Acasă Blog Pagina 5249

Circulatie blocata in Gara Bacau

    Traficul feroviar a fost blocat mai bine de 12 ore in Bacau. Duminica dupa-amiaza, in jurul orei 16:00, in zona statiei CFR Bacau a avut loc un accident feroviar. O locomotiva care tracta o garnitura de 27 de vagoane, dintre care doua cu motorina, a efectuat o manevra gresita, moment in care s-a produs o coliziune. In urma impactului, unul dintre vagoanele cu motorina a fost fisurat, iar combustibilul a inceput sa se scurga pe terasament.

    Un accident feroviar a pus pe jar autoritatile locale bacauane. Duminica dupa-amiaza, in dreptul Parcului Cancicov, un tren incarcat cu 40 de tone de motorina a deraiat de pe sine, iar combustibilul a inceput sa curga dintr-un vagon avariat, printre sine. O garnitura a Grupului Feroviar Român, a efectuat o manevra gresita in zona Statiei CFR Bacau si a patruns pe firul I de circulatie a Magistralei 500, in mod eronat. "Manevra fiind brusca a dus la ciocnirea a doua vagoane, unul cisterna si unul de marfa. Vagonul cu motorina a fost aruncat in afara circulatiei, iar din cauza impactului acesta a fost fisurat", a declarat comisar sef Marian Nastase, sef Politia TF Bacau. Din cauza accidentului, circulatia trenurilor s-a desfasurat cu intârzieri. Aceasta a fost deviata pe un singur fir de cale ferata. La fata locului au venit reprezentantii ISU Bacau, care au asigurat zona si au intervenit cu patru autospeciale cu apa si spuma. "Din fericire vremea a tinut cu noi. Ploaia mocaneasca a impiedicat formarea de vapori si producerea unei explozii. Colegii mei au protejat zona pentru a evita orice eveniment care ar fi putut avea urmari grave", a declarat locotenent Andrei Grecu, purtator de cuvânt ISU Bacau.

    Au lucrat toata noaptea

    A urmat o noapte alba pentru pompieri si lucratorii CFR. Duminica seara, in jurul orei 22:40 s-a inceput transvazarea combustibilului din cele doua vagoane cisterna avariate, in mai multe autocisterne ce apartin unei firme private. Aceasta operatiune a durat pâna in jurul orei 03:00, din cauza ca pompa utilizata avea debitul mic. La ora 04:15 vagonul de marfa incarcat cu ciment a fost separat de celelalte si preluat de o locomotiva. "In jurul orei 06:30 s-a reusit separarea celor doua vagoane cisterna. Cel avariat a fost scos in afara terasamentului, iar celalalt a fost repus pe sine si preluat de o locomotiva", a mai precizat locotenent Andrei Grecu, purtator de cuvânt ISU Bacau. Luni dimineata s-a procedat la verificarea liniei de cale ferata pe care s-a produs evenimentul si s-a reluat alimentarea cu energie electrica a traseelor, precum si circulatia trenurilor.

    Cercetari efectuate de un procuror

    In momentul producerii accidentului feroviar, in tren se aflau mecanicul Cornel I. si seful de tren Ioan R. "In cauza se efectueaza cercetari sub aspectul savârsirii infractiunii de "neîndeplinirea cu stiinta a indatoririlor de serviciu sau indeplinirea lor defectuoasa", fapta prevazuta si pedepsita de art. 274 din Codul Penal. Ceretarile sunt coordonate de un procuror din cadrul Parchetului de pe lânga Judecatoria Bacau", a declarat subinspector Narcisa Butnaru, purtator de cuvânt al IPJ Bacau.
    Sinziana Filimon

    Consiliul Judetean a primit 20 de hectare din municipiul Bacau

      Pamânt pentru Celula 2

      Saptamâna trecuta municipalitatea bacauana a "transferat" catre Consiliul Judetean 20 de hectare din Bacau. Terenul este amplasat in vecinatatea noului depozit de deseuri. Pe cele 20 de hectare, CJ va derula – incepând de anul viitor – un proiect vizând amenajarea unei alte gropi ecologice de gunoi. Investitia se ridica la aproximativ 45 de milioane euro.

      Transferul de pamânt derulat intre cele doua institutii administrative vizeaza construirea de catre Consiliul Judetean a Celulei 2 din depozitul de deseuri situat la iesirea din Bacau inspre comuna Nicolae Balcescu. Prima celula e in curs de finalizare si a fost realizata de municipalitatea bacauana. Depozitul facut de edili a fost integrat intr-un proiect mai larg, urmând ca in urmatorii 20 – 25 de ani CJ Bacau sa realizeze alte 3 celule, in continuarea celei de acum. "Cel mai probabil la inceputul anului viitor vor demara lucrarile la Celula 2. Aplicatia pe mediu va fi depusa undeva in luna noiembrie atât la Bucuresti, cât si la Bruxelles. In acest moment, aplicatia este finalizata si trebuie completata cu documentele aprobate de cele peste 90 de consilii locale din ADIS", a declarat Dragos Benea, seful CJ Bacau. Acesta a mai spus ca pentru Celula 1 municipalitatea bacauana va organiza licitatia privind operatorul care se va ocupa de administrarea gropii, respectiv cel care va transporta deseul catre locul de depozitare. Benea a precizat ca Celula 2 va fi realizata cu bani europeni. "Celulele 2, 3 si 4 vor fi realizate de Consiliul Judetean. Celula 2 va fi facuta cu fonduri europene. La 3 si 4 ramâne de vazut. Vorbim de o perioada de 25 de ani de aici incolo", a explicat el. Odata cu demararea lucrarilor la Celula 2, mai multe gropi de gunoi din judet urmeaza a fi definitiv inchise. Printre acestea se numara cele de la Buhusi si Onesti.

      Concesionare de 100 de milioane

      Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara pentru Salubrizare (ADIS), sub tutela careia comunele, orasele si municipiile din judet vor derula proiecte cu finantare europeana in domeniul salubrizarii a lansat deja anuntul de intentie privind concesionarea depozitului ecologic din Bacau. Anuntul precizeaza o perioada de concesionare de 20 de ani, timp in care se preconizeaza ca toate cele 4 celule vor fi realizate. Celula 2, realizata de CJ va fi cea mai mare. Bogdan Seto, directorul ADIS, a confirmat pentru cotidianul Desteptarea, in luna septembrie, ca 5 societati din tara dar si din strainatate si-au manifestat dorinta de a participa la licitatia prin care se va realiza concesionarea.

      Lucrari pe ADIB, in februarie

      Potrivit presedintelui CJ Bacau, in februarie 2010 Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara Bacau (ADIB) va scoate la licitatie mai multe pachete de lucrari vizând infrastructura de utilitati a oraselor Bacau, Buhusi sau Moinesti. Prin intermediul ADIB, unitatile administrativ-teritoriale din judet vor putea accesa fonduri europene pentru proiecte pe domeniul apa/canalizare. Fondul initial accesabil de catre acestea se ridica la aproximativ 120 de milioane de euro. Grosul banilor va ajunge insa in municipiul Bacau a carui felie din tortul fondurilor europene pe utilitati se va ridica la 35 – 40 de milioane de euro.
      Lucian Bogdanel

      Documente de debransare pierdute

        Un presedinte de asociatie acuza CET-ul

        Locatarii si presedintele Asociatiei de proprietari Milcov 7C duc o lupta disperata cu CET Bacau si cu fosta lor asociatie de proprietari. Presedintele acuza CET-ul ca a facut pierdute documentele pe care le-a depus pentru debransarea definitiva a unei scari de bloc. CET-ul respinge acuzatiile si sustine ca nu are relatii contractuale cu asociatia.

        Asociatia Milcov 7C s-a infiintat in 2009, dupa ce locatarii de pe scara C a blocului 7 au hotarât sa nu mai faca parte din Asociatia de proprietari 30. Pe 3 martie 2010 li s-au alaturat proprietarii de pe scara A a aceluiasi bloc. “Ne-a fost foarte greu sa ne rupem de Asociatia 30, ne-a declarat Constantin Petcu. Pentru scara C am luat anul trecut fisele locatarilor, dar pentru celelalte scari ne-au fost refuzate. Tin cu dintii sa nu piarda locatarii. La fel face si CET-ul.” Necazurile nu se opresc aici. Locatarii de pe scara A au decis sa solicite CET-ului blindarea conductei de agent termic. Pe 19 august, presedintele Petcu a depus o cerere la sediul furnizorului, in care explica situatia acestei scari. “Am cerut debransarea scarii A din subsol. Cei de la CET au spus ca au contract cu Asociatia 30, iar scara A are datorii. Pe 10 septembrie am dus dosarele ultimilor 4 proprietari debransati, inclusiv adeverinte de la As. 30, in care se arata ca acestia nu au debite. Mi s-a spus sa atasez dosarele la cererea din 19 august. Nu am primit alt numar de inregistrare.”

