Asiguraţii pot beneficia, începând cu data de 1 decembrie, de analize de laborator şi alte investigaţii medicale paraclinice (inclusiv ecografie, computer tomograf CT sau RMN) pe întreg teritoriul ţării, în baza unui bilet de trimitere eliberat de medici aflaţi în relaţie contractuală cu oricare dintre casele de asigurări de sănătate, potrivit unei hotărâri adoptate de Guvern, a anunţat, marţi, Casa de Asigurări de Sănătate (CJAS) Bacău.
Până acum, aceste servicii puteau fi acordate doar de către furnizorii de servicii medicale paraclinice care se aflau în relaţie contractuală cu aceeaşi casă de asigurări de sănătate ca şi medicul care a emis biletul de trimitere. Adică dacă aveai trimitere de la un medic aflat în relații contractuale cu CJAS Bacău, aceste servicii puteau fi accesate doar în județul Bacău. Prin această nouă prevedere legislativă, orice asigurat din județul Bacău, pentru că vorbim de noi, poate accesa servicii medicale la orice laborator de analize sau furnizor de investigații medicale paraclinice din toată țara, în baza unui bilet de trimitere a medicului aflat în contract cu CJAS Bacău.
Potrivit CJAS Bacău, furnizorii de servicii paraclinice care au încheiate două contracte, respectiv cu casa de asigurări de sănătate în a cărei rază administrativ-teritorială îşi au sediul lucrativ, filiale sau puncte de lucru înregistrate şi autorizate, şi cu Casa Asigurărilor de Sănătate a Apărării, Ordinii Publice, Siguranţei Naţionale şi Autorităţii Judecătoreşti vor rămâne în relaţie contractuală cu o singură casă de asigurări de sănătate pentru care vor opta.
CJAS susţine că va fi redusă astfel „birocraţia” din sistem, prin eliminarea evidenţelor distincte şi a raportărilor lunare ale serviciilor prestate către cele două case de asigurări cu care aveau încheiate contracte.
„Această reglementare este necesară pentru a facilita accesul asiguraţilor la investigaţiile paraclinice recomandate de medicii specialişti. Sperăm ca în scurt timp să asigurăm acelaşi regim de utilizare şi pentru prescripţiile medicale, astfel încât medicamentele prescrise să poată fi eliberate de
orice farmacie de pe teritoriul ţării. Acest proiect este în curs de finalizare, însă va fi necesară o perioadă de testare pentru a ne asigura că, odată implementat, va funcţiona fără sincope.”
Marius Savin,
președinte CJAS Bacău
CJAS Bacău aminteşte că printre documentele a căror valabilitate a fost prelungită până la data de 31 decembrie se numără şi biletele de trimitere pentru specialităţile paraclinice, iar pentru trimestrul al IV-lea al acestui an fondurile alocate pentru investigaţii au fost suplimentate cu 63,7 milioane lei.
De asemenea, pentru a facilita accesul la servicii medicale paraclinice acordate în ambulatoriul de specialitate necesare monitorizării pacienţilor diagnosticaţi cu boli oncologice, diabet zaharat, cu boli cardiovasculare, boli rare, boli neurologice şi boli cerebrovasculare, conform HG 820/2020, a fost reglementată decontarea acestor investigaţii la nivelul valorii realizate. „Investigaţiile paraclinice sunt recomandate de către medicul specialist pentru diagnosticarea şi monitorizarea unor afecţiuni. Medicul poate decide, după caz, realizarea investigaţiilor în regim de urgenţă sau emiterea unui bilet de trimitere în baza căruia pacientul se va adresa unui furnizor de servicii medicale paraclinice”, a mai spus președintele CJAS Bacău.
Hotărârea de Guvern modifică şi completează anexa 2 la HG. 140/2018 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale, a medicamentelor şi a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2018 – 2019.



„Această reglementare este necesară pentru a facilita accesul asiguraţilor la investigaţiile paraclinice recomandate de medicii specialişti. Sperăm ca în scurt timp să asigurăm acelaşi regim de utilizare şi pentru prescripţiile medicale, astfel încât medicamentele prescrise să poată fi eliberate de





Dorina Burlacu: „Chiar pe 23 noiembrie, în cadrul acestei reuniuni, am vorbit pentru a treia oară în acest an la postul de radio din Paris «Radio italiana vera» despre bucătăria italiană și am prezentat rețeta mea, Erbazzone, un adevărat tribut adus orașului Reggio Emilia în care locuiesc și locul unde s-a născut drapelul Italiei. De aceea am și început acest eveniment cu rețeta Erbazzone, ca o dedicație particulară pentru orașul care m-a adoptat și pentru locuitorii lui. Este o rețetă specială cu aluat tip foietaj, umplut cu frunze de sfeclă și spanac, ceapă și parmenzan, unse cu untură. De altfel, toată săptămâna, pe diferite posturi pe RETe di Paris, vor fi publicate preparatele muncii mele. Pe 27 noiembrie, cea mai importantă zi, la «Unico», un restaurant-cafenea în Reggio Emilia din Via Rodano 15, împreună cu bucătarul-șef Omar Orsi și managerul Andrea Valeriani, voi susține un discurs dedicat academiilor de bucătărie italiene din lume, intitulat «Un viaggio in Italia attraverso il pane». Aceasta va reprezenta și o ocazie de a prezenta rețete speciale de pâine, urmare a unei căutări atente a materiilor prime din zona Reggio. Voi prezenta un coș de pâine făcută din rețete particulare, toate inventate de mine. M-am pregătit foarte mult, am fost și la o moară, Antico mulino Cadonega, Viano, Reggio Emilia, la care am măcinat personal făina specială, am fost la munte și am luat faină de castane, la Civago, in Appennini reggiani, am fost la Villa Oppi a Fidenza, o locație de pe timpul imperiului roman, unde inclusiv Napoleon a trecut pe acolo cu ultima lui soție, ducesa Maria Luigia, de unde am luat vin și struguri cu care voi «asezona» această pâine. Tot ce voi face pe 27 noiembrie sunt rețete realizate în colaborare cu doctorul nutriționist Debora Cera di Roma, care și ea va fi prezentă în această conferință internațională și va vorbi despre aspectele nutriționale ale pâinii pe care o fac eu. Este pentru prima dată când un șef bucătar român face pregătiri culinare împreună cu un doctor nutriționist.”




















