Acasă Blog Pagina 1801

300 de mașini, oprite de autorități ca să caute COVID-ul

    În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, structurile teritoriale ale M.A.I. au continuat să acţioneze, pe raza judeţului Bacău, pentru siguranţa şi sănătatea cetăţenilor.

    Activităţile de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă au avut loc în sistem integrat şi au vizat, în special, zonele aglomerate, centre comerciale, piețe, dar şi mijloacele de transport în comun, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.

    Astfel, în ultimele 24 de ore, au fost legitimate peste 3.000 de persoane şi au fost controlate 263 de obiective/locaţii cu privire la respectarea prevederilor Legii nr. 55 din 2020.

    Totodată, pentru siguranţa cetăţenilor, poliţiştii de la rutieră au acţionat pentru verificarea mijlocelor de transport persoane, fiind oprite pentru control 304 astfel de autovehicule.

    În continuare, polițiștii, împreună cu celelalte structuri ale M.A.I. și instituții cu atribuții de control, vor acționa, pentru verificarea respectării prevederilor Legii 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.

    Amenzi pentru ocuparea locurilor de parcare destinate persoanelor cu handicap

      Polițiștii locali din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră și Eliberare Permise de Liberă trecere au desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute o acțiune care a vizat modul de respectare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

      Au fost verificate în acest sens locurile de parcare destinate persoanelor cu dizabilități din zona centrală a orașului și a hipermarket-urilor din zona străzilor Nicu Enea, Milcov și Ștefan cel Mare, fiind aplicate un număr de 29 sancțiuni contravenționale, dintre care 16 avertismente, în valoare totală de 5.540 lei.

      Având în vedere perioada aglomerată prilejuită de apropierea sărbătorilor de iarnă, Poliția Locală a Municipiului Bacău recomandă conducătorilor auto care nu dețin card parcare pentru persoană cu handicap să evite parcarea pe locurile special destinate persoanelor cu dizabiliăți deoarece pot fi sancțonați cu amendă cuprinsă între 2.000 și 10.000 lei.

      Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: „CSMeii”, a treia la rând!

      A patra victorie pentru CSM Bacău în actuala ediție a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Și a treia la rând de când Sandu Iacob a preluat conducerea tehnică a „CSMeilor”. Marți, în penultima etapă a turului, băcăuanii s-au impus cu 22-20 (12-10) în fața penultimei clasate, CSM Reșița, la Sfântu-Gheorghe. Cu o formație remaniată (au absentat Crnoglavac, Capotă și Gal), în care s-au evidențiat paradele lui Saldatsenka și pofta de gol a lui Iordachi, CSM Bacău a trecut de Reșița la capătul unui joc destul de echilibrat, ce a confirmat forma sportivă în ascensiune a bănățenilor.

      Cu acest succes, echipa lui Sandu Iacob ajunge la cota 12 puncte, egalând în clasament Călărașiul, grupare aflată pe punctul retragerii din campionat din motive financiare. Miercuri, „CSMeii” vor susține, tot la Sfăntu-Gheorghe, ultimul joc al anului, contra CSM-ului București. Împotriva Reșiței, băcăuanii au evoluat în formula: Saldatsenka, Tamaș, Cozma- Iordachi 5 goluri, Serhel 4, Păunică 3, Sretenovic 3, Huta 2, Rotaru 2, Stănică 2, Coric 1.

      Trafic poştal suspendat pe destinaţia Marea Britanie. La fel și zborurile

        Băcăuanii care intenționau să trimită colete rudelor din Marea Britanie trebuie să știe că, începând din această săptămână, traficul poştal internaţional de corespondenţă şi coletărie a fost suspendat. Măsura se aplică și pentru destinaţiile din emisfera sudică, din Oceania, cât şi din zona Americii de Sud. Decizia a fost luată în contextul recent al identificării, în aceste state, a unei tulpini noi, mai agresivă, a SASR – COV – 2.

        „Se suspendă acceptarea la prezentare a trimiterilor poştale internaţionale (EMS, corespondenţă, colete) pentru destinaţia Marea Britanie şi o serie de alte ţări din emisfera sudică: Bolivia, Republica Capului-Verde, Cuba, Filipine, Fiji, Gibraltar, Insulele Norfolk, Insulele Pitcairn, Insulele Solomon, Kiribati, Mali, Marea Britanie, Nauru, Noua Caledonie, Noua Zeelandă (cu insulele Niue, Tokelau şi Cook), Papua Noua Guinee, Paraguay, Peru, Polinezia Franceză, Republica Dominicană, Samoa Occidentală, Tonga, Tuvalu, Uruguay, Vanuatu şi Venezuela”, au precizat reprezentanții Poștei Române.

        Pe de altă parte, și zborurile către/dinspre Marea Britanie ale Blue Air vor fi suspendate. Măsura a intrat în vigoare de pe 21 decembrie 2020, fiind valabilă până pe 2 ianuarie 2021, inclusiv.

        Depunere de coroane la Monumentul Eroilor Revoluției

          În memoria revoluționarilor care s-au jertfit pentru libertate și democrație, astăzi, începănd cu ora 12.00, oficiali, reprezentanți ai unităților deconcentrate, cetățeni ai orașului Bacău, au participat la ceremonia depunerii coroanelor de flori, la monumental ridicat în Cimitirul Central, în memoria lor.

          O gardă de onoare a dat onorul oficialilor. După slujba de pomenire, oficiată în fața flăcării veșnice, s-au depus coroanele.

          Să le fie odihnă veșnică, și amintirea vie!

          Dr. Oana Mihaela Secară, desemnată președintele Consiliului de Administrație al Spitalului Județean de Urgență Bacău

            Dr. Oana Mihaela Secară a fost desemnată, astăzi, președintele Consiliului de Administrație al Spitalului Județean de Urgență Bacău.

