19 aprilie 2024
SportFotbal, Liga Campionilor / Barca zambeste

Fotbal, Liga Campionilor / Barca zambeste

@ FC Barcelona – Arsenal Londra 2-1 (0-1)

Barcelona a castigat miercuri seara Liga Campionilor 2005/2006, dupa ce a fost condusa cu 1-0 de Arsenal si a revenit, invingand la final cu 2-1. O echipa de vis, un meci de vis, o finala de vis. Meciul a inceput bine pentru Barcelona. Spaniolii au presat continuu, iar in minutul 19 un fault al lui Lehmann asupra lui Eto&#8217o a dus la eliminarea portarului titular al lui Arsenal. Parea ca nimic nu mai poate opri Barcelona, insa in minutul 37, Arsenal a marcat in inferioritate numerica.

&#8222Tunarii” au deschis scorul in prima repriza prin Campbell. Un gol nedrept, care a venit dupa acordarea unei lovituri libere inexistente. Executia lui Campbell, a fost insa superba.

Cu 15 minute inainte de final, Arsenal conducea, inca. Doua pase ale lui Larsson au schimbat, insa, total soarta partidei. In minutul 76, o pasa pentru Eto&#8217o a dus la egalare, iar inca una pentru Belletti, cinci minute mai tarziu, a dus la al doilea gol pentru catalani. Arsenal nu mai primise gol in Liga Campionilor de peste 1.000 de minute! 2-1 pentru Barcelona, Frank Rijkaard devine al cincilea antrenor care castiga Liga Campionilor dupa ce a facut-o si ca jucator. Au marcat: Eto&#8217o &#821676, Belletti &#821681 / Sol Campbell &#821637.

FC Barcelona: Victor Valdes – Oleguer (&#821671 Belletti), Puyol, Marquez, Van Bronckhorst – Deco, Edmilson (&#821646 Iniesta), Van Bommel (&#821661 H. Larsson) – Giuly, Eto&#8217o, Ronaldinho. Antrenor Frank Rijkaard.

Arsenal: Lehmann – Eboue, Kolo Toure, Sol Campbell, Ashley Cole – Pires (&#821620 Almunia), Gilberto, Cesc Fabregas (&#821674 Flamini), Hleb (&#821685 Reyes) – Ljungberg – Henry.

Antrenor. Arsene Wenger.

Arbitru: Terje Hauge (Norvegia). Cartonase galbene: Oleguer, Larsson – Eboue, Henry. Cartonas rosu: Lehmann (&#821618). Scris de Cristi Sava