        Acte depuse cu martori

        Daca a vazut ca nu primeste nicio veste despre blindarea scarii, iar sezonul de furnizare a caldurii se apropie, presedintele Petcu s-a dus din nou la CET. “Cele 4 cereri ale locatarilor si adresele de la Asociatia 30 disparusera. Mi s-a spus ca nu am depus nimic. Am cerut sa vad registrul de la secretariat. Pagina din 19 august era rupta si capsata. Eu cred ca au profitat de faptul ca nu am inregistrat cererile si le-au facut pierdute. Când le-am depus, erau de fata seful scarii A si presedintele unei asociatii vecine.” Gheorghe Solomon, presedintele Asociatiei Milcov 120 D, confirma spusele lui Constantin Petcu. “Eu am depus 4 cereri de debransare, dar le-am inregistrat, asa ca exista la CET.” Constantin Petcu ii acuza pe angajatii de la CET care se ocupa de debransari ca fac tot ce le sta in putinta pentru a-i impiedica pe locatari sa se desprinda de la sistemul de termoficare. “E strigator la cer! Am ajuns sa fim la cheremul CET-ului? Nu-i destul ca s-a impus un regulament de debransare abuziv, care ne obliga sa platim un referat tehnic fara rost, se mai pierd si acte.” Presedintele Asociatiei Milcov 7 C a incercat sa rezolve problema la CET, “dar nu asculta nimeni. Joi nici nu am mai fost lasat sa intru pe poarta.”

        Asociatia nu da decât o sansa

        Cei 4 proprietari de pe scara A au incercat sa refaca documentatia si sa depuna din nou la CET. De aceasta data s-au izbit de refuzul fostei lor asociatii. “Am mers la Asociatia 30 si am cerut adeverinta pentru sora mea, Daniela Istoc, precum ca nu are datorii, ne-a declarat Tereza Lucaci. Administratora mi-a spus ca mi-a eliberat una si ca nu-i vina ei ca s-a pierdut. Mi-a reprosat ca a plecat sora mea din asociatie.” Celelalte 3 familii au patit la fel. “Sotia mea a mers la asociatie si a cerut o noua adeverinta, ne-a declarat Ion Roman. Initial, doamna administrator a semnat-o, dar a venit presedintele si, atunci, a acoperit stampila si semnatura cu pasta corectoare.” Presedintele Ion Pacuraru sustine ca a refuzat eliberarea unui nou rând de adeverinte fiindca nu are voie sa procedeze altfel. “Le-am dat o data, de ce le-au pierdut? Pe mine m-a sunat un inginer de la CET si i-am spus ca nu au datorii.”

        Blindati, in cele din urma

        CET Bacau a inregistrat cererea de blindare, din partea Asociatiei Milcov 7C, insa reprezentantii societatii sustin ca la aceasta nu s-au atasat toate documentele necesare. Pentru scara A, “SC CET SA are incheiat contract de furnizare agent termic cu Asociatia de proprietari 30 (nu s-a anexat nicio aprobare din partea acesteia)”, se arata intr-un comunicat al CET. Timp de mai bine de o luna si jumatate, locatarii au asteptat raspunsul CET. Abia dupa multele insistente ale presedintelui Petcu, cei de la CET s-au miscat. Pe 14 octombrie, CET a emis avizul de debransare, dar in Baza unei solicitari primite pe 11 octombrie din partea Asociatiei 30. Scara A nu mai face insa parte din aceasta asociatie de pe 1 martie 2010.
        Doina Mincu

        Fotbal, Liga a lll-a / Boghi la puterea a treia

        Contra Pascaniului, Gabriel Boghian a reusit primul hat-trick din cariera

        Lidera Seriei l a esalonului lll, FCM Bacau se lauda cu cel mai eficace atac al campionatului. Din cele 27 de goluri marcate in aceste prime opt etape, mai mult de jumatate apartin tandemului ofensiv Catalin Vraciu – Gabriel Boghian. Primul a punctat de opt ori, in timp ce "Boghi" a ajuns la cota sapte, gratie "triplei" de vineri, din victoria cu 5-1 contra Pascaniului. Dupa primul hat-trick din cariera, Boghian isi doreste un gol de… trei puncte pe terenul Petrotubului Roman, echipa la care a evoluat timp de o jumatate de sezon, in urma cu un an.

        A schimbat unghiul

        – Boghi, felicitari! Glumind putin, parca nu-i chiar asa de greu sa reusesti o "tripla", nu?
        – (Zâmbind) Dar nu-i greu chiar de loc. Ma si mir de ce mi-a luat asa de mult pâna sa dau trei goluri intr-un meci oficial. Serios acum, ma bucura cele trei goluri, dar cel mai important este faptul ca am câstigat contra unei echipe destul de bune, precum Pascaniul si ne-am consolidat primul loc in clasament.
        – Seria golurilor tale din jocul de vineri a inceput cu un penalty. Cum de ai batut tu si nu Dobos?
        – Marius m-a lasat pe mine, simtind probabil ca imi doresc mult sa marchez. A fost un gest frumos din partea sa, pentru care ii multumesc si pe aceasta cale.
        – Obisnuiesti sa executi lovitirile de la 11 metri in stânga portarului, insa acum ai dat in dreapta.
        – Da, a fost o chestie de moment. Initial am vrut sa trag in dreapta mea, ca de obicei, insa l-am vazut cu coada ochiului pe portar tentat sa plece in acea parte. Am decis sa schimb unghiul si bine am facut deoarece portarul a plonjat, intr-adevar, in stânga sa.

        Ghete cu noroc

        – Vraciu a obtinut penalty-ul si tot el ti-a pasat decisiv la golul de 4-1. De altfel, primul… assist din partea sa a venit inainte de meci, atunci când a spus ca vei marca in poarta Pascaniului si nu doar un gol, ci mai multe.
        – Cu Catalin sunt prieten, nu doar coleg de echipa. Jucând alaturi in atac discutam foarte mult intre noi in timpul saptamânii. Ne incurajam, ne sfatuim, iar aceasta colaborare da roade si pe teren. As vrea totusi sa mai spun ceva: numarul mare de goluri inscrise, ca si situatiile de gol pe care ni le creem cu usurinta etapa de etapa reprezinta rodul intregii echipe. Nu o spun din complezenta, e un fapt.
        – Cu ghetele cum a fost?
        – Pai, a fost cu noroc. La inceputul saptamânii, bunul meu prieten Alex David, care imi va fi si nas de cununie, mi-a trimis din Iran, unde se afla acum, o pereche de ghete Mizuno. I-am multumit si i-am transmis ca un asemenea cadou merita un "botez" special. Sincer, ma gândeam ca voi da gol, dar nu ma asteptam chiar la o "tripla". Dupa meci, m-a felicitat si Alex, a facut-o si Marian Tanasa, care a mers si el in Iran pentru a-si continua activitatea la o echipa de acolo.

        Cel mai dificil examen

        – Runda viitoare va deplasati la Roman, unde veti intâlni o echipa la care ai jucat in urma cu un an, Petrotub.
        – Am amintiri frumoase de la Roman, chiar daca am jucat doar un tur de campionat. Am dat cinci goluri, am facut meciuri destul de bune, iar acest parcurs mi-a adus un transfer la Botosani, in liga secunda.
        – Petrotubul nu si-a schimbat foarte mult echipa fata de toamna trecuta, când evoluai tu acolo, nu?
        – In linii mari, au aceeasi garnitura. Ne asteapta un meci greu la Roman. Cred ca va fi cel mai dificil examen de pâna acum, insa sunt convins ca putem sa-l trecem cu bine.
        – Punctele lor forte?
        – Forta de grup. Romanul e o echipa foarte unita, gata sa treaca si peste problemele financiare.
        – La capitolul individualitati?
        – Doi fundasi centrali puternici si experimentati precum Ghidarcea si Marin, un mijlocas de calitate in persoana lui Popa si un atacant percutant ca Vulpe, cu care am si facut pereche in atac turul trecut.
        – Pe când un nou hat-trick?
        – Sincer, pentru moment m-as bucura cu un gol de trei puncte la Roman!
        Dan Sion

        Handbal masculin / Trei bacauani in echipa nationala de tineret a Romaniei

        La lot

        Sarbatoare scurta dupa derby-ul cu HCM Constanta. Cristian Ghita si Gabriel Bujor, autorii ultimelor patru goluri ale Stiintei in victoria in fata campioanei (29-25), au plecat ieri dimineata, la ora 6.00, spre Sighisoara, pentru a raspunde "prezent" la convocarea echipei nationale de tineret a României. Alaturi de ei: goal-keeper-ul Stefan Grigoras. Minus Alexandru Tarâta, care nu a mai fost chemat la lot dupa prezenta la turneul final al Campionatului European U20 (Slovacia, 28 iulie – 9 august).

        Ca altadata

        Fara prea mult timp la dispozitie ca sa serbeze succesul cu HCM Constanta, internationalii de tineret ai Stiintei ramân totusi sub impresia atmosferei din derby. "Suntem foarte fericiti. A fost frumos, ca in vremurile bune", a explicat Cristian Ghita, completând cu reactia coechipierului sau Gabriel Bujor, intrat in meci pe final in locul golgheterului Marius Bondar si marcator a doua goluri-spectacol pentru 27-23: "Am jucat 10 minute, dar parca as fi fost in teren tot meciul". Explicatia? Intensitatea partidei.

