Acasă Blog Pagina 5245

Profesori in strada

    Sindicalistii din Educatie pregatesc mitinguri de amploare

    Satui de discutii inutile si de promisiunile neonorate, cadrele didactice ies din nou in strada. Alarma a fost data in momentul in care au aflat ca pe noua grila de salarizare, veniturile lor vor scadea cu 60 la suta. Miercuri, pe 27 octombrie, ei vor organiza un miting de amploare in fata Prefecturii Bacau.

    Alarma si pentru profesori! Unele salarii din sistem vor scadea cu 60 la suta, daca legile salarizarii unice si a Educatiei vor intra in vigoare in forma actuala. Cadrele didactice din mediul rural vor primi în 2011 venituri reduse, se arata într-un comunicat al Federatiei Sindicatelor Libere din Învatamânt (SLI). Potrivit noii legi de salarizare în sistemul bugetar, care se va aplica din 2011, sporul de rural a fost diminuat de la 5-80 la suta din salariu (cât era prevazut în Legea privind statutul personalului didactic), la 5-20 la suta din salariu. In aceste conditii, cadrele didactice sunt mai prost platite decât un sef de birou. Daca în 2010 diferenta procentuala a fost acoperita prin sume compensatorii, de anul viitor aceasta prevedere a fost eliminata.

    Cei mai mici coeficienti de salarizare

    De asemenea, legea unica de salarizare în sistemul bugetar plaseaza, din nou, cadrele didactice în partea inferioara a grilei de salarizare. Coeficientul maxim de salarizare acordat în învatamântul preuniversitar este cel al unui profesor de grad I, cu 40 de ani vechime, respectiv 4,4. Potrivit grilei unice de salarizare, un astfel de profesor, este inferior unui secretar din primaria unei comune, cu cel mult 3.000 de locuitori sau unui sef birou din aceeasi institutie, carora le revine un coeficient de salarizare de 5,23. Mai grava e situatia unui profesor debutant, care este încadrat cu un coeficient de salarizare de doar 1,9.

    Sindicalistii pregatesc noi mitinguri

    “Vom iesi din nou in strada, a declarat Iulian Oprisan, de la SLI Bacau. Pe 27 octombrie avem deja aprobarea pentru un miting de amploare ce se va desfasura in fata Prefecturii Bacau, intre orele 13.30 si 14.30. Asteptam peste 2.500 de cadre didactice. In paralel, colegii nostri vor protesta si in Bucuresti.” Sindicalisii cer alocarea a 6 la suta din PIB doar Educatiei, fara Cercetare si Sport (domenii incluse in acelasi minister), si contesta cele doua legi. Ei solicita ministrului Muncii si ministrului de Finante sa reia cu responsabilitate negocierile pe legea unica de salarizare, sa corecteze greselile care apar în acest text de lege, sa acorde sume compensatorii si în 2011, pentru diminuarea sporului de rural si sa modifice grila unica de salarizare pentru personalul didactic, prin acordarea unor coeficienti de ierarhizare mai mari.
    Roxana Neagu

    Reabilitarea termica, un program compromis

      Nici macar 60 de blocuri in 6 ani

      Reabilitarea termica a blocurilor din Bacau ar trebui finalizata in doi ani, deoarece programul lansat in 2006 are ca termen anul 2012.Numai ca, in perioada 2006-2009 au fost reabilitate 38 de blocuri, pentru acest an administratia locala da ca sigura finalizarea lucrarilor la doar 18 blocuri, iar pentru anul 2011 promite reabilitarea termica a 40 de imobile. Este, asadar, imposibil ca in ultimul an al programului sa se realizeze ceea ce nu s-a reusit in 5 ani.

      Reabilitarea termica a blocurilor, prin program guvernamental, a fost reglemetata legal prin OUG 890/2002. Timp de 3 ani, programul nu s-a miscat deloc. Ordonanta a fost modificata in decembrie 2005, insa normele de aplicare a ei au intârziat câteva luni. Cu toate acestea, in februarie 2006, programul a fost lansat in bacau printr-o intâlnire la care au participat edilii orasului si reprezentantii asociatiilor de proprietari. Acestia din urma au cerut informatii concrete despre program si, mai ales, despre drepturile si obligatiile locatarilor, insa nu le-au primit. Dupa aproape 5 ani, presedintii, administratorii si locatarii sunt tot in ceata. Nici pâna acum nu au aflat pe ce criterii au fost alese blocurile reabilitate termic si cum vor fi selectate cele care vor mai prinde trenul programului. “Nu inteleg ce a contat pentru aprobare, ne-a declarat administratorul Asociatiei de proprietari 1. Doua dintre blocurile din asociatia noastra ar fi trebuit consolidate, dsar avem documentatia depusa de 3 ani si nimic. Celelalte 16 ar fi trebuit reabilitate. Sunt blocuri de pe Aleea Parcului si Razboieni, blocuri de peste 50 de ani, cu acoperis de tigla, prin care ploua in apartamente. Aici, in coasta primariei. Niciunul nu s-a facut!”

      „Nici macar un bloc nu s-a reabilitat in asociatia noastra, desi erau toate pe lista. Nu sunt bani? Dar de unde a avut bani primaria sa ne puna in cutiile postale atâtea scrisori semnate de primar? Din banii mei dati ca taxa?”
      Mariana Gradinaru, administrator Asociatia de proprietari 1

      Planuri abandonate, criterii secrete

      Dupa lansarea programului, in 2006, orasul a fost impartit in 26 de zone, urmând ca din fiecare sa fie selectate blocuri pentru reabilitarea termica, astfel incât acestea sa fie utilizate ca exemple pentru locatarii reticenti la program. Acest plan a fost insa abandonat de administratie din motive nestiute. Au fost, in cele din urma, selectate, pe criterii la fel de nestiute, 63 de blocuri pentru expertizare tehnica. S-a organizat licitatia, câstigata, cu 1.8 milioane RON, de o firma din Iasi. Licitatia pentru realizarea studiului de fezabilitate si a proiectului tehnic pentru 33 de blocuri din cele 63 din program a fost câstigata de o firma din Bucuresti.Lucrarile au demarat târziu, finantarea s-a asigurat in hopuri, iar firmele care au executat reabilitarea termica au oferit nenumarate motive de nemultumire beneficiarilor.

      Uite lista, nu e lista!

      Cele mai multe reclamatii au venit, insa din partea celor care nu au reusit sa intre in program. Mai mult, adresele apareau si dispareau de pe listele primariei ca intr-un numar de iluzionism. La inceputul acestui an, de exemplu, la Asociatia de proprietari 1 era mare bucurie: “Am depus dosarele si sunt toate aprobate. Mi s-a spus de la primarie ca incep lucrarile anul acesta”, declara administratorul. Pe site-ul Primariei Bacau, insa, surpriza: doar doua blocuri de pe Aleea Parcului erau incluse in programul de reabilitare, desi toate cele pentru care s-a depus cerere aveau intre 50 si 60 de ani vechime. Pe lista primariei se mai aflau blocuri de pe strazile Energiei, Republicii, Nordului, Logofat Tautu, 9 Mai, Aprodu Purice, Marasesti, Mioritei si Milcov, toate construite dupa 1980. O surpriza neplacuta a avut si Asociatia de proprietari 83, care are 11 blocuri reabilitate termic (o performanta datorata faptului ca la finele lui 2006, când primaria risca sa piarda finantarea, sefii acestei asociatii au riscat la rândul lor si au depus cerere pentru 18 blocuri). Ultimele 7 blocuri din asociatie ar fi trebuit reabilitate in acest an, dar au fost scoase de pe lista. Pe lista data publicitatii la inceputul lui 2010 se aflau 230 de blocuri care ar fi trebuit sa fie reabilitate termic in acest an. Cu doua luni inainte de finalul anului, municipalitatea anunta ca va finalize doar 18 dintre acestea.

      Lasati fara acoperis cu lunile

      Reabilitarea termica ar fi trebuit sa includa atât anveloparea blocurilor, cât si inlocuirea instalatiilor interioare ale acestora. Ce s-a realizat pâna acum nici macar nu respecta definitia de reabilitare termica. Fie nu s-au izolat corect peretii, fie a fost ignorat acoperisul sau planseul de la subsol. Distributia pe orizontala a agentului termic s-a experimentat in câteva blocuri si atât. Mai mult, unii proprietari s-au ales cu apartamentele distruse dupa ce firmele de constructie au lasat cu lunile blocurile fara acoperis.Este cazul blocurilor de pe strada Slanicului si Neagoe Voda, unde anul trecut a fost prapad.
      Firmele de constructii au demolat sarpanta construita de proprietarii apartamentelor, sarpanta care nu le facuse acestora nicio problema ani de zile. Operatiunea a avut loc in primavara. Au venit ploile, care au prins blocul dezvelit. Apa s-a infiltrat pâna la etajul intâi. Constructorii au dat vina pe primarie, care, intr-adevar, nu le virase banii in cont, astfel incât i-a impiedicat sa achizitioneze materialele pentru acoperis. Locatarii nu intelegeau de ce a fost demontat acoperisul lor inainte ca materialele pentru cel nou sa fie cumparate. Abia in toamna s-au finalizat lucrarile de pe strazile Slanicului si Neagoe Voda.

