Acasă Blog Pagina 1755

Etichete noi pe aparatele de uz casnic

Din luna martie, firmele care vând electronice sau electrocansice (inclusiv cele din mediul online) trebuie să eticheteze diferit produsele expuse. Este vorba despre eticheta energetică introdusă pentru a-l ajuta pe cumpător să aleagă produse eficiente din punct de vedere energetic. Această modificare a fost anunțată de Ministerului Energiei ca răspus la regula impusă la nivelul întregii Uniuni Europene. În prezent, eticheta energetică folosește scara de departajare de la A+++ la D. Pe noua etichetă, se vor prezenta diferit informațiile privind caracteristicile electrocasnicelor.

„Noile etichete se bazează pe metode de calcul parțial revizuite și standarde de testare. De exemplu, consumul mediu anual de energie nu mai face parte din etichetă pentru majoritatea grupurilor de produse. În schimb, consumul de energie este acum declarat pe ore de funcționare sau cicluri de funcționare. Acest lucru este mai transparent și permite calculul individual simplu pentru diferite scenarii de aplicație. Totuși, acest lucru înseamnă, de asemenea, că valorile din vechea și noua etichetă nu pot fi comparate direct, au precizat reprezentanții Ministerului Economiei.

Eticheta energetică trebuie să fie afișată lângă prețul produsului sau, alternativ, clasa de eficiență energetică trebuie să fie afișată într-o «săgeată colorată» cu un link către eticheta energetică corespunzătoare. Între 1 și 18 martie, comercianții cu amănuntul vor trebui să introducă noile etichete pentru primele grupuri de produse – frigidere și congelatoare de uz casnic, mașini de spălat și mașini de spălat cu uscător, mașini de spălat vase, televizoare și afișaje electronice. „Sursele de lumină vor urma în septembrie. Pentru toate celelalte grupuri de produse, precum aerul condiționat, încălzirea și prepararea apei calde, noile etichete vor fi introduse ulterior”, au mai arătat reprezentanții ministerului de resort. Modelele vechi de electrocasnice aflate în stoc la magazine pot rămâne cu etichetele vechi, însă nu vor mai putea fi vândute după luna noiembrie 2021.

EXCLUSIV: Daniel Munteanu a plecat de la Aerostar

La meciul de campionat de mâine, cu Metaloglobus, „aviatorii” vor fi conduși de pe bancă de interimarul Andrei Vatră.

12 etape. La atât s-a rezumat mandatul lui Daniel Munteanu ca antrenor al divizionarei B Aerostar Bacău în actuala ediție de campionat. Sosit înaintea etapei a cincea, ca înlocuitor al lui Cristi Lupuț, sub a cărui comandă „aviatorii” pierduseră toate jocurile, Daniel Munteanu a părăsit Aerostarul astăzi, dezamăgit de înfrângerea de acasă, cu Unirea Slobozia, din runda a 16-a, prima programată în 2021.

„Am venit la Aerostar cu inima deschisă, sperând că vom reuși permanența în liga secundă. Din păcate, înfrângerea cu Unirea Slobozia – meci în care-mi pusesem mari speranțe – ne-a complicat foarte mult situația în clasament. Sunt dezamăgit de modul în care ne-am prezentat contra Sloboziei și am preferat să fac un pas în spate, în ideea că plecarea mea ar putea crea un șoc la echipă”, a declarat pentru „Deșteptarea” Daniel Munteanu, al cărui bilanț la echipa băcăuană în acest sezon a fost de două victorii, trei remize și șase înfrângeri.

La meciul de mâine, de la București, cu Metaloglobus, din runda cu numărul 17, locul lui Munteanu va fi luat de „secundul” Andrei Vatră. Partida cu Metaloglobus este una decisivă pentru băcăuani care ocupă penultimul loc în clasament, cu nouă puncte. În cazul unui rezultat nefavorabil la București, Aerostar se va vedea nevoită să-și schimbe din mers strategia și să pregătească încă de acum viitorul sezon. Unul de Liga a III-a.

Breakpoint, un nou single, un nou clip al tinerei trupe rock Rapax din Bacău

    La fel ca în precedentul clip Demise lansat spre finalul anului trecut, cei patru foarte tineri membri ai trupei continuă să transmită prin muzica lor un manifest împotriva degradării umane.

    Ce-a de-a doua compoziție proprie a trupei, Breakpoint, continuă mesajul din Demise dar la un nivel mai intim. E o piesă despre depresie, rezultatul efectelor pe care societatea noastră disfuncțională le are asupra fiecărui individ, dar mai ales asupra tinerilor. O societate plină de mizerii, preconcepții și tipare anihilante care strangulează umanitatea din oameni, în care puterea banilor dărâmă creativitatea, inteligența, talentul și dorințele proprii, o societate în care poți avea totul sau nimic.

    Totul în jur ajunge să pună o presiune enormă pe modul de gândire al tinerilor, pe modul de a acționa și de a lua decizii pentru propriul viitor. Influența lui „așa trebuie” ajunge să controleze mințile oamenilor, iar aceștia ajung treptat să nu-și mai recunoască identitatea, să pice în ghearele depresiei.

    Breakpoint este momentul în care totul devine ireversibil, din care nu te mai poți întoarce. Paharul plin de zbatere interioară refulează și se revarsă. Nu te mai poți ascunde, rațiunea începe să dispară, iar nebunia din fiecare dintre noi iese la suprafață, necontrolată  și pune stăpânire pe rațiune. Este acea parte din noi pe care nu vrem să o recunoaștem, o ținem ascunsă în interior și care, în cele din urmă, răbufnește. E o piesă despre efectele fricilor, anxietăților și prejudecăților pe care societatea le pune pe umerii tinerilor.

    Videoclipul a fost realizat de regizorul Mihai Grecea (producător muzical al trupei, fost chitarist al trupei Totem din anii ’90) care, împreună cu Sorin Antohi (celălalt producător muzical al trupei și bassist și vocalist al trupei Masked Toys), au lucrat în studio pe parcursul anului 2020 cu cei patru componenți ai Rapax la înregistrările și mixajul primelor trei piese. Masterizarea materialului audio a fost făcută de Costin Dumitrache la constantinemastering.com, cel mai nou și mai performant studio de mastering analogic din România. Videoclipul poate fi urmărit aici.

    În luna noiembrie 2020, trupa Rapax – Alexandra Hrincescu (16 ani, voce), Vlad Prisacariu (18 ani, chitară), Tudor Păun (17 ani, bass), Andrei Bostan (15 ani, tobe) – a lansat primul lor single și videoclip, cu un puternic mesaj protestatar la adresa sistemului social actual și al dezumanizării. Piesa și videoclipul Demise aparținând tinerilor a reușit să atragă atenția iubitorilor de metal și a specialiștilor în materie de rock din întreaga țară. Clipul piesei a întregistrat peste 13.000 de vizualizări în prima lună de la apariția în mediul online.

    Demise e o piesă-protest despre ceea ce simt tinerii care nu se mai regăsesc în tiparele societății, într-o lume bolnavă, subjugată de ipocrizie, superficialitate și de puterea banilor. O societate plină de constrângeri și modele impuse. Cei patru au transmis prin piesa lor un mesaj puternic și direct legat de societatea actuală. E povestea tinerilor care cară cu greutate acest bagaj tot mai apăsător de „repere” false livrate de alții și pe care nu vor să le accepte. E povestea multora dintre ei care decid să „fugă” și să își creeze propriul set de valori. Videoclipul poate fi urmărit aici.