        Linie ascendenta

        "Am avut si emotii, dar am fost si foarte motivati. La final, când toata lumea din sala s-a ridicat in picioare, parca nici nu mai aveam aer, nu mai puteam respira", a mai spus Cristian Ghita, cel care a sigilat tabela cu doua "trasoare" specifice la 28-24 si 29-25. "Aveam neaparata nevoie de aceasta victorie. Important este ca am reusit sa ne revenim si trebuie sa mentinem ritmul in continuare pentru a ne apropia de un loc de cupa europeana", considera interul dreapta al Stiintei Municipal Dedeman si al reprezentativei U21 a României.

        Pregatiri la Sighisoara, amical cu Galatiul acasa

        La lot, cei trei reprezentanti ai Bacaului sub "tricolor" vor sta in pregatire la Sighisoara in aceasta saptamâna, iar in intervalul 26-30 octombrie vor participa la un turneu amical, cel mai probabil in Tunisia. Colegii lor de-acasa care au jucat constant in Liga Nationala au liber pâna joi, in timp ce restul, alaturi de o parte dintre juniorii transferati din Republica Moldova, vor sustine astazi un meci amical la Sala Sporturilor. Echipa Stiintei va primi vizita divizionarei secunde CSU Galati, de la ora 11.30.

        Se intorc in noiembrie

        Formatia bacauana va fi din nou in formula completa la inceputul lunii viitoare, pregatindu-se pentru reluarea Ligii Nationale. Pe 6 noiembrie, Stiinta va juca in deplasare la Steaua, iar pe 13 acasa cu "lanterna rosie" CSM Oradea. "Sunt doua meciuri mai accesibile pe care trebuie sa le câstigam ca sa ramânem in grafic", a subliniat Cristian Ghita. Steaua si Oradea sunt adversarii in compania carora "studentii" isi fac incalzirea pentru un nou interval de foc, in care vor juca in ritm miercuri – sâmbata la Târgu Jiu, in cupele europene cu belgienii de la Initia Hasselt ("16"-imile Challenge Cup), respectiv cu Dinamo si "U" Cluj in ultimele meciuri din acest an.
        Dana Popa

        Badminton / Supercupa Romaniei Intercasa: Se pastreaza traditia, apar inovatii

        Bacaul va gazdui si in acest an Supercupa României Intercasa la badminton. Competitia, aflata la cea de-a doua editie, continua sa fie cel mai mare turneu national organizat sub egida Federatiei Române de specialitate. "Am invitat cei mai buni sportivi din tara la seniori si U17, lucru care garanteaza calitatea jocului", a subliniat Dorel Badiu, reprezentant federal si directorul turneului care va avea loc, la Sala Orizont, in intervalul 3-5 decembrie.
        "Speram sa fie o organizare mai buna decât anul trecut, mai ales in conditiile in care venim cu o serie de noutati", a explicat Cosmin Chiribau, in numele sponsorului principal. Cea mai importanta inovatie o reprezinta suprafata de joc, marca Yonex, utilizata la competitiile mondiale de anvergura si pusa la dispozitie in premiera pentru un turneu care nu figureaza in calendarul Fedaratiei Internationale. Tot ca o noutate, competitia se va desfasura pe cinci covoare de joc profesionale, patru destinate intrecerii propriu-zise si un altul pentru meciurile din afara concursului, in turneul "veteranilor", al amatorilor si la cupa presei, programate de asemenea in premiera. "Ne asteptam ca jocurile organizate pe lânga concursul efectiv sa fie distractive si sa aduca o nota aparte turneului. Intentia noastra este sa promovam acest sport olimpic, sa crestem nivelul badmintonului românesc si sa ne pretuim valorile", a completat Cezar Tibu, directorul celeilalte firme organizatoare, Fast Distribution, care a mentionat totodata ca, in acest an, premiile sunt cu 20% mai mari.
        In lupta pentru podiumuri vor intra cei mai buni sportivi din tara, valoarea totala a recompenselor depasind 25.000 lei. Bacaul iese in fata cu un lot omogen la seniori si propune o serie de dueluri de top: Daniel Cojocaru – Robert Ciobotaru, respectiv Florentina Petre – Sonia Olariu (Timisoara). "La dublu, obiectivul este clar: sa câstigam tot. Ar fi frumos sa repetam rezultatele de anul trecut, când ne-am impus in toate probele", a precizat antrenorul Bogdan Milon, care la juniori asteapta in special medalii de la Adelina Marin (chiar daca este cu doi ani mai mica decât ceilalti participanti). De altfel, la U17 (categorie care a inlocuit grupa U15 de anul trecut pentru a creste nivelul spectacolului), participantii nu vor putea concura decât in doua probe, ceea ce va creste numarul sportivilor cooptati in turneu. "Sper sa ajung in finala la simplu si la dublu", a declarat Adelina, in timp ce seniorul Daniel Cojocaru si-a provocat coechipierul Robert Ciobotaru la o finala locala, cu mesajul ca "in general, noi vom face tot posibilul sa asiguram un nivel de atractivitate ridicat si m-as bucura sa avem cât mai multi spectatori in sala".
        La editia a II-a a Supercupei României Intercasa si-au anuntat participarea reprezentanti din Bacau, Bucuresti, Iasi, Galati, Onesti si Timisoara. "Judetul Bacau are traditie badminton. Ma bucur pentru sportivii care muncesc atât de mult si, la final de an, au ocazia sa participe la un turneu cu premii importante. Le urez succes, atât reprezentantilor nostri cât si celor din tara", a incheiat Georgel Cojocaru, directorul Directiei pentru Sport a Judetului Bacau. Concursul de la Sala Orizont va fi ultimul din sezonul 2010 si vine la doua saptamâni dupa Campionatele Nationale pentru seniori, de la Timisoara. (D.P.)

        Omul pentru care lemnul nu are niciun secret

        Neculai Comaneciu – mesterul popular al Casinului

        Are 77 de ani, dar nu-i arata. E vesel mereu, foarte vorbaret. Chiar daca sufletul ii e macinat de suparari, nimeni nu stie. Numai el. E mesterul satului. Mester popular lemnar, care sculpteaza cu grija si migala fiecare bucatica de lemn. Face de toate, de la linguri, la scaune, garduri si cruci, pâna la porti. Porti cu doi sau trei stâlpi, cu sau fara acoperis, cu sculpturi de o rara frumusete. Pentru el, lemnul nu are niciun secret.

        I s-a dus vestea in toata comuna Casin, dar si pe toata Valea Muntelui. Toata lumea stie de Neculai Comaneciu, de mesterul popular care poate face orice din lemn. Pentru el, lemnul nu are niciun secret. Oriunde te uiti in sat, ii vezi maiestria: in portile imense de la intrarea din casele localnicilor, in grinzile caselor, in usi, in scaune. Peste tot e mâna lui “nenea Nicu”, cum i se spune. Zi de zi, când nu e “sarbatoarea Domnului” e in atelierul lui si sculpteaza, modeleaza lemnul, cu dalta si ciocanul, in mii de feluri, fiecare unic.

        Inceputul

        “Nu-i de la parinti tot ce stiu eu. E un har. Am vazut de mic copil la un unchi de-al meu, ca lucra asa, tacticos, lemnul. Si-a facut singur o moara de apa cu turbina. E un secret, o taina. Nu stiu. In clasa a doua am fost intrebati cine stie si poate sa faca un razboi de tesut. Cu totul, cu pedale, suveica, spata. Eu am fost singurul. Era mic, avea 40 de santime (centimetri, n.r.). Nu au crezut ca l-am facut eu si mi l-au rupt in doua. Dar eu l-am refacut in doua zile, numai cu briceagul”, povesteste. Asa a inceput totul. Apoi a trecut la saniute, carucioare cu doua sau patru roti, “la caruta lu’ tata, am facut inima, oistea…”

        Dupa eliberare, a intrat in tainele portilor

        Nenea Nicu are imaginatie, nu lucreaza dupa sabloane sau cataloage. Casa lui e un adevarat muzeu popular. Mobila e, cum altfel, decât facuta de mâna lui, toate usile, cercevelele, gardurile, la fel. De mai bine de 70 de ani modeleaza lemnul în diferite forme si poate face orice din acest material, de la butoaie mici si mari, pâna la mobila si troite. Dupa ce a terminat armata a incercat o noua provocare: portile din lemn. “Am inceput de unul singur. Mai intâi cu cele primitive, cu scândura in picioare, apoi la cele cu tablii si acoperis. Intâi am lucrat in brad, care e mai migalos, apoi in stejar. E rezistent. Am invatat de la un mester grec când se taie stejarul ca sa reziste in timp si sa nu faca, niciodata carii. Secretul e sa fie doborât in luna plina de februarie, la maturitatea sa vegetativa, iar vârful sa fie lasat necuratat, ca vara sa-si traga seva. Si am bagat la cap”, continua mesterul Comaneciu.

