25 aprilie 2024
SportFotbal de calitate in derbyul orasului

Fotbal de calitate in derbyul orasului

@ Pambac – FC Willy 1-1

Ce meci! Cat dramatism! Fotbal de calitate, ratari de generic… Asa s-a scris istoria unei partide care s-a jucat pana in ultimele secunde. Pambac si Willy au oferit vineri dupa-amiaza un regal fotbalistic. Un joc de cinci stele, cu mult peste nivelul Diviziei C. Desi s-au inscris doar doua goluri, s-a ratat in schimb foarte mult. In final a fost egal, un egal care i-a linistit pe cei de la Pambac, care au scapat de emotiile retrogradarii. Pentru &#8222pinguini”, punctul obtinut pe &#8222Lucretiu Avram” e bun doar daca nu pierd in ultima etapa cu Rulmentul Birlad. Altfel, punctul poate fi unul &#8222mincinos”. Desi vremea a fost schimbatoare, tribunele arenei bacauane erau aproape pline la derbyul orasului. In parcare n-aveai loc de puzderia de masini. Nimeni n-a regretat ca a stat cateva minute in ploaie si vant. A asistat la un fotbal adevarat. In primele minute, ambele echipe s-au tatonat reciproc. Golul a venit relativ repede, in minutul 26. Zara a fost angajat bine de un coechipier, a patruns in careu si l-a executat pe Kui. Pana la pauza, mai nimic de consemnat. La reluare, Pavel l-a trimis in teren pe internationalul de juniori Lupu, care a schimbat ritmul. Asa a ajuns chinezul Wu Wei sa rateze doua ocazii imense, ambele singur cu portarul in fata. Elevii lui Pavel au presat in continuare lasand in defensiva spatii mari. De aceste spatii au profitat Cimpanu si Zara care au irosit si ei doua ocazii rarisime. Credeam ca se va termina 1-0, dar fotbalul se joaca pana la ultimul fluier al arbitrului. In ultimele secvente, Voicu a restabilit egalitatea. S-a terminat 1-1.

Pambac: Ursachi – Hanga, Andries, Nichifor, Gradinariu – Pirvu, Botezatu, Bolfa, Apreotesei – Zara, Cimpanu. Au mai jucat: Maranduca, Andrei, Ferica.

FC Willy: Kui – Voicu, Marasteanu, Pintilie, Istoc – Lipovanu, Apostu, Pavaluta, Spirea – Capusa, Wu Wei. Au mai jucat: Matei, Hurdubei si Lupu.

Arbitri: Ionel Ivan (Braila), Liviu Enciu (Ghimbav) si Mariel Urs (Brasov).Scris de Cristi Sava