            În cadrul ședinței CA a fost aprobată rectificarea de buget pentru acest an și s-au făcut previziunile bugetare pentru 2021.

            A fost aprobat planul de investiții pentru anul viitor, în care sunt incluse obiective precum reabilitarea pavilionului administrativ, care va fi transformat în creșă, lucrări de extindere a Pavilionului C4, dar și extinderea & dotarea secției de Anatomie Patologică.

            Consiliul Județean va susține toate investițiile aflate în derulare la SJU Bacău, care vor continua în același ritm susținut, sănătatea fiind prioritatea centrală a mandatului meu la conducerea CJ.

            „Îmi doresc, de asemenea, să implementăm la nivelul spitalului un instrument de măsurare a satisfacției pacienților, astfel încât – pe seama feed-back-ului primit din partea acestora – să îmbunătățim calitatea serviciilor medicale şi să ameliorăm relația personalului medical cu cetățeanul”, a declarat președintele Consiliului Județean Bacău, Valentin Ivancea.

            „Din discuțiile degajate în cadrul CA a rezultat că propunerea pe care am avansat-o în CJSU, vizând operaționalizarea pavilionului „Spital Municipal”, respectiv a etajelor 3,2,1 şi parter, este singura soluție viabilă de extindere – în plină criză epidemiologică – a capacităților de tratare a cazurilor Covid19 din Bacău.

            Prin urmare, voi propune din nou CJSU Planul integrat de asistență medicală în județul Bacău, instrumentul administrativ prin care vom putea termina lucrările la pavilionul „Spital Municipal” şi vom pune în circuitul medical băcăuan acest imobil spitalicesc de care e nevoie acută”, a mai declarat președintele CJ.

            Băcăuanul Mădălin Ghioc, la iUmor VIDEO

            Ajuns în finala iUmor, băcăuanul Mădălin Ghioc a venit în audiții cu glume despre oamenii din oraș și cu un moment inedit și savuros, care a surprns publicul și i-a făcut să râdă cu poftă. Acesta nu se aștepta nici măcar o secundă să treacă în marea finală, nu se aștepta să treacă mai departe de audiții , pentru el este o mare realizare faptul că a ajuns până aici.

            „Pentru a doua oara este ireproșabil. Ai avut emoții? De câte ori ai repetat? De peste 100 de ori! Mă bucur să aud asta. Te felicit și îți mulțumesc că ai venit.”, a spus Mihai Bendeac.

            Concurentul s-a sincronizat perfect și a primit o mulțime de laude din partea lui Mihai Bendeac și a lui Delia.

            „Tu ne-ai pus în ramă, te pun și eu în ramă”, i-a mărturisit Cheloo.

            „Emisiunea iUmor a fost pentru mine un nou motiv de a mă întoarce acolo unde mă simțeam în largul meu. Editarea video, creativitatea, râsul oamenilor. A fost un moment de „acum ori niciodată” căci am așteptat foarte mult o astfel de ocazie pentru a putea să mă ridic măcar puțin. O mică rampă de lansare dacă se poate spune. Acum că am dat startul și mașina a pornit, îmi propun să rămân cât se poate pe acest drum. Să fac videouri noi, să vin cu idei noi, și să fac oamenii să radă. Sper doar ca feedbackul să fie la nivelul așteptarilor mele”, a declarat pentru Deșteptarea, Mădălin Ghioc.

            Roaming în Marea Britanie în condiții comerciale de la 1 ianuarie 2021

            Începând cu data de 1 ianuarie 2021 reglementările europene privind „Roam like at home” (RLAH) nu mai sunt obligatorii pe teritoriul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord (inclusiv Gibraltar), ca urmare a încheierii perioadei de tranziție după retragerea acestei țări din Uniunea Europeană. Tarifele de roaming în Marea Britanie vor fi stabilite în continuare în condiții comerciale. ANCOM recomandă utilizatorilor români care vor călători în Marea Britanie să verifice în prealabil la furnizorul lor tarifele de roaming aplicabile.

            Roaming în Marea Britanie după 1 ianuarie 2021

            „Încetarea mecanismul „Roam like at home” în Marea Britanie de la 1 ianuarie 2021 înseamnă că operatorii telecom din România nu mai au obligația legală să ofere utilizatorilor roaming la tarife naționale în Marea Britanie. RLAH este un beneficiu garantat doar în interiorul Spațiului Economic European – bineînțeles, nu există o interdicție pentru furnizorii din România să păstreze în continuare Marea Britanie în sfera de aplicare RLAH, dar o astfel de decizie ține strict de strategia comercială a fiecărui furnizor. În orice caz, utilizatorii beneficiază de măsuri de protecție și în cazul călătoriilor în afara Uniunii Europene, precum mesajul de informare personalizat cu privire la tarifele de roaming aplicabile în statul vizitat sau atenționarea cu privire la atingerea plafonului financiar de 50 de Euro, fără TVA, pentru volumul de date consumat în roaming.” a declarat Eduard LOVIN, vicepreședinte ANCOM.

            Roaming în Spațiul Economic European (SEE)

            Începând cu data de 15 iunie 2017, utilizatorii români care călătoresc ocazional în țările din Spațiul Economic European (SEE – Uniunea Europeană, Norvegia, Islanda și Liechtenstein) beneficiază de mecanismul „Roam like at home”, în baza căruia sunt tarifați pentru serviciul de roaming ca și cum ar fi un consum efectuat în România, în afara propriei rețele, în măsura în care acesta nu depășește limitele unei utilizări rezonabile.

            Furnizorii pot stabili anumite condiții de utilizare a serviciului de roaming în UE/SEE (politica de utilizare rezonabilă) pentru a preveni folosirea abuzivă sau anormală a acestui serviciu în alte scopuri decât cele pentru călătorii ocazionale în afara României, de exemplu în scopul de a preveni roaming-ul permanent în UE/SEE.

