Acasă Blog Pagina 2432

Ce aduce nou licitația pentru gunoiul Bacăului

Consiliul local a aprobat documentele necesare demarării procedurii de licitație publică organizată în vederea atribuirii Contractului de delegare a gestiunii serviciului de colectare şi transport deşeuri în municipiul Bacău şi 22 de comune limitrofe. O licitație care, potrivit autorităților, trebuia să fie făcută de multă vreme, însă fosta administrație a preferat să o evite. Ce efecte va avea asupra cetățenilor acest lucru?

O aliniere a nivelului taxei de salubrizare la nivelul celorlalte localități, aliniere care a fost evitată până acum din motive politice, mărirea cuantumului taxei fiind, în fiecare an, o sperietoare electorală. Cât de mari vor fi noile taxe? Practic vor fi mai mult decât duble pentru persoanele fizice, însă valoarea lunară se va situa sub prețul unui pachet de țigări.

Noul tarif propus pentru 2019 este de 15,89 de lei lunar de persoană, urmând să ajungă, în 2026, la nivelul de 16,84 de lei pentru persoanele fizice din municipiul Bacău. Pentru firme și instituții publice, taxa ar putea fi de 14,99 de lei lunar pentru fiecare salariat. În mediul rural valoarea va fi stabilită la 6,82 de lei pe lună de persoană.

Câți cetățeni sunt un Bacău?

O întrebare bună, având în vedere că, teoretic, nivelul taxei de salubrizare depinde de acest număr. Teoretic, suma cerută de operator pentru realizarea acestui serviciu se împarte la numărul de locuitori și se află valoarea taxei. În practică e puțin mai complicat, deoarece intră în calcul și firmele, instituțiile publice și angajații acestora.

Da, pentru un locuitor se plătește de două ori taxa: o dată la el acasă și o dată la el la serviciu. Din nou numerele diferă. Dacă pentru alegerile locale din 2016 sunt pe liste 165.771 de alegători în municipiul Bacău, pentru plata taxei de salubrizare, cifra dată de ADIS (Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubrizare) Bacău este de numai 104.000 de locuitori și, spune directorul executiv ADIS, Bogdan Seto, e posibil să fie și mai mică. Iar problema nu este numai în municipiul reședință de județ.

„În 2010 când Consiliul Județean a inițiat documentația, erau 708.000 de locuitori în județ. Recensământul din 2011 a înregistrat numai 616.000 iar azi sunt doar aproximativ 437.000 de locuitori.”

Seto mai precizează că dacă ar fi scăzut și cantitatea de deșeuri proporțional cu scăderea numărului de locuitori, nu mai era nevoie de creșterea taxei de salubrizare.

„Cuantumul taxei va crește, însă modalitatea de creștere este suportabilă”, mai declară Bogdan Seto, care reamintește că municipiul Bacău are 25% din populația județului, dar produce jumătate din cantitatea de deșeuri.

Reduceri de tarife dacă se aruncă mai puține gunoaie

Există în studiul realizat de o firmă de consultanță pe problema deșeurilor din cele 22 de localități plus Bacău un capitol în care se propun măsuri pentru reducerea cantităților de deșeuri ale populației. Este vorba despre o măsură numită „Plătești pentru cât arunci” care se va aplica fie prin reducerea frecvenţei de colectare, fie prin furnizarea de recipiente de colectare cu un volum mai mic, personalizate cu etichete de tip RFID. Astfel, se propune ca în mediul rural să nu se mai adune gunoiul în fiecare săptămână, ci la două săptămâni.

Soluția în mediul urban, în zona de blocuri, este să se reducă numărul containerelor pentru colectarea deșeurilor reziduale, în vreme ce în zona de case să se poată opta pentru tomberoane de capacitate mai mică (90 l în loc de 120 l). Cei care vor solicita aplicarea acestei măsuri vor beneficia de o bonificaţie aplicată taxei de salubrizare care poate pleca de la 1,06 lei/persoană/lună până la 4,01 lei/persoană/lună pentru mediu urban, respectiv 2,62 lei/persoană/lună pentru mediul rural. Autorii studiului cred că 10% din populație va accepta aceste măsuri în 2020.

În cazul utilizatorilor non-casnici (operatori economici şi instituţii) aplicarea acestei măsuri se va face în funcţie de volumul recipientelor de colectare a deşeurilor reziduale.

Astfel, taxa de salubrizare care va fi plătită pentru deşeurile similare va fi proporţională cu volumului recipientelor de colectare a deşeurilor reziduale.

Rămâne de văzut dacă o reducere de un leu pe lună va determina băcăuanii să arunce mai puține gunoaie.

O dilemă etică

Răzvan Bibire

Săptămâna trecută, presa internațională a abordat o problema interesantă, care, desigur, la noi nu contează prea mult, dar poate reprezenta un punct major în dezvoltarea industriei auto. La noi există bancul acela cu șoferul care, confruntat cu posibilitatea să lovească ori o bătrână, ori o tânără arătoasă, este întrebat pe care ar calca-o.

Orice răspuns ar da, este greșit, pentru că nu e o problemă de etică, este doar o poantă: nu trebuie să calce nici tânăra și nici bătrâna, e suficient să calce frâna. Revenind la treburi serioase, există o problemă de etică nerezolvată: un vagon de tramvai scăpat de sub control se îndreaptă spre o zonă în care sunt cinci muncitori care repară linia, fără să știe că sunt în pericol.

Sunteți, însă, în situația de a fi chiar lângă macazul care poate trimite tramvaiul pe o linie secundară unde se află numai un singur muncitor.

Nu faci nimic și cinci oameni vor muri sau alegi să schimbi macazul și vei salva cinci oameni, dar prin acțiunea ta vei ucide un om? Din această dilemă nu s-a putut ieși. De o astfel de problemă au discutat și marile ziare occidentale zilele trecute.

Mașinile autonome, vor putea să ia decizii mult mai rapid decât dacă ar fi fost conduse de șoferi umani, însă, vor exista și cazuri în care computerul se va găsi în situația în care va trebui să decidă pe cine lovește și pe cine cruță.

Va lovi bunicuța care a început să traverseze strada fără să se asigure sau va frâna brusc și va face o manevră evazivă, punând în pericol integritatea pasagerilor? Sau va avea de ales între a o lovi bunicuță ori pe nepoțica aflată cu un pas în fața ei? Computerul nu va decide decât ceea ce este programat să facă.

