Acasă Blog Pagina 1776

Locul unde se experimentează cultura de măr și cătină

Medicii, nutriționiștii, chiar și politicienii care știu ce înseamnă dinții străpeziți, ne recomandă să consumăm cel puțin un măr pe zi. Nu întâmplător a fost inclus ca supliment, în beneficiul Programului „Cornul și laptele” oferit copiilor în școli. A fost salutară și inițiativa de a se planta, în curțile unităților de învățământ, acest pom fructifer. Vorbim la trecut. În ultimele decenii, datorită specialiștilor care lucrează în stațiunile de cercetări, au apărut peste 700 de noi soiuri românești. Selectate tot dintre cele adaptate zonei noastre. Mere care se strică. De aceea sunt soiuri de vară, de toamnă și de iarnă. La concurență cu cele din import. Admirate ca un bibelou și jumătate de an, până la Sărbătorile de Paște. Rămân țiplă, cu gust și miros de covid!

Unde sunt livezile de altădată?

Când tânărul inginer Ioan Viorel Rați a primit repartiție în Bacău, pe la 1979, profesorul lui universitar, Cireașă, coordonator de licență, îi inoculase deja, dintre sâmburoase ca fruct, studiul cătinei. A lucrat câțiva ani în legumicultură, s-a implicat și în înființarea unei culturi de….

Dar zvăpăiata de minune vie, fruct și nu numai, cătina cu calitățile ei terapeutice nebănuite, Viorel a păstrat-o în suflet. Crește dar nu se spune, pe unde miroase a zăcăminte de gaz sau petrol în subsol. Și zona e propice la noi. La Gherăiești chiar prisosește. Vorbim de calitatea cătinei cultivate și nu de cea decimată, din arealul natural, pe unde iese, finuț, gazul emanat al atâtor Ere. Un exemplu de răbdare și înțelepciune al Terrei, care nu o să ne ierte greșelile. Nu-l citez pe domnul profesor. Nu ar face asemenea afirmații!

Trece „ciobanul” cu căruța, are oile prin stufăriș, angajați de verificat. La întoarcere vede că a dat gălbeaza în luncă și nu strechea, scoate securea și, în loc să ia o crenguță cu boboțe de cătină, taie arbustul cu totul. Umple plăvanul căruța! Să le dea de treabă celor de acasă. Să aibă a doua zi ce vinde la tarabă. Sigur o să vedeți și anul acesta iar prin piețe, după ploaia de cireșe, știți cum arată, grămezi cu boabe de cătină. Nu ajung să prindă nici măcar culoarea lor naturală. Fructul are și el o perioadă optimă de recoltare. Altfel nu te poți bucura de proprietățile medicinale atât de lăudate. Mama lui de ginseng românesc! Marfă „bio”?! Nici așa! Pentru cei care doresc să cultive cătină în gospodăria propie, chiar și în spatele blocului dacă spațiul o permite, există opțiuni. La nivel de an 2017 erau deja omologate 7 soiuri noi. Arbuști cu valențe calitative pe care selecția naturală o face în timp. Ca la croșetat sau la dans. Doi pași înainte, unul înapoi. C-așa-i la noi! Pachet de 7&1. Vlăstare și-un vlăjgan bun de prăsilă, ce pot fi cultivate pe câțiva zeci de metri pătrați. Aici nu e vorba de polenizare cu albine. Natura își face treaba și trebuie să-i acceptăm capriciile. Revenind la măr, poate crește în spirală și pe un trunchi de bază, altoit! Să nu ne ducă mintea la pisica cu nouă cozi. E un proces mult mai blând, experimentat. Adevărul e că dacă nu intervii cu foarfeca, briceagul de altoit, dăruitorii noștri de fructe o iau razna! Cert este că arbuștii, crescuți în stațiune, după câțiva ani de grădiniță, dau roade. Și ce roade! Să lăsăm invidia deoparte.

Cidru, compot, dulceață

Pelteaua, pe care o pregătea bunica, rămâne inegalabilă în memoria papilelor gustative. Avea doar câîteva ingrediente la bază. Dezvălui doar trei: cotoare de gutui și de măr, un ceaun mare atârnat de un lanț reglabil deasupra unui foc de lemne și un linguroi cu coadă cât mai lungă. Rețeta poate deveni un brend, de ce nu și un brand, dacă-i afli secretul.

Bazele pomiculturii intensive au fost puse în Bacău, în urmă cu 150 de ani, în arealul străbătut de apele Bistriței și Siretului. „Clădirea unde astăzi este Stațiunea de cercetări pomicole era în degradare, iar toată suprafața, de la dig și până aici, era plină de gunoaie. Împreună cu inginerul Florescu, am adus tractoare cu șenile, am nivelat și am scos tot. Erau niște plopi, șase oameni dacă-i cuprindeau. A trebuit să facem amenajarea care este și astăzi. De la început m-am ocupat cu activitatea de cercetare a stațiunii. Am umblat prin țară după material săditor. Obiectivul fiind acela de climatizare a soiurilor, stabilirea sortimentelor și tehnologia de cultură și de tratament. Clădirea aceasta a aparținut unei comunități religioase. Am căutat prin arhive. Vă dați seama că eram curios! Nu pot să le spun arendași. Frații Șolț au venit aici pe la începutul anilor 1900, aduși de un prinț de Albania, care locuia la Hemeiuș. Unde mai există vechiul castel, în Parcul dendrologic. Unul dintre frați era administrator acolo, celălalt a cumpărat, de la un boier din Săucești, pe la 1920, suprafața de 271 de hectare, pe care le-a plantat cu pomi fructiferi. Erau împrăștiate livezile ca niște enclave. De dincolo de Siret, până în zona asta, lângă albia râului Bistrița, care atunci nu era regularizată. În 1952 a venit naționalizarea. În fotografiile pe care le am expuse pe un perete, la intrare, se vede conacul, casa lor de familie, moara, cărămidăria. Nu apare numele fotografului, dar au fost realizate în 1922.”

