Acasă Blog Pagina 1802

Încleștare politică pe taxa de salubritate

    Săptămâna trecută, primarul Bacăului a declanșat o adevărată furtună politică după ce a anunțat că are intenția de a mări taxa de salubritate în oraș. După ce băcăuanii i-au comunicat pe Facebook că nu sunt de acord cu această creștere, și după ce celelalte partide, inclusiv aliații de la PNL, au spus că nu vor vota majorarea propusă de el, primarul Viziteu a dat înapoi.

    Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu, primarul municipiului Bacău a spus că taxa de salubrizare din oraș este prea mică, fiind sub costuri.

    “Conform legii, un procent din această taxă, în afară de ridicarea și tranportul deșeurilor, este destinat întreținerii străzilor. La momentul acesta, băcăuanii plătesc 10 lei lunar, sumă care nu acoperă nici măcar partea de deșeuri, restul fiind subvenționat de la buget. Asta înseamnă că în loc să dispunem de bani de investiții în școli, spații verzi, locuri de joacă, îi folosim pentru diferenței de taxă până la acoperirea costului real”, a spus acesta.

    Vineri seara s-a organizat chiar și o dezbatere publică la Centrul de Afaceri în această problema. Tot vineri, PSD și PNL au anunțat că nu susțin ideea creșterii acestei taxe într-un an în care economia este afectată de criza economică.

    „Modul arbitrar în care primarul și PNL/USR au stabilit cuantumul taxei de salubrizare, la 24 de lei/persoană/lună, comasând costuri cu servicii distincte, care trebuie să facă obligatoriu (!) obiectul unor proceduri de delegare separate, conduce la nerespectarea legii și încălcarea flagrantă a normelor în vigoare ce reglementează acest tip de servicii. Cuantumul taxei se stabilește în baza unui studiu, care să arate clar din ce este compusă taxa, precum și o fișă de fundamentare a acesteia, defalcată pe costurile din care este alcătuită. Nu pe seama unor aprecieri subiective, în neconcordanță cu angajamentele asumate anterior de Consiliul Local Bacău”, se arată într-un comunicat al PSD Bacău.

    Liderul organizației municipale a PNL, Dragoș Luchian, a criticat, la rândul său ideea majorării de la 10 la 24 de lei a acestei taxe.

    ”Am să fiu același om corect pe care îl cunoașteți: sunt de acord că serviciile publice de calitate au un cost, accept că înțelegerile cu organismele internaționale trebuie respectate, la fel cum cred că PNL trebuie să rămână un partener corect față de USR-PLUS. De aceea, vom fi corecți față de toată lumea și nu vom susține o majorare cu niciun leu peste cei 16 prevăzuți în calendarul oficial”, a declarat Dragoș Luchian. După dezbaterea de vineri, chiar viceprimarul Liviu Miroșeanu (PNL) a luat atitudine împotriva creșterii cuantumului acestei taxe dar și împotriva creșterii altor taxe și impozite dorite de primarul Bacăului.

    „O majorare a taxelor și impozitelor nu înseamnă altceva decât o colectare «pe hârtie», nesustenabilă. În plus, datoriilor acumulate li se adaugă penalități de întârziere, ceea ce dăunează, în mod evident, contribuabililor. La acest capitol, propunerea PNL este aceea ca taxele și impozitele să nu fie majorate, ci indexate cu rata inflației, așa cum a fost ea calculată de Institutul Național de Statistică”, a declarat acesta. Confruntat cu aceste împotriviri dar și cu protestele băcăuanilor pe Facebook, primarul a făcut pasul înapoi și a spus că a fost înțeles greșit că ar dori să crească taxa de salubritate la 24 de lei.

    „Eronat a fost creată impresia că aș dori să măresc taxa de salubrizare la 24 de lei. Niciodată nu am avut asta în intenție, ci doar am făcut ceea ce orice administrație transparentă și responsabilă ar fi trebuit să facă: să prezinte băcăuanilor care este realitatea costurilor salubrității”, a spus primarul Bacăului.

    Pensionarii s-ar putea să mai aștepte creșterea pensiei

      Pensionarii care se așteptau ca încă de la 1 ianuarie 2021 să beneficieze de o pensie mai mare ar putea trăi o imensă dezamăgire. Creșterea punctului de pensie la începutul anului viitor pare nesigură, cel puțin după cum rezultă din ultimele declarații ale ministrului Muncii, Violeta Alexandru, și ministrului Finanțelor, Florin Cîțu. Ministrul Muncii a spus că încă nu a fost luată o decizie definitivă cu privire la momentul în care pensiile vor fi majorate cu 8,1 la sută.

      ”Decizii efective pe acest subiect, când anume va fi această creștere, vor fi luate de echipa guvernamentală, spre finalul anului (2020-n.n.), după ce se va face evaluarea resurselor bugetare, pentru că tot ce discutăm se bazează pe situația încasărilor la buget”, a spus ministrul Muncii. Și ministrul Finanțelor s-a ferit să dea o dată certă a majorării punctului de pensie, precizând că această măsură va fi aplicată ”în 2021”.

      Așadar, varianta majorării pensiei de la 1 ianuarie 2021 nu este sigură. Certă este doar creșterea cu 8,1 la sută, ceea ce înseamnă că punctul va urca de la 1.442 lei la 1.559 lei, cu 117 lei mai mult. Din județul Bacău vor beneficia de această creștere aproape 150.000 persoane, atâta fiind numărul pensionarilor. Când anume vor primi o sumă mai mare, rămâne de văzut.