Adică, va lua acea decizie pe care un om i-o va stabili ca instrucțiune. Va feri pietonul și va pune în pericol pasagerii. Sau va pune mereu pasagerii mai presus de viața pietonilor. Oricum ai da-o, dilema rămâne, pentru că un om va decide cine moare și cine trăiește. Dar are acel om dreptul să stabilească acest lucru?

Ion Fercu a fost invitat la Târgul de carte „Gaudeamus” Bucureşti

– Domnule profesor, lansarea recentă a impresionantului volum ,,Prin subteranele dostoievskiene”, editura Junimea, 2018, a fost însoţită de o critică apreciativă unanimă. Importanţi oameni de cultură, editori, profesori universitari, critici literari de prestigiu au folosit concepte şi cuvinte cum rar întâlneşti la un asemenea eveniment. Să intrăm puţin în intimitatea acestui excepţional volum, care cu greu poate fi încadrat într-un gen (specie?) literar.

– Liviu Antonesei a scris la început despre volum că este un „eseu enciclopedic, o carte erudită și foarte bine scrisă, ceea ce nu e de mirare la un prozator excelent”. Apoi a nuanţat, spunând că este „cartea unui scriitor care locuieşte în universul altui scriitor, o carte scrisă din interior; o carte care va rămâne”. Leo Butnaru crede că este cartea scriitorului care a „atins ipostaza de cercetător, critic, istoric literar, eseist”, volumul fiind considerat „vecin de raft cu «Dicționarul personajelor lui Dostoievski» al lui Valeriu Cristea”. Regizorul Alexa Visarion m-a copleşit după lectura cărții: „Este o mărturie strălucită de cuprindere și destăinuire profundă a universului dostoievskian; m-a cutremurat și iluminat. E o carte de amplitudine semantică, plurală și densă de paliere distinse de verticalitate ideatică. Vă mulțumesc cu adâncă plecăciune pentru acest nobil DAR”. Firește, mi-au mers la suflet și aprecierile academicianului Alexandru Boboc, ale universitarilor Petru Bejan, Ștefan Afloroaei, Constantin Călin, Ștefan Munteanu, ale celor șase posfațatori ai lucrării, ale dramaturgului/ eseistului Mircea M. Ionescu, actorului Geo Popa, dar și ale ziariștilor. Mă întrebați în ce gen/ specie ar trebui încadrat volumul. Într-un gen literar nou: „Declarație de dragoste întru Dostoievski, cel care mi-a spus că 2 x 2 fac patru este formula morţii”. Aidoma lui Dostoievski, nu cred în „tipare” literare. Ca și pe omul din „Subterană”, algoritmul mă sufocă. Lăsate să zburde, inima, intuiţia și raţiunea pot spune și altfel povești despre lume.

– Ştiu că aţi fost invitat la Târgul de Carte ,,Gaudeamus” de la Bucureşti. Când are loc, ce reprezintă pentru un autor o asemenea invitaţie şi cine va prezenta cartea ?

– Evenimentul este o manifestare a excelenţei editoriale (14-18 noiembrie, Pavilionul Central al Complexului Expoziţional Romexpo). Fireşte, mă onorează invitaţia. Volumul „Prin subteranele dostoievskiene” va fi prezentat (15 noiembrie, ora 12.00) de prestigioasa editură Junimea (care l-a publicat), amfitrioni ai momentului fiind Adrian Alui Gheorghe, Marian Drăghici, Liviu Vișan și poetul Lucian Vasiliu, directorul editurii. Am privilegiul să fiu prezentat într-un concert select din care nu vor lipsi volume ale editurii Junimea semnate de academicianul Eugen Simion, de Emil Brumaru, Eugen Uricaru, Ovidiu Genaru, Ana Blandiana, Valentin Busuioc, Ioan Holban, Grigore Vieru…

– După acest eveniment, cu siguranţă, cartea va intra în circuitul naţional al criticii literare. Într-un cerc restrâns al unor spirite elevate ale criticii/ creației literare și filosofice naţionale au fost formulate aprecieri deosebite la adresa cărţii şi a autorului ei. S-a spus, dacă putem dezvălui, că volumul va fi propus pentru un premiu important.

– Cartea va fi prezentă în librării din Iași și București, dar și pe rețele de difuzare online. Este, şi astfel, în circuitul național. Firește, celălalt circuit, al criticii de specialitate este foarte important. Cel mai important critic este însă Măria Sa Timpul.
Statutul de jurnalist foarte apreciat vă asigură accesul și în culisele spiritelor despre care vorbeați. Am auzit și eu ceva, dar… Să-i lăsăm pe cei doi fraţi de cruce ai evaluării – Critica și Timpul – să cugete în tihna lecturii. Eu deja am câştigat un premiu foarte important: prietenia unui Spirit care nu m-a trădat niciodată. Firește, este vorba despre Dostoievski, cel care-mi este, de vreo jumătate de secol, și duhovnic. Vorbim și vom tot vorbi. Până la sfârşit. El zicea – ultima data când ne-am ciondănit metafizic pe tema Suferinței – că și Dincolo.

PS. Din informaţiile noastre, volumul „Prin subteranele dostoievskiene” va fi propus, la iniţiativa acad. Alexandru Boboc, pentru Premiul Academiei Române. Competiţia va fi de un înalt nivel, va câştiga, evident, cel mai bun, însă, doar şi numai această intenţie, care vine din partea unui mare spirit al culturii române, face cât un mare premiu.

Parteneriatul civil, respins la Senat

    Săptămâna trecută s-a mai consumat un episod din epopeea încercării de implementare a ,,valorilor europene”. Aşa cum precizam într-un material anterior, exista depusă la Senat, din luna martie, o popunere privind parteneriatul civil a deputatei USR, acum independenta, Mioara Gayral Bîzgan. Propunerea se afla în procedură de adoptare tacită, dacă până la sfârşitul lunii octombrie Senatul nu ar fi respins-o.

    Ori, săptămâna trecută, cu o majoritate zdrobitoare, senatorii au respins proiectul. Mai sunt 3 propuneri vizând același subiect, aflate în diverse stadii de promovare. Vom urmări cu interes evoluția acestor propuneri, cu mențiunea că avem disponibilitatea și înțelegerea problemelor de gen, respectiv, ceea ce presupune tulburarea identitatii de gen (sexuale).

    „O persoană transgender nu este tulburată sexual ci are disforie de gen – o condiție psihologică, și vrea recunoașterea oficială a genului cu care se identifică și își dorește să se integreze în societate conform rolului de gen asumat. Asta se numește TRANZIȚIE SOCIALĂ și poate dura și ani de zile… Și nu este numai o chestiune psihologică, de disforie de gen, ci și una spirituală, căci apar abilități empatice față de sexul opus, abilitatea de a avea sentimentele sexului opus și de a înțelege cum e să fii femeie / bărbat și la nivel spiritual.”