        Lucreaza ce-i vine in minte

        “Mai marisor fiind incepusem sa câstig si bani. Eram tare mândru. Tata mi-a spus ca daca muncesc voi razbate prin viata, daca nu, îmi va fi foarte greu. L-am ascultat si stiu ca a avut mare dreptate. Iau bani in functie de material. Lemnul il cumpar sau lucrez cu materialul clientului. Ca e pretentios clientul in ziua de azi, e umblat si stie ce vrea. Stejarul se lucreaza mai greu, bradul, mai usor. Teiul in schimb e cel mai indicat pentru sculptura. Nu e casant, nu face aschii. Acum trei ani, cu mâna de lucru si materialul meu am luat 19,7 milioane pe o poarta. La stejar, e dublu”, spune sincer. Ii ia o luna numai sa ciopleasca “foile de poarta” si inca o luna pentru stâlpi si acoperis. Pe un cofrag de turnat beton, tot pentru stâlpi, lucreaza cam doua luni (daca il ajuta si fiica), iar la fundatie, inca doua saptamâni.

        Simte lemnul

        Neculai Comaneciu si lemnul par un tot unitar. Il simte, ii stie tainele. “Noaptea visez ce sa fac a doua zi cu el. Cred ca e creierul mai odihnit. Si asa fac si e bine. Nu-mi trebuie sabloane. E har. Nu trebuie sa stii doar tâmplarie, ci si dulgherie, lacatuserie”, adauga. Pe portile facute de el vezi adevarate minuni: forme in relief de flori, struguri, inimioare, iepuri, porumbei, sculpturi in lemn, gravuri. Toate de o frumusete rara. Cu “limba de brici” hasureaza, apoi cu o dalta se apuca de cioplit. Zi de zi. Simetric, fara ochelari, fara ca mâinile sa-i tremure. Ochii ii sunt umflati, iar pleoapele usor cazute, “dar nu de la bautura. Daca ar bea lumea cât beau eu ar fi doar o crâsma in fiecare sat, si aceea goala. E de la praful de lemn”, spune râzând, in timp ce impinge adânc dalta in lemnul care i-a devenit intr-o clipa prieten. Sunt amândoi un intreg. Omul si lemnul. Din care nenea Neculai Comaneciu poate face orice. Orice.
        Roxana Neagu

        Strada de 2,5 metri

          Noroi cu duiumul, gropi si stradute mult prea inguste pentru a se putea circula pe ele in conditii de siguranta. Acestea sunt numai câteva dintre problemele cu care se confrunta locuitorii din Cartierul Izvoare. Strada Veronica Micle este un exemplu in acest sens. Locuitorii din zona se plâng de faptul ca au fost uitati de autoritati. Li s-a promis si canalizare, dar a ramas la stadiul de promisiune. Dar poate ca cea mai mare problema o reprezinta latimea extrem de mica a strazii. O placuta pe care scria “Veronica Micle” demonstreaza faptul ca pe acolo abia daca se poate circula cu o masina mai mare. Numele este sters de vehiculele care au zgâriat gardurile. Cât despre vreun incendiu… Doamne fereste de asa ceva. Locatarii isi amintesc cu groaza de un astfel de eveniment petrecut cu vreo doi ani in urma. Pompierii au fost nevoiti sa ocoleasca intreaga zona, iar timpul de interventie a fost cu mult mai mare decât in conditii normale. Daca trebuie sa vina ambulanta, bolnavul este scos pâna la strada. Asa ca, sa circuli pe aceasta strada este o adevarata aventura. Oricând risti sa te intâlnesti cu o masina care vine din sens invers si sa ramâi blocat. Cei din zona spun ca vinovati de aceasta situatie se fac atât cei de la Primaria Municipiului Bacau (care le-au ignorat sesizarile si au musamalizat problema), cât si cei care au casele acolo si si-au mutat gardul cu cel putin jumatate de metru pe calea de acces. “Pe aici aproape ca nu se poate circula. Mai ales dupa ce ploua… nu mai poti sa intri. Si pentru noi, batrânii, este foarte greu. Iar masinile mari chiar nu au cum sa treaca pe aici”, ne-a declarat Maria Munteanu.
          Alexandra Zaharia

          Liceul cu cele mai multe proiecte europene

            Renumele Colegiului National “Vasile Alecsandri” a ajuns peste hotare

            Colegiul National "Vasile Alecsandri" Bacau a accesat din luna iulie si pâna in prezent nu mai putin de trei proiecte importante, finantate prin Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale. Ultimul proiect s-a derulat in aceasta luna, in Italia, la Roma, pe o mobilitate individuala Comenius. Celelalte doua proiecte au fost derulate in Cehia si Franta.

            Colegiul National “Vasile Alecsandri” Bacau este liceul cu cele mai multe proiecte europene accesate, din intreg judetul. Numai in ultimele luni, din iulie si pâna acum, unitatea scolara a aplicat in trei astfel de programe europene de formare continua, promovate de Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale. Profesorul liceului, Lidia Blidariu, consilier scolar, s-a intors de curând dintr-un proiect Comenius pe o mobilitate individuala, care s-a desfasurat la Roma, in Italia, intre 4 si 8 octombrie. “Este vorba despre proiectul «Le Grant Tour en Europe: Art, Paysage, Jardins, Creative, Inovation», desfasurat in limba franceza. Cursul a fost coordonat de Mariella Morbidelli, presedinta Asociatiei «Laboratorio del Citadino» din Castiglione del Lago, Italia. A fost prentru mine o experienta complexa si motivanta, un schimb datator de energie, un exercitiu de comunicare culturala, o oportunitate pe care vreau sa o valorific si la catedra”, a explicat prof. Lidia Blidariu.

            Din Praga pâna in Vic en Bigore

            Un alt proiect câstigat de colegiu a fost in Republica Ceha, in Praga, in luna august, pe un curs cu o tematica variata si complexa, care a avut ca obiectiv general dezvoltarea conceptului web 2.0 si materializarea lui intr-o pagina de internet. Cursul s-a derulat pe o perioada de 2 saptamâni, in care s-a alternat activitatea de invatare zilnica cu momentele de recreere in citadela ceha. “Participarea la curs s-a desfasurat impreuna cu alti colegi din Bulgaria, Grecia si Spania, a declarat profesorul cursant, Ingrid Armasu, inginer de sistem la CN “V.Alecsandri” Bacau. Organizatorii cursului au fost gazde de exceptie, care ne-au tratat cu respect si seriozitate. In calitate de invitati, au participat si profesori de la Universitatea Zemedelska Praga, care au prezentat istoria orasului si anii de comunism din Republica Ceha.” Un alt proiect derulat de profesorii Colegiului “Vasile Alecsandri” a fost in Franta, in localitatea Vic en Bigorre, unde au ajuns si patru elevi ai liceului. Actiunea s-a materializat, in final, cu vizita elevilor colaboratori francezi in România. “Elevii nostri, imbracati in costume medievale românesti, au defilat la parada franceza care a deschis programul «Festivalului Medieval». Au dansat in stil medieval, au urmarit focul de artificii, au fost la spectacole de teatru cu papusi, la atelierele mestesugarilor, au pregatit chiar un numar de acrobatie si jonglerie”, a precizat profesorul coordonator de la CN “V. Alecsandri” Bacau, Afrodita Timofti.

            Un nou succes

            Dupa toate aceste succese profesionale, Colegiul National “Vasile Alecsandri” se bucura acum de o noua recunoastere. Liceul a fost selectat din toate unitatile preuniversitare din tara, in primele 10 colegii la “Gala premiilor in educatie” a Fundatiei “Dinu Patriciu”. “Nu stiu câte dosare au fost depuse, dar cert este ca noi am fost selectati printre primii 10. In clasamentul lor suntem pe locul IV. Este un concurs privind «Scoala anului», care are si alte sectiuni cum ar fi «Elevul anului», «Profesorul anului» sau «Bibliotecarul anului». A fost aici si o comisie de evaluare, care a stat 3 ore in colegiu si a purtat discutii cu elevii, a vazut baza materiala, proiectele de educatie derulate de noi”, a declarat si prof. Vasile Cautis, director CN “V.Alecsandri” Bacau. In prezent, colegiul are inscrisi 1.103 elevi, care sunt pregatiti de 76 de profesori, toti titulari. Sase dintre ei sunt doctori, iar circa 70 la suta au gradul didactic maxim I.
            Roxana Neagu

            Festival de nota 10!