      Schimbari aberante din mers

      Programul de reabilitare termica s-a transformat din mers. Astfel, in acest an, nu s-au mai construit sarpante decât acolo unde blocul avusese asa ceva inainte de reabilitare. In blocul 14 de pe strada Aviatori, apartamentele de la ultimul etaj au fost distruse de ploi. Locatarii au fost scandalizati si spuneau ca este pacat de asa o investitie (in placarea peretilor exteriori cu polistiren), deoarece apa se va infiltra printre izolatie si pereti. Acesti locatari au fost convinsi de conducerea asociatiei de proprietari sa-si schimbe tâmplaria, deoarece s-a spus, la debutul programului, ca vor avea prioritate blocurile unde tâmplaria a fost inlocuita cu termopane. “Acum, de ce nu foloseste primaria banii economisiti astfel, pentru a pune acoperis?”, se intreba presedintele asociatiei, Ioan Târca. Mai aberant este ce s-a intâmplat pe strada Republicii. Blocul 60 nu a avut sarpanta, dar prin programul de reabilitare i s-a construit. Imobilul “geaman”, cu numarul 62, are sarpanta la doua scari. Locatarii au fost anuntati ca aceasta va fi darâmata si inlocuita cu hidroizolatie.

      Lucrari fara autorizatie

      Pentru ca nu au mai putut astepta ca administratia locala sa puna pe roate programul de reabilitare termica, multi bacauani si-au izolat apartamentele pe cont propriu. Aproape in toate blocurile din oras sunt apartamente cu peretii exteriori dublati cu polistiren si proaspat zugraviti. Rare sunt cazurile când izolarea s-a realizat la nivel de scara sau de bloc. Potrivit Legii 230/2007, a asociatiilor de proprietari, cei care si-au izolat apartamentele fara a avea autorizatie de la primarie risca amenzi usturatoare. Oamenii nu au fost pusi la plata, insa ar trebui sa stie ca in unele cazuri au aruncat banii pe fereastra. Inspectorii in constructii sunt foarte fermi: pentru eficienta intr-un imobil cu locuinte la comun, toti peretii trebuie izolati, nu doar la nivel de apartament.

      2008, anul spoielii electorale

      In 2008, Primaria Bacau a derulat o campanie de “reabilitare termica”, finantata din taxa de salubritate. Oficial, blocurile au fost alese dupa “gradul de uzura precum si cererile depuse de asociatiile de proprietari”. Au fost selectate insa si blocuri cu o fatada de invidiat, cum ar fi cele de pe strazile Aprodu Purice si Digu Bârnat. In general, blocurile alese au avut pozitie strategica, operatiunea având loc in plina campanie electorala. Au fost placate si varuite blocuri de pe strazile: Electricienilor, Milcov, Tipografilor; Stadionului, Mioritei, 9 Mai, Aprodu Purice, Digu Bârnat, Mioritei, Carpati, Cornisa Bistritei, Orizontului, Panselelor, Bucegi, Lelelelor, Nordului, Letea, 22 Decembrie, Alecu Russo, Aleea Proiectantului, Logofat Tautu, Garii, Marasesti si Otelarilor. S-au cheltuit 68 de miliarde de lei vechi pentru aceasta spoiala a blocurilor, placile de polistiren fiind lipite peste varul vechi si coscovit.

      Consiliul Local poate suporta 50 la suta din investitie

      OUG 18 din 2009 stabileste, la articolul 13, modul in care se realizeaza finantarea lucrarilor de interventie asupra imobilelor de locuinte supuse reabilitarii termice. Documentul prevede ca finantarea este asigurata, in proportie de 50 la suta, din alocatii de la bugetul de stat, 30 la suta de la bugetul local, respectiv 20 la suta din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari sau din alte fonduri legal constituite.
      Ordonanta reglementeaza, de asemenea, posibilitatea preluarii partiale sau integrale a cotei de cheltuieli ce revine asociatiilor de proprietari, pentru a fi finantata din bugetele locale. Aceeasi Ordonanta stipuleaza ca municipalitatile pot prelua, partial sau integral, cheltuielile aferente lucrarilor de reabilitare ce revin proprietarilor aflati in imposibilitatea de a asigura sumele ce le revin. Practic, Consiliul Local Bacau poate suporta pâna la jumatate din investitiile in reabilitarea termica a imobilelor de locuit, asa cum indica OUG 18.

      Cu 130 de miliarde ar fi reabilitat cel putin 50 de blocuri

      Cu 130 de miliarde lei vechi – cât este cuantumul oficial al pomenii girate de edilii Bacaului pe 12 octombrie – municipalitatea ar fi reabilitat termic cel putin 50 de blocuri de locuit. Normele metodologice stabilite de Ministerul Dezvoltarii Regionale duc la un pret mediu de aproximativ 2,5 – 2,8 miliarde lei vechi pentru reabilitarea unui bloc de 4 etaje. In loc sa plateasca intretinerea pentru clientii CET Bacau, Primaria ar fi putut demara un amplu proiect de schimbare la fata a orasului, anvelopând imobilele cu probleme la izolatia termica.

      Reabilitarea, pretext de hranire a clientelei politice

      “Programul” de reabilitare termica a imobilelor din Bacau a constituit pentru edili un pretext de “hranire” cu bani publici a clientelei politice. Este de notorietate faptul ca societatea Segama, apartinând vicepresedintelui municipalei PNL – Liviu Goian – a câstigat contracte privind anveloparea mai multor blocuri din municipiu. In august 2008, o asociatie condusa de Segama s-a ales cu un contract de 6,68 miliarde lei vechi din partea Primariei, vizând modernizarea a doua blocuri de pe strada Aviatori (nr. 12 si 13). Contractul a fost incredintat prin negociere fara anunt de participare, o procedura adoptata de municipalitatea pentru a eluda licitatia publica.

      Lucrari „contractate” pe ochi frumosi

      “Am facut aceasta lucrare pentru ca-l cunosteam”. Acesta este cel mai des raspuns pe care-l primesc comisarii Garzii Financiare Bacau in momentul in care, in urma controalelor, depisteaza persoane fizice care lucreaza fara a avea acte in regula la reabilitatea termica a unui imobil. Daca nu se poate demonstra contrariul, cel in cauza scapa basma curata. Va fi sanctionat insa de ITM pentru ca lucreaza la negru. “Avem un protocol de colaborare cu ITM-ul. Ceea ce este cel mai important este faptul ca aceste persoane nu au societati comerciale. Intr-un fel sau altul noi ii vom obliga sa se inregistreze”, a declarat Romeo Fratila, comisar-sef al Garzii Financiare Bacau. Din nefericire pentru bacauani, in momentul in care lucreaza cu astfel de persoane, se supun la nenumarate riscuri. Abandonarea lucrarilor inainte de finalizare, izolatia deficitara, utilizarea unor materiale slabe din punct de vedere calitativ si absenta oricarei garantii sunt doar câteva dintre ele. Tragerea la raspundere a acestora este aproape imposibil de realizat din cauza faptului ca intre prestatorul de servicii si beneficiar nu exista niciun fel de contract. “Aceste persoane nu sunt cuantificate separat, dar verificari se fac in permanenta. Pe baza declaratiilor beneficiarilor noi putem insa demonstra ca activitatea nu a avut un caracter benevol. Astfel se poate reconstitui o parte din TVA-ul pe suma respectiva. Cele mai mari sanctiuni sunt insa aplicate pentru munca la negru”, a mai spus comisarul-sef al Garzii Financiare Bacau. Insa lipsa banilor ii determina pe multi dintre locatarii blocurilor din Bacau sa apeleze la aceasta solutie riscanta. Neavând societati comerciale, respectivii “constructori” nu polatesc nici TVA nici impozite. Prin urmare, costurile pentru anveloparea imobilului scad simtitor. Riscurile sunt insa incomparabil mai mari.
      Doina Mincu
      Alexandra Zaharia

      Muntenii isi vand butoaiele in Moldova

      Mesteri la a treia generatie

      Un camion plin cu butoaie tras in centrul comunei Dealu Morii, la raspântie, si niciun musteriu. Curtile sunt pustii, crâsmele incuiate. Gheorghe Rizea se uita in zadar in lungul drumului. In lipsa cumparatorilor, e bucuros macar sa aiba cu cine vorbi. “Eu sunt din Cosesti, o localitate din apropiere de Pitesti, dar vin in fiecare an in zona asta. Merg si la Focsani, la Adjud, la Iasi… Toata iarna fac butoaie si când se apropie toamna le vând”, afirma Gheorghe Rizea. Insist sa spuna clar daca el a facut doagele si le-a incheiat sau are angajati. Suparat, imi arata mâinile. Si mai fac o greseala. In dorinta de a-i stimula cheful de vorba, il intreb cum merge vânzarea acum, când e saracie, iar piata e plina de butoaie de fibra de sticla, mai ieftine si mai usoare. “Cuuum? Aia e fibra de sticla? E otrava curata! Uitati-va aici, butoaie de salcâm, butoaie de stejar, se compara?” Chiar s-a enervat, stim noi ce inseamna stejar? Nu stim.