Prof.univ.dr. ing. Ioan Viorel Rați

Cel mai important lucru, ca profesor, Ioan Viorel Rați le oferă studenților care au optat pentru această specializare, cu mare impact pentru viitor, un loc unde să experimenteze. Pepiniera din Șerbănești reprezintă locul de practică al studentului sau masterandului. Loc unde poate să-și pună în practică proiectele. Să genereze acea competivitate în care fiecare fure” ceva din greșelile celorlalți. Învățământul pe internet nu te obligă să-ți cureți glodul de pe cizme, dacă ți-ai ales această profesie, care trebuie să devină meserie.

Tranziția

„Cu un an înainte de Revoluție am fost numit, din partea pomiculturii, președintele comisiei de recepție a investițiilor în pomicultură. Atunci erau multe investiiții pe amenajări, amplasamente. Și urmau să se facă mai multe livezi. Erau 4000 de hectare de pomi și 4500 de hectare cultivate cu viță de vie. În 1889! În afară de acestea, mai urmau să se înființeze încă 2.500 hectare cu pomi, plantații tinere. Așa erau în plan!”, își amintește prof.univ.dr. ing. Ioan Viorel Rați.

Într-un text, transpus grafic, este greu în a înnobila modestia, pasiunea, perseverența și profsionalismul unei familii de specialiști, de a performa într-un domeniu la care ne raportăm toți. Ce mâncăm mâine? Un cartof, o ceapă, o varză, un măr, o maia decongelată, un cidru sau o țuică făcută din prune? Cine nu a plantat un pom… și așa mai departe, este și el om! Dați un cot și zâmbiți de sub mască. Vorbim de fructe! La atâta stres… gândind la sănătate și la ce avem la îndemână, până a ajunge la medicul de familie, care are și el familie, grija de ce face vecinul ne mai ține în viață! Cu vaccin sau fără, tot Mama natură ne crează adaptabilitate, dacă nu vrem să ajungem , protestând în van, purtați pe scut. Mâncați un măr!

Dragei mele sau dragii mele? (II)

Revenire

Nu am bănuit că va fi nevoie de continuarea discuției pe tema de mai sus, dar faptul că se scrie și se discută despre o chestiune de ortografie nu poate decât să-i bucure pe lingviști. Aceștia sunt însă datori să intervină și să ofere în primul rând conținutul normei academice în vigoare și apoi să imagineze o soluție pentru ca aceasta să fie logic însușită. În urmă cu cinci ani (11 nov. 2016), am încercat o mică analiză a cazului, cu prezentarea cauzelor comiterii acestui gen de greșeli, propunând și o cale de prevenire a erorii de natură morfologică. (În ultimele zile, textul a ajuns să fie cel mai citit articol de pe site-ul cotidianului „Deșteptarea”.)

Scuze filologice

Susținătorii formei cu e (dragei mele) se apără cu DEX-ul, iar argumentul este, să recunoaștem, destul de puternic. Se nesocotește însă un adevăr pe care școala și mass-media ar trebui să-l facă mai cunoscut decât este acum: când nu stăpânim sensul unui cuvânt, consultăm Dicționarul explicativ al limbii române sau orice alt dicționar „român-român”, fie și unul școlar pentru clasele mici. Dacă însă vrem să știm care este forma corectă a unui cuvânt scris (cerință ortografică) sau rostit (cerință ortoepică), vom apela la lucrările normative editate de Academia Română, prin Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti”. Acestea sunt două: „Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române”, ediția a II-a (DOOM2, 2005) şi „Îndreptarul ortografic, ortoepic și de punctuație”, ediția a V-a (IOOPV, 1995).

DEX-ul, restanțier

Mai întâi să reproducem cuvântul-titlu din DEX 2016: „drag,, dragi, -e, adj., s.m. și f., s.n.” Așadar forma incriminată este recunoscută de cea mai populară lucrare lexicografică de la noi, apărută sub egida Academiei Române. Am consultat și edițiile anterioare ale DEX-ului (1975 – ed. I, 1996, 2009, 2012), în care apare aceeași serie. „Ediția revăzută și adăugită” (cum scrie pe cotor) din anul 2016 conține în prefață următoarea precizare: „Această nouă ediție a II-a, revăzută și adăugită, reprezintă punerea de acord a ediției anterioare a DEX-ului publicată la Editura Univers Enciclopedic, București, 1996, cu normele ortografice, ortoepice și de punctuație din ediția a II-a a Dicționarului ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM2), apărută la aceeași editură în anul 2005” (p. X). Trecem peste faptul că DOOM-ul nu se ocupă de punctuație (cine vrea să știe unde se pune și unde nu se pune virgula are la îndemână IOOP-ul, unde P este abrevierea de la „Punctuație”), dar punerea de acord nu a fost realizată integral. (E drept, volumul de muncă a fost uriaș, confruntările între DEX și DOOM priveau chestiuni de maximă finețe, mergând până la unitatea minimală – litera –, încât colectivul de la Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti” a înregistrat în activitatea de revizuire și minusuri.)

