Acasă Blog Pagina 5250

Casa de Pensii a fost data in judecata

    Pensionarii "speciali" nu se lasa

    Mai multe grupuri de pensionari care au avut pensie de serviciu au contestat in instanta recalcularea acesteia. Ei au dat in judecata Casa Judeteana de Pensii Bacau. Instante din alte parti din tara au dat un verdict favorabil in asemenea spete. Sentinta nu se aplica pentru pensionarii in cauza din judetul Bacau.

    Mai multi pensionari cu pensii de serviciu, carora le-au fost reduse considerabil veniturile ca urmare a recalcularii lor, au dat in judecata Casa Judeteana de Pensii (CJP) Bacau pentru aceasta. Au actionat-o in instanta grefieri, piloti din aviatia civila, fosti angajati ai Curtii de Conturi, acum pensionari, carora pensia le-a fost restabilita dupa formula de calcul prevazuta de Legea 19/2000 privind sistemul public si pierd astfel o gramada de bani. "Sunt contestatii depuse in instanta de catre grupuri de pensionari, si nu individual, ne-a spus Liviu Cretu, directorul executiv al CJP Bacau. Au facut actiune in comun impotriva Casei Judetene de Pensii. Am primit deja citatie, dar noi nu avem calitate procesuala. Ei fac o actiune preliminara, pentru ca apoi sa se indrepte, probabil, impotriva Ministerului Muncii si a Guvernului." Actiunea este la inceput, astfel ca nu s-a dat nicio sentinta judecatoreasca, pâna in prezent. In tara, insa, asemenea contestatii au fost solutionate intr-o prima faza. Magistratii sectiei de contencios administrativ a Curtii de Apel Bucuresti a admis la sfârsitul saptamânii trecute cererea Asociatiei pensionarilor din serviciul auxiliar din instante si parchete de supendare a aplicarii HG 737/2010 care prevede recalcularea pensiilor personalului auxiliar din justitie. O sentinta similara a dat si Curtea de Apel Cluj care a suspendat recalcularea pensiilor politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul penitenciar. Decizia Curtii de Apel Bucuresti este executorie si se aplica pâna la judecarea pe fond a cererii asociatiei amintite, de anulare a HG 737/2010.

    In continuare, pensii mult mai mici

    Juristi cu nume sonore afirma ca aplicarea acestei decizii ar trebui sa se extinda in toata tara. Conducerea Casei de Pensii sustine, insa, ca sentinta este valabila numai pentru grupul care a obtinut-o. "Toti cei care aveau pensii de serviciu vor primi in continuare suma rezultata in urma recalcularii, in functie de contributia pe care au avut-o la bugetul asigurarilor sociale", a mai spus directorul executiv al CJP Bacau. Din septembrie, pensionarii care au facut parte din personalul auxiliar din justitie, din rândul parlamentarilor, al personalului navigant din aviatia civila, precum si fostii angajati ai Curtii de Conturi primesc o pensie de 1.500-2.000 lei in loc de 4.700-6.000 lei sau de 1.150-1.200 lei fata de 2.000-3.000 lei. Dar sunt si cazuri in care pierderea este de 15.800 lei sau 5.100 lei. Titularii au avut o pensie de serviciu de 17.000 lei sau 6.000 lei, dar in urma recalcularii in raport de contributie a rezultat o suma de 1.200, respectiv 900 lei. De recalculare si diminuarea pensiei nu vor scapa, insa, nici alte categorii de pensionari. Este vorba despre pensionarii militari, politisti si functionari publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor. Pentru ca sunt foarte multi, recalcularea se va finaliza la 31 decembrie si va fi facuta de casele de pensii in evidenta carora se afla fiecare categorie de pensionari amintita.
    Elena Tintaru

    Noul cimitir al Bacaului, „combinatie” de 45 miliarde

    Mortii cu mortii, viii cu viii –

    Sarata II – noul cimitir al Bacaului – va costa peste 45 de miliarde. Lucrarile de amenajare urmeaza sa inceapa saptamâna viitoare, contractul de executie fiind adjudecat de o societate cu "lipici" la banul public: Conextrust. Conducerea firmei sustine ca, in pofida numeroaselor contracte pe care le are in derulare cu institutii si autoritati publice, statul are datorii neachitate in suma de aproximativ 200 de miliarde lei vechi pentru mai multe lucrari ramase neplatite desi finalizate. La licitatie au mai participat alte 10 firme, insa nu toate ofertele au fost eligibile.

    Conform anuntului de atribuire nr. 92976 din 12 octombrie, valoarea contractului privind amenajarea noului cimitir al Bacaului se ridica la 4,58 milioane RON (peste 45 de miliarde lei vechi). La licitatie au participat, intr-o prima faza, 11 firme, insa 3 dintre acestea au fost descalificate, oferta care s-a impus fiind – potrivit viceprimarului Dragos Luchian – cea mai mica. "S-a câstigat cu suma cea mai mica. Nu stiu cuantumul exact, dar fata de ultimul clasat oferta câstigatoare era la jumatate", a declarat Luchian.
    Câstigatorul licitatiei este o firma cu lipici la contractele publice: Conextrust. Potrivit administratorului Viorel Rusu lucrarea poate fi realizata in maxim 6 luni, insa banii vor fi platiti de municipalitate esalonat, pe 36 de luni (3 ani). "Este o lucrare de maxim 5 – 6 luni. Cred ca intr-o saptamâna ar trebui sa inceapa lucrarile. Banii sunt programati pe 3 ani, dar cred ca o sa predam cimitirul anul viitor", a afirmat Rusu.

    Contracte de zeci de miliarde in ultimii doi ani

    In ultimii doi ani, Conextrust s-a procopsit cu mai multe contracte publice. Printre cele mai importante se numara alimentarea cu apa a comunei Racaciuni (2,6 milioane RON), construirea retelei de canalizare a comunei Saucesti (8,54 milioane RON), construirea noului sediu al Agentiei pentru Protectia Mediului (5,87 milioane RON), construirea Scolii din Ardeoani (5,72 milioane RON). Aceeasi firma mai opereaza lucrari pentru Directia Judeteana de Sport sau Primaria Bacau – strapungerea rutiera de lânga BCR. De asemenea, tot Conextrust a prins lucrari si la noua groapa de gunoi a Bacaului, ocupându-se de constructia pavilionului administrativ al depozitului ecologic, precum si a caii de acces. Viorel Rusu afirma ca in pofida relatiei banoase pe care o are cu institutiile publice, statul are sa-i dea aproximativ 200 de miliarde lei vechi pentru lucrari executate, dar neplatite. "La Racaciuni am terminat lucrarea, dar n-am incasat niciun leu. La Margineni am construit noua primarie, dar mai avem de incasat 14 miliarde. Avem de incasat peste 200 de miliarde de la statul român. Oricum, vrem sa iesim din relatia cu statul si sa avem propriile noastre proiecte", a dezvaluit afaceristul. El a mai spus ca societatea sa are succes pentru ca a "prevazut in 2008 criza care va urma" si si-a limitat cheltuielile, iar profitul realizat a fost reinvestit.

    Angajati recrutati din Primarie

    Societatile detinute de Rusu, Conextrust si Rustrans, si-au recrutat in ultimii ani angajati din Primaria Bacau. La Conextrust, de pilda, director general este Adrian Dospinescu, fost sef la Directia Tehnic-Achizitii din cadrul municipalitatii. Pe lânga Dospinescu, la Rustrans, in pozitia de director al departamentului logistic a fost recrutat fostul sef al Administratiei Pietelor, Constantin Curcudel. Pensionar militar, Curcudel a renuntat la munca in Primarie, alegând pensia, dar si un job in privat.

    Criza si la locurile de veci

    Criza economica fara precedent cu care se confrunta Bacaul, ale carui principale afaceri s-au contractat intr-un singur an cu 500 de milioane de euro (20 la suta), se reflecta si in afacerile cu… cimitire. Inca din 2009, concesionarul cimitirelor din Bacau – SC Luvis SRL – atragea atentia ca municipiul va ramâne in scurt timp fara locuri de veci pentru ca cimitirele sunt saturate. In octombrie 2009, Primaria a decis sa realizeze un nou cimitir, pe un amplasament situat in vecinatatea comunei Sarata. Sarata II va avea 9,7 hectare si o "capacitate" de peste 13 mii de morminte. Initial, hotarârea aprobata de consilierii locali prevedea un termen de executie de 12 luni. Acesta a fost insa modificat la 3 ani, probabil tot din ratiuni economice, municipalitatea neavând fonduri suficiente pentru a deconta integral lucrarea dupa un an.
    Lucian Bogdanel

    Corn fara lapte in scolile din Oncesti

      Consiliul Judetean nu a muls vaca!

      Laptele care se distribuie prin programul national „Corn si lapte” nu a mai ajuns de mult timp in unitatile de invatamânt din comuna Oncesti. Atât elevii Scolii cu Clasele I-VIII din Oncesti, cât si cei ai Scolii cu Clasele I-IV Barboasa spun ca nu au vazut iaurt sau lapte in octombrie, lucru confirmat si de cadrele didactice.

      Abia am pasit in curtea Scolii cu Clasele I-VIII din Oncesti ca am si aflat “vestea”: laptele care se distribuie prin programul national “Corn si lapte” nu a mai ajuns de mult timp in unitatile de invatamânt din comuna. “Nu am primit lapte de trei saptamâni”, spune Cosmin Panaite, elev in clasa a VII-a. “Cica nu a venit”, adauga Marian Ilisei, clasa a VIII-a. E recreatia in care elevii iau micul dejun. Copiii musca din corn si asteapta un raspuns! Cadrele didactice confirma “reclamatia” si spun ca in fiecare dimineata, la prima ora, asta e intrebarea pe care o aud: “Doamna, a venit laptele?” Sunt interesati de micul dejun mai ales prescolarii, dar si elevii de gimnaziu isi cer drepturile. “Vin si cei mari, de la clasa a VIII-a, si ma intreaba: «Doamna, nu ati muls vaca azi?»”, povesteste inv. Rodica Marmureanu, care se ocupa de distribuirea produselor. “Este a III-a saptamâna in care nu primim acest produs”, confirma si prof. Lacramioara Prosie, directoarea Scolii Oncesti. Nici elevii Scolii I-IV Barboasa nu au vazut iaurt sau lapte in octombrie. Institutia care raspunde de derularea programului este Consiliul Judetean (CJ) Bacau. “Noi nu am primit nicio sesizare pâna acum, dar vom verifica situatia, a declarat Catalin Dociu, manager public al CJ. Vom discuta cu firma, ca sa vedem ce s-a intâmplat. Daca nu isi respecta obligatiile va fi penalizata si, in final, se poate ajunge la rezilierea contractului. E o masura extrema, pe care nu ne-o dorim. Noi tinem la acest program si ne-am propus sa asiguram derularea lui in conditii bune.” Managerul public sustine ca CJ Bacau va organiza o echipa speciala si va incepe controale in scoli, prin sondaj, dar in asa fel incât sa acopere tot judetul.