      Vin de Dealu Morii cu aroma de stejar

      “Un vin bun e si mai bun daca e pastrat in butoi de lemn, afirma Gheorghe Rizea. Gustul, aroma sunt altfel, nu se schimba, prind putere”, ce sa mai vorbim! Un recipient de 150 de litri costa 180 de lei, iar unul de 200 de litri, 250 de lei. “E negociabil, 1 leu pe litru”, ma lamureste butnarul, ca sa nu mai intindem gâtul dupa etichete, care par puse anume ca sa nu fie vazute. “S-au scumpit toate, afirma barbatul, incercând sa justifice preturile. Taxa la târg e o mie de lei, fierul s-a facut 45.000 de lei/kg, daca adaugi si curentul, transportul, mare lucru nu-ti ramâne.” Doarme in masina, chiar daca are prieteni in Dealu Morii, asa s-a invatat. Mai degraba, cred ca se teme sa nu-i dispara, noaptea, butoaiele. Cu banii e greu, sustine Gheorghe Rizea, in rest e “un om realizat”: are 140 de curci, 40 de porci, gaini, gâste, o casa mare, cu 24 de camere, si doi copii buni: “Baiatul meu a terminat scoala de politie, iar fata e asistenta medicala. Nimic nu-mi lipseste, dar muncesc de la 18 ani, sunt a III-a generatie care face butoaie. Ma tem, insa, ca se va incheia aici!”
      Silvia Patrascanu

      Badminton / CN U17: Opt onesteni medaliati

      Dupa ce a cucerit doua titluri de campion national la Finalele Campionatului National individual de badminton U19, Alexandru Blanita (CSS – CSM Onesti) a reusit aceeasi performanta si la U17. La Botosani, in finala de simplu, sportivul onestean a câstigat in fata timisoreanului Danut Ilin, la capatul unui meci extrem de spectaculos, cu 2-1 (21-16, 19-21 si 21-18). Alexandru Blanita a reusit sa-si adjudece si titlul la dublu, alaturi de Marius Ica (CSS Craiova), dupa o finala cu perechea bucuresteana Adrian Derely / Ionut Petre.
      La dublu mixt, Alexandru Blanita si Alexandra Lungu au disputat o finala memorabila. Dupa 21-15, 18-21, cei doi au condus cu 20-18 in decisiv. Scorul a mers strâns, mentinându-se egal pâna la 26-26, dar ghinionul a facut ca onestenii sa piarda dramatic cu 26-28 in fata perechii Danut Ilin / Sendi Stefan (Timisoara). Onestenii au jucat printr-un WIR – Card (fiind la primul meci impreuna) si imbucurator a fost faptul ca Alexandra Lungu (CS Botosani / CSM Onesti), in vârsta de numai 13 ani a evoluat exemplar, ajutându-l pe Alexandru Blanita sa tina piept adversarilor.
      O surpriza placuta a realizat la simplu fete si Claudia Tanase (CSS – CSM Onesti), care s-a clasat pe 3. La dublu, Teodora Badiu (CSS Galati / CSM Onesti) a cucerit medalia de argint, ea evoluând alaturi de Adelina Marin (CSS Bacau). Bronz au obtinut Tudor Florin (CSM Onesti) / Catalin Ionascu (CSS Bacau) si Tudor Florin / Teodora Badiu. Dupa cum au remarcat profesorii Mircea Agapi si Valentin Hahuie, “bilantul este unul deosebit, prin cucerirea a opt medalii – doua de aur, doua de argint si patru de bronz". Antrenorii onesteni au remarcat si buna organizare a competitiei de la Botosani, antrenorul Daniel Hritcu (de la CS Botosani) fiind un infocat al badmintonului local.
      Ion Moraru

      Unifight / CN seniori: Performante de top

      Trei reprezentanti, patru trofee nationale cucerite la campionatele de unifight destinate seniorilor si desfasurate in localitatea Baicoi (judetul Prahova). Intr-o disputa cu 12 cluburi din tara, provenind din Bucuresti, Ploiesti, Râmnicu Sarat, Constanta sau Târgu Jiu, sportivii bacauani coordonati de Mihai Gosav au reusit sa urce pe fiecare treapta a podiumului de premiere.
      Cele mai stralucitoare medalii au fost aduse de Stefan Iftimie, care a devenit campion la Light Contact si vicecampion la Full Contact (categoria 95 kg). Sportivul legitimat la Dinamo si totodata practicant al judo-ului sub bagheta prof. Constantin Manole si-a invins toti oponentii inainte de limita in lupta pentru titlu. "N-am avut probleme si nici emotii la Light Contact, mi-am terminat repede adversarii", povesteste Stefan Iftimie, dublu medaliat national la un an dupa primele antrenamente de unifight.
      La Full Contact, lucrurile se complica. O stie si Paul Severin (SCM), obisnuit de asemenea cu lupta din concursurile de kick-boxing. "Unifight-ul este un sport complex si extrem de spectaculos", subliniaza sportivul medaliat cu bronz la categoria 80 kg pentru ca in semifinale a fost nevoit sa declare forfait din cauza unei accidentari la glezna. Dupa un prim meci câstigat lejer a urmat o disputa mult mai solicitanta cu un adversar din Târgu Jiu, in care Paul Severin s-a impus la puncte, dar cu pretul incheierii competitiei.
      Tot bronz si tot la Full Contact a obtinut Stefan Iogu (Dinamo), la categoria 90 kg, "Apreciez ca au avut curajul sa lupte", le-a transmis antrenorul Mihai Gosav, care a mentionat totodata ca "acesti sportivi intra in vederea selectionarii in lotul national de seniori".
      Dana Popa

      Volei feminin, Divizia A1 / „Le-am studiat in amanunt”

      Mihaela Herlea explica reteta succesului cu Dinamo

      Studentele Stiintei Bacau s-au prezentat cu temele facute la primul examen important al sezonului. Contra lui Dinamo, bacauancele s-au remarcat printr-o organizare foarte buna a jocului, spirit de sacrificiu si un psihic de invingatoare, care le-a permis sa treaca si peste erorile de arbitraj. In plus, au avut in Mihaela Herlea cea mai buna jucatoare de pe teren. "Centrul" Stiintei a fost de netrecut la blocaj, iar atacurile sale au pus deseori pe picior gresit defensiva bucuresteana.

      – Ela, va asteptati la o victorie atât de categorica contra lui Dinamo?
      – Chiar atât de categorica, nu, trebuie sa recunosc. Eram in schimb convinse ca vom câstiga. Am studiat in amanunt jocul lui Dinamo, facând mai multe vizionari si ajungând sa le cunoastem bine atât atuurile, cât si punctele slabe. Totodata, ne-am ajutat foarte mult intre noi, aratând ca o echipa capabila sa treaca peste orice obstacol.
      – Inclusiv peste greselile de arbitraj. Toata lumea considera ca trebuia sa câstigati cu 3-0, daca nu ar fi fost acele doua decizii eronate ale arbitrului Lungu.
      – Nu comentez arbitrajul. |stia sunt arbitrii de la noi, n-avem ce face. Bine ca am câstigat si am luat trei puncte. E tot ce ne intereseaza.
      – In afara factorilor tehnico-tactici, Stiinta a impresionat in acest joc cu Dinamo printr-o pregatire fizica foarte buna si caracter.
      – Intr-adevar, s-a vazut ca formam un grup unit, gata sa reactioneze pozitiv si in momentele mai dificile. De asemenea, suntem foarte bine pregatite fizic, de asta ne si antrenam zilnic si in mod cert acest lucru ne va ajuta mult deoarece campionatul e lung, iar noi vom activa pe mai multe fronturi.
      – Cum ti s-a parut Dinamo?
      – Dinamo e o echipa buna, care are o ridicatoare tânara in absenta experimentatei Dana Minca, iar lucrul acesta se simte. Oricum, Dinamo ramâne una din favoritele la titlu, ceea ce face si mai importanta victoria noastra.
      – Urmatorul meci acasa va fi cu Unicul, alta echipa cu pretentii, care si-a luat si ea toate masurile, filmând jocul vostru cu Dinamo.
      – Pâna la intâlnirea cu Unic Piatra Neamt mergem sa câstigam la Craiova, eventual la un scor de trei puncte, pentru a ramâne acolo sus in clasament. Cât despre Unic, e clar ca nu ne asteapta un meci usor. Pietrencele vor veni aici pentru a ne pune probleme, insa eu sper ca noi sa ne continuam seria victoriilor.
      Dan Sion

