Acasă Blog Pagina 1774

O mulțime de salariați și-au reclamat angajatorul

    Sute de actuali ori foști salariați și-au reclamat anul trecut angajatorul, acuzându-l că le-a încălcat drepturi esențiale din Codul Muncii. Mai exact, pe parcursul anului 2020, la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bacău au fost depuse nu mai puțin de 585 sesizări, la adresa unui număr similar de agenți economici, unele semnate de două sau chiar mai multe persoane. Cum era de așteptat, marea majoritate a semnatarilor (480) i s-au plâns ITM-ului că angajatorul lor nu le-a plătit salariile, banii cuveniți pe concediul medical ori cel de odihnă sau sporurile cu caracter permanent.

    Alte persoane au reclamat că le-a fost desfăcut abuziv contractul individual de muncă, nu le-a fost încheiat în formă scrisă acest document ori au fost concediate fără să li se acorde preavizul legal. Nu au lipsit nici cazurile în care semnatarii sesizărilor au reclamat că angajatorul le-a refuzat eliberarea adeverinței care să ateste că au lucrat în unitatea lui. Până la sfârșitul anului, inspectorii ITM au reșit să soluționeze toate reclamațiile depuse la instituția județeană în 2020. Ca de obicei, și de această dată, din păcate, în mai puțin de jumătate din cazuri răspunsul dat de ITM Bacău le-a fost favorabil celor care și-au incriminat angajatorul. În peste 50 la sută din situațiile reclamate, inspectorii ITM nu au găsit la angajator documentele care să confirme cele sesizate. Prin urmare, celor în cauză nu le rămâne decât să i se adreseze instanței care judecă în regim de urgență spețele ce țin de încălcarea drepturilor prevăzute de legislația muncii.

    Reîncepe școala!

    Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, marţi, că şcolile se vor redeschide în format fizic pe 8 februarie pentru majoritatea copiilor.

    „În unanimitate am decis următoarele lucruri: începând de luni, majoritatea copiilor merg fizic la şcoală”, a spus şeful statului la Palatul Cotroceni.

    Bacăul se încadrează în acest moment în scenariul galben. În scenariul galben, copiii merg la grădiniță, ciclul primar merge la școala și elevii de la clasele a VIII-a și a XII-a.

    Casele construite la Rotunda, scoase la vânzare cu 300 de euro

      Peste 200 de case construite pe dealul Rotunda din comuna Gura Văii sunt scoase la licitație de administrația locala la prețuri infime, cuprinse între 270 și 1.250 de euro, informează www. unupetrotus.ro.

      Casele au fost construite în perioada 2005-2006 pentru a-i strămuta pe locuitorii afectați de inundații. Însă sătenilor nu le-a plăcut dealul Rotunda, chiar dacă guvernul a cheltuit peste o sută de miliarde de lei vechi ca să le construiască un sat nou.

      Cinci dintre case erau destinate a găzdui poliția locală, grădinița, școala, dispensarul și serviciul social al Primăriei. Zona era, însă, izolată, iarna bătea vântul, vara era prea soare, apa era departe, platforma industrială, de asemenea, departe. Au stat un an, apoi au plecat în Rădeana. Au cumpărat teren, vreo 2-3 hectare, l-au împărțit în loturi și au construit 50 de case. De la Rotunda, foștii sinistrați nu au plecat cu mâna goală.

      Au luat ferestre, uși, instalații electrice. Prin 2007, autoritățile locale au decis să închirieze casele. După ce închirierea a adus numai datorii, Primăria Gura Văii a încercat să le vândă, evaluând o casă cu un teren de 300 mp la 2.500-3.000 de euro.Nu s-a prezentat nimeni.

      S-a luat decizia în Consiliul Local să se facă o nouă evaluare și să scoată la vânzare din nou, prin 2018 la prețuri cuprinse între 5.200 și 7.000 de euro. Pentru că nu s-a reușit să se vândă nimic, s-a făcut o altă evaluare iar acum casele sunt scoase la licitație la prețuri infime. CP

      Trei candidați pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Bacău

      Adrian Popa, dr. Geta Drăghici și dr. Sebastian Hriban

      Postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Bacău a fost scos la concurs după ce mandatul actualului manager a expirat. S-au înscris pentru ocuparea acestei funcții nu mai puțin de trei candidați: Adrian Popa, actualul manager, dr. Geta Drăghici, medic primar obstetrică-ginecologie, și dr. Sebastian Hriban, medic primar neurochirurgie.

      Actualul manager, Adrian Popa, ocupă această funcție din 2014, dr. Geta Drăghici profesează în Maternitatea Bacău, iar dr. Sebastian Hriban, în Secția de Neurochirurgie a spitalului.

      Postul de manager a fost scos la concurs de Consiliul de Administrație al unității medicale încă de la sfârșitul anului trecut, de pe 28 decembrie 2020. Până astăzi, 2 februarie 2021, a avut loc etapa de depunere a dosarelor de concurs, urmează între 2 și 5 februarie (ora 8.00) verificarea îndeplinirii de către candidați a condițiilor stabilite în anunțul de concurs (etapă eliminatorie), iar etapa de susținere publică și de evaluare a proiectului de management se va desfășura pe 16 februarie, de la ora 10. Rezultatele finale vor fi cunoscute pe 22 februarie, după rezolvarea eventualelor contestații.

      Pentru a ocupa această funcție, candidații trebuie să cunoască limba română, să fie absolvenți ai unei instituții de învățământ superior medical, economic sau juridic, să aibă cursuri în management sanitar, să aibă 2 ani vechime în posturi prevăzute cu studii universitare, să nu fie condamnate pentru săvârșirea unei infracțiuni comise cu intenție, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea, și să fie apți din punct de vedere medical.

      Masă caldă și pentru bătrânii din Bacău, cu pensii mici

      Aproape 500 de bătrâni din municipiul Bacău ar fi trebuit să primească, zilnic, o masă caldă de la stat. Puțin peste jumătate dintre ei au apucat să ceară o masă caldă, restul beneficiarilor nefiind găsiți la domiciu pentru a li se da tichetelor sociale. Bătrânii se plâng că li s-au terminat banii de mâncare.

      Facilitatea se acordă în cadrul Programului Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD). Beneficiarii sunt vârstnicii de peste 75 de ani, care au un venit minim de 800 de lei, lor adăugându-se și persoanele fără adăpost. Potrivit primăriei Bacău, la nivelul municipiului, au fost preluate 484 plicuri conținând acele carduri destinate programului „Mada caldă”, instrucțiunile de folosire și PIN-urile, precum și o listă cu unitățile afiliate de unde se pot achiziționa mesele calde.