      Fara vina: producatorul nu a stiut nimic!

      Catalin Dociu crede ca e posibil ca firma de lactate sa fi incheiat contract, pentru partea de transport, cu o societate specializata care, insa, nu se achita de sarcini. Nu e problema CJ Bacau, a scolii sau a copiilor cum se organizeaza producatorul. A participat la licitatie deoarece a vrut sa-si vânda produsele, nu e vorba de o actiune caritabila. CJ Bacau are alta sarcina decât aceea de a plânge pe umarul fabricii de lactate: sa verifice daca produsele ajung in scoli in mod regulat, conform contractului. Raluca Balota, reprezentantul firmei producatoare, arata ca abia joi a aflat de aceasta intârziere: “Laptele scolar produs de Albalact este livrat in scolile din Bacau de un distribuitor local care asigura intreaga logistica necesara prin contract, declara Raluca Balota. Compania Albalact a aflat abia astazi de la CJ ca la o scoala din judetul Bacau nu a ajuns laptele scolar de ceva vreme.” Ca si cum altii au sarcina de a monitoriza si asigura bune aproviozionare, nu cel care primeste banii. N-ar fi exclus ca, pâna la urma, sa fie declarati vinovati copiii. Reprezentantul Albalact sustine ca firma va face propria investigatie privind intârzierea: “Distribuitorul sustine ca situatia dureaza de câteva zile, Consiliul Judetean sustine ca situatia dureaza de câteva saptamâni. Din pacate, pâna astazi, nici scoala, nici CJ Bacau nu ne-au sesizat problema ca sa putem lua masuri imediate. Intreaga cantitate de lapte restanta va fi furnizata incepând de astazi, iar compania Albalact va face verificari mai departe ca sa afle ce anume a cauzat aceasta situatie”. Foarte bine, arata managerul CJ, “dar noi nu avem contract cu distribuitorul, noi avem contract cu ei si pe ei ii sanctionam.”
      Silvia Patrascanu

      Disperare in randul angajatilor de la Finante

        O noua zi de proteste, aceiasi actori

        Nemultumire si revolta. Acestea erau sentimentele care ii incercau pe toti finantistii bacauani. Inca de la primele ore ale diminetii acestia au oprit lucrul si s-au adunat in holurile institutiilor. Salariile mult prea mici pentru a duce un trai decent si taierea sporurilor sunt principalele lor nemultumiri. Protestul a fost declansat initial ca forma de sprijin pentru cei din Ministerul de resort.

        Angajatii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si ai Directiei Generale a Finantelor Publice Bacau au oprit din nou lucrul. Salariatii protesteaza pentru ca nu si-au primit sporurile salariale.

        Amenintati cu pistolul

        Ei reclama ca dupa eliminarea acestora veniturile lor au scazut dramatic. Si asta dupa ce la inceputul lunii iulie salariile de baza le-au fost reduse cu 25 de procente. Ei sunt nemultumiti si de faptul ca nu pot practica nicio alta meserie, pentru ca legea nu le permite. Mai mult decât atât, sunt si situatii in care sunt amenintati. “Eu lucrez la inspectie fiscala. Este vorba nu numai de umilirea cât si de intimidarea noastra in teren de catre cei care fac greseli. Ne ameninta sa avem grija pe unde calcam la trecerea de pietoni sau isi arata pistolul ascuns sub haina”, ne-a declarat Maria Lungu. Situatia in care se afla cei mai multi dintre ei este mai mult decât dificila. Ratele la banca devin din ce in ce mai amenintatoare, copiii trebuie trimisi la scoala, iar facturile achitate. “Ar trebui sa-i pacalim si noi ca muncim asa cum ne pacalesc si ei cu banii. Cum sa faci fata tuturor problemelor cu un salariu de 400 de lei. Mie imi ia banca tot! Suntem in pragul disperarii. Stimulente nesimtite? Care stimulente? Poate la ei, nu la noi!”, a spus plina de revolta Mirabela Lamasanu.

        “Nu suntem pomanagii!”

        Protestatarii nu cer nimic altceva decât plata sporurilor si a stimulentelor care constituiau o componenta a venitului lunar. Finantistii au scandat “Nu suntem pomanagii!”, “Vrem salarii decente!” si “Vrem banii munciti!”. Dupa spusele lor, nu au mai primit aceste stimulente de doua luni. Protestul de astazi (n.r. – ieri) este urmare a esecului inregistrat la negocierile din data de 13 octombrie. “Daca incalcam legea, suntem pedepsiti. Daca respectam legea, suntem amenintati. Cum si ce sa faci intr-o astfel de situatie? Si credeti ca se merita pentru un salariu de 400 de lei? Cum sa mai fii drept si vertical?”, a mai spus Maria Lungu. Finantistii s-au trezit peste noapte cu salarii de câteva sute de lei in loc de o mie si ceva. Spre exemplu, un inspector principal avea in luna aprilie un salariu de aproximativ 900 de lei. Primea insa stimulente care ii ridicau venitul lunar la aproximativ 1.400- 1.500 de lei. In luna august, acelasi angajat a avut salariul de baza diminuat cu 25%. Cum nu a mai primit nici stimulente, venitul total al inspectorului principal s-a transformat intr-unul de mizerie.

        Comisar de Garda Financiara cu salariu de 511 lei

        “Vi se pare normal ca un comisar de Garda Financiara sa aiba un salariu de 511 lei? Asta este rasplata pentru combaterea evaziunii fiscale. Numai la un dosar la care am lucrat eu s-a constatat un prejudiciu de 135 miliarde de lei vechi. Cum ma descurc? Ma tine mama. Eu am o rata de 500 de lei. Imi mai ramân 11 lei. Ce credeti ca as putea face cu ei?”, ne-a spus cu vocea tremurânda Elena Daciana Diaconu. Finantistii sunt hotarâti sa protesteze atât timp cât este nevoie pentru ca situatia lor sa se imbunatateasca.
        Alexandra Zaharia

        Unda de soc a revoltei a ajuns si la Buhusi

        Ieri, toti salariatii Directiei Finantelor Publice Buhusi au fost în greva spontana. Spontaneitatea îi cucerise pe unii dintre ei cu o zi înainte, ieri devenind una generala. Salariatii au închis usa la intrare în institutie, lucrul cu publicul fiind întrerupt. Un afis asezat la intrare anunta fara echivoc starea de spirit a finantistilor. Unii dintre acestia ne-au spus ca asteapta „continuarea dialogului cu toti salariatii din Finante”, dar si faptul ca nu vor înceta protestul „decât daca dialogul va fi urmat de rezultate pozitive”. Cei care încercau sa rezolve diferite probleme la aceasta institutie nu au parut a fi afectati, desi graba unora era mare. Cei mai multi au privit cu un gen de simpatie… solidara protestul finantistilor buhuseni. Ec. Maria Popu, director executiv al Primariei buhusene, ne-a spus: „Ne afecteaza acest protest spontan, pentru ca nu putem depune numerarul, nu avem de la cine solicita diferite lamuriri, nu putem prezenta diferite situatii operative, urgente. În acelasi timp, suntem solidari cu acest protest”. Un salariat al Directiei Finantelor Publice Buhusi ne-a întrebat: „Va imaginati ce haos ar putea fi în tara dupa numai trei zile de greva generala declarata, chiar si spontan, de colegii nostri?” (I.F.)

        Le-a ajuns cutitul la os

        Un numar de 69 angajati ai Administratiei Finantelor Publice din Onesti au declansat un protest spontan in cursul zilei de miercuri, 13 octombrie, acest protest continuând pe termen nelimitat, dupa cum au anuntat finantistii onesteni. Liderul Sindicatului de la Administratia Financiara Onesti, Pavel Hriban, ne-a declarat ca ”noi revendicam sa avem câstiguri decente, sa ni se plateasca stimulentele (ce nu au mai fost achitate de doua luni). Dupa diminuarea cu 25 la suta a veniturilor, a crescut presiunea facuta de banci asupra salariatilor de la Administratia Finantelor Publice, ei neputând sa mai restituie creditele. De asemenea, solicitam ca si cheltuielile adiacente sustinute de salariati sa fie decontate de institutie”. Salariatii onesteni ce continua protestul spontan urmaresc cu interes evenimentele de la Ministerul Finantelor de la Bucuresti si au dezaprobat faptul ca autoritatile centrale considera ilegal protestul salariatilor din administratiile financiare. Finantistii onesteni spun ca “ne-a ajuns «cutitul la os» si nu mai putem suporta”. (I.M.)

        “Protestul este unul spontan. Sindicatul nu a fost implicat in niciun fel. Sunt 100% revendicari sociale. Oamenii isi cer drepturile, nu a fost nimic organizat. Au muncit si acum trebuie platiti. Noi suntem cei care colectam banii si tot noi avem cele mai mici salarii din sistemul bugetar. Uneori ne mai si intârzie. Luni, 18 octombrie, la Bucuresti, va avea loc sedinta Consiliului National al Sindicatelor din Finante. Atunci se va stabili calendarul protestelor si eventual greva generala.”
        Iulian Cerbu, presedintele Sindicatului “SED LEX”, Filiala Bacau

        „Promovabilitatea trebuie inteleasa ca plusvaloare”

        interviu cu prof. dr. Cristian Catalin Cuciac, inspector general adjunct al Inspectoratului Scolar Judetean Bacau

        – M-am uitat pe CV-ul profesorului Cristian Cuciac, inainte de a veni pentru a sta de vorba. Este interesanta evolutia dvs. profesionala. Nota de la Licenta a fost de 9,30. Ce se intâmpla daca ar fi fost 10?
        – Daca era zece? Nu se intâmpla nimic deosebit, cu toate ca am avut, si cu aceasta nota, solicitare pentru a ramâne in invatamântul universitar. Am refuzat, din cauza unor probleme personale, insa ceea ce am inceput ca student, sa lucrez in cercetare, in domeniul chimiei organice, eram decis sa continui. Nu dupa mult timp de la terminarea facultatii, m-am inscris la doctorat.
        – Dupa opt ani, doctoratul era pe masa. Teza prezentata mi-a stârnit curiozitatea si am sa-mi permit sa transcriu titlul: “Reactivitatea 4,4’ – dipiridiliu-ilidelor”. Va rog sa traduceti pentru profani.
        – Este vorba despre un domeniu foarte ingust al chimiei organice, a chimiei organice compusilor cu azot, un domeniu cercetat de profesoara Magda Petrovanu si prof. Ion Zugravescu, care este initiatorul scolii mondiale a ilidelor, fosti profesori ai Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Facultatea de Chimie, activitate continuata de indrumatorul meu de la lucrarea de doctorat, prof. Ioan Druta, iar eu, mai departe am preluat aceasta idee.