      Bacăul, în presa de altădată

        Dacă răsfoiești arhivele ziarelor de acum o sută și mai bine de ani descoperi că lumea nu era foarte mult diferită față de astăzi. În definitiv, fondul ne rămâne același, chiar dacă forma se schimbă. Hoții? Au fost și atunci. Crime, politicieni sau falimente, probleme cu Justiția sau lansări de carte? Și atunci, și acum. Limba numai pare puțin schimbată.

        Rămâne, însă, parfumul unei epoci apuse și nostalgia unei lumi care ne fascinează. România liberă, Adevărul, Epoca, Românul, Telegraful român, iată câteva titluri din presa națională pe care am reușit sa le găsim în arhive. Ba, chiar dacă ne luăm dupa aparențe, Telegraful român era ziar străin, pentru că apărea în Transilvania aflată sub stăpânire maghiară.

        Apropo de maghiari, o să vedeți un articol despre niște arme descoperite în Bacău.

        Din articol lipsește contextul, care este prezentat pe larg în monografie lui Costache Radu: armele fuseseră depozitate în vederea unei revoluții în Ungaria pe vremea lui Cuza. Au stat în depozite ani de zile până au fost găsite din întâmplare. Până să se miște autoritățile, puștile au fost „confiscate” de Garda civică locală în urma unei acțiuni ca-n filme: cetățenii înarmați ai Bacăului s-au deplasat pas de paradă până la depozit și au surprins santinelele pe care le-au dezarmat și au furat armele. Cu mare greutate autoritățile au reușit să dezarmeze cetățenii Bacăului și să ducă armele la loc sigur.

         

        Tichetele pentru pensionarii din municipiul Bacău se vor trimite prin poștă

          Deși municipalitatea ar fi vrut să reducă numărul pensionarilor care ar fi urmat să beneficieze de tichetele pentru alimente, prin coborârea valorii pensiilor până la care s-ar fi acordat, ideea nu a fost dusă la capăt.

          Primarul Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu a propus Consiliului Local Bacău coborârea acestui prag de la 1.380 la 960 de lei pe lună, astfel încât pensionarii cu venituri peste 961 de lei nu ar mai fi beneficiat de tichetele în valoare de 150 de lei.

          Propunerea, însă, a fost retrasă din dezbaterea Consiliului Local, la ședința de vineri, astfel încât rămâne valabilă vechea decizie care stabilea plafonul pensiei la 1.380 de lei. Tichetele, a anunțat edilul, vor fi trimise prin poștă.

          Primarul Viziteu spune, însă, ca situația nu va rămâne așa anul viitor.

          „Începând de anul viitor, vom implementa politici sociale coerente pentru a interveni doar acolo unde nevoile sunt mari. Este primordial pentru comunitate ca banii să fie alocați investițiilor majore care aduc dezvoltare și implicit, ridicarea nivelului de trai în municipiul Bacău”, a declarat primarul Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu.

          110 ani de administrație silvică la Căiuți

            Silvicultorii băcăuani au marcat împlinirea a 110 ani de administrație în Ocolul Silvic Căiuți. Evenimentul a avut loc la sediul ocolului silvic, în prezența mai multor șefi de ocoale silvice din județul Bacău și a autorităților locale. Cu acest prilej au fost resfințite cele două clădiri principale ale ocolului silvic din Căiuți, una construită în anul 1921, cealaltă în 1942, dar și o panoplie pe care apar numele celor 21 de șefi ale acestui ocol de la înființare până în prezent.

            Marcarea evenimentului le-a dat ocazia organizatorilor să facă un cuprinzător și interesant istoric al silviculturii în România, în județul Bacău și, evident, în Ocolul silvic Căiuți. La principalele momente istorice care au marcat viața și organizarea comunității din Căiuți a făcut referire și istoricul Vilică Munteanu, originar din vecinătatea acestei comune. „Suntem într-o zonă binecuvântată de Dumnezeu, în care istoria este la ea acasă, aici unde s-au întâmplat multe și s-a pus și o amprentă asupra neamului românesc. Să nu spunem decât numele domnitorului Ștefan cel Mare. Eu nu pot afirma că el s-a născut la Borzești, deși unii istorici s-au aventurat în acest sens. Dar, poate ei au unele documente. Însă Ștefan cel Mare a copilărit, cu certitudine, pe aceste meleaguri. Iar de la Borzești până la Căiuți nu e distanță mare”, a spus Vilică Munteanu.

            A fost amintită și trecerea prin vecinătatea zonei, la 1600, pe Valea Oituzului spre Suceava, a primului unificator al țărilor române, Mihai Viteazul. Nu putea fi omis nici celebrul pod construit în vremea lui Ștefan cel Mare la Căiuți, care este cel mai vechi pod practicabil din țara noastră. La Căiuți, a mai precizat istoricul, a fost și unul dintre puternicele unioniste, la începutul celei de a doua jumătăți a veacului al XIX-lea. Tot aici, după de Cuza a fost forțat să abdice, țăranul român, cel care știa de Cuza că le-a dat pământ, au spus „Nu-l vrem pe Hopînțol, prinț străin fără de țară (primul rege al României, reprezentant al dinastiei Hohenzollern – n. n.). Îl vrem pe Cuza, că ne-a dat pământ”. Vilică Munteanu a făcut referire și la Școala de silvicultură care a funcționat aproape 20 de ani la Căiuți, una din doar cele trei care erau în țară, înființată în anul 1919. „La acest moment aniversar – a conchis istoricul – ce pot să urez? Pădurea să beneficieze de respectul care i se cuvine, pentru că ea a fost furnizoare de hrană, de obiect al muncii, sursa, bogăția și izvorul. Să le urăm silvicultorilor multă putere de muncă, dar și o mai atentă aplecare a celor care îi conduc asupra a ceea ce înseamnă pădurea. Să nu mai plece copacii noștri peste granițe”.