      Au fost distribuite, la domiciliul beneficiarilor, 280 de plicuri (271 în luna noiembrie și 9 în luna decembrie 2020). Restul de 204 plicuri au fost returnate la Instituția Prefectului, după 60 zile de la preluare, în data de 11 ianuarie 2021, conform legii”, ne-au transmis reprezentanții Primăriei Bacău.

      „Multă lume sărmană”

      Cert este că în Bacău, sunt nu mai puțin de 9 unități care pregătesc și servesc/livrează mese calde, în schimbul tichetelor sociale:

      – restaurantul „Dumbrava”,

      – „Fresh” Bistro,

      – „Natures Best – Catering”,

      – restaurantul „Kapri” – Catering Bacău,

      – restaurantul „Magic Garden”,

      – restaurantul „Pasaj”,

      – restaurantul „Patema”,

      – restaurantul „Viva”

      – „Spendid Food”.

      „Programul este bun, dar de câteva zile, cred, o săptămână, s-au terminat banii și vin, săracii bătrâni, și ne anunță că nu mai cu ce plăti. Așteaptă să li se vireze banii după 1 a lunii, dar nimeni nu știe când ajung. Poate fi într-o zi – două sau într-o oră. E cumplit. Sunt foarte mulți oameni necăjiți. Băiatul meu, care face distribuția, a venit plângând, într-o zi, de Sărbători, la câtă lume sărmană a văzut că este și la noi, în Bacău. Le ducem noi mâncarea, pentru că sunt unii care nu se pot deplasa”, ne-a spus Ileana Ciuchi, proprietara restaurantului „Pasaj”.

      Balon de oxigen pentru sectorul HoReCa

      Valoarea nominală a unui tichet social pe suport electronic pentru mese calde este de 180 lei/lună. Acestea pot fi utilizate numai pentru achiziționarea serviciilor de servire a mesei calde, pe baza actului de identitate, și doar de la unitățile afiliate. Se pot utiliza maxim 40 lei/zi. „A trebuit să ne descurcăm, cumva, în perioada asta, de criză, când tot sectorul HoReCa a fost închis. Anul ăsta a fost unul de sacrificiu, când trebuia să faci orice ca să-ți menții afacerea. Or, programul ăsta e un balon de oxigen pentru noi. Doar că e foarte mult de muncă. Plus că puteau să intre în program doar cei care aveau și serviciu de catering,  pe lângă activitatea principală, a restaurantului, astfel încât să poată livra masa caldă. Cert este că trebuie să ai mijloace de transport, pentru că e foarte multă umblătură. Avem POS și casa de marcat mobilă. Așa plătesc bătrânii”, a mai spus reprezentatul unui alt restaurant inclus în Programul „Masa caldă”.

      ATENTIE! 10 reguli de siguranță pentru a evita incendiile în locuințe

        Conform statisticilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), peste 25% dintre incendiile produse anul trecut au fost cauzate de instalații electrice de utilizare neconforme (subdimensionate, supraîncărcate, defecte sau improvizate). Incidența acestora crește pe perioada sezonului rece din cauza utilizării improprii a unor aparate de încălzire sau a folosirii unor surse de încălzire „artizanale” (cum ar fi: radiatoare ori reșouri improvizate).

        Sunt mai multe aspecte care țin de instalațiile electrice de uitilizare (interioare) cărora nu le acordăm o prea mare importanţă, din necunoaștere sau ignoranță, dar care pot duce la incidente cu urmări catastrofale, frecvent ireversibile, atunci când este vorba despre sănătatea, siguranța şi viaţa oamenilor.

        Ar trebui să conștientizăm că este preferabilă prevenirea producerii unor astfel de incidente, decât înlăturarea efectelor lor. O abordare preventivă, bazată pe informare, prin identificarea din timp a potenţialelor cauze de producere a unor tragedii şi eliminarea acestora, ne poate feri de pericole.

        Specialiştii Delgaz Grid recomandă respectarea unui set minimal de zece reguli pentru evitarea unor incidente cu consecinţe dramatice:

        • Nu folosiţi instalaţii electrice improvizate;
        • Nu alimentaţi mai multe receptoare electrocasnice de putere mare din aceeaşi priză (circuit);
        • Utilizaţi doar siguranţe calibrate la tabloul electric din locuinţă;
        • Orice modificare a instalaţiei de utilizare din gospodărie poate fi făcută doar cu avizul distribuitorului de energie şi numai de către personal autorizat;
        • Efectuaţi verificarea periodică a instalaţiei de utilizare, cu personal autorizat;
        • Verificaţi periodic cordoanele de legătură ale aparatelor electrice şi înlocuiţi-le atunci când sunt uzate;
        • La suplimentarea aparatelor electrice sau creșterea puterii acestora asiguraţi-vă, prin personal autorizat, că instalaţia existentă poate prelua consumul adiţional;
        • Amplasaţi şi utilizaţi aparatele electrice departe de mediile umede; majoritatea accidentelor de natură electrică se produc din cauza folosirii curentului electric în apropierea sau în contact cu apa;
        • Instalaţi şi utilizaţi aparatura electrocasnică respectând indicaţiile producătorului din prospectul produsului;
        • Nu utilizaţi aparate electrice neomologate.

        Instalație improvizată

        Dimensionarea instalaţiilor pentru majoritatea locuinţelor, la momentul construirii acestora, nu a avut în vedere utilizarea mijloacelor electrice de încălzire/producere apă caldă sau de preparare a hranei (plite, centrale termice electrice, boilere, reşouri, radiatoare, calorifere etc.). În plus, la casele vechi, mai ales din mediul rural ( așa numitele ”case bătrânești”), instalațiile au fost dimensionate pentru un consum redus, corespunzător pentru un minim de iluminat și receptoare electrice de mică putere, disponibile în acea vreme (radio, TV, frigider).

        De aceea, la achiziţionarea unor electrocasnice în plus faţă de dotarea iniţială este obligatorie verificarea instalaţiilor pentru a determina dacă acestea pot prelua în siguranţă consumul suplimentar.

        Alimentarea aparatelor de încălzit prin instalaţii subdimensionate sau improvizate implică riscuri majore de producere a unor incendii, cu urmări extrem de grave asupra vieţii sau bunurilor oamenilor. Aceleaşi urmări le poate avea şi utilizarea unor aparate electrice neomologate/artizanale sau care prezintă deficienţe funcţionale.

        Instalaţiile de utilizare (interioare) se află în proprietatea consumatorilor, fiind în responsabilitatea acestora să le utilizeze corect, să verifice şi să remedieze eventuale defecţiuni cu ajutorul specialiștilor. O deficienţă aparent minoră (contactele slăbite, comutatoare, prize sau tablouri electrice uzate) poate duce la incidente cu urmări dintre cele mai grave.