      Dans sportiv / Cupa Phoenix: Dance Energy, la inaltime

      Clubul Dance Energy Bacau si-a completat palmaresul cu noua medalii de toate culorile cucerite la Cupa Phoenix, desfasurata in sala "Grigore Moisil" din Ploiesti. Mai mult de jumatate din trofee au fost de aur, printre cei care au urcat pe prima treapta a podiumului numarându-se si colegul nostru de la Trustul Media "Desteptarea", Florin Stefanescu. "Sunt multumit de evolutiile sportivilor si speram sa ne intoarcem cu rezultate la fel de frumoase de la concursurile viitoare", a subliniat antrenorul Romeo Tanasa. Rezultate:
      Precompetitional 10-11 ani
      aur: Vladut Bacoiu – Bianca Ciuche;
      argint: George Marcu – Ioana Geosanu;
      Precompetitional 12-15 ani
      aur: Adrian Florea – Cristina Hudici, Cristian Cretu – Bianca Arseni, Alin Spulber – Vasiliu Rebecca;
      argint: Cosmin Tusa – Denisa Racaceanu;
      bronz: Vlad Popa – Mihaela Manole;
      Precompetitional 16-35 ani
      aur: Florin Stefanescu – Irina Plesca
      Hobby 10-11 ani
      locul 9 (semifinalisti): Vladut Bacoiu – Bianca Ciuche;
      Hobby 12-15 ani
      loc 3 (finalisti): Alin Spulber – Rebecca Vasiliu;
      loc 12 (semifinalisti): Adrian Florea – Cristina Hudici;
      E 12-13 ani
      loc 5 (finalisti): Montel Vasiliu – Monica Dragomir.
      La sfârsitul acestei saptamâni, clubul Dance Energy intentioneaza sa deplaseze o delegatie mai numeroasa la Festivalul National de Dans Sportiv "Galleria", programat pe 30 octombrie la Suceava. (D.P.)

      Fotbal, Liga a lll-a: Dobos ramane pe tusa

      Probleme medicale

      Accidentarea lui Marius Dobos se anunta mai grava decât parea initial. Lovit la genunchi la partida din urma cu doua saptamâni, contra Pascaniului, capitanul FCM Bacau va rata si jocul de vineri, din deplasare, cu Otelul ll Galati. Dobos a efectuat la inceputul saptamânii o rezonanta magnetica si, in asteptarea diagnosticului, va ramâne in afara programului de pregatire al echipei. Pe bara ramâne si Taban din cauza accidentarii de la tendon, in timp ce Lozneanu este incert din cauza unor probleme la inghinali.

      Strâng rândurile

      "Asa cum am spus si inaintea meciului de la Roman, absenta lui Marius Dobos este una importanta pentru echipa noastra", a declarat antrenorul FCM Bacau, Gheorghe Poenaru. "Din pacate, trebuie sa ne conformam situatiei si sa strângem rândurile. Ne asteapta un ultim examen dificil in deplasare, cu Otelul ll, pe care sper insa sa-l trecem cu bine, indiferent de problemele de efectiv. Practic, daca vom câstiga si la Galati, am rezolva in mare masura turul de campionat", a adaugat tehnicianul bacauan.

      Fara antrenamente pe sintetic

      "Galben-albastrii" pregatesc cu toata atentia intâlnirea cu "satelitul" Otelului, pe care clasamentul Seriei l o prezinta drept derby-ul etapei. Desi Otelul ll sustine meciurile de acasa pe teren sintetic, FCM Bacau nu va face antrenamente specifice acestei suprafete de joc in saptamâna premergatoare partidei de la Galati. "Nu cred ca un antrenament sau doua pe teren sintetic ar schimba prea mult datele problemei", a motivat Gheorghe Poenaru, care a adoptat aceeasi strategie si inaintea jocului din deplasare cu Poli Galati, câstigat de bacauani pe sintetic cu 2-1.
      Dan Sion

      Badminton / CN U17: O confirmare si o mare surpriza

      Campionatele Nationale U17 au adaugat sase medalii in palmaresul badmintonistilor de la CSS-Stiinta Bacau. Doua titluri de vicecampioni si alte patru bronzuri au cucerit sportivii pregatiti de Bogdan Milon in competitia desfasurata la Botosani. Adelina Marin a confirmat la un nivel de vârsta superior, in timp ce Ioana Popescu a realizat cea mai mare surpriza a concursului.

      In grafic

      Aflata in primul an la U15, Adelina Marin si-a atins obiectivul la grupa U17. Sportiva bacauana a jucat finala la simplu, unde a fost invinsa de Sabina Balut (Timisoara), 20-22 in setul al doilea. “Se putea intâmpla orice daca ar fi câstigat setul doi. Oricum, sunt supermultumit de felul in care a evoluat. Adelina si-a facut treaba“, a subliniat antrenorul Bodgan Milon. Eleva sa a disputat si finala de dublu, alaturi de Teodora Badiu (Galati), intrând tot in posesia argintului dupa duelul cu echipa Sabina Balut / Alexadra Stefan (Timisoara).

      Duel bacauan

      In drumul spre ultimul act al competitiei la simplu, Adelina Marin a trecut in semifinale de colega sa de club Ioana Popescu. Un duel bacauan in urma caruia Ioana a reusit sa obtina prima sa medalie nationala. “Ioana a mai avut un loc trei la o etapa, rezultat care i-a dat aripi. S-a antrenat foarte bine in acest an si iata ca ne-a facut o surpriza placuta, cea mai mare surpriza as putea spune”, a explicat Bogdan Milon. Lânga bronzul din proba de simplu, Ioana Popescu a urcat pe aceeasi treapta a podiumului la dublu fete, alaturi de coechipiera sa Georgiana Droanca.

      Adelina, la CE U19!

      Bilantul a fost completat cu doua medalii de bronz la dublu masculin (Catalin Ionascu / Bacau – Tudor Florin / Onesti), respectiv dublu mixt (Ionascu / Marin). In plus, mai mult decât “tripla” de la CN U17, Adelina Marin a mai avut parte de o satisfactie: convocarea in lotul national U19 care va reprezenta România la Campionatele Europene de anul viitor! Pâna sa-si masoare fortele la nivel continental cu adversari cu patru ani mai mari, badmintonista bacauana mai are insa de reglat câteva conturi in tara. Vicecampioana nationala la U19 si U17, Adelina Marin va lupta pentru titlu la grupa sa de vârsta, U15, in cadrul unei competitii care va avea loc in Bacau (5-7 noiembrie).

      Dana P.

      Handbal masculin: Teste de top

      Seria meciurilor de verificare continua pentru handbalistii bacauani. Dupa amicalul de vineri cu CSU Suceava, “studentii” sustin la mijlocul acestei saptamâni alte doua teste pe teren propriu. La Sala Sporturilor vine HC Odorhei, una dintre revelatiile acestei editii de campionat, aflata pe locul secund in Liga Nationala, la egalitate de puncte (12) cu liderul UCM Resita. Stiinta Municipal Dedeman nu ii va avea la dispozitie pe internationalii de tineret Cristian Ghita, Alexandru Tarâta, Gabriel Bujor si Stefan Grigoras, aflati in cantonament sub “tricolor”. “Dubla” cu HC Odorhei este programata pentru marti (ora 19.00) si miercuri (11.30). In intersezon, cele doua echipe si-au
      impartit victoriile amicale. Odorheiul a câstigat la Memorialul “Mihai Mironiuc” (39-35), in timp ce elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan si-au luat revansa la Cupa Municipiului Bacau (29-24). (D.P.)

      Judo: Delegatie numeroasa, medalii pe masura

      23 de sportivi de la Palatul Copiilor Bacau au intrat in concurs la editia a IV-a a cupei “Martonffi Janos“, structurata pe grupele U7 (n. 2004-2005), U9 (n. 2002-2003), U11(n. 2000-2001) si U13 (n. 1998-1999). Desfasurata in localitatea Vlahita, asezata la poalele muntilor Harghitei intre orasele Odorheiu Secuiesc si Miercurea Ciuc, la o altitudine de 800 m, competitia organizata de conducerea scolii locale si CSS Miercurea Ciuc a reunit la start 325 de judoka de la 17 echipe din judetele Brasov, Bistrita-Nasaud, Sibiu, Bacau, Covasna si Harghita. Primii trei clasati de la fiecare categorie de vârsta si greutate au primit diplome si medalii, bacauanii coordonati de prof. Aurel Chelariu contabilizând cinci locuri I, patru locuri II si sase locuri III.
      _ locul I: Mihnea Jâtca (27 kg, U9), Rares Irimescu (38 kg, U9), Andrei Ursu (+38 kg, I9), Ionut Puscasu (36 kg, U11), Alexandru Burca (40 kg, U11);
      _ locul al II-lea: Alexandru Andonie (24 kg, U9), Stefan Cremene (27 kg, U9), Stefan Moisei (+38 kg, U9), Mario Ionita (38 kg, U13);
      _ locul al III-lea: Ianis Pravat (24 kg, U9), Robert Ciocoiu (34 kg, U9), Alexandru Bârgau (36 kg, U11), Cosmin Tamba (38 kg, U13), Rares Rotaru (42 kg, U13), Codrin Nedita (46 kg, U13).
      In clasamentul pe echipe, Palatul Copiilor a ocupat locul al V-lea. Delegatia bacauana a fost insotita de prof. Aurel Chelariu, dar si de unii parinti pentru sustinerea morala a copiilor din grupa, unii dintre ei facându-si botezul la aceasta competitie.