    Am citat dintr-un material mai amplu privind această problemă, în ultimă instanță medicală. Însă probleme medicale au și cei născuți fără vedere, ori bolnavi de maladii incurabile, ori cu disfuncții psihosomatice, ori cei care au dobândit o dependență de alcool, droguri, bolnavii de SIDA, diabet etc.

    Dar există o limită, o LINIE ROȘIE. Nu putem obliga o națiune să accepte ca manipularea -instituțională să impună copiilor si nepoților noștri o educație după care disforia de gen este o stare non maladivă și că, în consecință, opțiunea de gen este o opțiune liber asumată.

    Nu este o opțiune, ci este o disfuncție necondamnabilă. Acest raționament duce în mod logic la o concluzie după care nu educi copiii să opteze privind alegerea sexului, pentru că în virtutea aceluiași raționament, ar trebui să educi copiii să aleagă consumul de alcool dacă simt asta, să fumeze dacă au astfel de necesități, să se automutileze, de ce nu, pentru a se încadra într-un trend dacă asta vor.

    Pare inutil demersul jurnalistic pentru cei care nu cunosc faptul (publicat de noi), că prin HG nr. 365/2018 prin care se aprobă „STRATEGIA NAŢIONALĂ din 24 mai 2018 privind promovarea egalităţii de şanse … pentru perioada 2018 – 2021” s-a introdus obligativitatea „introducerii noţiunii de gen în procesul de elaborare a manualelor şcolare…”. Ori dacă sintagma ținea doar de explicarea toleranţei şi educarea în spiritul non discriminării, totul era în regulă. Dar se vrea mult mai mult, respectiv asumarea opțiunii alegerii, nuanța fiind foarte subtilă, ca şi modalitatea de exploatarea a acesteia.

    Se poate încasa dividendul anticipat

    Prin Ordinul Nr. 3067/2018 din 10 septembrie 2018 pentru completarea unor reglementări contabile s-a statuat modalitatea distribuirii de dividende în cursul exerciţiului financiar. Această procedură nu era reglementată până acum, dar asta nu însemna că nu erau soluţii. Pentru obţinerea sumelor necesare cheltuielilor curente şi întreţinerii propriei familii, administratorii firmelor mici surmontau această situaţie prin prelevarea de avansuri spre decontare, care la finele exerciţiului financiar se compensau cu dividendul de încasat. Prin ordinul sus menţionat „Dividendele repartizate se regularizează pe seama dividendelor distribuite pe baza situaţiilor financiare anuale aprobate potrivit legii (articol contabil 457 «Dividende de plată» = 463 «Creanţe reprezentând dividende repartizate în cursul exerciţiului financiar»).”

    Încă 2,5 miliarde împrumut extern

    Prin Ordinul Nr. 3239/2018 din 3 octombrie 2018 Ministerul Finanţelor Publice a fost autorizat să contacteze împrumuturi pe pieţele externe de capital, prin lansarea a una sau două serii noi de obligaţiuni, cu maturitatea de minimum 10 ani, în sumă totală de până la 2,5 miliarde euro, în cadrul Programului-cadru de emisiuni de titluri de stat „Medium Term Notes” (bilete de trezorerie pe termen mediu).

    Suma finală, precum şi ceilalţi termeni şi celelalte condiţii financiare urmează să fie stabilite la momentul lansării emisiunii, în funcţie de condiţiile de piaţă. Emisiunea este administrată de către BNP Paribas, Erste Group Bank AG, ING Bank NV, Société Générale şi UniCredit Bank AG. Suma aferentă emisiunii se virează în contul de valută deschis pe numele Ministerului Finanţelor Publice la Banca Naţională a României şi se utilizează pentru finanţarea deficitului bugetar, refinanţarea şi rambursarea anticipată a datoriei publice guvernamentale.

    Jr. Adrian M. Ionescu

    Yana face o lume mai bună pentru copii. S-a deschis „Casa Aurora” din Luncani

      Un nou centru social a fost inaugurat de Fundația Yana – You Are Not Alone în satul Luncani, comuna Mărgineni.

      „Casa Aurora” este al patrulea centru de tip after-school înființat de Yana în județul Bacău. La deschidere au fost prezenți oaspeți din Liechtenstein, membri din conducerea fundației-mamă, sponsori, Hansjörg Frick, consulul României în Liechtenstein, reprezentanți ai autorităților locale și județene, colaboratori și beneficiari.

      Casa a fost sfințită de pr. Vasile Busuioc, împreună cu pr. Jochen Folz, paroh de Vaduz, Liechtenstein. Oaspeții au vizitat și cele trei centre de zi din comuna Nicolae Bălcescu și i-au aplaudat pe copii, care pregătiseră pentru ei mici serbări.

      În centrele de zi ale fundației Yana, peste o sută de copii primesc, zilnic, o masă caldă, sunt ajutați să-și facă temele, sunt antrenați în activități de educație non-formală, beneficiază de consiliere și ajutor material de urgență. Multe dintre familiile acestor puști au primit ajutor pentru îmbunătățirea condițiilor de locuit.

      Alți 50 de copii aflați în dificulate participă la activitățile centrelor de zi cu o frecvență bisăptămânală, iar de serviciile de logopedie, terapie ocupațională și kinetoterapie beneficiază în mod curent 30 de copii.

      În total, 180 de copii frecventează cele patru centre de zi în mod regulat. De asemenea, Yana pregătește 60 de liceeni și studenți din mediul rural care, prin voluntariat, își dezvoltă competențele sociale, cognitive, culturale.

      „Fiecare copil care vine în centrele noastre, mai mic sau mai mare, are în el dorințe, vise și are nevoi. Suntem aici și rămânem aici pentru a face o lume mai bună pentru ei, prin îngrijire și educație, iar o lume mai bună pentru ei este o lume mai bună și pentru noi”, afirmă Gabriela Mateiu, președinta Fundației Yana.

      Fundația Yana este recunoscută de Guvernul României ca furnizor de servicii sociale, care are scopul de a alcătui și implementa proiecte de sprijinire a unor categorii vulnerabile. Reprezentanță a YANA Charitable Foundation, cu sediul în Principatul Liechtenstein, Yana derulează, de 21 de ani, programe adresate familiilor, vârstnicilor, copiilor și tinerilor din județul Bacău.