    Componenții Rapax:

    Alexandra Hrincescu, voce: A început să cânte acest gen de muzică de acum patru ani, de când era elevă la gimnaziu. A cochetat cu chitara și tobele, ca acum, în trupa actuală să fie vocal. Pe lângă muzică, tânăra este pasionată de limbile engleză și germană și susține că vrea să devină medic. Este pasionată de gătit.

    Vlad Prisacariu, chitară: S-a îndrăgostit de muzica rock de la zece ani spre disperarea părinților. A primit cadou în cele din urmă o chitară electrică pe care a început să o studieze zilnic. Este pasionat de tehnologie, motociclete și tot felul de mașini.

    Tudor Păun, bass: A început să cânte la chitara abandonată de fratele său mai mare și a studiat muzica la un club de rock. A fost „racolat” în actuala trupă direct de la un bal al bobocilor la unul din liceele băcăuane. Este pasionat de cățăratul pe munte, drumeții și istorie.

    Andrei Bostan, tobe: Deși este mezinul trupei, e unul dintre membrii fondatori. Prima tobă jucărie a primit-o la patru ani, dar a pus pentru prima dată bețele pe tobe „oficial” la șase ani. Este autodidact în materie de muzică și, pe lângă tobe, mai cântă și la chitară. Pasionat de sampling (n.r.- tehnică de reproducere digitală a sunetelor digitale).

    Website: https://rapaxband.com/

    Facebook: https://www.facebook.com/rapaxband

    Instagram: rapax.official

    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCBzQsXCsGvL75dXoa7m6q0Q?view_as=subscriber

    Apă şi gaze naturale din bani europeni. Deputatul Floroiu cere guvernului investiţii în satele sărace

      Deputatul PSD Ionel Floroiu cere guvernului să finanţeze din bani europeni investiţiile în reţele de apă, canalizare şi alimentare cu gaze naturale în localităţile cu mai puţin de 2.000 de gospodării. Într-o interpelare de la tribuna Palamentului, deputatul băcăuan îi cere ministrului Investiţiilor şi Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, includerea în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă a comunităţilor fără posibilităţi financiare proprii şi cu populaţie mică. 

      „Domnule ministru, fără nicio părtinire politică, vă atrag atenţia că aveţi o enormă responsabilitate a funcţiei în care aţi fost numit faţă de milioane de români defavorizaţi până acum de împărţirea fondurilor europene. Mă refer la cetăţenii din peste 30% dintre localităţile din România cu sub 2.000 de gospodării care nu au avut acces la finanţare prin Programul Operaţional Infrastructură mare (POIM) sau alte instrumente financiare europene ori naţionale tocmai din cauza populaţiei reduse. Bugetele foarte mici ale respectivelor comune şi limitările din axele de finanţare europene au făcut imposibilă accesarea fondurilor pentru reţelele de apă, canalizare şi gaze naturale la nivel local.”
      Ionel Floroiu, deputat PSD Bacău

      Parlamentarul Floroiu subliniază că, în următorii ani, României îi sunt alocate peste 30 miliarde euro prin „Mecanismul de redresare și reziliență“ de către Uniunea Europeană, iar guvernul trebuie să-i investească în folosul oamenilor prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Pentru aceasta, alesul PSD propune un capitol distinct dedicat investiţiilor în reţele noi de apă, canalizare şi gaze naturale în localităţile cu număr mai mic de 2.000 de gospodării şi bugete locale sărace, aflate la distanţe considerabile de centrele dens populate.

      „Subliniez că fondurile PNRR sunt singura şansă pentru aceste localităţi, deoarece fondurile guvernamentale, judeţene sau locale nu vor acoperi niciodată sumele necesare asigurării unei vieţi civilizate pentru milioane de români. Sunt convins că alocarea acestor fonduri va fi aprobată de Comisia Europeană deoarece se încadrează în noua politică europeană privind mediul expusă în Pactul Verde European – Green Deal. Alimentarea cu apă şi canalizarea înseamnă staţii de tratare a apei şi staţii de epurare care asigură protecţia mediului, eliminând poluarea casnică intensă din aceste zone. Pe de altă parte, alimentarea cu gaze naturale în gospodării reduce consumnul de lemn care asigură acum necesarul de combustibil pentru sute de mii de gospodării. Aşadar, vom avea mai multe păduri şi mai puţină poluare a aerului!”
      Ionel Floroiu, deputat PSD Bacău

       În comunele din judeţul Bacău sunt acum peste 200 de şantiere unde se lucrează la modernizarea drumurilor, construirea de grădiniţe şi şcoli, reţele de apă şi canalizare. majoritatea în comune. Finanţările au fost asigurate de guvernarea PSD prin Programul Naţional pentru Dezvoltare Locală – PNDL, dar şi prin proiecte europene realizate de Consiliul Judeţean sau de primării. Deputatul Floroiu crede că programul de investiţii trebuie să continue pentru a asigura băcăuanilor din mediul rural o viaţă civilizată.

      Interpelare

       Către: Cristian Ghinea, ministrul Investiíilor şi Fondurilor Europene

       De la: deputat Ionel Floroiu, deputat PSD în Circumscripţia Electorală 4 Bacău

      Obiectul interpelării: Finanţarea din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă a investiţiilor în reţele de apă, canalizare şi alimentare cu gaze naturale în localităţile cu mai puţin de 2.000 de gospodării

      Domnule ministru, fără nicio părtinire politică, vă atrag atenţia că aveţi o enormă responsabilitate a funcţiei în care aţi fost numit faţă de milioane de români defavorizaţi până acum de împărţirea fondurilor europene. Mă refer la cetăţenii din peste 30% dintre localităţile din România cu sub 2.000 de gospodării care nu au avut acces la finanţare prin Programul Operaţional Infrastructură mare (POIM) sau alte instrumente financiare europene ori naţionale tocmai din cauza populaţiei reduse. Bugetele foarte mici ale respectivelor comune şi limitările din axele de finanţare europene au făcut imposibilă accesarea fondurilor pentru reţelele de apă, canalizare şi gaze naturale la nivel local.

      În următorii ani, României îi sunt alocate peste 30 miliarde euro prin „Mecanismul de redresare și reziliență“ de către Uniunea Europeană, iar dumneavoastră trebuie să-i investiţi cinstit şi în folosul oamenilor prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Ştiu că sunteţi obligaţi să refaceţi PNRR la solicitarea Comisiei Europene din cauza superficialităţii şi lipsei de viziune din prima variantă a planului. Pentru a fi în concordanţă cu cerinţele europene şi cu nevoile milioanelor de români vitregiţi, vă propun un capitol distinct dedicat investiţiilor în reţele noi de apă, canalizare şi gaze naturale în localităţile cu număr mai mic de 2.000 de gospodării şi bugete locale sărace, aflate la distanţe considerabile de centrele dens populate.

      Subliniez că fondurile PNRR sunt singura şansă pentru aceste localităţi, deoarece fondurile guvernamentale, judeţene sau locale nu vor acoperi niciodată sumele necesare asigurării unei vieţi civilizate pentru milioane de români. Sunt convins că alocarea acestor fonduri va fi aprobată de Comisia Europeană deorece se încadrează în noua politică europeană privind mediul expusă în Pactul Verde European – Green Deal. Alimentarea cu apă şi canalizarea înseamnă staţii de tratare a apei şi staţii de epurare care asigură protecţia mediului, eliminând poluarea casnică intensă din aceste zone. Pe de altă parte, alimentarea cu gaze naturale în gospodării reduce până la aproape de zero consumnul de lemn care asigură acum necesarul de combustibil pentru sute de mii de gospodării. Aşadar, vom avea mai multe păduri şi mai puţină poluare a aerului!