        Tablou electric, pericol de incendiu

        Orice intervenţie asupra instalaţiilor interioare trebuie realizată doar de către specialişti autorizaţi, care oferă garanţia respectării normelor tehnice şi de siguranţă. Solicitarea serviciilor unor „meşteri de ocazie”, chiar dacă aparent presupune costuri mai mici, implică riscul executării unor lucrări defectuoase ce pot duce la incendii cu distrugerea de bunuri materiale, rănirea sau decesul unor persoane.

        Despre Delgaz Grid

        Delgaz Grid, compania de distribuție din cadrul Grupului german E.ON, operează o reţea de gaze naturale de peste 23.000 km în 20 de judeţe din partea de Nord şi de Vest a României (Cluj, Bistrița Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Sălaj, Timiș, Arad, Bihor, Caraș-Severin, Hunedoara, Mureș, Sibiu, Alba, Harghita, Iași, Botoșani, Vaslui, Suceava, Neamț şi Bacău) şi o reţea de electricitate de aproape 81.900 km în şase judeţe din Moldova: Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui. De la intrarea pe piaţa locală, în anul 2005, E.ON a investit circa 1,7 miliarde de euro în principal pentru modernizarea reţelelor de gaze şi electricitate şi a virat către stat impozite şi taxe de 2,3 miliarde de euro.

        Astăzi marcăm Ziua Mondială a Zonelor Umede

          Agenția pentru Protecția Mediului Bacău marchează, marți, 2 februarie, Ziua Mondială a Zonelor Umede, stabilită prin Convenția semnată la Ramsar, în Iran, în anul 1971. Tema anului 2021 este „Zonele umede și Apa”.

          Obiectivul declarat al Convenției semnată la Ramsar este conservarea zonelor umede care servesc ca habitat al florei și faunei acvatice, pentru că acestea constituie resurse importante cu valoare economică, naturală, științifică și recreativă, a căror pierdere ar fi ireparabilă.

          Zonele umede susțin umanitatea și natura, dezvoltarea economică și socială, prin multiple servicii.

          România este o țară cu o diversitate biologică ridicată, exprimată atât la nivel de ecosisteme, cât și de specii. Ecosistemele naturale și seminaturale din România reprezintă aprox. 47% din suprafața țarii. Au fost identificate și desemnate 435 de situri de importanță comunitară și 172 de arii de protecție specială avifaunistică, reprezentate majoritar de zone umede. Din acestea, 20 sunt înscrise pe Lista Ramsar: Rezervația Biosferei Delta Dunării, Insula Mică a Brăilei, Parcul Natural Porțile de Fier, Parcul Natural Comana, Lunca Mureșului, Tinovul Poiana Stampei, Complexul Piscicol Dumbrăvița, Lacul Techirghiol, Lacul Bistreț, Confluența Olt – Dunăre, Lacul Iezer Călărași, Balta Suhaia, Lacul Blahnița, Brațul Borcea, Dunărea – sectorul Calafa-Ciuperceni, Canaralele de la Hârșova, Ostroavele Dunării Bugiac – Iortomac, Dunărea Veche – Brațul Măcin, Confluența Jiu – Dunăre și Eleșteiele Jijiei și Miletinului (ultima zonă umedă fiind înregistrată în anul 2020).

          Județul Bacău are o rețea hidrografică bine dezvoltată, fiind reprezentată de râurile Siret, Bistrița, Trotuș și afluenții acestora. Lacurile din județul Bacău au luat naștere ca urmare a amenajărilor antropice: Poiana Uzului, Berești, Răcăciuni, Galbeni, Bacău II, Lilieci, Gârleni și Racova. O mare parte din ariile naturale protejate din județul Bacău prezintă în componența lor zone umede, având un regim special de ocrotire și conservare. Toate adăpostesc specii de floră și faună protejate și dețin un rol foarte important în cadrul culoarului de migrație est-european al păsărilor migratoare.

          „În prezent, ne confruntăm cu o intensificare a crizei apei care amenință populația planetei. Folosim mai multă apă decât poate natura s-o acumuleze și distrugem ecosisteme de care viața și apa depind cel mai mult – zonele umede. Doar 2,5% din apa planetară este apă dulce, majoritatea stocată în ghețari, calote de zăpadă montană si acvifere. Mai puțin de 1% din apa dulce este potabilă. Râurile și lacurile dețin 0,3% din apa de suprafață. Prin urmare, avem o cantitate finită de apă, iar modul actual de consum al acesteia este nesustenabil.”
          Petrică Ilieș, director executiv al APM Bacău

          „Miserupiștii”

          N-aș fi singurul care, de fiecare dată când apare, pe la Tv, un politician, îi vine să…schimbe programul. Cred că alții se manifestă mai abitir, făcându-i rău „nevinovatului” dispozitiv de redat imagini sau îndreptându-și furia către pisica cea leneșă care, i se pare, iese enervant de agale din casa abia încălzită. N-am făcut niciun secret din faptul că nu mi-a plăcut niciodată de specimenele despre care fac vorbire, nici de…., nici de… Îmi creștea, brusc, tensiunea când, pe la începuturi, îl vedeam pe marele Haș, huțulul cu ochii bulbucați și tenul rozaliu, cum își declara public nevinovăția, în timp ce își îndesa miliardele de euro, în conturile din Elveția.

          Bașca, își îndemna, fără nicio remușcare, și odrasla, să facă așișderea. Regretul cel mare este că n-a ajuns, ca și cei câțiva complici la jaful repetat, să înfunde pușcăria. N-am nicio urmă de considerație nici față de ceilalți, din barca rivalilor, care, acum, s-au avânturat la cârmă. Mi-i amintesc cum, înainte, opoziția ajunsă, între timp, nedemocratic, să conducă o țară, îi ridiculiza pe „ciumații roșii”, accentuând, cu obstinație, pe prenumele multiple ale acestora: Victor Viorel, Viorica Vasilica, Liviu Nicolae, Eugen Orlando.

          Acum, nu mai auzi pe nimeni clamând Klaus Werner, Alina Ștefania, Lucian Nicolae, Robert Ionatan sau Roberta Alma (oare, ce-o mai fi făcând?), nici măcar Vlad Vasile, Ilie Dan, Stelian Cristian. Ca să nu mai spun că și ei, tot „noaptea, ca hoții” au luat decizii importante pentru toți. Mai mult, vajnicii guvernanți, pe vremea când se zbăteau în opoziție, se buricau cerând demisia oricăriu ministru „ciumat”, de fiecare dată când bătea vântul mai tare prin țară. Acum, nu-l văd pe niciunul dintre ei aruncându-se în fața ghilotinei când le tot iau foc saloanele cu bolnavi. Vorba-ceea: e bine și cald, la guvernare.

