marți, 23 decembrie 2025

Tir cu arcul: O tolba de medalii

Bacauanii au fost protagonistii Nationalelelor rezervate copiilor si juniorilor

Norma dublata

Punct ochit, punct lovit: prima competitie de tir cu arcul desfasurata in Bacau a fost dominata de gazde. "Avem ca obiectiv minim trei medalii, insa sunt convinsa ca putem cuceri mai multe", declara antrenoarea CS Saga- CSM 2010, Geanina Ivu-Vlad, inaintea Campionatului National indoor pentru copii si juniori desfasurat sâmbata si duminica, la Sala de sport "Viorel Grigore" a Colegiului National Pedagogic "Stefan cel Mare" si la care au participat 55 de sportivi de la 8 cluburi. Bilantul arcasilor bacauani? Sase medalii, dintre care trei de aur.

Maria de aur

Asa cum era de asteptat, vârful de lance al gazdelor de la CSM 2010 Bacau a fost Maria Vlad, care si-a aparat cu succes titlul national la juniori 3 cucerit vara trecuta, la Radauti. In plus, Maria s-a impus si in competitia mixta a juniorilor 3, unde a facut "echipa de aur" cu Silviu Cadâr. "Ma bucur ca am confirmat, cu atât mai mult cu cât am avut alti adversari fata de Nationalele outdoor", a declarat sportiva in vârsta de 13 ani.

Duel in familie

Surpriza competitiei a fost asigurata de Ana Ivu-Traistaru, care si-a adjudecat titlul national la copii. In ciuda faptului ca s-a aflat la prima sa competitie, bacauanca de 9 ani a reusit un punctaj de aur, devansându-l printre altii, pe coechipierul si verisorul sau, Teodor Vlad, care a fost nevoit sa se consoleze cu argintul. "Nu ma asteptam sa iau titlul; ma gândeam ca un loc 3 ar fi foarte bun", a declarat, cu sinceritate, Ana. "E bun si locul secund. Important e ca am urcat pe podium", a declarat vice-campionul Teodor Vlad.

Sperante pentru outdoor

Teodor si cu Ana au facut o figura frumoasa si la "copii mixt", unde si-au unit fortele, cucerind medalia de argint. Palmaresul bacauanilor a fost completat de "bronzul" lui Silviu Cadâr, la juniori 3 masculin, dar si de locul 4 ocupat de Ilinca Litcanu la juniori 3 feminin. "Sunt multumita de prestatia mea, mai ales ca a fost mai bine decât la antrenamente. Sper ca pâna la Nationalele outdoor programate in vara sa inregistrez noi progrese, astfel incât sa ma bucur si de o medalie", a declarat Ilinca Litcanu.
Dan Sion



spot_img