      Domnule ministru, aţi moştenit un Plan de Redresare şi Rezilienţă superficial, nerealist şi cu un uriaş deficit de viziune şi o flagrantă necunoaştere a nevoilor reale din teritoriu, pe care trebuie să îl transformaţi într-un instrument de modernizare accelerată a României. De aceea, vă solicit:

       – în calitate de ministru al Investiţiilor şi Fondurilor Europene să includeţi pe lista finanţărilor din PNRR a reţelelor de apă, canalizare şi alimentare cu gaze naturale în localităţile cu sub 2.000 de locuitori, deoarece reprezintă nu doar o prioritate naţională, ci şi un mod inteligent european de a cheltui aceste fonduri.

      – abrogarea Ordonanţei de Urgenţă 155 din 2020, un document superficial, care limitează la 3% posibilitatea cofinanţării proiectelor de infrastructură la nivel local.

      – abrogarea Ordonanţei de Urgenţă nr. 172 din 2020, un alt document redactat fără cunoaşterea realităţilor şi nevoilor comunităţilor locale, care induce confuzie prin formulări redundante şi confuze. – elaborarea unor acte normative clare şi uşor aplicabile de către administraţiile locale interesate să implementeze proiecte de alimentare cu apă, canalizare şi reţele de gaze naturale în localităţile mici.

       Vă rog să-mi transmiteţi răspunsul în scris la adresa de mail psd@cdep.ro

      deputat Ionel Floroiu 22.02.2021

      Subvenții pentru sprijinirea persoanelor cu dizabilități

        Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bacău reamintește prevederile Ordinului Nr.721/481/310/2019 privind aprobarea Procedurii de acordare a subvenţiilor pentru sprijinirea persoanelor cu dizabilităţi în accesarea şi utilizarea de tehnologii şi dispozitive asistive şi tehnologii de acces, altele decât cele finanţate prin Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate. Sunt precizate și informații cu privire la implementarea Proiectului „Facilitarea inserției pe piața muncii a persoanelor cu dizabilități” – cod MySMIS 130164 prin aplicarea Ordinului nr. 721/481/310/2019.

        Astfel, persoanele care pot beneficia de tehnologie asistivă sunt:
        1. Persoane care au o dizabilitate atestată prin certificatul de încadrare în grad de handicap;
        2. Persoane în căutarea unui loc de muncă și care nu au un loc de muncă în prezent;
        3. Persoane în vârsta de muncă (18-65 ani).

        Având în vedere prevederile Ordinului nr. 103/2021 pentru modificarea și completarea Metodologiei de acordare și distribuire a voucherelor utilizate exclusiv pentru achiziționarea de tehnologii și dispozitive asistive și tehnologii de acces, în situația deficiențelor bilaterale, voucherul poate fi utilizat pentru achiziționarea a două produse asistive prevăzute în Lista tehnologiilor și dispozitivelor asistive și tehnologiilor de acces prioritare pentru angajare, cu condiția ca produsele asistive să fie cuprinse în recomandarea medicului specialist privind tipul de tehnologii și dispozitive asistive și tehnologii de acces.

        Produsele asistive auditive și de mers pot fi însoțite, după caz, de accesoriile acestora, așa cum sunt prevăzute în Lista tehnologiilor și dispozitivelor asistive și tehnologiilor de acces prioritare pentru angajare, cu condiția ca acestea să fie cuprinse în recomandarea medicului specialist.

        Proiectul este implementat prin Autoritatea Națională pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități, Copii și Adopții – Ministerul Muncii și Protecției Sociale.

        Așadar, pentru informații suplimentare contactați DGASPC Bacău, Serviciul pentru Îngrijire de Tip Familial, la numerele de telefon: 0234.576.970, 0732.124.150, de luni până joi între orele 13:00 – 15:00, sau pe adresa de e-mail: sifdgaspc@yahoo.com. Mai multe detalii aici.

        Parlamentarii PNL-USR/Plus din comisia de Sănătate au respins amendamentele privind investițiile în Sănătatea băcăuană

          Deputații și senatorii PNL-USR/Plus din comisia de Sănătate au respins amendamentele propuse de parlamentarii PSD Bacău, vizând investiții la blocul operator de la Spitalul Județean de Urgență, precum și la pavilionul medical „Spital Municipal”.

          Băcăuanii solicitaseră 17,64 milioane lei pentru dotarea pavilionului medical „Spital Municipal” cu echipamente medicale în sensul complementarizării cu SJU agreată de Școala Națională de Management Sanitar (amenajare 6 săli de operație, dotare și echipare 17 paturi ATI, dotări suplimentare pentru secțiile relocate) și aproximativ 70 milioane lei pentru modernizarea și dotarea Blocului operator de la SJU Bacău (investiție constând în modernizarea a 10 săli de operații, dotarea cu echipamente și mobilier medicale, asigurarea sistemelor de instalații medicale etc).

          Amendamentele au fost respinse în bloc, la foc automat, fără niciun contraargument plauzibil și fără o dezbatere propriu-zisă.

          „Constat, nu fără o doză însemnată de repulsie, că am ajuns în situația în care parlamentarii Puterii – în primul rând cei de la USR/Plus, formațiune care conduce Ministerul Sănătății – votează împotriva susținerii unor proiecte medicale din Municipiul Bacău, oraș condus chiar de colegul lor de partid! Asta dă măsura dezinteresului flagrant pe care guvernarea PNL- USR/Plus îl manifestă față de proiectele Bacăului, dar și față de investițiile din domeniul medical. Oamenii „Dreptei” clamează peste tot că Sănătatea ar fi pentru ei o prioritate, însă faptele acestor politicieni trădează ipocrizia crasă a propriilor vorbe”, a declarat europarlamentarul PSD Dragoș Benea.

          Acesta mai spune că ani la rând, fruntaşi ai PNL Bacău au exercitat un veritabil șantaj politic asupra celorlalte partide din județ pe tema finanțării lucrărilor de la pavilionul „Spital Municipal”, din bugetul central iar ieri, când au avut ocazia să susțină în comisiile de specialitate acest proiect, prin aprobarea amendamentelor formulate de parlamentarii PSD Bacău, liberalii au votat, cot la cot cu USR, împotriva investițiilor de la „Spitalul Municipal” și împotriva sănătății băcăuanilor.

          „Nu vreau să trec cu vederea faptul că politrucii USR mor de grija managementului de la SJU Bacău (a se vedea recenta cacealma politicianistă), dar lasă la voia întâmplării obiective medicale precum pavilionul „Spital Municipal”, investiție aflată în ograda Primăriei conduse de șeful lor de partid. Impostura acestor personaje politice cu greu poate fi echivalată în cuvinte – din nefericire băcăuanii vor suporta pe propria lor piele consecințele ei nefaste”, a concluzionat Dragoș Benea.

          Lipseşte combustibilul din instalaţie

          Cu un deficit de 7% pe hârtie, însă de peste 10% în realitate, la care se adaugă restricţiile determinate, impuse de pandemia de coronavirus, România va parcurge o perioadă de cel puţin doi ani de recesiune, de stagnare şi, după opinia pesimiştilor moderaţi, de involuţie. S-a întâmplat, aşa a ieşit la vot, ca la putere să nu avem parte de un partid, de o coaliţie de mână forte, care să nu se sperie de vântul rece de prin ministere, companii şi agenţii.