Duminica lui Zaheu vameşul

Evanghelia rânduită spre citire în duminica aceasta ne relatează o întâmplare petrecută între Ierihon şi Betania-pe drumul suirii spre patimi a Domnului Iisus şi îl are în centrul atenţiei pe „Zaheu vameşul”. Este acelaşi loc unde mai deunăzi orbul Bartimeu din Ierihon voise să-L vadă şi să-L audă pe Hristos, fiind vindecat în chip minunat de Mântuitorul. Azi aceiaşi dorinţă de a-L vedea şi cunoaşte o manifestă un alt om: Zaheu-şeful vameşilor (Luca 19,2), om mic de statură, hulit de oameni din cauza serviciului său care-l obliga să fixeze şi să strângă taxe şi dări de la oameni pentru romani- pentru cotropitori … Felul în care erau strânse aceste taxe către Imperiul Roman cotropitor dar şi faptul că aceşti vameşi erau constituiţi într-o castă de funcţionari al cărei şef era Zaheu, îl face pe acesta cu atât mai urât de popor.  Ascultând Evanghelia acestei Duminici am putea spune că Mântuitorul şi-a făcut drum special prin Ierihon spre a se întâlni cu acest vameş „fiu şi el al lui Avraam”. Ne impresionează trei lucruri în această Evanghelie: atitudinea Domnului faţă de Zaheu , pocăinţa acestuia şi mântuirea adusă lui Zaheu şi “casei lui”.

Atitudinea Domnului faţă de Zaheu este evidentă : iubire, chemare la Sine şi rămânere în casa lui – identică faţă de toţi oamenii, faţă de toţi fiii lui Avraam. Ne putem întreba: Care a fost atitudinea lui Zaheu atât de deosebită încât a dobândit promisiunea mântuirii ? Răspunsul este la îndemâna oricui : Zaheu s-a urcat într-un dud ca să-L vadă pe Iisus nu numai la modul literal relatat de Evanghelist; el s-a „ridicat deasupra mulţimii” desprinzându-se de ea, de condiţia vieţuirii în păcate şi fărădelegi aşa cum trăia majoritatea poporului! A recunoscut păcatele sale printr-o pocăinţă publică, făgăduind în faţa tuturor schimbare, îndreptare şi o viaţă nouă în concordanţă cu normele morale noi predicate de Domnul Hristos. Câţi dintre cei din zilele noastre care greşesc în vreun fel ar fi capabili de un asemenea act de pocăinţă şi dorinţa de a-L primi pe Iisus? Sau câţi dintre noi am fi capabili de a făgădui (a ne lua canon) să îndreptăm greşelile săvârşite în trecut şi mai mult decat atât, să ne schimbăm radical viaţa ? Zaheu acest lucru l-a făcut : “Iată jumătate din averea mea o dau săracilor şi dacă am nedreptăţit pe cineva cu ceva întorc împătrit” (Luca 19, 8).  Consecinţa acestei pocăinţe şi făgăduinţe spre o viaţă nouă a adus lui Zaheu mântuirea: „Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci şi el este fiul lui Avraam. Pentru că Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască pe cel pierdut”(Luca 19, 9-10).

Pr. Liviu Burlacu, Centrul „Izvorul Tămăduirii” Bacău

Continuă operațiunea „Cu mască/fără mască”. Din 1900 de persoane legitimate au fost amendate 46

    În această perioadă, sub autoritatea Instituției Prefectului, structurile teritoriale ale M.A.I. şi reprezentanţi ai instituţiilor cu atribuţii de control continuă să acţioneze, pe raza judeţului Bacău, pentru siguranţa şi sănătatea cetăţenilor, fiind intensificate activităţile de verificare în zonele aglomerate, pieţe, societăţi comerciale dar şi în trafic, în mijloacele de transport persoane.

    În ultimele 24 de ore, peste 200 de efective formate din poliţişti, jandarmi, poliţişti locali şi reprezentanţi ai instituţiilor cu atribuţii de control au verificat 199 de obiective/locaţii cu privire la respectarea prevederilor Legii nr. 55 din 2020.
    În cadrul activităţilor au fost legitimate 1898 de persoane, iar pentru siguranţa cetăţenilor, poliţiştii de la rutieră au verificat mijloace de transport persoane, fiind oprite pentru control 299 de astfel de autovehicule.

    Pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală, forţele de ordine au aplicat 46 de sancţiuni contravenţionale, avertismente şi amenzi în valoare de 3 000 lei.

    Reamintim cetăţenilor că, în conformitate cu Hotărârea Guvernului nr. 856 din 2020, în această perioadă nu este permisă organizarea evenimentelor private.

    Acțiunile de verificare a respectării măsurilor de protecţie sanitară dispuse vor continua şi în perioada următoare, pentru sănătatea și siguranța cetățenilor, cărora le recomandăm să respecte distanţa socială, în scopul prevenirii infectării și răspândirii Sars-CoV 2.
    Echipele mixte de control se află permanent la datorie prin participarea la activităţi informativ – preventive şi, deşi nu aplicarea de sancţiuni este scopul forţelor de ordine, acestea vor interveni cu fermitate în toate situaţiile în care legea este încălcată.