      Etapă pro-Aerostar

      Dacă este adevărat că un necaz nu vine niciodată singur, atunci și bucurille vin la pachet. Runda a 14-a a fost una care a zâmbit Aerostarului.

      Dincolo de victoria obținută contra Ripensiei, la debutul lui Florin Bratu pe banca „aviatorilor”, băcăuanii s-au putut bucura și de jocul rezultatelor.

      Astfel, șase dintre contracandidatele Aerostarului la retrogradare s-au împiedicat în etapa a 14-a. Ultima pe listă a fost Farul Constanța, care a cedat cu 2-1 meciul de la Ploiești, cu Petrolul, luni, în epilogul rundei.

      Etapa viitoare, Aerostar ar putea face un nou pas spre evadarea din „zona roșie”, în cazul în care s-ar impune pe terenul timișorenilor de la ASU Poli, aflați pe penultimul loc al clasamentului.

      Clasament

      1. Chindia 14 10 2 2 30-15 32p.
      2. Acad. Clinceni 14 10 0 4 31-8 30p.
      3. Sportul Snagov 14 9 3 2 24-12 30p.
      4. Petrolul Ploiești 14 9 2 3 29-12 29p.
      5. FC Argeș 14 8 4 2 24-11 28p.
      6. „U” Cluj 14 8 3 3 31-13 27p.
      7. CS Mioveni 14 8 2 4 22-11 26p.
      8. UTA Arad 14 7 2 5 25-18 23p.
      9. Pandurii Tg. Jiu 14 6 3 5 27-20 21p.
      10. Energeticianul 14 6 3 5 22-17 21p.
      11. ASU Politehnica 14 6 2 6 14-15 20p.
      12. Metaloglobus 14 5 2 7 12-26 17p.
      13. Daco-Getica 14 3 6 5 20-24 15p.
      14. Luceafărul 14 4 3 7 17-2715p.
      15. Farul Constanța 14 4 1 9 21-31 13p.
      16. Ripensia Timiș. 14 3 4 7 17-27 13p.
      17. Aerostar Bacău 14 3 3 8 18-30 12p.
      18. CS Balotești 14 3 2 9 13-28 11p.
      19. ACS Poli Timiș. 14 1 2 11 12-34 5p.
      20. Dacia Unirea 14 0 5 9 12-42 5p.

      Incendiu de vegetație la Helegiu

        Pompierii băcăuani au intevenit, în această dupa-amiază, la un incendiu de vegetatie uscata, in com. Helegiu, sat Bratila.

        Incendiul se manifesta la vegetația uscată pe teren viran pe circa 4 hectare și la litieră pe aproximativ 3 hectare.

        La fața locului s-a deplasat grupa operativă din cadrul ISUJ Bacău, formată din 2 ofițeri și 3 subofițeri.

        Ulterior a mai sosit un microbuz și un ATV cu 15 subofițeri din cadrul Det. Moinești și un microbuz transport efective cu 15 subofițeri din cadrul Det. Onești.

        A mai sosit un microbuz transport efective, 1 APIC Duster și UTV cu 17 subofițeri din cadrul Det. Bacău.

        La locului evenimentului acționează 4 lucrători de la Ocolul Silvic Livezi și lucrători de la SVSU Helegiu.

        Incendiul este localizat, se manifestă în focare izolate pe cca. 7 ha vegetație uscată, aparținând de Consiliul Local Helegiu și pe cca. 5 ha litieră, cioate și doborâturi – fond forestier privat. Se lucrează la lichidare.

        O avarie lasă, miercuri dimineață, tot Bacăul fără căldura și apă caldă

          Thermoenergy Group SA Bacău va executa, în intervalul 31.10 – 01.11, lucrări de remediere a defecțiunilor apărute la instalația de producere agent termic și la rețeaua de termoficare Sofert.

          Oprirea din data de 31.10, până la ora 13,00, va afecta toți consumatorii de energie termică din municipiul Bacău.

          Lucrările la rețeaua de agent primar Sofert vor afecta consumatorii din zona Centrală, zona Gării și cea de Nord a municipiului și se vor efectua în intervalul 31.10, ora 6,00 până pe 01.11, ora 18,00.

          Reluarea furnizării se va face treptat, pe măsură ce vor fi atinși parametrii optimi de furnizare pentru fiecare punct termic în parte.

          A condus de la Onești la Sibiu cu o alcoolemie de 1,61

            La data de 29 octombrie a.c., poliţiştii Biroului Drumuri Naţionale şi Europene din cadrul I.P.J. Sibiu au reţinut un bărbat, cercetat penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului.

            În fapt, la data de 29 octombrie, în jurul orei 16,00, la I.P.J. Sibiu s-a primit un apel prin SNUAU 112 prin care un şofer sesiza faptul că, pe DN 1, în zona localităţii Veştem, a observat că un microbuz este condus haotic spre Sibiu.

            În jurul orei 16,10, în localitatea Veştem, un echipaj de poliţie rutieră a oprit microbuzul în cauză şi a constatat că şoferul în vârstă de 38 de ani, din judeţul Bacău, singur în auto, emană un miros puternic de alcool.

            Testarea conducătorului auto cu aparatul etilotest a rezultat într-o concentraţie de 1,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, aceasta în condiţiile în care circula de la Oneşti, jud. Bacău, cu intenţia de a ajunge în Dobra, jud. Alba.

            Şoferul a fost condus la o unitate medicală, unde i s-au recoltat două probe bilogice în vederea stabilirii nivelului alcoolemiei în sânge, în cauză întocmindu-se dosar penal de cercetare sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului.

            De asemenea, faţă de bărbatul în cauză s-a luat măsura reţinerii 24 de ore pe bază de ordonanţă, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu cu propunere de arestare preventivă.

            Un băcăuan a provocant un accident în județul Teleorman

              Poliția în acțiune

              La data de 28.10.2018, poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier Teleorman au fost sesizaţi prin apel la SNUAU 112 cu privire la faptul că pe DN 6, km 79+400 m, în afara localităţii Vităneşti s-a produs un accident rutier soldat cu victime omeneşti.

              La faţa locului, s-au deplasat poliţiştii care au stabilit următoarele:

              În timp ce un bărbat în vârstă de 40 ani din sat Coşnea, com. Agăş, judeţul Bacău conducea un autoturism pe D.N. 6, în afara localităţii Vităneşti, judeţ Teleorman, din direcţia Alexandria către Bucureşti, la km 79+400 m, a efectuat manevra de depăşire a unui autoturism care se deplasa în faţa sa, condus de o femeie în vârstă de 39 ani din Mun. Bucureşti, iar la revenirea pe banda de mers, a acroşat cu partea laterală dreapta spate a autovehiculului condus, partea lateral stânga faţă a autoturismului.