        Continuitate si stabilitate

        – De la Câmpullung Moldovenesc, de la Iasi, profesorul Cristian Catalin Cuciac a ales Colegiul Tehnic « Grigore Cobalcescu » dim Moinesti. Trebuie sa aiba un motiv aceasta alegere.
        – Sigur ca este un motiv si unul foarte fericit. La Iasi mi-am cunoscut sotia, ea fiind din Moinesti, eu m-am maritat cum s-ar spune si am considerat ca pot ajuta, pot sprijini comunitatea de aici cu ceea ce stiu eu sa fac mai bine: cercetare, sa predau chimia elevilor, apoi fiind minoritar romano-catolic, minoritar etnic german, numele meu este de origine poloneza, tata polonez, mama de origine austriaca, limba mea materna a fost cea germana, la Moinesti am fost bine primit de comunitatea romano-catolica, aveam ceva cunostinte muzicale, am fost cooptat in conducere, sunt dascal, organist si dirijor al corului de barbati de la biserica noastra.
        – Din 1994, ati facut de toate la Moinesti, profesor, profesor asociat, cercetare, metodist, sindicalist, membru in diferite comisii, ati publicat numeroase articole si lucrari in reviste de specialitate, redactor, tehnoredactor la doua reviste, sunteti specialist in IT, management, autor si coautor al mai multor volume, va pricepeti si la moda. Trebuia sa fiti ministru. Ce nu merge in invatamântul românesc?
        – Ministrul Invatamântului este tot profesor de chimie si presupunem ca activitatea sa este mult mai bogata decât a mea. Raspunsul la intrebare il gasim in lipsa de continuitate si coerenta. Avem nevoie de o reforma care sa ramâna valabila cel putin 10-15-20 de ani, asta ar presupune stabilitate, un mod de a gândi unitar, de a aplica noua Lege a Educatiei in practica pentru tot ce inseamna cadre didactice din sistem, elevi, parteneri sociali. As inisista pe continuitate, chiar daca se schimba ministri, guverne. Cât priveste munca mea, invatarea este continua, ceea ce stii astazi, mâine poate fi depasit. Este valabil atât pentru dascali cât si pentru elevi.

        Viitorul este al democratiei in scoli

        – Sunteti inspector general adjunct de aproape doua luni. Care a fost prima masura, prima propunere pe care ati inaintat-o Consiliului de Administratie?
        – In aceasta luna de foc, ca a fost o luna de foc, vorbind si cu ceilalti colegi, unii cu mai multa vechime in inspectorat, am cautat sa centralizam foarte detaliat, tot ceea ce inseamna baza de date a tuturor scolilor, liceelor, gradinitilor, plecând de la resursa umana, resursa materiala, inclusiv propuneri, proiecte pentru imbunatatiri, spatii, microbuze, navete, investitii. A fost o munca extraordinara, dar acum stim exact cum stam, care este situatia reala din fiecare unitate scolara. Suntem hotarâti, prin actiunile noastre sa punem pe primul plan interesele elevilor, ale copiilor, de multe ori, multi ani, ignorati. Si stiu ce spun, când fac aceasta afirmatie.
        – Aminteati de faptul ca inspectoratul are o noua conducere, toti sunteti la primul mandat, tineri, noi sunt si multi inspectori. Este o echipa sau doar o noua conducere? – In momentul de fata nu numai ca suntem o echipa, suntem un tot unitar. Tot ceea ce inseamna decizii se discuta, se analizeaza si apoi se hotaraste. Efectiv suntem o echipa si in aceasta luna s-a sudat si mergem mai departe. Daca am venit aici, vrem sa facem treaba, vrem sa construim, fiecare avem idei, propuneri, avem o anumita experienta, insa mai multi gândesc mai bine decât unul singur.
        – Vorbinti-mi putin despre relatia dintre profesor si elev. Sunt in discutie, dar si in practica cele doua metode: democratica si autoritara.
        – Obligatoriu, viitorul este cel al modului democratic. Profesorul trebuie sa fie foarte apropiat de elev, de familia lui, de problemele lui. Modelul autoritar a fost, poate, util intr-o anumita perioada, insa el trebuie sa dispara din aceasta relatie pe care o discutam. Aceasta abordare, aceasta relatie trebuie sa aiba o coordonata echilibrata. Fiecare parte din aceasta ecuatie trebuie sa adopte o pozitie echilibrata, lumea nu este facuta, privita numai in alb si negru. Democratia presupune cel putin doi parteneri.

        Mentoratul este o noutate absoluta

        – Aminteati la inceputul discutiei noastre despre o noutate: mentoratul. Despre ce este vorba?
        – Este o noutate. Fiecare profesor care termina o facultate este monitorizat de catre un profesor mentor, aceasta monitorizare ii da dreptul sa se inscrie apoi la examenul de definitivat, sa ramâna in continuare in sistemul de invatamânt. Pentru un cadru didactic debutant, aceasta monitorizare, acest mentorat este necesar. De anul acesta, avem in inspectorat un inspector care se ocupa de mentorat. La nivelul judetului Bacau, mentoratul a fost aplicat printr-un program pentru invatamântul rural, iar acum se generalizeaza la nivelul intregii tari. Este un fel de stagiatura, cum se practica la medici.
        – Sunt multe catedre neacoperite cu dascali de specialitate, mai ales la sate. Stim problemele, le contabilizam, dar de ce, de exemplu, comunitatea nu ar putea interveni. Nu am profesor de matematica, de chimie, de ce nu poate comunitatea, scoala, biserica, mediul de afaceri sa ajute tinerii din comuna sa mearga la o facultate, iar la absolvire sa vina in sat, in comuna?
        – Este o idee interesanta, comunitatea ar putea sa aiba in vedere si un asemenea aspect, sa sustina tineri pentru a se scoli, ca apoi sa devina in comunitate, pe baza unui contract cu comunitatea. Ar fi un câstig enorm, cadrele didactice ar fi mult mai responsabile fata de comunitate, cum era cu multi ani in urma, invatatorul, profesorul erau localnici, erau si ei traitori ai acelor locuri. Ceva trebuie facut, nu putem doar sa contabilizam neajunsurile, avem datoria toti sa incercam, pentru binele copiilor, al dascalului.
        – Mai este promovabilitatea un criteriu de apreciere a activitatii profesorilor? Si daca da, de ce?
        – Promovabilitatea ramâne un criteriu de apreciere, dar trebuie sa intelegem promovabilitatea ca plusvaloare. Sa stii de unde pleci si unde vrei sa ajungi, care sunt costurile si ce ai câstigat. Pot ramâne elevi corigenti, nu toti elevii sunt perfecti, nu toti pot tine ritmul. Sa nu exageram insa cu acest criteriu. Sunt elevi de cinci-sase, sunt elevi de 9-10. Toti sunt in aceeasi clasa.

        Elevul este « vedeta » Legii Educatiei

        – Ce il mai leaga pe invatator, pe profesor de scoala acum, in conditiile in care salariile s-au diminuat, sporurile au fost taiate, este criza?
        – Un cadru didactic are ceva nativ, are in sânge aceasta meserie, daca nu le are este bine sa se apuce de altceva. Repet, in centrul scolii este elevul, pentru el facem asemenea eforturi, insa pe lânga bani este nevoie de dragoste, pasiune, de afinitate pentru munca de dascal. Ca sunt si altfel de dascali, se poate, insa sistemul are puterea de a face ordine, de a curata mediul de toxine.
        – Spuneti trei calitati esentiale pentru un dascal.
        – Seriozitatea, talentul, comunicarea si o buna pregatire profesionala.
        – Am vazut ca va pricepeti si la moda, ati publicat, impreuna cu sotia o carte despre moda.
        – Sotia lucreaza in invatamânt, profesor de discipline tehnice, in domeniul textilelor, la Colegiul Tehnic « Grigore Cobalcescu » din Moinesti. Fiind aproape de viata religioasa, de biserica noastra, tema sotiei pentru obtinerea gradului I a fost unica in tara si anume “Influentele vestimentatiei religioase in creatiile de moda ale designerilor contemporani”. Sunt multi creatori de moda contemporani care se inspira din motivele vestimentatiei religioase, la fel si in Franta sau Anglia. Lucrarea a fost foarte bine primita de comisie, fiind acum cautata de specialisti.

        Inspectoratul este partener, nu sperietoare

        – Copiii va mostenesc pasiunea, chimia, despre care am vorbit foarte putin in acest interviu.
        – Baiatul este in clasa a VIII-a, merge bine la scoala, a participat la competitii, concursuri la chimie, a luat si ia premii, ii place, face sport, este vicecampion la arte martiale, mosteneste gândirea logica a parintilor. Fetita este in clasa intâi, este foarte mândra, si noi la fel. Am observat ca are o predispozitie spre limbile straine si o vom ajuta, insa este prea mica pentru o evaluare completa, ca sa folosesc termenii din psihologie. Cât despre marea mea dragoste chimia, voi continua cercetarea, imi voi publica rezultatele si o sa mai vedem.
        – Inspectoratul Scolar va ramâne si in continuare acea sperietoare de care se tem profesorii, directorii, invatatorii?
        – Nu stiu sa fie perceput ca o sperietoare, poate in alte timpuri. Inspectoratul scolar este un partener, rolul lui se va diminua in timp si va creste rolul scolii, a comunitatii in organizare si desfasuarea procesului de invatare. Inspectorii scolari se duc in teren, si se vor duce mult mai des, insa nu doar pentru control, pentru inspectii, ci pentru consiliere. Asa vad eu rolul Inspectoratului Scolar in teritoriu: comunicare, consiliere, metodica, partener in slujba elevului. Mereu si mereu voi reveni la acest obiectiv, care ar trebui sa fie in centrul preocuparilor fiecarui dascal.
        – Am vorbit de copiii dumneavoastra. Ce le spuneti dimineata când pleaca la scoala?
        – Le spun ca fiecare zi e o zi frumoasa, sa o priveasca cu optimism, nicio alta zi nu este ca aceasta. Sa o traiasca frumos, ca timpul nu se mai intoarce, el curge mereu si doar noi putem face ca fiecare zi sa nu semene cu alta.