            Istorie sinuoasă a silviculturii în zona Căiuți

            Despre istoricul complex al silviculturii românești și al celei din zona Căiuți a vorbit șeful Ocolului silvic, inginerul Relu Orîndaru. Au fost menționate date și exemple încă din perioada relațiilor feudale și a celei din Principatele Române, de când suprafețe de pădure se aflau în posesia celor care se distingeau în războaiele purtate de domnitori, dar și a boierilor protejați și a clerului. Existau moșii ale răzeșilor și ale boierilor, la Căiuți o mare proprietate de acest fel fiind a cunoscutei familii Rosetti. În 1818, domnitorul Alexandru Calimachi a dat hatmanului Răducanu Rosetti dreptul de a înființa târgul Căiuțului, iar urmașul lui a adus în zonă primii lucrători forestieri. Tot în zonă erau și întinse păduri ale mănăstirilor.

            În România, Direcția Generală Silvică a luat naștere în anul 1860, iar la 1 aprilie 1909 a fost promulgată „Legea pentru organizarea Ministerului Agriculturei și Domeniilor” prin care a luat ființă Ocolul silvic Căiuți, în regiunea silvică II Bacău, care va avea 15 ocoale silvice. În zona Căiuți, prima denumire a ocolului silvic a fost Helteu-Vrânceni. Ce a urmat aici s-a datorat și evenimentelor istorice prin care a trecut întreaga Românie.

            Astăzi, Ocolul Silvic Căiuți este unul dintre cele 14 ocoale ale Direcției Silvice Bacău, sub tutela regiei Romsilva. În prezent, la Căiuți mai sunt în administrarea statului doar 15.655 ha de pădure, iar în proprietate privată peste 3.500 ha. Silvicultorii au făcut, tot cu prilejul evenimentului de marcare a celor 110 ani de la înființarea ocolului silvic Căiuți și unele considerații privind viitorul administrării pădurilor din zonă.

            Acțiune de voluntariat: De la suflet de copil către suflet de copil

              Spiriduşii Moșului, ajutaţi de elevii, părinţii şi cadrele didactice din Şcoala Gimnazială „Alexandru cel Bun” Bacău, şi-au unit forţele pentru a aduce o rază de bucurie, dăruind cadouri celor 140 de copii din Parohiile Recea şi Galeri, din comuna Horgești, dar și din Parohia Bărtășești, din comuna Ungureni.

              Acţiunea s-a desfăşurat în colaborare cu părintele paroh Laurențiu Irimia, în cadrul proiectului de voluntariat „Inimi pentru Inimi – De la suflet de copil către suflet de copil”, acțiune ajunsă la cea de-a șaptea ediție. Deși perioada pe care o traversăm ne impune o anumită distanţare socială, elevii de la Școala „Alexandru cel Bun” au dorit să continue acţiunile de voluntariat cu care s-au obişnuit şi, în condiţii de siguranţă, au reuşit să dăruiască colegilor lor cadourile mult visate! Visul unuia dintre copii, cel de a primit un calculator complet echipat, a fost realizat graţie efortului depus de prof. Florea Gabriela.

              De asemenea, colectivul clasei pregătitoare, coordonaţi de prof. Carmen Lucia Moisă, directorul școlii, au dorit să sprijine cu donaţii în bani şi materiale familia Sandulache din comuna Odobești, sat Băluşa, o familie numeroasă care, din nefericire, locuiesc în condiţii precare, într-o casă fără curent electric şi apă curentă, ajutându-i să se conecteze la reţeaua de energie electrică pentru a putea petrece Sărbătorile de iarnă într-o atmosferă caldă și plină de veselie.

              „Prin voluntariat, copiii și adulții își creionează mai bine setul de valori după care se conduc în viață, învață să aprecieze bunurile, bucuriile pe care le-au făcut celor din jur, își setează obiective mai realiste în viață. Am considerat că este şi de datoria noastră ca dascăli să-i învăţăm pe copii şi părinţi să identifice problemele comunităţii şi să se implice în rezolvarea lor, a declarat directorul școlii, prof. Carmen Lucia Moisă.

               

               

              Întotdeauna voi fi eu!

              Pe când mă întorceam acasă, la o oră târzie, pe o străduță întunecată, ceva mi-a căzut la picioare. Habar nu aveam ce era, cert este că zgomotul pe care l-a făcut, ecoul pe care l-a trezit brusc în mine, m-a făcut să tresar și să mă întreb: Cine sunt eu? Se spune că atunci când ești bun la suflet, Dumnezeu este cu tine oriunde. Atunci de ce să-mi fac griji? Frica nu ar trebui să aibă loc în sufletul nostru. Când îl iubești pe Dumnezeu nu mai ai nicio teamă! Acesta este adevărul! Dacă vă păstrați sufletul curat, teama nu pune stăpânire pe voi. Așa este! Vezi, m-am liniștit, spun repede! Indiferent care este sursa gândurilor tale, există un aspect pe care doresc să-l subliniez: Tu și numai tu deții controlul asupra propriilor acțiuni. Nu mă surprind încercările din viața mea niciodată. Ele sunt experiențe ca oricare altele. Sunt tristă, iar apoi sunt foarte fericită. Așa este viața! Câtă rabdare, ai putea spune… Da, am răbdare! Răbdarea îți dă tot ce ai visat. Ea este singura care demonstrează că știi ce vrei. Și eu știu ce vreau! Să fac bine familiei mele și semenilor mei. Ca și cum mi-aș face mie acel bine. Dar cum putem face cât mai mult bine, pentru cât mai mulți oameni, cu resursele pe care le avem? Fiecare ne pricepem la ceva. Fă ceea ce știi tu mai bine și nu uita: nu reinventa roata, lasă-i pe pricepuți să o facă!