      Dana Popa

      Porti deschise in instante

        Usile Tribunalului Bacau, Judecatoriei Bacau, Curtii de Apel Bacau si ale parchetelor bacauane au fost deschise pentru public, pe 25 octombrie, cu ocazia sarbatoririi “Zilei Europene a Justitiei Civile”. Evenimentul a avut ca scop asigurarea transparentei care sa permita cetatenilor crearea unei imagini reale asupra conditiilor de munca ale magistratilor, asupra etapelor pe care le parcurge un dosar pâna sa fie solutionat, stabilirea unei relatii de incredere intre cei care infaptuiesc actul de justitie, respectiv magistratii, si beneficiarii acestuia – justitiabilii. Incepând cu ora 10.00 si pâna la ora 15.00, vizitatorilor li s-a asigurat accesul in incinta sediului instantelor si a parchetelor pentru a vedea cum se desfasoara activitatea, cum arata o sala de instanta, biblioteca, arhiva, registratura, sala de sedinte, compartimentul IT sau sala de consiliu. “Prin astfel de actiuni le dam posibilitatea celor interesati sa vada care sunt conditiile efective in care lucram, ce presupune munca noastra, ce implica tot ceea ce facem”, a explicat procuror Camelia Elisei – Parchetul de pe lânga Curtea de Apel.

        Curiozitatea tinerilor

        Vizitatorilor le-au fost prezentate compartimentele instantei si activitatea specifica acestora, li s-au pus la dispozitie Ghiduri de orientare pentru justitiabili. Printre cei care au calcat pragul institutiei s-au numarat si elevii de la diferite unitati scolare bacauane. Si la Parchetul de pe lânga Curtea de Apel, vizitatorii au vizitat sala de audieri, au facut cunostinta cu procurorii de caz si presedintele Parchetului. Printre ei si liceenii de la colegiile din oras. “Eu chiar vreau sa urmez o cariera in domeniu, asa ca sunt bucuroasa ca am sansa sa vad cum se lucreaza intr-un parchet sau intr-o instanta. Ma atrage munca de procuror. Cred ca este o meserie bine cotata si de viitor”, ne-a precizat Simona Chiriches, eleva in clasa a X-a. “Nu-mi doresc neaparat o cariera in magistratura, dar am fost curioasa sa vad si cum e in acest domeniu. E frumos, e o meserie interesanta”, a adaugat si Fidiana Peter. “Eu am ales deja informatica, pentru ca viata de procuror mi se pare mult prea complicata, cu prea multe riscuri”, a fost si parerea lui Andrei Coson.

        Vizite care schimba optiuni

        De altfel, aceste vizite chiar impresioneaza elevii, unii dintre ei optând pentru profesia de procuror sau judecator in urma unor astfel de discutii cu cei in domeniu. “Noi suntem permanet interesati de orientarea profesionala a elevilor, indiferent de diciplinele pe care le predam la clasa. Am elevi care chiar vor sa urmeze Academia de Politie sau Facultatea de Drept, iar prin aceste vizite in instante si la parchete am avut surprinderea sa constat ca unii chiar si-au schimbat optiunile in favoarea acestor meserii. E bine sa stie ce ii asteapta dupa ce termin studiile”, a aratat si Adriana Rusu, profesor de limba si literatura româna la Colegiul National “Ferdinand I” Bacau. Accesul in institutii a fost permis numai in baza actului de identitate si realizat astfel incât activitatile curente ale instantei sa nu fie perturbate.
        Roxana Neagu

        Viata bate filmul si la Parchet

        În premiera, Parchetul de pe lânga Judecatoria Buhusi a „deschis portile” si altfel, festiv, oferind celor interesati posibilitatea de a afla informatii de interes public despre activitatea institutiei, precum si prilejul de a vizita spatii cu relevanta, dar fara a perturba activitatea. Interesanta, incitanta chiar, a fost si întâlnirea primului procuror, Daniel Paul Moglan, cu un grup de liceeni care vizeaza apropierea de profesii ca avocat, procuror, judecator, notar. Invitatii au intrat în culisele… teoretice ale relatiilor dintre Parchet, pe de o parte, Politie, Judecatorie si Tribunal, pe de alta parte. Cele 900 de dosare penale aflate pe rolul Parchetului buhusean în acest an li s-au parut invitatilor neavizati a fi multe. Acestea vizeaza mai ales infractiuni contra integritatii corporale, patrimoniului si familiei, infractiuni silvice si rutiere, contrabanda cu tigari, dar si infractiuni care privesc viata sexuala. Cartierul „NATO” ramâne fruntas pe „ramura” la iesirile din decorul comportamentului legal. Nici cele opt propuneri de arestare preventiva formulate de Parchet în acest an nu li s-au parut putine, dat fiind faptul ca numarul acestora este dublu fata de anul trecut. Totusi, prim-procurorul Daniel Paul Moglan a precizat ca „zona Buhusi are o infractionalitate marunta, în limite acceptabile, controlabile; aceasta nu vizeaza infractiuni de mare violenta”. Liceenii au încercat sa afle care sunt dezavantajele profesiilor de procuror, avocat, judecator… „Stresul, renuntarea la bucuriile timpului liber, contactul direct si cu persoanele cele mai dificile ale societatii, munca în regim de zi-noapte, uneori…”, a spus prim-procurorul Daniel Paul Moglan, care a adaugat: „Roba de avocat, procuror sau judecator este frumoasa, poate aminti de filmele americane, dar si aici, viata bate filmul… Aceste profesii au multe privatiuni, implica o mare responsabilitate”. Iata ce ne-au spus si beneficiarii initiativei „portilor deschise”… Roxana Cociorva: „A fost captivant, datorita faptului ca am priceput care este esenta fenomenului juridic, a zonei de interes de care se leaga sperantele mele”. Ramona Iliescu: „Am beneficiat de un excelent rezumat a ceea ce înseamna domeniul juridic nu doar în teorie, ci si în practica. Ca viitor avocat, mai doresc asemenea întâlniri”.
        Ion Fercu

        Ajutorul promis tinerilor, o picatura intr-un pahar cu apa

        10.000 de euro, prea putini pentru o afacere

        “Nu inseamna nimic”. Aceasta este concluzia la care au ajuns specialistii in ceea ce priveste o ordonanta a guvernului prin care tinerii pâna in 35 de ani primesc ajutoare de la stat in cazul in care vor infiinta o firma in mediul rural. Bugetul la nivel national este extrem de mic, fapt pentru care masura este echivalenta cu o picatura intr-un pahar cu apa.

        10.000 de euro. Aceasta este valoarea ajutorului de la stat pe care tinerii care doresc sa infiinteze o societate in mediul rural au sansa sa-l obtina. Suma alocata la nivel national este insa mai mult decât insuficienta, spun specialistii.

        “Suma trebuie sa fie mai mare”

        In perioada 2010 – 2012, bugetul programului pentru acordarea de alocatii financiare nerambursabile este de 46,2 milioane de lei, numarul minim de beneficiari urmând a fi 1.100. „Este una dintre masurile, cred ca este si singura de pâna acum, benefica economiei. Bineinteles ca suma este discutabila. Din punctul meu de vedere ea poate fi mult mai mare. Si asta daca tinem seama de sumele care se vehiculeaza de catre autoritatile locale cu ocazia organizarii diverselor spectacole ori zile ale localitatilor. Cu siguranta ca suma ar trebui sa fie mult mai mare”, a declarat directorul Camerei de Comert si Industrie Bacau, Mihai Tulbure.

        Conditii dure

        Cel mai mare punctaj il vor obtine cei care infiinteaza firmele in mediul rural. De asemenea, societatile care vor activa in domeniul productiei vor obtine un numar mai mare de puncte decât cele din servicii sau comert. La fel se intâmpla si in cazul celor care creeaza cel putin 6 locuri de munca permanente si cu norma intreaga. “10.000 de euro nu este o suma care sa fie incurajatoare pentru deschiderea unei societati in conditiile impuse de ei. Daca tânarul ii da angajatului un salariu de 1.000 de lei asta inseamna ca intr-o luna trebuie sa scoata din buzunar aproximativ 8.400 de lei, bani care reprezinta cheltuieli de salarizare. Daca inmultim aceasta suma cu 6 (adica jumatate de an), vom vedea ca cei 10.000 de euro sunt mai mult decât insuficienti”, a mai spus directorul CCI Bacau, Mihai Tulbure. Aceste firme infiintate de tinerii pâna in 35 de ani, care primesc ajutoare de stat, vor purta denumirea de microintreprindere SRL-I.D., adica societate cu raspundere limitata – intreprinzator debutant.