    Accident la Nicolae Bălcescu

      La data de 29 ianuarie a.c., poliţiştii Serviciului Rutier au efectuat cercetări pentru a stabili înmprejurările producerii unui eveniment rutier, pe raza localităţii Nicolae Bălcescu.

      Din primele verificări a rezultat că un bărbat de 35 ani, din Republica Moldova, în timp ce conducea un ansamblu format dintr-un cap remorcă şi remorcă, pe DN2-E85, în interiorul localităţii Nicolae Bălcescu, nu ar fi păstrat distanţa faţă de autovehiculele din faţa sa, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 53 ani, din Bacău şi, ulterior, a pătruns pe sensul opus de mers, unde a acroşat un autoturism condus de un bărbat de 31 ani, din Bucureşti, proiectându-l în afara părţii carosabile.

      Totodată, primul autoturism lovit a fost proiectat în autoturismul condus de o femeie de 53 ani, din comuna Hemeiuş, care era oprit pentru a acorda prioritate de trecere unui pieton.

      În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corproală a bărbatului de 31 ani, din Bucureşti.

      Toţi conducătorii auto au fost testaţi cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat şi le-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

      În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.

      În weekend jandarmii se vor afla la datorie, pentru siguranța băcăuanilor

        Peste 150 de jandarmi băcăuani vor fi la datorie, în acest sfârșit de săptămână și vor desfășura mai multe acțiuni pe raza județului nostru.

        Efectivele de ordine publică vor acționa zilnic pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale de natură penală sau contravențională, precum și pentru verificarea respectării măsurilor sanitare impuse și de combatere a răspândirii a virusului Sars-Cov2, fie independent, fie în cooperare cu polițiștii băcăuani.

        Jandarmii recomandă cetăţenilor să adopte un comportament civilizat şi să anunţe cea mai apropiată patrulă de jandarmi sau să apeleze numărul unic de urgență 112 dacă sunt implicați sau observă persoane care sunt implicate în fapte antisociale.

        De asemenea, având în vedere starea vremii, pe traseele montane vor fi prezenți jandarmii montani care se vor asigura că iubitorii de munte se vor bucura de natură în siguranță.

        Pentru acest lucru recomandăm persoanelor să nu se aventureze pe trasee fără echipament adecvat, să se informeze asupra gradului de dificultate al traseului, să nu consume băuturi alcoolice și să pornească în drumeții. Totodată, aceștia nu trebuie să recurgă la deteriorarea amenajărilor turistice, marcajelor sau indicatoarelor de orientare, pentru a nu crea dificultăți altor persoane care se află pe trasee.

        A furat 900 de lei de la un bătrân de 76 de ani

          La data de 28 ianuarie a.c., poliţiştii au reţinut pentru 24 de ore un tânăr de 25 ani, din comuna Cleja, fiind bănuit de comiterea infracţiunii de furt calificat.

          În fapt, în după-amiaza zilei de 24 ianuarie a.c., în jurul orei 17.00, tânărul în cauză ar fi pătruns, prin efracţie, respectiv prin forţarea unei ferestre, în locuinţa unui bătrân de 76 ani, din comuna Cleja, acesta lipsind de la domiciliu în intervalul orar 16.30 – 18.30, de unde ar fi sustras suma de 900 de lei.

          Din cercetările efectuate, poliţiştii au stabilit că aceeaşi persoană ar mai fi comis un furt, prin sustragerea sumei de 1400 de lei, din aceeaşi locuinţă.

          În urma probatoriului administrat, faţă de tânărul de 25 ani s-a dispus măsura reţinerii pentru 24 de ore, ulterior fiind arestat preventiv.

          Despre algoritmul colbuit al imnurilor și steagurilor

          Am scris la această rubrică despre textele imnurilor naționale, apreciind că sunt niște bocete despre război, moarte și ură. Găsesc în „21 de lecții pentru secolul XXI” (Yuval Noah Harari, Iași, Editura Polirom, 2018, pp. 108-112) alte nuanțe interesante croite pe aceeași temă, dar cu trimitere și către drapelele naționale.

          Nonconformistul Harari zice că majoritatea imnurilor naționale „par să fi fost compuse de Beethoven într-o zi mai curând mediocră” (op. cit.) și ne aruncă o provocare: „Vă puteți petrece o seară împreună cu prietenii ascultând diverse imnuri naționale pe You Tube și încercând să ghiciți cui aparține. Până și versurile sunt aproape la fel în toată lumea, denotând concepții comune legate de politică și loialitatea de grup” (ibidem). El ne propune chiar și versurile unui imn, îndemnându-ne să ghicim cărei țări aparține. Grea, dacă nu imposibilă încercare! Am putea nominaliza zeci de țări…

          Steagurile naționale sunt trimise de către Harari la categoria… „conformism anost”. „Cu o singură excepție, toate steagurile sunt bucăți dreptunghiulare de material textil ce înfățișează un repertoriu extrem de limitat de culori, dungi și forme geometrice. Nepalul este țara care face notă discordantă, cu un drapel alcătuit din două triunghiuri. Firește, până și pruncii interesați de… heraldică știu că: steagul indonezian are o bandă roșie deasupra unei benzi albe; steagul polonez a schimbat ordinea acelorași benzi; drapelul Principatului Monaco este identic celui indonezian … Dacă vrem să realizăm diferențele dintre drapelele Belgiei, Ciadului, Coastei de Fildeș, Franței, Guineei, Irlandei, Italiei, statului Mali și a unei țări numită România avem dificultăți mari” (ibidem).

