Acasă Blog Pagina 1773

„Domnule Președinte”- cartea a doua

Reporter: – Stimate domn, umblă vorba (cum spun frații noștri de peste Prut) că, în curând, veți oferi cititorilor o carte mai puțin obișnuită. Ne puteți devoala câte ceva din secretele ei?

Virgil Răzeșu: – Dacă poate fi ceva mai puțin obișnuit în cartea mea este stilul epistolar, rar cultivat în literatura noastră contemporană. În fapt, cartea este continuarea ciclului de scrisori din 2014, cu același adresant (ca funcție, evident), ocupantul actual al fotoliului prezidențial, funciarmente diferit de cel de acum șase ani, având de traversat și furtuna de nivel planetar, numită Covid.

Rep.: – Căror cititori i se adresează în mod special?

V. R.: – În lumea atât de frământată și de dezbinată, mustind de ură și indiferență, în care trăim și în care omul își poate găsi cu greu echilibrul și liniștea, faptele de viață capătă valențe cu totul și cu totul speciale. Dacă autorul reușește să se apropie, la modul cel mai simplu, de înțelegerea cititorului și să-i stârnească emoțiile, sigur că acestuia îi va fi pe plac. Nu întâmplător, am menționatchiar pe prima pagină: „Închin această carte memoriei celor răpuși de Covid-19 și cetățeanului de rând, nemocirlit de politică”.

Rep.: – Frumos. Două categorii de cetățeni care plătesc din greu situația în care ne aflăm. Știu că nu ați rămas pasiv față de tema Covid și ați luat, în presă, o atitudine critică și pertinentă asupra unor aspecte controversate, asupra unor exagerări sau, deopotrivă, asupra unor bâlbe, neglijențe ale instituțiilor noastre și nu mai puțin ale cetățenilor. Ați acordat prioritate problemelor de ordin medical?

V. R.: – Nu, m-am plasat pe poziția omului obișnuit, dezorientat, care nu știe încotro s-o apuce, pe cine să mai creadă și de cine să asculte, în această stare de criză generalizată.

Rep.: – Omenirea s-a mai aflat în situații asemănătoare.

V. R.: – Nu, vă contrazic. În vederile mele, pandemia cu Covid nu poate fi comparată decât, eventual, cu potopul lui Noe, care a cuprins întreaga lume și care păstrează totuși aura de poveste, în vreme ce Covid ne-a îngenuncheat. De altfel, cred că el nu va figura pe lista, și așa lungă, a bolilor omului, ci ca un factor de gravă și severă perturbare a omenirii.

Rep.: – Am traversat un an foarte greu, plin de evenimente nedorite și marcat de pierderi de vieți…

V. R. – Nimic mai adevărat, dar e posibil ca și următorul sau următorii să fie la fel, cu toate speranțele pe care ni le punem în vaccinare. Să nu uităm că încă nu au intrat în joc marile probleme de ordin economic, material, la nivel mondial, care încep să-și arate colții.

Rep.: – Înțeleg că scrisorile Dvs. i-au vizat pe ultimii doi președinți?

V. R.: – De fapt, cartea se referă la toți conducătorii noștri. Fără să neg conjuncturile nefavorabile ale mandatelor lor, ei au un numitor comun: nu au fost și nu sunt cei de care aveam nevoie. Am convingerea (e dreptul cititorului să nu fie de acord) că mare parte din starea de degradare și gravă pervertire a societății noastre li se datorează lor. Cred că meritam o soartă mai bună.

Rep.: – Înțeleg că stilul epistolar la care ați recurs are totuși un sens unic.

V. R.: – Corect. Nici nu am avut alte așteptări. Cartea este astfel construită încât să exprime, la persoana a II-a (singular sau plural, după caz) adevăruri necosmetizate, așa cum sunt percepute, resimțite de cetățeanul obișnuit.

Rep.: – Credeți că cititorii noștri, asaltați de o avalanșă de informații, mai pot fi sensibili la atenționările altora?

V. R.: – Cu siguranță da, atâta vreme cât nu încerci să faci din negru nici alb, nici gri, cât nu răstălmăcești realitatea sau adevărul care ajunge la tine. Personal, sunt foarte îngrijorat de spiritul de respingere apriorică, de frondă, pe care oamenii îl manifestă chiar față de acțiunile evident favorabile lui și de lipsa de încredere în instituțiile statului. Enunțul „dictatura sanitară” are o semnificație deosebit de severă. Românul nostru a îndurat atâtea forme de dictatură și nu a prea reacționat. Și acum, când este vorba de măsuri adoptate spre binele său, gata, s-a trezit dornic de libertate absolută. La fel se petrece și cu alte realități, care depășesc logica elementară. Frământăm până la epuizare problema măștii ăsteia, care este singurul mijloc de a ne feri de contagiune directă. Timp de 47 de ani, am purtat-o ore întregi, zile la rând, uneori și noaptea, fără să mă întreb dacă mă oxigenez cum trebuie sau dacă e suportabilă sau nu. Ea face parte din ținuta chirurgului și o acceptam fiindcă știam că este spre binele pacientului.

Rep.: – Credeți că acțiunea de vaccinare în masă va avea efectele scontate?

V. R.: – Marele neajuns al actualității noastre este că nu se face nicio selecție a informațiilor. Cine vrea și cine nu vrea își dă cu părerea. Am trăit, ca tânăr medic, epidemiile de poliomielită, scarlatină, tifos, difterie, ca să nu mai vorbesc de rujeolă și altele, care se soldau cu morți. Am fost martorul dispariției complete a unora dintre ele tocmai datorită vaccinărilor, ca să ne întoarcem iar la morții prin pojar. Mai mare rușinea. Toată lumea țipă că medicamentele sunt chimicale, otrăvuri, și optează pentru tratamentele naturiste. Foarte bine. Dar un remediu mai naturist decât un vaccin nu există. Singura armă eficientă împotriva îmbolnăvirilor este imunitatea, fie naturală (a celor care au făcut boala), fie indusă, prin vaccinare activă, de masă. Apropo de vaccinare: sincer m-am bucurat că în derularea campaniei a fost implicată armata. Din nefericire, îmi pare rău s-o spun, strategia adoptată (dacă a existat una) a fost falimentară și eșecul acțiunii este evident. Probabil că ne vor trebui 3-4 ani până când o vom finaliza.

Rep.: – Revenind la cartea Dvs., aveți speranța că va avea un impact important asupra publicului?

V. R.: – Cinstit vorbind, cunosc destul de bine problemele difuzării cărții. Pe de altă parte, cititorul român, prea asaltat de greutățile de fiecare zi, își poate găsi împăcarea sau liniștea măcar în lectură, cu atât mai mult cu cât autorul nu ține la un avantaj material. În acest sens, cea mai mare parte din tiraj va fi oferită cititorului, iar prețul de vânzare în librării va fi aproape modic. Sper în ajutorul Dvs., al presei și al mulțimii de prieteni și cunoscuți, pentru o difuzare cât mai importantă.

Rep.: – Stimate domn, vă doresc mult succes.

A consemnat Ioan Dănilă

Școala începe cu semaforul pe verde și galben, la noi în județ. De luni, 8 februarie!

În municipiul Bacău se fac ultimele (re)organizări. Primarul Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu a mers deja prin toate școlile pentru a se asigura personal că unitățile de învățământ sunt pregătite pentru a primi, în cele mai bune condiții, elevii.

Așa cum s-a anunțat deja, de luni, toate școlile își vor deschide porțile, cel putin în județul nostru, pentru că în nicio localitate (comună) nu se depășește pragul de 3 la mia de locuitori pe rata de incidență cumulativă a cazuisticii COVID-19. Așadar, începem din nou școala, dar în scenariile galben și verde.

Noutatea celor trei scenarii (verde, galben și roșu) este dată de faptul că în scenariul galben dispare complet varianta de învățământ hibrid, unde clasa era împărțită în două grupe de elevi care făceau, pe rând, școală fizică și online. „Acum, toți elevii din clasele a VIII-a, a XII-a și a XIII-a sunt în clasă în scenariul galben, se renunță la scenariul hibrid. În galben nu merg cei din clasele a V-a, a VI-a și a VII-a, respectiv a IX-a, a X-a, a XI-a, acești elevi fac ore online. Sistemul hibrid dispare complet”, a explicat Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației. Acesta susține că varianta hibridă nu a dat rezultate. „Experiențele din educație mi-au arătat că nu este eficient și mi se pare mai eficient așa. Unul dintre motivele pentru renunțarea la varianta hibrid este acela că profesorilor le e imposibil să aibă grijă de jumătate de elevi în clasă și de cealaltă jumătate în online, în același timp”, a mai declarat ministrul Educației.

Cele trei scenarii pentru redeschiderea școlilor

În localitățile care se încadrează în așa-numitul scenariu verde, cu relativ puține cazuri, toate școlile se redeschid fizic, copiii merg la școală. 

În localitățile care se încadrează în scenariul galben, adică sunt ceva mai multe cazuri de infectare, lucrurile se schimbă în sensul că merg în continuare la școală, mai exact la grădiniță și la școală, copiii de grădiniță, copiii din ciclul primar, clasele 0-IV, dar și elevii din clasele terminale, respectiv a VIII-a, a XII-a și a XIII-a.