              Vineri si sâmbata (15-16 octombrie) Bacaul a gazduit cea de-a doua editie a Festivalului Concurs de Teatru, Muzica si Dans “Neghinita”. Evenimentul a avut loc la Teatrul Municipal ”George Bacovia”, care a rasunat de glasul si bucuria participantilor, dar si a spectatorilor. În urma preselectiilor au intrat în concurs aproximativ 200 de concurenti, împartiti pe categorii de vârsta: 5-7 ani, 8-9 ani, 10-11 ani, 12-13 ani si 14-16 ani.
              Vineri dimineata au evoluat cei înscrisi la sectiunea dans, dupa-amiaza cei de la sectiunea arta dramatica grup. Sâmbata dimineata au avut cele mai mari emotii cei de la arta dramatica individual, iar dupa-amiaza cei înscrisi la sectiunea muzica usoara.
              Seara ultimei zile de concurs a adus mult-asteptata premiere. Juriul, format din specialisti în domeniu, în frunte cu binecunoscuta cântareata Corina Chiriac, a înmânat premiantilor diplomele. „Toti participantii la festival merita felicitari si încurajari! Sunt copii talentati, care merita o sansa! Vreau sa îndrept toate gândurile de bine catre parintii acestor «minuni» pentru ca stiu ca fac eforturi mari pentru a-i sustine”, a declarat presedinta juriului, Corina Chiriac.
              Câstigatoarea trofeului din acest an este din Piatra Neamt. Ecaterina Petruca a reusit sa obtina cel mai mare punctaj.
              Seara s-a incheiat spectaculos, cu scena plina de premianti, membrii juriului, organizatori si bineînteles, în acordurile melodiilor Corinei Chiriac, care a primit aplauze îndelungate! (N.T.)

              Handbal masculin / Liga Nationala: De cinci stele

              "Studentii" isi mentin invincibilitatea pe teren propriu in fata echipei care a cucerit titlul national in cinci din ultimele sapte sezoane

              Stiinta Municipal Dedeman Bacau – HCM Constanta 29-25 (17-13)

              Joc electrizant, succes de zile mari! Campionilor li s-au inecat din nou corabiile in Bacau, in timp ce "studentii" se regrupeaza pentru lupta la vârf odata cu trecerea in cea de-a doua jumatate a turului.

              Poarta inchisa

              Inca din start, Raducu Tamas a blocat aruncarile oaspetilor, iar coechipierii sai au pus trei goluri distanta intre Stiinta si HCM: 4-1 (‘6), 5-2 (‘8). Pe fondul primelor minute jucate in inferioritate numerica de catre "studenti", tabela a fost insa reechilibrata: 5-5 (’13) si chiar 6-7 (’15) si 7-8 (’16). Situatie dificila, salvata de o tripla a lui Marius Bondar pentru revenirea la conducere (9-8 ’18), chiar daca imediat golgheterul recuperat al Stiintei a primit o eliminare si HCM-ul a avansat inca o data: 9-11 (’21).

              Recuperare

              Dupa un time-out cerut la timp, forcingul "marinarilor" n-a trecut mai departe. De la 10-12 (’23), elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan au intors scorul si au refacut avantajul de siguranta de la inceput: 15-12 (’27). Moskalenko, Paunica, Gurkovskiy (2) si Bondar au semnat seria celor cinci goluri consecutive prin care au linistit repriza, in timp ce Tevzadze l-a inlocuit cu brio pe Tamas la un "7 m" aparat in fata lui Sabou.

              Desprindere

              Ultima faza din prima parte, concretizata de Paunica, a marcat cea mai mare desprindere de pâna atunci: 17-13 (’30). Un avans majorat de Bondar in debutul reprizei secunde (18-13), sustinut de paradele lui Tamas si o aparare exacta si conservat pâna cu aproape un sfert de ora inainte de final (22-17 ’43), chiar daca intre timp Stiinta l-a pierdut pe Gurkovskiy (descalificat in min. 36 pentru trei eliminari).

              Entuziasm

              De la 22-17 s-a facut insa 22-22 (’51). Momente de foc pe care "studentii" au stiut sa le parcurca cu luciditate! Dupa 11 minute fara gol marcat, Ionut Rotaru a pus capat secetei ofensive punctând pentru 23-22 (’43) si descatusare. Paunica (24-22 ’55) si Moskalenko (25-23 ’56) au sigilat un avans senin, iar "dublele" de final reusite de internationalii de tineret Gabriel Bujor si Cristian Ghita au declansat fiesta atât pe teren, cât si in tribunele unei sali arhipline, intr-o victorie in care stelele din lotul Stiintei au stralucit mai tare decât galaxia de vedete a reprezentantei României in Liga Campionilor.

              Stiinta MD: Tamas, Tevzadze – M. Bondar (7 goluri), Ghita (5), Moskalenko (4), Gurkovskiy (4), Paunica (4), Rotaru (2), G. Bujor (2), Dinescu (1), Iancu, Sipos, Manea.
              HCM Constanta: Popescu, Stanescu – Sabou (6), Toma (6), Muresan (5), Stavrositu (2), Baiceanu (1), Onyejekwe (1), Nicolae (1), Sadoveac (1), Adzic (1), Schuch (1).
              Dana Popa

              Cel mai clar succes

              29-25 este cea mai clara diferenta inregistrata in palmaresul duelurilor Stiinta – HCM desfasurate la Sala Sporturilor din Bacau. "Studentii" au câstigat cu 23-22 (sezonul 2007-2008), 27-25 (2008-2009), iar anul trecut au remizat (30-30). In schimb, la rândul lor, bacauanii nu s-au impus niciodata la Constanta, unde au inregistrat un egal (32-32 in editia 2007-2008) si au pierdut de alte doua ori (27-41, 2008-2009, respectiv 29-38 in stagiunea 2009-2010). HCM Constanta a cucerit titlul national in 2004, 2006, 2007, 2009 si 2010. (D.P.)

              – La primul meci in campionat dupa ce a fost avansat in functia de “principal” la HCM Constanta, antrenorul Eden Hairi a avut parte de un debut negativ. Dupa doua meciuri in Liga Campionilor (infrângere 28-34 la Ciudad Real, victorie 26-25 cu Bosna Sarajevo), tehnicianul echipei de pe litoral considera ca “amprenta celor doua partide internationale si-a spus cuvântul, la fel sI oboseala acumulata in aceasta saptamâna”. Eden Hairi a explicat ca nu i-a putut utiliza pe Csepreghi si Buricea (accidentati), in timp de Adzic si Riganas nu au fost refacuti. “Stiam ca vom avea un meci greu, dar jocul de la Bacau era unul in care ar fi trebuit neaparat sa evoluam intr-o alta maniera sI sa ne impunem, fiindca Resita, principala noastra contracandidata la titlu, a luat doua puncte de la Stiinta. Trebuia sa câstigam”, a concluzionat Eden Hairi.

              – “Un meci câstigat in fata echipei care reprezinta România in Liga Campionilor este ceva deosebit, este frumos. A fost un spectacol agreabil, iar publicul ne-a ajutat ca intotdeauna. Asa cum baietii s-au autodepasit, si spectatorii s-au autodepasit la acest joc“, a declarat antrenorul Stiintei Municipal Dedeman, Gabriel Armanu, care a tinut sa dedice victoria jucatorului resitean Rica Pârâianu (“cumatrul meu ce si-a sarbatorit ziua de nastere sâmbata. Mi-a urat succes sI iata ca a iesit bine”) si lui Constantin Apostol, presedintele Asociatiei Top Sport (“prin tactul de care a dat dovada a stiut sa ne mobilizeze si sa ne faca sa jucam asa cum o facem acum”). Gabriel Armanu a evitat sa nominalizeze vreun jucator dupa victoria cu HCM Constanta, precizând ca “prefera m ca atunci când câstigam sa evidentiem intreaga echipa, iar când iese rau sa remaracam antrenorul”.

              Aparaaa Tamas!

              Meci cu Constanta, meciul lui Raducu Tamas. In derbyurile cu echipa de pe litoral, goal-keeper-ul Stiintei are grija sa inchida poarta. Traditia s-a pastrat si in acest an, in care handbalistul bacauan a facut din nou minuni intre buturi. “Mi-am facut datoria si atât. Când intru in teren incerc sa dau totul si sa-mi ajut echipa cât pot de bine”, a declarat Raducu Tamas, care considera ca “meciul a fost greu. Este bine ca ne-am ajutat unii pe altii si am reusit sa scoatem la capat. Chiar daca am avut o sincopa, la 22 egal, important este ca ne-am revenit si am câstigat. Speram sa legam cât mai multe victorii de-acum incolo”.

              S-a intors golgheterul

              O jumatate de tur in tribuna, din cauza unei accidentari. O revenire cu brio, intr-un derby in care Stiinta Municipal Dedeman si-a regasit golgheterul. “Ma bucur ca revenirea mea a fost de bun augur si ca am reusit sa invingem nu o echipa oarecare, ci campioana României din ultimii ani. Sincer, eu unul nu-mi permit sa pierd acasa nici macar in fata unei formatii din Bundesliga, iar colegii mei la fel”, spune Marius Bondar, cel mai bun marcator al echipei bacauane in ultimele doua sezoane. Extrema dreapta din lotul “studentilor” apreciaza ca “am reusit sa obtinem o victorie foarte mare, care ne ajuta extrem de mult la moral. Publicul a fost, fara doar si poate, al 8-lea jucator. Victoria aceasta inseamna enorm pentru o echipa tânara cum suntem noi. Avem nevoie de incurajare si de un moral bun”. Intrebat cui ii dedica acest succes, Marius Bondar a spus ca “in special mamei si prietenei mele si apoi tuturor celor care au asistat la meci si carora le multumesc din tot sufletul”.