          Într-o pauză destinată hărțuirii stresului, chiar și Elon Musk, fondatorul Tesla, și-a făcut timp să posteze pe Twitter un mesaj în care arată că steagul României și cel al Ciadului sunt aproape asemănătoare. Drapelul României, care are culorile poziționate pe verticală, datează din 1861. Ciadul a adoptat acest model în 1959, când și-a declarat independența față de Franța. Țara africană a optat inițial pentru culorile verde, galben și roșu, însă, întrucât și Mali avea un drapel asemănător, a schimbat culoarea verde cu albastru… Steagul nostru a devenit lacrimă de cruce cu al statului Ciad, după ce s-a renunțat la stema de pe steag, în 1989.

          În 2004, Ciad a solicitat O.N.U.să analizeze problema. Experții din Ciad au acuzat România că a… furat steagul statului lor. Au fost create și niște instituții internaționale pentru a stinge conflicte de acest gen, dar în zadar. În fiecare țară există slujitori ai vexilologiei care papă o pâine tare gustoasă cercetând steagurile din varii epoci și țări; inclusiv în România.  La noi trudește și Comisia Națională de Heraldică. Dacă vreți să realizați stema unui oraș, vă puteți lăsa păgubași din cauza exigențelor impuse de către varii comisii locale și naționale. Cu un steag național este mai simplu. Decid în culise doi politruci și-i gata simbolul, deși Tudor Mușatescu ne avertizase că pe un drapel ar trebui să fluture sufletul colectiv al neamului.

          5 persoane rănite într-un accident la Onești

          Cinci persoane au fost rănite, sâmbătă, în urma coliziunii unui microbuz de transport călători cu un autoturism pe drumul naţional DN 11, în municipiul Oneşti, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bacău, Andrei Grecu.

          Potrivit acestuia, au fost răniţi şi şoferul şi pasagerul din autoturism şi trei persoane din microbuz.

          „În microbuz se aflau 17 persoane, dintre care 3 au leziuni minore. În autoturism se aflau 2 persoane. La Centrul de Primiri Urgenţe Oneşti au fost transportate astfel: conducătorul auto de pe autoturism, transportat de SMURD Oneşti, şi 5 persoane transportate de 3 ambulanţe SAJ”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău.

          Pompierii au intervenit la locul accidentului cu un modul de descarcerare, o autospecială de stingere cu apă şi spumă şi echipajul SMURD.

          Poliţiştii rutieri efectuează cercetări pentru a stabili cauzele şi împrejurările producerii accidentului.

          Asociaţia Elevilor din Bacău îi cere primarului să urgenteze plata burselor

            Asociaţia Elevilor din Bacău (AEBC) solicită primarului municipiului Bacău să urgenteze plata burselor din suma disponibilă rămasă în urma contului de execuție bugetară aprobat în ședinta de Consiliu Local din 28 ianuarie 2021.

            „După 10 ani în care elevii Municipiului Bacău nu au primit bursele în baza unui regulament legal, Consiliul Local a aprobat o Hotărâre în data de 11.01.2020, Hotărâre ce stabilește numărul si cuantumul burselor aferente semestrului I din anul școlar 2020-2021.
            Prin proiectul propus se aduce în discuție acordarea celor trei tipuri de bursă. Suma totală va fi de 14 milioane de lei, peste 10.000 elevi din județul Bacău putând beneficia în sfârșit de ceea ce li se cuvine după ani de zile în care au așteptat acest lucru”, se arată într-un comunicat al Asociaţiei Elevilor din Bacău.

            „Elevii Municipiului Bacău și-au pus toată încrederea în noua administraţie locală la aflarea acestei vești. Bursele sunt atât un stimulent pentru fiecare elev, cât și un ajutor financiar puternic pentru elevii care provin din familii dezavantajate cu o situație precară.

            Aceiași elevi entuziasmați la primirea veștii că după ani de zile în care fosta administrație nu le-a respectat dreptul, riscă să fie dezamăgiţi și de noua administraţie întrucât există deja o sumă de bani din bugetul rămas ce poate fi folosită până la primirea bugetului de stat care nu este folosită în momentul actual de primarul Lucian Stanciu Viziteu”, se mai arată în comunicat.

            AEBC menționează faptul că semestrul I s-a încheiat pentru elevi, un motiv în plus pentru ca plata burselor să nu mai fie amânată.

            „Soluționarea acestei probleme nu este în niciun caz amânarea plăţii până la primirea bugetului de stat și constituirea noului buget local, cât timp există o sumă ce poate fi folosită, întrucât elevii au fost lăsați deoparte suficient timp”, spune Ioana Nunu, președinte al Asociaţiei Elevilor din Bacău.

            „Avem Hotărârea Consiliului Local în privința burselor, dar stăm cu banii pentru o parte din semestrul I în primărie. Consiliul Județean al Elevilor Bacău îl mandatează pe domnul primar Lucian Stanciu Viziteu să-și finalizeze proiectul în avantajul elevilor, oferindu-le acestora bursele școlare. Neglijarea soluțiilor a fost deja o obișnuință pentru ultimii 10 ani și o nouă dezamăgire pentru elevi nu are ce căuta în acest an școlar” spune Georgiana Prisacaru, din poziția de Vicepreședinte a Consiliului Judeţean al Elevilor Bacău, dar și din poziția de elev într-un liceu din Municipiul Bacău.