        Masura sortita esecului

        Planurile de afaceri depuse de tineri vor fi evaluate online, fiind nevoie de minimum 60 de puncte pentru a obtine finantare. Numarul maxim de puncte ce poate fi obtinut este 100. „Aceasta masura ar trebui sa faca parte dintr-un program mai amplu de sprijinire a intreprinzatorilor si care sa tina seama de câteva lucruri. Astfel, trebuie reduse cheltuielile cu forta de munca, trebuie reduse taxele si impozitele in vederea realizarii unei predictibilitati economice pe termen mediu si lung. Deci fiscalitatea trebuie sa fie una suportabila. Un loc la fel de important il ocupa si realizarea unei stabilitati economice”, a mai spus directorul CCI Bacau. In ciuda faptului ca banii pentru intreg programul sunt foarte putini, obiectivul declarat este acela de “stimulare a infiintarii de noi microintreprinderi, cresterea potentialului de accesare a surselor de finantare si dezvoltarea aptitudinilor antreprenoriale ale tinerilor, in scopul implicarii acestora in structuri economice”. “Fata de zero… este mai bine. Dar nu cred ca se vor inghesui foarte multi tineri pentru aceasta suma”, a afirmat Mihai Tulbure.
        Alexandra Zaharia

        Festivitate și protest de Ziua Armatei

          „Pe 25 octombrie a fost serbată Ziua Armatei Române. În municipiul Bacău s-a desfășurat festivitatea oficială la Cimitirul Central, unde reprezentanți ai autorităților locale, ai Armatei și veterani de război au adus omagii eroilor căzuți la datorie. De cealaltă parte, reprezentanții Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate în Retragere și în Rezervă – Filiala Bacău au decis să marcheze Ziua Armatei Române printr-un protest.

          Ziua Armatei Române, care se serbează anual pe 25 octombrie, a fost celebrată și în Bacău. Atât oficialitățile locale, cât și reprezentanții instituțiilor din cadrul armatei au participat la manifestare. Aceasta a avut loc la Cimitirul Central din Bacău. Festivitatea a început cu o slujbă religioasă, oficiată de un sobor de preoți. Rând pe rând, reprezentanții instituțiilor locale, veterani de război, cadre active din cadrul armatei, rezerviști și elevi au depus coroane și flori la monumentul dedicat eroilor căzuți pe fronturile de război. „Chiar dacă sunt unele voci care contestă această zi, noi suntem statornici și recunoaștem prin această manifestare meritele armatei române, care în timpul celui de-al Doilea Război Mondial și-a făcut datoria până la capăt. În acest moment, cred că este cazul ca noi toți să ne înclinăm cu veneratie în fața ostașilor români din toate timpurile”, a declarat general Vasile Apostol, președintele Asociației Județene a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere Bacău. Festivitatea s-a încheiat cu parada militarilor.

          Și-au manifestat nemulțumirile

          De Ziua Armatei Române au avut loc și evenimente mai puțin plăcute. Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate în Retragere și în Rezervă a organizat proteste în toată țara. La fel și reprezentanții Filialei Bacău, care au pichetat pașnic Prefectura județului Bacău. Peste 30 de militari în rezervă au ținut să-și manifeste nemulțumirile față de actualul guvern. Ei își vor salariile și pensiile înapoi. „A apărut un actor nou pe scena opiniei publice băcăuane. Ne manifestăm protestul chiar de Ziua Armatei, față de actuala putere politică pentru mersul cum nu trebuie al societății românești. Nemulțumirea noastră este în principal încălcarea flagrantă a statutului cadrelor militare active, în rezervă și retragere. Suntem o mare tăcută, dar s-a terminat. Sfera politică și-a depășit limitele”, a declarat colonel în rezervă Gelu Pricopie, președintele SCMD Bacău. Cea mai mare problemă pare să fie legea salarizării unitare a bugetarilor și cea a pensiilor unitare. Ei vor abrogarea Legii 119/2010. În acest moment, pensia medie a militarilor este de 1700 de lei. Prin aceste măsuri, militarii cred că le sunt încălcate drepturile și demnitatea. „La ora actuală, legea statutului cadrelor militare este modificată, în ideea de a amplifica în continuare sarcinile și atribuțiile militarilor. Instituția demisiei este îngrădită foarte mult”, a mai precizat președintele SCMD Bacău. Sindicaliștii mai cer să fie reînființată instituția senatorului de drept al Armatei, care să poată apăra în Parlamentul României drepturile și interesele militarilor. Militarii în rezervă au îndurat frigul timp de mai bine de o oră, însă nu au renunțat. „Protestăm pentru că regimul politic actual dorește să ne recalculeze salariile și pensiile. Noi considerăm că inițial au fost calculate corect și nu ne dorim să ni le mărească, dar nici să le scadă”, a spus locotenent colonel Petru Burcut. Sindicaliștii sunt de părere că nu le-a fost respectat statutul. „Protestăm pentru respectarea demnității cadrelor militare și respectarea instituției Armatei, ca instituție de bază a statului român”, ne-a spus colonel Vasile Luca. Sindicaliștii băcăuani au fost primiți la discuții de către prefectul Constantin Scripaț. Prefectul județului Bacău a ascultat doleanțele sindicaliștilor băcăuani și a promis că va înainta solicitarea acestora Guvernului României.”
          Sinziana Filimon

          La Casa de Pensii, stimulente mai mari decat salariul

            In iulie, marea majoritate a angajatilor Casei de Pensii au beneficiat de stimulente care au depasit salariul net. S-au dat cele mai mari stimulente din istoria institutiei. In august, acestea au mai scazut, iar din septembrie au disparut. Medicii si asistentele de la cabinetele de expertiza au primit sume mai mici decât salariul pentru ca nu au redus mai mult numarul pensionarilor de invaliditate.

            Contrar asteptarilor, pentru salariatii Casei Judetene de Pensii (CJP) Bacau luna iulie nu a insemnat momentul in care sa fi resimtit diminuarea cu 25 la suta a veniturilor salariale. Dimpotriva, ei au luat in mâna cu mult mai multi bani decât au primit in luna iunie. Si aceasta deoarece taman in iulie, când a inceput sa se aplice actul normativ care prevede taierea a un sfert din salariile bugetarilor, au luat stimulente surprinzator de mari. Daca in iunie ici, colo câte un salariat al CJP se inregistreaza si cu alte venituri salariale (prima de vacanta) decât salariul net, in iulie din cei 108 angajati, numai patru nu au beneficiat de stimulente, iar 23 au primit in plus o suma mai mica decât salariul net. In rest, toti au luat pe lânga salariu o suma mai mare decât acesta. Astfel, un expert superior clasa I, treapta I, gradatia 5 a avut un salariu net de 1.286 lei si a mai primit pe lânga acesta 3.366 lei. Un consilier superior a fost platit cu un salariu net de 1.285 lei si cu inca 1.683 lei. Un consilier juridic asistent care a numarat in iunie la salariu 677 lei, in iulie a socotit, in total, 1.778 lei. Sefii de serviciu au beneficiat de un venit net cuprins intre 2.400 si 3.544 lei, respectiv de stimulente mai mari decât salariul net. Cât despre conducere, directorul executiv a luat in iunie 2.135 lei, iar in iulie, 3.898 lei si unul dintre adjuncti – 3.475 comparativ cu 1.988. Chiar si cei cu salarii mici au câstigat cu mult mai bine in iulie decât in lunile anterioare. Un arhivar a luat 1.179 lei fata de 637, in iunie, un referent superior – 1.600 lei (702 lei), o ingrijitoare – 1.035 (609 lei) etc. "Cei care au beneficiat in iulie de alte venituri cu mult mai mari decât salariul net au primit si prima de vacanta. Asa se explica, de exemplu, ca un expert superior a luat in plus de doua ori salariul net. Dar, intr-adevar, in iulie s-au luat cele mai mari stimulente, de când acestea au inceput sa se dea. Sumele achitate in iulie au fost pentru luna mai si am avut un fond mult mai mare decât de obicei", ne-a spus Liviu Cretu, directorul executiv al CJP Bacau.