În cazul în care localitatea intră în scenariul roșu, continuă pentru un timp să meargă la școală și la grădiniță copiii de grădiniță și de ciclu primar (0-IV), dar ceilalți nu mai merg la școală.

Incidența în cele trei scenarii:

  • scenariul verde – incidența sub 1 la mia de locuitori
  • scenariul galben – incidența de sub 3 la mia de locuitori
  • scenariul roșu – incidența de peste 3 la mia de locuitori

Atunci când se ajunge cu rata de infectare peste 6, localitatea se carantinează și toată lumea stă acasă, școlile se închid, se merge în on-line.

Situația la momentul acesta în comunele băcăuane

La acest moment, din cele 94 UAT-uri (unități administrativ-teritoriale), 70 sunt în scenariul verde (incidență sub 1 la mia de locuitori, pe cazuistica COVID-19) și 24 în scenariul galben (incidența sub 3 la mia de locuitori). În total, în județul Bacău sunt 497 de unități școlare (grădinițe, școli gimnaziale și licee/colegii), sub „umbrela” a 186 de unități cu personalitate juridică (unitate de bază care are în subordine și alte structuri).

La situația existentă ieri, în aceste 186 de pj-uri sunt înscriși: 15.660 de preșcolari (grădinițe), 27.899 școlari de învățământ primar (clasele 0-IV), 4.802 elevi în clasele a VIII-a și 5.281 de elevi în clasele terminale de liceu a XII-a și a XIII-a. Elevi în celelalte clase (a V-a, a VI-a, a VII-a, respectiv a IX-a, a X-a și a XI-a) sunt 9.804. În total, la catedră, în fața tuturor acestor preșcolari, școlari și elevi sunt 5.091 de cadre didactice.

În scenariul verde, în județul Bacău sunt: 86 de școli cu personalitate juridică, în care vor reveni 6.792 de preșcolari, 12.940 de școlari din învățământul primar, 2.197 de elevi de clasa a VIII-a, 407 de liceeni din clasele terminale, dar și cei 9.804 de elevi de la celelalte nivele de studiu (atât pe clase de gimnaziu, cât și pe cele de liceu).

În scenariul galben, în județul Bacău sunt: 100 de școli cu personalitate juridică, în care vor reveni 8.868 de preșcolari, 14.959 de școlari din învățământul primar, 2.605 de elevi de clasa a VIII-a, 4.874 de liceeni din clasele terminale. Aici raportul este inversat, întrucât vorbim în general de unități de învățământ din mediul urban, care au mai multe structuri în subordine.

Masca, obligatorie!

Redeschiderea școlilor în această situație epidemiologică încă „fierbinte” va impune însă purtarea obligatorie a măștilor de protecție, în toate spațiile închise (holuri de școală, toalete etc) atât de către elevi, cât și de către profesori. În clase însă, aceste măști sunt opționale.

Toate detaliile privind măsurile sanitare de protecție se vor ști în cursul zilei de azi, după ce apare un Ordin comun semnat de ministrul Educației și ministrul Sănătății și care va fi prezentat fiecărui inspectorat școlar și, bineînțeles, ulterior, fiecărui director de școală.

400 de locuri pentru admiterea în școlile militare de subofițeri jandarmi

    Anul acesta se organizează o nouă sesiune de admitere în cele 2 unitățile de învățământ postliceal care formează subofițeri jandarmi, respectiv:
    ⦁ Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani, cu un număr total de 200 locuri, din care 155 I.G.J.R.( 4 locuri romi și 2 locuri minorități), 25 S.I.E. și 20 S.P.P.;

    ⦁ Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni, cu un număr total de 200 de locuri, din care 175 I.G.J.R. (4 locuri romi și 2 locuri minorități) și 25 S.I.E.
    Persoanele care îndeplinesc condițiile și criteriile necesare pot depune cererea de înscriere în perioada 15 februarie – 28 februarie.
    Sesiunea de admitere cuprinde mai multe etape. După încheierea perioadei de recrutare, sunt planificate evaluarea psihologică a candidaților, proba de evaluare a performanței fizice și a cunoștințelor, iar, în final, examinarea medicală a candidaților rămași în concurs după parcurgerea etapelor amintite.
    Detalii cu privire la această sesiune de admitere se regăsesc pe site-ul MAI, www. mai.gov.ro/cariera/institutii-de-invatamant-formare-profesionala/ și pe site-urile fiecărei instituții de învățământ:

    ⦁ Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani, www. scoaladragasani.ro/ ;

    ⦁ Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni, www. jandarmeriafalticeni.ro/ .
    După fiecare probă de concurs, școlile vor publica pe site-urile proprii rezultatele obținute de candidați.

    Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Înfrângere scontată

    Partida dintre CSM Bacău și Dobrogea Sud Constanța, disputată ieri, la Sfântu-Gheorghe, în prima etapă a returului Ligii Zimbrilor a respectat calculul hârtiei. Constănțenii s-au impus cu 29-22 (14-10) la capătul unui meci în care au avut inițiativa aproape în permanență.

    Fără accidentații Saldatsenka și Serhel, dar cu Vlăduț Rusu și frații Gabi și Mihai Bujor în echipă, băcăuanii au condus o singură dată, în min. 14, când, grație reușitelor consecutive semnate de Crnoglavac, Coric și G. Bujor, au basculat rezultatul în favoarea lor de la 0-2 la 3-2.

    Dobrogea Sud a revenit prin „dubla” lui Nikolic, după care s-a deprins, menținând un permanent ecart de trei-patru goluri până la pauză. În mitanul secund avansul s-a majorat, iar echipa de pe Litoral s-a impus în final la o diferență de șase goluri, consolidându-și astfel priza la podium.

    Astăzi este programată etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor, una în care CSM Bacău stă. Formația antrenată de Sandu Iacob va reveni pe teren cu ocazia unui meci de campionat pe data de 27 februarie, atunci când, va întâlni pe Minaur Baia Mare, în Sala Rapid, în runda cu numărul 18.

    „Straie” noi la Colegiul Pedagogic

      De multă vreme nu s-au mai auzit glasuri de copii pe holurile școlilor, instituții care au avut foarte mult de suferit de pe urma pandemiei. Suntem pe timp de vacanță iar veștile bune cu privire la revenirea copiilor în bănci, din 8 februarie, nu rămân fără ecou în rândul cadrelor didactice de la Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” din Bacău.

      Rumoare în rândul dascălilor de aici, simțindu-se, în același timp, un entuziasm cu totul altfel. Este și firesc, mai ales că în aceste zile s-a încheiat un capitol important dintr-un proiect ce schimbă fața colegiului. Este vorba de „2021-Școala Visurilor Noastre”, un proiect care are drept scop realizarea unui design interior, în conformitate cu particularitățile de vârstă a elevilor.

      În urma demersurilor întreprinse de cei 18 profesori coordonatori și cu sprijinul altor 8 dascăli parteneri, cadrele didactice din „Pedagogic” au reușit să schimbe „fața” ponosită a corpului C din campusul colegiului, acolo unde sunt 13 săli de clasă dedicate elevilor din ciclul primar, dar și un nivel de grădiniță unde „studiază” 130 de copii.

      Renovarea, după cum ne-a spus prof. Dorel Nistor, director adjunct al colegiului, a început cu amenajarea unei săli de mese pentru copiii din ciclul preșcolar, sală care a fost reabilitată din temelii. Și holul grădiniței s-a bucurat de „haine” noi, pereții fiind zugrăviți după care au fost pictați în tonul vârstei, tema fiind 101 Dalmațieni.

      Și celelalte holuri au beneficiat de tratament preferențial, acolo unde au fost scoase lambriurile vechi de zeci de ani, s-a zugrăvit și s-a redecorat, totul fiind acum într-o notă prietenoasă. Lucrările au început în noiembrie anul trecut, iar miercuri, 3 februarie, a avut loc o așa zisă inaugurare. Momentul a fost marcat în prezența prefectului de Bacău, Sorin Ailenei, fost elev al Colegiului Pedagogic în ciclul primar și care a și predat aici, precum și a primarului Lucian Stanciu Viziteu. Întâlnirea nu a fost una pompoasă și nici cu prea mulți invitați, tocmai pentru a se respecta condițiile sanitare impuse de criza sanitară.

      „Am avut front de lucru, și pe lângă implicarea voluntară a cadrelor didactice, frontul de lucru a fost cu precădere pentru personalul nedidactic care a avut o încărcare de 100% a programului. Financiar, proiectul a fost susținut din fonduri proprii dar și cu sprijinul cadrelor didactice”, a declarat prof.Daniela Bejan, directorul Colegiului Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” Bacău.

      Tot ca o noutate, Colegiul Pedagogic se poate mândri cu un nou laborator de informatică, banii pentru această realizare venind de la municipalitate, laboratorul fiind dotat cu 25 de calculatoare noi, trei imprimante și trei laptopuri. După aceste reușite, managementul unității de învățământ băcăuane își îndreaptă atenția spre următoarele obiective: reabilitarea corpului B și a corpului D, adică internatul școlii, clădiri care acum sunt la nivelul anilor ’70-’80.

