Acasă Blog Pagina 1763

Cancerul ascuns în mască

Am spus că e cerinţa celor din domeniul sănătăţii, pentru a preveni răspândirea virusului. Este cerinţa celor din domeniul sănătăţii…”, se deroba de răspundere  pe 8 feb.  ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, la Realitatea PLUS întrebat fiind de ce a dispus obligativitatea elevilor de a purta mască  la orele de sport. Interesant e că niciodată nu sunt nominalizați concret „specialiștii.”  Ce expertiză au, or fi ei  laureați ai premiului Nobel?  „Precum toate bolile, și cancerul are cauze secundare însă, mai presus de toate bolile, are o cauză primară: Înlocuirea respirației normale de oxigen a celulelor organismului cu respirația anaerobă (lipsa de respirație a celulelor). …. Astfel, toate celulele normale ale organismului își satisfac nevoia de energie prin oxigen, în timp ce celulele canceroase prin fermentarea zahărului. De aici și dezvoltarea celulelor canceroase. …Mai exact, pentru a preveni cancerul, trebuie menținută o viteză a sângelui suficient de mare, încât să conțină necesarul de oxigen și, de asemenea, trebuie menținută concentrația hemoglobinei din sânge. O altă definiție a acestei reacții ne spune ca un mediu neoxigenat  devine un mediu acid, ceea ce ne duce cu gândul ca modalitatea de a preveni cancerul este de a ne alcaliniza organismul.”

Pentru explicarea acestui mecanism, fiziologul și medicul german Otto Heinrich Warburg a primit în 1931 Premiul Nobel pentru Fiziologie și Medicină. Warburg a fost nominalizat de 47 de ori la Premiul Nobel de-a lungul carierei sale. Primul premiu Nobel din 2019 a fost câștigat de doi cercetători americani – William Kaelin și Gregg Semenza – și – Sir Peter Ratcliffe din Marea Britanie. Obiectul cercetării lor a fost mecanismul de alimentare cu oxigen al celulelor. Cei trei cercetători au creat „bazele înțelegerii despre cum influențează oxigenul procesele chimice și fiziologice din corpul uman”, arată în motivare Comitetul Nobel, care adaugă că:  „descoperirile lor deschid calea către noi strategii promițătoare în lupta împotriva anemiei, cancerului și multor altor afecțiuni”. În limbaj profan cei trei au identificat mecanismele prin care în urma insuficienței aportului de oxigen sunt amplificate unele  boli, precum infecții diverse sau tumori, cancerul mamar, pancreatic sau colorectal.

Dar în mod direct, portul măștii a fost demitizat de chiar utilizatorii ei. Or, Neil Wallace Morison (1931 – 2012) a fost chirurg la unitatea chirurgicală Severalls din Colchester – UK. Timp de 6 luni, din martie până în august 1980, chirurgii și echipa lui din acea unitate au decis să verifice ce se întâmplă dacă nu poartă mască în timpul operațiilor. Timp de 6 luni nu au purtat nici o mască și au comparat rata de infectare a rănilor chirurgicale din martie-august 1980 cu rata infecțiilor din intervalul martie-august din anii precedenți. Spre uluirea lor au descoperit că atunci când nimeni nu a purtat mască în timpul operațiilor, rata infecțiilor A FOST LA MAI PUȚIN DE JUMĂTATE DECÂT FUSESE în cei 4 ani precedenți. Concluzia lor: „Se pare că contaminarea minimă se obține nepurtând nici o mască” iar purtarea măștii în timpul operației „este o procedură standard care ar trebui abandonată.”  Ha’eri GB în 1980 a pus microsfere de albumină umană în interiorul a 20 de măști chirurgicale, în timpul a 20 de operații. La sfârșitul fiecărei operații, spălările rănilor au fost examinate la microscop. „În TOATE experimentele a fost demonstrată contaminarea rănilor cu albumin.”

Chirurgii de la Institutul Karolinska din Suedia, recunoscând lipsa datelor științifice în favoarea purtatului de măști, au renunțat la obligativitate începând cu 2010 pentru anesteziologiști și pentru restul personalului din sala de operații care nu poartă haina de chirurg. „Decizia noastră de a nu mai cere personalului neîmbrăcat în costum de chirurg să poarte măști chirurgicale este o abatere de la practica obișnuită. Dar DOVEZILE CARE SĂ SPRIJINE ACEASTĂ PRACTICĂ OBIȘNUITĂ, NU EXISTĂ! a scris doctor Eva Sellden.  Experimente de acest tip sunt multe, ultimele din 2016 având concluzii similare. Dar, în ciuda evidenței, pe raționamente formale un nou „studio”  încearcă să ne convingă de utilitate purtării măștilor … duble. „Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA au raportat, pe 10 februarie, rezultatele unui experiment de laborator. În cadrul experimentului s-au folosit două capete artificiale situate la 6 metri unul de altul. Oamenii de știință au vrut să verifice câte particule de dimensiunea coronavirusului care ies din unul dintre capete sunt inhalate de celălalt. (Informează Independent.)  Când capul care «respire» și cel care «insipira» au purtat câte două măști de protecție, mai mult de 95% din particule au fost blocate, a declarat Dr. John Brooks de la CDC. ” Pe raționamentul Dr. John Brooks cu trei măști am fi și mai protejați.