              În urma accidentului rutier a rezultat rănirea uşoară a unui bărbat în vârstă 43 ani din com. Măldăeni, jud.Teleorman care a fost transportat cu ambulanţa la spital în vederea primirii de îngrijiri medicale.

              Conducătorii auto au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

              În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „vătămarea corporală din culpă”, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie propusă soluţie prin Parchetul de pe lângă Judecătoria Alexandria.

              Amenzi pentru cei care nu au plătit parcarea

                Polițiștii locali din cadrul Biroului Ordine Publică și Evidența Persoanei au efectuat luni, în intervalul orar 09.00-11.00 o acțiune ce a vizat respectarea prevederilor referitoare la exploatarea parcărilor publice auto din Municipiul Bacău şi regimul contravențiilor în folosirea acestor parcări.

                Au fost vizate autoturismele parcate pe trotuar și cele expuse la vânzare de pe străzile: George Apostu, Banca Națională, George Bacovia, Mioriței, Calea Republicii dar și cele pentru care proprietarii care nu au achitat timpul petrecut în parcările cu plată din zona centrală a Municipiului Bacău.

                În acest sens au fost verificate 246 autovehicule, pentru 14 dintre aceste fapte au fost aplicate pe loc sancțiuni contravenționale în cuantum de 800 lei iar pentru celelalte 144 autovehicule ce încălcau prevederile actului normativ mai sus menționat au fost întocmite documentele de verificare urmând a fi sancționate în perioada următoare.

                De asemenea, în intervalul 16.00-18.00 s-a acționat pentru depistarea și identificarea grupurilor de tineri de tip „colț de stradă”, „scară de bloc” care se formează în anumite zone și care creează un sentiment de nesiguranță, neliniște și disconfort în rândul cetățenilor. Au fost vizate locurile de joacă din str. Ana Ipătescu, str. Iernii, str. Bicaz și str. Letea dar și din Parcul Cancicov, Parcul Aviatori și Parcul Sud.

                Polițiștii locali au acționat cu predilecție în aceste spații pe fondul mai multor sesizări primite atât pe pagina de facebook cât și pe adresa de e-mail a instituției, în acest sens fiind aplicate 10 sancțiuni contravenționale în cuantum de 900 lei pentru abateri la Legea nr. 61/1991 privind tulburarea ordinii și liniștii publice. Poliția Locală a Municipiului Bacău avertizează pe această cale că va continua acțiunile în zilele următoare și recomandă cetățenilor ca în situații ce țin de competența instituției să apeleze cu încredere la numărul scurt 0234/986 disponibil 24/24.

                Primăria Bacău a semnat contractul cu BERD pentru modernizarea iluminatului public

                  Primarul Bacăului a semnat, azi, împreună cu înalți oficiali ai Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare, contractul de finanțare pentru proiectul de modernizare a iluminatului public din Bacău.

                  Investiția se cifrează la 11 milioane euro și prevede montarea a 9000 de corpuri de iluminat cu tehnologie inteligentă LED, dar și modernizarea a 40 de km de infrastructură de electricitate ce deservește iluminatul stradal pe 60 de străzi.

                  „Perioada de selecție a societății care va executa lucrările este de aproximativ 6 luni, urmând ca procedura să se realizeze după regulile BERD (mai elastice și mai eficiente, fără să se piardă timp prețios în contestații interminabile). Lucrarea propriu-zisă va fi executată în 18 luni, în conformitate cu termenul estimat în documentația tehnică a proiectului”, a declarat primarul Cosmin Necula.

                  Autoritățile apreciază că modernizarea iluminatului stradal va conduce la creșterea siguranței publice în orașul nostru, precum și la înjumătățirea consumului de energie electrică pentru funcționarea acestuia. De asemenea, emisiile de CO2 generate în funcționarea sistemului de iluminat vor scădea cu 50 la sută.

                  Consiliul local a aprobat condiţiile contractului de credit de la BERD pentru iluminatul public

                  Consiliul local Bacău a aprobat, luni, termenele şi condiţiile contractuluide credit pentru acordarea unei finanţări rambursabile externe de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) în valoare de până la 11.000.000 euro sau echivalentul a până la 52.538.200 RON, cu o perioada de tragere/ grație de până la 3 ani și cu o perioada de maturitate de până la 15 ani.

                  Finanțarea se contractează pentru asigurarea surselor financiare necesare modemizarii unei mari părți a rețelei de iluminat stradal și pentru asigurarea eficienței energetice în orașul Bacău. În etapă de pregătire a documentației de credit, Banca a transmis Municipiului Bacău termenii principali ai finanțării ce vor face obiectul contractului de împrumut.

                  În baza acestora, finanțarea de 11 milioane euro se acordă la o marja de 0,96% peste rată de referință (Euribor la șase luni) față de 1,35% peste rata de referință (Robor la 3 luni) ce era prevăzută în Pre-acordul de finanțare din 16.01.2018.

                  Totodată, s-a obținut o diminuare a comisionului de acordare de la 1% la 0,90% flat, precum și câteva modificări aferente condițiilor impuse de Banca. Hotărârea a fost aprobată cu 13 voturi „pentru” și șase abțineri ale consilierilor PNL și independenți.

                  Comuna Huruiești se află cu un pas în focarul de Pestă Porcină

                    Satul Prădaiș se află la limita focarului de Pestă Porcină, în Zona de Protecție

                    Centrul Local de Combatere a Bolilor (CLCB), din structura Instituției Prefectului Bacău, a stabilit un Program de măsuri impus în zonele de restricție ca urmare a focarului de Pestă Porcină Africană din imediata vecinătate a graniței de sud a județului Bacău. În satul Lespezi, din comuna Homocea (Vrancea), a fost confirmat un focar de Pestă Porcină. Marți, 30 octombrie, erau așteptate și avizările finale ale acestor măsuri. Programul ne-a fost făcut cunoscut în exclusivitate de purtătorul de cuvânt al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Bacău, dr. Florin Baltă.

