25 aprilie 2024
SportVolei feminin Top Team's Cup Calificarea se joaca in Elvetia

Volei feminin \ Top Team’s Cup \ Calificarea se joaca in Elvetia

@ Stiinta Bacau – Centrostal Palac Bydgoszcz 1-3 (25-17, 23-25, 23-25, 27-29)

Trebuia sa fie seara Stiintei. Seara accederii in &#8222sferturile&#8221 Top Team&#8217s Cup. Din pacate, nu a fost decat seara polonezelor de la Centrostal, care au castigat cu 3-1 la Bacau, complicand ecuatia calificarii.

Cel mai important meci al Stiintei a inceput cum nu se putea mai bine pentru bacauance. Dupa 16 minute, studentele conduceau cu 1-0 la seturi gratie unei evolutii entuziasmante. Block-ul a functionat bine, atacurile s-au dovedit precise, iar spiritul de lupta a fost cel indicat unei partide cu o asemenea miza. E de ajuns sa ne amintim punctul de 18-14, cu o minge recuperata in-extremis de Mitrovic, urmata de un block al aceleiasi jucatoare la atacul lui Studzienna.In aceste conditii, echipa antrenata de Florin Grapa si Melu Manta parea ca se va indrepta spre un succes destul de facil. Si totusi… Si totusi setul al doilea a scos la iveala un Centrostal mult mai motivat. Polonezele si-au organizat jocul, beneficiind de o aparare exacta si de o tragatoare, Ewa Kowalkowska, ce parea sa aiba dinamita in palma dreapta. Oaspetele au condus in permanenta, facand fata inclusiv socului unei egalari de la 5-9. Finalul a fost pe muchie de cutit si a premiat echilibrul mental (si nu numai) al echipei din Polonia, care s-a impus cu 25-23 dupa 21 de minute. Gazdele au lasat impresia ca vor reveni in actul al treilea, dar au avut o evolutie oscilanta. De la 5-3 s-a ajuns la un incredibil 5-11 (!), dupa care Stiinta a reusit sa egaleze la 14. S-a mers cap la cap, insa era clar ca Centrostal creste, in timp ce bacauancele sunt doar o copie palida a formatiei stapane pe sine vazuta in primul set. Nici macar scorul de 20-18 nu a putut deschide aripile Stiintei. Blocajul s-a dovedit ineficient, Maletic s-a pierdut inexplicabil, sfarsind prin a fi inlocuita cu Anghel, iar Truta si Mitrovic au cedat si ele teren. Colac peste pupaza, s-a accidentat si Polischiuk, astfel incat finalul setului, castigat de poloneze cu 25-23, a gasit-o pe Stiinta evoluand cu ridicatoarea de rezerva, Andreea Nitulescu. Setul patru s-a dovedit si ultimul. In ciuda eforturilor facute, gazdele nu au facut pasul spre egalare. Au avut meritul ca nu au depus armele si au crezut in ele, reusind o nesperata egalare de la 21-24. Nu a fost insa suficient pentru a intoarce soarta unui meci in care Centrostal a evoluat mult mai bine. Stiinta ramane astfel cu regretul ca nu a putut sa-si valorifice terenul propriu si cu speranta ca va obtine calificarea martea viitoare, in Elvetia,

contra lui Volero.

Stiinta Bacau: Polischiuk (Nitulescu), Mitrovic, Truta (Marian), Boskovic, Hatinova, Maletic (Anghel), Tolisteanu (libero).

Centrostal: Godos (Slutowska), Kowalkowszka (Szajec), Liniarska, Ciaszkiewicz (Wylcinska), Kulikowska, Studzienna (Mroz), Wysocka (libero).

&#8222Luptam pana la capat”

@ a declarat dupa meci antrenorul Florin Grapa

Antrenorul Florin Grapa era suparat cum de mult timp nu l-a mai vazut nimeni. Deceptia nu l-a impiedicat sa fie calm si demn, amabil cu reprezentantii mass-media, ca de obicei.

&#8211Situatia echipei dvs. s-a ingreunat considerabil. Cat puteti spera din deplasarea de la Zurich, tinand cont ca Volero v-a invins la Bacau?

&#8211E adevarat, am ajuns pe muchie de cutit. Luptam pana la capat, pentru ca asa am facut intotdeauna si nici un meci nu seamana cu altul. Imi pare rau ca nu am terminat evolutiile in fata publicului propriu cu o victorie, dar speram sa-i bucuram pe bacauani dupa meciul de marti, de la Zurich.

&#8211In tur, la Bydgoszcz, ati castigat. Cu ce v-au surprins polonezele acum?

&#8211Cred ca atunci echipa lor nu era suficient de legata. Intre timp, relatiile lor de joc s-au imbunatatit. Este adevarat, nici echipa noastra n-a jucat la cel mai bun potential al sau, nici eu n-am reusit sa le descarc pe jucatoare de povara importantei jocului. Sunt vinovat ca si ele de acest insucces. Este adevarat, seturile pierdute au fost foarte echilibrate, dar recunosc cu durere ca Centrostal a fost mai buna decat noi.

&#8211Puteti fi pentru Volero la fel cum a fost Bydgoszcz pentru dvs.?

&#8211Incercam sa pastram simetria si sa dea Dumnezeu sa fie asa cum sugerati. Adica polonezele incep rau, iar noi si elvetiencele le batem la ele, apoi castiga in deplasare la Zurich si Bacau. Noi am pierdut acasa cu Volero, asa ca cercul ar trebui sa se inchida cu victoria noastra la Zurich. Vom incerca cu toate puterile, pentru a-i bucura pe cei de-acasa.