        Gheorghe Baltatescu

        Fotbal, Liga a III-a: Fara surprize

        FCM Bacau – CSM Pascani (vineri, ora 15.00, stadion "Municipal")

        Victorie

        FCM Bacau tinteste astazi cea de-a saptea victorie stagionala. Un succes care i-ar consolida pozitia de lidera a Seriei l din esalonul III. Adversara? CSM Pascani, una din surprizele placute ale acestui tur de campionat. O spun ultimele doua etape (victorii cu Rapid CSF Suceava si Petrotub Roman), o confirma clasamentul: un onorant loc 4.

        Revelatie

        Antrenorul FCM Bacau, Gheorghe Poenaru este avizat de ambitia echipei din Pascani. "Dupa mine, CSM Pascani este revelatia sezonului. A fost admisa in campionat pe ultima suta de metri si, bazându-se pe un amalgam intre jucatorii cu experienta si cei veniti de la Poli 2 Iasi, a ajuns in partea superioara a clasamentului", a punctat Poe.

        Incredere

        Tehnicianul bacauan a precizat ca trateaza jocul de azi cu toata atentia, dar ca este increzator in potentialul echipei sale. "Traversam o perioada buna, atât ca joc, cât si ca rezultate. Dovada este si victoria, pe cât de categorica, pe atât de importanta, in ultima etapa, cu 4-1, pe terenul lui Rapid Suceava", a subliniat Poenaru.

        Absente

        Contra Pascaniului, "galben-albastrii" se vad nevoiti sa renunte la Apostu, Taban si Luncanu (toti trei cu probleme medicale) si la portarul de rezerva Roca, suspendat dupa eliminarea de la Suceava. Bacauanii mizeaza in schimb pe cel mai tare atac din serie. Un atu seminficativ in conditiile in care Pascaniul prezinta penultima aparare a campionatului.

        Formatii

        FCM Bacau: Stamatin – Codreanu, Lozneanu, Ursu, Eudean – Menghia, Apostol, Intuneric, Dobos – Vraciu, Boghian.
        CSM Pascani: Luca – Ancuta, Olarita, Doroftei, D. Radu – Rsou, Azaharihoaiei, Melinte, Maftei – Stiubei, Râscu.
        Arbitri: Mihai Amoraritei – Gabriel Banu, Adrian Nita (toti din Prahova).
        Dan Sion

        Automobilism / Formula GP3: Noul sezon, la un nivel mai ridicat

        Editia 2011 a Formulei GP3 s-a lansat cu primele doua zile de teste oficiale, organizate pe celebrul circuit de Formula 1 de la Estoril (Portugalia). La startul acestor antrenamente s-au prezentat toate echipele, fiecare cu câte trei piloti, dupa cum admite regulamentul. In total: 30 de concurenti, din 21 de natiuni de pe toate continentele. Pentru majoritatea lor, intre care si Doru Sechelariu (care a efectuat testele cu aceeasi echipa cu care a rulat in sezonul recent incheiat, Tech1 Racing), pista de la Estoril a fost una necunoscuta. In conditiile in care au avut la dispozitie multe ore de pregatire, pilotii s-au acomodat insa repede cu circuitul, iar la sfârsitul celor doua zile s-a dovedit ca grila din noul sezon va fi extrem de competitiva, chiar peste nivelul valoric din campionatul 2010.
        Dupa prima zi, nu mai putin de 27 de piloti au fost despartiti de numai o secunda pe cei 4,4 km ai circuitului. Ieri, 18 concurenti s-au clasat de asemenea intr-o secunda. Dintre ei, o parte au deja experienta in GP3, in timp ce altii sunt nou veniti, dar cu rezultate foarte bune, câstigatori sau pe primele trei locuri ale diferitelor campionate de monopost din Europa (Formula 3 spaniola, italiana sau britanica, Formula Renault 2.0 sau Formula Renault britanica). Cu totii s-au dovedit foarte valorosi si vor fi adversari de top pentru Doru Sechelariu, care intentioneaza sa alerge in aceeasi formula si anul viitor, chiar daca nu neaparat cu aceeasi echipa.
        Evolutiile bacauanului pe parcursul acestor teste nu au fost entuziasmante. In prima zi, cel mai bun rezultat al lui Doru Sechelariu a fost locul al 16-lea, inregistrat in cursul diminetii, la cinci zecimi de liderul Nico Müller, elvetianul de la Jenzer Motorsport care a terminat campionatul 2010 pe pozitia a III-a in clasamentul general. Ieri, timpul de referinta inregistrat de pilotul bacauan a fost al 17-lea, la opt zecimi de primul clasat. Explicatia este ca, dupa spusele sefului de la Tech1 Racing, echipa nu a reusit sa seteze masinile in parametri optimi, scuzându-se pentru aceasta fata de piloti. Proba cea mai elocventa este Miki Monras, protagonist si câstigator al unei curse in GP3 2010, care a avut aceeasi timpi cu Doru Sechelariu, in cadrul aceleiasi echipe.
        De-acum inainte, pilotul bacauan isi va continua pregatirea fizica, fiind posibile si alte zile de teste. Pe de alta parte, se poarta discutii cu alte echipe in perspectiva anului viitor, in care Doru Sechelariu va alerga tot in GP3.
        Dan Alexandrescu, comentator Formula 1

        Handbal masculin / Liga Nationala: Care pe care

        Stiinta Municipal Dedeman – HCM Constanta (duminica, ora 11.00, Sala Sporturilor)

        La exterior, gheata a fost sparta cu prima victorie in deplasare din acest sezon. Dupa ce au luat o gura de oxigen impunându-se pe terenul nou-promovatei CSM Bucuresti, "studentii" lanseaza acum si un atac pe interior. Reveniti in fata propriilor suporteri cu un succes de moral, handbalistii bacauani se pregatesc sa lupte din nou de la egal la egal cu campioana ultimilor doi ani.

        Serie de gala

        Dupa ce la precedentul joc acasa au pierdut in fata vicecampioanei UCM Resita, elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan ridica armele impotriva reprezentantei României in Liga Campionilor. De altfel, HCM Constanta vine in Bacau chiar dupa doua meciuri sustinute in grupele CL. Duminica a jucat la Ciudad Real (unde a pierdut cu 28-34), iar aseara a intâlnit acasa Bosna Sarajevo, pe care a invins-o cu 26-25, trecându-si in cont primele puncte ale anului la nivel continental.

        Schimbare la fata

        HCM-ul are astfel elan dupa jocurile de Liga si mai ales dupa ce, inainte de aceste doua dispute internationale, l-a demis pe Cvetkovic, avansându-l in functia de principal pe Eden Hairi. "Au un lot numeros, nu se pune problema oboselii. Pe de alta parte, s-a vazut ca schimbarea antrenorului i-a descatusat psihic, la Ciudad Real au avut o evolutie imbunatatita. Din punct de vedere tactic si tehnic nu ai ce sa modifici in câteva zile, dar psihic se prezinta mai bine. In rest, valoarea este aceeasi, infruntam echipa campioana", considera antrenorul Stiintei, Gabriel Armanu.

        Formula completa

        "Studentii" au intors la rândul lor foaia dupa un inceput de sezon sub asteptari. Victoria de la Bucuresti, obtinuta in etapa precedenta, se vrea sa fie prima borna pe drumul redresarii. In formula completa, odata cu recuperarea golgheterului Marius Bondar, Stiinta Municipal Dedeman iese la lupta in traditia duelurilor anterioare cu HCM. "Este un joc deschis oricarui rezultat. Sper sa ne mobilizam la fel de bine ca in meciurile de pâna acum", a completat Gabriel Armanu, care in sezoanele precedente a condus Stiinta spre victorie in fata HCM-ului.

        Mereu pe plus

        Formatia de pe litoral n-a avut deloc succes in Bacau. Nou-promovata, echipa "studentilor" s-a impus cu 23-22 in sezonul 2007-2008, iar un an mai târziu a câstigat cu 27-25. In editia anterioara a fost egal: 30-30. Pe lânga palmaresul oficial, oaspetii mai au un motiv serios de revansa. La ultima vizita facuta la Sala Sporturilor, in urma cu exact doua luni, HCM Constanta a fost invinsa cu 24-28 de elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan, in finala Cupei Municipiului Bacau.

        Moment zero

        "La noi, dupa acel meci a intervenit o scadere de forma, o relaxare", a atentionat Gabriel Armanu, avertizând inca o data ca nu poate trai din amintiri. "Studentii" au astfel ocazia sa inceapa sa urce chiar din fata echipei care le-a generat reculul din startul acestui campionat. Un start problematic, ce determina ca derby-ul cu HCM Constanta sa se desfasoare sub o mare presiune. Din interior.
        Celelalte meciuri din etapa a VII-a: 15 octombrie: HC Odorhei – Dinamo Brasov (ora 20.00, Digi Sport); 16 octombrie: Minaur Baia Mare – Energia Pandurii Tg Jiu (11.00), CSM Satu Mare – Steaua (11.00), UCM Resita – CSM Bucuresti (11.00), "U" Cluj – CSU Suceava (17.00); 17 octombrie: Poli Timisoara – CSM Oradea (11.00).
        Dana Popa

        Clasament
        1. UCM Resita 6 5 0 1 197-168 10
        2. HC Odorhei 6 5 0 1 191-162 10
        3. HCM Constanta 6 5 0 1 214-189 10
        4. "U" Cluj 6 5 0 1 192-167 10
        5. Pandurii Tg Jiu 6 5 0 1 178-169 10
        6. CSU Suceava 6 4 0 2 188-161 8
        7. Minaur 6 3 1 2 163-183 7
        8. Stiinta MD Bacau 6 2 0 4 167-167 4
        9. Steaua 6 1 2 3 163-173 4
        10. CSM Satu Mare 6 2 0 4 191-206 4
        11. Dinamo Brasov 6 1 1 4 166-181 3
        12. CSM Bucuresti 6 1 0 5 170-190 2
        13. Poli Timisoara 6 1 0 5 166-188 2
        14. CSM Oradea 6 0 0 6 155-197 0

        La opt saptamâni dupa ce a suferit o fractura la metatarsiene, golgheterul  Marius Bondar reintra in „gasca nebuna”

        Din nou pe teren

        Intr-o vineri de-acum doua luni, Marius Bondar a fost scos din circuit dupa o fractura de metatarsiene suferita la Cupa Municipiului Bacau. Au urmat trei saptamâni cu piciorul in ghips, altele de recuperare si apoi reintegrarea treptata la antrenamente. Pentru golgheterul Stiintei in ultimele doua sezoane, duminica va fi in sfarsit momentul revenirii. “Abia astept“, spune extrema dreapta din lotul “studentilor”, chiar daca nu s-a refacut 100%. “Ramâne de vazut cât voi sta in teren, fiindca inca resimt dureri. E clar ca nu am cum sa joc tot meciul, dar atât cât voi intra vreau sa fac tot ce pot ca sa-mi ajut echipa“, completeaza handbalistul bacauan, care-si asuma inclusiv riscul unei recidive pentru un derby de totul sau nimic. “Vrem sa câstigam, ne trebuie neaparat Victoria pentru a linisti lucrurile si a reveni pe calea cea buna. Speram ca publicul sa vina in numar mare la sala, ca intotdeauna, si sa fie alaturi de noi pe tot parcursul acestui meci foarte important”, subliniaza Marius Bondar, evocând totodata un element suplimentar ce motiveaza echipa bacauana: “Ne dorim sa respectam traditia conform careia HCM Constanta nu a câstigat niciodata in Bacau intr-un meci oficial!”. (D.P.)