Urmând același algoritm teoretic vom constata că purtând o mască de plastic etanșă avem șanse să scăpăm  definitiv de infectare.  Ce nu spun autorii „studiului” e că în loc de plămâni îți trebuie un compresor. Or aerul, odată încălzit în plămâni și expirat, este umidificat și încărcat cu dioxid de carbon devenind astfel un mediu de cultură perfect pentru agenții infecțioși (bacterii, ciuperci, virusuri). Aportul de oxigen se reduce la inspirație iar atâta cât ajunge în plămâni se strecoară pe lângă masca deja umidificată, împreună cu virușii, dacă sunt prin împrejurimi.  Acest  tip de gândire era scuzabil acum 2.500 de ani însă nu astăzi.

Unul din paradoxurile atribuite lui Zenon (filozof grec presocratic 450 î.Hr.) spune că mişcarea dintr-un punct în altul este imposibilă. Astfel după raționamentul grecului, o săgeată  care pleacă din arc definit pct. A, spre ținta care e la 10 m. în  pct.  B, pentru a ajunge la țintă trebuie mai întâi să parcurgă jumătatea distanței, 5 m. Dar ca să parcurgă cei 5 m., trebuie mai întâi să străbată 2,5 m. care e jumătatea distanței și tot așa înjumătățind distanțele. Concluzia ar fi după acest raționament că, de fapt, săgeata care ajunge la țintă, nici nu ar fi plecat din arc. Dar Zenon avea o scuză, nu cunoștea noțiunea de impuls inițial. Anthony Malcolm Daniels (cunoscut și sub pseudonimul Theodore Dalrymple critic cultural, medic și psihiatru) spunea: „În studiul meu asupra societăților comuniste, am ajuns la concluzia că scopul propagandei comuniste nu era de a convinge, nu era de a informa, ci de a umili; și, prin urmare cu cât corespundea mai puțin realității, cu atât mai bine. Când oamenii sunt reduși la tăcere atunci când li se spun cele mai evidente minciuni, sau mai rău, când se văd obligați să repete chiar ei minciunile, își pierd sentimentul de dreptate o dată pentru totdeauna….”

În februarie și martie 2020 OMS ne-a spus să nu purtăm măști. Ce s-a schimbat? Știința nu s-a schimbat. Politica a făcut-o. Noua religie CORONA se naște sub ochii noștri, îngenunchindu-ne la propriu, dar și la figurat… copiii.

Jr. Adrian M. Ionescu

„Karpen”, singura școală-media din județ

În urma unei competiții naționale derulate în rândul unităților de învățământ liceal, Colegiul „N. V. Karpen” Bacău a fost selectat pentru a funcționa cu statut de unitate pilot în domeniul educației media (școală-pilot-media), începând cu semestrul al II-lea al anului școlar 2020-2021, în cadrul „Programului de educație media”, dezvoltat de Ministerul Educației și Cercetării în parteneriat cu Fundația Centrul pentru Jurnalism Independent.

Durata intervenției educaționale este de 3 ani, acoperind perioada 2021-2023, obiectivul principal fiind formarea cadrelor didactice și a elevilor prin dezvoltarea unor abilități de viață din domeniul educației media (media literacy).  La nivel național, au fost selectate 100 de unități de învățământ (lista completă se poate consulta accesând link-ul), iar la nivelul județului Bacău, Colegiul „N. V. Karpen” este singurul liceu care a primit aprobarea derulării unui proiect atât de complex.

„Programul de educație media” le aduce elevilor și profesorilor Colegiului „N. V. Karpen” numeroase oportunități, dintre care, cele mai importante sunt:

– democratizarea participării beneficiarilor la instrumente media și la platforme de învățare de tip e-learning și crearea, astfel, a unei conștiințe că aparțin comunității „satului global” și comunității media a Colegiului „N. V. Karpen” Bacău: „Radio Adolescența”, site-ul www.AdolescențaMedia.ro, postul de televiziune Tv aBC;

– dezvoltarea spiritului critic.