              M-au luat gândurile… mai am puțin și ajung acasă. Deja am parcurs jumătate din drum. Sună telefonul! Tresar din nou. Nu răspund! Voi face zgomot și mai tare. Noaptea e mai bine să fie liniște. Cum, iar te sperii? Nu, doar mă întreb din nou: Cine sunt eu? Sunt omul care iubește recunoștința… Sunt recunoscătoare vieții, extrem de recunoscătoare! Am o familie tare frumoasă și suntem sănătoși. Este cel mai prețios lucru din viața mea. Astfel, devin conștientă de faptul că am binecuvântarea lui Dumnezeu. Știți de ce? Pentru că atunci când port recunoștință în suflet, am certitudinea că Dumnezeu mă iubește și mă va ajuta mereu. Cum se spune? Ajutorul tău pentru mine este de la Dumnezeu. Chiar așa este și îți mulțumesc!

              Mai am puțin și ajung acasă… Nu am mai mers de mult pe jos, mai ales noaptea. Uff, și este atât de frig! În schimb nu îmi este teamă de nimic, asta contează cel mai mult. De fiecare dată vorbesc în termeni optimiști despre felul în care mă simt. Da, acum mă simt în siguranță, îmi place să dau vești bune tuturor, îmi place să vă încurajez și să vă fac complimente, ori de câte ori am ocazia. Îmi place să vă povestesc despre lucrurile pozitive pe care le fac zi de zi. Îmi place să vă ascult problemele și sunt săritoare atunci când îmi cereți ajutorul. Vă încurajez și mă bucur de sprijinul vostru mereu, căci cred în capacitatea noastră de a reuși, mai ales că am încredere deplină în voi. Sunteți minunați cu toții! Îmi place să gândesc în stil mare, deoarece voi prețui întotdeauna oamenii mai mult, îi voi vizualiza de fiecare dată în ipostaza lor cea mai bună. Voi gândi măreț despre oameni, deoarece voi scoate din ei tot ce este mai bun. Așa se întâmplă și acum… Tu ești important pentru mine, ești omul pe care îl vreau în viața mea, omul care mă determină să fac lucruri de calitate! Sunt fericită de fiecare dată când viața îmi scoate în cale oameni ca tine. Ce bine ar fi să întâlnesc pe cineva ca tine, acum, în drum spre casă! Știu cum să faci: mergi cu 25% mai repede. Grăbește pasul treptat… Ai ajuns la 50%? „Da!”Acum fii constant! Stabilește contactul cu tot ce te înconjoară! Fii încrezător în Dumnezeu și spune răspicat:

                Întotdeauna voi fi eu!

                Carmen Barcan, terapeut

              Împreună pentru semenii noștri!

              E vremea solidarității, a faptelor bune, e perioada în care putem dărui celor care au nevoie de ajutor. Oricare ar fi acesta. E timpul Sărbătorilor de iarnă, a mirosului de brad, a bucuriei și a magiei Crăciunului, cu Moșul plin de cadouri. E luna în care putem fi împreună pentru semenii noștri. Acum, dar și pe viitor.

              Se spune că lucrurile nu sunt întâmplătoare și că ele sunt rânduite cu bună știință de Dumnezeu. În seara în care planetele Jupiter și Saturn s-au suprapus formând o stea mare și strălucitoare, așa cum susțin oamenii de știință că s-ar fi întâmplat și la naștera pruncului Isus, în Biserica „Învierea Domnului” din cartierul Nord au avut loc mai multe minuni. Minuni înfăptuie de oameni cu suflet mare, minuni pentru copii.

              Asociația „Poarta Țărnii”, care a luat ființă în vara ce a trecut, fondată de Maria-Cica Șoșu, Marian Vasile Vătămănescu și Fantu Chiper Andreea, a derulat cu succes primul proiect adresat celor aflați în nevoie. Proiectul, intitulat „Scrisoare către Moș Crăciun”, a demarat în urmă cu două luni și a avut un ecou neașteptat. Foarte mulți oameni s-au alăturat acestui demers și au fost de acord să „adopte” scrisorile primite. Unii au pregătit personal cadoul cerut de copii în scrisoare, alții au donat bani, iar alte persoane au ajutat la ce a fost nevoie – cumpărături, transport, împachetat și distribuție. Iar toți cei care i-au scris Moșului au primit darurile la care au visat.

              Primele cadouri au fost împărțite copiilor din clasele pregătitoare, I și a II-a din comuna Sărata. 26 de cadouri au ajuns la cei mici iar alte 20 de pachete cu alimente au fost oferite familiilor mai nevoiașe. Apoi, bucuria și emoțiile au fost la cote ridicate ieri seară, atunci când mai mulți copii din cartierul Nord l-au întâmpinat pe Moș Crăciun în Biserica „Învierea Domnului”.

              Micuții, însoțiți de părinți, nerăbdători, au ajuns cu jumătate de ceas înaintea Moșului. Simpaticul „bătrânel” i-a poftit rând pe rând pe copii lângă el și le-a împărțit coduri. Unele pachete erau mai mari decât „destinatarii”, iar emoția și bucuria din ochii copiilor erau de nedescris. Cei mici i-au cântat Moșului colinde, au promis că vor fi cuminți și că vor învăța mai bine. Peste 40 de copii au fost mai fericiți, mai ales că oamenii cu suflet mare din Asociația „Poarta Țărnii” au decis să împartă bucurie și speranță.