          Mă întreb, însă, ce-l califică, oare, pe tânărul de la Sănătate, să păstorească un domeniu atât de special? Aș fi văzut, acolo, un medic sau un specialist în domeniu, nicidecum un … finanțist. Sau pe mincinosul de la Justiție care s-a dat handicapat, falsificând dosarul, ca să primească, de pomană, casă de la ANL? E limpede că toți „miserupiștii” vaccinați de la vârful țării se luptă, din greu, pentru binele propriu, lăsându-i pe părinți să trăiască în teroarea trimiterii copiilor în focarele Covid și pe bolnavi murind sau luptându-se, până la moarte, cu sechelele bolii.

          Vin alocațiile majorate!

            Copiii se vor bucura efectiv de o alocație de stat mai mare începând din această lună. Majorarea cu 20 la sută a intrat în vigoare în ianuarie, dar legea prevede că acest tip de beneficiu social se achită în luna curentă pentru cea anterioară.

            Astfel, copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani și 18 ani vor primi 214 lei față de 185 lei, cât au luat până în decembrie 2020. Cei care au până în doi ani, dar și cei cu dizabilități, cu vârsta între zero și 18 ani, vor beneficia de 427 lei, cu 58 lei mai mult decât au luat anul trecut.

            Amintim că ultima creștere a alocațiilor a fost în august 2020 tot cu 20 la sută, deși încă din ianuarie, anul trecut, conform legii, ar fi trebuit majorate cu 100 la sută. În județul Bacău sunt aproape 150.000 copii. Anul trecut, după majorare, lunar pentru achitarea alocațiilor au fost cheltuite peste 25 milioane de lei.

            O nouă premieră la Spitalul din Buhuși. Compartimentul ATI, abia înființat, a primit primii pacienți

            Spitalul „Prof. Dr. Eduard Apetrei” Buhuși a primit pacienți, cu boli pulmonare, de la alte spitale. Este vorba despre doi pacienți ce au fost transferați de la Spitalul Județean de Urgență Bacău și de la Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț.

            „Sunt pacienți non-COVID, un pacient cu BPOC (bronhopneumopatie obstructivă cronică, o boală pulmonară frecventă) exacerbat infecțios cu necesar de ventilație non-invazivă și un pacient cu ARDS (sindromul bolii respiratorie acute) sever fibroză pulmonară post infectare, negativat!”, a explicat Constantin Poiană, managerul spitalului.

            Pacienții au fost internați în noul Compartiment ATI Non-COVID al unității medicale și se află sub supravegherea medicilor ATI, medicină internă și a altor specialiști. Această nouă structură va fi funcțională pe toată perioada pandemiei sau atât timp cât va fi nevoie. Aici vor fi internați pacienți confirmați pozitiv COVID-19, dar care au și alte patologii, dar și cei care s-au negativat sau au probleme grave de sănătate.

            Compartimentul ATI de la spitalul buhușean are în componență 3 paturi de terapie intensivă, cu 4 medici, care vor asigura continuitatea, și 14 paturi pe unitatea cu dependență ridicată pentru specialități medico-chirurgicale. Doi dintre medicii ATI sunt rezidenți și au fost repartizați, de la Universitatea de Medicină și Farmacie Iași, prin Ordin al șefului Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), la solicitarea Spitalului „Prof.Dr.Eduard Apetrei” Buhuși. De asemenea, tot DSU, prin Dispoziție a Secretarului de Stat dr.Raed Arafat, a repartizat aici, tot la solicitarea unității spitalicești buhușene, 5 dispozitive, concentratoare de oxigen individual, care sunt folosite în noua structură ATI. Mai există 4 ventilatoare mecanice, 1 ventilator de transport, două monitoare de funcții vitale și 12 injectomate! Totodată, au fost montate și rampele / unitățile terminale pentru distribuția gazelor medicale și circuitele electrice, printr-o investiție făcută cu fonduri puse la dispoziție de Primăria și Consiliul Local Buhuși.

            Diasporenii, într-o carte

              Este una dintre primele tipărituri pe 2021 ale Editurii „Junimea” (sau măcar ale seriei în care a apărut: Exit) și aparține unui condeier proteic – Ion Fercu. În 2020 am auzit mai des numele lui, pentru că a avut parte de un succes răsunător: Academia Română i-a acordat Premiul „Ion Petrovici” pentru o lucrare dedicată creației lui Dostoievski, publicată în serial de Revista „Ateneu”.

              Născut la 8 ian. 1952 (în satul Valea lui Ion, comuna Blăgești, județul Bacău), Ion Fercu a pătruns cu legitimitate în spațiul literar de după 1990, tipărind la edituri din țară și din Bacău poezii („Iadul de paradă”, Bacău, Editura „Deșteptarea”, 1996; „Prizonierul prizonierului”, București, Editura „Cartea Românească”, 1998; „Amanții absurdului”, Iași, Editura „Junimea”, 2002), eseuri („Agonia umanului”, Bacău, Editura „Plumb”, 2000; „Prin subteranele dostoievskiene”, Iași, Editura „Junimea”, 2018), romane („Oaspetele”, București, Editura „Cartea Românească”, I-2004, II-2008; „Z”, Iași, Editura „Junimea”, 2009; „Audiența”, Iaşi, Editura Fundaţiei Academice „Axis”, 2012; „Ostaticul Umbrariei”, Iași, Editura „Junimea”, 2015) și un volum monografic: „Teatrul «Bacovia» – 50. Frumoşii nebuni ai marilor iluzii”, Bacău, Editura „Plumb”, 1998. Pentru unele dintre acestea, a fost distins cu premii începând cu anul 2010.

              Debutul publicistic și l-a făcut cu proză în 1970, în revista „ABC…” a Liceului Pedagogic „Ștefan cel Mare” Bacău (îngrijită de profesorul său de română Mihail Andrei), și cu poezie în același an, în „România literară”. De la absolvirea în 1977 a facultății (de istorie-filozofie), a activat ca profesor în orașul Buhuși și, în paralel, a înregistrat una dintre cele mai dinamice vieți social-culturale pe care o poate susține un intelectual. Printre altele, este de mulți ani corespondentul pentru orașul Buhuși (și zona adiacentă) al cotidianului „Deșteptarea” din Bacău. Ion Fercu nu este doar un constatator al realității, ci un om al cetății, avansând propuneri generate de o vie conștiință, a responsabilității fiecăruia dintre noi. De pildă, într-un editorial din ziarul județean se întreba recent de ce elevii liceelor pedagogice, viitori învăţători şi educatoare, nu ies în stradă pentru a protesta față de eliminarea (de vreo două decenii!) a limbii române din pregătirea lor profesională. Chiar! (Din păcate, nu-i târziu nici acum să o facă.)