            „În urma celor menţionate, Asociaţia Elevilor din Bacău solicită primarului Lucian Stanciu Viziteu să urgenteze plata burselor aferente semestrului I. Din suma aproximativă de 3,1 milioane de lei alocată pentru burse în 2020, conform ultimei rectificări din 28 decembrie 2020, doar 1,7 milioane au fost cheltuiți, conform contului de execuție bugetară aprobat ieri de Consiliul Local. Așadar, suma de 1,4 milioane rămâne disponibilă pentru plata primelor burse din semestrul I”, se mai spune în comunicatul citat.

            Restricții de circulație la sensul giratoriu de pe strada Abatorului

              În data de marți, 02.02.2021, între orele 08,00 – 13,00, va fi restricționată circulația în zona sensului giratoriu de pe strada Abatorului (Dedeman) pentru executarea lucrărilor de cuplare a unui tronson de conductă, lucrări care fac parte din proiectul Rezerva de apă a Municipiului Bacău.

              Municipalitatea băcăuana a comunicat faptul că măsura de restricționare a circulației a fost luată deoarece lucrarea are ungrad de complexitate ridicat, cu aviz de la toate instituțiile competente. Totodată, Compania Dedeman a fost notificată de aceste lucrări.

              Consiliul Județean decontează cheltuielile cu masa și cazarea unui voluntar de la Ambulanță

                Aleșii județeni s-au reunit vineri, 29 ianuarie, în prima ședință ordinară din acest an, pentru a vota nu mai puțin de 16 proiecte, unele foarte importante pentru comunitatea județeană.

                „Să dea Dumnezeu ca, pe parcursul anului 2021, să aprobăm proiecte importante pentru dezvoltarea județului”, a fost mesajul de debut al președintelui CJ, Valentin Ivancea. Pentru început, consilierii județeni au votat documentul prin care se consemna încetarea de drept, înainte de expirarea duratei normale, a mandatului consilierului Gabriela Țarălungă, devenită deputat, după alegerile din decembrie. Au urmat, pe rând, proiectele cu adevărat importante pentru comunitate.

                Unul dintre acestea a fost cel privitor la alocarea unei sume de bani pentru studentul voluntar Alexandru Branchi care, pe fondul actual al pandemiei, a fost repartizat la Serviciul de Ambulanță Județean Bacău. De remarcat că cel puțin în această privință, toți consilierii județeni au fost de acord ca voluntarul să primească lunar câte 150 de lei pe zi pentru asigurarea cazării și a mesei.

                La fel de ușor, au trecut și celelalte proiecte, atât cel referitor la indexarea chiriilor percepute de CJ pentru anumite imobile aflate în proprietatea instituției sau actualizarea redevențelor anuale pentru cabinetele medicale, cât și aprobarea planului județean de gestionare a deșeurilor.

                Captură de țigări de contrabandă în valoare de aproape 175.000 de lei

                  Peste 200.000 de ţigarete de contrabandă au fost descoperite de polițiști din Bacău, în maşina unui bărbat care nu a oprit la semnal. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore.

                  Ieri, 28 ianuarie, în jurul orei 20.30, în timp ce desfășurau o acțiune pentru prevenirea evenimentelor rutiere, în localitatea Nicolae Bălcescu, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Bacău au observat în trafic un autoturism, care venea din direcția municipiului Bacău.

                  La efectuarea semnalului regulamentar de oprire, conducătorul auto nu s-a conformat și a continuat deplasarea.

                  Cu sprijinul echipajului de la Postul de Poliţie Faraoani, a fost depistat autoturismul, abandonat în localitatea Faraoani, cu mai multe avarii produse în urma coliziunii cu un stâlp.

                  Șoferul ar fi abandonat vehiculul și ar fi fugit pe un deal din apropiere, unde, ulterior, a fost depistat de poliţişti. Având răni ce ar fi fost produse în incidentul rutier, a fost transportat la spital pentru îngrijiri.

                  La controlul vehiculului, în mașina bărbatului de 32 ani, din județul Suceava, au fost descoperite 12.440 de pachete de țigări de contrabandă, fără timbru fiscal, estimate la 174.000 de lei, care au fost ridicate, în vederea confiscării.

                  De asemenea, autoturismul a fost indisponibilizat, până la finalizarea cercetărilor.

                  Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de contrabandă cu țigări, vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului.

                  Bărbatul în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Bacău, fiind reţinut pentru 24 de ore.

                  În loc de case pentru tineri, parc industrial

                    Proiectului fostei administrații de a oferi case pentru tineri în zona de vest a orașului, pe terenul obținut de municipalitate de la unitățile militare i s-a pus, oficial, cruce. Consiliul local a votat, joi, ca pe locul pe care ar fi urmat să fie construite casele pentru tineri, sa se construiasca un parc industrial.

                    Viceprimarul Cristian Ghingheș consideră că un cartier de case pentru tineri era o utopie pe acel teren.

                    „Având în vedere accesibilitatea față de aeroport și de centură, terenul de 42 de hectare este amplasamentul ideal pentru a fi cu adevărat ofertant celor care vor dori să investească în Bacău, așa cum de altfel o arată și studiul realizat odată cu întocmirea Planului Urbanistic Zonal al aeroportului”, a spus el.

                    Primarul Bacăului, Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu spune că documentațiile necesare vor fi trimise la Ministerul Dezvoltării pentru ca parcul industrial să fie recunoscut oficial și să beneficieze de facilitățile fiscale pe care le poate acorda ministerul.

