Acasă Blog Pagina 1845

Medicii de familie vor primi câte 105 lei pentru monitorizarea fiecărui pacient diagnosticat cu noul coronavirus. Cum se vor deconta aceste prestații medicale?  

Guvernul a adoptat un proiect de ordonanţă de urgenţă care prevede că pacienţii asimptomatici sau cu forme uşoare de COVID-19 vor fi moniorizați de către medicii de familie. Măsura vine ca o modalitate de a se reduce presiunea pe sistemul sanitar de urgenţă.

Practic, pacienţii infectaţi cu coronavirus, pacienţii asimptomatici vor fi monitorizaţi şi asistaţi medical de către medicii de familie, iar, în această privinţă, medicii de familie vor avea posibilitatea, potrivit acestei ordonanţe de urgenţă, să deconteze aceste prestaţii medicale în sumă de 105 lei pe caz din bugetul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Actul normativ mai prevede că medicii de familie vor putea elibera actele necesare pacienţilor pentru concediile medicale. În acest fel pacienţii nu vor mai fi nevoiţi să meargă la spitale pentru a face acele servicii medicale de radiografie şi pentru a primi certificatele medicale care să ateste infectarea lor cu coronavirus şi perioada de izolare care le-a fost indicată. Actul normativ aprobat de Guvern modifică și completează Legea nr.136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic, precum și OUG nr.158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, precum și pentru stabilirea unor măsuri cu privire la acordarea concediilor medicale.

Astfel, medicii de familie vor asigura monitorizarea stării de sănătate a pacienților până la confirmarea infecției cu o boală infectocontagioasă, precum și după confirmarea diagnosticului de boală infectocontagioasă, prin investigații paraclinice specifice, în cazul în care persoanele nu prezintă semne şi simptome sugestive definiției de caz.

Plata medicilor de familie se face prin tarif pe caz, pe baza unui contract distinct, de natură civilă, care va fi încheiat de reprezentantul legal al furnizorului de servicii medicale în cadrul căruia medicul de familie își desfășoară activitatea cu Casa de Asigurări de Sănătate.

Finanțarea serviciilor de monitorizare se va realiza de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătății, prin transferuri către bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.

În Bacău, sunt în contract cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate  262 de medici de familie.

Pentru persoanele asigurate pentru care s-a dispus măsura izolării, certificatele de concediu medical se eliberează de către medicii de familie care au luat în evidenţă și au monitorizat aceste persoane, pentru o perioadă stabilită în funcţie de evoluţia bolii și durata monitorizării. Pentru persoanele asigurate pentru care s-a dispus măsura izolării, iar în urma investigațiilor paraclinice specifice nu s-a confirmat diagnosticul de boală infectocontagioasă, medicul de familie acordă concediu medical pentru carantină pe baza documentului eliberat de către direcția de sănătate publică și pentru perioada înscrisă în acesta. De asemenea, pentru persoanele pentru care direcțiile de sănătate publică au emis documente prin care s-a instituit măsura izolării la domiciliu sau la o locație declarată, certificatele de concediu medical se acordă de către medicul de familie, pe baza acestor documente, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență.

Dublă normalitate

În 1989, românii nu urau Partidul. Ura a fost construită abia la finalul anului, când s-au inventat cei 60.000 de morți și teroriștii. Dar, până în decembrie, românii nu urau Partidul, doar că acesta le devenise indiferent. Românii își exersau «dublagândire» și «dublulvorbit», se făceau că respectă orânduirea, ordinele și legile, dar, când nu mai erau în pericol să fie dați în gât, făceau cum considerau ei că este normal. Pentru că în România anului 1989 exista o dublă normalitate: normalitatea oficială, descrisă de acte normative și discursuri, pe de o parte, și normalitatea maselor, pe de altă parte. Acele mase care căutau alimente, care furau porumb din lanul CAP-ului ca să aibă de mămăligă sau care căutau turiștii polonezi pentru mărfuri de contrabandă.

Am urmărit, la ceremoniile de la Ziua Armatei, discursul unui domn general care ne transmitea mesajul șefului Oștirii. Ne spunea câte transportoare blindate, rachete, vase de luptă a cumpărat Armata pentru ca România să devină „stat rezilient” în fața unor amenințări, inclusiv cibernetice, spre buna apreciere a partenerului strategic. Bravii șefi ai Armatei se laudă cu achiziția de armament, România depășind deja cele 2 procente din PIB pentru înarmare, cerute de parteneri. Am cumpărat arme deși nu ne amenință nimeni iar pentru asta ne-am împrumutat cât pentru două generații. Nu sunt bani pentru pensii, pentru salarii, pentru investiții, dar suntem mândrii posesori de transportoare blindate și avioane ruginite.

Discursurile acestea se înmulțesc în ultima perioadă. Guvernul ne spune mereu că o ducem tot mai bine deși începe să se vadă că nu prea e așa: cresc prețurile, sunt sectoare ale economiei care se închid, oamenii intră în șomaj iar elevii nu mai fac nici un fel de școală. Lumea ascultă și aplaudă de complezență. În particular, însă, își spun altceva. Autoritățile ne silesc să purtăm mască, deși nu s-a demonstrat că ar ajuta la ceva. Românii o poartă ca să nu ia amendă. Dar nu se îngrămădesc să cumpere cantitățile dorite de băieții deștepți.

Este interesant că „reziliența” are două înțelesuri. Desemnează, pe de o parte, capacitatea unui metal de a fi „rezistent la șoc” sau, pe de altă parte, „capacitatea ființelor umane de a se adapta într-o manieră pozitivă la situații nefavorabile”.