            În Infocentrul ANCOM, cu ajutorul Calculatorului de date, utilizatorii pot afla volumul de date ce poate fi consumat în roaming fără costuri suplimentare, pe teritoriul UE/SEE, dacă li se aplică o limită pentru utilizarea rezonabilă. Rezultatele din Calculatorul de date nu sunt valabile și pentru utilizatorii RCS&RDS, această societate fiind autorizată de ANCOM, în conformitate cu regulamentele europene, să aplice anumite suprataxe pentru serviciile de roaming în UE/SEE.

            Infracţiuni de braconaj piscicol constatate de jandarmi

              În urma acţiunii desfăşurate seara trecută pe lacul Horgești, jandarmii au depistat trei bărbați care pescuiau cu plase de pescuit tip monofilament, interzise de legislația în vigoare.

              Până la momentul depistării, bărbații respectivi au reușit să prindă o cantitate de pește, din diferite specii, care a fost redat mediului natural din care provenea.

              Jandarmii le-au întocmit celor trei braconieri actele de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ,,deţinere sau folosire a uneltelor de plasă de tip monofilament” și ,,deținerea fără documente legale a peştelui”, fapte prevăzute și pedepsite de O.U.G. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura.

              Actele procedurale întocmite au fost înaintate organelor de urmărire penală în vederea continuării cercetărilor şi aplicării măsurilor legale.

              „Da’ cine vă credeți, băi, «rapacșilor»?”

                Pe final de an, una din marile speranțe ale rock-ului românesc, trupa băcăuană Rapax a lansat primul său video-clip: „Demise”. La o astfel de bijuterie artistică, un altfel de text.

                Dosar: „Rapax”. Filă: „Demise”. Data: 22.12.2020. Notă informativă: „Carevasăzică, așa, «suntem» șmecheri în continuare! Ne ținem de muzică. De rock. De figuri. Nu ne place sistemul, ne pute, da, da, da, vai, ce ne mai pute… «Suntem» anti, anti-sistem. Băi, sistemul îl formăm noi! Noi!! NOI!!! Noi, familia, școala, biserica, forța armată, legea, băieții deștepți de sus și până jos! Nu ne faceți voi pe noi, ați înțeles? Băgați-vă mințile în cap și treceți în rând, ca toată lumea, că numai noi hotărâm cine, ce și cum. Și când hotărâm, s-a zis cu boieria! Cu figurile. Cu protestu’. Așa că, mai bine v-ați vedea de treabă și ați deveni copii cuminți. Că știm totul despre voi. Tot! Ia să vedem, așaaaa, uite-aici: Rapax. V-ați format acum trei ani, la ideea lu’ ăsta micu, Andrei, care tocmai se înhăitase cu «eroul» din clip, din «Demise», Ștefan Ghiorghiu.

                Primul concert l-ați dat în Stage, în decembrie 2017, nu-i așa? Iar titulatura trupei v-a dat-o ăsta pletosu’, zi-i pe nume, Vlad. A găsit-o într-un manual de Latină de a opta, vedeți că știm și asta? Și nu doar trecutul vi-l știm, bă, ci și viitorul; vreți să scoateți un EP de trei piese, poate chiar patru. Ei, ce ziceți? Mai vreți? Vă mai dăm. La fiecare.

                Andrei Bostan

                Pe rând. Începem cu tine, Andrei, ia fii antenă aici! Nume: Bostan. Prenume: Andrei. Data nașterii: 27.06.2005. Loc: Bacău. Buletin nu, nu ne interesează…. adresa, nu, nici asta, na c-am găsit: elev în clasa a IX-a, a IX-a B, ca să fim mai exacți, la Colegiul «Mihai Eminescu». Ești rebel, cum era și taică-tu, Cornel, că de-aia i-ai moștenit și pasiunea pentru tobe. Cu bețele rămase de la el ai început să dai prin geamuri și canapele la vârsta de trei ani.

                Adormeai pe scaune, la concerte, în «cântecele de leagăn» ale celor de la Masked Toys, vezi că nu ne scapă nimic? Te dai în vânt după Slipknot, Red Hot Chilli Peppers, Meshuggah sau cum draq’ le-o mai zice ăstora și mai știm că la preferințe nu vei trece niciodată Metallica, că-i prea mainstream, ci Megadeth, hehehe, cum te mai facem noi în foi de viță, măi băiete! Știm și cât lapte ai supt de la maică-ta, de la Ioana, așa că, spune drept: n-ar fi mai bine să te potolești?

                Alexandra Hrincescu

                La fel cum ar trebui să te potolești și dumneata, domnișoară Alexandra Hrincescu! Păi se poate ca o fată frumoasă, de clasa a X-a, a X-a C la «Vrănceanu», ca să nu crezi că ne scapă ceva, ha, ha!- deci, o fată așa ca dumneata, una născută pe 26 februarie 2004 într-un oraș ca Bacăul, în loc să-și vadă nice and easy de treabă, să se apuce cu dea cu vocea în sistem?

                Îți place muzica? Îți place, că doar și tatăl dumitale asculta chestii precum Led Zepellin sau Nirvana. Bun, bun… Și nouă ne place, cum să nu ne placă? Prin urmare, de ce nu te apuci ’mneatale să cânti ceva așa… mai de-al nostru? O manea, de exemplu? Nuuuuuuuuuu-ți place, sigur că nu-ți place! Dumneata ești cu Rammstein. Ești cu Nirvana.

                Atunci de ce nu-ți vezi doar de școală, că doar înveți foarte bine? De școală și de obiectele preferate. De Chimie, de Germană, că poate te faci medic. Sau profesoară. Chiar crezi că Rapax este – cum spuneai?- «eliberarea de la starea de disconfort» sau poate că era «confort»?

                Tudor Paun

                Ia să ne așezăm și noi mai confortabil și să vedem ce avem despre Tudor. Buun! Tudor Păun, născut la 19.04 2003 în Bacău, elev în clasa a XII-a A la Colegiul Național «Gheorghe Vrănceanu».