      Măști sanitare cu ventilator, inventate de un oneștean

        Inventatorul oneștean Vasile Lupu, cunoscut pentru zeci de brevete acordate de-a lungul anilor de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), ține pasul cu evenimentele specifice combaterii pandemiei de Covid-19 și a conceput patru noi tipuri de măști de protecție medicală. Trei dintre acestea sunt cu scut si ventilator și una, „tip miner”, cu ventilator. Toate modelele sunt din folii de plastic transparente și au ventilatoare acționate cu baterii.

        „Masca-scut cu ventilație – spune inventatorul – are foarte multe avantaje. Cel care o poartă poate respira (expira și inspira) degajat. Față de masca din materiale textile, o astfel de mască rezistă mai mult la folosire. Masca din material textil se uzează, se scămoșează, iar purtătorul poate inspira mici particule textile. Noile măști nu aburesc ochelarii, nu acumulează umiditate de la respirație și nu împiedică purtătorul să efectueze orice lucrare, fără efect asupra respirației. Dezinfectarea ei se face foarte ușor, iar masca nu este de unică folosință”.

        Noul tip de mască folosește pentru ventilator un motoraș de evantai, alimentat cu numai 1,5 Volți (dintr-o simplă baterie). Sistemul de alimentare a ventilatorului are și un întrerupător, care poate fi purtat în buzunar și folosit oricând. Masca protejează și persoana din fața purtătorului ei, pentru că aerul expirat bate numai în scutul vizorului de plastic.
        Vasile Lupu a mai propus, încă de anul trecut, și „Dispozitivul pentru igienizare, ozonizare și aromoterapie”, folosit la intrarea în unități sanitare, în instituții și chiar la domiciliu.

        FARAOANI: Copil căzut în fântână. A fost salvat de pompieri

          Pompierii militari au fost anunțați în această dimineață că un copil a căzut în fântână, în satul Valea Mare, comuna Faraoani. S-a deplasat imediat echipa de intervenție, cu o mașină de salvare, SMURD, Descarcerarea și o autospecială pentru intervenții rapide. Din fericire, copilul, în vârstă de 4 ani, a fost scos conștient. A fost evaluat și de un medic al echipajului de la Serviciul de Ambulanță și transportat la Unitatea de Primiri Urgențe Bacău.

          Fântâna are o adâncime de aproximativ 15 metri și un diametru de circa 60 centimetri. Intervenția a durat aproximativ 30 de minute din momentul anunțării. Nu a fost necesară înlăturarea tuburilor de beton. Pentru extragerea minorului, un salvator a intrat în puțul fântânii fiind asigurat cu cordițe.

          Tinerii fermieri din Diaspora, așteptați cu bani de la stat pentru dezvoltarea afacerilor

          La o lună de la lansarea liniei de finanțare a tinerilor băcăuani întorși din străinătate, niciun dosar nu a fost depus la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) Bacău. Și asta deși statul le-a pus la dispoziție 20 de milioane de euro pentru a-și dezvolta afacerea din mediul rural.

          Practic, în cadrul submăsurii 6.1 – „Instalarea tinerilor fermieri”, beneficiarii ar fi putut primi între 40.000 și 50.000 de euro, bani nerambursabili, pentru a se instala ca șefi sau manageri ai exploatației agricole. Lipsa de interes ar putea fi pusă pe seama pragului minim de selecție al proiectelor, stabilit la 70 de puncte, în prezent. Cert este că acest punctaj minim pe care fiecare proiect trebuie să-l îndeplinească pentru a se califica la obținerea finanțării va descrește, lunar cu, 15 puncte. Prin urmare, este foarte posibil ca, în ultima lună de sesiune (perioada 5 aprilie – 4 mai 2021), să ne așteptăm la o avalanșă de solicitări la această măsură, pragul lunar de calitate urmând a fi de doar 25 de puncte.

          „Au fost persoane care s-au interesat de acest program, inclusiv consultanții care fac proiecte, însă, doar au pus  întrebări. Este limpede că interes există. Probabil că sunt în faza de întocmire a planurilor de afaceri. De altfel, noi am trimis la primăriile din tot județul adrese în care ofeream detalii despre măsura destinată tinerilor întorși din Diaspora, tocmai pentru a populariza în teritoriu acest program. Așteptăm să vedem ce se va întâmpla”, a declarat Florina Baltariu, șef seviciu la AFIR Bacău.

          Trebuie spus că aceasta este a doua încercare a statului de a-i convinge pe băcăuanii plecați la muncă în afara țării să se stabilească în localitatea de baștină pentru a-și dezvolta afacerile în domeniul agricol. În anul 2020, la fel, nu a fost depus niciun proiect.

          Condițiile și precondițiile, revizuite și clarificate

          De altfel, pentru a-i atrage și mai mult pe tinerii fermieri, responsabilii de la București au simplificat modalitatea de depunere a documentelor doveditoare a studiilor și a locului de muncă. Astfel, solicitanții sprijinului trebuie să fi avut un loc de muncă în țări membre UE sau țări terțe UE în domeniul agricol, agro-alimentar, veterinar sau economie agrară, cel puțin 3 luni neîntrerupte, în ultimele 24 luni (față de 12 luni în sesiunea anterioară). În plus, beneficiarii trebuie să fi absolvit, în ultimele 60 de luni înaintea depunerii Cererii de finanțare, un program de studiu în domeniul agricol, agro-alimentar, veterinar sau economie agrară: postuniversitar, universitar, preuniversitar, în țări membre UE sau țări terțe UE. Sprijinul pentru instalarea tinerilor fermieri este 100 la sută nerambursabil.

          Dan Bitire, consilier local Pro România: „Întotdeauna mi-a plăcut să ajut”

           

          -Rezumați anul 2020 în trei cuvinte!
          -Emoție, incertitudine, speranță

          1 Ce vă motivează în viață?
          Când pot ajuta și mă pot face util cetățenilor, prietenilor sau familiei sau atunci când găsesc soluțiile potrivite la problemele ivite, atât din punct de vedere profesional cât și uman, am o mare satisfacție și toate acestea mă motivează și mă fac să îmi doresc să duc mereu la bun sfârșit lucrurile începute.

          2 Care este filmul dvs. favorit sau filmul cu un puternic impact emoțional asupra dvs.?
          Nu pot spune că am un film favorit însă îmi plac filmele vechi, istorice, cu personaje și roluri complexe sau cu ecranizări bazate pe fapte reale sau reconstituiri ale unor evenimente din trecut. Recent am vizionat „Fotograful de Mauthausen” și am rămas profund impresionat de acea filă neagră de istorie, transpusă în pelicula amintită.

          3 Cum arată un weekend perfect? Care sunt activitățile dvs. preferate în weekend?
          Începe cu o cană de ceai negru, continuă cu o carte bună, o plimbare prin parc sau o ieșire cu bicicleta înspre Parcul Gherăiești sau spre Măgura și se încheie cu o carte și poate un film bun. De regulă îmi place să ma relaxez, să ies în aer liber, să fac drumeții, să citesc sau uneori, să vizionez filme sau documentare.

          4 Ce carieră ați visat să alegeți în copilărie?
          De mic mi-a plăcut să meșteresc, să văd cum funcționează lucrurile, începând cu jucăriile și continuând mai târziu, cu aparate și dispozitive electronice (casetofon, cd player etc). Pot spune că de când eram copil am avut înclinație spre inginerie, domeniu pe care l-am aprofundat ca student.

          5 Cum vedeți Bacăul în 5-10 ani?
          Mi-aș dori să fim acel nod economic al regiunii, acel pol de dezvoltare. Evident, toate acestea nu se pot face doar sperând, ci unindu-ne forțele în Consiliul Local, venind cu inițiative, sprijinind mediul de afaceri, antreprenorii și căutând cele mai bune soluții pentru ca Bacăul să devină atractiv pentru investitori.

          6 Care este ultima carte citită? Carte tipărită sau e-book? Ce carte ați recomanda?
          „Iarnă cu fulgi însângerați” scrisă de Gabriel Chiriac – în format letric. Un roman istoric, scris pe baza relatărilor celor care au participat la acele evenimente, dar și cu un strop de imaginație din partea autorului. O poveste despre onoare, curaj și dragoste, din timpul celui de al doilea război mondial. O carte pe care v-o recomand cu toată încrederea și pe care nu veți regreta că ați citit-o. Nu știu să existe și varianta electronică a romanului, însă pentru cei familiarizați doar cu gadget-urile, este un bun prilej de a se reîntoarce la începuturi, când nu existau e-book-uri ș.a.

          7 Ce personalitate din istorie sau din lumea contemporană v-a fost model?

          Theodore Roosevelt ar putea fi un model pentru toate tinerele generații. A rămas până în ziua de astăzi cel mai tânăr președinte din istoria Statelor Unite ale Americii. De asemenea, a reușit să fie un reformator și a promovat respectul pentru tradiții, a susținut valorile și a reușit toate acestea cu energia caracteristică unui tânăr, fiind mereu în prim plan. Consider că acestea trebuie să fie calitățile și atuurile tinerei generații. Promovarea valorilor, transparența, respectul și mult dorita reformă – care trebuie să înceapă prin puterea propriului exemplu indiferent de domeniu sau circumstanță.

