28 aprilie 2024
SportJudo/ CN Under 21 - Argint și bronz pentru SCM Bacău

Judo/ CN Under 21 – Argint și bronz pentru SCM Bacău

Ioana Cociorbă s-a laureat vice-campioană națională la +78 kg, în timp ce Rebeca Drobotă a urcat pe treapta a treia a podiumului la 57 kg

Trec anii, iar judoka antrenate de Constantin Manole la SCM Bacău cresc nu doar ca vârstă, ci și ca valoare. În 2023, la finala Campionatelor Naționale Under 21, Ioana Cociorbă cucerea bronzul, în timp ce Rebeca Drobotă ocupa locul 5.

Un an mai târziu, cele două sportive au ridicat ștacheta. Iar finala Naționalelor U21 desfășurată la Ploiești, weekendul trecut, le-a găsit și mai bine poziționate.

Astfel, proaspăta campioană națională U18, Ioana Cociorbă a fost la un pas de titlu și la U21, unde a cucerit argintul la +78 kg, în timp ce Rebeca Drobotă a obținut bronzul la 57 kg.

„Felicitări fetelor noastre pentru că au confirmat încă o dată valoarea și dorința de performanță, după meciuri dificile, cu adversari puternici”, a declarat antrenorul Constantin Manole despre cele două medaliate, care se pregătesc Centrul Național Olimpic de la București (Rebeca) și Centrul Național de la Deva (Ioana).