20 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: În continuare, la sol. Adică la pământ

CS Aerostar Bacău- CSM Reșița 0-2 (0-1)

Fotbal/ Liga a II-a: În continuare, la sol. Adică la pământ

Divizionara B CS Aerostar nu reușește să se desprindă de la sol nici în play-out. Asta ca să nu o spunem, mai pe românește, că se află de-a dreptul la pământ. Sâmbătă, în etapa secundă din Grupa B a play-out-ului, gruparea băcăuană a înregistrat a 14-a înfrângere stagională. Și a opta pe teren propriu. De data aceasta, „aviatorii” au pierdut cu 2-0 în fața Reșiței, echipă care, deși le este vecină de clasament, încă mai trage speranțe la salvarea de la retrogradare. Pentru Aerostar, în schimb, viitorul sună ca o condamnare: la finalul sezonului, va reveni în Liga a III-a. Sigur, matematica încă mai lasă deschisă o portiță, dar aceasta este într-atât de strâmtă încât mai ușor ar putea marca Burlacu dintr-un șut expediat din afara careului decât să reușească Aerostarul evitarea retrogradării. În plan motivațional, CSM Reșița a venit în Bacău ca o echipă care are în continuare ce să ceară de la actuala ediție de campionat.

Plusul de experiență și de valoare au făcut restul. Oamenii lui Falub au atacat încă din minutul 1, atunci când Laurențiu Buș a șutat din lovitură de colț direct pe poarta băcăuană, întinzându-l pe Cebotari. Gazdele au acuzat șocul, iar faptul că au reușit să treacă mingea de centrul terenului de-abia în minutul 5 spune multe despre modul total diferit în care cele două echipe au abordat partida. Eforturile Reșiței au fost premiate în minutul 22, de șutul cu piciorul stâng al vârfului leton Eduards Visnakovs care a expediat mingea în stâlpul din dreapta al porții lui Cebotari, de unde a ricoșat în plasă. Bănățenii și-au dorit să securizeze cele trei puncte, motiv pentru care și-au continuat forcing-ul la poarta Aerostarului. În min. 26, același Visnakovs a reluat deficitar, peste transversală, un balon pe care scria „2-0”, pentru ca în interval de 180 de secunde (min. 30-32), Cebotari să se opună cu succes loviturilor de cap ale lui Breșneni la centrările inspiratului Buș. De cealaltă parte, Aerostar nu a contat în atac în primele 45 de minute, singura fază mai de Doamne-ajută consumându-se în min. 19, când Vraciu a reluat spectaculos pe spate, fără a-l întrebuința însă prea mult pe portarul Cobrea.

După pauză, poate și istovită de efortul depus, CSM Reșița a tras ramele în  barcă. „Aviatorii” lui Mișu Ionescu au simțit că e loc și au venit peste, fără a-și crea însă ocazii clare de gol. Excepție a făcut doar faza din minutul 62 care l-a adus pe Zaharia în postură de servant și pe Danale ca autor al unui șut imprecis dintr-o poziție favorabilă. În rest, băcăuanii au părut că înoată pe uscat, iar lipsa de idei manifestată de Alecsandru și Burlacu, de Darius Mureșan și Patrick Popescu (lista poate continua) a fost depășită în plan negativ doar de gradul de indolență și de figurile unor jucători care se cred, probabil, mult prea buni pentru o echipă precum Aerostarul. Ducă-se atunci! Reșița a ieșit rar de la cutie, dar când a făcut-o, s-a simțit. În min. 66, Cebotari a scos de la vinclu, cu ajutorul barei, reluarea lui Dumitraș, pentru ca în ultimul minut al prelungirilor, în plin asediu băcăuan, Szijj să pornească pe contraatac și să fixeze scorul final printr-un șut precis la colț. Deși rămasă pe penultimul loc al grupei B, CSM Reșița continuă să spere, la lumina celor 22 de puncte strânse. „Lanternă roșie” fără de speranțe cu ale ei numai zece puncte, Aerostar continuă să nu se regăsească. Miercuri, în etapa a treia din play-out, bănățenii vor sta, în timp ce „aviatorii” se vor deplasa la Chiajna. La cum stau lucrurile, e clar că și după runda intermediară, diferența de puncte dintre CSM Reșița și Aerostar va rămâne tot de 12.

CS Aerostar: Cebotari- Alecsandru, C. Ardei, Chirilă, D. Mureșan- Oteliță (min. 59 H. Ilie), Burlacu, P. Popescu, Danale (min. 89 Bobârnac)- Zaharia (min.70 Gavrilă), Vraciu. Antrenor: Mihai Ionescu.

CSM Reșița: Cobrea- Acka (min. 70 Lungu), Dumitraș, Sălcianu, Sima- Sima, Breșneni, Danci, Dulca (min. 81 Szijj), L. Buș (min. 81 N. Popa)- Chera (min. 64 Dat), Visnakovs (min. 64 Astfaei). Antrenor: Adrian Falub.