          8 Ce sport credeți că este reprezentativ pentru Bacău?
          Cu toții ne aducem aminte cu nostalgie de „valurile” din tribunele Stadionului Municipal la derby-urile cu Steaua. Însă, pe lângă fotbal, să nu uităm de volei și handbal, acolo unde Bacăul s-a remarcat în ultimii ani.

          9 Cum poate un cetățean să abordeze un ales pentru a-i prezenta un proiect sau o cerere?
          Prin e-mail sau telefonic, transmițând întrebările sau doleanțele lor. Iar în ceea ce mă privește, de îndată ce contextul epidemiologic o va permite, și față în față. În scurt timp însă, voi putea fi contactat și pe pagina de Facebook creată special în acest sens. Zilele trecute chiar am fost contactat prin e-mail de către un grup de locatari, din zona Calea Mărășești. Ce pot să vă spun la acest moment este că am luat la cunoștință de dorințele și sesizările acestora și voi încerca să îi ajut atât cât pot, uman și legal.

          10 De ce ați intrat în politică?
          Întotdeauna mi-a plăcut să ajut, dar și să mă implic, iar acum cred că pot face asta cu adevărat din forul deliberativ al Municipiului Bacău, în interesul băcăuanilor.

          11 Care este viziunea dvs. cu privire la guvernarea locală?
          Mi-aș dori ca cetățenii să poată verifica activitatea Primăriei iar totul să fie „la vedere”, transparent. De asemenea, să încercăm să digitalizăm tot ce se poate digitaliza și să găsim soluții acolo unde nu se poate sau există deficiențe pentru eliminarea birocrației și a statului la cozi. Și așa cum am spus și anterior, să sprijinim investitorii și să reușim să devenim „atractivi” pentru aceștia deoarece avem nevoie de locuri de muncă și investiții.

          12 Care este cea mai mare problemă a Bacăului? Dar cel mai mare atu al Bacăului?
          Cu siguranță „problema apei” este pe buzele fiecărui băcăuan și fiecare dintre noi am resimțit avariile la conducta de aducțiune și lipsa apei. Proiectul început de administrația Necula însă a intrat pe ultima sută de metri iar „Rezerva de apă a Municipiului Bacău” va rezolva odată pentru totdeauna această problemă.

          13 Care ar fi proiectul de suflet pe care doriți să-l implementați în acest mandat?
          Îmi doresc ca băcăuanii să aibă noi locuri de promenadă, noi spații verzi, piste pentru biciclete, dar și un parc modernizat – cu alei noi, mobilier stradal nou (bănci, coșuri de gunoi, foișoare etc).

          14 Unde vă petreceți vacanțele?
          Prefer locurile liniștite. O escapadă la munte, unde mă pot bucura de peisaj, dar și de aer curat, este tot ce am nevoie pentru „a-mi reîncărca bateriile”.

          15 Vegetarian sau omnivor?
          Cea mai bună legumă… este carnea.

          16 Vârsta
          26 de ani.

          17 Familia
          Pe punctul de a-mi schimba starea civilă.

          18 Profesia
          De profesie inginer energetician.

          19 Studii
          Absolvent al Universității Tehnice „Gh. Asachi” din Iași.

          20 Ce nu v-am întrebat dar doriți să răspundeți?
          De ce ar trebui tinerii să se implice în politică. Este cea mai bună calea de a-și face ideile auzite și puse în aplicare. De asemenea, cultura politică actuală se poate schimba doar cu ajutorul și implicarea lor, cu perseverență, dar și cu noile viziuni, specifice vârstei. Totodată tinerii au astfel șansa să se regăsească în centrul strategiilor de dezvoltare comunitară și să colaboreze cu instituțiile publice locale, cu mediul privat și nu numai și să găsească soluții pentru comunitatea din care fac parte.

          Proiect coordonat de Răzvan Bibire

          7,3% din total, doar pentru COVID-19! Concedii medicale… de pandemie!

          Un bilanț al anul trecut pe eliberarea de concedii medicale pe fondul pandemiei declanșate în martie arată că peste 9.800 de băcăuani au avut nevoie de un astfel de certificat, fie pentru izolare, fie pentru carantină din cauza COVID-19.

          Și dacă în luna martie, când abia începuse epidemia în țara noastră, numărul concediilor medicale eliberate de medici pentru confirmări pe această patologie sau carantină (suspiciuni de infectare) a fost de circa 300 (cele mai multe, bineînțeles, pe carantină), în perioada stării de urgență (aprilie-mai) s-a înregistrat o creștere semnificativă, care s-a menținut și ulterior în perioadele de alertă. Pe de altă parte, din cauza restricțiilor impuse de autorități, în luna mai, față de martie, de exemplu, numărul concediilor medicale „simple” eliberate de specialiști a scăzut aproape la jumătate. Din evidențele Casei Județene de Asigurări de Sănătate (CJAS), situația concediilor medicale eliberate în baza contextului epidemiologic arată astfel: în luna martie din cele 7.581 de concedii medicale înregistrate pentru decontare, din care 5.186 de către medicii de familie, 2.176 de medicii specialiști și 219 de medicii din spitale, două au avut cod de boală 05 (confirmare COVID-19) și 309, codul 07, adică perioadă de carantină de 14 zile (suspiciune de infectare), în luna aprilie din cele 5.425 eliberate de medicii de familie (3.550), medicii specialiști (1.715) și medicii din spitale (160), 52 au fost pe cod 05 și 741 pe cod 07, în luna mai s-au înregistrat în total 4.510 concedii medicale (2.335 eliberate de medicii de familie, 1.936 de medicii specialiști și 239 de cei din spitale), iar dintre acestea 103 cu fost pe confirmare coronavirus și 206 pe carantină. Din vară trendul a tot crescut, trend care s-a menținut și în toamnă.

          La aceste concedii medicale prezentate pe cod de indemnizație 05 și 07 se mai adaugă și concediile medicale care au fost acordate pentru pacienți infectați cu COVID-19, dar pentru care medicii au folosit codul de indemnizație 01 – boală obișnuită, 51 – boală infectocontagioasă pentru care s-a instituit măsura izolării și cod de indemnizație 06 – urgență medicală.

           În total, de la declanșarea epidemiei de coronavirus, în perioada martie-decembrie 2020, au fost acordate numai pe patologia COVID-19 nu mai puțin de 9.859 de concedii medicale, din care 4.553 pentru pacienți confirmați cu COVID-19 (cod 05) și 5.306 de concedii medicale pentru carantină (cod 07). Sumele depuse la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru decontarea acestor concedii medicale este de peste 5,2 milioane de lei (din care 1,4 milioane lei pentru confirmare coronavirus și 3,8 milioane de lei pentru carantină). Nu s-a decontat încă întreaga sumă, limita fiind de 60 de zile de la depunere. Sumele sunt achitate din FNUASS (Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate).

          1.273.707 de lei

          Aceasta este suma care a fost plătită până acum pe aceste concedii medicale, din care 108.409 lei pentru izolare și restul pentru carantină!

          „Concediile medicale acordate bolnavilor COVID-19 și persoanelor aflate în carantină reprezintă 7,3% din concedii medicale eliberate în 2020. În total au fost 91.218 de astfel de certificate medicale emise anul trecut, din care 52.189  au fost eliberate de către medicii de familie, 35.455 în ambulatoriile de specialitate și 3.574 în spitale.”
          Marius Savin, președinte CJAS Bacău

          Concediile medicale de carantină se acordă, de către medicii de familie, asiguraților cărora li se interzice continuarea activității din cauza unei suspiciuni asupra unei boli contagioase, pe durata stabilită printr-un certificat (aviz) eliberat de Direcția de Sănătate Publică. Cuantumul brut lunar al indemnizației pentru carantină este de 100% din salariul de bază, stabilit conform legii. Concediile medicale de confirmare cu noul virus se eliberează de către medicii specialiști, dar și de catre cei de familei, și este tot de 100% – urgență medicală.

          Toată lumea-mi zice lotru  

          De marți noaptea, în România a intrat în funcțiune un nou instrument pentru a-i prinde pe lotri. Pe hoții de lemn. SUMAL 2.0 pe numele lui electronizat e noul sistem. Guvernanții spun că e o minune: cel mai important sistem de urmărire a materialului lemnos, care elimină camioane de documente cerute de birocrați și automatizează fluxuri de date făcute până acum manual. Gata cu registrul „Marcări” și cu cel al „dispozitivelor de marcat”. Gata cu lotrii. Administratorii vor utiliza varianta lor electronică din noul SUMAL. Sunt înlocuite fișele de marcare făcute de mână, precum și centralizările aferente. Cu noul SUMAL 2.0 toate marcările se vor face electronic pe teren, iar volumele se vor calculași se vor transmite automat. Etc. Ai zice că suntem la un alt „level”, unul cu cinci poziții mai sus. Să dea Dumnezeu! Dar la noi cârcotașii nu lipsesc niciodată. „Să nu ne îmbătăm cu apă rece!” – spune unul dintre ei, care nu vede binefacerea SUMAL 2.0 decât parțial.