La câteva zeci de metri de ceremoniile în care se anunța depășirea planului de rachete și tancuri la hectar, România rezilientă vindea ghebe în piață, neimpresionată de raportările record. România trebuie să supraviețuiască iar armele cumpărate de la hegemon nu aduc pâine pe masă.

Fotbal Liga a II-a: „Aviatorii” în picaj

Aerostarul nu merge deloc bine în această ediție de Liga 2 la fotbal, sâmbătă înregistrând un nou eșec. „Aviatorii” au pierdut acasă cu nou-promovata ACS Fotbal Comuna Recea, scor 2-3, contabilizând astfel a șaptea înfrângere, rezultat ce-i aduce pe băcăuani pe penultima treaptă a clasamentului, cu doar 3 puncte acumulate. În jocul de sâmbătă, Aerostar a deschis scorul în minutul 4 prin Moisi. Oaspeții au revenit în joc și au reușit să înscrie de trei ori revenind în joc prin Văsălie (min. 9), Coman (min. 35, din penalty) și Bakmaz (min. 62), „aviatorii” reușind să reducă din diferență prin Vraciu în minutul 78. Antrenorul Daniel Munteanu a folosit următoarea formulă de joc: Anca-Trip – Alecsandru, Moisi (60 Bobaru), Ardei, Mureșan – Corban, Chelaru (38 Ilie), Mihalcea (46 Chirilă), Burlacu (46 Popescu) – Vraciu, Zaharia (46 Gavrilă).

Aerostar joacă miercuri, 28 octombrie, de la ora 15.00, pe teren propriu, restanța cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu în duelul codașelor (Pandurii e pe ultimul loc la egalitate de puncte, 3, cu Aerostar, diferența fiind de golaveraj), iar în etapa a X-a va juca în deplasare cu lidera U Craiova 1948, joc programat pe 3 noiembrie, de la ora 17.00.

De anul viitor: Mașinile cu volan pe dreapta, mai greu de înmatriculat

    Băcăuanii care intenționează să-și înmatriculeze mașini cu volanul pe dreapta ar trebui să știe că acest lucru va fi interzis de la 1 ianuarie, în cazul unui Brexit fără acord. Mai pot face acest demers, fără restricții, timp de mai puțin de o lună și jumătate, termen când se va aplica procedura Brexit. Între timp, „întreprinzătorii” de la noi au identificat soluții ca aceste autoturisme să circule, indiferent de ce se va întâmpla de la anul. Aceștia promit rezolvarea problemelor legate de mașinile cu volan pe dreapta, prin trecerea acestor bunuri pe firme nou-înființate în Anglia sau pe numele unor rezidenți, garantându-le proprietarilor obținerea actelor și a ITP-ul chiar și în lipsa mașinii. Prin urmare, mașinile cu volan pe dreapta care vor circula la noi vor fi considerate în tranzit în România. Potrivit evidențelor, în țară, sunt înregistrate peste 110.000 de mașini cu volan pe dreapta, dintre care circa 5.000 sunt în județul Bacău.

    Milioane de lei, solicitate de agricultorii afectați de pandemie

      Mii de fermieri băcăuani ale căror afaceri au avut de suferit din cauza pandemiei de COVID-19 au cerut ajutor de la stat. Solicitanții pot primi până la 7.000 de euro, fiecare. Cererile puteau fi depuse până pe 23 octombrie 2020.

      Datele provizorii indică faptul că 2.022 de agricultori din tot județul, care au înregistrat pierderi financiare, în anul 2020, din cauza pandemiei de COVID-19, au solicitat subvenții de la Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA). Sprijinul urmărește atenuarea problemelor legate de lichidități, care periclitează continuitatea activităților agricole, respectiv a producției primare în agricultură. Sunt vizate, în special, sectoarele zootehnic (crescătorii de bovine, ovine și caprine), pomicol și legumicol (cartofi), considerate ca fiind cele mai afectate de impactul COVID-19.

      Cele mai multe cereri – 1.743 – au venit din partea crescătorilor de animale (799, de la proprietarii de bovine, iar alte 944 de la deținătorii de ovine și caprine) și 279 sunt din partea cultivatorilor de fructe și legume.

      În cazul în care un fermier are o exploataţie mixtă (zootehnic și vegetal sau sector zootehnic – specii de animale diferite sau sector vegetal culturi anuale sau perene diferite), care se încadrează în aria de eligibiliate, sprijinul poate fi cumulat până la valoarea maximă de 7.000 euro/fermier/exploatație”, au precizat reprezentanții APIA Bacău.

      Însă, pentru a fi eligibili la plată, cei din zootehnie trebuiau să dețină, obligatoriu, minimum 5 bovine și minimum 50 de ovine sau caprine. Sprijinul va fi acordat sub formă de sumă forfetară raportată la dimensiunea fermei și urmează să fie plătit până la 30 iunie 2021. Astfel, fermierii pot obține între 2.500 și 7.000 de euro.

      Mai presus de viață

      Toate relele de-acum vin de la dorința românilor (de altfel, cât se poate de firească, în alte vremuri) de a se simți (mai) bine, combinată, însă, cu incompetența cu care se luptă împotriva virusului și ambiția deșartă a președintelui de țară de a organiza alegerile din toamnă. E limpede că explozia de Covid a fost inițiată de concediile din acest sfârșit de vară și continuată de petrecerile ocazionate de nașterea unui copil ori de unirea, pe viață, a doi tineri.

      Sunt situații în care, cinstit vorbind, regulile distanțării sau restul restricțiilor impuse de pandemie nu au mai fost respectate. Pe de altă parte, cifrele înfiorătoare din statisticile privind pandemia au legătură și cu alegerile din septembrie. Să nu uităm că, de atunci și până acum, au murit 1.400 de oameni, iar alte sute se zbat pe paturile de spital. Nimeni nu poate contrazice că acei nefericiți n-ar fi apucat să bea, acum, un pahar de must, alături de o bucățică de pastramă, dacă n-ar fi existat ambiția politică deșartă care, e limpede, servește unor interese de putere personale.