              „M-am născut și trăiesc în comuna Sarata-Bacău, am muncit și am reușit! Viața mi-a dăruit împlinire și bucurie pentru că am un soț minunat, prin muncă și consecvență avem tot ce ne trebuie. Acum, spre toamna vieții, vrem să dăruim semenilor sprijin, ajutor, motivație, bucurie și, de ce nu, un exemplu pentru tineri, care, prin implicare, altruism și solidaritate, pot salva oameni, crea speranță, schimba în bine destine și avea, astfel, succes în viață! Mulțumim tuturor sponsorilor, voluntarilor și oamenilor de bine care s-au alăturat asociației pentru bunăstarea comunității! Vă așteptăm în continuare la următoarele activități ale asociației!”

              Maria-Cica Șoșu, președintele asociației „Poarta Țărnii”

              NOI ȘI VOI, ÎMPREUNĂ PENTRU BUNĂSTARE ȘI ARMONIE!

              Pentru viitor asociația își propune să contribuie la viața comunității prin strângere de fonduri pentru acțiuni caritabile pentru copii, vârstnici și persoane cu venituri minime, activități susținute de ecologizare și înfrumusețare a mediului, organizarea de ateliere de creație pentru copii, organizarea de călătorii culturale, pelerinaje și drumeții în natură, șezători cu momente artistice, întâlniri cu personalități ale comunei și alți invitați din mediul academic etc.

              Motto-ul asociației este „Fă o faptă bună în fiecare zi și lasă-l pe Dumnezeu să se ocupe de restul. Pentru acest motiv există asociația, pentru a se uni forțele, curajul, priceperea, ideile constructive și timpul în a contribui cu bucurie la bunăstarea semenilor!

               

              Dispărut de acasă, căutat de familie

                Poliţia desfăşoară activităţi de identificare a numitului GAVRILĂ SERGIU în vârstă de 32 ani, domiciliat în Comanești, jud. Bacău, care la data de 13.12.2020, a plecat de la domiciliu în mod voluntar și nu a mai revenit.

                Semnalmente: înaltime 1,85 – 1,90 m, greutate aprox. 85 kg, par saten, tuns scurt, ochi negri

                Semne particulare: fără

                La data plecării era îmbrăcat cu blugi de culoare albastra, pulover de culoare închisă, adidaşi de culoare grena.

                În cazul în care deţineţi date cu privire la persoana în cauză, vă rugăm să apelaţi Poliţia prin 112 sau să vă adresaţi celei mai apropiate unităţi de poliţie.

                Evoluția pieței asigurărilor în primele 9 luni ale anului

                Piața asigurărilor din România a ajuns, în primele 9 luni ale acestui an, la un volum al primelor brute subscrise de peste 8,5 miliarde lei, în creștere cu aproximativ 4,8% față de valoarea înregistrată în aceeași perioadă a anului anterior.
                Pe segmentul asigurărilor generale, valoarea primelor brute subscrise a ajuns, în intervalul ianuarie – septembrie 2020, la 6,87 miliarde lei, în creștere cu 6,3% față de aceeași perioadă a anului trecut. În același timp, primele brute subscrise aferente asigurărilor de viață au scăzut ușor, cu 1,3% în intervalul de referință, până la valoarea de 1,64 miliarde lei.

                Piața asigurărilor generale rămâne dominată de asigurările auto, astfel încât acestea (clasa A3 – Asigurări de mijloace de transport terestru, altele decât cele feroviare și clasa A10 – Asigurări de răspundere civilă auto, inclusiv răspunderea transportatorului) reprezintă aproximativ 71% din totalul primelor brute subscrise pentru activitatea de asigurări generale și 57% din totalul primelor brute subscrise de societățile de asigurări în primele 9 luni ale anului 2020.

                Asigurările de sănătate au continuat să înregistreze dinamici pozitive și în primele 3 trimestre ale anului 2020, cu un volum al subscrierilor de aproximativ 351 milioane lei, în creștere cu aproximativ 18% față de aceeași perioadă a anului precedent, majorându-și ponderea în totalul primelor brute subscrise de societățile autorizate și reglementate de A.S.F. la 4,1%.

                Contextul actual, marcat de incertitudini sporite cu privire la evoluția viitoare a activităților economice amplificate de efectele negative ale pandemiei COVID-19, a determinat creșterea interesului pentru asigurările de garanții (clasa A15). Acest tip de asigurări a înregistrat un volum al primelor brute subscrise de aproximativ 364 milioane lei, în primele 9 luni ale anului 2020, în creștere cu 92% față de aceeași perioadă a anului precedent, aducându-și, astfel, aportul la tendința de diversificare a pieței asigurărilor din România.

                Piața RCA

                În primele trei trimestre din anul 2020, gradul de concentrare se menține la un nivel ridicat pe piața asigurărilor obligatorii de răspundere civilă auto. Astfel, primii doi asigurători cumulau aproximativ 75% din portofoliul de asigurări RCA din România.
                Valoarea totală a primelor de asigurare subscrise pentru asigurările RCA, în primele 9 luni ale anului 2020, a ajuns la aproximativ 2,94 miliarde lei, restul până la totalul clasei A10 (3,10 miliarde lei) reprezentând asigurările transportatorului pentru marfa transportată în calitate de cărăuș și asigurările RCA subscrise pe teritoriul altor state membre UE în baza dreptului de liberă prestare a serviciilor. Comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, valoarea primelor brute subscrise a crescut cu circa 4%.
                Pe ansamblul întregii piețe, prima medie RCA anualizată a scăzut cu aproximativ 1% la 30 septembrie 2020, comparativ cu aceeași perioadă din anul precedent, înregistrând valoarea de 626 lei.
                Dauna medie RCA plătită pentru vătămări corporale în primele 9 luni ale anului 2020 a crescut comparativ cu aceeași perioadă din anul precedent cu aproximativ 17%, iar cea pentru daune materiale a crescut cu circa 4%.