          Eu nu-i dau dreptate, dar nici nu-l laud. Doar îl ascult, să văd unde bate. Spune că noul sistem nu va rezolva cea mai mare problemă a furtului de lemn din pădurile noastre și chiar va aduce alte probleme. Că în el se vor introduce doar estimări și nu măsurători, deci rezultatele vor fi tot situații deformate. Pentru că adevărata problemă a lemnului ajuns ilegal pe piață e vânzarea lui ca volum estimat, în loc de volum măsurat cum ar fi normal. De aici ar apărea destule „învârteli” și ilegalități.Adică în acte și în SUMAL se vor trece doar ce măsoară silvicultorii, nimic și niciodată ceva în plus sau în minus. Măi să fie! Oare chiar atât de hoți să fim noi, românii? Într-o țară unde se aude că dispar, anual, ilegal, circa 20 de milioane de metri cubi de lemn? Lacătele – se spune în popor – sunt făcute pentru oameni cinstiți, nu pentru hoți. Astfel parcă înțeleg, acum, și ce vrea să ne transmită un cântec celebru, din folclor: „Toată lumea-mi zice lotru, / C-am furat lemne din codru. / Dar eu lemne n-am furat, / Numa’ scândură de brad!”

          Noi surprize pentru melomani

          Pandemia primește încă o „palmă” de la Filarmonica „Mihail Jora”, care oferă joi, 4 februarie, de la ora 18.30, la Sala Ateneu un nou prilej de bucurie publicului băcăuan. Astfel, sub titulatura de Concert Simfonic, iubitorii de muzică adevărată vor putea asculta un program sub bagheta dirijorului Valentin Doni, avândul ca solist pe Radu Țaga – faragot.

          În programul sunt cuprinse următoarele lucrări:

          • Paul Jelescu: Rapsodia dobrogeană pentru fagot și orchestră (orchestrația realizată de Sabin Păutza)
          • Carl Maria von Weber – Uvertura operei Freischütz
          • Carl Maria von Weber – Fantezia ungară pentru fagot și orchestră
          • Piotr Ilici Ceaikovski – Simfonia nr.4.

          Valentin Doni (foto) este dirijor permanent al orchestrei băcăuane. Pe lângă activitatea desfășurată la Filarmonica „Mihail Jora” a susținut turnee în Italia, Spania, Portugalia, Franța, Ucraina, Austria, Coreea de Sud, însumând peste 300 de concerte. Valentin Doni a primit titlul de „Maestru în artă” în 1999, iar în 2002 Guvernul francez i-a conferit titlul de Cavaler al Ordinului în Arte și Litere.

          Invitatul săptămânii, Radu Țaga, s-a născut la Timișoara în anul 1990, într-o familie de muzicieni. Deși a avut un început promițător ca pianist, susținând recitaluri și concerte și câștigând nenumărate premii, s-a orientat – cu succes – către fagot, cu care, la fel de bine se identifică și transmite cu bucurie.

          Locurile la acest eveniment sunt limitate, fiind puse în vânzare bilete pentru 30% din capacitatea sălii Ateneu, pentru a fi respectate normele sanitare impuse de pandemie.

          Tenis: Succese băcăuane la fileu

          Mihail Ganea (ACS Moldosport Bacău)

          Început de an cu rezultate notabile pentru tenismenii Bacăului. Așa cum aminteam în numele precedente ale ziarului, Amalia Nicoli (SCM Bacău) și-a trecut deja în cont două turnee câștigate la 12 ani feminin: Cupa „Unirii” de la Roman și Cupa „TCC 2018” de la Piatra Neamț. Pe lista laureaților primelor turnee din 2021 apar și alte nume băcăuane. Astfel, la tradiționala Cupă a Primăriei Onești, Târgu-Ocna, Slănic Moldova organizată de CS Tema Sport Onești, Mihail Ganea (ACS Moldosport Bacău) s-a impus la categoria de vârstă 10 ani, cu trei victorii din trei în turneul „în șah”. Băcăuanul a câștigat cu 4-1, 4-1 în fața lui Eduard Mureșan (Dinamo București), cu 4-2, 4-0 contra lui Vlad Ștefan Vasilache (ACS Tomești) și cu 2-4, 5-3, 10-2 partida cu Călin Ioan Brutaru (CS Ten Club Tenis Buzău), aceasta din urmă fiind decisiv pentru ocuparea locului 1.

          „Mihai a avut un meci tensionat în confruntarea pentru câștigarea turneului, fiind condus cu set, 3-0 și două mingi de meci. Revenirea spectaculoasă confirm că este în cărți pentru un rezultat foarte bun la Naționalele Under 10 din vară”, a declarat antrenorul ACS Moldosport, Ovidiu Ciulină.

          Alți doi sportivi legitimați la Moldosport, aflați la debut în cadrul categoriei 14 ani, au figurat printre remarcații competiției oneștene. Petru Ganea a cedat finala cu David Burac cu scorul de 7-5, 6-3, după un traseu fără set pierdut (7-6, 6-2 cu Răzvan Doboșeru, 6-0, 6-0 cu Alexandru Brutaru și 6-3, 7-6 în semifinale, cu favoritul numărul 1, Mihai Mironescu), în timp ce colegul său de club, Călin Pârjol s-a impus cu 6-1, 6-0 contra lui Nicola Vizitiu și cu 6-2, 6-1 împotriva lui Daniel Iorga, însă s-a oprit în semifinale, unde a fost învins cu 6-0, 6-1 de câștigătorul turneului, David Burac.

          La același turneu organizat de Tema Onești, dar la 16 ani feminin, „în șah”, victoria a revenit Anei Maria Chiriță (CSȘ Bacău) după un parcurs cu trei succese categorice, toate repurtate în compania unor jucătoare de la CS Winner Brașov: 6-0, 6-0 cu Sofia Prutean, 6-1, 6-0 cu Nora Vivien Șanta și 6-1, 6-0 cu Iulia Maria Sidoreac. În fine, tot la Cupa Primăriei, Alexandra Ismana Ilișan (SCM Bacău) a ocupat locul doi la categoria 10 ani feminin, cu două victorii (4-1, 4-2 împotriva Evei Prutean de la Winner Brașov și 4-0, 4-0 contra oneștencei de la CS Tema Sport, Ana Maria Matei) și o înfrângere, 0-4, 0-1 în fața Ecaterinei Maria Onofreiciuc (AS CS AS Club Politehnica). De notat și semifinala lui Alexandru Negură (CSȘ Bacău) la Cupa „Dinamo” de la Brașov, băcăuanul concurând la Seniori, unde, după ce a trecut de Mihai Staicu (Dinamo București) cu scorul de 6-1, 6-1 și de Eduard Mozes (CS Dinamo- Centrul Sportiv) cu 6-1, 7-5, a fost eliminat în semifinale de câștigătorul turneului, Andrei Cuceu, cu 6-3, 7-5.

          „Vitralii de excelență cultural-artistică națională. 30 de ani de la înființarea Centrului de Cultură „George Apostu”

            De cele mai multe ori, începuturile Istoriei sunt asociate cu apariția scrierii în urmă cu mai bine de cinci mii de ani în spațiul genuin al civilizației umane – Sumer. Totuși, dincolo de acest nivel de comprehensiune tehnică, mai ales, ce explică modalitatea de transmitere și înmagazinare a informației, a cuvântului rostit sau a gândului nerostit, prin intermediul unor simboluri incizate în lut, istoria scrisă nu ar fi fost posibilă fără credința autorilor în importanța mesajului transmis. Cu alte cuvinte, indiferent de convenția simbolică prin care alegem să codificăm informația, Istoria va consemna cu prioritate destinele acelor personalități, instituții sau comunități care au marcat o epocă, care au dat cursului istoriei o nouă direcție; povești remarcabile, ce se ridică deasupra monotonei „tragedii umane” generalizate, prin curaj, prin credință, prin dârzenie, prin viziune, asumate cu orice risc.

            Introducerea este un pretext pentru a semnala apariția celui mai recent produs editorial al Centrului de Cultură „George Apostu” Bacău, monumentala monografie „Vitralii de excelență cultural-artistică națională. 30 de ani de la înființarea Centrului de Cultură George Apostu – 1990-2020” (decembrie 2020), un eveniment cu reverberații internaționale. Editată în format academic, în condiții grafice excepționale, lucrarea prezintă în cele aproximativ 600 de pagini, compartimentate în două volume (greutate de 4,1 kg!), istoria de 30 de ani a uneia dintre cele mai reprezentative instituții de cultură din regiunea Moldovei.

            Urme săpate profund în istoria culturii naționale

            Primul volum își propune să ofere cititorului o reflectare aproape exhaustivă a specificului și diversității activităților inițiate/ gestionate de Centrul de Cultură „George Apostu”, între anii 1990 și 2020. Veți regăsi aici cea mai mare parte a programelor, proiectelor, activităților, festivalurilor, simpozioanelor, rezidențelor ș.a. din acest interval temporal. Ființează în acest prim volum o istorie ce trebuia scrisă pentru a consemna un destin instituțional excepțional, un fenomen cultural deosebit de complex, cu „urme” adânc săpate în istoria națională a artelor plastice (grafică, pictură, sculptură), a artelor spectacolului (teatru, dans), a muzicii și literaturii contemporane, dar și a popularizării și cercetării filosofice de nivel academic.