– nevoia înţelegerii obiective a ştirilor difuzate pe diferite canale media: fake news versus real news; se întâmplă, de exemplu, ca o ştire să poată favoriza o acţiune de propagandă sau să poată contribui la divulgarea unor mesaje codificate. În astfel de situaţii, e nevoie ca elevilor beneficiari să li se dezvolte spiritul critic, fără de care nu vor reuşi să deosebească adevărul de fals şi nu vor putea procesa cunoştinţe necesare spre a se orienta într-o societate în mişcare, greu de aşezat în tipare comunicaţionale stabile, fie şi pe termen scurt sau mediu.

De asemenea, importante sunt și: implicarea profundă a elevilor în procesul educativ ilustrând grafic interacțiunile complexe dintre oameni și evenimente; cunoașterea distincţiei pe care o face Marshall McLuhan dintre mijloacele de comunicare calde şi cele reci. Mijloacele de comunicare calde îţi acaparează un singur simţ şi nu îţi lasă spaţiu pentru a interacţiona, având o putere hipnotică (o conferinţă, un film, o fotografie high definition etc.) Mijloacele de comunicare reci îţi acaparează mai multe simţuri, dar te asaltează în mod fragmentar, solicitându-ţi să colaborezi pentru a adăuga, a te conecta, a elabora ceea ce recepţionezi (o dezbatere sau o emisiune de seară la televizor, o bandă desenată ce înfăţişează realitatea în trăsături schematice).

„Echipa managerială și profesorii liceului conștientizează nevoia adaptării la noul elev, la noua eră didactică și la noile modalități de a fi ale lumii educaționale contemporane, văzute prin lupa educației media. Programul de educație media vizează, de fapt, înțelegerea noilor reguli și legi după care funcționează acum școala, fără a anula, totuși, rădăcinile puternice ale educației românești tradiționale de calitate. Elevii trebuie să vadă, să audă, să înţeleagă şi să emită judecăţi de valoare despre noile realităţi construite. Intervenţia semiologică trebuie să se concretizeze, în proiectul nostru, într-o serie de intervenţii făcute nu acolo de unde pleacă mesajul, ci acolo unde ajunge, făcându-i pe receptorii săi să-l comenteze, să-l critice, nu să-l primească în mod pasiv.”
Prof. Simona Șova, directorul adjunct al Colegiului „N. V. Karpen”.

Fotbal: Sancțiune pentru CS Făurei, bună pentru „CSMei”

În ședința din 13 ianuarie, Comisia de Disciplină și Etică a FRF a decis sancționarea echipei din eșalonul al treilea CS Făurei cu depunctarea a două puncte și cu interdicția de a transfera/ legitima jucători. Sancțiunea este rezultatul unui litigiu mai vechi pe care clubul manageriat de Bănel Nicoliță îl are cu Dacia Unirea Brăila. Astfel, în actuala ediție a Ligii a III-a, din care s-au jucat 10 etape, CS Făurei (ocupanta penultimului loc în Seria 2) rămâne cu 5 puncte în loc de 7. Această decizie a FRF avantajează pe CSM Bacău (locul 7, cu 10 puncte), echipă aflată în luptă directă cu CS pentru evitarea retrogradării.

Rămânând la Comisia de Disciplină și Etică a FRF, dar trecând la o altă ședință, cea din 12 ianuarie, în care s-a luat act de retragerea din campionatul Ligii a II-a a celor de la Turris Oltul Turnu Măgurele, s-a decis retrogradarea grupării în ultima ligă a județului Teleorman, dar nu s-a hotărât și ce se întâmplă cu rezultatele acumulate în acest sezon de eșalon secund de către echipa antrenată de Eugen Trică. Ceea ce-i pune în dificultate pe oficialii FRF este faptul că actuala ediție a Ligii a II-a este una atipică, cu un sezon regulat în care nu există tur și retur. Dacă meciurile jucate în 2020 s-ar considera ca făcând parte din turul de campionat, conform ROAF, rezultatele ar rămâne în vigoare, iar cele programate de Turris în 2021 ar fi pierdute la masa verde, cu 3-0.

Dacă se admite însă, cum ar fi mult mai normal, că turul este încă în desfășurare, atunci toate punctele acumulate de teleormăneni în primele 15 etape de campionat ar fi anulate. Campionatul Ligii a II-a se reia mâine, cu două partide:  ASU Politehnica Timișoara- Gloria Buzău (ora 15.00) și Viitorul Pandurii Târgu-Jiu- Universitatea Cluj (ora 17.00). Aerostar va evolua sâmbătă, 20 februarie, de la ora 11.00, pe teren propriu, contra Unirii Slobozia. De văzut dacă până la startul etapei a 16-a, prima din 2021, FRF va lua o decizie în privința punctelor celor de la Turris Oltul.