            Medicii experti, bani mai putini

            In lunile care au urmat, insa, Ministerul Finantelor nu a mai fost atât de generos. In august stimulentele, pentru marea majoritate a angajatilor CJP Bacau, au reprezentat 50-60 la suta din salariul net. Doar directorii, un sef de serviciu si un expert superior au beneficiat de stimulente care au depasit, dar nu cu mult, salariul net. In august au fost platite stimulentele pe luna iunie. Incepând cu iulie acestea au disparut pentru toti angajatii Casei de Pensii, astfel ca din septembrie ei au luat numai salariul net, ceea ce inseamna venitul din iunie, diminuat cu 25 la suta. Adica 1.286 lei in loc de 1.700 lei, 504 lei fata de 677 lei etc. Dar trebuie sa spunem ca angajatii Casei de Pensii nu vor stimulente, ci salarii decente si ca pentru un numar restrâns dintre ei nici in iulie si nici in august stimulentele nu au reprezentat mare lucru. Este vorba despre medicii si asistentele medicale de la cabinetele de expertiza a capacitatii de munca. Bunaoara, in iulie un medic primar a primit pe lânga salariul net de 1.246 lei numai 630 lei, iar o asistenta medicala, 744 lei, plus 349 lei. "Stimulentele au fost acordate in functie de realizarea indicatorilor, a explicat directorul executiv al CJP Bacau. La cabinetele de expertiza au fost indepliniti in proportie de 50-60 la suta fata de media pe tara. Prin urmare, atâta li s-a cuvenit." Concret, medicii experti si asistentele au fost rasplatite cu stimulente mai mici, deoarece nu au atins indicatorii inregistrati la nivelul intregii tari la depensionarea, la retrogradarea pensionarilor de boala si la reducerea numarului de cazuri nou inscrise la pensia de invaliditate. Cu alte cuvinte, daca vroiau sa ia un stimulent mai consistent, medicii experti trebuiau sa taie in carne vie.
            Elena Tintaru

            Reglare de conturi cu clientii din PNL

              Victor Construct, sau cum se dusmanesc liberalii intre ei

              In urma cu un an de zile, cotidianul Desteptarea dezvaluia ca o societate din Botosani, apartinând unui afacerist local caruia PNL i-a propus sa candideze la deputatie in 2008, a câstigat un contract gras in municipiul Bacau vizând construirea a 5 blocuri ANL contra sumei de 12,5 milioane RON. Materialul, publicat in data de 25 noiembrie 2009, a stârnit o reactie viscerala din partea purtatorului de cuvânt al Primariei, care a acuzat Desteptarea ca "deformeaza in mod voit si tendentios realitatea". La un an distanta, societatea botosaneana Victor Construct e facuta cu ou si cu otet chiar in ziarul de casa al primarului Stavarache.

              In urma cu aproape un an, pe 25 noiembrie 2009, cotidianul Desteptarea publica un material vizând modul in care o firma botosaneana – Victor Construct – s-a procopsit cu un contract de peste 3 milioane de euro in municipiul Bacau. Contractul privea construirea a 5 blocuri ANL, amplasate pe strada Fagaras. Firma din Botosani a reusit sa ia fata unor constructori reputati din Bacau, acestia din urma acuzând municipalitatea ca favorizeaza societati cu mult sub nivelul celor din orasul lui Bacovia.

              "M-au propus si primar si deputat si senator"

              Victor Mihalachi, afacerist liberal din Botosani, a recunoscut intr-o declaratie acordata Desteptarii in noiembrie 2009 ca PNL l-a propus candidat si la primarie, dar si la Parlament. "Eu nu ma pricep la politica, sunt gospodar, de asta mi-au propus liberalii sa candidez. M-au propus si primar si deputat si senator", afirma, plin de sine, Mihalachi. Acesta a mai declarat, tot atunci, ca firmele de constructii bacauane sunt invidioase pe succesul Victor Construct. "Invidia asta a constructorilor este la mijloc. Eu zic ca ce s-a facut este legal, actele dovedesc asta. Fiecare câstiga unde poate", a mai spus afaceristul botosanean. Afirmatiile acestuia sunt adevarate. Monitorul de Botosani a prezentat in editia din 2 septembrie 2008 o lista cu oameni de afaceri locali cooptati de PNL in vederea candidaturii la un loc in Parlament. Lista cuprinde nume din diferite domenii de activitate. Printre acestea se regaseste si… Victor Mihalachi.
              Practic un patron liberal din Botosani a câstigat o lucrare de proportii financiare respectabile – peste 3 milioane de euro – in Bacau, oras condus de un primar cel putin la fel de liberal.

              Ce spunea Primaria acum un an

              Dupa publicarea de catre Desteptarea a articolului "Constructorii bacauani, alungati de acasa", in care se relata "combinatia" pe filiera Victor Construct, Primaria a remis cotidianului un Drept la replica menit a discredita informatiile aparute in ziar. In respectivul Drept la replica, semnat de Ionut Tomescu – purtatorul de cuvânt al Primariei, se arata ca "toate, dar absolut toate licitatiile organizate de catre Primaria Bacau au fost corecte, cu respectarea tuturor prevederilor legale, fapt confirmat in primul rând de catre raportul intocmit de ANRMAP".
              "Intelegem ca ati facut o obsesie pentru activitatea primarului Romeo Stavarache (…) Pe aceasta cale, primarul municipiului Bacau (…) isi reafirma pozitia clara si intransigenta cu privire la respectarea legii in municipiul Bacau", se mai arata in documentul remis Desteptarii in noiembrie 2009.

              Fatade neconforme

              Lucrarea adjudecata in urma cu un an de Victor Construct a ajuns la etapa finisajelor, moment in care ANL Bacau a concluzionat ca fatadele blocurilor sunt neconforme cu proiectul initial. Scandalul a aparut, deloc surprinzator, in paginile ziarului de casa al primarului Stavarache, sub forma unui material ce pare o reglare de conturi cu afaceristul liberal de la Botosani. Firma acestuia e acuzata ca s-ar fi abatut de la proiectul initial si ar fi construit in ilegalitate.
              Abordat de jurnalistii Desteptarii, Victor Mihalachi a refuzat sa faca declaratii privitoare la problemele aparute la blocurile ANL construite in Bacau. "Domnul Mihalachi nu doreste sa poarte o polemica cu primarul din Bacau", a declarat secretara afaceristului botosanean.

              Cum au fost trasi pe dreapta constructorii bacauani

              In toamna lui 2009, la licitatia privind construirea celor cinci noi blocuri ANL s-au prezentat mai multi constructori bacauani. Rând pe rând, acestia au fost descalificati, astfel incât societatea botosaneana a avut drum liber in acontarea lucrarii.
              Viorel Rusu, administratorul societatii Conextrust, a declarat la data respectiva cotidianului Desteptarea ca plicul cu oferta depusa de firma sa nici macar nu a fost deschis de cei care au organizat licitatia. "Noi oferim si calitate la acelasi pret practicat de Victor Construct. Se vede diferenta. Lor le mai trebuie 200 de ani sa ne ajunga", afirma – in noiembrie 2009 – Rusu.

              Un camion al Victor Construct l-a ucis pe Lucian Iancu

              Numele societatii botosanene e legat si de episodul tragic al mortii consilierului primarului Stavarache, Lucian Iancu. In prima saptamâna din iulie 2009, Iancu a decedat in urma unui cumplit accident de circulatie petrecut pe o sosea ce tranzita localitatea Vladeni din judetul Botosani. Autoturismul condus de Iancu a fost izbit frontal de un camion apartinând societatii Victor Construct. Tânarul politician liberal a murit pe loc.
              Lucian Bogdanel

              Fotbal, Liga a lll-a / Au tinut jocul in maini

              Partida de la Roman, dintre Petrotub si FCM Bacau a scos la rampa interventiile portarilor Costea si Stamatin

              De la 1 la 22

              Categoric, au fost cei mai buni de pe teren. Cu adevarat numarul 1, chiar daca, la drept vorbind, Costea a avut pe spate 22. Derby-ul de vineri, de la Roman, dintre Petrotub si FCM Bacau a fost dominat de prestatia celor doi portari: Costea de la gazde si Stamatin de la oaspeti. Un duel la distanta care a ridicat gradul de spectaculozitate al intâlnirii si a cules aprecierile asistentei.

              Costea cheama…

              Primul s-a remarcat Costea. Omul promovat de… Gheorghe Poenaru, la Pascani. Portarul romascan i-a spus mai intâi "nu" lui Menghia, in chiar primul minut de joc, iar apoi s-a opus, pe rând, lui Boghian, Eudean si, in doua rânduri, Vraciu. S-a recunoscut invins o singura data, la lovitura libera "taiata" de Apostol si deviata in proprie poarta de Marin, presat de Eudean.

              …Stamatin raspunde

              David Stamatin n-a stat nici el cu mâinile in sân la Roman. La 20 de ani, portarul lansat de… acelasi Ghita Poenaru a facut, probabil, cel mai bun joc al sau din actuala editie de campionat. A iesit pe centrari ca niciodata, a dat siguranta apararii si a avut o interventie de mare portar in minutul 64, când pe mingea sutata de Vulpe scria mare si citet "1-1".

              Viitor frumos

              In ciuda golului primit, Petrotubul lui Costea ramâne cu cea mai buna aparare din campionat. Bacaul, in schimb, isi consolideaza pozitia de lidera si isi freaca mâinile: in afara unui atac-dinamita, poate conta si pe un portar cu un viitor frumos. A confirmat-o si antrenorul de portari Daniel Bogdan: "David Stamatin mai are mult de lucru, dar are toate calitatile, inclusiv seriozitate, pentru a se impune".
              Dan Sion

              Fotbal juniori / CN U16: Cine ii opreste?

              Cinci victorii in sase jocuri

              Se fac din ce in ce mai mari. Meci de meci, etapa de etapa. A demonstrat-o si victoria de duminica, de pe "Aerostar", din prima etapa a returului: 4-1 contra selectionatei judetului Neamt. Succesul, al cincilea in sase jocuri, permite reprezentativei sub 16 ani a Bacaului sa se gândeasca deja la faza urmatoare a turneului. Acolo unde juniorii antrenati de Stefan Apostol si Cornel Codreanu vor ajunge, mai mult ca sigur, din postura de câstigatori ai Seriei l.

