18 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Top Team's Cup / O victorie pentru a intra in...

Volei feminin/ Top Team’s Cup / O victorie pentru a intra in istorie

Stiinta Bacau-Centrostal Palac Bydgoszcz (azi, ora 17.00, Sala Sporturilor, intrarea libera)

La un meci distanta de sferturile de finala Top Team&#8217s Cup. La un pas de istorie. Stiinta Bacau poate face pasul spre &#8222sferturi” si, implicit, catre istorie, castigand meciul din aceasta seara, contra polonezelor de Centrostal Palac Bydgoszcz. Bacauancele au toate atuurile de partea lor: o forma sportiva stralucitoare, publicul propriu, plus victoria din meciul tur. Jocul de la Bydgoszcz, desfasurat in urma cu o luna, a fost cel mai lung din cadrul grupei A: 110 minute. Si, probabil, si cel mai dramatic, Stiinta impunandu-se cu 3-2. Studentele au condus cu 2-0, avand sansa de a termina partida cu 3-0. Polonezele au castigat insa setul trei cu 28-26, adjudecandu-si si actul al patrulea, cu 25-18. In decisiv, elevele lui Florin Grapa si Melu Manta au reusit o victorie cu 15-12, declansand operatiunea &#8222calificare in sferturi”. A urmat dublul succes cu Euphony Tongeren (3-1 in Belgia si 3-0 acasa), iar acum, Stiinta trebuie sa invinga din nou pe Centrostal pentru a accede in faza urmatoare a competitiei. &#8222E, intr-adevar, un meci cu miza mare, dar nici nu vreau sa-i supralicitez importanta”, a declarat Florin Grapa. &#8222Teoretic, nu ar trebui sa fie o partida mai dificila decat cea contra belgiencelor de la Tongeren”, a precizat antrenorul bacauan. Chiar daca echipa din Bydgoszcz a reusit sa dea lovitura in ultima runda, impunandu-se cu 3-2 pe terenul liderei grupei, Volero, Zurich, tehnicianul campioanei Romaniei nu s-a declarat impresionat: &#8222Daca ne facem jocul, castigam sigur”. In asteptarea polonezelor, formatia bacauana si-a turat motoarele in cea mai facila partida a campionatului: 3-0 cu &#8222lanterna rosie”, IOR. &#8222Nu prea ne trebuia noua meciul acesta, cu IOR-ul, insa asta a fost situatia. Sper ca fetele sa trateze cu toata seriozitatea intalnirea cu Centrostal, iar la sfarsit, sa ne bucuram cu totii, si noi, dar si publicul care va fi, fara indoiala, in numar mare alaturi de fetele noastre”, a concluzionat Grapa.

Stiinta va incepe partida de astazi, utilizand urmatoarea formula de echipa: Polischiuk, Mitrovic, Truta, Boskovic, Hatinova, Maletic, Tolisteanu (libero).Scris de Dan SION