          Doar pe la PNL mai ştiau câţiva ce înseamnă să conduci un minister şi să aplice politicile partidului, în rest, uitaţi-vă că nimeni nu mişcă nimic, decât doar hârtii de numiri în structurile de conducere, de la comună, la guvern şi încă nu-i finalizată operaţiunea. Au trecut trei luni de când PNL, USR + și UDMR au format guvernul, dar şi majoritate în Parlament.

          Mai bine zis, s-au pierdut 90 de zile din actualul mandat, în care efectiv nu s-a făcut nimic vizibil pentru ţară, pentru oameni. Şi, după cum se desfăşoară „ostilităţile”, intrăm în plină vară în aceeaşi situaţie, dacă nu extrem de gravă, cu siguranţă fără un cap, fără un început de speranţă. Avem o serie de programe şi planuri, făcute frumos, colorate, cu linie la margine, România educată, România lucrului bine făcut, Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, numai că toate acestea înseamnă bani, mulţi bani, noi însă nu-i avem, aşa că, dacă inteligenţa guvernamentală românească nu pune pe masa UE planurile, programele, investiţiile, până la jumătatea lunii aprilie ne putem lua adio de la miliardele pe care le putem atrage sau împrumuta. De la 80 de miliarde s-a ajuns, după calcule matematice specifice mecanismului european, la vreo 14 miliarde.

          Bune şi acelea, numai să dea prim-ministrul Cîţu adunarea. Poate?

          Târgul mărțișorului handmade la Grădinița „Căsuța Veverițelor” Bacău

            În ziua de 1 Martie, românii celebrează sărbătoarea Mărţişorului, triumful primăverii asupra iernii, obiectul cu şnur alb şi roşu fiind un simbol al reînnoirii timpului şi al renaşterii naturii. În timpul geto-dacilor, anul nou începea la 1 martie.

            Astfel, luna Martie era prima lună a anului. Calendarul popular la geto-daci avea doua anotimpuri: vara şi iarna. Mărţisorul era un fel de talisman menit să poarte noroc, oferit de anul nou împreună cu urările de bine, sănătate, dragoste şi bucurie. Şnurul de mărţişor, alcătuit din două fire de lână răsucite, colorate în alb şi roşu, sau în alb şi negru, reprezintă unitatea contrariilor: vară-iarnă, căldură-frig, fertilitate-sterilitate, lumină-întuneric. Cu timpul, la acest şnur s-a adăugat o monedă de argint. Moneda era asociată soarelui. Mărțisorul ajunge să fie un simbol al focului şi al luminii, deci şi al soarelui. Cu banul de la şnur se cumpărau vin roşu, pâine şi caş proaspăt pentru ca purtătorii simbolului de primavară să aibă faţa albă precum caşul şi rumenă precum vinul roșu. În zilele noastre, valoarea mărţisorului începe să fie dată doar de creaţia artistică. Obiectul cu şnur alb-roşu se confectionează din orice şi poate să aibe semnificaţii multiple.

            Grădinița Particulară „Căsuța Veverițelor” Bacău a demarat în perioada 22-26 februarie 2021 „Târgul Mărțișorului handmade”, ediția a IV-a, în parteneriat cu Fundația de Sprijin Comunitar Bacău. Scopul activității a constat în dezvoltarea personalității preșcolarilor prin individualizarea actului educational și dezvoltarea empatiei.

            Preșcolarii celor 3 grupe – mică, mijlocie, mare împreună cu educatoarele Pârâiac Bianca Elena, Rafiroiu Viorica, Drăgan Maria, Vițăl Adina Alexandra, Bujan Liliana, Țampău Cătălina, Gora Nicoleta-Luminița au confecționat mărțișoare, felicitări și ornamente de primavera. Iar administratorul Cristina Stan a fost liantul activității!

            „Activităţile practice implicând autocontrolul, prima condiţie pentru formarea disciplinei personale şi sursa unei experienţe de mare preţ: aprecierea valorii unor obiecte realizate prin contribuţia mâinilor sale, a ochilor săi, a inteligenţei, a sensibilităţii, a imaginaţiei sale. Prin aceste activităţi preșcolarul pătrunde în lumea muncii şi a transformării materialelor, el învaţă să creeze, să contribuie cu obiecte realizate de el la înfrumuseţarea clasei, să producă obiecte utile în alte activităţi. Activităţile practice dezvoltă spiritul de observaţie. Prin aceste activităţi copiii îşi dezvoltă foarte mult și imaginaţia, deoarece trebuie să vadă dinainte cum va fi obiectul pe care se gândesc să-l realizeze; trebuie să realizeze mintal o schiţă a obiectului, apoi să-l confecţioneze, adică trebuie să dea gândirii sale o formă precisă. Activităţile practice activează toate simţurile, toate organele, toate funcţiile corpului şi ale spiritului inventiv al copilului. Copilul îşi solicită spiritul inventiv atât când creează obiecte din imaginaţia sa sau reproduce un model real, cât şi atunci când inventează mijloace de a ocoli dificultăţile tehnice pe care le întâlneşte în realizarea unui obiect.”

            prof. Nicoleta-Luminița Gora, director

            Anul acesta au fost folosite și flori uscate, nasturi, materiale textile, boabe de fasole, cafea, muștar. Grație diversificării materialelor și a tehnicilor de lucru, preșcolarii au lucrat cu mai mult entuziasm! Joaca/activitatea/munca/creația fiecărui micuț este de o valoare inestimabilă! De la prima ediție, beneficiarii activității au fost copiii și bătrânii sprijiniți de Fundația de Sprijin Comunitar Bacău! Și anul acesta s-a donat întreaga sumă de bani semenilor noștri aflați în situații dificile. Au fost, astfel, zile de sărbătoare în Grădinița „Căsuța veverițelor”!

            Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Cu sabia lui Damocles deasupra capului

            De-acum încolo, fiecare meci din Liga Zimbrilor trebuie jucat ca și cum ar fi ultimul. La propriu și la figurat. La propriu pentru că dacă ediția de campionat 2020-2021 se sistează din cauza pandemiei, CSM Bacău trebuie să se afle deasupra liniei ca să-și asigure salvarea de la retrogradare. La figurat pentru că, dacă vor într-adevăr să se salveze, „CSMeii” trebuie să fie… zmei. Prima (sperăm că nu și ultima) ocazie este sâmbătă, la București, contra Minaurului Baia Mare, în etapa a 18-a. Un adversar antrenat de fostul antrenor al băcăuanilor, Adrian Petrea, un adversar aflat în Top 5, un adversar cu un moral foarte bun după calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF.

            „Este un meci așa cum ne dorim, între două echipe bune ale campionatului. Includ CSM Bacău în categoria echipelor bune pentru că, în opinia mea, noi ne aflăm conjunctural în partea de jos a clasamentului. În contextul în care există riscul – fie el și redus – ca Liga Zimbrilor să fie considerată încheiată în situația întreruperii campionatului, noi trebuie să tragem pentru a ocupa o poziție care să ne garanteze permanența în Ligă. Acest lucru pune o presiune enormă asupra noastră, dar trebuie să ne adaptăm și să-i facem față cu bine”, a declarat antrenorul „CSMeilor”, Sandu Iacob, care, din motive medicale, nu va putea conta pe Saldatsenka (va reveni la echipă săptămâna viitoare), Serhel (campionat încheiat) și Huta (probleme musculare): „E adevărat, nu vom fi în formulă completă, dar și Minaur are unele absențe”.