                Solvabilitate II

                Valoarea fondurilor proprii eligibile să acopere cerința de capital de solvabilitate se afla la finalul celui de-al treilea trimestru al anului 2020 la nivelul de 6,07 miliarde lei, în creștere cu 14% comparativ cu valoarea înregistrată la 30 septembrie 2019. La finalul lunii septembrie a anului 2020, atât valoarea activelor, cât și cea a obligațiilor societăților de asigurare (măsurate conform principiilor regimului Solvabilitate II) au înregistrat modificări comparativ cu valorile înregistrate în aceeași perioadă a anului precedent. Activele totale au crescut cu 8%, iar datoriile totale ale societăților de asigurare au crescut cu 7% în primele nouă luni ale anului 2020 comparativ cu valoarea înregistrată în aceeași perioadă a anului anterior.

                Ratele SCR și MCR

                Ratele SCR și MCR calculate la nivelul pieței ca raportul dintre totalul fondurilor proprii eligibile să acopere cerințele de capital și valoarea totală a necesarului de capital au înregistrat valori supraunitare, în creștere comparativ cu aceeași perioadă a anului anterior. Rata SCR la nivelul pieței s-a situat la un nivel de 1,83, iar rata MCR la o valoare de 4,44.
                Indemnizații brute plătite

                Despăgubirile brute plătite de societățile de asigurare pentru activitățile de asigurări generale și de viață (incluzând răscumpărările parțiale și totale și maturitățile) au înregistrat, în primele 9 luni ale anului 2020, o valoare de circa 5 miliarde lei, fiind observată o atenuare a ritmului de creștere în perioada de referință față de dinamicile anuale înregistrate în perioadele anterioare.

                Brokerii de asigurare

                Primele brute distribuite de companiile de brokeraj pentru asigurările generale și asigurările de viață s-au situat la o valoare de 5,77 miliarde lei, în primele 9 luni ale anului 2020, în creștere cu 9,2% față de aceeași perioadă a anului anterior. Ponderea veniturilor din activitatea de distribuție în volumul de prime distribuite la nivelul pieței de brokeraj în asigurări a fost de 17,64% (comision mediu), pe segmentul asigurărilor generale acesta fiind de 16,63%, iar pe segmentul asigurărilor de viață fiind de 45,21%.
                Mai multe detalii despre evoluția pieței asigurărilor în primele 9 luni ale anului 2020 puteți să găsiți AICI.

                Biciclist accidentat pentru că nu a respectat regulile de circulaţie

                  La data de 19 decembrie a.c., în jurul orei 17.30, poliţiştii Serviciului Rutier au cercetat un accident rutier produs în localitatea Filipeşti, în urma căruia o persoană a fost rănită.

                  Din cercetarea efectuată la faţa locului a reieşit faptul că un bărbat de 51 de ani, din comuna Filipeşti, în timp ce se deplasa cu bicicleta, pe DN 2-E 85, a efectuat manevra de viraj la stânga fără să se asigure şi a intrat în coliziune cu un autoturism condus regulamentar, de un bărbat de 36 de ani.

                  În urma impactului, biciclistul a avut nevoie de îngrijiri medicale.

                  Ambii conducători de vehicule au fost testaţi alcoolscopic, rezultatul fiind negativ pentru conducătorul auto şi 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul biciclistului şi li s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

                  Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă.

                  Poliţiştii recomandă bicicliştilor ca înainte de a schimba direcţia de mers, mai ales spre stânga sau la depăşire, să se asigure temeinic – din faţă şi din spate – că nu se apropie niciun autovehicul, să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, iar atunci când se deplasează în grup, numai în coloană câte unul. Să nu circule cu bicicleta sub influenţa băuturilor alcoolice! Să respecte semnificaţia indicatoarelor rutiere!

                  Cercetat penal pentru conducere sub influenţa alcoolului

                    La data de 20 decembrie a.c, poliţiştii Secţiei 2 Poliţie Bacău au depistat, în trafic, un bărbat de 31 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism, aflându-se sub influenţa alcoolului.

                    Bărbatul în cauză a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat şi i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

                    Poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

                    Autor de furt reţinut de poliţişti

                      Polițiștii din Buhuşi au depistat și reținut un tânăr de 26 de ani, bănuit de săvârşirea a două infracţiuni de furt calificat.

                      La data de 17 decembrie a.c., doi bărbaţi din comuna Blăgeşti au sesizat poliţiştii cu privire la faptul că persoane necunoscute le-ar fi sustras bunuri din locuinţe.
                      În urma activităților desfășurate de către polițiștii din cadrul Postului de Poliţie Blăgeşti, autorul faptelor a fost identificat, în persoana unui tânăr în vârstă de 26 de ani, din localitate care a recunoscut comiterea furturilor.

                      Astfel, în luna noiembrie a.c, la intervale de timp diferite, bănuitul ar fi pătruns în două locuinţe de unde ar fi sustras obiecte casnice, electrocasnice şi fier vechi, cauzând un prejudiciu în valoare de aproximativ 2600 de lei.

                      Față de persoana în cauză s-a luat măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore.
                      Tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Bacău, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

                      Identificat de poliţişti după ce a provocat accident şi a părăsit locul faptei

                        Poliţiştii rutieri au depistat şi identificat un tânăr de 22 de ani, care ar fi provocat accident şi ar fi părăsit locul faptei.

                        La data de 19 decembrie a.c., poliţiştii rutieri din Bacău au fost sesizaţi cu privire la faptul că ar fi avut loc un accident de circulaţie pe raza comunei Corbasca, iar conducătorul auto implicat ar fi părăsit locul accidentului.

                        Din verificările efectuate de poliţişti a rezultat faptul că, un tânăr de 22 de ani, din comuna Corbasca, în timp ce conducea un tractor neînmatriculat pe DJ 252C, ar fi pierdut controlul volanului, ar fi părăsit partea carosabilă şi s-ar fi răsturnat în şant. Imediat după accident, conducătorul tractorului ar fi părăsit locul faptei. În urma impactului a rezultat rănirea unui pasager, un tânăr de 28 de ani, din localitate.