                «De voie, de nevoie», ca să te cităm, ești pasionat de mate-fizică, mai ales că intenționezi să urmezi Facultatea de Inginerie Aerospațială. Știi ce, să ne rezervi și nouă niște bilete spre Marte pentru primăvara lui 2030, ok? He-he-he-he, hai bă, stai flexat, că ne place și nouă caterinca! Ai început cu «Phantom of the Opera» al lui Iron Maiden și ai continuat cu bass-ul lăsat moștenire de frati-tu. Îți plac Daft Punk, Muse și Rammstein și crezi că «Rapax este un lucru foarte bun pe care l-am făcut cu timpul meu liber; practic mi-am găsit un loc». Serioso? Păi uite că noi nu credem că Rapax e un lucru foarte bun. Ba din contra, moșule, înțelegi?

                Vlad Prisacariu

                Dar tu, tu, Vlad Prisacariu, înțelegi? Că doar ești și tu băiat deștept. Elev într-a XII-a D, tot la «Vrănceanu», îți plac informatica, mașinile, tehnologia, și domeniul A/V, adică audio-video pentru fraierii care n-au habar. În plus, te-ai născut la Oradea, adică mai aproape de Viena decât de Moscova. Și la anul, pe 6 martie, faci 19 ani, ceea ce ar însemna că ar cam trebui să-ți alegi un drum în viață. Altul decât Rapax, nu crezi? De ce te încăpățânezi? Doar știi că noi știm totul. Îți mai aduci aminte cum ai început să te apropii de rock? Aveai opt anișori, erai singur acasă – singur, ce cringe ! – ai intrat pe youtube și ai dat de Drowning Pool.

                Apoi a venit chitara făcută cadou și tot restul, adică Daft Punk, Ocean Drive, Sick Of It All și celelalte pasiuni nesănătoase, inclusiv Rapax. Vezi cum le mai știm noi pe toate? Știm până și faptul că adori hardcore-ul, deși nu i-ai ascultat pe tăticii de la Bad Brains sau nu i-ai ascultat ÎNCĂ, prietene. Și atunci, de ce te încăpățânezi? De ce vă încăpățânați, «rapacșilor» să arătați lucruri în alb și negru? Hai, lăsați capul jos și alătura-ți-vă frumos turmei.

                Altfel, o să o aveți viață grea! Și voi, și toți ceilalți care vă susțin, Sorin Antohi, Mihai Grecea, Ioana Bostan – avem toate numele – nu vă faceți iluzii! Sunteți talentați, cu bun simț, gândiți cu capul vostru, iar astea nu sunt pe placul nostru. Așa că vom face totul ca vocea și mesajul vostru să fie anihilate. Pentru că doar noi contăm! Doar vocea noastră trebuie să se facă auzită! Doar vocea noastră trebuie… Doar vocea noastră… Doar vocea… Doar…”

                În Letea Veche, serile sunt colorate în lumina Sărbătorilor

                  Zeci de decoruri din spațiul public au schimbat atmosfera în Letea Veche. De câteva zile, în comună serile sunt colorate la propriu.

                  Pe străzile principale și în zona centrală au fost montate instalații luminoase, steluțe, flori de gheață, baghete și globuri. Mii de lumini multicolore înveselesc atmosfera serilor de decembrie premergătoare marilor sărbători din preajma Crăciunului și Anului Nou.

                  „Având în vedere situația cu care ne confruntăm la momentul actual, am dorit să ofer locuitorilor comunei o oază de speranță în preajma sărbătorilor de iarnă. Am organizat împodobirea întregii comune în straie de sărbătoare.

                  Luminițele și bradul frumos colorat aduc spiritul Crăciunului în sufletele noastre chiar și în vreme de pandemie, când trebuie să privim cu optimism spre Anul Nou. Doresc tuturor sănătate, putere, răbdare, credință și încredere! Crăciun Fericit!”, a transmis Petru Dochiei, primarul comunei Letea Veche.

                  Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Final de tur

                  Liga Zimbrilor este pe cale de a trage cortina peste turul actualei ediții de campionat. Ultimele două etape sunt programate astăzi și mâine, la Sfântu-Gheorghe, una din gazdele devenite tradiționale pentru campionatul primei ligi de handbal masculin în vreme de pandemie. Ocupanta locului 14, cu nouă puncte în cont, CSM Bacău speră să obțină cât mai mult din ultimele două jocuri ale anului.

                  Astăzi, de la ora 15.45, băcăuanii întâlnesc penultima clasată, CSM Reșița, în timp ce mâine, de la ora 18.30 să o aibă ca adversară pe CSM București în confruntarea care va pune punct turului. Iar speranțele „CSMeilor” nu sunt deloc deșarte. Cu Sandu Iacob pe banca tehnică, gruparea băcăuană nu a dat greș, învingând mai întâi Focșaniul, la capătul unui joc pe muchie de cuțit (scor 27-26) și apoi Botoșaniul, cu 29-25, într-un meci, de asemenea, cu pronunțate note de echilibru. „Într-adevăr, cu Botoșaniul a fost mai greu decât anticipam, dar esențial este că ne-am impus și am adunat încă trei puncte în clasament.

                  Puncte pe care vrem să le multiplicăm cu ocazia ultimelor două etape ale anului”, a declarat Sandu Iacob. Dacă meciul cu „lanterna roșie”, Magnum Botoșani a fost unul mai dificil decât îl prezentau calculele hârtiei, la fel se pot întâmpla lucrurile și cu CSM Reșița, echipă care a obținut primele trei puncte ale sezonului runda trecută, când a învins-o pe HC 2012 Buzău. „Categoric că victoria reșițenilor ne pune în gardă și ne arată că nu ne așteaptă deloc o sarcină ușoară.