O pacientă cu COVID-19 care era transferată de la Buzău la Bacău a decedat într-un accident

    O pacientă cu COVID-19 care era transferată de la Buzău la Bacău a decedat, marţi seara, după ce ambulanţa cu care era transportată a intrat într-un cap de pod şi s-a răsturnat, pe E85, la Mărăşeşti, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.

    „Prin apel 112, a fost sesizat faptul că pe DN2-E85, la Mărăşeşti, o ambulanţă care transporta o pacientă s-a răsturnat pe partea carosabilă. Ambulanţa transfera pacienta de la Buzău la Bacău. Din nefericire, a rezultat decesul pacientei şi rănirea a două persoane care făceau parte din echipaj”, a precizat IPJ Vrancea.

    Potrivit reprezentanţilor Serviciului Judeţean de Ambulanţă (SAJ) Vrancea, pacienta era infectată cu virusul SARS-CoV-2 şi era transferată la Buhuşi cu ambulanţa, fiind intubată.

    „Ambulanţa transporta un pacient COVID-19 pozitiv, intubat, spre Buhuşi. În urma accidentului, pacienta a murit, iar medicul de pe ambulanţă a suferit un traumatism cervical şi traumatism de membru inferior, fiind preluată şi transportată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Focşani. Şoferul şi ambulanţierul nu au suferit traume”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al SAJ Vrancea, Marinela Preda.

    Din primele verificări ale Poliţiei, în zona căii ferate care traversează DN2-E85, conducătorul ambulanţei a pierdut controlul direcţiei de mers şi s-a răsturnat, după care a intrat în coliziune cu un cap de pod aflat pe sensul opus de mers.

    Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

    Momentul în care un bărbat se izbește în TIR-ul cu lemne VIDEO

      O înregistrare cu camera de bord arată cum un sătean dintr-o localitate a județului Bacău se izbește într-un TIR care căra bușteni.

      Camionul încetinise pentru că din sens opus venea un alt TIR însă șoferul nu s-a gândit că săteanul pe care încerca să-l depășească va avea o atitudine de kamikaze.

      Conform celui care a postat clipul video pe Facebook, bărbatul care s-a izbit de TIR era beat și nu a fost rănit.

      Sursa video: Alin Chiorcea

      Calendarul anului şcolar 2021-2022 a fost publicat în Monitorul Oficial. Şcoala începe pe 13 septembrie, iar primul semestrul se încheie înainte de sărbătorile de iarnă

      Anul şcolar 2021-2022 are 34 de săptămâni. Elevii încep cursurile pe 13 septembrie, iar vacanţa de vară va începe pe 11 iunie 2022. Potrivit ordinului de ministru publicat în Monitorul Oficial, prezentat de roeducația.ro, vacanţa de iarnă devine şi perioada care separă cele două semestre.

      Structura semestrului I. Dispare vacanța intersemestrială!

      Semestrul I va avea 14 săptămâni de cursuri. Va începe pe 13 septembrie, iar elevii vor intra în vacanţa de iarnă, care este şi intersemestrială, pe 22 decembrie 2021. Elevii vor reveni la cursuri pe 10 ianuarie 2022.

      În primul semestru, elevii claselor din învăţământul primar şi copiii din grupele din învăţământul preşcolar vor mai avea o vacanţă, în săptămâna 25 – 31 octombrie 2021.

      Structura semestrului al II-lea

      Semestrul al II-lea va avea 20 de săptămâni de cursuri, care se vor desfăşura în perioada 10 ianuarie 2022 – 10 iunie 2022.

      „Școala altfel”, din nou pe calendar fix

      Programul național „Școala altfel” se va desfășura, din nou, într-o singură săptămână, în perioada 8-14 aprilie 2022. În săptămâna cu „Școala altfel” nu se vor susține lucrările scrise semestriale (tezele), dar se pot organiza etapele naționale ale olimpiadelor școlare, conform calendarului olimpiadelor naționale școlare.

      Când sunt vacanțele de primăvară și vară

      Vacanţa de primăvară este programată în perioada 15 aprilie 2022 – 1 mai 2022. Elevii revin la cursuri în 2 mai 2022, iar semestrul al II-lea se va încheia vineri 10 iunie 2022.

      Vacanţa de vară a anului şcolar 2021-2022 va începe, astfel, pe 11 iunie 2022, şi va dura până în septembrie, la data la care vor începe cursurile anului şcolar 2022-2023.

