25 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1 / Ultima etapa, prima infrangere

Volei feminin/ Divizia A1 / Ultima etapa, prima infrangere

@ Rapid AIBO – Stiinta 3 – 2 (18-25, 25-14, 20-25, 25-23, 15-7)

Doare! Din mai multe motive. Inainte de toate, pentru ca este vorba de prima infrangere suferita de Stiinta in sezonul regulat. Apoi, acest 2-3 suferit in fata Rapidului reprezinta un esec care isi pune amprenta si asupra situatiei din play-off. In conditiile in care primele patru clasate intra in faza play-off doar cu punctele acumulate in jocurile directe, diferenta dintre Stiinta si Rapid se reduce la o singura lungime de unda. In fine, infrangerea bacauancelor in meciul de sambata ustura rau si din cauza greselilor de arbitraj. Toate in favoarea Rapidului. “E adevarat, arbitrii ne-au ciugulit serios”, a declarat antrenorul campioanei, Florin Grapa. “E foarte greu sa joci intr-o astfel de situatie. Erorile de arbitraj te conditioneaza mult din punct de vedere psihic. Asa s-a intamplat si in meciul din Giulesti”, a confirmat si “secundul” Melu Manta. Stiinta a inceput bine jocul contra Rapidului, castigand primul set cu 25-18. In actul doi au inceput insa sa se faca simtite problemele de efectiv. Polischiuk, Mitrovic, Boskovic si Tolisteanu au evoluat accidentate si, in ciuda ambitiei de care au dat dovada, randamentul lor nu a putut fi la nivel maxim. Pe acest fond, Rapid a reusit sa egaleze la 1, forta de atac a bucurestencelor fiind subliniata de cele 11 puncte diferenta prin care s-a incheiat setul doi. Studentele au revenit miraculos in setul trei pe care l-au castigat cu 25-20 si se parea ca vor reusi sa faca pasul catre cea de-a 18-a victorie consecutiva. Din pacate, in setul al patrulea, Rapidul a evoluat cu un om in plus: arbitrul Cotoanta. Acesta a reusit sa schimbe macazul partidei de sub podul Grant luand cateva decizii anapoda. Cea mai controversata a venit la scorul de 16-15 pentru oaspete. Sorina Marian a servit cu fileul, dar Cotoanta a considerat ca mingea a lovit tija si a dictat punct pentru gazde. Florin Grapa a protestat, insa a primit cartonas galben si, in consecinta, echipa sa a fost penalizata cu inca un punct. Astfel, in loc de 17-15 pentru Stiinta, scorul a devenit 17-16 pentru Rapid, care a castigat setul cu 25-23, dupa ce la 23 egal, bacauancele nu au reusit sa puna mingea jos pe serviciul adversarelor. In tie-break, lidera clasamentului a cedat fizic si nervos, asa incat elevele lui Costinel Stan s-au impus lejer cu 15-7.
Stiinta: Polischiuk (Anghel), Truta (S. Marian), Mitrovic, Boskovic, Hatinova, Maletic, Tolisteanu (libero).Scris de Dan SION