        Karate / CM: Argint la patrat

        Campioana a lumii la kumite individual cadete, titlu cucerit anul trecut in Ungaria, Andreea Margas si-a reconfirmat valoarea prin alte doua finale sustine pe scena mondiala. In 2010, sportiva legitimata la CS "Dan Botezatu" a ajuns din nou in ultimul act al competitiei individuale, la o categorie superioara de vârsta (junioare). Aici insa "a fost descalificata dupa doua superbe ura-mawashi la nivel jodan care au fost considerate de arbitri ca fiind date unul prea soft si celalalt prea tare", a povestit antrenorul Ionut Caseru. In concursul pe echipe, Andreea Margas si-a trecut in palmares argintul la kumite fara sa piarda niciun meci (la fel ca anul trecut, când a cucerit aceeasi medalie de argint la kumite echipe cadete).
        "Consider ca Andreea nu a pierdut aurul in Franta, ci a câstigat argintul. Aceste doua medalii confirma incontestabil valoarea unei sportive mici dar cu suflet mare, un adevarat samurai de-al lui Danut Botezatu. Dane, acolo sus, sper ca esti mândru de noi…", a completat Ionut Caseru, care a tinut sa le multumeasca totodata sponsorilor fara de care deplasarea in Franta nu ar fi fost posibila: Cristi Chiscop (General Infocad), Dan Lupu (Vicmod), Cristi Iacob (Lady Blue), Ursu Lucian si Robu Lungu Dan.
        Al doilea reprezentant al CS "Dan Botezatu" la "mondiale", Robert Babei, s-a clasat pe locul al V-lea, in conditiile in care a avut nesansa sa il intâlneasca, in sferturile de finala, pe cel care a câstigat competitia la categoria sa. Campionatele Mondiale de Karate SKDUN s-au desfasurat in Franta, in intervalul 9-10 octombrie, la "Lons le Saunier". (Dana P.)

        „Avem canalizare degeaba!”

          Locuitorii de pe str. Plaiului sustin ca desi sunt racordati la reteaua municipiului e ca si cum nu ar avea canalizare. De câte ori ploua, apa umple strada, intra in curti si in beciuri. Ca sa scape de necazuri, unii si-au inaltat trotuarele, altii si-au construit borduri pe post de diguri.

          Pe strada Plaiului, când incep ploile, incep si necazurile. Oamenii sustin ca lucrarea a fost proiectata gresit si ca reteaua de canalizare nu poate prelua apa atunci când ploua câteva zile la rând. De fapt, apa nici nu prea are pe unde sa ajunga in retea din cauza ca “o gura de canal e la o suta de metri, iar cealalta e tocmai in capatul strazii”, afirma Mihai Paulet, aratând spre str. Muncii. In capat exista o statie de pompare care nu functioneaza si care creeaza mari neajunsuri locuitorilor din zona. Din cauza ca autoritatile le-au oferit promisiuni in loc de solutii, oamenii au incercat sa se descurce singuri. Au inaltat trotuarul, chiar daca asa se intra mai greu cu masina in curte, sau au construit borduri care sa opreasca apa. S-au adresat autoritatilor si au cerut sprijin, apoi au renuntat. “Nimeni nu rezolva nimic. Toti promit, zic din gura ca da, avem dreptate, o sa se faca, o sa se repare, apoi uita sau se fac ca nici nu te cunosc.” “Avem canalizare degeaba”, spun oamenii de pe str. Plaiului. Ei acuza ca apa se infiltreaza in fundatia caselor, le intra in magazii si in beciuri. Unii cred ca “strada nu-i dreapta ca sa se scurga apa”, altii ca de vina ar fi conductele prea inguste sau adâncimea la care sunt ingropate acestea. Cel mai mult sufera locuitorii din apropierea intersectiilor cu strazile Muncii si Ulmului. Enervarii provocate de inundarea curtilor ii pune capac “dansul” printre gropi si prin gropi. Uneori sunt imposibil de ocolit, str. Plaiului fiind foarte ingusta. De suparare, oamenii folosesc cuvinte grele ca “hoti”, “furt”, “mafie”. “Lucrarile au fost facute in bataie de joc”, iar urmarea e ca “plombele puse de primarie se imprastie dupa doua zile” si sunt maturate de angajatii de la Salubritate. “Saptamâna trecuta a pus materialul si acum e gata, iar sunt gropi” se plâng locuitorii. Ei afirma ca gropile nu sunt curatate si unse cu smoala inainte de a fi plombate sI ca materialul e de proasta calitate. Muncitorii vin si “rastoarna piatra aici, dar nu pun ce trebuie in ea! Nu stiu, eu nu ma pricep, dar vad ca trotuarul meu rezista, iar strada, nu!” Chiar daca nu se pricep la instalatii si materiale, de un lucru sunt siguri: ei, ca cetateni, sunt corecti si isi platesc impozitele, iar autoritatile nu, caci banii ajung in contul unor societati care nu respecta contractul si fac treaba de mântuiala.

          Silvia Patrascanu

          Copii inghesuiti ca sardinele in gradinitele bacauane

            Lipsa de spatiu, cereri peste cereri si numar insuficient de unitati prescolare

            In gradinitele bacauane se invata in clase supraaglomerate. Nu exista unitate prescolara care sa respecte strict normativele impuse de lege. Directorii sunt si ei cu mâinile legate. Doar in gradinitele private se invata cu 15-20 de copii pe clasa, dar aici parintii nu se prea inghesuie din cauza taxelor prea mari pe care trebuie sa le plateasca lunar.

            Gradinitele bacauane sunt fortate sa nu respecte legea. Desi pare incredibil, realitatile din teren arata ca in toate unitatile prescolare numarul copiilor pe clasa depaseste normativul impus de Inspectoratul Scolar Judetean, respectiv de 20. Lipsa locurilor a creat o supra-aglomerare a spatiilor in care trebuie sa invete prescolarii, mai ales in gradinitele cu program prelungit. “Noi stam cu 80 de copii in trei sali de clasa. Avem noroc ca salile sunt mai mari. Cereri au fost foarte multe, mai ales pe grupa mica. Am fost nevoiti sa-i trimitem la alte gradinite”, ne-a precizat Maria Tamas, directorul Gradinitei “Spiru Haret” Bacau. Tot in structura acestei unitati cu personalitate juridica este si Gradinita nr. 26, care are 74 de copii in trei clase. De fapt in doua, pentru ca abia acum, desi a inceput anul scolar, unitatea s-a transformat intr-un adevarat santier de lucru. “Se lucreaza pe clase. Acoperisul a fost spart si acum a fost reparat, dar ploua iar si banii s-au luat. Pe sub ferestre intra frig, e mizerie si praf, lucram si noi cum putem. S-au dat jos peretii, se tencuieste din nou. Numai ca in conditiile in care se invata, copiii s-au imbolnavit, iar parintii au refuzat sa-i mai trimita la noi. Dar stiti cum e. Bine ca se face. Chiar daca mai târziu, dar macar se face”, a explicat Linica Tapalaga, educator.

            Noroc ca prezenta nu este de suta la suta

            Si la Gradinita nr. 17, cu program prelungit, deschisa in fiecare zi de la 06.30 pâna la 17.00, in opt grupe sunt inscrisi 240 de copii. Media este de 30 de elevi/clasa. Iar in clasele pregatitoare, chiar si mai mult. “Prezenta nu este in fiecare zi de suta la suta. Cereri au fost foarte multe, dar am incercat si noi sa echilibram lucrurile sa nu creem nemultumiri in jur”, ne-a spus Maria Popa, director. Peste normativ se invata si la Gradinita “Lizuca” cu program prelungit, dar si la Gradinita “Crai Nou”, unitati cu cea mai mare cautare la ora actuala. “Avem si noi opt grupe, incercam sa facem tot ce se poate sa nu fie probleme. Trebuie sa se gaseasca solutii pentru ca cererile sunt tot mai mari fata de oferta noastra educationala”, a afirmat Petronela Moraru, director. “Stiti cum e, noi vrem calitate, nu cantitate. Avem 216 copii inscrisi in acest an in 9 grupe, iar un educator e platit pentru 20 de copii pe clasa. Incercam macar sa ne apropiem de normative. Ne gândim si la educatorii nostri pentru ca este destul de greu sa ai in grija 35 de copii. De anul viitor nu vom mai primi mai mult de 20 pe clasa”, a adaugat si Mariana Mitrut, director la “Crai Nou”. In gradinitele private situatia pare a fi mai roz, dar numai din acest punct de vedere. Aici sunt locuri, dar nu prea mai vin parinti, care se reorienteaza tot catre gradinitile de stat. Motivul? Usor de dedus.Taxe mult prea mari pentru criza in care ne aflam. “7.000.000 pe luna, de fiecare copil”, e suma pe care trebuie sa o plateasca un parinte la o astfel de gradinita din oras, dupa cum ne-a declarat chiar directorul ei, Mina Balanuca.