                  Poate că acest avertisment pică bine, deși am fi tratat partida cu ei la fel de atent, chiar și în condițiile în care CSM Reșița nu ar fi trecut de Buzău. Problema este că nu beneficiem de lotul complet”, a precizat Sandu Iacob, care, după absența lui Gal, va trebui să se dispenseze la aceste ultime două jocuri și de serviciile lui Crnoglavac și Capotă. „Sunt absențe importante, dar eu sper să găsim soluțiile potrivite pentru a încheia 2020 cu bine”, a concluzionat tehnicianul „CSMeilor”.

                  Programul etapei a 14-a (marți, 22 decembrie): CSM Focșani 2007- Magnum Botoșani, Steaua București- CSM Făgăraș, AHC Dobrogea Sud- CSM Vaslui, CSM Reșița- CSM Bacău, CSM București- HC Buzău 2012 (ora 16.30, TVR2), Minaur Baia Mare- CSU din Suceava. Partidele Dunărea Călărași- Potaissa Turda și Politehnica Timișoara- Dinamo București nu se dispută, Călărașiul fiind în pragul desființării, în timp ce timișorenii acuză mai multe cazuri de COVID.

                  Programul etapei a 15-a (miercuri, 23 decembrie): CSM Făgăraș- CSM Focșani 2007, HC Buzău 2012- AHC Doborgea Sud, Magnum Botoșani- CSM Reșița, Potaissa Turda- Minaur Baia Mare (ora 16.30, TVR2),  Dinamo București- Steaua București (ora 18.30, TVR1), CSM Bacău- CSM București. CSM Vaslui- Dunărea Călărași și CSU din Suceava- Politehnica Timișoara nu se dispută.

                  Clasament Liga Zimbrilor

                  1 Dinamo București 13 13 0 0 347-244 39p.
                  2 Potaissa Turda 13 11 0 2 397-323 33p.
                  3 Dobrogea Sud 13 10 0 3 319-264 30p.
                  4 CSM București 13 9 0 4 362-331 27p.
                  5 Minaur Baia Mare 13 8 1 4 295-265 25p.
                  6 Poli Timișoara 13 8 0 5 275-257 24p.
                  7 Steaua București 13 6 3 4 309-292 21p.
                  8 HC Buzău 2012 13 6 2 5 346-346 20p.
                  9 CSM Făgăraș 13 6 0 7 263-268 18p.
                  10 CSM Vaslui 13 5 1 7 332-356 16p.
                  11 CSM Focșani 13 5 0 8 200-230 15p.
                  12 Dunărea Călărași 12 4 0 8 242-246 12p.
                  13 CSU din Suceava 12 3 2 7 282-317 11p.
                  14 CSM Bacău 13 3 0 10 237-290 9p.
                  15 CSM Reșița

                  Orășelul copiilor

                    Își avea locul de desfășurare, la începuturi, în vale, lângă Sala Sporturilor. După 1990, timp de câțiva ani, nu s-a mai desfășurat. Cum de fapt se va întâmpla și anul acesta. A fost înlocuit cu Bradul de Crăciun din centrul orașului, festivaluri, concerte, alaiuri de datini și obiceiuri.

                    În zona unde se desfășura, se depozitau an de an, munți de zăpadă adunată din oraș. Copiii se dădeau pe derdeluș, în dreptul blocurilor turn, iar pista de atletism de pe Stadion devenea patinoar. Dacă stăm să analizăm evoluția lucrurilor și micșorarea progresivă a spațiilor care țin de domeniul Primăriei, multe fiind retrocedate, singura locație cu suprafață acceptabilă rămâne Insula de Agrement.

                    1993

                    În perioada rece rămâne foarte puțin folosită. Cu ceva imaginație, se poate amenaja, poate iarna viitoare, pe Insula mică, un orășel al copiilor. Este suficientă o zonă pentru patinaj și două tunuri de zăpadă.

                    2020

                    Au venit tabletele de la Ministerul Educației. Acestea sunt deja distribuite către școlile din județ

                    Elevii din 153 de unități de învățământ, atât din mediul rural, cât și din cel urban, vor primi zilele acestea tabletele atât de necesare pentru desfășurarea activităților în online. Este vorba despre 15.802 astfel de dispozitive electronice, distribuite prin programul „Școala de acasă”, aprobat prin HG 370/2020, derulat de Ministerul Educației, cu achiziții făcute prin Oficiul Național de Achiziții Centralizate.

                    „Aceste tablete au fost primite prin Inspectoratul Școlar Județean Bacău, iar, după ce s-a făcut recepția lor cantitativă, au fost distribuite către școlile din întreg județul, în baza solicitărilor făcute de directorii acestor unități de învățământ încă din luna mai. În această perioadă, tabletele, care au și internet, prin cartelă, pe o perioadă de 2 ani, sunt configurate pentru a fi înrolate pe o platformă online, astfel încât elevii care vor beneficia de ele să aibă acces la programele educaționale”, a precizat prof. Ida Vlad, inspector școlar general.

                    Tabletele sunt în inventarul școlilor și vor ajunge la beneficiari în baza unui contract de comodat, semnat direct de elevii majori sau de părinți, în cazul celor minori. Acestea vor fi folosite pentru derularea activităților educaționale în învățământul online, cu posibilitate de prelungire cât elevul respectiv este al școlii respective (dacă termină școala sau se transferă la o altă școală, în această perioadă, va trebui să predea tableta la unitatea de învățământ care o are în inventar). Cum tabletele au și acces la internet, de asigurarea semnalului în zonă sunt responsabile autoritățile locale.

                    Adevăruri șoptite de alții

                    Uneori, adevărurile despre istoria noastră națională sau despre unii dintre români nu le aflăm, din păcate, din paginile istoriei noastre oficiale. Este nevoie, de multe ori, să ascultăm glasul străinilor sau discursul artiștilor și literaților noștri… Să privim către Revoluția din Decembrie 1989, cea pe care ,,în interior” o ,,judecăm” uneori cu patimă, excesiv de subiectiv. Unii nu acceptă nici măcar gândul că a fost o revoluție.