            Exceptând partida dintre CSM Bacău și Minaur și meciurile Potaissa Turda – CSM Făgăraș și HC Buzău – Politehnica Timișoara, restul jocurilor din runda a 18-a vor avea loc vineri: CSU din Suceava- Dinamo, CSM Reșița – Dobrogea Sud, CSM Focșani – CSM București, CSM Vaslui – Steaua. Magnum Botoșani stă.

            Clasament Liga Zimbrilor

            1 Dinamo București 16 16 0 0 444-319 48p.
            2 Potaissa Turda 16 13 1 2 474-392 40p.
            3 Dobrogea Sud 16 13 0 3 414-336 39p.
            4 CSM București 16 11 0 5 466-417 33p.
            5 Minaur Baia Mare 16 10 1 5 374-331 31p.
            6 Poli Timișoara 16 8 1 7 305-304 25p.
            7 Steaua București 16 7 3 6 397-371 24p.
            8 CSM Focșani 16 8 0 8 308-316 24p.
            9 HC Buzău 2012 15 6 2 7 399-407 20p.
            10 CSU Suceava 16 5 2 9 359-392 17p.
            11 CSM Vaslui 16 5 1 10 409-446 16p.
            12 CSM Făgăraș 16 5 0 11 345-393 15p.
            13 CSM Bacău 15 4 0 11 278-341 12p.
            12 CSM Reșița 16 2 0 14 368-446 6p.
            13 Magnum Botoș. 16 0 1 15 255-384 1p.

            Romică Botoi, consilier local Pro România: „Am intrat în politică pentru a mă implica în dezvoltarea și bunăstarea acestui oraș”

             

            1 Ce vă motivează în viață?
            – Familia, onoarea, independența, ordinea și contactul social.

            2 Care este filmul dvs. favorit sau filmul cu un puternic impact emoțional asupra dvs.?
            – Serialul Homeland.

            3 Cum arată un weekend perfect? Care sunt activitățile dvs. preferate în weekend?
            – Alături de familie, copii și nepoți. Îmi place foarte mult și o ieșire la un pescuit alături de un prieten drag.

            4 Ce carieră ați visat să alegeți în copilărie?
            – Zootehnist, iubesc animalele.

            – Rezumați anul 2020 în trei cuvinte!
            – Anul sacrificiilor și al adaptării.

            5 Cum vedeți Bacăul în 5-10 ani?
            – Având în vedere executivul băcăuan, mă îndoiesc că vor fi prea multe realizări în ceea ce privește infrastructura, economia și condițiile de viață ale băcăuanilor. Sper, totuși, că acest executiv va ține seama că noi, cei din consiliul local, am fost votați de către cetățenii acestui oraș, pentru acest oraș.

            6 Care este ultima carte citită? Carte tipărită sau e-book? Ce carte ați recomanda?
            – D-na Nobel / autor: Lisa Stradmane. Recomand cu multă putere Biblia.

            7 Ce personalitate din istorie sau din lumea contemporană v-a fost model?
            – Jose Mujica (ex-președintele Uruguay-ului).

            8 Ce sport credeți că este reprezentativ pentru Bacău?
            – Fotbal și handbal.

            9 Cum poate un cetățean să abordeze un ales pentru a-i prezența un proiect sau o cerere?
            – Telefonic, e-mail și întâlniri planificate.

            10 De ce ați intrat în politică?
            – Pentru a mă implica în dezvoltarea și bunăstarea acestui oraș în care m-am născut eu și întreaga mea familie.

            11 Care este viziunea dvs. cu privire la guvernarea locală?
            – Mi-aș dori că această guvernare locală, chiar dacă nu este cea mai oportună guvernare, să-și ducă promisiunile făcute în campania electorală la bun sfârșit.

            12 Care este cea mai mare problemă a Bacăului? Dar cel mai mare atu al Bacăului?
            – Cea mai mare problemă e alimentarea cu apă și infrastructura orașului.

            13 Care ar fi proiectul de suflet pe care doriți să-l implementați în acest mandat?
            – Finalizarea spitalului municipal, Insula de Agrement, Sala Polivalentă și construirea unui nou stadion.

            14 Unde vă petreceți vacanțele?
            – Cele mai frumoase vacanțe și momente sunt cele care mi le petrec alături de copii și cei șase nepoți ai mei.

            15 Vegetarian sau omnivor?
            – Omnivor.

            16 Vârsta.
            – 69.

            17 Familia.
            – Sunt căsătorit, am 2 copii și 6 nepoți.

            18 Profesia.
            – Pensionar.

            19 Studii.
            – Superioare.

            20 Ce nu v-am întrebat dar doriți să răspundeți?
            – Aș fi dorit să aprofundez mai mult problema sportului băcăuan și a tinerelor talente.

            Proiect coordonat de Răzvan Bibire

            Competiție de Dezbateri Academice la Sascut

              Asociația pentru Dezvoltare Activă (ADA) organizează o Competiție de Dezbateri Academice dedicată tinerilor elevi în cadrul liceului tehnologic „J. M. Elias” Sascut. Săptămâna trecută și săptămâna aceasta, voluntarii ADA au organizat pentru tinerii din Sascut ateliere educaționale pe diverse teme interesante, dar și un training de dezbateri academice, în cadrul cărora elevii au învățat ce sunt dezbaterile, s-au obișnuit cu structura și rolurile cheie dintr-o dezbatere, au învățat ce sunt și cum să formuleze argumente, cum să construiască un caz și cum să se pregătească efectiv pentru competiția ce va începe săptămâna viitoare. Formatul competiției va fi World Schools, un model de dezbatere ce presupune meciuri între două echipe formate din câte trei participanți. Echipele de tineri vor trebui să se situeze și să argumenteze pro sau contra față de o temă propusă. Diferența principală dintre dezbaterile de zi cu zi din societate și dezbaterile academice o reprezintă caracterul structurat și competitiv al discursurilor participanților, fiecare trebuind să se încadreze într-o limită de timp și să respecte reguli de argumentare corecte. Dezbaterile academice sunt un context de dezvoltare a abilităților de comunicare în public, argumentare logică și gândire critică. Tinerii participanți vor dezbate atât teme de interes general, dar și subiecte de interes pentru comunitatea locală. În plus, participanții vor explora motivațiile ambelor tabere, indiferent de opinia personală.

              Prin participarea la această competiție, tinerii din Sascut nu numai că vor primi diplome și medalii din partea organizatorilor, dar își vor dezvolta abilitățile de comunicare, abilitățile de argumentare și capacitatea de analiză. Participanții vor învăța să judece în mod obiectiv, bazându-se pe dovezi și nu pe prejudecăți. O competiție de dezbateri este, de asemenea, și un exercițiu de documentare, deoarece participanții vor învăța să diferențieze informația adevărată de cea falsă.