                    Zona de restricție, în asemenea situații, este formată din Zona de protecție (ZP) și Zona de supraveghere (ZS). Zona de protecție se compune dintr-o parte din teritoriul comunitar pe o rază de cel puțin 3 km în jurul exploatației infectate, iar zona de supraveghere 10 km în care este inclusă și zona de protecție. Satul Prădaiș comuna Huruiești, din județul nostru, se află în ZP. Dar în ZS sunt comunele Tătărăști (satele Ungureni, Cornii de jos, Cornii de Sus, Giurgeni, Drăgești și Tătărăști), Huruiești (Huruiești, Perchiu, Capotești), Sascut (Berești, Sascut), Dealu Morii (Negulești) și Podu Turcului (Sârbi, Lehancea, Răcușana, Bălănești, Giurgioana).

                    Pentru ZP au fost prevăzute 14 măsuri de protecție, iar pentru ZS 12 măsuri.

                    Măsuri care se impun în Zona de Protecție

                    În ZP se impune imediat efectuarea unui recensământ al tuturor exploatațiilor, care apoi vor fi vizitate de un medic veterinar oficial cel mult șapte zile. Porcii de acolo nu mai pot părăsi exploatația în care sunt ținuți, până la stingerea focarelor de Pestă. De asemenea, la intrările și ieșirile din gospodăriile populației care dețin porci se vor instala dezinfectoare individuale. Substanțele necesare pentru dezinfectoare vor fi asigurate de autoritățile publice locale, iar fondurile aferente se vor asigura prin bugetul Consiliului Județean.

                    În zonă sunt interzise circulația și transportul porcilor pe drumurile publice sau private. Această interdicție nu trebuie să se aplice la tranzitul de porci pe cale rutieră fără descărcare sau oprire, cu documente legale. Toate vehiculele și echipamentele utilizate pentru transportul porcilor sau al altor animale ori materiale susceptibile de a fi contaminate (carcasele, furajele, gunoiul de grajd, purinul etc.) trebuie curățate, dezinfectate, dezinsectizate și tratate cât se poate de repede după contaminare. Nici un camion sau vehicul care a fost utilizat la transportul porcilor nu poate părăsi zona fără a fi curățat și dezinfectat, apoi inspectat și reautorizat pentru transport.

                    De asemene, nicio altă specie de animal domestic nu poate pătrunde în exploatație și nu poate ieși din aceasta fără autorizarea DSVSA. Porcii morți sau bolnavi dintr-o exploatație trebuie imediat declarați medicului veterinar și DSVSA.

                    Se interzice cu desăvârșire sacrificarea porcinelor fără avizul DSVSA (sacrificarea se poate face doar în prezența medicului veterinar, pentru efectuarea examenului ante și post mortem. Iar materialul seminal, ovulele sau embrionii de porci nu pot părăsi exploatațiile situate în interiorul zonei de protecție. Scoaterea de carne de porc, preparate din carne de porc și orice alte produse care conțin astfel de carne din zonă este interzisă fără avizul DSVSA.

                    Vom reveni cu măsurile impuse în Zona de supraveghere.

                    CLCB a mai impus să se organizeze opt filtre rutiere, prin intermediul DSVSA, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție Județean și cu Inspectoratul Județean de Jandarmi.

                    „Cunoaștem situația apărută, dar am înțeles că în zonă încă nu s-a confirmat focarul de pestă. Oricum, suntem pregătiți să luăm valul în piept, dacă e nevoie. Important este că oamenii din comună sunt liniștiți, nu s-a creat agitație și sperăm ca nici să nu se creeze. Practic, acum situația e ca și anul trecut pe timpul acesta, de exemplu. Adică e liniște. S-a dat alarma, însă noi deja am discutat în CLCB, la Prefectură, unde s-au trasat măsuri și le vom aplica”.
                    Ioan Zăbrăuțanu, primarul comunei Huruiești

                    Substanțe interzise găsite de polițiștii locali

                      Vineri, 26 octombrie a.c. în jurul orelor 23.15, polițiștii locali din cadrul Compartimentului Intervenție, în timp ce se aflau în exercitarea serviciului de patrulare în zona străzii Ștefan cel Mare, au observat două mașini suspecte staționate într-o zonă mai întunecată.

                      Dat fiind faptul că la coborârea din mașini cele trei persoane erau într-o stare euforică și cu un comportament deviant, agenții de intervenție au procedat la identificarea acestora.

                      În urma verificărilor aceștia au fost depistați cu mai multe pliculețe și recipiente conținând substanțe suspecte ca fiind psihotrope, găsite atât în portofelul unuia din suspecți, cât și în portbagajul mașinii într-un rucsac.

                      Cei în cauză au fost conduși la sediul Poliției Locale a Municipiului Bacău unde au fost întocmite actele procedurale și predați ulterior reprezentanților Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bacău.

                      Se vor înmulţi caii fără stăpâni

                      Plecam cu tata la cosit. Ne urcam în căruţă, pe atunci, înainte de colectivizare, aveam doi cai frumoşi şi o căruţă multifuncţională. Nici nu se crăpa de ziuă şi noi eram în brazdă. La prânz, mâncam, tata bea o tărie şi două-trei pahare cu vin, să meargă coasa, zicea. Seara, după o zi de muncă, o luam agale spre casă.

                      Caii, parcă ştiau, se îndreptau direct spre bufetul din sat. Tata mergea de se cinstea cu un carcalete, preparat de domnul Panaite, cârciumarul, din mai multe băuturi tari. Eu mă zbenguiam cu alţi copii pe lângă căruţe şi abia aşteptam să plecăm. Atunci primeam hăţurile, să conduc caii, ca un om mare, deoarece, zicea tata, el a băut şi nu mai mână caii.

                      Eram tare mândru, mă vedeau toţi copiii pe capră, cu biciul în vânt. Nu ştiu de ce nu mai ţinea hăţurile, doar nu era băut tare. Ştia el ce ştia.

                      Citesc acum că în Parlament, aleşii noştri au iniţiat un proiect de lege de modificare a Codului Penal, prin care căruțașii vor fi asimilați șoferilor. În aceste condiții, conducătorii de atelaje aflați pe drumurile publice vor putea fi trași pe dreapta de către polițiștii de la Rutieră și testați cu alcooltestul.

                      Dacă vor fi prinși băuți la…hățuri, aceștia vor avea dosar penal. Motivul? Creşterea alarmantă a accidentelor produse de căruţaşi aghesmuiţi. Nu ştiu cum va arăta forma finală a legii, cum vor fi pedepsiţi conducătorii de ateleje, că nu poţi să-i bagi pe toţi la puşcărie. La şoferi, pedepsele sunt graduale, amenzi, suspendarea carnetului, dosar penal.