                        Poliţiştii s-au mobilizat deîndată şi au depistat şi identificat conducătorul auto care ar fi părăsit locul accidentului.

                        Totodată, s-a stabilit că acesta nu poseda permis de conducere şi avea o alcoolemie de 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat.

                        Bărbatul în cauză a fost prezentat instanţei care a dispus măsura arestării preventive.

                        Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei, conducerea unui autovehicul fără permis, sub influenţa alcoolului şi neînmatriculat.

                        Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău i-au fost repartizaţi 17 noi agenţi de poliţie.

                          17 absolvenți ai școlilor de poliție „Vasile Lascăr” Câmpina și „Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca au intrat în rândurile polițiștilor.

                          Aceștia își vor desfășura activitatea în structurile de investigații criminale, ordine și siguranță publică, logistică şi în cadrul Centrului de reţinere şi rest preventiv al I.P.J.Bacău.

                          Noii colegi își vor începe activitatea la formațiunile unde au fost repartizați, în cadrul ceremoniei festive de astăzi fiindu-le urat un călduros „Bine ați venit” și succes în cariera aleasă.

                          Avocații băcăuani au protestat față de condamnarea colegilor de la București

                          Situație fără precedent. La nivel național, avocații din România au protestat luni, 21 decembrie, la ora 11 fix, față de un caz în care, doi colegi ai lor din capitală au mari probleme în urma unui dosar.

                          La ora stabilită, și avocații din Bacău au protestat, în liniște, pe scările din fața Judecătoriei.

                          „Este un protest spontan, să fim solidari cu colegii noștri care au fost condamnați în dosarul Pădurea Băneasa, respectiv Roșu Mihăiță Robert și Dicu Corina. Aceștia au fost condamnați, în opinia noastră, pentru fapte care țin de exercitarea profesiei de avocat.

                          În fond au fost achitați și propunerea de arestare preventivă a fost respinsă într-o primă fază, după care, Înalta Curte, în calea de atac, au fost condamnați la 5 ani cu executare colegul Roșu, iar colega Dicu cu suspendare”, a precizat avocat Clara Luncanu.

                          Cu alte explicații a venit avocatul Gabriel Ioniță: „Vrem să tragem atenția asupra pericolului real în care se află profesia noastră, dacă Înalta Curte va legitima motivele de apel ale DNA-ului apărute în spațiu public și care, de altfel, au generat o jurisprudență, să spunem așa, foarte periculoasă pentru exercitarea profesiei de avocat, în sensul în care, simpla faptă de a consilia clientul, de a-l reprezenta în fața organelor abilitate pentru anumite reconstituiri de drepturi, ar constitui infracțiune. Or asemenea abordări nu pot fi încurajate într-un stat de drept.”

                          Dacă lucrurile vor rămâne tot așa, și în funcție de ce vor decide organele de conducere ale profesiei, se vor lua și alte decizii, aliniate la deciziile tuturor barourilor din țară.

                          Demersul avocaților băcăuani a avut loc ca reacție ca la condamnările colegilor avocați din București, de pe 17.12.2020 de către Înalta Curte de Casație și Justiție (dosarul Prințu Paul).

                          3 motive să mergi într-un city break

                          O vacanță în care să pleci departe de orașul tău e un mod ideal de a-ți încărca bateriile. Din păcate însă, nu poți să-ți iei mereu săptămâni întregi de concediu. Ce faci atunci? Rămâi pe lângă casă în zilele libere? Dacă totuși vrei să vizitezi un oraș chic, precum Florența, Roma, Paris, sau Barcelona, ai opțiunea unui city break.

                           

                          O vacanță de câteva zile îți va da posibilitatea să savurezi obiective renumite într-un timp foarte scurt. Poți să-ți planifici singur vacanța, sau dacă preferi mai puține bătăi de cap, o agenție de turism îți va oferi tot ce ai nevoie. Tu trebuie doar să alegi destinația. Încă nu ești convins? Iată 3 motive să alegi o vacanță de tip city break.

                           

                           1. Există ceva pentru orice buget

                          Un city break e un mod excelent de a vizita locații care par scumpe atunci când ai un buget limitat. Nu ai de plătit decât 2-3 nopți de cazare.

                           

                          În plus, majoritatea locațiilor oferă carduri pentru turiști prin care vei avea reduceri la diverse obiective și chiar la transportul în comun. Cardurile respective se emit în cele mai multe cazuri pe 2-3 zile, adică exact pe durata unui city break.

                           

                           2. Poți merge oricând

                          Dacă ești genul care urăște să meargă în vacanță în plin sezon turistic, vei aprecia și mai mult city break-ul. Nu e nevoie nici să-ți iei multe zile de vacanță. Alege un weekend, ia lunea sau vinerea liberă și ai o mini-vacanță oricând dorești.

                           

                           3. Poți vizita mai multe destinații în fiecare an

                          Vrei să vezi toată Europa în următorii câțiva ani, dar numărul de zile libere ți-e limita? Vacanțele de tip city break te vor ajuta să-ți atingi țelul mai repede decât crezi. După cum ai văzut, pentru fiecare vacanță 2-4 zile, ai nevoie doar de 1-2 zile libere, așa că vei putea bifa toate destinațiile preferate cât de repede dorești.

                           

                           Ca și concluzie

                          Un city break e ideal pentru oricine își dorește o escapadă scurtă dar frumoasă din monotonia cotidiană. O agenție de turism precum Eurotrip, te va ajuta să planifici vacanța ideală fără prea multe bătăi de cap, astfel ca tu să te bucuri de timpul liber.