              Competiția de dezbateri și seria de ateliere educaționale din Sascut sunt organizate de către Asociația pentru Dezvoltare Activă în cadrul proiectului Ring The Changes, proiectul fiind finanțat prin programul Corpul European de Solidaritate al Uniunii Europene. Prin acest proiect inițiatorii au urmărit creșterea numărului oportunităților de implicare în activități de educație nonformală în cadrul cărora tinerii să dezvolte competențe de public speaking, lucru în echipă, competențe digitale, gândire critică și media literacy. În cadrul acestui proiect, pe parcursul unui an întreg, au avut loc diverse ateliere de educație nonformală (atât fizic cât și online), au fost elaborate materiale educaționale care să vină în sprijinul elevilor ce vor susține examenul de Bacalaureat în 2021 și a fost promovată participarea activă a tinerilor în viața comunității. De asemenea, a fost creat podcastul „Ar trebui să știi despre”, ajuns la al 6-lea episod, un podcast educațional pentru tineri.

              Servants, la Happy Cinema

                Filmul Servants / Servitorii, în regia lui Ivan Ostrochovský, cu Vlad Ivanov într-un rol central, va avea premiera în cinematografele din România pe 26 februarie, distribuit de Transilvania Film.

                În Bacău filmul va fi proiectat la HAPPY CINEMA după următorul program:

                – vineri, 26 februarie, ora 18:50

                – sâmbătă, 27 februarie, ora 16:20

                – duminică, 28 februarie, ora 16:20

                – luni, 1 martie, ora 18:50

                – miercuri, 3 martie, ora 18:50

                – joi, 4 martie, ora 18:50.

                „Un noir impresionant”, un film de epocă alb-negru cu aer de distopie, potrivit Variety, Servants aduce în atenție un subiect controversat în Europa de Est, inclusiv în România: colaborarea preoților cu regimul totalitar. „Zona asta nu-mi era deloc necunoscută, din punct de vedere istoric. Și noi am trăit în comunism, la fel ca și Cehoslovacia.  Știm foarte bine că înalți prelați au fost informatori ai Securității”, declară Vlad Ivanov.

                Interpretând rolul doctorului Ivan, ofițer al poliției politice, cel însărcinat să-i urmărească, să-i convertească și, în final, să-i înlăture pe cei care refuză să colaboreze, actorul a învățat limba slovacă pentru film, după roluri în maghiară, spaniolă, germană sau ucraineană, consolidându-și astfel cariera internațională și reputația de actor talentat și versatil.

                Fotbal/ Liga a II-a: Ultima șansă

                Sâmbătă, Aerostar Bacău își joacă viitorul în Liga a II-a. În cazul unui rezultat favorabil pe terenul Metaloglobusului București, „aviatorii” pot reintra în cursa pentru salvarea de la retrogradare. Altfel, totul e compromis. Cu doar trei meciuri rămase de jucat din sezonul regulat și cu un play-out pe muchie de cuțit, ar fi o utopie să mai speri că poți redresa ceva. Iată de ce jocul de sâmbătă, de la ora 11.00 (netelevizat), de pe sinteticul din Pantelimon se anunță decisiv pentru gruparea antrenată de Daniel Munteanu. O știe foarte bine și tehnicianul băcăuanilor, care se va prezenta la București fără Vraciu și Mihalcea (ambii suspendați), Corban accidentat și cu Danale incert:

                „Indiferent de formula de echipă, trebuie să dăm totul și să facem totul pentru a obține un rezultat pozitiv. Practic, ne jucăm ultima șansă, iar jucătorii sunt avizați. Ne punem speranțe că echipa va arăta că nu este cea din jocul pierdut acasă cu Unirea Slobozia și că merită să continue în liga secundă”.

                Dacă sâmbăta trecută, „aviatorii” au fost învinși acasă fără drept de apel, cu 2-0, de Slobozia, Metaloglobus a cedat marți, în epilogul rundei a 16-a, cu 1-0 în fața Petrolului, la Ploiești.

                Începută aseară, cu meciul Gloria Buzău- Rapid București, etapa a 17-a va continua azi, cu Universitatea Cluj- CSM Slatina, pentru ca sâmbătă, de la ora 11.00, să aibă loc grosul rundei: Unirea Slobozia -ACS ASU Politehnica Timișoara, Metaloglobus București- Aerostar Bacău, CS Mioveni- Fotbal Comuna Recea, CSM Reșița- Dunărea Călărași și Ripensia Timișoara- Csikszereda Miercurea-Ciuc. Duminică, de la ora 11.30 se joacă Farul Constanța – Viitorul Pnadurii Târgu-Jiu, iar de la 13.35, Lignitul Pandurii Târgu-Jiu- Petrolul Ploiești. Etapa se va încheia marți, 2 martie, cu partida Concordia Chiajna- U Craiova 1948, programată la ora 17.30.

                Clasamentul Ligii a II-a

                1 U Craiova 1948 14 8 6 0 27-12 30p.
                2 Poli Timișoara 15 7 6 2 16-11 27p.
                3 Rapid București 14 8 2 4 23-21 26p.
                4 Viitorul Pandurii 14 8 1 5 27-23 25p.
                5 Petrolul Ploiești 15 7 3 5 24-14 24p.
                6 Csikszereda 14 7 3 4 18-12 24p.
                7 Dunărea Călărași 14 7 3 4 19-15 24p.
                8 CS Mioveni 15 6 5 4 14-8 23p.
                9 Universitatea Cluj 14 7 2 5 16-12 23p.
                10 Metaloglobus 14 6 3 5 14-9 21p.
                11 Gloria Buzău 15 5 6 4 17-14 21p.
                12 Farul Constanța 14 6 3 5 16-15 21p.
                13 CSM Reșița 14 5 3 6 8-14 18p.
                14 Concordia 15 4 4 7 18-18 16p.
                15 Ripensia Timiș. 14 5 1 8 11-25 16p.
                16 Comuna Recea 14 4 3 7 19-25 15p.
                17 Unirea Slobozia 14 4 3 7 13-21 15p.
                18 CSM Slatina 14 4 1 9 14-19 13p.
                19 Aerostar Bacău 15 2 3 10 17-27 9p.
                20 Pandurii Lignitul 14 2 1 11 14-30 7p.

                1907: Morții de după

                S-a scris și s-a dezbătut problema Răscoalei de la 1907, a intervenției Armatei, a satelor rase cu tunul, dar în suta și mai bine de ani de la evenimente s-a evitat să se vorbească pe șleau despre ceea ce s-a întâmplat după înăbușirea revoltei.

                Până și comuniștii au pus accentul pe acțiunea răsculaților și intervenția Armatei, ocolind, parcă, subiectul cel mai sensibil: răzbunarea de după pacificare. Și este vorba nu despre miile de arestări mai mult sau mai puțin arbitrare, este vorba, în primul rând, despre execuțiile sumare, fără judecată, făcute de Armată la indicațiile funcționarilor din sate sau chiar de către funcționari. Constantin Bacalbașa, în volumul 3 al Bucureștilor de altădată, apărut în 1936 (e bine să arătăm când a apărut cartea, ca să nu existe discuții că ar fi o invenție de după război) amintește cazul unei familii de țărani care se încuiase în casă, când au venit soldații să-i ia pentru că un funcționar al Primăriei îi denunțase de răzvrătiți. Ca să-i scoată din imobil, s-a tras cu tunul în locuință.

                După două lovituri, femeia se strecoară afară, dar bărbatul nu reușește să fugă și este ucis cu focuri de revolver de către funcționar. Bacalbașa scrie că țăranii dezarmați, din care unii nici n-au participat la revolte, erau denunțați, prinși și împușcați. Era suficient ca un arendaș sau un funcționar să aibă pică pe un om și să-l denunțe pentru ca acesta să fie executat rapid, fără judecată.