              Circumstante atenuante

              Impotriva Neamtului, juniorii Bacaului au avut o prima repriza in surdina. Au deschis scorul prin "eternul" Tupala (11 reusite in sase etape, o medie de aproape doua goluri pe meci), dar apoi s-au vazut egalati prin reusita nemteanului Popadiuc. Startul dificil al selectionatei bacauane are insa circumstante atenuante. In lipsa atacantilor Macalau si Bucur, ambii accidentati, s-a recurs la o asezare cu un singur "vârf" (4-1-4-1), iar, pe de alta parte, replica oaspetilor a fost una foarte buna.

              Recital dupa pauza

              Dupa pauza, insa, gazdele au pus … alamurile in jocul lor. A rezultat o repriza de vis, cu trei goluri inscrise si niciunul primit. Claudiu Filip a fost exact precum un ceas elvetian, Ramon Gheorghe a facut uitata somnolenta din primele 40 de minute, iar Tupala si-a confirmat calitatile de realizator (al sau a fost golul de 3-1), descoperindu-si insa si valente de servant: i-a pasat decisiv lui Danila in minutul 63 pentru reusita de 2-1. In fine, tabela a fost "inchisa" de o rezerva, Lupu, ceea ce dovedeste ca banca poate oferi oricând solutii la inaltimea titularilor.

              Cel mai bun adversar

              "Cred ca a fost cea mai buna repriza facuta de noi in acest campionat. E adevarat, am inceput mai putin bine, dar jocul din partea secunda m-a multumit foarte mult, mai ales ca am avut in fata probabil cea mai periculoasa adversara din serie", a sintetizat antrenorul Apostol, care a utilizat urmatoarea formula de echipa: Petrariu – D. Filip, Pavel, Popa, Avram – Cl. Filip – R. Gheorghe (min. 80 Misca), Aghirculesei (min. 77 S. Vlad), Scânteie (min. 62 Artenie), Danila (min. 74 Lupu) – Tupala.
              Dan Sion

              Gimnastica / Pagina de istorie in sportul onestean

              Diana Chelaru, medaliata cu argint la sol la "mondiale"

              Diana Chelaru a inscris in istoria sportului onestean o noua izbânda: participând la finala Campionatelor mondiale de gimnastica de la Roterdam, la sol, ea a cucerit medalia de argint. Sportiva legitimata la CSM Onesti a reusit ca sa ia la sol cea mai mare nota -14.733 – dintre gimnastele din România. Aceasta nota i-a adus performanta de a se clasa pe cea de-a doua treapta a podiumului de premiere, la egalitate de punctaj cu rusoaica Alyna Mustafina.
              Prof. Gheorghe Brasoveanu, de la CSM Onesti, a mentionat: "Performanta gimnastei onestene Diana Chelaru a contribuit la clasarea echipei României pe locul IV din lume in clasamentul pe echipe si pe locul II in clasamentul mondial de la sol". Despre sportiva de la CSM Onesti, prof. Gheorghe Brasoveanu (“artizan” al multor succese ale gimnasticii din municipiul de pe Trotus, fiind director al Liceului cu Program sportive in anii când Nadia Comaneci, Teodora Ungureanu si celelalte componente ale <<echipei de aur>> au realizat cele mai mari performante sportive românesti la Olimpiada de la Montreal – 1976) ne-a mai declarat: "Ea este onesteanca si a inceput gimnastica de performanta cu profesoara Elena Dragomir. A fost cooptata la lotul national de junioare, unde s-a pregatit cu antrenoarea Livia Ponoran. Dupa plecarea acesteia in America o perioada de timp, de câtiva ani s-a pregatit cu antrenorii Daniel Nistor (antrenor coordonator al lotului national de junioare) si prof. Aurica Nistor. La câteva competitii sportive ea s-a clasat pe primele trei locuri, a obtinut rezultate bune si la campionatele nationale si astfel a fost cooptata la lotul national de senioare de la Deva. Prin munca pe care a depus-o a reusit sa obtina performante si la competitiile internationale. Diana Chelaru este o fata simpla, dornica de afirmare, constiincioasa si cu rezultate foarte bune si la invatatura. Ea este avantajata de constitutia fizica supla".
              La Rotterdam, la Campionatele mondiale de gimnastica, Diana Chelaru a evoluat si in finalele de la sarituri si s-a clasat pe locul 7. Ea s-a calificat in finalele de la sarituri cu ultima nota de calificari. In finalele care au avut loc sâmbata 23 octombrie, la prima saritura Diana Chelaru a obtinut nota 14. 700 iar in cea de-a doua a fost notata cu 13.433, media fiind 14.066. Pe primul loc in aceste finale s-a clasat Alicia Sacramone (SUA), ea fiind urmata de Alyna Mustafina (Rusia) si de brazilianca Jade Fernandez Babosa. Mentionam faptul ca recenta performanta obtinuta de gimnasta Diana Chelaru se alatura unui sir de alte mari performante nationale si internationale, realizate de sportivii de la mai multe sectii ale CSM Onesti, de când aceasta institutie este condusa de prof. Ingrid Istrate.
              Ion Moraru

              Handbal masculin: Cautari si improvizatii

              „Studentii” au incheiat prima saptamâna din cele trei de pauza competitionala printr-un amical cu CSU Suceava

              Reveniti la antrenamente dupa câteva zile libere de care au beneficiat in urma succesului cu HCM Constanta (29-25 in etapa a VII-a a Ligii Nationale), “studentii” si-au reintrat in ritm printr-un meci de verificare in compania unui adversar de top. Vineri dupa-amiaza, la Sala Sporturilor, Stiinta Municipal Dedeman a primit vizita CSU Suceava intr-un test pe parcursul caruia cele doua banci tehnice au rulat tot lotul avut la dispozitie. Prima repriza s-a incheiat la egalitate (16-16), iar dupa 60 de minute elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan s-au impus cu 32-31.

              Absente si noutati

              In echipa bacauana, modificarile au fost la ordinea zilei. Sapte absente, cinci nume noi. De la inceputul saptamânii trecute, Stiinta nu poate conta pe Cristian Ghita, Alexandru Tarâta, Gabriel Bujor si Stefan Grigoras, aflati in cantonament cu echipa nationala de tineret pâna la sfârsitul lunii. Lista indisponibilitatilor a fost completata cu Marius Bondar (inca nerefacut in totalitate dupa accidentarea suferita in intersezon si care l-a tinut departe de teren in primele sase etape), Florin Dospinescu (care acuza o problema medicala dupa deplasarea de la CSM Bucuresti) si Adrian Sipos (invoit pentru o vizita in Ungaria si revenit sâmbata la antrenamente).

              Cinci juniori

              Solutiile avansate pentru a umple locurile libere au venit de la formatia de juniori a clubului, cinci dintre elevii lui Nicolai Gomeniuc participând, cu aceasta ocazie, la prima lor actiune alaturi de echipa mare. Pentru amicalul cu CSU Suceava, antrenorul Gabriel Armanu i-a convocat pe portarul Valeriu Erhan, extrema dreapta Maxim Sipulin, pivotul Vladimir Carali, interul stânga Pavel Macovchin si extrema stânga Anatoli Bulov. Cele mai multe minute le-au bifat extremele, dar existat si momente in care juniorii s-au aflat cu totii pe teren (in repriza suplimentara de 30 de minute, in care ambii antrenori le-au dat credit jucatorilor tineri din lot, iar scorul nu a mai interesat pe nimeni).

              Echilibru

              In prima repriza, cele doua echipe s-au aflat rând pe rând la conducere, la distanta de 1-2 goluri. Dupa 16-16 la pauza, “studentii” s-au desprins spre jumatatea partii secunde, in care au avut chiar si un avantaj de patru goluri (27-23, 30-26). Ultimul avans a fost de 31-28, de la care oaspetii au restabilit egalitatea, pentru ca Bulov sa transforme o aruncare de la 7 m pentru 32-31. La Stiinta Municipal Dedeman au evoluat: Tamas, Tevzadze, Erhan – Paunica (6 goluri), Bulov (6), Moskalenko (5), Manea (4), Sipulin (4), Grieze (4), Rotaru (3), Iancu (3), Cadar (3), Carali (3), Gurkovskiy (2), Macovchin (2), Dinescu (1), M. Bujor.

              “Dubla” cu HC Odorhei

              In perspectiva ultimelor sapte meciuri oficiale din acest an (cinci in Liga Nationala si doua in “16”-imile Cupei Challenge, cu belgienii de la Initia Hasselt), handbalistii bacauani isi continua in aceasta saptamâna seria meciurilor de verificare. Marti (ora 19.00) si miercuri (ora 11.30), “studentii” joaca pe teren propriu cu HC Odorhei. Stiinta Municipal Dedeman reia campionatul pe 6 noiembrie, cu o deplasare pe terenul Stelei.

              Dana P.

              ULTIMELE ȘTIRI