                    „A fost sau n-a fost?”, filmul regizat de Corneliu Porumboiu, onorat cu premiul Caméra d’Or la Festivalul Internațional de Film de la Cannes, sintetizează probabil cel mai expresiv, sub masca dramei și comediei, percepția despre ultima noastră revoluție…

                    Amar, un condei îndrăgostit de aforism, Vasile Ghica, în volumul „Rezervație gri” sintetiza evenimentul istoric dintr-o altă perspectivă: „Revoluţia din 1989 ne-a oferit libertatea, dar nu şi instrucțiunile de utilizare a ei”…
                    În „Homo deus. Scurtă istorie a viitorului” (Iași, EdituraPolirom, 2018, pp. 121-125),Yuval Noah Harari realizează o radiografie obiectivă a Revoluției, pornind de la mitingul din 21 decembrie 1989, când Ceaușescu, în balcon, „amuțește, ochii i se deschid larg și înlemnește, nevenindu-i să creadă ce se întâmplă.[…] În acea fracțiune de secundă […] se prăbușește o lume întreagă.

                    Cineva din public a huiduit. Lumea nu s-a pus nici astăzi de acord cine a fost prima persoană care a îndrăznit să huiduie. Apoi a huiduit altă persoană, și alta, și alta, iar în câteva secunde masele au început să fluiere, să înjure și să strige: „Ti-mi-șoa-ra! Ti-mi-șoa-ra!”
                    Mirarea lui Harari: „Ceea ce este însă cu adevărat șocant nu e momentul în care s-a prăbușit sistemul, ci faptul că a reușit să supraviețuiască decenii la rând. De ce sunt atât de rare revoluțiile? De ce masele aplaudă și aclamă uneori secole în șir și fac tot ce le poruncește bărbatul de la balcon, cu toate că, teoretic, ar putea să atace în orice clipă și să-l sfâșie în bucăți?” Devorarea idealurilor Revoluției: „România democratică și-a privatizat rapid bunurile, pe care le-a vândut pe nimic foștilor comuniști, singurii care au înțeles ce se petrece și care au colaborat pentru a se îmbogăți reciproc.

                    Companiile de stat care controlau infrastructura națională și resursele naturale au fost vândute foștilor lideri comuniști la prețuri modice, în vreme ce pălmașii partidului au cumpărat case și apartamente aproape pe degeaba”. Firimituri de Revoluție pentru truditorul onest: „Noua elită a României, care controlează țara până în ziua de astăzi, este alcătuită preponderent din foștii comuniști și familiile acestora. Masele care și-au sacrificat viața la Timișoara și București s-au mulțumit cu firimiturile, fiindcă nu au știut cum să coopereze și cum să creeze o organizare eficientă ca să-și urmărească propriile interese”.

                    În final, Harari compară Revoluția Română din 1989 cu Revoluția Egipteană din 2011: „Foștii comuniști români nu erau mai inteligenți decât bătrânii dictatori sau decât demonstranții din București și Cairo. Avantajul lor a fost cooperarea flexibilă. Au cooperat mai bine decât mulțimile și au fost dispuși să dea dovadă de mai multă flexibilitate decât încuiații Ceaușescu și Mubarak”.

                    «România educată» nu are nevoie de istorie

                    România normală și educată de actuala clasă politică nu are nevoie să învețe istoria neamului. În definitiv, după 30 de ani în care politicienii și-au bătut joc de istorie, scoțând din manuale tot ceea ce era important pentru ca elevii să capete imaginea necesară creării unui început de educație patriotică, de ce ne-ar mai deranja că se renunță de tot la studiul acestei materii?!

                    La ce le-ar mai folosi elevilor să învețe o istorie castrată de principalele evenimente, o istorie în care Ștefan cel Mare are cinci rânduri, în care nu se pomenește un rând despre 1907 iar asupritorii românilor sunt elogiați?! Până la urmă, românul nu trebuie să știe decât că a fost dintotdeauna un șparanghelist iar nevasta sau fiica au prestat mereu la video-chat sau la versiunile anterioare inventării Internetului.

                    Atât. Hegemonul nu are nevoie de români care să-și amintească de faptul că, odinioară, opreau armatele turcești, maghiare, poloneze sau chiar germane și, uneori, mai dărâmau imperii. Ion Ghica ne povestește pentru ce era judecat Nicolae Bălcescu sub acuzația de înaltă trădare: la cazarmă aduna sergenții și soldații în timpul liber și le povestea despre vitejiile românilor în luptele cu turcii, tătarii, lehii și ungurii, le povestea despre vremurile lui Mircea, Ștefan și Mihai, ba chiar îi învăța să scrie și să citească.

                    O să ajungem vremurile în care deținerea unei cărți de istorie se va pedepsi grav pentru că – după cum spuneam – cei care au pus stăpânire pe țara asta nu au nevoie de cetățeni care să pună întrebări, ori, blasfemie!, să se revolte și să-și ceară drepturile. Istoria este o materie periculoasă pentru că ne spune clar că în România, românii sunt îndreptățiți să fie stăpâni. Și pe teritoriu, și pe resurse, și pe destin. Or, hegemonul nu dorește asta. El vrea să exploateze în liniște resursele, să ne vândă mărfurile produse de el și să ne folosească drept carne de tun în războaiele sale.

                    Pentru asta are nevoie de un popor român cu un creier cât mai neted, care să nu i se împotrivească și care să-i accepte, bucuros, toate solicitările. Acestea fiind spuse, mă aștept să vină iar vreo fătucă să mă întrebe obraznic cum de-mi permit să scriu ce vreau eu. Pentru că, iată, la trei decenii de la evenimentele care au răsturnat dictatura, se găsesc suficienți tineri care să aibă astfel de dileme: de ce există oameni care își permit să aibă propriile opinii și, mai mult, cum de acești oameni sunt lăsăți să spună lucruri care contrazic dogma oficială?!