                           

                          Articol redactat de: SEO365.ro

                          Un nou call center la Direcția de Sănătate Publică Bacău, în contextul pandemiei de COVID-19

                          Pentru a veni în sprijinul populației cu informații referitoare la infecția cu virusul SARS-CoV-2, simptome, date despre izolare (pentru persoanele confirmate COVID-19)/carantină (contacți direcți) și alte situații generate de pandemia COVID-19, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău pune la dispoziție o linie telefonică CALL- CENTER – 021/414.4434, cu program de funcționare permanent. Personalul de specialitate din cadrul Departamentului Supraveghere în Sănătate Publică din cadrul DSP Bacău, este desemnat, prin rotație, să desfășoare această activitate.

                          „Totodată, în baza unui protocol de colaborare cu Ministerul Apărării Naționale, instituția noastră primește și sprijinul reprezentanților acestui minister. Numărul militarilor implicați în această activitate a fost și este în continuare stabilit de către MApN, conform protocolului”, a precizat dr. Mihaela Arim, director executiv DSP Bacău.

                          La nivelul Direcţiei de Sănătate Publică Bacău mai funcţionează și o linie telefonică de urgenţă, 0729/300.130, care are program de funcţionare permanent, unde cetăţenii pot obţine informaţii utile de prevenire şi combatere COVID-19. Și la Institutul Național de Sănătate Publică din subordinea Ministerului Sănătății este operaționalizată linia TELVERDE: 0800.800.358, destinată persoanelor care doresc informații legate de prevenirea infectării cu virusul SARS-CoV-2 (coronavirus), care are, de asemenea, program de funcționare permanent.

                          La această linie telefonică pot fi solicitate informații despre modul în care se manifestă virusul, modalități de prevenire a îmbolnăvirii și alte detalii legate de conduita preventivă. Cetăţenii sunt rugați să apeleze numărul unic de urgență 112 doar pentru situații de urgență, iar pentru solicitarea de informații să apeleze această linie TELVERDE.

                          Fragmentarea excesivă a terenurilor, piedica agriculturii performante

                          În ultimii ani, la nivelul județului se înregistrează un proces crescând de comasare a tereurilor. Avantajul este clar al fermierilor care, astfel, au posibilitatea de a primi de la stat sprijin pentru a lucra pământul, comasarea fiind una dintre principalele condiții pentru acordarea acestor subvenții.

                          De altfel, fărâmițarea terenurilor a fost și încă mai este principalul factor care ne împiedică să avem o agricultură performantă, întrucât lipsa comasării terenului aduce cu sine și o productivitate scăzută. De aici și importurile masive de produse agro-alimentare care concurează piața de profil, nepregătită să-i facă față. Cert este că, potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Bacău, pentru ca fermierul să poată primi bani de la stat, acesta trebuie să exploateze un teren agricol cu o suprafaţă de cel puţin 1 hectar, iar suprafaţa parcelei agricole să fie de cel puţin 0,3 ha.

                          Situațiile de la APIA indică faptul că, în 2018, nu mai puțin de 18.502 de fermieri au primit sprijin pentru un total de 157.806 de hectare pe care le lucrau, pentru ca în 2019, totalul acestora să crească la 162.858 de fermieri (pentru 17.604 de hectare), ajungând, în acest an, la 166.223 de fermieri care lucrau 17.121 de hectare. Or, reducerea suprafețelor declarate de fermierii care lucrează pământul indică tocmai faptul că terenurile au fost comasate.

                          Întinerirea generațiilor de fermieri

                          Potrivit specialiștilor din domeniu, la procesul comasării se mai adaugă și reîntinerirea generațiilor din agricultură pentru ca acest domeniu să devină eficient. De altfel, aceasta este o preocupare majoră a Comisiei Europene pentru noua Politică Agricolă Comună, în condițiile în care întreg spațiul comunitar se confruntă cu fenomenul îmbătrânirii populației din agricultură.

                          În aceste condiții, au fost propuse stimulente financiare pentru atragerea tinerilor în agricultură. Unul dintre acestea este sprijinul pentru instalarea tinerilor fermieri care va fi dublat, începând de anul viitor. Astfel, tinerii fermieri vor primi 100.000 de euro pentru fiecare proiect eligibil la finanțare.

                          Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău oferă GRATUIT tablete și servicii internet aferente pentru studenți

                          În contextul generat de pandemia COVID-19, care a determinat desfășurarea activităților didactice universitare online, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău a demarat, încă din vacanța de vară, procedurile de achiziționare a unor tablete care să vină în sprijinul studenților cu probleme sociale. Astfel, 170 de studenți, de la ciclul universitar de studii de licență, vor primi tablete și cartele cu servicii internet incluse, care să le faciliteze accesul la învățământul online.

                          „Universitatea «Vasile Alecsandri» din Bacău folosește platforma Microsoft Teams, unde se desfășoară toate activitățile didactice, de cercetare și toate întâlnirile de lucru în domeniul administrativ. Prin acest demers, Universitatea «Vasile Alecsandri» are în vedere asigurarea accesului la învățământul online a tuturor studenților, integrand în acest demers și studenții cu probleme sociale”, a declarat conf. univ. dr. Cristina Cîrtiță-Buzoianu, prorector pentru etica și imaginea universității.

                          Consiliul de administrație și Senatul Universității „Vasile Alecsandri” din Bacău, în parteneriat cu studenții din toate structurile de conducere, au elaborat și aprobat, în mod continuu, regulamente și proceduri noi, precum și modificări la cele aflate în vigoare, astfel încât nicio activitate din cadrul Universității să nu fie afectată de pandemia COVID-19.

                          ULTIMELE ȘTIRI