              Dacă poezia lui „se desprinde din «hohotul» interior bacovian” (Eugen Budău; nu întâmplător Ion Fercu, după pensionare, slujește cartea la Biblioteca Orășenească „George Bacovia” din Buhuși), proza lui este subordonată actualității imediate. „Dac-aș fi fost Dumnezeu” depune mărturie despre cât de prezent este autorul în viața curentă nu din satul natal, nu din comuna Blăgești sau din orașul în care trăiește (acestea le aflăm cu regularitate din coloanele cotidianului „Deșteptarea”), ci din spațiul european, unde au ajuns „diasporenii” noștri. Termenul „diaspora” merită o minimă descriere: „1. Totalitatea comunităților evreiești dispersate ca urmare a distrugerii Ierusalimului și alungării populației de către Nabucodonosor II, regele Babilonului. 2. P[rin] ext[ensiune]. Grup etnic aflat în afara granițelor țării de origine”; din fr. diaspora, adus din neogreacă, însemnând „deseminare, dispersare” (DEX, 2016). Evident că al doilea sens, cel din roman, este azi de circulație mondială. Dicționarul academic anunță că termenul „diaspora” este atestat în scrierile lui Mihail Sadoveanu. Mă grăbeam să vestesc că Ion Fercu este părintele derivatului, diasporean, dar obișnuințele etimologice mă îndeamnă să consult și alte cărți de profil. Îl găsesc doar în „Dicționarul de cuvinte recente” (2013) al Floricăi Dimitrescu, care l-a reperat în ziarul „Cuvântul”, în 1993: „O singură eventualitate ar putea unifica fracțiunile românilor diasporeni […]”. Cotidianul bucureștean îl asociază cu un alt neologism: „pretutindenari”. La „Antena 3” (9 mart. 2007) a fost auzită sintagma „peisajul diasporean”. Și totuși Ion Fercu are partea lui de contribuție la îmbogățirea lexicului românesc, utilizând substantivul diasporean,-i, în vreme ce până la el cuvântul a fost folosit doar ca adjectiv.

              Romanul „Dac-aș fi fost Dumnezeu” este o cronică vastă (328 de pagini) despre drama românilor siliți să pribegească prin lume. Simpla istorie a numelui localității, Mortuc, este avertismentul (suntem la pagina 15 a cărții) asupra a ceea ce au ajuns unele așezări românești după 1990: „Nu sătuc, părinte, ci Mortuc! Murim, ne prăpădim toți, piere satul în curând!”, strigă Vasile al Gherghinei către preotul care îi compătimește pe enoriași: „Sătucul este pe ducă: unii pleacă în străinătate, ceilalți se pregătesc să moară, nu se mai naște nimeni […]”. Așezarea și-a pierdut și identitatea administrativă: în lipsa unui indicator rutier, „un diasporean cu umor și suflet, sosit din Spania, scrisese pe un panou doar atât: Altitudine 984 m”. Câteva coincidențe fac suportabil exilul: țara este una latină, înălțimea orașului (unul dintre cele mai spectaculoase din Europa) este ca a sătucului natal, iar componența literală din prima parte a toponimului este similară: Morella – Mortuc.

              Și ar mai fi ceva care îl individualizează pe român în marea familie romanică: pavăza culturală numită „Miorița”, alcătuită din aproximativ aceleași litere. O citează diasporeanul plin de îndreptățită emfază când este încolțit de spanioli: „Aveți voi castele, catedrale, vizite de regi și umbre de eroi antici, dar la mine, în Mortuc, zace o istorie mare sub colbul timpului, o istorie pe care, să fiți sănătoși dacă nu credeți, o s-o dezmorțesc eu într-o zi, eu, ciobanul de Mortuc & Morella, și-o să veniți acolo cu autocarele voastre mofturoase și o să aflați că noi nu suntem ciobani oarecare. Suntem singurii ciobani din lume care am scris o baladă celebră, Miorița, că până și barul meu mortucean are un nume mitologic, «Mioriță laie», așa cum am vrut să inaugurez unul și pe la voi, dar mi-am dat seama că îmi lua ani de zile ca să pricepeți ce înseamnă laie…” (Nouă ne-a luat mai puțin timp: cuvântul, atestat în opera lui Ion Creangă, provine din latinescul labes, -is „pată”, după neogrecescul laio, și se folosește în descrierea lânii, însemnând „negru” sau „negru amestecat cu alb”.)

              Narațiunea continuă cu întâmplări de pe Culmea Scăpării („loc sacru”), provocate de Demon (un fir de apă care la vreme de ploaie poate produce dezastru), cu schimbările care fac din Mortuc un alt Macondo, „ținutul acela ciudat, locul marilor tăceri în care Marquez pitise strigăte disperate ale lumii”. Spany Ghioc, care „trăia în regim de urgență”, devine exponentul noii generații de afaceriști, viață deloc ușoară: „Înjura în spaniolă, mulțumea în limba română și vorbea în limba engleză despre profit”. „Pământul din albia Demonului” își modifică fizionomia, dascălul Macarie impresionează ca prototip al asprimii în viața religioasă a unei comunități, Mortucul cunoaște transformări (peste Demon s-a construit un pod, iar Petru Farina își ridică o redută etc.), ceea ce face ca sfârșitul să nu mai fie atât de întunecat.

              Ion Fercu îl citează pe Sfântul Ioan Gură de Aur: „Moartea este odihnă, slobozire de truda și grijile lumii” și, în final, pe Nietzsche: „În rana însăși stă puterea de tămăduire”.

              Scrierea, intersectată cu pagini din „Jurnal de război al Sufletului cu Sufletul și cu Lumea” (amintind de „Divanul, Metafizica și Logica” lui Dimitrie Cantemir), este una dintre cele mai interesante proze contemporane, etalând știință a compoziției și a limbii, modernitate a stilului, actualitate incandescentă a temei.

              Cartea poate fi cumpărată online, accesând www.editura Junimea, site-ul librăriilor Junimea-Scriptor „Cezar Ivănescu” Iași al Editurii Junimea Iași, pe site-ul online al editurilor Humanitas, Cărturărești etc. Pentru informații suplimentare, autorul poate să vă ofere detalii suplimentare pe ionfercu@yahoo.com.   

              Expoziție ecomediu la Primăria Moinești

                În cadrul  acțiunilor de educare și informare organizate de Primăria Moinești, în data de 2 februarie – Ziua mondială a zonelor umede – a fiecărui an se dă startul calendarului promediu  în municipiu. În acest sens, s-a organizat deja o activitate cu rol de educare și informare cu elevii, sub îndrumarea profesorilor, sub forma unui concurs cu lucrări pe o tematică eco, iar acum acestea sunt expuse publicului larg.

