19 aprilie 2024
SportLupte libere, CN Cadete / Trei medaliate cu bronz

Lupte libere, CN Cadete / Trei medaliate cu bronz

Bilantul SCM Bacau la Sf. Gheorghe a fost un pic mai slab decat a anticipat antrenorul Victor Donciu: doar trei prezente pe podium, fata de patru, cat anticipase si cat sperase tehnicianul bacauan. Nici din punct de vedere al stralucirii, medaliile nu au fost pe masura asteptarilor. De fapt, una dintre medalii, cea a Alexandrei Gatu, o favorita pentru finala la cat. 56 kg, a fost de bronz. Din pacate, sportiva s-a oprit in semifinale. Tot pe locul 3 au incheiat Ana Horvat (cat. 65 kg) si Bernadeta Ambarus (cat. 46 kg). SCM Bacau a participat la Campionatele Nationale cu un lot de 16 sportive, majoritatea fiind sub limita de varsta a cadetelor. Din acest punct de vedere, al acumularii de experienta competitionala pentru sezoanele viitoare, competitia de la Sf. Gheorghe a fost un succes pentru SCM. Ramane doar ca antrenorii sa le convinga pe micile sportive ca un prim esec nu inseamna mare lucru si ca viitorul este al lor. Scris de Peter Kelmann