20 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Bacauancele au obtinut a 15-a victorie dupa un meci memorabil...

Volei feminin/ Bacauancele au obtinut a 15-a victorie dupa un meci memorabil / De infarct! Si de vis! @ Stiinta Bacau-Unic Piatra Neamt 3-2 (19-25, 25-23, 22-25, 25-21, 18-16)

Mai bine de 100 de minute. De atat a fost nevoie pentru ca meciul de aseara dintre Stiinta si Unic sa isi cunoasca invingatoarea. 100 de minute de emotii, sperante si de volei-spectacol. In final s-a impus Stiinta. Cu 3-2. Un scor de pe muchia caruia cad in prapastia uitarii toate celelalte meciuri ale campionatului. Odata cu ele se prabusesc si sansele Unicului de a accede in turneele play-off. Echipa din Piatra Neamt a venit la Bacau pentru a-si juca una din ultimele carti ale calificarii. Si nu mult a lipsit ca aceasta sa fie un as. Cu un block care i-a asigurat sase din primele zece puncte, Unicul a inceput setul intai in forta. Replica bacauancelor nu a fost pe masura. Ridicatoarea Polischiuk s-a incalzit greu, iar atacul a rulat in gol, de vina fiind si accidentarea Anei Mitrovici. In plus (sau mai degraba in minus), nici serviciul nu a fost la inaltime. Hatinova (sase servicii gresite) le-a oferit cadou nemtencelor punctul de 25-19 si, implicit victoria in primul set. In actul al doilea am vazut o alta Stiinta. Mult mai determinata si mult mai atenta. Cu o aparare comparabila cu cea etalata de Unic. Si cu o Bianca Moldovan in rol de arma secreta. Pustoaica de 20 de ani a reusit patru din ultimele cinci puncte ale gazdelor, restabilind egalitatea pe seturi. Asta dupa ce formatia din Piatra Neamt condusese cu 17-13 si 20-17 si 22-20! Oaspetele (cu Encica si Zaharia in zi fasta) au avut meritul ca nu au renuntat la lupta. Trecand peste socul psihologic. Si peste inceputul foarte bun al Stiintei in setul trei. Asa se explica faptul ca de la 8-3 si 12-8 s-a ajuns la 15-16. S-a mers apoi cap la cap pana la 21 egal, cand Unicul a fost avantajata de o eroare a arbitrilor, care nu au vazut un atac in banda. Aceasta greseala de arbitraj a descatusat echipa lui Constantin Marian, permitandu-i sa sprinteze nestingherita spre 25-22. In aceste conditii, bacauancele au trebuit sa-si reia munca de Sisif. Bolovanul a fost urnit si de atacurile in urcare ale lui Maletic si Hatinova, si de preluarile exacte ale lui Boskovic, si de harnicia libero-ului Tolisteanu. Unicul s-a agatat cat a putut, dar echilibrul s-a rupt definitiv la 16-15, Stiinta impunandu-se in final cu 25-21. Setul decisiv a fost de infarct, iar daca nu au murit aseara, suporterii celor doua formatii vor mai trai inca vreo suta de ani. 9-5 si 12-9 pentru Stiinta. 13-12 pentru Unic! 14-13 si 15-14 pentru Unic, care are doua mingi de meci!!18-16 si victorie pentru Stiinta!!! Echipa antrenata de Florin Grapa si Melu Manta isi trece astfel in cont cea de-a 15-a victorie consecutiva in actualul campionat. Un adevarat record, dublat de convingerea ca daca s-au impus intr-un meci de un asemenea dramatism, inseamna ca studentele sunt mai aproape ca niciodata de al treilea titlu din istorie.

Stiinta: Polischiuk, Mitrovic (Toma, Anghel), Truta (Moldovan), Boskovic, Maletic (Marian), Hatinova, Tolisteanu (libero).

Unic: Bogendorfer (Crisan), Nedelcu, Encica, Zaharia, Dobo (Voivod), Signeanu, Mastahac (libero).Scris de Dan SION