              Fotbal, Liga a lll-a: Five o’gol

              FCM Bacau – CSM Pascani 5-1 (3-1)

              Stadion: "Municipal". Spectatori: aproximativ 100. Au marcat: Boghian (min. 11, din penalty, 38 si 78), Vraciu (min. 23) si Mihalachioaie (min. 85), respectiv Topolniceanu (min. 17).
              FCM Bacau: Stamatin – Codreanu (min. 55 Mihalachioaie), Lipovanu, Ursu, Eudean – Menghia (min. 62 Lipovanu), Apostol, Intuneric, Dobos (min. 65 Curiliuc) – Vraciu (min. 80 Huiban), Boghian.
              CSM Pascani: Luca – Marcu (min. 31 Ancuta), Doroftei, Nutescu, Rosu – V. Gheorghe, Topolniceanu (min. 62 Gaboran), Azaharioaiei (min. 80 Stiubei), Davidoaia – Maftei, Iurcan (min. 42 Râscu).
              Arbitri: Mihai Amoraritei – Gabriel Banu, Adrian Nita (toti din Prahova).

              Succes categoric

              In loc de ceaiul de la ora 5, goluri in numar de cinci. Asta le-a oferit, vineri, FCM Bacau oaspetilor de la CSM Pascani. Revelatia ultimelor etape n-a avut parte de un tratament preferential pe "Municipal". Dimpotriva. "Galben-albastrii" i-au administrat un 5-1 categoric, pe post de "indulcitor" figurând doar golul de 1-1. Bacaul isi trece astfel in cont ce-a de-a saptea victorie in opt runde, confirmându-si deopotriva statutul de lidera si de echipa cu un atac-dinamita.

              Hat-trick Boghian

              Omul zilei a fost Gabriel Boghian, autorul unui hat-trick. "Boghi" a deschis scorul in minutul 11, dintr-un penalty obtinut de Vraciu, angajat ca la carte de Apostol si faultat de Luca. Pascaniul a egalat dupa sase minute, prin Topolniceanu, care a sanctionat o amnezie defensiva a FCM-ului. N-a fost loc de surprize, reusita oaspetilor dovedindu-se un episod izolat. In min. 23, Vraciu si-a readus echipa in avantaj, transformând in gol sutul-centrare a lui Eudean, iar in min. 38 a reaparut la rampa Boghian, care a fructificat assist-ul lui Ursu.

              In si sub transversala

              Bacaul nu s-a multumit cu 3-1. Dupa pauza, trupa lui Poenaru si-a inghesuit din nou adversarul. Vraciu a lovit transversala, Dobos si Ursu au fost si ei aproape de a marca, insa golul a venit tot de la Boghian, care si-a desavârsit opera in min. 78. Pe final, Pascaniul a incercat sa profite de pasele imprundente trimise inapoi de Lozneanu si Mihalachioaie, insa Stamatin a aratat ca Bacaul sta bine si in poarta, nu doar in atac. Rezultatul a fost completat de splendida reusita din min. 85 a lui Mihalachioaie: cursa impetuoasa, incheiata cu un sut de la 18 metri sub transversala.
              Dan Sion

              Fotbal juniori/ Campionatul National Under 16: Bacaul, campioana turului!

              3-2 la Iasi

              Reprezentativa judetului Bacau a incheiat pe locul intâi turul de campionat rezervat selectionatelor sub 16 ani. Pentru a-si securiza primatul in clasamentul Seriei l, bacauanilor le era suficienta o remiza in derby-ul de ieri, din ultima etapa, disputat pe terenul celei de-a doua clasate, reprezentativa Iasiului. Echipa antrenata de Stefan Apostol si Corneliu Codreanu a incheiat insa en-fanfare prima jumatate a campionatului, impunându-se cu 3-2.

              Invers ca la Piatra

              Victoria de ieri este cea de-a doua reusita externa a sezonului pentru selectionata judetului Bacau, neinvinsa inca in aceasta editie de campionat. Primul succes in deplasare a fost obtinut tot cu 3-2 si tot pe o suprafata sintetica, in prima etapa, contra Neamtului. Spre deosebire de jocul de la Piatra Neamt, acolo unde au condus cu 3-0, ieri, bacauanii au izbutit o revenire spectaculoasa de la scorul de 0-2!

              "Dubla" Tupala

              Doua neatentii pe faza defensiva au permis gazdelor sa aiba un avantaj de doua goluri dupa nici un sfert de ora de joc. In minutul 28, golgeterul Bacaului, Tupala a redus din diferenta, pentru ca, la cinci minute de la reluare, tot el sa marcheze cel de-al noualea gol stagional, egalând situatia pe tabela de marcaj. Diferenta a fost facuta in minutul 72 de Danila, care, avansat mijlocas stânga, a reluat in poarta un balon sutat in transversala de acelasi Tupala.

              Debut de retur

              Contra Iasiului, bacauanii au evoluat in urmatoarea alcatuire: Petrariu – D. Filip, Pavel, Popa, Avram (min. 80 Silviu Vlad) – R. Gheorghe, Cl. Filip, Scânteie (min. 61 Aghirculesei), Danila – Macalau (min. 78 Bucur), Tupala. Neexistând pauza intre tur si retur, cea de-a doua jumatate a campionatului under 16 va debuta la finalul acestei saptamâni. In prima runda a returului, reprezenativa Bacaului va intâlni U16 Neamt.
              D. Sion

              Tenis: Doua podiumuri

              De la bronz la argint in decurs de o saptamâna. In acest interval, sectia de tenis de la SCM Bacau si-a trecut in palmares doua medalii in campionatele nationale pe echipe.

              In top

              Seria a inceput in concursul seniorilor, unde juniorii bacauani au avut prilejul sa infrunte sportivi de top din tenisul românesc. Dupa Dinamo si Steaua, in fata carora a cedat cu 0-7, respectiv 3-4, SCM Bacau a ocupat treapta a treia a podiumului printr-o victorie cu 4-2 in fata LPS Pitesti. Odata cu medaliile de bronz, tenismenii coordonati de Gabriel Ciuntea au avut si sansa unor confruntari de elita, cu adversari precum Victor Hanescu, Victor Crivoi, Dacian Craciun, Gabriel Moraru, Adrian Cruciat, Alexandru Luncanu, Victor Ionita, Alexandru Carpen sau Artemon Apostu-Efremov.

              Tur de forta

              Dupa bronzul-surpriza de la seniori, Sebastian Ionescu, Dragos Ignat, Teodor Marin, Serban Rotariu, Sebastian Erimicioiu, carora li s-a alaturat Vlad Murad, au intrat in concurs la CN U18, unde aveau drept obiectiv podiumul. O zi de pauza si din nou la fileu. Favoriti nr. 2, bacauanii au debutat in forta la grupa lor de vârsta. 5-0 cu TC Bucuresti, 4-1 cu Dinamo sunt victoriile care au deschis drumul catre aurul disputat cu Pamira Sibiu.

              Intre bacauani

              In intâlnirea pentru titlu, victoria le-a revenit insa favoritilor nr. 1. Pamira Sibiu s-a impus cu 3-1, cel mai disputat duel fiind cel dintre Dragos Ignat si ex-bacauanul Lucian Gheorghe. Chiar si Federatia a semnalat, pe site-ul oficial, desfasurarea dramatica a acestui meci "câstigat de sibian, dupa ce a avut circa zece mingi de meci, la 5-4 in setul decisiv, dar le-a ratat. Apoi, in tie-break, Ignat a avut si el o minge de meci si serviciul, dar Gheorghe a returnat foarte bine cu reverul in cros, anulându-i sansa de câstig. Tie-break-ul s-a terminat la 9-7".

              Saptamâna pe podium

              Suparati ca nu au reusit sa devina campioni nationali la U18, tenismenii bacauani se pot consola insa cu faptul ca au doua podiumuri in decurs de o saptamâna. "Remarc faptul ca toti baietii s-au batut exemplar. Cred ca au un viitor frumos", a concluzionat antrenorul coordonator Mihai Ciuntea, dupa un periplu prin Bucuresti incheiat cu o medalie de bronz si una de argint in cadrul campionatelor nationale pe echipe, editia 2010.
              Dana Popa

              Volei (f) / Dubla victorie

              Stiinta s-a calificat joi in Final Four-ul Cupei României, iar sâmbata a câstigat restanta din campionat cu Sibiul

              Parcurs constant

              Stiinta Bacau merge ceas in acest debut de sezon. La o saptamâna dupa ce au câstigat, pentru al patrulea an consecutiv, titlul de campioane mondiale inter-universitare, studentele bacauance s-au repetat si in competitiile interne. Joi, elevele lui Florin Grapa au obtinut calificarea in turneul final al Cupei României, iar sâmbata au câstigat restanta din campionat, cu CSM Sibiu.

              Greseli de arbitraj

              Formatia bacauana a timbrat biletul de participare in Final Four-ul Cupei printr-o victorie in "sferturi", contra Unicului Piatra Neamt, pe teren neutru, la Baia Mare. Studentele s-au impus cu 3-1 (-21, 20, 22, 16), insa, desi au piedut un set, nu au avut probleme cu adversara, ci cu o arbitra din Muntenegeru. "Ne-a mâncat patru puncte clare", s-a revoltat antrenorul Grapa.