                      Dar căruţaşului ce-i suspenzi, că nu are carnet şi nici rezerve de puncte, iar amenda n-o plăteşte în veci, că nu are din ce. Iar am pus căruţa înaintea boilor, deoarece agricultorul nu va pleca niciodată la câmp fără o sticlă cu vin sau o glajă de rachiu. Este obicei (necesitate) de când lumea. Poate ar trebui testaţi şi caii, ei nu ţin drumul drept!

                      Dar un pic de educaţie n-ar fi mai avantajoasă, că rămân caii fără stăpâni şi ogoarele nelucrate.

                      Dosare penale pentru căruțașii aflați sub influența băuturilor alcoolice

                        De nenumărate ori ne-am amuzat cu imagini apărute în spațiul virtual sau pe la știrile de televiziune cu căruțași în ipostaze critice.

                        Un conducător de atelaj a fost supus unui test cu alcooltestul și acesta în loc să sufle, așa cum e procedura, a încercat să bea crezând că e o sticlă cu băutură. Nu de puține ori au fost surprinse în trafic căruțe a căror conducător dormeau bine „aghesmuiți”. Toate aceste imagini vor disparea cât de curând pentru că aleșii noștri lucrează la noi modificări în Codul Penal.

                        Conform acestora, căruțașii vor fi asimilați șoferilor. În aceste condiții, conducătorii de atelaje aflați pe drumurile publice vor putea fi trași pe dreapta de către polițiștii de la Rutieră și testați cu alcooltestul. Dacă vor fi prinși băuți la…hățuri, aceștia vor avea dosar penal pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice.

                        „Normal că n-ai voie să bei, că mergi tălânga-bălânga. Dacă ai gustat o nimica toată… asta e altceva. Eu zic că poți să bei una mică, dar să mergi drept. Nu-i bine să ne controleze cu aparatul ăla, dar nici să bei nu-i bine. Nu-i bine nici așa, nici așa. Că doar trebuie să facem treabă. Mai cărăm câte ceva, și când muncești trebuie să bei oleacă, să meargă treaba.”
                        Anton Boașă, căruțaș în Luizi Călugăra

                        Statisticile arată că pe drumurile publice din România circulă peste 500.000 de căruțe, iar numărul consumatorilor de alcool este foarte răspândit în rândul căruțașilor.
                        Conform propunerilor, cei care au o alcolemie de 0,8 riscă dosar penal. Modificările articolului 336 din Codul Penal nu au fost încă aprobate.

                        Circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor cu tracţiune animală este reglementată de Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice şi de Regulamentul de aplicare a O.U.G. 195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului României nr. 1391/2006.
                        Conform acestora, căruţaşul este obligat:
                        -să aibă asupra lui actul de identitate, certificatul de înregistrare, iar pe vehicul montate plăcuţele cu numărul de înregistrare;
                        -să conducă animalele astfel încât acestea să nu constituie un pericol pentru el şi ceilalţi participanţi la trafic;
                        -să nu oprească sau să staţioneze pe partea carosabilă a drumului public;
                        -pe timpul opririi sau staţionării pe acostament, ori în afara părţii carosabile, animalele trebuie să fie legate astfel încât acestea să nu poată intra pe partea carosabilă;
                        -să nu conducă vehiculul când se află sub influenţa alcoolului, a produselor sau substanţelor stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora;
                        -să semnalizeze schimbarea direcţiei de mers cu braţul şi să se asigure că din faţă sau din spate nu circulă vehicule cărora le poate pune în pericol siguranţa deplasării;
                        -de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă să nu circule pe drumurile publice fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante şi fără ca vehiculul să aibă în partea din faţă un dispozitiv cu lumină albă sau galbenă, iar în partea din spate un dispozitiv cu lumină roşie, amplasate pe partea laterală stângă;
                        -să nu părăsească vehiculul sau animalele, ori să doarmă în timpul mersului;
                        -să nu pătrundă pe drumurile modernizate sau pietruite cu roţile vehiculului murdare de noroi;
                        -să nu transporte în vehicule persoane care stau în picioare;
                        -să nu abandoneze vehiculul pe drumurile publice.

                        Amenințare la adresa securității naționale

                        Răzvan Bibire

                        Raoul Weiss, cetățean francez de origine română, corespondent al publicației VisegradPost, unde semna cu pseudonimul Modeste Schwartz, a fost expulzat vineri din România, pe când se întorcea de la Viena. La sosirea pe Aeroportul Cluj i s-a înmânat o decizie datată cu o lună înainte. Motivul? Nu se poate spune, deoarece este secret de stat.

                        Însă, se precizează că măsura a fost instituită că urmare a unor acte care se constituie în amenințări la adresa securității naționale. Ca urmare, nu are voie să mai intre în România timp de cinci ani. Raoul Weiss este ceea ce nu mai este demult jurnalistul român: despică firul în patru, nu crede nimic și spune adevăruri supărătoare.

                        Probabil de aici i se și trage, corespondențele sale din VisegradPost făcându-se vinovate de crimă de lesmajeste la adresa conformismului și al sistemului politic românesc. Spre deosebire de alți corespondenți, nu a crezut în nevinovăția mișcării #rezist, nu a scris ode la adresa campaniei anticorupție, a expus interesele Occidentului în România și, crima supremă, nu crede în proiectul european așa cum este el acum.

                        Citat când și când de presa rusă, a fost acuzat că este în slujba propagandei rusești. De altfel, e acuzația predilectă la noi că atunci când cineva nu adera trup și suflet la ideile promovate de instituții occidentale și pune întrebări incomode să fie acuzat că „e cu rușii”.

                        Am mai spus-o, suntem în situația inversă de dinainte de 1990, când dacă nu-ți exprimai deplina adeziune la adresa sistemului comunist, riscai să fii demascat ca dușman al clasei muncitoare și vândut Occidentului.

                        Revenind la decizia de expulzare, cum nu știm care sunt motivele care au determinat autoritățile să ia o măsură aplicată în ultimii ani unor simpatizanți jihadiști și unor persoane acuzate de legături cu organizații considerate teroriste, nu putem decât să speculăm că este vorba de activitatea publicistică și/sau de pe rețelele de socializare.

                        Știm doar, că la inițiativa președintelui Băsescu, presa a fost inclusă în categoria riscurilor la adresa securității naționale și nu ne-ar mira ca articolele scrise de Raoul Weiss să fi fost motivul expulzării sale.

                        Măsuri speciale în comunele din sud

                          Prefectura Bacău i-a convocat, luni, pe membrii Centrului Local de Combatere a Bolilor în ședință de analiză, motivul fiind apariția focarului de pestă porcină africană în comuna Homocea, județul Vrancea.

