16 mai 2024
ActualitateJudo/ Cupa Secureni: Medalii pe pâine

Judo/ Cupa Secureni: Medalii pe pâine

La finalul saptamânii trecute, localitatea ucraineana Secureni a gazduit un turneu international de judo rezervat categoriilor de vârsta Under 11, 13 si 15.Competitia a reunit la start 458 de sportivi reprezentând 24 de echipe din sapte tari: Rusia, Belarus, România, Polonia, Ungaria, Moldova si, bineinteles, Ucraina. La Secureni, SCM JC Royal Club Bacau a participat cu opt judoka si a cucerit trei medalii, dintre care una de aur, prin George Cimbru (U11, categoria 34 kg) si doua de bronz: Stefan Serban (U11, cat. +38 kg) si Ianis Pravat (U13, cat. 30 kg). Bilantul echipei antrenate de prof. Aurel Chelariu a fost completat cu doua locuri 5 obtinute de Stefan Cremene (U13, cat. +32 kg) si Mario Ionita (U15, +55 kg). “Concursul s-a desfasurat pe trei spatii de lupta, iar deschiderea oficiala a fost un succes, desfasurându-se dupa modelul Olimpiadei. Interesant este ca toti delegatii echipelor participante au primit la deschidere câte o pâine traditionala impletita, cu o lungime cam de jumatate de metri. Concursul s-a dovedit o reusita, iar sportivii nostri au invatat multe lucruri eficiente”, a subliniat antrenorul Aurel Chelariu, care s-a declarat satisfacut de evolutia elevilor sai.