            Roxana Neagu

            Asociatiile au ajuns la mana firmelor de repartitoare

            Cu inventarul in subsoluri

            Asociatiile de proprietari sunt obligate sa inventarieze spatiile comune din blocuri, pentru a stabili consumul de caldura. Acestea au fost notificate deja de firmele de repartitoare, care sunt obligate sa puna in aplicare un ordin al Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare (ANRSC). Acesta prevede ca proprietarii apartamentelor dotate cu centrala termica individuala sunt obligati sa suporte o parte din valoarea facturii din sistemul centralizat.

            Societatile de repartitoare au notificat asociatiile de proprietari din Bacau, anuntându-le ca sunt obligate sa inventarieze suprafata comuna a blocurilor, pentru a se stabili consumul de caldura. “Daca nu se realizeaza aceasta inventariere, factura se imparte la toate apartamentele, a declarat Irinel Savin, seful punctului de lucru al Elsaco SA, una dintre firmele care au montat repartitoare de costuri in apartamente. Potrivit Ordinului 343 al ANRSC, in acest caz, pentru lunile decembrie, ianuarie si februarie, se imparte la toate apartamentele din bloc 30% din valoarea facturii, iar in lunile noiembrie si martie, 50% din valoare. Aceste prevederi sunt valabile numai pentru sezonul rece 2010-2011.” Reprezentantul Elsaco sustine ca, prin inventarierea spatiilor comune, cota din factura care se va imparti pe toate apartamentele, inclusiv cele debransate de la CET, va fi sub 30%, ceea ce inseamna ca asociatiile de proprietari ar trebui sa fie interesate sa aplice ordinul ANRSC. “In cazul asociatiilor care nu vor respecta ordinul, ne vom instiinta clientii ca nu vom mai calcula consumul de caldura, chiar daca au repartitoare”, a precizat Irinel Savin. Elsaco are clienti pe 700 de scari de bloc din Bacau. Factura de la CET ar putea fi repartizata de administratorii asociatiilor, insa acestia nu sunt autorizati sa se foloseasca in acest scop de repartitoarele de costuri.

            Nu platesc pentru caldura din “tevi ca degetul”

            Asociatiile de proprietari sunt decise sa nu puna in aplicare ultimul ordin al ANRSC cu privire la repartizarea consumului de caldura in imobilele in care exista atât apartamente bransate la sistemul centralizat de incalzire, cât si apartamente cu sursa proprie de caldura. “Nu ii vom pune la plata pe cei cu centrala proprie, ne-a declarat Georgeta Virlan, administratorul Asociatiei de proprietari 34. Am cerut intrevedere cu ANRSC, prin CET, dar nu avem inca un raspuns. Locatarii nu sunt de acord sa plateasca factura de la CET. Nu si-au pus centrala ca sa mai dea bani la CET. Nici nu ar trebui sa luam in seama ordinele ANRSC. Cine e ANRSC?” Mirela Stinga, administratorul Asociatiei de proprietari 52, spune ca locatarii au investit in centrale termice, dar sunt acum obligati sa plateasca pentru caldura care trece “prin tevi ca degetul”. Chiar daca asociatiile se opun ordinului ANRSC, aceasta autoritate si-a supus firmele de repartitoare. Acestea sunt autorizate de ANRSC, deci vor repartiza facturile, in iarna care vine, asa cum prevede ordinul, atât locatarilor ramasi in sistemul centralizat, cât si celor care au fugit de acesta.

            Doina Mincu

            “Noi suntem obligati sa respectam ordinul ANRSC, altfel riscam sa fim amendati. Am solicitat prezenta unui reprezentant al ANRSC la Bacau, pentru a clarifica toate situatiile legate de aplicarea acestui ordin, am facut demersuri si impreuna cu CET-ul, insa acestea s-au impotmolit. Nu avem niciun raspuns.”
            Irinel Savin, sef punct de lucru al Elsaco SA

            Spitalul Judetean se „lauda” cu lifturi vechi de 30 de ani

              Risc major pentru bolnavi si personalul medical

              Spitalul Judetean de Urgenta are lifturi vechi de 30 de ani. Desi la inceputul acetui an Consiliul Judetean a bugetat suma de 2,6 miliarde lei vechi pentru achizitia a trei noi ascensoare, unitatea medicala se vede obligata sa intre in iarna cu aceleasi aparate. Conducerea CJ spune ca fostii manageri ai SJU au stat timp de aproape 1 an cu banii fara sa faca nimic cu ei. La ultima sedinta a Consiliului, 1,6 miliarde lei din suma initiala au fost redirectionati catre alt proiect, urmând ca unitatea medicala sa beneficieze de ascensoare noi abia la anul.

              Conducerea Consiliului Judetean a rectificat, la ultima sedinta, planul de investitii pe 2010, realocând 1,6 miliarde lei vechi din banii oferiti la inceputul anului catre Spitalul Judetean pentru achizitia de noi ascensoare. In ianuarie, alesii judeteni au bugetat suma de 2,6 miliarde pentru cumpararea de lifturi, insa banii au ramas neutilizati.
              Consilierul judetean Mihai Ichim (PNL) s-a aratat nemultumit de solutia aleasa de sefii judetului, aratând ca lifturile pericliteaza viata bolnavilor si ca aparatele sunt uzate moral si fizic.
              “Vreau sa va spun ca am fost de cel putin doua ori blocat in respectivele ascensoare. Imaginati-va cum ar fi sa fim martorii unei catastrofe. A primit motivatia ca managerul care a fost nu a facut documentatia la timp si ca banii nu au fost cheltuiti. Motivatia aceasta ca nu s-a depus proiectul este subtire”, a declarat Ichim. In replica, seful CJ Bacau a afirmat ca fosta conducere a Spitalului Judetean se face vinovata de tergiversarea achizitiei de ascensoare si ca banii ramasi nefolositi au fost redirectionati catre domenii deficitare. “Proiectul nu a fost implementat. Mai sunt doua luni pâna la sfârsitul anului si banii nu au cum sa fie cheltuiti. Dorinta de a finanta aceste obiective ramâne, dar dam o parte din bani unde e nevoie de ei, acolo unde sunt datorii. Vina apartine fostei conduceri a spitalului, in frunte cu dr. Mihaela Popescu. Ei nu-mi pot explica de ce nu au facut licitatie”, a declarat Benea. In replica, Petrica Mihaila (PDL) l-a acuzat pe Benea ca politizeaza problema si a dezvaluit ca noua conducere a SJU Bacau a schimbat tema initiala a proiectului. “Vechiul management a mers pe achizitia de lifturi. Noul management vrea o reproiectare a intregului sistem de ascensoare. Eu cred ca daca se mergea pe varianta initiala, acele lifturi puteau fi achizitionate. De asta au aparut intârzieri. A venit o noua conducere, s-a schimbat si planul”, a explicat Mihaila.

              “Sunt din 1978”

              Dan Stoica, managerul SJU Bacau, a declarat ca lifturile trebuie obligatoriu schimbate, dar mai pot functiona inca 3-4 luni, fiind avizate de institutiile de profil ale statului. Stoica a mai spus ca lifturile din spital au fost montate in 1978 si au peste 30 de ani vechime. “Lifturile de la Maternitate sunt chiar mai vechi, dateaza din 1966. Cele din spital au fost montate in 1978. Ele sunt supravegheate de cei de la ISCIR si au aviz de functionare. Trebuie schimbate neaparat, dar cred ca nu punem viata oamenilor in pericol daca le mai folosim 3 luni”, a apreciat Stoica. El a declarat ca nu invinovateste pe nimeni pentru situatia creata, dar ca pâna la sfârsitul anului nu se mai poate face nimic. “De la inceputul anului pâna acum, când s-a facut evaluarea investitiei, pe acest obiectiv nu s-a demarat nicio procedura. Au fost doar discutii tehnice. Un lucru e cert, pâna la sfârsitul anului nu ai cum sa mai pornesti toate documentele licitatie – achizitie – montaj si sa le finalizezi in doua luni”, a mai spus acesta. Mihaela Popescu, fostul director al spitalului, nu a putut fi contactata pentru a oferi o pozitie fata de problema ascensoarelor pentru bolnavi.
              Lucian Bogdanel

              Fotbal / Atac pac-pac!

              Cu Vraciu in postura de golgeter, FCM Bacau prezinta cea mai productiva linie ofensiva din intreaga Liga a lll-a

              22 goluri

              FCM Bacau comanda Seria l si gratie unui atac nimicitor. Cu 22 de goluri marcate in aceste prime sapte runde, "galben-albastrii" prezinta nu doar cel mai eficace compartiment al seriei, ci al intregului campionat. Practic, o singura alta echipa din cele sase serii ale esalonului trei a reusit sa mai inscrie un numar atât de mare de goluri. Este vorba de Unirea Solobozia, formatie clasata pe locul secund in Seria a ll-a, la doua puncte in spatele liderei Callatis Mangalia.

              Medie de invidiat

              Bacauanii au deci un atac mitraliera. Dar si un "vârf" care sta mereu cu degetul pe tragaci: Catalin Vraciu. "Nouarul" FCM-ului a dat sapte goluri in doar sase etape jucate, el absentând la meciul cu Poli Galati, din runda a treia. O medie de invidiat pentru Vraciu, care a fost "pe sec" la o singura partida: cea cu SC Bacau. In rest, atacatul bacauan a reusit doua "duble" (in deplasarile de la Onesti si Suceava) si câte un gol cu CS Panciu, Luceafarul Mihai Eminescu si CSM Focsani.

              Lob cu spitul

              Cele doua reusite ale lui Vraciu din jocul de vinerea trecuta, contra Rapidului CFR Suceava merita si un premiu de frumusete. La primul gol, cel de 2-0, a sanctionat indecizia cuplului Gavriloaia- Fl. Plamada printr-un lob de mare efect. Executia a fost una pe cât de frumoasa, pe atât de dificila deoarece nu s-a bazat pe o lovire a mingii cu latul sau cu ristul, ci cu spitul. La golul doi, Vraciu a trimis cu capul la coltul lung un balon centrat de pe partea stânga de Dobos.

              Greu de ratat

              Principlul realizator al Bacaului a refacut filmul "dublei" de la Suceava. "Intr-adevar, la primul gol am lobat cu spitul pentru ca unghiul nu imi permitea sa lovesc cu latul si pentru ca se impune o executie din scurt. E mai greu sa dai lob cu spitul si ma bucur foarte mult ca mi-a iesit", a spus Vraciu, care a vorbit, mai in gluma, mai in serios, si despre al doilea gol inscris de el: "La cât de bine centreaza Dobos e si greu sa ratezi".