                „Când țăranii erau prinși în grupuri mai mari, erau înconjurați, legați, apoi erau puși pe două rânduri la marginea șoselelor și împușcăți”, scrie Bacalbașa. Nicolae Iorga amintește un caz emblematic, petrecut în satul Șcheia din județul Roman, unde preotul a primit ordin să facă o lista cu cei vinovați de revolte într-o localitate în care nu s-a petrecut nimic: „Și a venit învățătorul, care era un om cumsecade, a venit proprietarul, care era un om milos, și i-au spus: «Părinte, nu poți să faci lista de vinovați pentru un fapt care nu s-a săvârșit». Știți ce a răspuns preotul? «Totuși, dacă mi-a venit înștiințare, este pentru un fapt care există, prin urmare, și vinovați trebuie să existe»”.

                Până la urmă, lista nu s-a mai făcut, dar întâmplarea arată modul în care se punea problema. Câți morți au fost? Încă din epocă s-a avansat cifra de 11.000. ND Cocea vorbea chiar de 12.000. Cert este ca nu s-a reușit să se stabilească o cifra exactă deoarece toate dosarele poliției referitoare la evenimente au fost predate regelui Carol I, după cum a povestit Alexandru Marghiloman. Ulterior, cu toate eforturile, inclusiv în perioada comunistă, nu s-a mai găsit nici un dosar, ceea ce a dat naștere ipotezei că acestea au fost distruse.

                Consilierii PSD/PP-USL nu vor vota împrumutul propus de primarul Viziteu

                  Grupul Alianței Social-Umaniste PSD/PP-USL, din cadrul Consiliului Local Bacău, anunță că nu va vota pentru creditul de circa 32 de milioane de euro solicitat de primarul Viziteu. Consilierii spun că ar fi de acord cu un împrumut pentru a finanța proiecte de investiții care să asigure dezvoltarea Bacăului, dar nu pentru a plăti datorii sau a refinanța credite din trecut.

                  Conform unui comunicat primit la redacție, se spune ca la proiectul de hotărâre privind împrumutul prin emisiune de obligațiuni nu se regăsește raportul consultantului care supervizează procedura, nici aspecte privind sustenabilitatea în timp a împrumutului sau oportunitatea sa, cu atât mai mult cu cât, prin acest demers, nivelul de îndatorare al Bacăului depășește limita legal admisă.

                  „Faptul că primarul Viziteu vrea să îndatoreze Bacăul pentru a plăti împrumuturi mai vechi, adică afundă orașul în datorii peste limita suportabilă a bugetului local, atestă totala sa lipsă de viziune și incapacitatea de a genera soluții pentru administrarea orașului. Consilierii locali ai Alianței Social-Umaniste (PSD/PP-USL) consideră că proritară este identificarea, de către Primărie, a unei soluții de cofinanțare în vederea implementării, cât mai rapide, a proiectului de aprox. 500 milioane euro vizând investiții cu fonduri UE în apa și canalizarea Bacăului – prin Programul Operațional Infrastructură Mare – mai ales că municipiul reședință de județ este beneficiar net al acestor investiții (aprox. 65 milioane euro). Abia după reglementarea acestei situații, în sensul identificării unei surse de cofinanțare pentru proiectul sus-menționat, putem lua în discuție oportunitatea angajării unui împrumut prin emisiune de obligațiuni. Dacă legea permite. „, se arata în comunicatul Grupului Alianței Social-Umaniste PSD/PP-USL.

                  Consilierii reamintesc faptul că, în campania electorală, candidatul USR/PNL la funcția de primar a vorbit despre proiecte precum trenul urban, stadionul nou, parcări plutitoare etc., nicidecum despre îndatorarea orașului Bacău, majorarea taxelor locale sau împovărarea contribuabililor cu noi biruri.

                  „În urmă cu 4-5 luni, candidatul Viziteu anunța „revoluția fiscală”, iar astăzi propune băcăuanilor o administrație pe datorie, amanetând viitorul orașului. Ne întrebăm, pe bună dreptate, unde este paradisul fiscal descoperit de edil odată cu venirea sa la Primărie? În concluzie, apreciem că incapacitatea administrativă a primarului și a „echipei” sale nu trebuie să aducă orașul în faliment, iar pe băcăuani la sapă de lemn”, se mai arată în comunicat.

                  Tânăr reclamat pentru amenințare și port ilegal de armă albă

                    În ziua de 24.02.2021, în jurul orelor 21.00, am fost sesizați prin Serviciul de Urgentă 112 de către un bărbat despre faptul că o persoană l-a amenințat cu un cuțit, în fața unui magazin din municipiul Bacău.

                    O patrulă de jandarmi din Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău s-a deplasat la fața locului unde a fost depistat numitul A.P., de 22 de ani, din municipiul Bacău, care a recunoscut că l-a amenințat cu cuțitul pe S.V., în vârstă de 51 de ani.

                    În urma verificărilor efectuate de jandarmi, asupra tânărului a fost descoperit un obiect înțepător, drept pentru care acestuia i-au fost întocmite actele de constatare sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare și port ilegal de armă albă.

                    Persoana în cauză, documentele întocmite de jandarmi și obiectul tăietor/înțepător au fost predate polițiștilor din cadrul I.P.J. Bacău pentru continuarea cercetărilor.

                    Care sunt locurile pentru vacanțe de vis preferate de cuplurile tinere?

                    Este cât se poate de firesc ca fiecare dintre noi să așteptăm perioada concediilor pentru a putea pleca în sfârșit in Vacante, după ce am muncit din greu câteva luni bune.

                    Există și persoane care nu mai au răbdare pâna la vacanță, astfel că accesează site-urile agențiilor de turism, cu scopul de găsi cele mai atractive Oferte city break.

                    Există atât de multe destinații pentru un City break de vis, iar agențiile de turism au oferte pentru toată lumea. De exemplu, tinerii îndrăgostiți aleg să plece într-un City break într-un oraș romantic, iar Parisul reprezintă fără doar și poate cea mai bună opțiune. Este lesne de înțeles de ce aceștia preferă capitala Franței, din moment ce Parisul este considerat orașul iubirii și cel mai romantic oraș.

                    Tot pentru un City break, există și alte destinații romantice pe care tinerii îndrăgostiți le pot alege, iar Costa Amalfi – Positano reprezintă o opțiune interesantă, la fel ca Nisa de asemenea. Și Florența este un oraș romantic, în care cuplurile pot petrece momente minunate împreună.

                    Atunci când se apropie însă perioada concediilor, tinerii îndrăgostiți își îndreaptă atenția spre agențiile de turism, pentru a studia cele mai atractive oferte de vacanțe în diferite locuri exotice. Una dintre destinațiile preferate ale acestora este Bali. Totul este la superlativ acolo, de la plajele minunate la unitățile de cazare. Pot fi văzute diferite temple, există o mulțime de opțiuni pentru viața de noapte, și multe locuri minunate de vizitat.

                    Tot pentru tinerii îndrăgostiți care își doresc vacanțe de vis, Mauritius poate reprezenta destinația ideală. Plajele din Mauritius sunt absolut superbe, iar în zona nordică (aceasta este cea mai populată zonă), există multe puncte de atracție, restaurante, discoteci, baruri, facilități de shopping.

                    În afară de Bali și Mauritius, există diferite alte destinații exotice în care tinerii care își doresc o vacanță romantică pot merge. Republica Dominicană ar putea fi de asemenea o altă opțiune interesantă, iar Punta Cana este probabil destinația aleasă de majoritatea celor care aleg această țară.