                „«Zonele umede și apă» – tema campaniei 2021, evidențiază rolul zonelor umede al căror  ecosistem îl distrugem, apa și zonele umede fiind inseparabile și utile vieții, bunăstării și sănătății publice. Așadar, ne dorim îndreptarea  atenției tuturor către zonele umede ca sursă de apă dulce, încurajarea desfășurării de acțiuni pentru a restabilirea și oprirea pierderii lor, cu atât mai mult cu cât se știe că o criză a lipsei apei potabile  ne amenință. Evenimentul are rol de educare  și informare cu privire la importanța zonelor umede pentru oameni și planetă și comemorează semnarea Convenției Ramsar privind zonele umede din 1971 de la  Ramsar, Iran”, a explicat Daniela Enea, consilier MSI Mediu în Primăria Moinești.

                După selecția celor mai deosebite lucrări, s-a procedat la organizarea unei expoeco în holul Sălii de festivități a primăriei municipiului. Tuturor voluntarilor participanți li se vor da dulciuri, iar instituțiilor școlare le vor fi distribuite rechizite și materiale școlare. „Deși suntem într-o perioadă marcată de pandemia SARS-CoV-2, primăria își propune să celebreze, la fel ca în ultimul deceniu, tot ce însemnă Natură, Educație ecologică și respectul pentru acestea!”, a precizat și Valentin Vieru, primarul muncipiului Moinești. Următoarele acțiuni vor fi EcoMărțișor, Luna EcoAtitudine și plantările de primăvară.

                Program de specializare inițială Comando la Batalionului „Smaranda Brăescu” din Bacău

                  Încep înscrierile pentru participarea la Programul pregătitor în vederea evaluării și selecției parașutiști-comando, care se va desfășura în perioada 12.04.-14.05.2021 și la Programul de evaluare și selecție parașutiști-comando, desfășurat în perioada 17.05.-09.07.2021 la sediul Batalionului 53 Comando ,,Smaranda Brăescu’’ Bacău. După parcurgerea celor două programe absolvenții vor fi încadrați la Batalionul 53 Comando ,,Smaranda Brăescu’’ Bacău. Programul se adresează doar soldaților gradați profesioniști indiferent de arma și specialitatea militară.

                  Termenul limită pentru înscrieri este 15 martie 2021. Detalii se pot afla pe site-ul http://safos.mapn.ro/pages/view/109. Pentru înscrieri la această formă de pregătire, doritorii trebuie să contacteze telefonic la numărul 0368.734.224 (recrutorul SAFOS) sau 0234.588.295 interior 261 (recrutorul B 53 Comando). Relații se pot afla și la adresa de e-mail relatii.publice02655@mapn.ro.

                  Pensii recalculate, abia peste un an și jumătate

                    După ce și-au pierdut speranța că punctul de pensie va fi majorat așa cum prevede Legea 127/2019, pensionarii trăiesc o nouă dezamăgire amară. Ei nu se vor mai bucura de la 1 septembrie 2021 de pensii recalculate, potrivit aceleiași legi, care, în majoritatea cazurilor, ar fi fost mai mari. Și aceasta deoarece Puterea actuală este decisă să înlocuiască actul normativ menționat mai sus cu o nouă lege, care ”să conțină o formulă de calcul al pensiilor sustenabilă și care să aducă contributivitate și echitate”, după cum a declarat joi, 28 ianuarie, într-o conferință de presă, Raluca Turcan, ministrul Muncii.

                    Proiectul noii legi ar urma să fie elaborat de Ministerul Muncii într-o lună. În aceeași conferință de presă, Raluca Turcan a mai precizat că în următoarele 18 luni, de acum încolo, toate pensiile vor fi recalculate după o nouă formulă care va înlătura situațiile ”când la muncă și pregătire egală, contribuție egală, pensiile sunt considerabil diferite”. În vederea recalculării, Ministerul Muncii va începe evaluarea tuturor dosarelor din sistemul public de pensii, ”așa cum prevede art.157, alin.2, din Legea 127, pubicată în Monitorul Oficial în 9 iulie 2019, procedură care trebuia demarată din octombrie 2019”. Noua formulă de calcul va conține indicatorii incluși în dosare. Acești indicatori ”se referă la detalieri ale stagiului de cotizare sau de vechime în muncă, de asemenea, la veniturile de natură salarială, perioadele necontributive care au mai multe imputuri, mai multe variante”. Din această detaliere este greu de spus ce va aduce nou actul normativ care va înlocui Legea 127/2019, mai ales că și aceasta prevede un mod de calcul care ține cont de stagiul de cotizare, câștigurile salariale, sporurile cu caracter permanent, acordul global etc.

                    Este cert, totuși, că actualul Guvern își propune ca prin noua lege să elimine inechitățile, astfel încât să nu mai fie diferențe în ceea ce privește cuantumul pensiei între pensionarii cu aceleași stagii de cotizare și venituri salariale și care au avut aceeași carieră. După recalculare, care va fi încheiată peste un an și jumătate, cele mai multe pensii vor crește. Dar vor fi și cazuri în care va rezulta un cuantum mai mic decât cel aflat acum în plată. În această situație pensionarul va rămâne cu pensia pe care o avea la momentul recalculării. Până la finalizarea acestui proces, pensiile vor fi calculate în baza legii existente. Dar, până la 1 septembrie 2021, este valabilă Legea 263/2010. De atunci ar trebui să intre în vigoare Legea 127/2019. Ministrul Muncii a mai declarat că acest act normativ va fi prorogat (amânat), dar nu a precizat dacă se prelungește valabilitatea Legii 263/2010, după 1 septembrie 2021. Să mai notăm că în aceeași conferință de presă a menționat că a propus ca pensiile să fie indexate anul acesta, dar a evitat să precizeze cu cât și de când.

                    Handbal/ CN Junioare II: Echipele băcăuane, în prim-plan

                    foto: Ioan Bîșcă

                    Sala „Orizont” din Bacău a găzduit de miercuri și până duminica trecută turneul inaugural al Seriei A din cadrul Campionatului Național de junioare II la handbal feminin. Având la bază un sistem nou de punctaj (se joacă trei reprize, fiecare aducând un punct câștigătoarei sau, în caz de egalitate, câte 0,5p, iar învingătoarea partidei primește încă două puncte, astfel încât numărul maxim de puncte poate ajunge la 5), turneul le-a avut în prim-plan pe cele două formații băcăuane, CSM și CSȘ. Învingătoare în meciul direct de vineri cu 40-22 (23-9, 17-13), CSM-ul antrenat de Costel Petrea a încheiat turneul pe prima poziție, cu 16 puncte, locul doi fiind ocupat de CSȘ Bacău, echipa pregătită de Georgiana Vântu și Marius Căpușă totalizând 12p.

                    foto: Ioan Bîșcă

                    Rezultate

                    Etapa 1: CSȘ Bacău- CSM Galați 33-15 (18-5, 15-10). CSȘ Bacău: Dediu, Bordeianu- Apostu 7 goluri, Măgirescu 6, Ungureanu 5, Rău 4, Frăsinel 4, Dinu 3, Pozânărea 2, Hriban 1, Botezatu 1, Ciosu, Olariu, Solonțanu, Munteanu. CSM Bacău- LPS Suceava 53-17 (26-7, 27-10). CSM Bacău: Sofron, Pintilie, Bontaș- Dany Bârsan 10, Daria Bârsan 9, Anchidin 7, Tăbăcaru 7, Păduraru 5, Brașovianu 4, Scutaru 4, Banu 3, Hermeziu 2, Huțuțui 2, Vrâncianu, Grădinaru.