      Ar fi fost mai moral ca guvernanții să chibzuiască un minut și să admită că alegerile, în sine, nu sunt mai presus de viața oamenilor. Practic, nu exista nicio necesitate mai urgentă ca salvarea unui om. Iar, dacă, până la urmă, s-ar fi insistat pe organizarea scrutinului, recomandat ar fi fost să se voteze în aer liber, pe stadion, și nu în clasele în care învață elevii. În felul ăsta, nu i-ai fi expus pericolului nici pe oamenii la care te-ai milogit să-ți dea votul, și nici pe inocenții pe care i-ai trimis la școală, cu arcanul.

      Dragoș Benea: PSD va sprijini crearea majorităților în consiliile locale

        Președintele organizației județene PSD Bacău, europarlamentarul Dragoș Benea, a anunțat, ieri, că partidul va fi un factor favorizant pentru crearea majorităților în consiliile loacale. „Cine are nevoie de noi, știe pe cine să contacteze”, a anunțat liderul social-democrat.

        Cine vor fi vicepreședinții Consiliului Județean?

        A trecut o lună de la alegerile locale și, în multe localități ale județului nu s-au format, încă, noile consilii și nu au fost aleși nici viceprimarii. Pe de o parte, situația este deteminată de prevederile noului cod administrativ, pe de altă parte este o consecință a nefinalizării negocierilor dintre formațiunile politice. Consiliul Local Bacău, de exemplu, este format din nu mai puțin de opt entități politice distincte care vor trebui să negocieze formarea unei majorități și desemnarea celor doi viceprimari. La Consiliul Județean se pare că situația e mai simplă, PSD nemaiavând nevoie decât de un singur vot pentru a forma majoritatea. În principiu, se pare că PSD se va alia cu PMP, dar Dragoș Benea a anunțat că se negociază și cu gruparea ALDE-Pro România. Prima șansă pentru al doilea vicepreședinte – primul fiind Gelu Panfil – ar fi, deci, a lui Valerian vreme, de la PMP.

        „Să trecem la treabă”

        „Îmi exprim speranța că, odată cu constituirea CJ Bacău și instalarea noului președinte, partidele vor urgenta desemnarea vicepreședinților și își vor canaliza eforturile în susținerea luptei împotriva pandemiei, nu în negocieri subterane la capătul cărora consemnăm doar timp pierdut, fără niciun rezultat. Noul consiliu trebuie să treacă rapid la treabă – nu mai e timp de pierdut pentru că pandemia nu așteaptă după capriciile și visele de preamărire ale unora sau altora”, a declarat Dragoș Benea.

        Acesta a anunțat că în campania pentru parlamentare noul președinte al CJ Bacău, Valentin Ivancea, va fi degrevat de activitatea politică, pentru a se concentra pe finalizarea obiectivelor de investiții în lucru și, mai ales, pe intensificarea luptei împotriva Covid19. „Așa înțelegem, eu și colegii mei din PSD Bacău, să fim responsabili și implicați, mai ales într-o perioadă complicată din punct de vedere sanitar, cum este cea pe care o traversăm în aceste zile”, a mai spus Dragoș Benea.

        PSD a prezentat încă o parte din garnitură de candidați pentru alegerile parlamentare. Cristina Pravăț (foto), consilier local, directorul Oficiului Județean de Cadastru, va candida pe locul doi la Senat. Are 38 de ani, o carieră didactică și consideră că are experiență administrativă necesară pentru a reprezenta județul în Parlament. Andreea Sălbaticu, 34 de ani, șef complex la Centrul Maternal, va candida pe locul 11 la Camera Deputaților. Ea va fi, de altfel, și purtătorul de cuvânt al PSD Bacău.

        Masca devine obligatorie în Buhuși

          În 29 de unități administrative teritoriale din județul Bacău se aplică în mod corespunzător măsurile stabilite prin Hotărârea de Guvern nr. 856 din 14.10.2020 și prin Hotărârea CJSU Bacău nr. 44 din 15.10.2020.

          Pentru diminuarea riscului de transmitere a virusului SARS CoV-2, purtarea măștii de protecție devine obligatorie și pentru persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani în toate spațiile închise și deschise din orașul Buhuși, începând cu data de 27.10.2020.

          Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bacău, convocat în ședință extraordinară, în sistem audio, luni, 26 octombrie 2020, ora 15.30, a analizat situația epidemiologică la nivelul județului și a adoptat Hotărârea nr. 49 prin care s-au stabilit patru localități – Buhoci, Luizi Călugăra, Bogdăneşti şi Bârsăneşti – în care rata de incidență cumulată (RIC) a cazurilor de COVID-19 la 1000 de locuitori pe ultimele 14 zile (12.10.2020-26.10.2020) este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3/1000 de locuitori, precum și măsurile aplicabile acestora. La Bârsănești a scăzut pragul ratei de incidență cumulată a cazurilor de îmbolnăviri sub 3 la 1000 de locuitori. Măsurile aplicabile acestor 4 unități administrativ-teritoriale vor fi reevaluate după 14 zile, respectiv în data de 08.11.2020.

          Astfel, în prezent, în 22 unități administrative teritoriale din județul Bacău – Gura Văii, Traian, Comănești, Roșiori, Secuieni, Buhuși, Negri, Mărgineni, Faraoani, Zemeș, Tg. Ocna, Cașin, Onești, Scorțeni, Berești-Bistrița, Mănăstirea Cașin, Racova, Nicolae Bălcescu, Buhoci, Luizi Călugăra, Bogdăneşti şi Bârsăneşti – RIC este cuprinsă între 1,5 și 3 la 1000 de locuitori.

