duminică, 21 decembrie 2025

Tir cu Arcul. Maria Vlad, locul 9 la Europene

Saptamâna trecuta, Slovenia a gazduit Campionatul European de Tir cu Arcul pentru Tineret. Competitia desfasurata la Ljubljana a avut si caracter de calificare la Jocurile Olimpice de Tineret. Echipa feminina a României a participat la categoria cadeti, având in componenta urmatoarele trei arcase: Maria Vlad (CSM 2010 Bacau), Ema Forray (CSS Radauti) si Teodora Cârdeiu (CSS Radauti).

Maria Vlad a avut cele mai bune rezultate la individual, ocupând locul 9 atât in clasamentul final al Campionatului European, cât si in ierarhia calificarilor la JOT. Ema Forray s-a situat a 17 in ambele clasamente, in timp ce Teodora Cârdeiu s-a pozitionat a 33-a, respectiv a 17-a.

In clasamentul pe echipe al Campionatului European de Tineret, nationala Romniei s-a pozitionat a noua. De remarcat faptul ca doar trei echipe s-au calificat la Jocurile Olimpice de Tineret: Germania, Slovenia si Finlanda.

„Ma declar foarte multumita de rezultatele Mariei. Si pentru România, cele trei locuri 9 obtinute de Maria sunt imbucuratoare deoarece o astfel performanta nu mai fusese atinsa de 12 ani”, a precizat antrenoarea sportivei bacauane, Geanina Ivu Vlad.



spot_img