28 martie 2024
SportSambata, FCM Bacau a pierdut cu 1-0 amicalul contra Gloriei Buzau ...

Sambata, FCM Bacau a pierdut cu 1-0 amicalul contra Gloriei Buzau \ Buteseaca ne-a lasat pe sec

0-0 si 0-1: acesta este bilantul inregistrat pana acum de FCM Bacau in jocurile de verificare. Dupa acea remiza alba de miercuri, de la Bacau, contra Gloriei Buzau, sambata a venit vremea revansei. Din pacate pentru &#8222galben-albastri&#8221, aceasta nu s-a produs, buzoienii fructificand avantajul terenului propriu. Un 1-0 care lasa Bacaul pe sec in aceea ce priveste victoriile si golurile marcate. Ca si in meciul tur, antrenorul Cristi Popovici a impartit lotul in doua echipe, fiecare jucand cate o repriza. Doar portarii au avut parte de un tratament diferit, Bogdan, Manea si Ignatescu bifand cate 30 de minute. Disputata pe un teren bun, curatat de zapada, intalnirea a avut doua parti distincte. Prima a fost dominata de bacauani, care nu au izbutit insa sa puncteze, in timp ce in mitanul secund, Gloria a reusit sa faca diferenta. &#8222In prima repriza noi am avut o forta mai mare in joc, spre deosebire de Gloria, care nu si-a prea creat ocazii&#8221, a declarat antrenorul bacauan, cuvintele sale fiind sustinute si de bara tintita de Sorin Trofin. &#8222Din pacate, in primul sfert de ora din repriza a doua, buzoienii au venit peste noi. Cam atunci a cazut si golul&#8221, a adaugat Popovici. Golul a fost opera lui Buteseaca, in minutul 65, jucatorul buzoian invingand rezistenta lui Ignatescu in urma unei centrari in diagonala de pe partea stanga. FCM Bacau a inceput meciul de sambata utilizand urmatorul &#8222unsprezece&#8221: Manea (Bogdan)-Codreanu, Spiridon, Bojescu, Isac-Dornescu, Trofin, Potorac, Gheorghiu-Botezatu, Neagu. In partea secunda, &#8222galben-albastrii&#8221 au evoluat in formula: Bogdan (Ignatescu)-Banu, Geaman, Mardare, Ganea-Doltea, Mavrichi, Vranceanu, Matei-Berza, Petcu. Pana sambata, cand vor disputa al treilea joc-test din intersezon, contra Petrolului Moinesti, bacauanii vor continua sa se pregateasca in cantonamentul de la Slanic Moldova. Partida de verificare de la Moinesti va fi ultima in care antrenorii bacauani vor imparti lotul in doua echipe.