16 aprilie 2024
SportVoleibalistele bacauane au fost la o singura minge de calificarea in "sferturile"...

Voleibalistele bacauane au fost la o singura minge de calificarea in “sferturile” Top Team’s Cup! / Campioanele ghinionului

Volero Zurich-Stiinta Bacau 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-4)

Daca mai era nevoie, acum avem confirmarea. Martea exista ceasuri rele. N-or fi ele chiar trei, insa doua sunt cu siguranta. Marti, in tara ceasornicarilor, Stiinta Bacau a trait cele mai rele doua ceasuri din istoria sa. Voleibalistele bacauane au fost eliminate din Europa in modul cel mai frustrant cu putinta. Desi a condus cu 2-0 la seturi, campioana Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Top Team&#8217s Cup, fiind finalmente invinsa cu 3-2 de Volero Zurich dupa 120 de minute de joc. Mai mult, in setul trei, bacauancele au avut minge de meci la scorul de 24-23! Din pacate, elvetiencele au blocat atacul, si au punctat imediat, restabilind egalitatea. A fost mingea care a schimbat cursul jocului. Volero si-a adjudecat si actul urmator, restabilind egalitatea la seturi. Setul decisiv s-a dovedit o simpla promenada pentru echipa din Zurich. Puternic ravasita din punct de vedere psihic, Stiinta a fost incapabila de a reactiona, astfel incat Volero a pus punct intalnirii in dreptul unui 15-4 cat se poate de sugestiv. Chiar si la 2-3, Stiinta ar fi putut sa-si continue parcursul european. Conditia de baza era ca Euphony Tongeren sa castige meciul din deplasare, cu Centrostal Palac Bydgoszcz. Din nefericire, Centrostal si-a valorificat avantajul terenului propriu, impunandu-se cu 3-0 si reusind sa ajunga in “sferturile&#8221 competitiei, alaturi de lidera Volero. Interesant este ca Stiinta putea sa transeze duelul calificarii cu Centrostal in favoarea sa, inca din jocul tur, desfasurat in Polonia. Si atunci, Stiinta a avut minge de meci la scorul de 2-0, insa polonezele au redus din handicap, pierzand partida doar cu 2-3. Daca Stiinta se impunea cu 3-0 in acea partida, ar fi reusit accederea in “sferturi&#8221 gratie setaverajului. “Am ratat o sansa uriasa&#8221. Declaratia, ca un epitaf, apartine antrenorului Florin Grapa, care a inceput meciul cu Volero utilizand urmatoarea formula de echipa: Polischiuk, Mitrovic, Truta, Boskovic, Maletic, Hatinova, Tolisteanu (libero). Au mai jucat: Nitulescu, Anghel, Marian.

Rezultatele ultimei etape: Volero Zurich-Stiinta Bacau 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-4), Centrostal Palac Bydgoszcz-Euphony Tongeren 3-0 (25-20, 25-16, 25-14).