              Surpriza Lugoj

              In formula Polischiuk, Elisei, Bunea (Lupu), Herlea, Anghel, Iosef (Purice), Manu (libero), Stiinta a tinut-o la distanta pe Unic, care ajunsese in "sferturi"gratie unei victorii cu 3-0 impitriva Medicinei Târgu-Mures. Alaturi de Stiinta, in turneul final al Cupei, care va avea loc la sfârsitul sezonului, in mai 2011, s-au mai calificat Dinamo (3-0 cu CSM Sibiu), Tomis Constanta (3-0 cu CSM Bucuresti), si -surpriza!- CSM Lugoj, autoarea unei victorii cu 3-1 contra Craiovei.

              Incalzire pentru derby

              La mai putin de doua zile de la succesul din Cupa României, Stiinta a surclasat, in deplasare, cu 3-0 (16, 10, 18), pe CSM Sibiu intr-o restanta a etapei a doua a Diviziei A1. Gratie acestui succes, Stiinta revine in fruntea clasamentului, cu sase puncte si cu un set-averaj de 6-0, la fel ca si Tomis Constanta si SCMU Craiova. Sâmbata, in etapa a treia de la ora 11.00, studentele vor juca, acasa, derby-ul cu Dinamo.
              D. Sion

              Mita electorala pentru rau-platnici

                Restante de sute de milioane sterse cu buretele prin pomana data de Primarie

                In urma cu un an, reprezentantii municipalitatii ii acuzau pe clientii rau-platnici ai CET ca, din cauza lor, au de suferit toti bacauanii ale caror apartamente sunt bransate la sistemul public de termoficare. In 12 luni, conducerea Primariei si-a schimbat optica si, printr-o decizie cu un pronuntat caracter electoral, a hotarât anularea tuturor penalitatilor si datoriilor incepând cu data de 1 noiembrie 2010. Costul "distractiei" incuviintate de edilii Bacaului se ridica la peste 130 de miliarde lei vechi. Banii provin din taxele si impozitele platite de zecile de mii de bacauani care au renuntat la serviciile CET optând pentru centrale de apartament. Cotidianul Desteptarea a descoperit un caz de rau-platnic care va beneficia de cadoul nesperat din partea municipalitatii. Insa in tot municipiul astfel de situatii sunt cu miile.

                Discriminarea instituita de edilii Bacaului este mana cereasca pentru clientii CET care au datorii la intretinere de ordinul sutelor de milioane de lei. Pe 12 octombrie, la initiativa expresa a primarului, consilierii locali au aprobat o hotarâre vizând plata integrala a facturii la intretinere pentru toate familiile care dispun de un venit net mai mic de 13 milioane lei vechi pe membru si sunt bransate la sistemul public de termoficare. In forma aprobata, hotarârea mai prevede anularea penalitatilor calculate de CET Bacau asociatiilor de proprietari. Practic, toti clientii rau-platnici ai societatii de termoficare se vor trezi cu sacii in caruta in prag de iarna. "Distractia" incuviintata de edili se ridica la peste 130 de miliarde lei vechi, cifra oficiala data publicitatii de Primarie. In realitate, suma pe care municipalitatea e obligata s-o puna la bataie e dubla. Banii provin din bugetul local, adica din taxele si impozitele platite de zecile de mii de bacauani care au decis sa renunte la serviciile CET optând pentru centralele de apartament.

                Restanta de nesimtit: 270 de milioane la intretinere

                Reporterii cotidianului Desteptarea au descoperit un caz de rau-platnic caruia Primaria se pregateste sa-i plateasca intretinerea in aceasta iarna. In blocul 13, scara D, de pe strada Letea, in dreptul unui apartament se aduna luna de luna sume restante de plata. Cei de la Asociatia de proprietari 69 nici macar nu mai stiu de când nu s-a platit intretinerea pentru aceasta locuinta. Cert este doar ca debitul proprietarului cu pricina a ajuns la 26.700 de lei (267 milioane lei vechi). A existat si o actiune in instanta, s-a ajuns la executare silita, dar aceasta s-a oprit. “A fost dat in judecata un proprietar pe nume Gutu, ne-a declarat administratorul Asociatiei de proprietari 69, Lucica Resmerita. S-a constatat, la executare, ca nu persoana actionata in instanta era proprietarul.” La asociatia de proprietari nu se stie al cui este apartamentul si nu exista inregistrata o copie a contractului de vânzare-cumparare. “E o intreaga poveste cu apartamentul acesta. Acum sta acolo, cu chirie, cred, o femeie care are o fetita. Se pare ca sora ei este proprietar. Am inteles ca e in Italia si ar fi venit mai demult la asociatie. A promis ca va achita datoria, dar nu am primit niciun leu in 2009 si 2010.” Acest debit afecteaza relatiile asociatiei cu furnizorii de utilitati. S-a ajuns chiar si la oprirea liftului din blocul turn, deoarece asociatia nu si-a permis sa mai achite taxa de intretinere a acestuia. Cei de la asociatie nu au succes atunci când incearca sa vorbeasca persoanei care ocupa acum apartamentul. Nici vecinii nu o vad mai deloc. Aceasta se furiseaza acasa la ore târzii din noapte, nu deschide nimanui usa si pleaca devreme la serviciu. Cazul nu este singular. In municipiu, astfel de situatii sunt cu miile.

                In iulie 2009, primarul Romeo Stavarache se declara impotriva rau-platnicilor. La acel moment, E.ON sistase furnizarea gazului catre CET Bacau din cauza datoriilor astronomice acumulate de societatea de termoficare. Intr-o interventie in ziarul de casa, edilul deplângea faptul ca din cauza rau-platnicilor, toti bacauanii bransati la CET au de suferit. "Nu este corect ca locuitorii municipiului Bacau, care isi platesc toate datoriile, sa sufere din cauza unor oameni care isi bat joc de vecinii lor (…) Am facut o analiza pe clientii furnizorului de agent termic din municipiul Bacau. Am ajuns la concluzia ca 15-20 la suta din asociatii aduna o datorie de 24 de milioane lei noi, o situatie foarte grava. De aceea, 85 la suta din cetatenii racordati la sistemul centralizat sufera desi isi platesc facturile catre furnizori", declara Stavarache pe 16 iulie 2009. In octombrie 2010, primarul pare a avea o cu totul alta opinie din moment ce a initiat un proiect de hotarâre vizând plata intretinerii pentru toti clientii CET, deci si pentru rau-platnici.

                PDL: "Vrem subventii la intretinere pentru toti bacauanii"

                Intr-o conferinta de presa organizata duminica dimineata, conducerea PDL Bacau a cerut sefilor municipalitatii sa plateasca intretinerea pentru toti bacauanii care au probleme financiare, nu doar pentru cei care sunt clienti ai sistemului public de termoficare. "Nu e vina pensionarului care si-a pus centrala de apartament ca e acum discriminat de Primarie. El a renuntat pentru ca serviciile oferite de CET erau proaste. CET-ul nu e nici arma electorala, nici vaca de muls", a declarat senatorul Gabriel Berca, presedintele PDL Bacau. El a anuntat ca alesii locali ai PDL vor initia un proiect de hotarâre vizând plata intretinerii pentru toti bacauanii care se confrunta cu dificultati de ordin material. In cazul in care proiectul de hotarâre nu va fi acceptat de catre conducerea municipalitatii, PDL isi va retrage alesii din Consiliul Local.

                CET, scos din faliment pe banii contribuabililor

                In ultimii 6 ani, societatea de termoficare s-a remarcat prin pierderile de sute de miliarde pe care le-a inregistrat si le inregistreaza. CET a incheiat anul 2009 cu pierderi de peste 160 de miliarde lei vechi. In 2008, aceeasi societate incheia anul cu o gaura de 380 de miliarde lei vechi. De asemenea, CET s-a remarcat drept un rau-platnic de prima mâna in relatia cu furnizorii. Datoria fata de E.ON Gaz se ridica, in iunie 2010, la 100 de miliarde lei vechi. Fata de Compania de Apa Bacau, CET-ul inregistreaza o datorie de peste 16 miliarde lei vechi, in timp ce fata de furnizorul de carbune SNLO, societatea de termoficare bacauana are o restanta de peste 58 de miliarde lei vechi plus penalitati pentru intârzierea la plata de 2,3 miliarde. Daca finantele CET Bacau sunt in plop, clientela politica a municipalitatii prospera in relatia cu societatea de termoficare.

