25 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Prea tare Oțelul!

CSM Bacău – SC Oțelul Galați 1-3 (1-1)

Fotbal/ Liga a III-a: Prea tare Oțelul!

Prima înfrângere din 2021 pentru divizionara C CSM Bacău. Dar una previzibilă. Asta în situația în care sâmbătă, în etapa a 15-a a Seriei 2, „CSMeii” au primit vizita liderei Oțelul Galați. Și în condițiile în care gruparea băcăuană nu a putut conta pe formula completă, fiind nevoită să renunțe la portarul Dogaru și la fundașii Pavel și Al. Mocanu. Chiar și așa, însă, CSM Bacău a început curajos partida de la Letea-Veche, deschizând scorul în min. 15, prin Cezar Strat. Oțelul a egalat cu patru minute înainte de pauză, prin Cârjan, pentru ca în mitanul secund, Petrache, în min. 71 și Bogdan Gavrilă, în minutul trei al prelungirilor, dintr-un penalty destul de ușor acordat, să aducă cele trei puncte în contul gălățenilor. În ciuda înfrângerii cu 1-3, CSM Bacău a demonstrat însă că este o echipă care a crescut în acest an.

„Așa este, nu am făcut un joc rău contra Oțelului, însă plusurile adversarului au înclinat balanța. În opinia mea, am întâlnit cea mai bună echipă din seria noastră, o echipă care găsește soluții de joc în orice moment al partidei. Noi am fost condționați și de absențele din defensive. Trebuie să rămânem modești și muncitori și să luăm cât mai multe puncte în ultimele trei etape”, a declarat antrenorul CSM Bacău, Giani Florian, care a utilizat următoarea garnitură: Bartok- Prențu, Adăscăliței, Vl. Mocanu, Strat- Preda, L. Popa (min. 56 Ciobanu)- Nicodim (min. 80 Manta), Priboi, Antal- B. Ungureanu.

Celelalte rezultate ale etapei a 15-a: Dacia Unirea Brăila- Sporting Liești 4-0, CS Făurei- Sportul Chișcani 0-1, CSM Focșani 2007- CSM Rîmnicu-Sărat 2-2, Viitorul Ianca- Avântul Valea Mărului 5-2.

Programul etapei viitoare (17 aprilie): Avântul Valea Mărului- CSM Focșani 2007, Sporting Liești- Viitorul Ianca, CSM Rămnicu-Sărat- CS Făurei, Sportul Chișcani- CSM Bacău, SC Oțelul Galați- Dacia Unirea Brăila.