          În 7 unități administrative teritoriale din județul Bacău – Săucești, Letea Veche, Bacău, Măgura, Hemeiuș, Sărata, Filipești – RIC este mai mare de 3 la 1000 de locuitori.

          Măsurile stabilite prin Hotărârea de Guvern nr. 856 din 14.10.2020 și prin Hotârârea CJSU Bacău nr. 44 din 15.10.2020 se aplică acestor unități administrative teritoriale în mod corespunzător.

          De asemenea, urmare a propunerii Direcției de Sănătate Publică Bacău, având în vedere rata de incidență cumulată a cazurilor de îmbolnăviri cu COVID 19 în orașul Buhuși, prin Hotărârea nr. 50, se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul şi gura, pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spațiile publice închise și deschise din orașul Buhuși, începând cu data de 27.10.2020, ca măsură de prevenire și conștientizare la nivelul populației a rolului purtării măștii în diminuarea riscului de transmitere a virusului SARS CoV-2.

          Comisia Europeană a aprobat finanțarea Centurii Bacăului

            Comisia Europeană a aprobat luni proiectul major de infrastructură rutieră „Varianta de ocolire Bacău”, cu o valoare totală de 968,781 milioane de lei, a anunţat ministrul Transporturilor, Lucian Bode, pe pagina sa de Facebook.

            Proiectul a fost transmis de către Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor împreună cu CNAIR, în calitate de beneficiar al finanţării nerambursabile alocate în cadrul Programului Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020, la data de 22 noiembrie 2019.

            „La 22 noiembrie 2019, România a prezentat Comisiei o cerere pentru un proiect major care prevede o contribuţie din partea Fondului de coeziune pentru „Construcţia variantei de ocolire Bacău”, selectat de către autoritatea de management pentru axa prioritară 1, „Îmbunătăţirea mobilităţii prin dezvoltarea reţelei TEN-T si a metroului” din cadrul programului operaţional „Infrastructura Mare”. România a furnizat Comisiei toate informaţiile necesare, inclusiv cele referitoare la aspectele de mediu. Obiectul proiectului Varianta de ocolire Bacău este reprezentat de acordarea finanţării nerambursabile către CNAIR, în vederea realizării a 30,842 km de drum nou, din care 16,269 km de autostrada, 7 poduri, 9 pasaje, 1 nod rutier şi 7 intersecţii. La finalizarea implementării, varianta de ocolire Bacău va conduce la realizarea unor economii semnificative de timp, prin reducerea timpului de călătorie pentru automobile şi pentru autovehiculele grele”, precizează Bode.

            Valoarea totală a proiectului este de 968,781 milioane de lei, din care valoarea totală eligibilă, finanţată prin Programul Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020, este 811,102 milioane de lei (85% din valoarea totală eligibilă aprobată – 689,437 milioane de lei este asigurată din Fondul de Coeziune, iar 15% în valoare de 121,665 milioane de lei va fi finanţată din bugetul beneficiarului).

            „Este încă o dovada a faptului ca Moldova nu e uitată. Astfel, prima porţiune de autostradă pentru zona Moldovei, şi anume Varianta de ocolire a Bacăului, beneficiază începând de astăzi de finanţare europeană. Şi asta în condiţiile în care, anul trecut, vechea guvernare PSD a trimis CE documentaţii incomplete, fără planuri de management de mediu, pentru mai multe obiective de infrastructură. De data aceasta, reprezentanţii europeni au găsit parteneri de dialog şi iată că munca de echipă şi seriozitatea cu care sunt transmise datele şi informaţiile solicitate de către Comisie dau roade”, a mai arătat ministrul Transporturilor, Lucian Bode.

            Doi băcăuani, prinși în flagrant cu 100 de grame de cocaină

              La data de 25.10.2020, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus reținerea pe o perioadă de 24 de ore a unui număr de 2 inculpați, pentru săvârșirea infracțiunii de trafic intern de droguri de mare risc.

              În cauză s-a reținut faptul că cei doi inculpați au desfășurat activități de trafic de droguri de mare risc pe raza municipiului Bacău.

              La data de 24.10.2020, procurorii DIICOT – Structura Centrală împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul BCCO București au efectuat o acțiune de prindere în flagrant a celor doi inculpați după ce aceștia au comercializat cantitatea de aproximativ 100 de grame de cocaină, în schimbul sumei de 5.000 de euro.

              Pe parcursul investigației, au mai fost ridicate aproximativ aproximativ 17 grame de cocaină, două telefoane mobile, doua cartele SIM și un autoturism.

              La data de 25.10.2020, Tribunalul București a decis arestarea preventivă a celor doi inculpați, pentru o perioadă de 30 de zile.

              Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, suspecții și inculpații beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

              Între durere și omagiul adus „omului-lecție”. Colegiul Național ”Ferdinand I” îndoliat

                Vineri, 23 octombrie 2020, ora 7.30… Cancelaria „Ferdinand” se pregătește să intre la ore… online. Dar, o veste oprește timpul în loc. „Cancelaria” încremenește câteva clipe. Urmează năvala de întrebări, de lacrimi care chiar dacă nu se văd în zecile de mesaje ce curg pe grupul de comunicare se simt și se propagă în atmosfera de tristețe care ne cuprinde pe toți, cei care am cunoscut-o pe ea, pe CRISTINA SICHIM. Da, este adevărat! Iubita noastră colegă a trecut în neființă în dimineața zilei, tăcut, cu demnitate și discreție, așa cum a fost întrega ei existență. De ce simțim cu toții, indiferent de disciplina pe care o predăm sau de statutul pe care îl avem la nivelul școlii, că dispariția ei lasă un gol imens în viața noastră, a tuturor oamenilor cu ale căror destine s-a intersectat atât de luminos? Pentru că este omul care „a adus bucurie, lumină, cunoaștere în viețile noastre. Pentru că a dăruit suflet, a modelat suflete și minți. A construit familii superbe acasă și la școală…” ne reamintea, atât de frumos, în discursul de adio, prof. Gigliola Ceunaș, la ceremonialul funerar, de la Biserica Precista, duminică.