                          Primele măsuri de prevenire au fost luate încă din luna iulie, când a fost interzisă organizarea târgurilor de animale și a fost înființată o celulă de primă intervenție, formată din specialiști ai Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, Direcției Agricole, Instituției Prefectului, Inspectoratului de Poliție Județean Bacău, Grupării Mobile de Jandarmi și Agenției de Protecție a Mediului.

                          Au fost invitați, la ședința de luni, și primarii comunelor Sascut, Huruiești, Tătărăști, Urechești, Dealu Morii și Podu Turcului. La întâlnire s-a stabilit că vor fi organizate filtre rutiere în localitățile limitrofe județului Vrancea, care vor fi zonele de protecție și supraveghere și a fost prezentată situația epidemiologică din România.

                          De asemenea, a fost aprobat un program de măsuri pentru zonele de restricție. Între altele, acesta prevede că vor fi verificate toate mașinile, va fi interzisă, în continuare, organizarea de târguri, nu vor intra și nu vor pleca porci din gospodării și ferme, îmbolnăvirea sau moartea animalelor va fi raportată imediat, se va face recensământul tuturor animalelor și vor fi efectuate controale de către echipe mixte, formate din reprezentanți ai Direcției Sanitar-Veterinare și instituțiilor de ordine.

                          Au pierdut în tie-break

                          Voleibaliștii Științei Bacău au contabilizat două înfrângeri în startul Seriei de Est a Diviziei A2. După ce au cedat fără drept de apel în etapa inaugurală, pe terenul Rapidului București (scor 0-3), băcăuanii au pierdut și partida din runda secundă, desfășurată sâmbătă, pe teren propriu, în compania CSM-ului Suceava. De data aceasta, înfrângerea a fost una la limită, cu 3-2.

                          Sucevenii au condus cu 1-0 (25-16) și 2-1 (25-13) la seturi, dar gazdele au revenit, egalând de fiecare dată: 25-21, respectiv 25-22. Tie-break-ul a dat, totuși, câștig de cauză oaspeților cu 15-13. „Noi mizăm pe un lot cu foarte mulți cadeți, care-și găsesc un punct de sprijin în jucători cu experiență precum Purice și Matei.

                          De altfel, serviciile celor doi ne-au ajutat să și câștigăm două seturi sâmbătă. Trebuie să avem răbdare în condițiile date”, a declarat antrenorul Științei, Eusebiu Țurcanu, care speră ca echipa sa să spargă gheața runda viitoare, la Râmnicu-Sărat.

                          Până una-alta, aerul de A2 face bine echipei de cadeți a CSȘ Bacău, care s-a impus duminică, la capătul unui meci excelent, cu 3-0, în fieful LPS-ului Piatra Neamț. Contra Sucevei, Știința a evoluat în formula: R. Bibire, Purice, Prisecaru, C. Matei, Olăeriu, C. Ciubotaru, M Șnel- libero. Au mai evoluat Văduva, Gherman și Glogojan.

                          Se retrage Știința din campionat?!

                          Antrenorul Florin Grapă ia în calcul această variantă după ce ieri, în ședința de Consiliu Local, s-a amânat aprobarea listei finale a programelor ce vor primi finanțări nerambursabile pentru activități sportive

                          Campionatul Diviziei A1 la volei feminin ar putea continua în format redus, cu doar opt echipe. După Penicilina Iași, este pe punctul de a părăsi competiția și echipa fanion a Bacăului, Știința! Dar dacă în cazul ieșencelor a fost vorba de o excludere dictată de FRV, în ceea ce o privește pe Știința am asista la o retragere surprinzătoare.

                          O retragere dictată chiar de antrenorul studentelor, Florin Grapă. Motivul? Problemele financiare. Formația băcăuană își lega speranțele de ședința de ieri a Consiliului Local Bacău, pe a cărei ordine de zi figura, la punctul 20, aprobarea listei finale a programelor ce vor primi finanțări nerambursabile pentru activități sportive, în baza Legii educației fizice și sportului nr. 69/2000, aferente anului 2018.

                          Printre programele declarate eligibile era și cel depus de CS Știința. Intitulat, „Participarea în competiții naționale și internaționale a echipei feminine de volei Știința Bacău” programul solicita suma de 900.000 lei.

                          Comisiile municipalității au decis să-l diminueze cu 254.666 lei, așa că Știința urma să primească doar 645.334 lei. Numai că și acești bani se lasă așteptați. Și asta pentru că, invocând un ordin dat de ministrul Tineretului și Sportului, Ioana Bran, prin care s-ar putea lărgi plaja cheltuielilor eligibile, consilierii locali au decis să retragă punctul 20 de pe ordinea de zi a ședinței de ieri.

                          „Această situație nu trebuie luată ca pe o blocare a fondurilor. Ele vor fi acordate, dar mai întâi trebuie verificată conformitatea cu acest ordin al ministrului pentru a evita alte discuții deoarece unii folosesc plângerea penală drept armă politică”, a explicat primarul Cosmin Necula, care a decis ca problema finanțărilor nerambursabile pentru domeniul sport să facă obiectul viitoarei ședințe extraordinare de CL.

                          Rămâne de văzut dacă Extraordinara va avea loc săptămâna viitoare sau se va ține chiar zilele următoare. „Considerăm că dacă am vota azi, am dezavantaja solicitanții”, a motivat secretarul municipiului, Ovidiu Popovici.

                          În traducere liberă, ministrul dă dezlegare și la șampanie, nu doar la apă. Da, numai că până să primească paharul – fie el cu apă sau șampanie – cei din sport riscă să moară de sete. La propriu! A spus-o, cât se poate de clar, Florin Grapă, prezent la ședința de CL:

                          „În aceste circumstanțe, mă gândesc foarte serios să retrag echipa din campionatul Diviziei A1”. Contactat de Deșteptarea, Grapă a adăugat: „Am ajuns la capătul puterilor. Nu mai pot face față acestui stress.

                          De luni de zile tot le spun fetelor să mai aștepte că lucrurile se vor rezolva, numai că ele tot întârzie să se rezolve. Am vorbit foarte serios când am spus că intenționez să retrag echipa. Până miercuri voi lua o decizie definitivă. Ori, ori”.

                          Victorie la debut

                          Știința Bacău a început campionatul Diviziei A1 cu dreptul, învingând sâmbătă, pe teren propriu, cu 3-0, pe CSM Lugoj. Vineri, 2 noiembrie, în uvertura etapei secunde, studentele ar urma să evolueze pe terenul lui Dinamo București.

                          ULTIMELE ȘTIRI