      Calendarul şcolar în anii terminali

      – Elevii claselor a XII-a zi, a XIII seral şi frecvenţă redusă vor avea doar 32 de săptămâni de cursuri. Pentru ei, anul şcolar 2021-2022 se va încheia pe 27 mai 2022.

      – Pentru clasele a VIII-a, anul şcolar 2021-2022 se va întinde pe 33 de săptămâni de cursuri şi se va încheia 3 iunie 2022.

      – Pentru clasele din învățământul liceal, filiera tehnologică, cu excepția claselor a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă, și pentru toate clasele din învățământul profesional, anul școlar are 37 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 1 iulie 2022.

      Încă un accident! Un autoturism s-a ciocnit de o cisternă

        FOTO: DRDP Iași

        Pe DN 2G, km 31+650, în localitatea Florești din județul Bacău, la intersecția cu DJ 118, în curbă, pe fondul neacordării de prioritate, un autoturism și autocisternă s-au ciocnit, în urma incidentului rezultând două victime, ambele din autoturismul implicat.

        S-a circulat dirijat alternativ pe o singură bandă.

        Circulația a revenit, acum, la normal.

        A furat telefoane și portofele din birourile firmelor

          La data de 15 februarie a.c., poliţiştii din cadrul Secţiei 2 Poliţie Bacău au reţinut un bărbat de 43 de ani, bănuit de comiterea unor infracţiuni de furt calificat.

          Din cercetări a reieșit faptul că, în perioada decembrie 2020-februarie 2021, bărbatul ar fi pătruns, fără drept, în birourile unor societăţi comerciale din Bacău, de unde ar fi sustras telefoane mobile şi portofele, cauzând un prejudiciu în valoare de 4.000 de lei.

          În urma probatoriului administrat, bănuitul a fost reținut pe baza de ordonanță, pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru furt calificat.

          Poliţiştii au recuperat o parte din prejudiciu şi continuă cercetările în vederea documentării întregii activităţi infracţionale a celui în cauză.

          Cele mai eficiente strategii de prevenire sunt cele care combină dispozitivele tehnice de siguranţă cu vigilenţa angajaţilor. Eficacitatea camerelor de supraveghere cu circuit închis este sporită de o bună iluminare, de folosirea unor oglinzi amplasate pentru vizualizarea „unghiurilor moarte” din spaţiul comercial, precum şi de un personal bine instruit.

          Reţinuţi de poliţişti pentru furt de animale

            La data de 15 februarie a.c., poliţiştii Secţiei 10 Poliţie Rurală Ştefan cel Mare au fost sesizaţi de către un bărbat de 51 de ani, din comuna Gura-Văii, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras patru caprine, dintr-o anexă a locuinţei.

            În urma cercetărilor desfăşurate de poliţişti a reieşit faptul că doi tineri, de 18 şi 22 de ani, ar fi pătruns fără drept în anexa locuinţei păgubitului, de unde ar fi sustras patru caprine, în valoare de 700 de lei, pe care ulterior, le-ar fi vândut unui bărbat de 32 de ani, din comuna Helegiu.

            Poliţiştii au recuperat prejudiciul pe care l-au restituit păgubitului şi au întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat.

            Bănuiţii au fost reţinuţi de poliţişti pentru 24 de ore.

            La volan, băut şi fără permis de conducere

              La data de 15 februarie a.c, poliţiştii din Sascut au depistat, în flagrant delict, un bărbat de 65 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism, aflându-se sub influenţa alcoolului.

              Bărbatul în cauză a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,13 mg/l alcool pur în aerul expirat.

              Din verificări s-a stabilit că bărbatul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule şi nici poliţă de asigurare obligatorie.

              Poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis.

              Tânăr din Sascut, arestat pentru furt în Olanda

                Poliţiştii din Sascut au depistat în trafic un tânăr de 27 de ani, din localitate, dat în urmărire internaţională.Acesta a fost reţinut.

                La data de 15 februarie a.c., poliţiştii din Sascut au depistat în trafic, un tânăr, de 27 de ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat european de arestare pentru comiterea unor infracțiuni de furt.

                Persoana în cauză era dată în urmărire internațională de autorităţile judiciare olandeze din luna decembrie 2020.
                Poliţiştii au luat măsura reținerii acestuia pentru 24 ore, urmând fi prezentat instanței de judecată pentru validarea mandatului european de arestare.

                Tânărul a fost încarcerat în Centrul de Reţinere şi Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău.

                Accident la bariera de la Poliție

                  FOTO: Dinu Pancescu

                  Un autoturism a fost lovit de un tren la trecerea de nivel din apropierea Inspectoratului Județean de Poliție Bacău.