                    Apoi, Mexicul este de asemenea atractiv, iar Cancun și Riviera Maya reprezintă opțiuni interesante. Alte cupluri își îndreaptă atenția spre destinații minunate precum Phuket sau Krabi din Thailanda. Unii optează pentru vacanțe în Maldive, alții preferă vacanțe în Bahamas.

                    Cu toate acestea, există și cupluri care caută destinații de vacantă în Europa, iar vacanțele în insulele grecești se afla printre primele opțiuni. Alte cupluri aleg să viziteze cele mai frumoase locuri din alte zone din Europa, precum Coasta de Azur, Insula Capri, și nu numai.

                    Agențiile de turism au mereu oferte atractive pentru cei care își doresc o vacanță romantică sau chiar și un City break pentru a se relaxa după o perioadă în care au muncit din greu.

                    Cele 3 “stări de agregare” ale iubirii

                    Multe persoane sunt confuze în privința relației de cuplu sau chiar a iubirii însăși. Pe măsură ce creștem și ne dezvoltăm, puține persoane au ocazia să afle despre ce înseamnă iubirea cu adevărat, iar o parte dintre ele nici măcar nu au parte de ea.

                              Cu toate aceste dezechilibre în dezvoltarea unei persoane, puși în fața vieții adulte, cu dorința de a ne găsi „perechea” ne trezim cu mai multe întrebări decât răspunsuri: Cum este potrivit să îmi manifest iubirea? Cum știu că iubesc? Ce am de făcut în momentul în care cineva îmi spune că mă iubește? Iubirea înseamnă sacrificii? Știu că mă iubește, de ce nu simt că sunt iubit/ă?

                                  Pentru mulți pot părea întrebări absurde însă dacă ne luăm câteva clipe să le căutăm răspunsul personal, câți dintre noi știm cu adevărat care este acesta?

                              Potrivit psihologului Andra Tănăsescu, vicepreședinte al Institutului de Neuro-Programare Lingvistică (INLPSI), vom experimenta iubirea dacă o privim din trei unghiuri diferite: (1) iubirea, ca stare de spirit pe care o trăim zi de zi (starea “gazoasă”), (2) relația de cuplu prin prisma tiparelor (starea „lichidă”) și (3) iubirea de sine (starea „solidă”).

                    1. Iubirea, ca stare de sine stătătoare (starea “gazoasă”, pe care o respirăm dar nu o vedem). “Iubirea reprezintă un termen care este greu de definit, chiar dacă toți îl trăim și ne putem conecta cu aceasta. Pe de-o parte, avem perspectiva spiritual care o descrie ca fiind „îndelung răbdătoare, plină de bunătate, etc”. Pe de altă parte, avem studiile științifice care privesc iubirea prin „microscop” care a constatat faptul că „…se poate vorbi de fenomene neuroendocrine sub coordonarea diencefalului, luând naștere în hipofiză opiate endogene”(sursa:wikipedia), fenomen corelat cu modificări biochimice care determină reacții biologice tot mai intense. Din experiența umană, este descrisă ca o stare resimțită în întreaga ființă, o atitudine și un fel de a fi, pentru o perioadă mai scurtă sau mai lungă. Personal, consider că este toate aceste lucruri, precum și un stil de a te raporta la viață într-un mod sănătos, orientat către creștere și vindecare, împreună”, explică psihologul Andra Tănăsescu.

                    2. Relația de cuplu din prisma tiparelor (starea “lichidă”, care curge de la o generație la alta). “În general, tindem să luăm același tipar relational de la părinții noștri sau să căutăm opusul complet al acestuia. Ceea ce învățăm despre iubire și relații de la persoanele importante din viața noastră determină ceea ce o să ajungem să trăim în relația de cuplu adultă. Astfel că, dacă nu suntem învățați să avem discuții deschise, sincere, fără judecată, vom trăi într-o relație cu multe goluri și neajunsuri de care este posibil să nici nu fim conștienți că există. Am fost întrebată „cum fac să îi arăt cât de mult o iubesc?”. Întrebarea în sine m-a fascinat, pentru că am realizat că mulți dintre noi nici măcar nu am fost încurajați să purtăm astfel de discuții cu partenerul nostru. În toate ședințele de terapie în care am lucrat cu cupluri sau pe tema asta, am descoperit că majoritatea nici măcar nu discutau între ei provocările. Veneau să caute o soluție din afară, fără să fi avut întâi o discuție în cadrul cuplului. Din acest motiv, încurajez discuțiile deschise, lăsând prejudecățile din ambele părți. Cu toții suntem oameni: predispuși la a face greșeli, predispuși la a răni prin acele greșeli, cu un trecut în spate, cu un bagaj emotional despre care poate nu vorbim sau îl facem să pară mai mic decât este. Evident că putem să ne judecăm, este cea mai simplă și rapidă acțiune. Însă, pentru o relație sănătoasă și echilibrată este mai util să trecem peste primul impuls și să ne privim pe noi înșine, apoi relația, să căutăm să înțelegem înainte de a judeca”, afirmă psihologul Andra Tănăsescu.

                    3. Iubirea de sine face diferența! (starea “solidă”, fundamentul iubirii). “Atunci când suntem încrezători, fericiți, împliniți și bine cu noi înșine, cu tot ce înseamnă asta, putem să construim un alt fel de relație. Relația de cuplu cu o persoană care nu își acordă suficientă atenție, care nu are grijă de propriile nevoi și pe deasupra, cere să fie salvată de propria „demoni” este foarte dificilă. Această relație este mai degrabă focusată pe împlinirea nevoilor, decât pe a se cunoaște și a clădi o fundație sănătoasă care să dureze în timp. Asta nu înseamnă neapărat că dacă începe astfel, o relație nu poate evolua și crește. Oricând se poate schimba dinamica relației, cu condiția ca ambii să își dorească și să se implice în mod egal în proces. Asta ar implica, evident, ca ambele persoane să își ofere mai întâi ce au nevoie – spațiu, timp, atenție, iubire – pentru ca mai apoi să învețe unul de la altul cum să își ofere reciproc. În iubire fiecare are un limbaj propriu. În cartea lui Gary Chapman, „Cele 5 limbaje ale iubirii”, acesta evidențiază 5 astfel de limbaje diferite. În realitate, fiecare înglobăm câte puțin din fiecare, în procente diferite și o discuție despre asta poate să salveze mult timp într-o relație. Pe de altă parte, dincolo de limbajul personal de iubire – moduri în care ofer și aștept să primesc iubirea – fiecare dintre noi avem nevoi diferite în raport cu noi înșine și cu ceilalți. Și acestea sunt importante atunci când vorbim despre modurile în care relaționăm. Toate lucrurile pe care le-am menționat, țin mai întâi de procesul personal de autocunoaștere, care vine dintr-o iubire de sine profundă. Dintr-o dorință primordială de a ne cunoaște, de a ne vindeca și debarasa de rănile trecutului și din a deveni cea mai bună variantă a noastră, zi de zi. Așadar, cred că iubirea de sine este piatra de temelie a oricărei relații și atâta timp cât este făcută conștient, asumat și susținut, nu este egoism, ci altruism – o faci pentru binele tău și inevitabil impactează pozitiv propria relație de cuplu”, conchide psihologul Andra Tănăsescu, vicepreședinte al Institutului de Neuro-Programare Lingvistică (INLPSI).

                    ULTIMELE ȘTIRI