13 aprilie 2024
SportCâștigătorii Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la Șah

Câștigătorii Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la Șah

Olimpiada Națională a Sportului Școlar la Șah (ONSS) – faza județeană, organizată zilele trecute la Școala Gimnazială „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, din Onești, și-a desemnat câștigătorii. Activitățile ONSS se desfășoară sub egida Ministerului Educației, în colaborare cu Inspectoratele Școlare Județene (ISJ).

După disputarea unor partide interesante și de mare luptă – ne-a informat Jănică Negruț, arbitru de șah și coordonatorul Școlii de șah „Tinda Raiului” de pe lângă Biserica „Sf. Gheorghe” din Bacău – clasamentele finale arată astfel:

Concurs nr. 1 – FETE, clasele V-VIII: LOC I: DARIA-ECATERINA COȘERARU -Școala Gimnazială nr.10 Bacău, prof. coordonator Sebastian Rojniță; LOC II: IVU MARIA- Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Bacău, prof. coordonatori Mihai Coman și Doina Vintilă; LOC III: ALEXIA DRAGOMIRESCU – Școala Gimnazială „Mihai Drăgan” Bacău, prof. coordonatori Alina Lăcătușu și Adrian Adjudeanu.



Concurs nr. 2 – BAIEȚI, clasele V-VIII: LOC I: ALIN-MARIAN LUCACI – Școala Gimnazială Horgești, prof. coordonator Iulian-Marian Lucaci; LOC II: RĂZVAN BĂLĂIȚĂ – Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Bacău, prof. coordonator Andrada Fantază-Scorțanu; LOC III: ALBERT-NICOLAE HOMEUCĂ – Școala Gimnazială „Ștefan Luchian” Moinești, prof. coordonator Simona Fenea.

Câștigătorii celor două concursuri de mai sus vor reprezenta județul Bacău la finala pe țară care va avea loc în perioada 10-12.05.2024 la Huși.

Concurs nr. 3Fete+ baieti, clasele I- IV: LOC I – PETRU LUPEȘ, Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”, prof. coordonatori Mihai Coman și Doina Vintilă; LOC II: PATRIC-CEZAR PĂTRAȘC, Școala Gimnazială nr.10 Bacău, prof. coordonator Sebastian Rojniță; LOC III: ȘTEFAN DRAGAN.

Arbitrajul a fost asigurat de o echipă formată din GABRIEL SUCIU – coordonatorul județean al PROIECTULUI NAȚIONAL „ȘAH ÎN ȘCOALĂ” (care a contribuit la asigurarea materialelor destinate premierii câștigătorilor), EMIL PALADE și VASILE ABAZA.

Comisia de organizare a fost formată din profesorii care au îndrumat elevii calificați la finala pe județ și din profesorii Mihaela Franț – inspector de Educație fizică și sport al ISJ Bacău,  Cristian Scripcaru; Vitlyos Ștefan – responsabil de cerc de șah – și Octavian Teodoru – gazdă primitoare și coordonator IT.

Au participat 34 de elevi, în trei concursuri (două la ciclul gimnazial și unul la ciclul primar).

La clasele gimnaziale V-VIII s-au organizat Concursul nr. 1 fete, clasele V- III – 13 jucătoare și Concursul nr. 2 băieți, clasele V-VIII – 15 jucători. La clasele primare (fete și băieți) –  6 jucători.

Primele două concursuri s-au desfășurat în sistem elvețian, șah rapid, cu timp de gândire de 15 min./jucător/partida.

La concursul nr. 2 s-au mai jucat, suplimentar, două partide în vederea stabilirii clasamentului final pentru locurile I-III.

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ultimele știri