                  O persoană a rămas încarcerata în mașină. A intervenit descarcerarea de la ISU Bacău pentru a scoate persoana rămasă blocată.

                  Circulația a fost blocată.

                  Protest: Agențiile de turism au tras obloanele

                  Patronatele din industria ospitalității strâng rândurile și încep să protesteze împotriva recentelor decizii ale Guvernului, cu risc de a produce efecte grave asupra întregii industrii. Firmele din domeniu sunt nemulțumite de măsura sistării acordării tichetelor de vacanță, acuzând, totodată, reducerea despăgubirilor promise anul trecut, pe fondul pandemiei.

                  Astfel, începând de marți, 16 februarie, operatorii din turism, alături de patronii de hoteluri și restaurante, au demarat un protest comun, la nivelul întregii țări, întrerupând activitatea timp de o jumătate de oră, ca un mesaj public pentru autorități.

                  „Este un protest pașnic, mai mult online, pe paginile patronatelor noastre, împreună cu HoReCa, în interiorul Alianței pentru Turism, dar și în fața agențiilor de turism. Inițial, am dorit să facem o mișcare de protest mai amplă, la nivel național, dar pentru că sunt restricții legate de Covid – 19, care impun prezența a maximum 100 de persoane, am convenit să manifestăm doar la sediile noastre și pe internet”, a precizat Dumitru Nănescu, proprietarul unei agenții de turism din Bacău și, totodată, președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), pe Regiunea Nord-Est.

                  Au subscris protestului Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT), Federația Industriei Hoteliere din România (FIHR), Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR), Organizația Patronală a Turismului Balnear din România (OPTBR), împreună cu Asociația Profesională a Emitenților de Tichete (APET). În principal, protestatarii sunt nemulțumiți de decizia guvernanților de a anula voucherele de vacanță, pentru acest an, dar și de sincopele în achitarea despăgubirilor promise anul trecut, în contextul restricţiilor impuse de pandemie.

                  „Ne-au lăsat în beznă!”

                  Patronatele din turism se arată dezamăgite față de „promisiunile Guvernului care ne-au dat speranța, dar ne-au lăsat în beznă!”. Reprezentanții firmelor din domeniu acuză Guvernul că „ia măsuri cu impact major și direct asupra industriei ospitalității, fără un dialog cu structurile reprezentative”, criticând lipsa unui dialog pentru fonduri din Planul Național de Redresare (PNRR).

                  Potrivit patronatelor din turism, voucherele de vacanță au o importanță vitală pentru acest domeniu, contribuind esențial atât pentru stimularea angajaților, cât și pentru dezvoltarea turismului intern.

                  „Voucherele de vacanță reprezintă un instrument de politică publică, care a demonstrat, în cursul implementării acestuia, impactul pozitiv asupra industriei turistice în România, cu efecte catalizatoare extraordinare asupra pieței muncii și a serviciilor din acest domeniu de activitate. Multe țări din Europa urmează modelul voucherelor de vacanță din România, pentru a oferi sprijin industriei ospitalității, în vederea recuperării din criza provocată de pandemia de SARS-COV-2”, subliniază reprezentanții ANAT.

                  Potrivit acestora, fiecare leu investit în voucherele de vacanță generează 0,51 lei la produsul intern brut al României, iar la fiecare 64.359 de lei directionați pentru vouchere de vacanță, se creează și se menține un loc de muncă. Or, eliminarea voucherelor ar putea determina – în opinia patronatelor din domeniu – ca unele structuri de cazare să se reîntoarcă la „turismul la negru”, cu efecte negative asupra încasărilor la bugetul de stat. Protestele vor continua pe termen nelimitat, până la rezolvarea nemulțumirilor, patronatele amenințând, inclusiv, cu procese în justiție.

                  Un bărbat a luat la bătaie două persoane aflate într-o mașină

                    Seara trecută, în jurul orelor 21.50, un echipaj de jandarmerie a fost sesizat cu privire la faptul că un bărbat a agresat fizic două persoane pe strada Ștefan cel Mare din municipiul Bacău.

                    Jandarmii ajunși în scurt timp la adresa indicată au constatat că cele sesizate se confirmă, iar în urma verificărilor efectuate au stabilit că apelantul, în timp ce se deplasa cu autoturismul proprietate personală, a observat un bărbat ce alerga după mașina sa, lovind-o și provocându-i zgârieturi și îndoituri în zona portierei dreapta față.

