autorizație, folosind câini special antrenați. A cerut explicații și i-a avertizat să plece, ceea ce a stârnit furia agresorilor.

Autoritățile au deschis un dosar penal în acest caz, încercând să identifice și să aducă în fața justiției agresorii care au atacat silvicultorul.



spot_img