              Urmatoarea tinta

              Catalin Vraciu vrea sa-si pastreze media de un gol si ceva pe meci. "Are vreun rost sa o stric?", zâmbeste jucatorul de 21 de ani al FCM-ului, care nu are in schimb glume cu apararile adverse. Vraciu si-a fixat deja urmatoarea tinta: CSM Pascani. Desi pe locul patru in clasament, oaspetii de vineri ai Bacaului afiseaza penultima defensiva a campionatului. Iar atacul-mitraliera condus de Vraciu si Boghian de-abia asteapta ca loveasca. Din nou. Pac-pac!
              Dan Sion

              Bronz onorific: Eusebiu Diaconu, premiat cu ocazia aniversarii a 80 de ani de la infiintarea Federatiei Romane de Lupte

              Pentru rezultatele inregistrate la campionatele europene si mondiale, oficialii federali i-au oferit luptatorului bacauan un bronz olimpic onorific. Distinctia a fost insotita de mesajul ca aceasta medalie sa fie inlocuita cu una veritabila la Jocurile Olimpice din 2012.

              Aniversare rotunda in sportul românesc. La inceputul acestei saptamâni, Federatia de Lupte a celebrat 80 de ani de existenta. La eveniment au luat parte fosti si actuali campioni olimpici, mondiali si europeni, antrenori, arbitri, conducatori de cluburi si ai altor foruri nationale. Printre invitati: presedintele Federatiei Internationale, Raphael Martinetti, vicepresedintele forului international, Csaba Hegedus, Ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Daniel Funeriu, respectiv presedintele Autoritatii Na?ionale pentru Tineret si Sport, Doina Melinte.

              Galeria campionilor

              La loc de cinste, Bacaul a fost reprezentat de cel mai bun luptator al sau, Eusebiu Diaconu. In ceas de sarbatoare, "s-a reunit intreaga familie a luptelor românesti", a povestit sportivul de la SCM, a carui activitate a fost subliniata si cu acest prilej. "Mi s-a acordat o distinctie de bronz pentru ca sunt campion european. Campionilor mondiali li s-a oferit o medalie simbolica de argint, iar cei sase medaliati la Jocurile Olimpice au primit aur pentru rezultatele obtinute in trecut", a completat Eusebiu Diaconu.

              Dupa 20 de ani…?

              Odata cu bronzul olimpic simbolic, luptatorul bacauan a ascultat si un mesaj din partea oficialilor FRL. "Mi-au transmis sa reusesc sa schimb aceasta medalie cu una adevarata, la Jocurile Olimpice, pe care România o asteapta de atâta timp", spune campionul european din 2007, in al carui palmares figureaza pâna acum nu mai putin de 10 trofee europene si mondiale. Tara noastra n-a mai urcat pe podiumul olimpic din 1992, când Ion Grigoras a cucerit bronzul la Barcelona. In 2012, la Londra, se vor implini asadar 20 de ani. O alta cifra rotunda, la care Federatia isi pregateste o noua aniversare bazându-se pe sportivul de la SCM Bacau.

              Mai greu in calificari

              "Sper sa câstig o medalie olimpica, pentru asta ma antrenez si mi-am luat angajamentul sa continui pâna in 2012", a replicat Eusebiu Diaconu la apelul Federatiei. Drumul spre Londra 2012 este insa prefatat de o serie de calificari mai dificile decât oricând. Numai primii cinci clasati la "mondialele" de anul viitor vor obtine biletele pentru Olimpiada, alaturi de alti câtiva sportivi selectati in urma a cinci turnee preliminare.

              Pregatirea continua

              Inainte de un 2011 de foc, Eusebiu Diaconu parcurge in acest sfârsit de an o perioada de pregatire de mentinere, continuând totodata sa participe in campionatul Germaniei, unde sustine câte doua meciuri pe luna. Luptele din Bundesliga vor fi completate, din ianuarie, de un cantonament la Piatra Arsa. In primavara vin "europenele" (28 martie – 2 aprilie), iar apoi "mondialele". In 2010, Eusebiu Diaconu s-a clasat pe locul al cincilea la campionatele continentale de la Baku si a fost finalist la Golden Grand Prix, tot in Azerbaidjan.
              Dana Popa

              Fotbal juniori / Campionatul National Under 16: Neinvinsi = lideri

              Derby la Iasi

              Reprezentativa Bacaului poate incheia neinvinsa turul de campionat rezervat selectionatelor judetene sub 16 ani. Mai mult, un rezultat pozitiv obtinut duminica, la Iasi, contra echipei gazda, ar permite elevilor lui Stefan Apostol si Cornel Codreanu sa-si conserve pozitia de lidera la sfârsitul primei jumatati a sezonului. Cu o etapa inainte de finalul turului, bacauanii sunt in fruntea clasamentului Seriei l, cu un avans de trei puncte fata de principala lor urmaritoare, care le este si adversara directa duminica: selectionata Iasiului.

              Pas gresit

              In etapa trecuta, iesenii s-au impiedicat la Vaslui, unde nu au reusit decât un rezultat de egalitate, 2-2. A fost cea de-a doua remiza a turului pentru formatia judetului Iasi, dupa egalul din meciul cu U16 Neamt. Reprezentativa Bacaului, in schimb, s-a impus in ultima runda cu scorul de 2-0 (2-0) pe teren propriu contra Botosaniului. Liviu Aghirculesei a deschis scorul in minutul 5, iar Alin Tupala l-a majorat dupa alte doua minute. Pentru Tupala acesta a fost cel de-al saptelea gol reusit in aceasta toamna.

              Returul incepe imediat

              "Este bine ca am câstigat si ca ne-am desprins in clasament. Totodata, vreau sa remarc faptul ca e al doilea joc consecutiv in care nu am primit gol. Sper intr-o evolutie buna si un rezultat pe masura si contra Iasiului", a declarat antrenorul bacauan Stefan Apostol dupa victoria cu U16 Botosani. Partida dintre selectionatele Iasiului si Bacaului se va disputa duminica, 17 octombrie, de la ora 11.00, celelalte jocuri ale rundei a cincea, Suceava-Vaslui si Botosani-Neamt fiind programate pe 20 octombrie. Returul de campionat va incepe la finalul saptamânii viitoare, pe data de 24 octombrie.
              D. Sion

              Bacauanii au ales frigul

                Frica de facturi si multe necunoscute in asociatii

                CET Bacau a inceput sa produca agent termic pentru incalzire, insa caloriferele din apartamente ramân reci. Asociatiile nu au solicitat inca in scris furnizarea caldurii, deoarece locatarii incearca sa amâne cât pot intretinerea de iarna. Pe de alta parte, administratorii si presedintii nu au habar cum se vor acorda ajutoarele de caldura. Prin urmare, caldura de la CET se opreste in punctele termice.

                Frigul de zilele trecute si prognoza meteo ingrijoratoare pentru perioada urmatoare nu i-au convins pe bacauanii deserviti de CET sa ceara caldura. Asociatiile de proprietari le respecta dorinta si nu solicita in scris societatii de termoficare sa inceapa furnizarea. “Nu vrea lumea caldura, ne-a declarat Lucia Neagu, administratorul Asociatiei de proprietari 48. Toata lumea este speriata de costuri. Din 465 de apartamente mai avem bransate la CET 70. Nici macar un proprietar din cei 70 nu a venit sa intrebe de ce nu se da caldura.” La Asociatia 52, din 180 de proprietari care nu si-au debransat apartamentele de la CET, unul singur a cerut caldura. “Si acesta a vrut insa furnizare cu program, numai seara, a declarat administratorul Mirela Stinga. Punctul termic 33 este incarcat si am putea oricând sa deschidem robinetul, dar asteptam decizia locatarilor.”

                Ajutorul de caldura, o necunoscuta in asociatii

                Un alt motiv care determina asociatiile sa nu solicite serviciile CET-ului este ceata care pluteste in jurul ajutorului de caldura pentru sezonul rece 2010-2011. “Nu ne-a anuntat nimeni in legatura cu acestea, a spus Lucia Neagu. Asteptam sa ne instruiasca primaria, asa cum se intâmpla in alti ani. Locatarii intreaba despre ajutoare, dar nu stim ce sa le spunem.” Acordarea ajutorului de caldura a fost deja reglementata, dar la presedinti si administratori nu au ajuns informatiile. Traseul s-a intrerupt undeva intre primarie si asociatii. “Noile reglementari au aparut deja in Monitorul Oficial 677/6.10.2010, unde a fost publicata si HG 996/2010 privind acordarea in acest an a ajutoarelor pentru incalzirea locuintei. Noi am transmis toate datele catre primarii. Acestea sunt obligate la rândul lor sa multiplice formularele si sa le trimita in teritoriu pentru culegerea de date. Intocmirea dosarelor este strict in sarcina autoritatilor locale”, a precizat Gheorghe Apostu, directorul Agentiei Judetene pentru Prestatii Sociale, institutia prin care se acorda aceste ajutoare cu fonduri de la bugetul de stat. In acest an, ajutoarele pentru incalzirea locuintei cu lemne se acorda o singura data, la inceputul perioadei, iar celelalte tipuri de ajutoare (pe gaz si prin sistem centralizat) se acorda lunar, insa decontarea se face direct catre furnizorul de agent termic. Datele furnizate in cererile pentru acordarea de ajutor de incalzite se fac pe propria raspundere a beneficiarului. Falsul in declaratii se sanctioneaza: sumele incasate necuvenit sunt recuperate, iar beneficiarul este sanctionat cu amenda de pâna la 10.000 de lei. Daca se stabileste ca declaratiile pe proprie raspundere sunt vadit cu tenta penala, persoana va fi anchetata penal.

                Sumele acordate ca ajutor de caldura vor fi similare cu cele de anul trecut, pe noua niveluri de venit, astfel:
                – persoanele singure al caror venit net mediu lunar se situeaza pâna la 155 lei vor primi 100 lei/luna
                – familiile cu un venit între 155,1 lei – 210 lei pe persoana vor primi 70 lei/luna
                – familiile cu un venit între 210 lei – 260 lei pe persoana vor primi 60 lei/luna
                – familiile cu un venit între 260,1 lei – 310 lei vor primi 45 lei/luna
                – familiile cu un venit între 310,1 lei – 355 lei vor primi 30 lei/luna
                – familiile cu venit de peste 355,1 lei vor primi 25 lei/luna
                – familiile cu venit de peste 425,1 lei vor primi 15 lei/luna
                – familiile cu venit între 540,1 lei – 615 lei vor primi 10 lei/luna
                – pentru familiile beneficiare ale ajutorului social stabilit potrivit prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, ajutorul lunar pentru încalzirea locuintei este de 58 lei.