                Scripat vrea emisiune cu Stavarache pe tema pomenii

                Pe fondul dezbaterii iscate vizavi de mita electorala incuviintata de edili, prefectul Constantin Scripat a solicitat postului de casa al PNL – 1 TV – participarea la o emisiune impreuna cu primarul Stavarache. „Chiar vineri am facut o solicitare telefonica in acest sens postului. Am zis sa faca emisiunea când vor, la orice ora, in orice zi. Sunt aspecte privitoare la aceste ajutoare pe care eu vreau sa le clarific fata in fata cu primarul Stavarache. Sa vedem daca va accepta”, a declarat prefectul.
                Lucian Bogdanel
                Doina Mincu

                „Nu mai fac politica de 6 ani. Stavarache sa nu se mai agate de numele Sechelariu”

                  Dumitru Sechelariu, fostul primar al Bacaului, s-a aratat stupefiat de modul in care numele ii este folosit in afacerea subventiilor pentru caldura promise de actualii edili. Omul de afaceri a afirmat ca nu mai face politica de 6 ani de zile si ca nimeni nu l-a intrebat ce parere are despre situatia creata la nivelul CET Bacau in ultimii ani.
                  Fostul primar al Bacaului a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca nu-si poate explica modul in care numele sau a fost târât in rafuiala politica dintre Romeo Stavarache si Gabriel Berca, fosti colegi in PNL. Omul de afaceri a apreciat ca actualul primar al Bacaului „se agata cu disperare de numele Sechelariu in incercarea de a-i manipula din nou pe bacauani”.
                  „Nu mai fac politica de 6 ani de zile. La timpul meu am facut administratie, mai putin politica. Nu stiu de unde si pâna unde am ajuns sa fiu asociat cu problema subventiilor pentru caldura. Nimeni nu m-a intrebat ce parere am despre acest subiect, dar vad ca cei de la oficiosul primarului isi fac datoria si se agata iar de Sechelariu. Inteleg ca e o rafuiala intre doi fosti colegi de la PNL. Politicienii sunt adevaratii actori si nu Sechelariu”, a declarat fostul primar al Bacaului. Omul de afaceri i-a recomandat lui Stavarache sa-si „vada de ograda lui” si „sa nu se mai agate de numele Sechelariu”. „El nu stie cum sa se mai agate de mine, poate, poate ii mai manipuleaza inca odata pe bacauani. Orice s-ar intâmpla el vorbeste numai de Sechelariu. Sa-si vada de ograda lui”, a mai spus acesta.
                  Sechelariu a incheiat lansând o invitatie catre politicienii liberali pentru a participa la emisiunile gazduite de televiziunea Trustului Media Desteptarea. „La Trust e liber sa vina orice politician atât timp cât are ceva de spus. Cristi Cojocaru, care e consilier local PNL, vine la emisiuni pentru ca are ceva de spus, de exemplu”, a conchis fostul primar al Bacaului.
                  Lucian Bogdanel

                  Zeci de sindicalisti au pichetat sediul PD-L

                    Câteva zeci de sindicalisti apartinând celor mai importante confederatii, dar si membri ai sindicatului politistilor, au pichetat sediul organizatiei judetene a Partidului Democrat Liberal.Acestia s-au aratat nemultumiti de masurile luate de Guvern in ultimele saptamâni si au cerut inlocuirea din functie a premierului Emil Boc.
                    Marian Pavel, liderul sindicatului politistilor din Bacau, a promis ca oamenii legii din judet vor participa la mitingul ce va fi organizat la sfârsitul acestei luni la Bucuresti. El a reiterat principala nemultumire a politistilor, precizând ca a iesit in strada din cauza taierilor salariale operate de guvernanti.
                    “Cea mai mare nemultumire e legata de reducerile salariale. Va dati seama ca nu se poate trai cu minus 25, 30, 40 la suta. Nu avem disponibilitate la dialog din partea celor din PD-L, dar mai asteptam”, a declarat liderul sindicatului politistilor.
                    Gheorghe Huluta, seful CNSLR Fratia, a cerut schimbarea din functie a premierului Emil Boc, motivând ca acesta a scapat tara de sub control si nu mai poate gestiona problemele cu care se confrunta românii.
                    “Ne dorim ca parlamentarii PD-L de Bacau sa sustinta motiunea de cenzura care va fi depusa de partidele din Opozitie. Noi, cei din sindicate, nu mai avem decât o singura revendicare: demisia lui Boc”, a spus Huluta. Sindicalistii au promis ca vor continua actiunile de protest si se vor muta in capitala unde, pe 25 octombrie, sunt anuntate manifestari sindicale de amploare.
                    Lucian Bogdanel

                    Apartamentul unei pensionare, azil de noapte pentru boschetari

                      Locatarii din blocul 57 de pe strada Alecu Russo pot rasufla (sau respira) in sfârsit usurati dupa ce au suportat ani de zile chinul de a fi vecini cu Maria C., o femeie de 74 de ani. Aceasta traieste intr-un apartament care a fost, pâna ieri, un focar de infectie. Imobilizata la pat, batrâna si-a transformat locuinta intr-un azil de noapte pentru boschetari si resedinta permanenta pentru gândaci si alte lighioane. La cererea vecinilor si in urma sesizarilor facute de asociatia de proprietari, “am actionat impreuna cu lucratorii de la Directia de Servicii Publice si cu cei din cadrul SPAS Bacau in acest apartament, ne-a declarat Florin Podoleanu, purtator de cuvânt al Politiei Primariei. Acest lucru a fost posibil dupa ce timp de trei saptamâni au fost purtate discutii cu Maria C. pentru a permite accesul in locuinta, in vederea igienizarii acesteia.” Locuinta era mizerabila si invadata de colonii de gândaci. Autoritatile au gasit in apartament si patru oameni ai strazii, pe care batrâna ii gazduia. Acestia au declarat ca o rasplatesc pentru adapost cu bani si alimente. Femeia nu ar avea nevoie de asa ceva, deoarece are o pensie de 1500 de lei. De altfel, de-a lungul timpului, ea a refuzat ofertele de ajutor din partea SPAS. Femeia nu a vrut sa declare daca are rude, dar vecinii stiu ca fiul ei locuieste in Italia, iar in tara ar avea legaturi la Satu Mare. In imobil se va face dezinsectie, iar vecinilor li s-a cerut sa nu mai permita accesul boschetarilor in scara blocului.
                      Doina Mincu

                      „Directorii din CET, primarul si viceprimarii sa dea un exemplu bacauanilor si sa renunte primii la centrale”

                        Tevatura iscata pe marginea pomenii promise bacauanilor de Primarie continua. Pe 12 octombrie, edilii au promovat o hotarâre vizând plata integrala a facturii la caldura pentru toate familiile care dispun de un venit net mai mic de 13 milioane lei vechi pe membru si sunt bransate la sistemul public de termoficare. Controversata masura impusa de sefii municipalitatii ii lasa cu buza umflata pe mii de bacauani al caror venit se incadra in limita de 13 milioane dar care au facut eforturi financiare sustinute pentru a-si monta centrale de apartament. In ultimii ani, sistemul public de termoficare si-a injumatatit numarul de clienti, astfel incât in acest moment CET Bacau este in pragul falimentului.
                        Bugetul pus la bataie de Primarie pentru pomana votata pe 12 octombrie se ridica la peste 350 de miliarde lei vechi  (250 de miliarde facturi + 100 de miliarde penalitati), in conditiile in care CET a incheiat anul 2009 cu pierderi de 165 de miliarde lei vechi. Practic, primarul si majoritatea liberala din Consiliul Local au ajuns in situatia de a cumpara simpatie electorala pe banii bacauanilor care au renuntat la serviciile execrabile oferite de societatea de termoficare. Senatorul Gabriel Berca, presedintele PD-L Bacau si unul dintre principalii vizati ai unui articol defaimator si calomnios aparut in paginile oficiosului lui Stavarache – Ziarul de Bacau –, a declarat ca masura aprobata de alesii locali este „nerealizabila”. Berca a apreciat ca Primaria nu are capacitatea de a oferi o subventionare de asemenea dimensiuni si ca decizia edililor este disperata. „As fi preferat ca in ultimii ani sa existe o reorganizare la CET care sa duca la imbunatatirea serviciilor oferite bacauanilor si nu doar minciuni aruncate cu nonsalanta pe piata. Eu am parasit PNL din cauza minciunilor de acest fel. Este o masura disperata. Rau-platnicii sunt incurajati sa nu plateasca ceea ce consuma. Unde exista adevarate probleme sociale subventiile la caldura se pot da in baza hotarârilor de Guvern. La Bacau se arunca cu iluzii pe piata in speranta ca mai merge inca odata”, a declarat Berca.
                        El a mai spus ca rezolvarea problemelor reale cu care se confrunta bacauanii se va realiza abia dupa indepartarea lui Stavarache din functia de primar. „Doua mandate de minciuna sunt suficiente”, a comentat pedelistul. Berca a mai declarat, facând aluzie la hotarârile aprobate pe 12 octombrie in CL, ca „legalitatea se respecta, nu se negociaza” si ca-i asteapta pe mai marii din Primarie sa ofere un exemplu bacauanilor si sa renunte la centralele de apartament. „Puterea exemplului inca mai functioneaza si ii astept pe directorii din CET, in frunte cu Stanila – cumnatul lui Stavarache, pe primar si pe viceprimari sa ne ofere un exemplu de buna practica si sa renunte primii la centrale. Sa se branseze inapoi la sistem daca tot au impartit Bacaul in oameni care sunt sau nu bransati la CET”, a cerut senatorul, care a mai tinut sa precizeze ca „Prefectura este condusa de Constantin Scripat, nu de Dumitru Sechelariu”.

                        Lucian Bogdanel

                        ULTIMELE ȘTIRI