                Colega noastră, profesorul de informatică și T.I.C. de la Colegiul Național „Ferdinand I” a fost și va rămâne un simbol al acestei comunități. Profesoara CRISTINA SICHIM s-a născut la 10 decembrie 1969, în localitatea Fălticeni, județul Suceava. Este absolventă a aceluiași liceu  („George Bacovia” din Bacău) și a Facultății de Informatică, secția informatică, din cadrul Universității „Al.I.Cuza” din Iași, promoția 1993.  De la absolvirea facultății, a fost cadru didactic la Colegiul Național „Ferdinand I” din Bacău.

                A avut gradul didactic I. A ocupat funcțiile de inspector școlar de specialitate (2000-2002), șef de catedră (2004-2015) și șef de cerc metodic, disciplina informatică, începând cu anul 2004. A fost absolventă a cursurilor de master în „Baze de date și programare Web”, din cadrul Facultății de Matematică și Informatică, Universitatea București, promoția 2006. A fost: formator național, auditor de calitate în educație, mentor și îndrumător de practică pedagogică pentru studenți, instructor Database Programming with PL/SQL, DataBase Design și SQL, Net Framework, Cisco;  membru al Comisiei Naționale de Informatică (1999-2002, 2007-prezent); membru în Grupul de lucru constituit pentru elaborarea subiectelor de bacalaureat la disciplina informatică (2007-2010). A fost membru în Comisiile naționale de evaluare a Olimpiadei de Informatică (1999, 2007-2017), a Concursului național de Informatică Aplicată (2007-2010) și a Olimpiadei de Tehnologia Informației (2011-2017).A făcut parte din colectivul de profesori – instructori ai Lotului olimpic de juniori pentru Balcaniada de Informatică. A fost team leader pentru echipa României, la Balcaniada de informatică din 2011 și deputy leader pentru echipa României la Olimpiada Central Europeană din 2016. A fost formator pentru programele: POO și PV, Programare Web, Informatică și TIC pentru gimnaziu. A fost profesor la Centrul de Excelență, colaborând cu Centre de Excelență din alte județe. Elevii îndrumați de profesoara Cristina Sichim au obținut rezultate remarcabile la concursurile de informatică, dintre care amintim rezultatele din ultimii ani: 2012- participare la O.N.I. și mențiune la O.J.I. (Ursinschi Eduard), mențiune și medalie de argint la  O.N.I. și  premiul I O.J..I (Fînaru Andrei); 2013 – medalie de bronz la O.N.I. și premiul I la O.J.I. (Fînaru Andrei); 2014 – participare la O.N.T.I. și premiul I la O.T.I. (Mihai Sergiu); 2015 – participare la O.N.T.I. și premiul I la O.T.I. (Mihai Costi); premiul II la faza națională a concursului Safer Internet Day (proiect WeLikeX – Sichim Rareș); 2016 – medalie de bronz ONI și premiul II la O.J.I. (Fînaru Andrei), premiul III la O.J.I. (Apostu Sergiu); 2017 – medalie de bronz la O.N.I. și premiul I la O.J.I. (Ravariu Eugen), participare la O.N.I. și premiul II O.J.I. (Burghelea Cristian), participare la O.N.I. și premiul I la O.J.I. (Fînaru Tudor), premiul II la O.J.I. (Mândruță Cezar), premiul III la O.J.I. (Catea Bianca), 2018-bronz la ONI (Fînaru Tudor).

                A publicat lucrări metodico-științifice, dintre care menționăm: „Repere pentru disciplina Informatică și TIC 2020”„Bacalaureat la Informatică 2015”, „Subiecte rezolvate” 2015,  „Aplicații C#” , 2010, „Caiet de laborator. Word 2007” – 2010, „Programare Web cu ASP.NET”, în colaborare,  2009, „Ghid de pregătire Bacalaureat Informatică”, 2008, „Culegere de probleme de informatică”, în colaborare, 2007, „Metodica predării informaticii. Didactică aplicată”, 2007, „Come and talk to us, 2006, Culegere de probleme pentru clasa a IX-a, 2006, Teste grilă C/C++ – culegere de probleme”, 2003.  A fost cofondator al revistelor de informatică „InfoAce”, „CIA”, „YoungCoder”, unde a publicat numeroase articole.

                Coordonator grup de lucru gimnaziu- „Repere pentru disciplina Informatică şi TIC”, septembrie 2020, „Idei de activități pentru dezvoltarea gândirii computaționale și exersarea algoritmilor pentru profesorii de informatică și TIC la clasa a v-a”, 2017,„Bacalaureat la Informatică 2015”, „Subiecte rezolvate”  2015,    „Aplicații C#”  ,  2010, „Caiet  de laborator. Word  2007” – 2010,   „Programare Web cu  ASP.NET”, în colaborare,  2009, „Ghid de pregătire Bacalaureat Informatică”, 2008, „Culegere de probleme de informatică”, în colaborare, 2007, „Metodica predării informaticii. Didactică aplicată”, 2007, „Come and talk to us, 2006, Culegere de probleme pentru clasa a IX-a, 2006, Teste grilă C/C++ – culegere de probleme”, 2003.  Este cofondator al revistelor de informatică „InfoAce”, „CIA”, „YoungCoder”, unde a publicat numeroase articole.