                    Interesant este faptul că, la câțiva kilometri de Bacău, la Hemeiuș, se află un alt parc industrial, HIT Park. Pentru înființarea sa s-au luat 5 milioane de euro de la UE, 1,3 milioane de euro de la Ministerul Dezvoltării, cu un milion de euro a contribuit CJ Bacău, iar CL Hemeiuș, cu terenul. Acesta a fost inaugurat în 2005 iar în 2018 Adunarea Generală a Acționarilor societății care administra parcul industrial a AGA companiei a decis să ceară insolvența, cu scopul reorganizării și protejării afacerii.

                    Prins în timp ce încerca să arunce 700 de kg de deșeuri în cartierul CFR

                      Joi, 28 ianuarie a.c, în jurul orelor 19.30, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică și Evidența Persoanei, în timp ce desfășurau activități specifice în sectorul de activitate, au surprins o persoană care încerca să depoziteze pe domeniul public în zona străzii Gheorghe Donici intersecție cu strada Tineretului, din Cartierul CFR, aproximativ 700 kg de resturi de materiale provenite din lucrările de amenajare în locuințe.

                      A fost identificat numitul S.E. în vârstă de 27 ani, cu domiciliul în sat Galbeni, comuna Filipești, județul Bacău, care a fost sancționat conform Hotărârii Consiliului Local nr. 223/2001privind gospodărirea, păstrarea ordinii și liniștii publice, comerț și transport în municipiul Bacău, cu amendă în valoare de 300 lei, pentru depozitarea de resturi de materiale în alte locuri decât cele autorizate.Totodată, persoana în cauză a fost îndrumată să se adreseze operatorului de salubritate al municipiului Bacău, pentru colectarea materialelor.

                      Menționăm că, în conformitate cu prevederile art. 4, lit. (f) din actul normativ mai sus amintit, persoanele juridice și persoanele fizice autorizate care execută lucrări de construcții, reparații și demolări la clădiri, instalații tehnico-edilitare sau întreținere a acestora au obligația „să nu depoziteze pământ, moloz, balast, nisip, betoane și resturi de material pe raza municipiului Bacău, fără aprobare. Acestea vor fi depozitate numai în locurile aprobate.” Încălcarea acestor prevederi se sancționează cu amendă de la 300 lei la 500 lei.

                      Cetățenii din municipiul Bacău care doresc să semnaleze situații de acest gen o pot face la numărul de telefon 0234/986 sau la sediul instituției din strada I.L. Caragiale, nr. 2.

                      Tânăr salvat de jandarmi

                        Ieri după-amiază, un tânăr din municipiul Bacău transmitea un mesaj tulburător pe o rețea de socializare, mesaj care a fost înțeles și transmis urgent de către un membru al familiei unei angajate a unității de jandarmi.

                        «De aici, destinul tânărului s-a schimbat deoarece, datorită maturității de care a dat dovadă sora mai mică a colegei noastre, Diana Dumachin, prin transmiterea imediată a unor repere pentru stabilirea cu aproximație a locului de unde cel aflat în cumpănă transmitea „strigătul de ajutor”», se arată într-un comunicat al Grupării de Jandarmi Bacău.

                        Datele au fost preluate, iar reperele primite au fost folosite cu profesionalism și, împreună cu ceilalți colegi aflați în serviciul de patrulare în dispozitivul de menținere a ordinii publice, au tratat situația ca un eveniment și au aplicat procedurile de căutare, identificare și salvare a celui aflat „în derivă”.

                        După aproape o oră de căutări, fără a-și pierde speranța o clipă, membrii echipajului de jandarmi l-au găsit pe tânăr la aproximativ 1 kilometru în afara orașului, într-o zonă izolată, în imediata apropiere a unei căi ferate, într-o stare emoțională foarte deteriorată, generată, conform propriilor afirmații, de probleme de nedepășit și fără perspectiva de a-și continua existența.

                        Până în momentul în care unul din părinții săi și-a făcut apariția la locul unde a fost găsit tânărul, persoana în cauză a fost consiliată ca aceasta să înțeleagă că soluția extremă aleasă pentru a-și rezolva problemele nu e bună și ca sunt multe persoane care țin la el (unele chiar necunoscute) și care îl pot ajuta să treacă peste momentele de cumpănă.

                        După ajungerea tânărului în familie, jandarmerița noastră inimoasă a primit un mesaj de la acesta, numind-o „salvatorul de care am avut nevoie în cel mai greu moment al vieții mele”, apreciind determinarea de care a dat dovadă pentru a-l ajuta. Abia atunci colega noastră a fost copleșită de emoție și ochii i s-au umplut de lacrimi.

                        Felicitări domnișoarei sergent major Diana Dumachin!

                        SÂMBĂTĂ: Expoziție de caricatură „Umorul în artă”, ediția a III-a

                          Secţia de artă a Complexului Muzeal „Iulian Antonescu” Bacău deschide, în data de 30 ianuarie 2021, de la ora 12.00, la Galeriile „Alfa”, a III-a ediţie a Salonului „Umorul în artă” – expoziţie de caricatură. Prima ediţie a fost realizată în anul 1979. La peste 40 de ani, acest proiect a fost reluat.