                    Etapa 2: CSM Bacău- CSM Galați 33-10 (18-5, 15-5). CSM Bacău: Sofron, Bontaș, Pintilie- Daria Vârsan 8, Dany Bârsan 4, Brașovianu 4, Scutaru 4, Hermeziu 4, Anchidin 3, Banu 2, Păduraru 2, Huțuțui 1, Tăbăcaru 1, Vrâncianu, Grădinaru.  LPS Suceava- LPS Piatra Neamț 23-23 (10-13, 13-10),

                    Etapa 3: CSM Bacău- CSȘ Bacău 40-22 (23-9, 17-13). CSM Bacău: Sofron, Bontaș- Dany Bârsan 14, Păduraru 8, Daria Bârsan 7, Scutaru 7, Hermeziu 3, Tăbăcaru 1, Anchidin, Brașovianu, Banu, Huțuțui. CSȘ Bacău: Dediu, Iordănescu- Rău 11, Apostu 3, Grigoraș 2, Ungureanu 2, Pozânărea 2, Dinu 1, Măgirescu 1, Frăsinel, Olariu. CSM Galați- LPS Piatra Neamț 22-13 (9-5, 13-8).

                    Etapa 4: CSȘ Bacău- LPS Piatra Neamț 34-15 (15-7, 19-8). CSȘ Bacău: Dediu, Bordeianu- Apostu 8, Frăsinel 6, Grigoraș 5, Solonțanu 4, Olariu 3, Botezatu 3, Pozânărea 2, Ungureanu 2, Rău, Hriban, Ciosu, Dinu. CSM Galați- LPS Suceava 40-32 (18-14, 22-18).

                    Etapa 5: CSȘ Bacău- LPS Suceava 49-33 (25-17, 24-16). CSȘ Bacău: Dediu, Iordănescu- Apostu 10, Frăsinel 8, Solonțanu 8, Ungureanu 7, Pozânărea 4, Măgirescu 4, Dinu 3, Botezatu 2, Munteanu 2, Hriban 1, Rău, Olariu, Ciosu. CSM Bacău- LPS Piatra Neamț 38-15 (18-10, 2-5). CSM Bacău: Sofron, Bontaș, Pintilie- Daria Bârsan 8, Tăbăcaru 8, Hermeziu 4, Dany Bârsan 3, Brașovianu 3, Banu 3, Huțuțui 3, Grădinaru 3, Vrâncianu 2, Anchidin 1, Scutaru, Păduraru.

                    Clasament Seria A: CSM Bacău 16p., 2) CSȘ Bacău 12p., 3) CSM Galați 8p., 4) LPS Piatra Neamț 2p. (golaveraj -51), 5) LPS Suceava 2p. (golaveraj -60).

                    „Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne totdeauna!”

                    Ne place sau nu, asistăm la o schimbare de paradigmă la nivel mondial. Este vorba de prăbușirea lumii occidentale așa cum o știm. Istoria se repetă, Imperiul de Apus cade, Imperiul de Răsărit supraviețuiește. Foarte multă lume se agită încercând să determine o cât de mică mobilizare împotriva schimbărilor. Cred, însă, că orice împotrivire este inutilă, întrucât forțele sociale puse în mișcare nu mai pot fi oprite. Nu te poți împotrivi unui tsunami; poți doar să te adăpostești și să pregătești reconstrucția după ce apele se vor fi retras. Isaac Asimov a avut o idee interesantă cu Fundația. Decăderea imperiului nemaiputând fi oprită, singura soluție era să salveze cunoștințele umanității și să pregătească noul imperiu, limitând interregnul barbar.

                    Căderea Imperiului Român de Apus a însemnat scufundarea în barbarie, cunoștințele au fost uitate sute de ani până când au fost regăsite pergamentele cu scrierile anticilor, ascunse în mănăstiri. Când a căzut Constantinopolul, corăbiile fugarilor au dus în Occident ce au putut salva din bibliotecile din oraș. Împotrivirea fiind inutilă, singură soluție este salvarea cunoștințelor și, în subsidiar, încercarea de creionare a unor structuri politice viitoare care să ofere garanții ale unei păci sociale mai trainice.

                    Căderea Occidentului ne va afecta și pe noi; mai puțin, ce-i drept. Tot ceea ce putem face este să încercăm să ne protejăm cultura și istoria, să ne transformăm în oameni-cărți ca să transmitem mai departe informația primară. Iar când vorbesc de „căderea Occidentului” mă refer la tot ceea ce se întâmplă de câteva decenii, de la apariția și impunerea ideologiei de gen, corectitudinea politică, nebunia ecologică (apropo, știți ce se face cu palele turbinelor eoliene după ce-și consumă durata de viață? Sunt îngropate pentru că nu pot fi reciclate) și așa mai departe.

                    Ce treabă au toate acestea cu noi? De exemplu, să vă așteptați ca, în numele ecologiei, să se limiteze – prin impozitare – folosirea mașinilor ne-electrice. În numele ideologiei de gen, să nu aveți nici un cuvânt când băiatul dvs., care este învățat la școală că genul este doar un construct social, va cere să devină fetiță sau viceversa. Ori, dacă un bărbat oferă o floare unei femei sau îi deschide ușa să se trezească acuzat de hărțuire sexuală și să-și piardă locul de muncă.  V-ați întrebat ce caută reprezentanta ONG-ului „Sexul vs. Barza” în Consiliul Economic și Social?

                    Atenție, fermieri! Amenzi majorate pentru cei care nu combat ambrozia

                    Deținătorii de terenuri care nu combat ambrozia crescută pe proprietățile lor vor fi aspru sancționați de autorități.

                    Astfel, potrivit unui normativ recent adoptat de guvernanți, prin care se modifică legislația din prezent în domeniul combaterii buruienii ambrozia, amenzile au fost majorate de la 1.000 lei la 5.000 lei, în cazul persoanelor fizice, și de la 10.000 lei la 20.000 lei, pentru persoanele juridice care nu au acționat pentru distrugerea acestei plante.