            În cuprinsul primului volum, sub titulatura „George Apostu – Perenitatea primordialului”, se regăsește și un capitol dedicat personalității și operei marelui artist plastic băcăuan. Au fost condensate  aici informații biografice relevante, culese din articolele și cărțile dedicate sculptorului născut în comuna Stănișești (județul Bacău), care descriu etapele vieții, educația, formarea profesională, personalitățile care i-au influențat cariera, expozițiile personale și de grup la care a participat, ciclurile sculpturale cele mai cunoscute, premiile și distincțiile care i-au fost conferite de-a lungul timpului ș.a. Pentru că, nu de puține ori, aceste date bibliografice conțineau informații neclare sau chiar eronate, am operat asupra tuturor elementelor biografice verificări temeinice (apelând la metoda încrucișării surselor), astfel încât datele prezentate să fie corecte.În plus, datele au fost completate și actualizate cu informații referitoare la contribuția Centrului de Cultură „George Apostu” la promovarea operei și a personalității patronului nostru spiritual.

            Investigarea atentă a surselor a adus la lumină un impresionant volum de informații, care, la capătul unui proces de filtrare prin turnesolul criticii de specialitate, au fost departajate după criterii tematice și cronologice. A rezultat de aici, aplicând o metodologie de cercetare ce îmbină tehnici specifice metodelor istorice, descriptive și studiului de caz (în sens biografic), o imagine aproape completă a activităților derulate de Centrul de Cultură „George Apostu” în ultimii treizeci de ani; un portofoliu de proiecte și programe unic prin diversitatea domeniilor abordate, impresionant prin calitatea și numărul foarte mare al acestora.

            O scurtă trecere în revistă a principalelor produse culturale care poartă pecetea  Centrului de Cultură „George Apostu”, adevărate branduri intrate în patrimoniul spiritual local și național, susține temeinic afirmația de mai sus, acest demers fiind, totodată, o invitație adresată cititorului la parcurgerea acestei monografii, cu îngăduință și răbdare față de numeroasele domenii relevate și, mai ales, față de cantitatea uriașă de date și evenimente prezentate: Simpozionul Național de Estetică (edițiile I-XXV; 1992-2020), rezidențele de sculptură – Rezidența Internațională de Sculptură „George Apostu” (edițiile I-VIII; 1991-1998) și Rezidența Internațională de Sculptură „Albastru” (edițiile I-III; 2017-2019) –, Salonul de Primăvară al Artei Naive (1992-2020), Simpozionul Național al Artei Naive „Victor Parhon” (edițiile I-IV; 2000-2004), Zilele „I. L. Caragiale” (edițiile I-XIII; 1995-2007), Festivalul Internațional de Videofilm Documentar „Ethnos” (edițiile I-XI; 1995-2005), programul Provocări colocviale, Spectacolul cărții, programele și proiectele europene din domeniul dansului contemporan ș.a.

            O bijuterie estetică rară

            Volumul al II-lea – o bijuterie estetică rară! – ,,gândit sub forma unui album de artă”, prezintă tot patrimoniul cultural-artistic intrat în administrarea instituției în ultimii 30 de ani. Structural, volumul are următorul chip: Introducere, Opere de artă aflate în patrimoniul  Centrului de Cultură „George Apostu”, Încheiereși Index de artiști. Vom descoperi aici valoroase lucrări de pictură (de la Nicolae Tonitza și Ilie Boca până la icoane și interpretări specifice artei naive), sculptură (în lemn, în piatră, în metal), grafică, ceramică, tapiserie, mozaic, icoane. Volumul, cu o grafică impecabilă (Print: Master Print Super Offset prin Print PartnerSRL) ne face martorii unui spectacol vizual seducător, rar.

            Reunind gânduri ale unor parteneri de excepție – academicieni, profesori universitari, scriitori, artiști plastici, manageri de instituții naționale/ internaționale de cultură, ambasadori, ziariști etc.), lucrarea – coordonată de Gheorghe Geo Popa și Alin Sebastian Popa – dă seamă de ființarea unui spirit cultural național devenit „arhetip,simbol, mit, totem, concept…” (Petre Isachi), „pilon de sprijin al elitelor culturale românești” (Tudor Zbârnea), prilej minunat de aplauze („România încă zămislește Cultură!”; Mircea M. Ionescu). Poate că Gheorghe Iorga oferă, printr-o „scrisoare deschisă” către Gheorghe Geo Popa, cea mai nimerită sinteză a acestui Spirit: „După ce-ai înrădăcinat Centrul și Vitraliul în calmul și statornicia valorilor autentice, ai reușit, întru binele și devenirea noastră spirituală, să ne înrădăcinezi pe noi, prietenii tăi, de departe și de aproape, în nesfârșita revelație a reflecției identitar emergente”.

            „Povestea noastră, la fel ca toate celelalte povești de succes, este una marcată de adevărul conținut de un aforism arhicunoscut – «În viață nu contează destinația, ci călătoria». Ei bine, pentru că în tot acest parcurs de până acum am avut norocul de a avea alături prieteni și colaboratori statornici, ale căror mesaje și gânduri pot fi regăsite în vol. I al lucrării, în capitolul «La aniversară», le transmitem pe această cale mulțumirile noastre cordiale pentru că ne-au onorat istoria cu prietenia lor și, nu în ultimul rând, le urăm ani mulți și fericiți!”, spune  Gheorghe Geo Popa, directorul instituției.

            Să simplificăm!

            Întregul conflict social se rezumă la schema „eu sunt șmecher și te fac la buzunare, tu ești prost și trebuie să te supui. Iar, pe deasupra, îmi mai datorezi și respect.” Când numărul smecherilor crește prea mult, se produce bubuiala care mai scade din numărul lor. Ai crede că bubuiala e produsă de ăia proști care nu mai suportă; da’ de unde?! De cele mai multe ori totul se petrece ca urmare a măsurilor luate de cei mai șmecheri dintre șmecheri care vor mai mult ciolan.

            Bă, ia dă pământul asta încoa, că tu nu știi să-l cultivi. Îl iau eu, te învăț cum să muncești pe moșia mea și, pentru munca prestată de tine, îți dau niște saci de grâu.

            Ce să faceți voi cu Oltenia, Basarabia, Bucovina? Nu știți, mă, nu aveți școală! Le luăm noi, că știm mai bine…

            Bă, românilor, voi nu știți să vă conduceți țara. Ia luați vor de aici prinț german să vă învețe ce e civilizația și, în schimb ne dați nouă petrol, gaze, grâu și păduri.

            Tovarășe, dumneata n-ai nevoie de industrie, ce știi tu să faci?! Ia ocupă-te tu de agricultură, să ne dai papa bun și mult, că la asta te pricepi.

            Auzi, musiu, da’ ce faceți voi cu grămada asta de fiare vechi?! Ați înnebunit? Mai sunt și poluante. Ia dați-ni-le nouă pe nimic, că știm să le folosim. În schimb vă dăm certificatul ăsta frumos de bună purtare…

            Da ce-ți trebuie ține salariu mare? Ce să faci cu atâția bani? Ia și muncește zece ore pe zi, poate și mai mult, și în schimb o să iei cât să nu mori de foame, că doar nu vrei să te îmbogățești din munca ta…

            Bă, voi sunteți proști, habar nu aveți medicină, cum ne pricepem noi care vă spunem să nu purtați masca pentru că nu va folosește după care vă obligăm s-o folosiți. Ia lăsați bocetele, marcați banu’ că punem mascații pe voi, nerecunoscătorii dreak…

            Sănătatea ca risc biometric în context de pandemie

            Propunerea materialului de astăzi nu are a face cu ceea ce numim date biometrice, respectiv imaginea feței, amprente digitale etc. care se referă la pașaportul biometric. Punem în discuție o definiție ce se regăsește de regulă în activitatea de asigurări /pensii private unde, riscurile legate de deces, invaliditate şi longevitate sunt definite ca fiind „risc biometric”. De fapt, adevăratul risc pentru sus numitele instituții nu sunt legate de deces, ori o invaliditate ce poate suplimenta o comorbiditate și scurta viață a asiguratului. Adevăratul risc îl reprezintă longevitatea asiguratului. Longevitatea asiguratului îi deranjează în cea mai mare măsură pe asiguratori. Calculul unei pensii se face în funcție de estimările privind longevitatea populației într-un areal. Creșterea longevității nu priește afacerilor pe această zonă dacă perioada de cotizare e depășită de longevitatea prognozată a cotizanților. Exact același lucru se întâmplă acum în pandemie. Totul este calculat. Persoanele care au imunitate naturală reprezintă pentru producătorii de vaccin un „risc biometric”.