                          Anul acesta expun 12 caricaturişti din România, pe simeze fiind 200 de lucrări. Expozanţii sunt printre cei mai premiaţi artişti români la nivel internaţional al acestui gen de artă: Constantin Ciosu (Bacău), Vasile Crăiţă-Mândra (Bacău), Constantin Pavel (Focşani), Liviu Stănilă (Deva), Horia Crişan (Deva), Bogdan Petry (Bucureşti), Cristian Topan (Bucureşti), Gabriel Rusu (Târgu Mureş), Costel Pătrăşcan (Brăila), Cristinel Vecerdea-CRIV (Lugoş), Victor Eugen Mihai-VEM (Bacău). Cu această ocazie, organizatorii își propun să readucă în faţa publicului și doi regretaţi artişti băcăuani: Constantin Cucoş şi Irina Dascălu.

                          Expoziţia, realizată în cadrul unui proiect coordonat de Victor Eugen Mihai-VEM şi Dionis Puşcuţă, va fi deschisă până pe 10 martie 2021 şi va putea fi vizitată respectând restricțiile legale impuse din cauza epidemiei de Covid-19, respectiv distanțare fizică și purtarea măștii de protecție.

                          Bani pentru adolescenții din centrele de plasament, deveniți majori

                          De doi ani, copiii din centrele de plasament pot încasa bani, la împlinirea majoratului. Facilitatea este asigurată prin programul „gROwth – Contul individual de economii Junior Centenar”, derulat de Ministerul Muncii. Practic, potrivit OU 104/2018, prin care se implementează acest program guvernamental, dacă împlinesc 18 ani, copiii ocrotiți prin serviciile specializate pentru protecția copilului pot merge la Trezorerie pentru a-și ridica sumele pe care Ministerul Muncii le-a depus în numele lor.

                          600 de lei, primă de stat

                          Banii sunt transeferați, în fiecare an, în luna decembrie. Adolescenții ajunși majori au dreptul la 1.200 de lei fiecare, la care, din 2019, se adaugă încă 600 de lei, primă de stat, și dobânda de 3%. În total, 1.836 lei. „În cazul copiilor ocrotiți prin serviciile specializate pentru protecția copilului, direcţiile generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv ale sectoarelor municipiului Bucureşti, oferă informațiile corespunzătoare cu privire la drepturile pe care le au legat de retragerea sumelor depuse, a primelor de stat cumulate, cu dobânzile aferente”, transmit reprezentanții Ministerului Muncii. Prin acest program s-a avut în vedere, printre altele, necesitatea creării unui instrument de bunăstare pentru fiecare copil, susținerea tinerilor în vederea asigurării unui nivel ridicat de pregătire profesională și educație, precum și  asigurarea unui surplus financiar pentru copii la vârsta de 18 ani.

                          „DGASPC ne trimite lista cu toți copiii care ar fi îndreptățiți să primească acest ajutor, iar după ce se verifică situațiile, să nu cumva să fie dubluri, să primească și din alte județe, se virează sumele în conturile copiilor. La nivel de județ, ar fi vorba de 1.330 de copii îngrijiți de stat”, ne-a declarat Teodor Agachi, directorul Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Bacău, instituția prin care sunt virați banii copiilor.

                          „Valoarea indemnizației care se acordă copiilor și tinerilor la încetarea măsurii de protecție este egală cu valoarea salariului minim brut pe țară în plată, stabilit potrivit legii. Pentru anul 2020, valoarea indemnizației a fost de 2. 230 de lei”, a precizat Ciprian Popa, directorul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGSAPC) Bacău.

                          Ce mai spune legea

                          Potrivit OU 104/2018, „titularul contului individual de economii Junior Centenar poate fi orice copil care îndeplinește cumulativ următoarele condiții: este cetățean român și nu a împlinit vârsta de 18 ani”. Contul individual de economii Junior Centenar se deschide pe numele copilului, automat, la unitățile Trezoreriei Statului, fără a fi necesară o cerere din partea unuia dintre părinți, din partea reprezentantului legal al copilului sau a împuternicitului acestuia. Coordonatele contului individual de economii Junior Centenar și condițiile de utilizare se publică pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice. Prin urmare, toți copiii din țară ar putea beneficia de această facilitate, cu condiția ca părinții acestora să le le depună în conturile deschise la Trezorerie 1.200 de lei/an, sumele acumulate putând fi ridficate de aceștia la vârsta majoratului.

                          Prescripția datoriilor fiscale, abia în septembrie

                          Băcăuanii cu datorii mai vechi de cinci ani au răgaz până la toamnă să le achite. În caz contrar, riscă să fie executați de Fisc. Astfel, cei care sperau că vor fi prescrise debitele începând cu 1 ianuarie vor fi obligați să le stingă până cel târziu 11 septembrie 2021. Prelungirea termenului de prescripție a fost decisă anul trecut, când guvernanții au emis un normativ (Ordonanță de urgență 48/2020) prin care s-au suspendat, pentru 254 de zile, termenele de prescripție în care Fiscul putea stabili creanțe fiscale și, ca atare, putea cere executarea silită.

                          Măsura a fost determinată de criza sanitară și s-a ținut cont, în principal, de necesitatea asigurării unor resurse suplimentare pentru finanțarea instituțiilor publice, mai ales, în domeniul social și medical. De reținut, însă, că perioada de suspendare va avea efecte și pentru debitele acumulate între 2016 și 2019. Cu alte cuvinte, și pentru aceste situații, adică în toți anii fiscali următori, termenele de prescripție a datoriilor fiscale vor fi prelungite cu 254 de zile.

                          ULTIMELE ȘTIRI