                Pentru competență profesională și rezultate deosebite dovedite în îndrumarea și pregătirea elevilor participanți la concursurile școlare, a fost distinsă cu diploma Gheorghe Lazăr clasa a III-a și cu Diplome de Excelență.

                Puțini profesori au avut în trecerea lor prin această viață un curriculum vitae și o carieră didactică atât de impresionantă, bogată, izvorâtă din vocație de dascăl, din iubirea față de profesie, față de oameni (coleg, elevi, prieteni) și față de propria-i familie. Colegii, prietenii își amintesc de ea cu durere pentru pierderea ei, dar cu mândria de a fi cunoscut-o îndeaproape.

                Colega ei, prof. de informatică Ana Întuneric, prietena cu care Cristina lucra la proiectele școlii și cu care împărțea orele de laborator, mărturisește cu lacrimi în ochi: „Mi-a fost hărăzit ca două Constanțe să-mi lumineze drumul vieții: Constanța, minunata mamă, și Cristina-Constanța, minunata colegă, prietenă, «soră». Amândouă s-au născut din visul pur al perfecțiunii, au urcat muntele înalt al vieții împlinite, au dus cu demnitate și discreție povara unei boli grele, iar acum mă privesc din cerul vieții eterne. Cristina-colega mi-a sprijinit speranțele și reușitele, știind mereu să spargă zidul dintre «se poate» și «nu se poate». Cristina, prietena caldă și statornică, mi-a alungat temerile, m-a ocrotit cu vorbe, gânduri, sfaturi din prea plinul său sufletesc. Cristina, profesoara de excepție, mi-a dăruit din elanul său irezistibil de a se împlini lângă elevi dragi, mi-a șoptit permanent secrete ale succesului său. În aceste clipe îndurerate, duioasele amintiri ale anilor petrecuți în liceu se vor decanta în nectarul bucuriei că am avut-o alături și aproape, că am fost camarade pe drumul vieții, că am realizat lucruri minunate împreună. Zborul bucuriei și al împlinirilor s-a frânt și pentru mine. Te voi păstra mereu în suflet. Mă voi ruga Bunului Stăpân să-ți ocrotească sufletul care a căutat tărâmul fericirii.”

                De mai sus, de la nivel ministerial, Nușa Dumitriu-Lupan, director Centrul județean de excelență Vaslui, fost inspector general informatică în Ministerul Educației Naționale ne împlinește tuturor privilegiul de a o fi avut colega, evocând la funeraliile de duminică, imaginea Cristinei: „De-a lungul activității mele din Ministerul Educației mi-a fost mereu alături în toate competițiile și în toate proiectele de informatică, o minte sclipitoare și un om responsabil, mereu disponibil la provocări, un perfecționist și un profesionist adevărat. Îmi va lipsi și ne va lipsi, dragă Cristina! Să fie binecuvântată în Ceruri, să ne vegheze și să ne lumineze de acolo de sus, suflet ales!”

                Cristina Sichim nu a însemnat doar profesorul de informatică, ci, mai ales, a fost mentorul unor generații de copii, care poartă amprenta unui formator înzestrat cu verticalitate, perfecționism, dăruire, bucurie. Părinții acestora sunt copleșiți, azi, de amintirea unui om-misiune, cum a a fost Cristina Sichim. Dirigintă sau profesoară, întâlnirea cu ea a avut mereu specificul unei lecții predate cu gingășie, influențând destinele tuturor. „A părăsit sala de clasă acum, sala pe care a transformat-o în acasă, ca o mamă”, își amintește Cristian Burghelea, absolvent al clasei căreia i-a fost dirigintă, XII D, 2020, acum student la Universitatea din Warwick, UK. Pentru ei, doamna D (cum era numită diriginta Cristina Sichim) rămâne „omul exemplu, omul lecție. Generația 2016-2020 afirmă, cu un zâmbet amar, că sunt cei mai norocoși elevi datorită faptului că am avut șansa să o cunoaștem pe dumneai, omul elegant, empatic, integru, înțelegător, devotat, bun, amuzant, profesoara Cristina Sichim”, mărturisește colega lui, Theodora Enea. Olimpicii își trimit mesajele fluviu către familie, pe conturile de socializare, reușind să aducă în prezent imaginea profesoarei care le-a marcat existența.

                Frații Andrei și Tudor Fînaru, absolvenți ai Colegiului Național „Ferdinand I”, actuali studenți la  Cambridge, respectiv, Edinburgh, elevi cu rezultate deosebite la olimpiadele – fazele naționale – informatică,  declară cu regret, dar cu multă prețuire și recunoștință că le-a fost „mentorul care i-a ajutat să își urmărească pasiunea și să îi călăuzească pașii către cariera aleasă” (Andrei Fînaru) și constată că este într-adevăr o raritate să întâlnești o așa persoană „care să concentreze în caracterul său atât de multă bunătate, căldură și înțelegere” (Tudor Fînaru, olimpic național, medaliat cu bronz).

                Diriginta clasei a IX-a D doar pentru scurt timp lasă în urma ei copii ușor confuzi, care își înghit cu greu suspinele și își șterg lacrimile ce li se adună în bărbii. Bobocii mărturisesc emoționați și triști, dar încurajați de o promisiune pe care i-o fac doamnei D, continuând visul și moștenirea lăsată de generațiile anterioare: „Vă promitem că vom fi demni de amintirea dumneavoastră!”