                    Ulterior, după ce apelantul a oprit mașina, bărbatul respectiv a deschis portiera și a început să îl lovească atât pe acesta, cât și o altă persoana aflată în autovehicul, motivul agresiunii fiind niște neînțelegeri mai vechi între cei trei.

                    Jandarmii i-au întocmit agresorului actele de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „lovire sau alte violențe” și „distrugere”, acestea fiind înaintate ulterior organelor de urmărire penală, în vederea continuării cercetărilor şi aplicării măsurilor legale.

                    Accident la Mănăstirea Cașin

                      Două persoane au ajuns la spital, în urma unui accident petrecut, marți, în jurul orei 12.30, în satul Lupești din comuna Mănăstirea Cașin.

                      În accident au fost implicate două autoturisme iar unul s-a răsturnat în albia unui pârâu.

                      Patru persoane au fost rănite, dar numai două au ajuns la spital, transportate de ambulanțele SMURD și SAJ.

                      S-a răsturnat o basculantă cu pietriș pe Dealul Măgura

                        O basculantă încărcată cu pietriș s-a răsturnat, marți, pe DN 11 Bacău-Onești, în zona localității Măgura, județul Bacău, blocând astfel circulația în ambele direcții.

                        Șoferul a rămas blocat în cabină. A fost extras de echipele ISU Bacău și predat unuo echipaj SAJ.

                        Șoferul era conștient și a fost diagnosticat cu cu fractură de membru superior.

                        Școlile din Letea Veche intră… pe roșu!

                        Din scenariul galben, în scenariul roșu, după ce rata incidenței cumulative a cazurilor de coronavirus a crescut la 3.56. Este vorba de comuna Letea Veche, singura din județ, care este pe acest scenariu, din dimineața zilei de azi, 16 februarie. Aici funcționează o grădiniță și două școli gimnaziale, însă în niciuna dintre ele nu s-au înregistrat cazuri de Covid-19 în rândul elevilor sau al profesorilor.

                        În total, din cele 496 de unități școlare (grădinițe, școli gimnaziale și licee/colegii), sub „umbrela” a 185 de unități cu personalitate juridică (unitate de bază care are în subordine și alte structuri) din întreg județul Bacău, pe lângă acestea din scenariul roșu, 169 sunt în scenariul galben, iar restul, în verde.

                        Conform prevederilor, cele trei scenarii pentru redeschiderea școlilor sunt:

                        • În localitățile care se încadrează în așa-numitul scenariu verde, cu puține cazuri (incidența sub 1 la mia de locuitori), toate școlile sunt deschise fizic și elevii merg la școală.
                        • În localitățile care se încadrează în scenariul galben, adică sunt ceva mai multe cazuri de infectare (incidența de sub 3 la mia de locuitori), lucrurile se schimbă în sensul că merg în continuare la școală, mai exact la grădiniță și la școală, copiii de grădiniță, copiii din ciclul primar, clasele 0-IV, dar și elevii din clasele terminale, respectiv a VIII-a, a XII-a și a XIII-a.
                        • În cazul în care localitatea intră în scenariul roșu (incidența de peste 3 la mia de locuitori), continuă pentru un timp să meargă la școală și la grădiniță copiii de grădiniță și de ciclu primar (0-IV), dar ceilalți nu mai merg la școală, ci continuă să învețe online.

                        Atunci când se ajunge cu rata de infectare peste 6, localitatea se carantinează și toată lumea stă acasă, școlile se închid și se continuă procesul în sistem online.

                        În cele 185 de pj-uri din județul Bacău sunt înscriși: 15.660 de preșcolari (grădinițe), 27.899 școlari de învățământ primar (clasele 0-IV), 4.802 elevi în clasele a VIII-a și 5.281 de elevi în clasele terminale de liceu a XII-a și a XIII-a.

                        Elevi în celelalte clase (a V-a, a VI-a, a VII-a, respectiv a IX-a, a X-a și a XI-a) sunt 9.804. În total, la catedră, în fața tuturor acestor preșcolari, școlari și elevi sunt 5.091 de cadre didactice.

                        Noul film cu Susan Sarandon și Kate Winslet, în premieră la cinema din 19 Februarie

                        Drama ,,Cu inima împăcată/Blackbird”, cu Susan Sarandon și Kate Winslet, are premiera pe 19 februarie 2021 la cinema. Filmul prezintă o sărbătoare de familie diferită de oricare alta, abordând cu delicatețe și emoție un subiect dramatic. Din 19 februarie puteți urmări la cinema o poveste despre speranță, dragoste și celebrarea vieții.