                    Unora le place…scrisul

                    Aproape că nu-ți dai seama când trece… anul. În meseria asta, cel puțin, nu ai timp să realizezi că timpul se așterne peste lume, deși, culmea!, tocmai lumea este subiectul tău zilnic, ce-ți stă mereu în față, sub ochii iscoditori. Suntem atât de aplecați asupra lucrurilor încât nu mai știm când s-a făcut luni, vineri sau duminică. Li se întâmplă, cred, tuturor celor cărora le place meseria pe care o îmbrățișează. Unora, se vede, le place scrisul.

                    De multe ori, mi-am auzit colegii zicând că parcă îi zgândără ceva, lăuntric, atunci când nu sunt la muncă, de zici c-ar avea degetele prinse-n priză, simțind nevoia acută de a atinge tastele calculatorului. Chiar și eu m-am surprins întrebând, aproape necontrolat, persoanele pe care nici nu le cunoșteam, iscodindu-le involuntar, dintr-o curiozitate care, în alte condiții, mi-ar fi lipsit.

                    Este, de fapt, prelungirea meseriei pe care o practicăm de decenii, din dorința de a aduce la lumină oameni, lucruri, fapte despre care lumea, altfel, nu ar avea cum afla. Am făcut-o alături de colegi, atât de cei din prezent, care au rezistat vremurilor, cât și de cei care, la un moment dat, au ales alt drum, amintindu-ne, însă, cu drag, despre momentele efervescente din trecutul comun. Cuvine-se a nu-i uita, nicicum, pe cei cărora Divinitatea le-a trasat un alt curs… spre stele. De multe ori, ne-am lăsat umiliți de cei pe care-i interogam, acceptându-le, cumva, tratamentul înjositor, însă doar cât să ajungem la informația ce ne interesa.

                    Alteori, le-am răspuns, la rându-ne, în aceeași manieră mojică, într-o luptă „care pe care”, din care am ieșit cu toții câștigători, dar mai ales Măria Sa Cititorul care a primit la timp informația, așa cum era ea în realitate. Împreună cu el, am trecut încă un an, teribil, pe care nimeni nu îl anunțase, nici măcar ghicitoarele mai mult sau mai puțin celebre. Un an pe care mi-aș dori să-l încheiem cu bine, gândind pozitiv și trimițându-le tuturor recunoștința noastră, mai ales eroilor din linia întâi – medici, în special asistente, ele stând mai tot timpul lângă bolnavii de COVID, infirmiere, brancardieri, ambulanțieri etc. N-am să uit nici de autorități (foste sau în mandat), fie că vorbim de primari, prefecți, președinți de consilii județene sau de politicieni, către care se îndreaptă încrederea că vor duce țara, cu tot cu cei din ea, spre vremuri senine. La mulți ani, Deșteptarea! La mulți ani, tuturor!

                    Cred în libera exprimare, în dreptul la opinie

                    Cum eu am început să scriu în presă de mult, pe timpul cenzurii comuniste, sentimentul de libertate pe care l-am avut când am început să public în „Deșteptarea” a fost unul extraordinar. Am avut senzația că, în sfârșit, pot să mă descarc, să fiu eu cea adevărată, să-mi aleg temele, subiectele, să scriu despre absolut orice voiam. Țineam în rezervă, reprimate, o mulțime de lucruri, de gânduri, păreri ale mele, de atitudini.

                    Așa că am fost foarte bucuroasă când Constantin Călin m-a invitat să țin o rubrică în admirabilul supliment de cultură „Sinteze”, pe care-l coordona. Și povestea mea cu rubricile din ziar (pe lângă ce scriam când am lucrat, efectiv, în redacție) a fost una de cursă lungă: am început cu „Logică de femeie”, am continuat cu „Bric-Brac”, apoi cu „Bricolaje”, iar acum am deschisă o ferestruică, un „Hublou”, prin care arunc o privire, strict subiectivă, asupra diferitelor întâmplări care-mi atrag atenția.

                    Mi-am inventat mereu rubrici, pentru că mă simțeam, eram liberă, nu-mi îngrădea nimeni și nimic creativitatea: „Cinemond”, „Antract”, „Întâlnirea de vineri” (am avut aici o serie de interviuri cu personalități din Bacău, din diverse domenii), am colaborat și cu studioul de televiziune „Alfa”, ca realizatoarea unor emisiuni de cultură, în fine, au fost trei decenii în care nu m-am plictisit. Dimpotrivă, am lucrat mult și cu plăcere și am fost mereu, cu „Deşteptarea”, într-o relaţie cordială, nutrită de spiritul de colegialitate, de prietenie statornică. Avem deja o istorie împreună, un trecut cu multe realizări şi satisfacţii profesionale. Mi-am păstrat întotdeauna autonomia personală în tot ce am scris, exprimându-mi părerile așa cum am crezut eu de cuviință.

                    Sunt eu în fiecare rând care-mi poartă semnătura, nu mă reprezint decât pe mine însămi, nu sunt arondată niciunei alte entități. Iar opiniile mele au fost respectate și publicate întocmai în paginile ziarului. De altfel, eu cred că tocmai din diversitatea opiniilor exprimate în spaţiul unui ziar rezultă plusvaloarea lui, credibilitatea în ochii cititorilor. Cântarea pe acelaşi ton, în cor, nu poate duce decât la sărăcirea mesajelor, la aplatizarea conţinutului. Ceea ce, desigur, nu-şi doreşte niciun ziar de calitate.

                    La împlinirea celor 31 de ani de existență neîntreruptă, îi doresc „Deşteptării” să fie consecventă cu sine, să rămână în serviciul bunului public, al interesului general. Să aibă un program editorial bine conturat, realist, să fie onestă, obiectivă, să pătrundă dincolo de stratul aparențelor, scoțând la iveală adevărul, pentru a-și informa corect cititorii. Să cultive, statornic, valorile autentice, binele, și să fie de partea dreptății.