                Cuvintele sunt de prisos, dar, totodată, nu pot acoperi oceanul de mesaje transmise într-o rugăciune universală pentru Cristina- mamă, soție, fiică, soră, mătușă, prietenă, colegă, profesoară… Cerul știe nevoia pe care o resimțim cu toții de Cristina omul-lecție, clăditorul de destine și suflete. Dragă Cristina, forever … o stea călăuzitoare pentru noi! Nu te vom uita niciodată… e și promisiunea noastră!

                Director, prof. Nicu Harasemciuc

                Director adjunct, prof. dr. Nicoleta Zărnescu

                Strat de grindină de un metru

                În urmă cu puțin timp, satul Palazu Mic din comuna Mihail Kogălniceanu, județul Constanța a fost acoperit cu un strat consistent de grindină.

                Viitura a afectat o locuință în care se aflau 5 persoane (3 adulți și 2 copii). Stratul de grindină acumulat s-a revărsat în gospodărie și a blocat accesul în casă.

                Toate persoanele care se aflau în interior au fost evacuate și sunt în siguranță, fără probleme medicale.

                Din cauza viiturii produse, trei mașini au fost mutate la o distanță de zeci de metri, iar mai multe clădiri au fost afectate.

                În unele zone, stratul de grindină a atins 1 metru grosime, iar pompierii au acționat pentru crearea unui culoar necesar pentru scurgerea apei acumulate.

                Prevenirea intoxicațiilor cu ciuperci

                Pentru prevenirea cazurilor de intoxicaţii cu ciuperci otrăvitoare, unele soldate cu deces, Direcția de Sănătate Publică Bacău recomandă populatiei urmatoarele:

                – evitaţi consumul de ciuperci/bureţi procurate de la comercianţi care nu pot face dovada avizului fito-sanitar,

                – evitaţi culegerea şi consumul de ciuperci/bureţi din pădure, chiar dacă le cunoaşteţi că sunt comestibile, deoarece multe ciuperci comestibile din flora spontană a ţării noastre au suferit mutaţii devenind otrăvitoare,

                – întrucât copiii cu vârste mici sunt mai sensibili decât adulţii şi pot face forme de intoxicaţie foarte grave, chiar letale, nu-i hrăniţi cu preparate din ciuperci,

                – credinţa că prin fierberea o dată cu ciupercile a unor obiecte (linguri din argint) sau a unor legume (ceapă, usturoi, cartofi, etc.) dă certitudinea că acestea sunt sau nu comestibile, după cum acestea îşi modifică sau nu culoarea, este total greşită, neavând susţinere ştiinţifică.

                În cazul în care aţi consumat ciuperci/bureţi consideraţi comestibili şi constataţi apariţia bruscă a următoarelor simptome :

                📌 colici abdominale (dureri abdominale intermitente), greţuri, vărsături, diaree,

                📌 transpiratie, semne de deshidratare manifestate prin piele uscată şi sete mare,

                📌 alterarea stării generale, agitaţie, confuzie, halucinaţii,

                📌 crampe musculare,

                📌 micşorarea pupilei,

                prezentaţi-vă de urgenţă la cea mai apropiată unitate medicală ‼️

                Recompense cu ocazia Zilei Armatei României

                  Astăzi, 26 octombrie 2020, pentru modul remarcabil de îndeplinire a atribuțiilor, comportare demnă și rezultate de excepție, cu ocazia Zilei Armatei României, locotenentul Elena-Adina Sturzu și locotenentul Costel Cășuneanu au fost înaintați în gradul următor, înainte de termen.

                  Ca semn de apreciere deosebită a înaltului profesionalism manifestat în îndeplinirea cu responsabilitate a misiunilor desfășurate și a sprijinului deosebit acordat Forțelor Aeriene, locotenent-colonelului Gabriel-Daniel Patrania, comandantul Depozitului 164 Intendență „Moldavia”, i s-a conferit Emblema de Onoare a Forțelor Aeriene.

                  250 de băcăuani, amendați pentru că nu purtau mască

                    Forţele de ordine angrenate în activităţile de verificare a modului în care se respectă măsurile dispuse în perioada stării de alertă, sub autoritatea Instituţiei Prefectului, au continuat să acţioneze în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri dar şi în mijloacele de transport în comun, pentru siguranţa cetăţenilor.

                    În ultimele 48 de ore au fost desfăşurate acţiuni de informare a băcăuanilor cu privire la riscurile la care se expun prin nerespectarea măsurilor dispuse în această perioadă dar şi verificări prin care au fost identificate şi sancţionate situaţiile de nerespectare a prevederilor legale.

                    Cei 390 de poliţişti dar şi forţe din cadrul celorlalte structuri teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne, împreună cu reprezentanţii instituţiilor cu atribuţii de control care au acţionat în ultimele două zile, au verificat peste 600 de obiective şi peste 800 de mijloace de transport, din care 254 au fost mijloace de transport public în comun. Totodată, au fost legitimate peste 3000 de persoane, 250 dintre acestea fiind depistate că nu respectă măsurile de protecţie individuală.

                    Pentru neregulile constatate au fost aplicate 250 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 20 250 lei.

                    Conferința de presă PSD Bacău – VIDEO

                      Organizația Județeană PSD Bacău a organizat, azi, o conferință de presă având că tema ultimele decizii politice aprobate în urmă ședinței Biroul Permanent Județean întrunit sâmbătă.

                      Au participat europarlamentarul Dragoș Benea, președintele PSD Bacău, candidatele la alegerile parlamentare Cristina Breahna-Pravăț și Andreea Salbaticu, precum și consilierul județean Bogdan Pleșca.