                Nu beneficiaza de ajutor pentru incalzirea locuintei familiile care au in proprietate anumite bunuri, precum:
                – cladiri sau alte spatii locative, in afara locuintei de domiciliu
                – mijloace de transport (autoturisme care depasesc 1.600 cmc, autoutilitare, autocamioane de orice fel si remorci, salupe, barci cu motor, scutere de apa, iahturi, autobuze, microbuze)
                – utilaje agricole (tractor, combina autopropulsata)
                – utilaje de prelucrare agricola
                – utilaje de prelucrat lemnul
                – depozite bancare cu valoare de peste 3.000 lei
                – terenuri, animale si pasari (peste 3 bovine, peste 5 porcine, peste 20 de ovine/caprine, peste 15 familii de albine).
                Doina Mincu
                Roxana Neagu

                Pe datorie de la second-hand

                  Culmea saraciei

                  Situatia economica a celor mai multi dintre bacauani este de-a dreptul dramatica. Nu putini sunt aceia care au ajuns sa-si cumpere pe datorie chiar si hainele de la magazinele second-hand.

                  Magazinele second-hand sunt la mare cautare in aceste vremuri. Preturile prietenoase ii determina pe cei mai multi dintre bacauani sa apeleze la aceasta varianta ieftina. Nimeni nu se mai gândeste la faptul ca acele articole vestimentare au mai fost purtate sau ca provenienta lor este incerta. Patronii de astfel de magazine isi freaca mâinile de bucurie. Vânzarile au crescut semnificativ, mai ales acum, odata cu venirea anotimpului rece.

                  Bugetarii, clienti fideli

                  Daca facem o analiza a preturilor practicate de aceste magazine, intelegem de ce chiar si unii dintre bacauanii mai cu dare de mâna se imbraca de la SH. Marfa de sezon are preturi modice. Un pulover costa 5 lei, o pereche de pantaloni – 5 lei, o geaca de iarna 15 lei, iar un cojoc poate fi achizitionat chiar si cu 30 de lei. Vânzatorii isi lauda marfa, cumparatorii fac repede un calcul si constata ca ies in avantaj, asa ca toata lumea este multumita. Mai putin comerciantii cu buticuri de profil din oras, care se plâng de faptul ca le-au scazut vânzarile. “Cine intra in astfel de magazine?! Pai… cam toata lumea. De când cu reducerea de 25% a salariilor bugetarilor au inceput sa vina cadre didactice, politisti si chiar cadre medicale”, ne-a declarat Crina Gaitan, proprietara unui magazin cu haine second-hand.

                  Cumparaturile se fac si “pe caiet”

                  Un alt avantaj este acela ca aici cumparaturile se pot face si “pe caiet”. Adica omul cumpara si plateste când are bani. Asa fiecare supravietuieste cât de cât decent, spun atât vânzatorii, cât si cumparatorii. “Mie imi convine. Preturile sunt mult mai mici decât in rest, iar calitatea este buna. De când cu criza… nu am mai intrat intr-un magazin de profil. Numai la second-hand”, a afirmat Gabriel Puslenghea. Marfa nu poate fi comercializata daca nu are toate avizele necesare de la institutiile de control abilitate, asa ca, cei mai multi dintre cumparatori stau linistiti. “Pai, ce sa facem?! Alegem hainele, mergem cu ele acasa unde le spalam, apoi ne imbracam cu ele ca si cum ar fi noi”, ne-a spus si Elena Popa.

                  Primaritele… o clientela aparte

                  Printr-o situatie mai dificila trec proprietarii de magazine specializate atât din centrele comerciale, cât si din restul orasului. “Vânzarile ne-au cam scazut in ultimile luni. S-a mai miscat ceva, ceva in jurul datei de 15 septembrie, dar… atât. Acum fiecare banut conteaza si nimanui nu-i mai arde de cumparat haine”, ne-a declarat un comerciant care a preferat insa sa-si pastreze anonimatul. “Am chiar si trei primarite din judet care vin si se imbraca de la SH. Una peste alta, vânzarile au crescut cu peste 40 de procente”, a mai spus Crina Gaitan. Iar tendinta este in crestere.
                  Alexandra Zaharia

                  Droguri la tot pasul in centrul Bacaului

                    In centrul Bacaului, in apropierea mai multor licee si a unei scoli generale, se afla trei magazine de plante etnobotanice. Locatarii din jur se plâng de agresivitatea adolescentilor care le consuma. Multi dintre acestia au ajuns la spital cu tulburari neurologice.

                    Peste noapte, in centrul municipiului Bacau au rasarit nu mai putin de trei magazine care comercializeaza produse etnobotanice. Magazinele se afla in imediata apropiere a Liceului de Arta “George Apostu” si la distanta foarte mica de alte doua licee si de o scoala generala. Unul este in spatele Casei Modei, la doi pasi de “Ateneu”, altul, la coltul blocului de lânga cladirea unde a functionat Biblioteca Judeteana iar al treilea, la scara A a blocului «Select». Pe tot parcursul zilei, dar mai ales seara zeci de adolescenti se perinda pe la cele trei magazine si isi cumpara ierburi halucinogene. Un pliculet nu are mai mult de 0,25 grame si costa intre cinci lei si 40 de lei. Locatarii din jur spun ca in zona “Ateneului” se aduna elevi de pe la toate scolile din apropiere. Stau pe trotuar si fumeaza iar unii dintre ei sunt agresivi. Celor care locuiesc pe la blocurile din zona le este teama sa circule prin preajma lor. Toti sunt de parere ca magazinele care vând produse etnobotanice trebuie interzise. "Sunt revoltata ca se permite deschiderea unor asemenea magazine dar mai ales pentru faptul ca ele sunt amplasate chiar lânga scoli, ne-a spus Magda C. In zona unde locuiesc eu, adica strada Razboieni, sunt Liceul de muzica, Scoala 18, va dati seama ce se intâmpla. Se aduna pe strada noastra, in special seara, o multime de adolescenti care isi cumpara si consuma astfel de droguri, dar politia nu vede!"

                    Ingrijorare printre medici

                    Tot mai multi adolescenti care fumeaza tigari din plante halucinogene ajung la spital in stare grava. Numai saptamâna trecuta la Spitalul de Pediatrie au fost adusi trei adolescenti, elevi la licee diferite. Ei nu se puteau tine pe picioare, aveau pulsul slab, tensiunea arteriala scazuta, erau palizi si confuzi. "Ne omoara etnobotanicele, ne-a declarat dr. Aurelia Taga, managerul spitalului. Dupa ce si-au revenit, in urma tratamentului intensiv administrat in spital, adolescentii ne-au spus ca au consumat etnobotanice. Si fetele vin ametite, dar ele nu recunosc ca au recurs la astfel de droguri." Medicii declara ca acestea afecteaza grav sanatatea organismului, in primul rând, sistemul neurologic. La cei predispusi la schizofrenie, consumul de ierburi halucinogene determina aparitia bolii mult mai devreme. Pentru copiii care le consuma efectele sunt si mai devastatoare. Ei devin violenti si pot pune in pericol viata celorlalti din jur, mai mici, dar si a lor. In cazul celor vulnerabili, cu o structura psihica mai labila, aceste ierburi dau dependenta si reprezinta primul pas spre consumul de droguri mai puternice, pentru ca efectul ierburilor nu-i mai multumeste. Tocmai de aceea medicii cer cu insistenta ca asemenea ierburi sa fie interzise la comercializare.
                    Elena Tintaru

                    13 miliarde ii costa pe bacauani clientii nedoriti de CET

                      Risipa de bani publici

                      Primaria Municipiului Bacau are bani de aruncat. Alesii locali in frunte cu primarul Romeo Stavarache au decis sa acorde un ajutor de 2.500 de lei pentru fiecare bacauan care vrea sa-si monteze centrala de apartament. Trebuie doar sa fie singur si izolat in condominium (adica sa fie singurul bransat la CET de pe scara de bloc). Toata “distractia” va scoate din bugetul local Peste 13,5 miliarde lei vechi (1.355.000 RON).

                      2.500 de lei ajutor pentru fiecare persoana singura din municipiul Bacau in vederea acoperirii cheltuielilor ocazionate de schimbarea sursei de caldura. Acesta a fost proiectul de hotarâre aprobat ieri in sedinta extraordinara a Consiliului Local.

                      Echivalenta cu o situatie de necesitate?

                      Masura va fi aplicata numai acolo unde exista consumatori izolati in condominium, intr-un procent de 15% din numarul total de apartamente, dar nu mai mult de 2 consumatori pe scara de bloc. Hotarârea este una discriminatorie si contradictorie. Este discriminatorie fata de toti ceilalti bacauani care si-au montat pâna in momentul de fata centrale termice. Cum a fost motivata aceasta hotarâre? “Primarii pot acorda ajutoare de urgenta in situatii de necesitate cauzate de incendii, accidente si alte situatii deosebite stabilite prin hotarâre de Consiliu Local”. Deci, consiliul local poate transforma orice situatie intr-una de necesitate. Hotarârea se aplica la nu mai putin de 524 de apartamente distribuite in 361 de scari. Mai marii urbei spun ca in urma analizelor tehnice efectuate, “alimentarea cu agent termic de incalzire si apa calda de consum de la sistemul centralizat (a imobilelor in cauza) a rezultat o valoare medie a pierderilor tehnologice in retea de 225,89 gigacalorii pentru consumul anual al fiecarui apartament”, a declarat primarul Romeo Stavarache. Pierderea anuala rezultata pentru fiecare apartament in parte este, in aceste conditii, de 970 lei.

                      Gaura de 1.355.000 lei

                      In urma unor calcule simple, suma care trebuie scoasa acum din bugetul local este extrem de mare, mai ales intr-un an de criza: 1.355.000 lei. Masura este nu numai discriminatorie, dar si contradictorie. Si asta pentru ca in momentul de fata CET Bacau este in pragul falimentului. De-a lungul timpului mai multi creditori au cerut deschiderea procedurii de insolventa. Cel mai recent dosar este cel deschis de catre firma S.C. TEK S.A. In acelasi timp, numeroase societati, printre care Compania de Apa Bacau, Directia Apelor Siret, etc. au somat furnizorul bacauan de agent termic sa-si achite facturile restante. Chiar si in aceste conditii, toti cei 20 de consilieri locali prezenti la sedinta au votat PENTRU.
                      Alexandra Zaharia

                      ULTIMELE ȘTIRI