                    În plus, noul normativ va permite autorităților publice locale, poliției locale sau comisarilor Gărzii de Mediu să verifice terenurile infestate cu ambrozie. La rândul lor, aceștia vor fi verificați de către o comisie stabilită prin Ordin al Prefectului, care are competența de a sancționa nerespectarea dispozițiilor legale. Noul normativ va prelungi perioada privind al doilea control asupra terenurilor infestate, în intervalul 6 iulie – 31 octombrie, al fiecărui an. Potrivit legii, proprietarii de terenuri sunt obligați să distrugă buruiana, prin smulgerea, urmată de arderea plantei sau erbicidarea. Ambrozia sau pelinița are prostul renume că provoacă alergii severe celor care se știu, în general, sensibili la polen. Bolnavii de astm pot ajunge la şoc anafilactic sau sufocare, din cauza polenului eliberat de ambrozie. În prezent, există un pseudo-vaccin, destul de costisitor, dar care nu a dat rezultate prea bune. Un astfel de episod, ajuns la nivelul de epidemie, s-a finalizat tragic, cu numeroase decese, în Australia.

                    Parlamentarii băcăuani au cerut demisia ministrului Voiculescu

                      Parlamentarii PSD Bacău au cerut, astăzi, demisia ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, în urma lanțului de tragedii din spitale care a culminat, la finele săptămânii trecute, cu incendiul de la „Matei Balş”, în care şi-au pierdut viața 8 persoane.

                      „După aproape un an şi jumătate de guvernare de „dreapta”, la Palatul Victoria şi la vârful Ministerului Sănătății (MS) avem doar politicieni-constatatori, incapabili să livreze soluții concrete”, spune europarlamentarul Dragoș Benea.

                      „Unul, premierul Cîțu, fost ministru al Finanțelor în 2020, constată dezastrul lăsat în urmă de guvernul Orban, concretizat în deficitul de 10% din PIB pe care Cîțu caută de zor să-l cosmetizeze; al doilea, V. Voiculescu, „constatatorul” de la conducerea MS, încă nu a finalizat de citit concluziile anchetei demarate în urma incendiului de la Spitalul Județean de Urgență Neamț”.

                      Dragoș Benea spune că ambii constatatori anunță „reforme” capitale pe care atât Voiculescu, în guvernarea Cioloş, cât şi Cîțu, în guvernarea Orban le puteau iniția/înfăptui.

                      Nu s-a intamplat acest lucru pentru că guvernul de încropeală aflat azi la conducerea României s-a rătăcit pe drumul de la vorbe la fapte, mergând paralel cu realitatea şi problemele curente ale românilor.

                      Dragoș Benea, europarlamentar

                      Câine omorât de un vânător. Proprietarul a făcut plângere

                        La vânătoarea desfășurată duminică pe fondul 43 AJVPS, din zona Sascut, un vânător ar fi tras, cu intenție, două focuri de armă asupra unui câine care luase urma unui mistreț. Proprietarul acestuia, Daniel Tamaș, însoțit de câțiva colegi, au sosit luni, 1 februarie, de dimineață în Bacău, la sediul Poliției, Serviciul Arme și Muniții, pentru a depune plângere.

                        „Am fost avertizat să lasăm câinii acasă pentru că li se pusese gând rău. La vânătoare a participat și un localnic , care ne amenință încontinuu că ne-o face el. Ne-a spus că vine intenționat, să ne împuște toți câinii. Conflictul a pornit de la el de la stână, în urmă cu o lună, când niște câini fără jujău au omorât niște godaci de porc mistreț. L-am reclamat la Asociația Vânătorilor și Pescarilor pentru decimarea și a altor genuri de puiet, mai ales la cervide.

                        Cățeaua mea de vânătoare, copoi ardelenesc, a trecut după un porc mistreț‚ s-a dus în fața ei intenționat, la un drum, și a împușcat-o. A tras două focuri de carabină, după care a pus-o în mașină și a dus-o la stână. A mutat-o cu un cioban, Daniel, în mașina lui tăică-său și a aruncat-o mai departe, la vreo 6-7 km. Am avut martori, pentru că altfel nu o găseam. Am căutat-o cu Nicușor, cu Valentin, cu paznicul de vânătoare, aruncată într-un canal. Suntem 30 de vânători la fond, dar nu s-a întâmplat vreodată așa ceva. Atâta răutate și atitudine de dispreț față de colegi. Câinii de vânătoare, dresați, fac parte din familia noastră. Am încercat o conciliere, un dialog. Nu se vrea!”

                        Împreună cu paznicul de vânătoare au depus plângere și la Asociație. Florin Alexandru Arhip, director AJVPS Bacău, cunoștea starea conflictuală din zonă. „Este o tensiune mai veche. Familia în cauză are o stână de oi și capre. Pasc, pășunează în pădure. Lasă câinii liberi în fondul cinegetic. Ne creează probleme. Sunt mai mulți frați.Tatăl lor a fost pădurar. Cel care a tras lucrează la Circulație. Ca reprezentant al acestei instituții trebuie să stau de vorbă cu părțile implicate, să fac adresă la poliție, pentru că și săptămâna trecută am avut un caz tot cu familia aceasta, când s-a omorât un godac. Ducem probele la analize.

                        Instituțiile statului își vor face datoria. Și de la Arme și Muniții se va face un dosar și se vor lua declarații, urmând ca procurorul de caz să îl înainteze spre soluționare, justiției.” Daniel Tamaș continuă demersurile pentru a se face dreptate. În amintirea cățelușei Lari și a legilor nescrise care înnobilează activitatea oricărui vânător care respectă vânatul.

                        Depistaţi în trafic sub influenţa alcoolului

                          La data de 30 ianuarie a.c., în jurul orei 19.30, polițiștii din cadrul Secţiei 3 Poliţie Rurală Oneşti au depistat, în trafic, un bărbat de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Pârgăreşti, având o alcoolemie de 1,00 mg./l. alcool în aerul expirat.
                          Acesta a fost transportat la spital unde i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
                          S-a întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenţa alcoolului.

                          La data de 31 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, un echipaj de poliţie rutieră din Bacău au depistat, în trafic, un localnic de 43 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe strada Letea, având o alcoolemie de 0,60 mg./l. alcool în aerul expirat şi i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
                          Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

                          În jurul orei 18.30, polițiștii rutieri din Oneşti au depistat un bărbat de 35 de ani, din comuna Mănăstirea-Caşin, în timp ce conducea un autoturism având o alcoolemie de 0,50 mg./l. alcool în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea mostrelor biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
                          Bărbatul este cercetat penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

                          La aceeaşi dată, un echipaj din cadrul Serviciului Rutier au depistat în flagrant, un bărbat de 53 de ani, din comuna Săuceşti, în timp ce conducea un autoturism pe raza localităţii, sub influenţa alcoolului.
                          Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, având o alcoolemie de 0,56 mg./l. alcool în aerul expirat şi i-au fost recoltate mostre biologice de sânge.
                          Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

                          ULTIMELE ȘTIRI