            Astfel, de curând, cercetătorii britanici într-un studiu preliminar au descoperit faptul că o parte a populației este imună la acest virus COVID-19, aproximativ 30%, iar tinerii într-o mai mare măsură. Noi îndrăznim să spunem, fără a avea studii medicale și cercetare aprofundată, că imunitatea populației este de cca. 80%. Argumentul nostru l-am publicat acum câteva 3 săptămâni, respectiv, rata infectării într-un spațiu supraglomerat (de cca. 40 de ori mai aglomerat decât orice metropolă de pe Terra). Avem în vedere vasul de croazieră Diamond Princess imobilizat acum aproape un an lângă zona de coastă a Japoniei. Noul coronavirus fusese identificat pe vas și vasul izolat. Dintre cele 3.700 de persoane aflate pe vas, 700 de persoane (adică 19% din cei îmbarcați) s-au infectat cu noul coronavirus , iar 7 (adică 1% din cei infectați) au murit. Acest eveniment neprevăzut ar fi trebuit să atragă atenția cercetătorilor încă de atunci. Realitatea aceasta ar fi trebuit să zguduie din rădăcini promovarea media a apocalipsei COVID. Acesta, pentru concernul Pharma a devenit un risc biometric. Faptul că există deja o imunitate preexistentă la care se adaugă imunitatea celor care au trecut prin acest virus ca asimptomatici ori cei cu forme ușoare ar fi făcut ca importanța vaccinării să devină ridicolă raportată la riscuri, cumulat cu rata infectării la copii, care este infimă (fapt confirmat deja).

            În condițiile când după primele vaccinări au apărut decese în rândul seniorilor (Germania și Italia au hotarât că nu este recomandabilă vaccinarea persoanelor de peste 65 de ani), oficialii noștri tot vehiculează informatii cum că vaccinurile aprobate pentru România au o eficiență de 95%. De unde știu specialiștii noștri oficiali? Unde și când au făcut ei aceste studii? În această așa zisă eficiență este inclusă și imunitatea naturală anterioar dobândită a celui vaccinat? Ori vaccinul îl fac doar cei care în urma unui test s-a dovedit că nu au imunitate în fața virusului? Doar în această ultimă ipoteză putem vorbi de o eventuală eficiență a vaccinului, dar asta numai după trecerea termenului de probă. Paradoxal, au fost înregistrate infectări după vaccin. Reamintim că mai mulţi medici, printre care şi Carmen Dorobăţ, fostul manager al Spitalului de Boli Infecţioase „Sfânta Parascheva” din Iaşi, au fost confirmaţi cu COVID-19 după ce s-au vaccinat. „Anticorpii protectori daţi de vaccin apar abia la 10-15 zile după vaccinare. La mine, infecţia a apărut imediat după vaccinare” , a explicat dr. Dorobăţ pentru News.ro .

            La asimptomatici când apar anticorpii? Ar fi o întrebare pertinentă. Suntem în fapt într-o poveste ce se vrea fără sfârșit. Se reîncălzește ciorba cu apariția noului virus britanic, mlădița africană, tulpina sud americană etc. În ideea de a crea un nou subiect pe agenda publică ce trebuie să îngroape întrebările despre decesele post-vaccin. Simțul ridicolului și al realității par să-i fi părăsit pe profeții apocalipsei COVID. Marţi, 26 ianuarie 2021, orele 08:29 realitatea.net titra: „OMS atrage atenţia că măştile de pânză (nonchirurgicale) sunt la fel de eficiente şi în faţa noilor variante mai contagioase ale coronavirusului, adăugând că nu există niciun semn că modul de transmitere s-ar fi schimbat.” În aceeași zi, orele 10:28 www.stiripesurse.ro publica citând NBS: „Anthony Fauci dă BOMBA: pentru a ne FERI de coronavirus e nevoie să purtăm DOUĂ MĂȘTI simultan” (pentru cititorii care nu știu, Anthony Fauci e un fel de Arafat combinat cu Cercel în variantă americană).

            Că tot am amintit de Arafat, el e cel care ne recomanda prin prisma expertizei sale, de Revelion, dacă avem invitați, să mâncăm cu geamurile deschise și cu masca pe nas. Opinie la care a achiesat și Streinu Cercel. Pasămite virusul nu intră pe gură, ci numai pe nas atunci când mănânci. Interesantă ni s-a părut reacția vedetelor noastre medicale media care, glorificând vaccinul, s-au opus cu vehemență unor tratamente de prevenire, în condițiile când personal nu au efectuat nici un studiu în acest sens. Un exemplu ar putea fi și Ivermectina, un medicament ieftin introdus deja în schemele de tratament în câteva state din America de Sud și, prin hotărâre judecatorească, în SUA. Curtea Supremă de stat din districtul Orleans a ordonat spitalului general Rochester să administreze un tratament experimental anti COVID unui pacient aflat la terapie intensivă Ivermectina. Efectul pozitiv a fost consemnat după 12 ore. Ulterior pacienta s-a vindecat.

            Miercurea trecută când aminteam despre tratamentul posibil anti COVID- ivermectina, Ministerul Sănătăţii din Slovacia (prima țară din Europa) aproba utilizarea medicamentului Ivermectin în lupta împotriva noului coronavirus, conform declarației purtătoarei de cuvânt a ministerului, Zuzana Eliasova, pentru agenţia naţională de presă TASR, citată de Agerpres. Dar nu acest medicament este subiectul, ci încrâncenarea unor medici în a ne arăta că singura salvare nu e prevenția ci vaccinul. Or, din punct de vedere a unei rațiuni sănătoase prevenția e mai bună decât un tratament care mai e și în faza de experiment.

            Întrucât spațiul nu ne permite dezvoltarea subiectului vrem doar să amintim că există o posibilă explicație a încrâncenării dacă privim pe situl Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România: https://www.anm.ro/sponsorizari/afisare-2018/sponsori?numeSponsor=pfizer&page=1 O să observăm că cca. 5.932 medici și asociații medicale au fost sponsorizate de producătorii de vaccinuri și medicamente. 262 pagini cu multe nume. Domnul dr. Streinu Cercel și familia are un istoric interesant al sponsorizărilor cu ….Pfizer (a se vedea: https://www.anm.ro/sponsorizari/afisare-019/sponsori?numeBeneficiar=Streinu&page=1 )

            În 2019, ONG-ul lui Rafila are sponsorizări de la BigPharma, printre care 3 de la AstraZeneca și 3 de la Pfizer. AstraZeneca a cotizat cu 28.505, 31.055 și 21,492 LEI, iar Pfizer cu 20.000, 46.890 și 48.000 LEI. În 2019, Pfizer a sponsorizat 3.847 medici, ONG-uri și instituții medicale din România. Subiectul este departe de a fi epuizat…

            Jr. Adrian M. Ionescu

            Vodafone România, partener de încredere pentru digitalizarea educației în România

              Odată cu criza Covid-19, sistemele de învățământ din întreaga lume s-au confruntat cu o provocare fără precedent, ceea ce a determinat schimbarea rapidă a modului de lucru și a instrumentelor folosite, prin trecerea în online la scară largă. Însă această schimbare a expus și vulnerabilități și decalaje care riscă să lase prea mulți elevi în urmă. Pe când unii elevi au învățat atât de mult de la distanță, alții au învățat ce greu este să ții pasul. Pe când unii elevi au descoperit lumea, alții au descoperit că sunt izolați și nu sunt echipați cu tot ceea ce este necesar pentru a continua să învețe.

              Accesul inegal la educație cauzat de lipsa de instrumente și cunoștințe digitale conduce la decalaje semnificative între diferite părți ale țării și între diverse categorii sociale, cu un număr mare de copii și profesori care nu pot beneficia de avantajele și oportunitățile resurselor digitale de învățământ. În România, din păcate, unul din trei elevi nu a beneficiat de acces la resurse educaționale în timpul pandemiei. În acest context, eforturile Vodafone pentru reducerea decalajului digital au fost intensificate în domeniile cheie, educația fiind unul dintre acestea.

              La Vodafone, ne dorim ca fiecare elev să aibă acces la educație. Ne-am angajat să facem acest lucru posibil și rămânem consecvenți misiunii noastre de partener de încredere pentru educație.

              Vodafone România s-a implicat, astfel, într-o serie de proiecte menite să asigure accesul unui număr cât mai mare de elevi la școala online. Printr-un efort exemplar al întregii echipe, Vodafone România a finalizat, până la sfârșitul anului 2020, livrarea unui număr de 108.327 de tablete cu conexiune la Internet în cadrul licitației coordonate de Ministerul Educației, al cărei scop a fost dotarea elevilor cu dispozitive care să asigure participarea acestora la cursurile online.

              Pe parcursul anului trecut, celor peste 100.000 de dispozitive livrate în urma licitației organizate de Ministerul Educației și Cercetării li s-au adăugat alte câteva zeci de mii de tablete conectate la Internet, distribuite în cadrul unor proiecte inițiate la nivel local de instituții publice, instituții de învățământ și ONG-uri, obiectivul fiind același, de a asigura accesul la educația online pentru un număr cât mai mare de elevi. Vodafone România a contribuit, de asemenea, la conectarea la Internet, în doar câteva săptămâni, a aproximativ o mie de unități de învățământ preuniversitar, în cadrul proiectului național „Internet în școli”.