                      Jandarmii montani, mereu la datorie

                        Jandarmii montani sunt prezenți în stațiunea Slănic Moldova și pe traseele turistice unde vor acționa pentru informarea şi îndrumarea turiștilor de a respecta în primul rând măsurile de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-Cov-2 , dar și pentru a interveni în cazul producerii unor incidente nedorite.

                        Pentru drumeții în siguranță și protejarea mediului, jandarmii montani vă recomandă: consultați prognoza meteorologică înainte de a pleca în drumeţii; echipaţi-vă adecvat (echipament de munte și un rucsac cu strictul necesar); alegeți traseele în funcție de pregătirea fizică și psihică, folosiți doar traseele marcate şi urmăriți marcajele de pe traseu; nu distrugeți semnele de orientare turistică ale traseelor; nu intrați cu autoturismele în zonele marcate ca fiind interzise; nu lăsați în urmă resturi menajere depozitate în spaţii neamenajate; nu aprindeți focul în locurile neamenajate; nu porniți pe un traseu după consumarea băuturilor alcoolice.

                        În situaţia în care vă aflaţi în pericol, solicitaţi sprijinul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112, specificând datele de identificare ale persoanei care anunţă, ce s-a întâmplat, câte persoane au nevoie de ajutor şi locul unde sunt persoanele aflate în dificultate.

                        Jandarmeria, cu siguranță, pentru fiecare!

                        Programul Tomata s-a ofilit

                        Lovitură sub centură dată producătorilor de roșii autohtoni. Astfel, cei care au decis să cultive tomate în sere, și în acest an, s-au trezit cu mai puțini bani în conturi, virați de stat. Inițial, ministerul de resort le-a acordat subvenții de câte 3.000 de euro / beneficiar, însă când au fost făcute plățile, banii erau mai puțini.

                        Cel mai îndrăgit program din agricultură – Tomata – este pe cale să se ofilească, urmare a deciziei guvernanților de a tăia din fondurile acordate susținerii acestuia. Fermierii au fost încântați de sprijinul consistent acordat pentru cultivarea roșiilor în spații protejate – 3.000 de euro/an/beneficiar, astfel că, an de an, tot mai mulți s-au îndreptat către această cultură.

                        Chiar și în 2020, la nivelul județului Bacău au fost înregistrați 11 beneficiari pentru Ciclul I, program tomate 2020, aceștia având culturile, în special, în bazinele legumicole recunoscute ale județului, și nu numai: Podu Turcului, Stănișești, Răcăciuni, Dofteana, M. Cașin, Pîncești, Gioseni, Racova. Pentru a primi cei 3.000 de euro de la stat, fermierii trebuia, printre altele, să aibă minimum 1.000 mp de seră, de unde să obţină o producţie de cel puțin 3 kg tomate/mp, pe care să o vândă, cu acte în regulă, pe piață (până la data de 15 iunie inclusiv), păstrând, totodată, o evidență a tratamentelor aplicate.

                        Marfa, scumpă, în piețe

                        Pentru prima dată de când a fost lansat programul, statul s-a văzut în imposibilitatea de nu a se ține de cuvânt față de producătorii de roșii, reducându-le semnificativ sumele alocate sub formă de sprijin. Datele oficiale, la nivel de județ, indică o suprafață totală cultivată cu roșii, de circa 11 hectare, producția totală obținută fiind de aproape 39 de tone. Pentru aceasta, Ministerul Agriculturii a plătit subvenții de fix 118.629,93 lei. Cu alte cuvinte, fermierii au încasat doar 10.784,53 lei, fiecare, reprezentând circa 2.270 de euro (față de 3.000 de euro promiși inițial).

                        În aceste condiții, cultivatorii de roșii, care au apucat să investească deja în sisteme noi de încălzire, vor să îşi recupereze cheltuiala scumpind marfa. Astfel că, în piețe, până și gogonelele (unele, ușor înroșite) se vând cu …5 lei kilogramul. Ciudat este că guvernanții au anunțat, la început de toamnă, că vor majora spijinul de stat, la 7.000 de euro la hectar, lucru neconfirmat, până acum, de niciun document oficial.

                        Fonduri suplimentare pentru Spitalul Municipal Onești

                          Primarul încă în exercițiu al municipiului Onești, Nicolae Gnatiuc, a inițiat în ședința ordinară a Consiliului Local o hotărâre de consiliu care prevede alocarea sumei de 43.000 de lei pentru Direcția Generală de Asistență Socială (DGAS) Onești și a sumei de 200.000 de lei pentru Spitalul Municipal.

                          DGAS Onești a solicitat Direcției de Sănătate Publică Bacău suplimentarea sumei prevăzută în contract, necesară pentru asigurarea echipamentului corespunzător pentru cadrele medico-sanitare de la nivelul cabinetelor școlare. În urma acestei solicitări a fost repartizată suma de 10.000 mii lei.

                          „Drept urmare – spune primarul – am luat hotărârea să suplimentăm de la bugetul local cu suma de 43.000 de lei, bani necesari pentru achiziția de echipamente de protecție, materiale sanitare, medicamente necesare în desfășurarea în condiții de siguranță a activității cabinetelor medicale școlare, a creșei, adăpostului de la Slobozia și a DGAS Onești. De asemenea, având în vedere că Spitalul Municipal «Sf. Ierarh Dr. Luca» este spital suport Covid și asigură lunar din bugetul propriu achiziția de materiale de proiecție, în contextul situației epidemiologice actuale, am considerat că este necesară suplimentarea bugetului spitalului cu câte 100.000 de lei pentru lunile noiembrie și decembrie, pentru asigurarea achiziționării de echipamente de protecție și medicamente, vitale în lupta pentru combaterea pandemiei COVID-19”.

                          ULTIMELE ȘTIRI