29 martie 2024
SportVolei feminin/ Primul turneu play-off / Ne-a batut "Godzhilova"!

Volei feminin/ Primul turneu play-off / Ne-a batut “Godzhilova”!

@ Rapid Bucuresti-Stiinta Bacau 3-0 (25-20, 25-13, 25-21)

Trebuia sa fie un nou punct de plecare. Din pacate, a fost un nou salt in gol. Pentru Stiinta Bacau turneul play-off de la Piatra Neamt a inceput rau si a continuat si mai prost. Dupa infraangerea de vineri, contra lui Dinamo, a venit corectia de saambata. Suferita in fata eternei rivale: Rapid. La un scor categoric: 0-3, cu setul al doilea pierdut la o diferenta de 12 puncte. Odata cu acest meci, bacauancele au cedat si pozitia de lidere in clasament. aa”E o infraangere greu de digerat, insa eu sper ca este vorba doar de un episodaaa, a declarat antrenorul Florin Grapa, care isi leaga sperantele de urmatoarele trei turnee play-off. Saambata, Stiinta a fost condamnata de propriile slabiciuni si zguduita de un adversar condus de Bozhilova, o adevarata aa”Godzhilovaaaa a Diviziei A. Loviturile de ciocan ale bulgaroaicei au facut tandari rezistenta studentelor. Cu Ana Mitrovic intr-o forma deplorabila (saarboaica plateste tribut si unor probleme medicale) si cu Stanja Maletic accidentata in setul trei, Stiinta nu a putut face mare lucru. Bacauancele au incercat sa dea un alt curs jocului in setul trei, caand au si condus pentru prima oara. Din pacate, odata cu accidentarea lui Maletic (la 12-11, ultimul scor favorabil Stiintei), echipa lui Grapa si Manta s-a prabusit. Un braanci a venit si din partea arbitrilor, care, la 19-22 au aa”intorsaaa in favoarea Rapidului un punct perfect valabil facut de Anghel. Nimeni nu ar pune insa maana in foc ca la 20-22, campioana s-ar fi ridicat de la pamaant. Important este sa o faca in urmatoarele trei turnee play-off.

Rapid: Minca, Caarstoiu, Martin, Topic, Marcovici, Bozhilova, Haancu (libero).

Stiinta: Polischiuk, Truta (Toma), Mitrovic (Anghel), Boskovic, Hatinova, Maletic, Tolisteanu (libero).Scris de Dan SION