                        Lily (Susan Sarandon) și soțul ei Paul (Sam Neill) își invită familia într-o mică vacanță la casa lor de pe plajă, unde Lily își petrece ultimele zile, pentru a-și putea lua rămas bun de la ei, fiind diagnosticată cu o boală în fază terminală. Cu toate acestea, reuniunea familiei o ia puţin razna atunci când probleme nerezolvate dintre Lily și cele două fiice ale sale, Jennifer (Kate Winslet) și Anna (Mia Wasikowska), ies la suprafaţă.

                        ,,Cu inima împăcată/Blackbird” îi are în distribuţie pe: Susan Sarandon, Kate Winslet, Sam Neill, Mia Wasikowska, Rainn Wilson, Lindsay Duncan, Bex Taylor-Klaus și Anson Boon.

                        Regia este semnată de Roger Michell („Notting Hill”), iar scenariul de Christian Torpe.

                        Într-un interviu acordat USA Today, Susan Sarandon spune că „Blackbird este o poveste în care mulți oameni se pot regăsi„. ,,Nicio familie nu este perfectă, dar la sfârșitul zilei găsești în tine puterea să accepți pe fiecare pentru cine este, cu defecte și tot, pentru binele întregii familii. În cele din urmă, filmul este într-adevăr o poveste înălțătoare despre viață, dragoste și familie, care sunt valori universale.”

                        Filmul va avea premiera la cinema din 19 februarie 2021, fiind distribuit de Happy Cinema, iar spectatorii din România îl pot viziona și online pe platforma de streaming https://play.happycinema.ro/

                        HAPPYCINEMA® este al doilea lanț de cineplexuri ca acoperire națională și este un brand construit cu un capital 100% românesc. Cinematografele din București, Bacău, Buzău, Bistrița, Focșani, Alexandria sunt deschise, funcționând la capacitate redusă.

                         

                        Finanțare europeană pentru creșele din Bacău

                        Primăria Bacău a semnat contractul cu finanțare europeană pentru proiectul depus de municipalitate, „Primii pași spre educație”, în valoare de peste 4,2 milioane de lei, din care cheltuieli totale nerambursabile 4,1 milioane de lei. Proiectul vizează trei creșe din Bacău și constă în creșterea participării la învăţământul antepreşcolar a copiilor cu vârsta cuprinsă între 0-2 ani (inclusiv 3 ani neîmpliniţi), din municipiul Bacău şi localităţile limitrofe, oferindu-se o şansă egală la educaţie pentru copiii care provin din familii vulnerabile. Printre cele mai importante obiective ale proiectului se numără:

                        -organizarea unor cursuri de formare/ specializare pentru trei educatori, personal angajat în cadrul creşelor;

                        -furnizarea de servicii educaţionale antepreşcolare pentru un grup ţintă format din 108 copii, din care minimum 30,56% (33 de copii) aparţinând minorităţii rome și minimum 15,74% (17 copii) provenind din mediul rural.

                        -furnizarea unor programe de educaţie parentală (15 module) şi ateliere TIC / competenţe digitale (11 module) pentru un număr de minimum 30 de părinţi /tutori /persoane care au în grija lor copii cu părinţi plecaţi în străinătate.

                        În prezent, în municipiul Bacău sunt 6 creșe, care dispun de 460 de locuri și care se află în subordinea Centrului Bugetar Creșe Bacău.

                        Recrutări la Gruparea Mobilă de Jandarmi Bacău

                          Gruparea de Jandarmi Mobilă „Alexandru cel Bun” Bacău selecţionează candidaţi (bărbaţi şi femei) pentru a participa la concursurile de admitere în unitățile de învățământ postliceal ale Jandarmeriei Române, Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani, pentru un număr total de 200 de locuri, din care 155 I.G.J.R. (4 locuri romi și 2 locuri minorități), 25 S.I.E. și 20 S.P.P., și Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni, cu un număr total de 200 de locuri, din care 175 I.G.J.R. (4 locuri romi și 2 locuri minorități) și 25 S.I.E.

                          Detalii cu privire la această sesiune de admitere se regăsesc pe site-ul MAI, dar și pe site-urile fiecărei instituții de învățământ, respectiv: Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani (link) și Școala Militară de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni (link). Detalii despre condițiile și criteriile necesare înscrierii pot fi consultate aici.

                          Cererile de înscriere se pot depune, în perioada 15 februarie – 28 februarie, la sediul Grupării de Jandarmi Mobile Bacău, situat în mun. Bacău, str. Henri Coandă, nr. 5-12, zilnic, de luni până vineri, între orele 09.00 -15.00.

                          Relații suplimentare puteți primi de la compartimentul Resurse Umane, la sediul unității sau la telefon 0234/585570, interior 24117 sau 24118.

                          ULTIMELE ȘTIRI