              „Școala din Valiză” a ajuns în alte 40 de școli din mediul rural

              Fundația Vodafone România a accelerat, la rândul său, extinderea programului „Școala din Valiză”, derulat împreună cu Fundația World Vision România, pentru a oferi școlilor din mediul rural mijloacele necesare pentru clase digitale. Astfel, anul trecut, programul „Școala din Valiză” a ajuns la 40 de unități de învățământ din mediul rural. Totodată, în urma campaniei de donații „Împreună nu lăsăm niciun elev în urmă”, lansată în vara anului 2020, Fundația Vodafone România a dublat, până la 200.000 de euro, suma strânsă din donații și a achiziționat 1.200 de tablete care au ajuns în școli din mediul rural. Vodafone România s-a alăturat efortului fundației, asigurând conectarea la Internet a tuturor unităților de învățământ din programul „Școala din Valiză” și SIM-uri pentru tabletele donate, cu trafic gratuit de date mobile pentru acces la platforme educaționale.

              Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Fără Saldatsenka și Serhel, dar cu încredere

              CSM Bacău, al cărui antrenor, Sandu Iacob, a primit permisiunea clubului de a antrena, în paralel, și naționala Georgiei, începe returul azi, de la ora 13.45, la Sfântu-Gheorghe, contra Dobrogei Sud Constanța.

              Start de retur în Liga Zimbrilor. În prima etapă programată astăzi, la Sfântu-Gheorghe, CSM Bacău va întâlni, de la ora 13.45, echipa de pe locul 3, Dobrogea Sud Constanța. De la instalarea pe banca tehnică a lui Sandu Iacob (care a primit acceptul clubului de a antrena, în paralel, și naționala Georgiei), „CSMeii” au obținut patru victorii din tot atâtea meciuri, ultimul succes fiind și cel mai prestigios: 29-28 cu CSM București. Băcăuanii speră să-și continue seria, chiar dacă întâlnesc un adversar redutabil, contra căruia se vor prezenta fără portarul Saldatsenka și centrul Serhel. Primul a fost operat de menisc după o accidentare la un meci al naționalei Belarusului, în timp ce al doilea este suspect de o leziune la ligamentele încrucișate ca urmare a unei aterizări în cadrul unui antrenament. „E greu, întâlnim o echipă bună, iar nouă ne lipsesc două elemente de bază, care fac ca transferurile operate în iarnă- Rusu, frații Bujor- să pară cu atât mai inspirate. În ciuda faptului că adversara pornește cu prima șansă, suntem încrezători”, a declarat Sandu Iacob ieri, înaintea plecării spre Sfântu-Gheorghe.

              Programul celorlalte partide ale etapei a 16-a: Magnum Botoșani- CSM București, CSM Focșani 2007- CSM Reșița, CSM Vaslui- Minaur Baia Mare, Dinamo București- CSM Făgăraș (ora 16.30, TVR2), Potaissa Turda- Poli Timișoara (ora 18.25, TVR1), CSU din Suceava- Steaua București. HC Buzău 2012 stă.

              Clasament

              1 Dinamo București 14      14      0        0        377-271       42p.

              2 Potaissa Turda     14      12      0        2        421-341       36p.

              3 Dobrogea Sud      14      11      0        3        347-291       33p.

              4 Minaur Baia Mare  14      9        1        4        317-276       28p.

              5 CSM București      14      9        0        5        394-362       27p.

              6 Steaua București   14      6        3        5        345-324       21p.

              7 Poli Timișoara      14      7        0        7        249-253       21p.

              8 CSM Focșani        14      7        0        7        257-269       21p.

              9 HC Buzău 2012    14      5        2        7        370-379       17p.

              10 CSM Vaslui         14      5        1        8        357-386       16p.

              11 CSM Făgăraș      14      5        0        9        298-325       15p.

              12 CSU Suceava      14      4        2        8        311-344       14p.

              13 CSM Bacău         14      4        0        10      256-312       12p.

              14 CSM Reșița         14      2        0        12      327-384       6p.

              15 Magnum Botoș.  14      0        1        13      199-308       1p.

               

              Maximum 5 porci, în cotețele țăranilor

                Producătorii individuali vor putea crește maximum 5 porci, într-o gospodărie. Astfel, printr-un ordin al Ministrului Agriculturii, sunt stabilite noile dimensiuni ale tipurilor de exploataţii de suine pe teritoriul ţării noastre. Potrivit documentului, vor exista două tipuri de exploataţii de suine: necomerciale (de subzistență), cu un număr de maximum cinci porci, crescuți pentru consumul propriu, şi comerciale, în care numărul de suine nu este limitat, animalele fiind îngrășate în scopul valorificării pe piață. Fermierii care vor depăși numărul maxim de cinci porci pe gospodărie vor trebui să se înregistreze la Registrul Comerțului, funcționând ca persoane juridice – PFA, II, IF, SRL.

                PNL, sub prefect USR

                Negocierile din culisele politicii băcăuane s-au finalizat cu victoria USR, care a obținut postul de prefect al județului, liberalii trebuind să se mulțumească doar cu posturile de subprefecți. Se vehiculează că noul prefect va fi avocatul Leonard Bulai, momentan șef de cabinet al primarului Bacăului, Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu (USR).

                „România nu ştie când va avea buget şi cât de subțire va fi acesta; groparul de la finanțe, ajuns premier, se miră de cheltuielile cu aparatul bugetar şi, ce să vezi, «reformarea» acestuia vine cu politizarea prefecturilor, dublarea numărului de subprefecți şi îngroşarea schemei de personal din prefecturi (prin înființarea de noi funcții)”, spune europarlamentarul Dragoș Benea.

                „Aşteptăm, însă, cu sufletul la gură ca liderii locali ai alianței – respectiv Viziteu, Ghingheş şi Miron – să promoveze transparent, măcar la nivel de secretari de stat, oameni care să aibă un cuvânt de spus la Fonduri europene, Transporturi, Dezvoltare regională sau Sănătate”, a mai declarat acesta. Dragoș Benea spune că speră ca politicienii să reuşească să propulseze la Bucureşti «specialiştii» băcăuani din USR Plus şi PNL care să facă pentru dezvoltarea Bacăului cel puțin cât a făcut PSD în guvernarea 2017 – 2019.

                „Oportunități de dezvoltare există: Planul Național de Redresare şi Reziliență sau cadrul bugetar multianual al UE, 2021-2027, pentru a indica doar două instrumente. Prin urmare, e momentul să existe şi băcăuani la masa deciziilor guvernării USR/Plus – PNL, fie şi în eşaloanele 2 sau 3″, a încheiat europarlamentarul băcăuan.

                Nedumeriri la PNL

                Decizia luată la București a căzut ca un fulger peste liberalii băcăuani, care încă nu și-au revenit din șocul alegerilor, la care au pierdut aproape totul în favoarea partenerilor de alianță. Niște parteneri care au venit fără nici un fel de zestre și care au reușit să ia caimacul. „Repartizarea prefectului Județului Bacău către USR PLUS mă nedumerește și mă întristează. Și nu pentru că USR PLUS nu ar avea oameni competenți sau integri, care să exercite această demnitate!

                Dar, în contextul în care PSD deține Președinția Consiliului Județean iar USR PLUS dă Primarul Municipiului Bacău- obținută într-o alianță în urma căreia PNL nu doar că nu a obținut nimic dar a mai și pierdut în detrimentul USR PLUS consilieri în toate UAT-urile în care am candidat în alianța, era firesc și logic – ca indiferent de aplicarea algoritmului, demnitatea de Prefect de Bacau să revină PNL”, spune senatorul Daniel Fenechiu (PNL).

                „Pentru că parteneriatele oneste și pe care le doreșți de lungă durată nu presupun să-ți arăți mușchi când poți, ci să fii înțelept și să ții cont și de ce își dorește partenerul. Mai ales când din parteneriatul precedent ai câștigat doar tu iar el a pierdut totul… Asta, dacă vrei cu adevărat un parteneriat loial și nu o căpătuială bazată strict pe oportunitate… PNL Bacău merge mai departe, loial și onest, așa cum a făcut-o întotdeauna” a mai pus senatorul Fenechiu.

                O mențiune specială se cuvine a fi făcută în privința PNL Bacău. După ce, mulțumită negocierilor lui Ionel Palăr, PNL a pus pe tavă USR-ului funcția de primar al Bacăului, iată că liberalii băcăuanii mai bifează o reuşită… tot în dreptul USR: funcția de prefect!
                Dragoș Benea, europarlamentar

                De ce e importantă funcția de prefect?

                Conform art.252 din Codul administrativ, în calitate de reprezentant al Guvernului, prefectul îndeplinește următoarele categorii de atribuții:
                a) atribuţii privind asigurarea implementării la nivel local a politicilor guvernamentale şi respectării ordinii publice;
                b) atribuţii în exercitarea rolului constituţional de conducere a serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale celorlalte organe ale administraţiei publice centrale din unităţile administrativ-teritoriale;
                c) atribuţii privind verificarea legalităţii actelor administrative ale autorităţilor administraţiei publice locale şi atacarea actelor administrative pe care le consideră ilegale;
                d) atribuţii de îndrumare, la cererea autorităţiloradministraţiei publice locale, privind aplicarea normelor legale din sfera de competenţă;
                e) atribuţii în domeniul situaţiilor de urgenţă.

                ULTIMELE ȘTIRI