                    Îi urez „Deșteptării” cât mai multe numere de-acum înainte, cât mai mulţi cititori, viaţă lungă şi prosperă!

                    Încleștare politică pe taxa de salubritate

                      Săptămâna trecută, primarul Bacăului a declanșat o adevărată furtună politică după ce a anunțat că are intenția de a mări taxa de salubritate în oraș. După ce băcăuanii i-au comunicat pe Facebook că nu sunt de acord cu această creștere, și după ce celelalte partide, inclusiv aliații de la PNL, au spus că nu vor vota majorarea propusă de el, primarul Viziteu a dat înapoi.

                      Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu, primarul municipiului Bacău a spus că taxa de salubrizare din oraș este prea mică, fiind sub costuri.

                      “Conform legii, un procent din această taxă, în afară de ridicarea și tranportul deșeurilor, este destinat întreținerii străzilor. La momentul acesta, băcăuanii plătesc 10 lei lunar, sumă care nu acoperă nici măcar partea de deșeuri, restul fiind subvenționat de la buget. Asta înseamnă că în loc să dispunem de bani de investiții în școli, spații verzi, locuri de joacă, îi folosim pentru diferenței de taxă până la acoperirea costului real”, a spus acesta.

                      Vineri seara s-a organizat chiar și o dezbatere publică la Centrul de Afaceri în această problema. Tot vineri, PSD și PNL au anunțat că nu susțin ideea creșterii acestei taxe într-un an în care economia este afectată de criza economică.

                      „Modul arbitrar în care primarul și PNL/USR au stabilit cuantumul taxei de salubrizare, la 24 de lei/persoană/lună, comasând costuri cu servicii distincte, care trebuie să facă obligatoriu (!) obiectul unor proceduri de delegare separate, conduce la nerespectarea legii și încălcarea flagrantă a normelor în vigoare ce reglementează acest tip de servicii. Cuantumul taxei se stabilește în baza unui studiu, care să arate clar din ce este compusă taxa, precum și o fișă de fundamentare a acesteia, defalcată pe costurile din care este alcătuită. Nu pe seama unor aprecieri subiective, în neconcordanță cu angajamentele asumate anterior de Consiliul Local Bacău”, se arată într-un comunicat al PSD Bacău.

                      Liderul organizației municipale a PNL, Dragoș Luchian, a criticat, la rândul său ideea majorării de la 10 la 24 de lei a acestei taxe.

                      ”Am să fiu același om corect pe care îl cunoașteți: sunt de acord că serviciile publice de calitate au un cost, accept că înțelegerile cu organismele internaționale trebuie respectate, la fel cum cred că PNL trebuie să rămână un partener corect față de USR-PLUS. De aceea, vom fi corecți față de toată lumea și nu vom susține o majorare cu niciun leu peste cei 16 prevăzuți în calendarul oficial”, a declarat Dragoș Luchian. După dezbaterea de vineri, chiar viceprimarul Liviu Miroșeanu (PNL) a luat atitudine împotriva creșterii cuantumului acestei taxe dar și împotriva creșterii altor taxe și impozite dorite de primarul Bacăului.

                      „O majorare a taxelor și impozitelor nu înseamnă altceva decât o colectare «pe hârtie», nesustenabilă. În plus, datoriilor acumulate li se adaugă penalități de întârziere, ceea ce dăunează, în mod evident, contribuabililor. La acest capitol, propunerea PNL este aceea ca taxele și impozitele să nu fie majorate, ci indexate cu rata inflației, așa cum a fost ea calculată de Institutul Național de Statistică”, a declarat acesta. Confruntat cu aceste împotriviri dar și cu protestele băcăuanilor pe Facebook, primarul a făcut pasul înapoi și a spus că a fost înțeles greșit că ar dori să crească taxa de salubritate la 24 de lei.

                      „Eronat a fost creată impresia că aș dori să măresc taxa de salubrizare la 24 de lei. Niciodată nu am avut asta în intenție, ci doar am făcut ceea ce orice administrație transparentă și responsabilă ar fi trebuit să facă: să prezinte băcăuanilor care este realitatea costurilor salubrității”, a spus primarul Bacăului.

                      Pensionarii s-ar putea să mai aștepte creșterea pensiei

                        Pensionarii care se așteptau ca încă de la 1 ianuarie 2021 să beneficieze de o pensie mai mare ar putea trăi o imensă dezamăgire. Creșterea punctului de pensie la începutul anului viitor pare nesigură, cel puțin după cum rezultă din ultimele declarații ale ministrului Muncii, Violeta Alexandru, și ministrului Finanțelor, Florin Cîțu. Ministrul Muncii a spus că încă nu a fost luată o decizie definitivă cu privire la momentul în care pensiile vor fi majorate cu 8,1 la sută.

                        ”Decizii efective pe acest subiect, când anume va fi această creștere, vor fi luate de echipa guvernamentală, spre finalul anului (2020-n.n.), după ce se va face evaluarea resurselor bugetare, pentru că tot ce discutăm se bazează pe situația încasărilor la buget”, a spus ministrul Muncii. Și ministrul Finanțelor s-a ferit să dea o dată certă a majorării punctului de pensie, precizând că această măsură va fi aplicată ”în 2021”.

                        Așadar, varianta majorării pensiei de la 1 ianuarie 2021 nu este sigură. Certă este doar creșterea cu 8,1 la sută, ceea ce înseamnă că punctul va urca de la 1.442 lei la 1.559 lei, cu 117 lei mai mult. Din județul Bacău vor beneficia de această creștere aproape 150.000 persoane, atâta fiind numărul pensionarilor. Când anume vor primi o sumă mai mare, rămâne de văzut.

                        ULTIMELE ȘTIRI