Depistat de poliţişti după ce a condus un autovehicul băut şi cu permis suspendat
La data de 06 februarie a.c., poliţiştii din Buhuşi au depistat în trafic, un bărbat de 36 de ani, din comuna Blăgeşti, în timp ce conducea un autoturism, având suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice .
Totodată, în urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest a rezultat o alcoolemie de 0,16 mg./l. alcool în aerul expirat.
În cauză poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană cu permis de conducere suspendat.
Prinşi în trafic de poliţişti, sub influenţa alcoolului
La data de 06 februarie a.c., în jurul orei 18.30, un echipaj de poliţie din cadrul Biroului Rutier Bacău au depistat, în trafic, un bărbat de 33 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Tecuciului, având o alcoolemie de 0,49 mg./l. alcool în aerul expirat şi i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.
La data de 07 februarie a.c., un echipaj de poliţie din Oneşti au depistat, în trafic, pe DN 11, în localitatea Sănduleni, un bărbat de 49 de ani, din judeţul Iaşi, în timp ce conducea un autoturism având o alcoolemie de 0,56 mg./l. alcool în aerul expirat şi i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Bărbatul este cercetat în cadrul unui dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.
La aceeaşi dată, o patrulă mixtă, formată din poliţist şi jandarm au depistat, în flagrant delict, în comuna Corbasca, un bărbat de 33 de ani, în timp ce conducea un autoturism având o alcoolemie de 0,89 mg./l. alcool în aerul expirat şi i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.


















Rămânând la lungime, să notăm că în finală, Bitan (sportivul nr. 1 al CSM Onești în 2020) l-a învins cu aproape jumătate de metru pe colegul său de club, Marian Tănase, care, cu o săritură de 7,62 m și-a adjudecat argintul la Seniori. O concurență mult mai acerbă „în familie” a fost cea dintre Alin Anton și Marius Țone la 60 m, cei doi atleți oneșteni împârțind aurul de la Tineret și argintul la Seniori grație unui impresionant rezultat de egalitate: 6.84 secunde. Anton nu s-a mulțumit însă cu atât. „Să știți că sâmbătă fac baremul de participare la Europene”, i-a spus directorului său de club, Ingrid Istrate.

Sergiu Chițimuș, președintele asociației de proprietari este în temă. „Problema este mai veche. De când s-au făcut debranșările. Vedeți de unde curge apa? De aici! De la temelie. Blocul e tăiat de la căldură. Însă în loc lucrarea să se facă de afară, că-i mai mult de muncă, au tăiat dinăuntru. Dar bucata aia de țeavă care intră în bloc, dacă-i spartă? Au venit de la CET, s-au uitat, dar nu știu ce s-a rezolvat.” Pe domnul Sergiu Chițimuș l-am întâlnit stând de vorbă cu locatri de la blocul vecin, 35. Și acolo au fost destule probleme. „Dacă țeava e spartă ce faci? Trebuie să sapi! Te duci la vană și o închizi. Cum o închizi? Uitați-vă! Aici e vana! În gura asta de canal de lângă trotuar. De 40 de ani nu merge. E ruginită. Și când te duci la CET, spun că nu au bani. Ăsta-i trotuar? E săpat din jumate în jumate de metru, de câte ori a fost spartă țeava asta. L-au făcut la loc, românește: o găleată de prundiș, două de apă, una cu nisip și oleacă de ciment. Cum să țină? Până acum am avut doar promisiuni. Și nici de acum nu văd să meargă lucrurile mai bine.” Locatarii își rezolvă problemele cum pot. Blocurile sunt vechi. La infrastructură este problema.





















